Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Najodleglejsze peryferia z możliwych :)

Najlepsza odpowiedź dr_bliss, 13 02 2013 - 00:38

Możesz - urządzenie jest przeznaczone dla tabletu, stąd wnioskuje, że ma wystarczającą obciążalność prądową. Z drugiej strony zalecam używanie komputera i ładowanie tak "przy okazji" - to bardziej ekologiczne rozwiązanie...

Przejdź do wpisu

• Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 12 02 2013 - 14:10

Rzecz ma się tyczyć urządzeń usb, które nie są wykrywane przez systemy operacyjne, ale i być nie powinny, bo nie jest to celem. Komputery są tu raczej źródłem zasilania, a nie stacją dokującą. Chodzi o to, czy urządzenia, które nie muszą być wykrywane przez systemy, ale zaprojektowane tak, aby pobierać zasilanie z gniazd usb - mogą być zasilane np. jedną i tą samą wtyczką, którą wpina się w gniazdko sieciowe a w nią - w gniazdo usb - wtyczkę docelową?

Nie wnikam w tej chwili w to, czym ma być to urządzenie, jaką ma pełnić funkcję, o ile nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie.

Mam wtyczkę, która robi mi za przejściówkę do gniazda sieciowego od tabletu, ciekaw jestem czy można ją stosować do wszystkich urządzeń tak skonstruowanych do pobierania prądu, skoro przecież podpinając je bezpośrednio w gniazdo usb, pobierają to samo natężenie i napięcie.

Mierny ze mnie elektryk, dlatego wolę zapytać, zanim zacznę coś robić w tym zakresie.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#2 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 12 02 2013 - 20:43

skoro przecież podpinając je bezpośrednio w gniazdo usb, pobierają to samo natężenie i napięcie.

Stałe jest napięcie - natężenie zależy od obciążenia jakie stanowi podłączane urządzenie. Niemniej USB nie ma za dużej obciążalności prądowej, więc łatwo uzyskać minimalną wymaganą przez standard.

Jeżeli na linii zasilania jest stabilizowane +5V, to nie ma większego znaczenia źródło. Bo niby dlaczego? W specyfikacji standardu USB nie ma za wiele poza minimalną wydajnością prądową i poziomem tętnień napięcia. Kiedyś były też pewne ograniczenia i zabezpieczenia, ale teraz został już tylko wymóg wbudowania zabezpieczenia przed zwarciem zasilania do masy (jak się domyślasz, standardowo taka sytuacja  nie występuje). Zagrożenie mogłoby jedynie wynikać z samego podłączanego urządzenia, gdyby np. nie miało żadnych zabezpieczeń, ale wszystkie mają - elektronika sterująca ładowaniem jest tak na prawdę wbudowana w urządzenia (komórki, tablety, itp.), a w przypadku dużych zestawów ogniw (akumulatory do laptopów) - to wszystkie zabezpieczenia są wbudowane w taki akumulator, ale to już inna bajka, bo inne napięcie ładujące.

Oczywiście jeśli używasz taniej chińszczyzny to ryzyko uszkodzenia tym czegokolwiek (nawet siebie samego) zawsze istnieje.

#3 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 12 02 2013 - 22:41

Właściwie to  trudno jest teraz pracować z nowymi urządzeniami, które nie są produkcji chińskiej. Nie jestem pewien, czy jest to tandeta, czy nie. Ceny bywają zróżnicowane, bez względu na jakość wykonania.

Krótko zatem: mogę korzystać z jednej wtyczki dla kilku urządzeń czy lepiej zasilać się z włączonego komputera?

#4 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 13 02 2013 - 00:38   Najlepsza odpowiedź

Możesz - urządzenie jest przeznaczone dla tabletu, stąd wnioskuje, że ma wystarczającą obciążalność prądową. Z drugiej strony zalecam używanie komputera i ładowanie tak "przy okazji" - to bardziej ekologiczne rozwiązanie...

#5 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 13 02 2013 - 02:25

Dziękuję. Taka odpowiedź mnie satysfakcjonuje :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych