Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Windows XP i dysk 3 TB

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 jpomiar

jpomiar

First Rank

• Użytkownicy
  • 7 postów

Napisano 24 02 2013 - 00:18

W zamierzchłych czasach gdy chciałem w windows 98 użyć dysk twardy 40 GB miałem problem. W98 widział tylko 8GB. Wtedy wpadłem na pomysł aby podzielić na partycje i sformatować ten dysk na komputerze z Windows 2000. No i udało się. Mogłem używać całych 40 GB w win 98.

Obecnie mam podobny problem.

Windows XP z SP3 widzi dyski 2,19TB. Windows 7 i 8 widzi dyski o dużo większej pojemności.

Proszę o informację, czy jeżeli podzielę na partycje i sformatuję pod Windows 7 lub 8 dysk 3 lub 4 TB to czy będę mógł korzystać pod Windows XP z całej pojemności dysku czy tylko z 2,19TB.

Pozdrawiam

jjanek

#2 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 24 02 2013 - 00:38

Prawdę mówiąc nigdy nie testowałem tego, ale czytając informacje w internecie mogę powiedzieć, że to, że Windows XP nie widzi 3TB nie jest winą samego systemu, tylko winą "adresacji w MBR". Nowy tryb GPT umożliwia na utworzenie takiej partycji, jednak po prostu nie jest on zaimplementowany w Windows XP (32-bitowym. Ciekawostka, że w 64-bitowym XP oraz w Serverze 2003 ponoć już jest...)   http://msdn.microsof...are/gg463525.aspx - jeśli znasz angielski, to polecam przeczytać, bo to na pewno rozwieje więcej twoich wątpliwości niż mój post  B). Jednak podobno sam podział partycji na takie, aby jedna z nich nie przekraczała 2TB powinna rozwiązać problem. Ewentualnie instalacja sterownika GPT do Windows XP.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych