Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Uszkodzona jedna partycja na dysku USB

• Zamknięty Temat jest zamknięty
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pumcat

Pumcat

First Rank

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 19 03 2013 - 16:10

Witam.Mam problem z uszkodzeniem jednej partycji w dysku zewnętrznym podłączony przez usb.Dysk to adatanh92-500GB,system Windows vista 32home premium.windows widzi wszystkie trzy partycje lecz do tej uszkodzonej nie ma dostępu wyskakuje komunikat-Plik lub katalog jest nieczytelny.Dysk jest podzielony na trzy partycje,J-USZKODZONA ,K-ADATA KLIPY VIDEO 100GB,L-ADATA MOJE DANE 100GB.Partycja uszkodzona jest prawie w całości zapisana plikami video.Wiem że można to naprawić programem Testdisk niestety z porad forum sam nie daje rady dlatego zwracam się z prośbą o pomoc.Próbowałem zrobić smart dwoma programami ale nic nie wyświetlają.

#2 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 19 03 2013 - 17:03

Uruchom wiersz poleceń i w nim wpisz: chkdsk /f X: (pod X wstaw literę dysku). Daj mu dokończyć skanowanie, a jeśli będzie to wymagane - zrestartuj komputer. Przy okazji - pokaż status smart dysku, może programowi CrystalDiskInfo uda się odczytać.

#3 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 19 03 2013 - 17:21

EASEUS Data Recovery Wizard

#4 Pumcat

Pumcat

First Rank

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 19 03 2013 - 17:27

Niestety CrystalDiskInfo nic nie pokazuje a z polecenia wyskakuje mi to co załączyłem na foto

A to z programu easeUS.
Fakt dzięki za podpowiedz
Nie trzeba pisać posta pod postem, wystarczy użyć przycisk "Edytuj"

Załączone miniatury

• 1.JPG
  • Q.JPG
  • www.JPG

Użytkownik Pumcat edytował ten post 19 03 2013 - 19:57

#5 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 19 03 2013 - 19:56

Ciężko będzie to odzyskać, ale może poprawnie wykryje Ci to program DMDE? Spróbuj nim zobaczyć podgląd tej partycji.

#6 Pumcat

Pumcat

First Rank

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 19 03 2013 - 20:45

Ciężko będzie to odzyskać, ale może poprawnie wykryje Ci to program DMDE? Spróbuj nim zobaczyć podgląd tej partycji.

Dzięki koledze ,linuks' właśnie odzyskuje dane tym programem,ale zauważyłem że nie ma wszystkich plików,przykładowo jest avi- babylon A.D ale brak txt-babylon A.D da się coś z tym zrobić.

Załączone miniatury

• Q.JPG
  • e.JPG

#7 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 19 03 2013 - 22:09

Nie wiem czy śmiać się czy płakać - podałem ci nazwę programu, którego można użyć do odzyskania plików (takiego banalnego w użyciu, bo wiem, że z bardziej skomplikowanymi bywają problemy), a ty ściągnąłeś kompletnie coś innego: EASEUS Data Recovery Wizard to nie to samo, co EASEUS Partition Master. Natomiast Chkdsk uruchamiałeś z konta bez uprawnień administratora, co prawda w tym przypadku ten program by nie pomógł i tak. Ale dobrze, że chociaż DMDE udało ci się uruchomić...

przykładowo jest avi- babylon A.D ale brak txt-babylon A.D da się coś z tym zrobić.

Nie znam DMDE, ale z doświadczenia z innymi programami do odzyskiwania danych, wiem, że często w opcjach można wybrać dokładniejszy tryb przeszukiwania dysku (tyle, że wtedy to trwa znacznie dłużej). Z drugiej strony jeżeli w trybie "szybkim" coś nie zostało znalezione, to w trybie "dokładnym" może i dany plik odzyska się, ale zwykle mocno uszkodzony. Nie ma co płakać za napisami do filmu - można je ściągnąć błyskawicznie jeszcze raz, nie to co kilkugigabajtowy film.

#8 Pumcat

Pumcat

First Rank

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 19 03 2013 - 22:43

Nie wiem czy śmiać się czy płakać - podałem ci nazwę programu, którego można użyć do odzyskania plików (takiego banalnego w użyciu, bo wiem, że z bardziej skomplikowanymi bywają problemy), a ty ściągnąłeś kompletnie coś innego: EASEUS Data Recovery Wizard to nie to samo, co EASEUS Partition Master. Natomiast Chkdsk uruchamiałeś z konta bez uprawnień administratora, co prawda w tym przypadku ten program by nie pomógł i tak. Ale dobrze, że chociaż DMDE udało ci się uruchomić...

przykładowo jest avi- babylon A.D ale brak txt-babylon A.D da się coś z tym zrobić.

Nie znam DMDE, ale z doświadczenia z innymi programami do odzyskiwania danych, wiem, że często w opcjach można wybrać dokładniejszy tryb przeszukiwania dysku (tyle, że wtedy to trwa znacznie dłużej). Z drugiej strony jeżeli w trybie "szybkim" coś nie zostało znalezione, to w trybie "dokładnym" może i dany plik odzyska się, ale zwykle mocno uszkodzony. Nie ma co płakać za napisami do filmu - można je ściągnąć błyskawicznie jeszcze raz, nie to co kilkugigabajtowy film.

Fakt są to oczywiście inne programy ale ten kóry podałeś znalazłem na instalki.pl- ,,Easeus Data Recovery Wizard Free Edition pozwala na odzyskanie 1 GB
danych. Jeżeli zamierzamy przywrócić większą ilość danych za pomocą tej
aplikacji, to musimy zaktualizować program do płatnej wersji.''W moim przypadku jest to ok 250gb więc dałem sobie spokój z tym programem.Pracuje na kącie z uprawnieniami administrator więc jak mogłem Chkdsk uruchomić bez uprawnień?Masz racje że z bardziej skomplikowanymi programami bywają problemy,z DMDE bym sam sobie nie poradził ale dzięki koledze ,,linuksowi" daje rade, odzyskałem już 50procent.I tu znowu przyznaje Ci rację jeden plik z napisami to drobiazg,najważniejsze że do tej pory wszystkie pliki odzyskane sprawdzam i jest ok.Po odzyskaniu plików spróbuje sformatować tą partycję i zrobić smart dysku

#9 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 19 03 2013 - 23:58

Zatem czekamy na koniec odzyskiwania i status SMART, aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

DMDE jest fajny, sam kiedyś nim odzyskiwałem pliki z dysku po przypadkowym formatowaniu i chyba poradził sobie najlepiej ze wszystkich znanych mi programów. Wada jego - w wersji darmowej nie idzie odzyskiwać plików hurtowo i trzeba radzić sobie pojedynczo. 

#10 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 20 03 2013 - 20:54

Pracuje na kącie z uprawnieniami administrator więc jak mogłem Chkdsk uruchomić bez uprawnień?

To taka własność UAC, że każdy program jest uruchamiany z ograniczonymi uprawnieniami. Dopóki nie uruchomisz go z explicite podniesionymi uprawnieniami (np. jako administrator), to nie będzie mógł z nich korzystać. To, że użytkownik należy do grupy Administratorzy oznacza jedynie, że ma on prawo ręcznie uruchomić program z uprawnieniami administratora (no chyba, że wyłączysz UAC, co nie jest zalecane).

Do realizacji zadań administracyjnych konsolę trzeba uruchamiać korzystając z opcji "Uruchom jako administrator".

#11 Pumcat

Pumcat

First Rank

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 21 03 2013 - 11:16

Witam.Pliki odzyskane.DMDE odzyskał poprawnie ,ale to ograniczenie brrr,nocy mi brakło i zawaliłem jeszcze parę godzin w dzień,strach pomyśleć jak to były by pliki JPEG-tysiące ręcznie plik po pliku.Ale udało się więc humor wrócił.Nie mogę temu dyskowi zrobić taj diagnostyki SMART,CrystalDiskInfo go widzi ale nie pokazuje nic więcej ,może to wina podłączenie przez USB ,więc co rozebrać go i spróbować podłączyć do stacjonarnego kompa_? A i jeszcze jedno zrobiłem kopie plików na lapku córki ,sprawdziłem SMART I coś jest chyba nie tak-fotka załączona.

Zapomniał bym uszkodzoną partycję formatowałem pełny format i jeszcze szybki,pliki ponownie zapisałem na niej,po podłączeniu jest ok pliki odtwarzam ale gorzej jest z odłączeniem tego dysku vista nie zawsze go poprawnie zamyka i czasem zmuszony jestem do wyciągnięcia wtyku i co gorsza zauważyłem że wtyk mini usb podłączany do dysku chyba jest uszkodzony wtyk metalowy cały chodzi w osłonce plastikowej zagina się w jedną stronę tak jakby był przegięty.

Załączone miniatury

• 1.PNG
  • 2.PNG

#12 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 21 03 2013 - 22:41

28 uszkodzonych sektorów w przypadku dysku przenośnego to jeszcze nie jest wielki problem (chyba, że nagle zacznie ich szybko przybywać). Najlepiej jakbyś dysk wyjął z obudowy i użył MHDD do zerowania, a później remapowania (w internecie pełno tutoriali, jak to zrobić) - tylko ostrzegam, że to usunie wszystkie dane z dysku. Na koniec pełne formatowanie. I dla jasności - pełne formatowanie w Windows różni się od szybkiego tym, że uruchamia dla dysku chkdsk z flagą /R - poza tym nie ma między tymi trybami żadnej różnicy. Czyli jeśli najpierw zrobisz pełne formatowanie, a zaraz później szybkie, to kompletnie bezsensowne było robienie pełnego, bo szybkim kasujesz wszystkie wyniki pracy i sprawdzania dysku przez chkdsk.

A co do wtyczki/kabla - nie widzę, to ci nie podpowiem nic, ale skoro uważasz, że jest uszkodzony to wymień.

Poza tym to dobrą praktyka przy użytkowaniu dysków magnetycznych jest:
1. Umieszczanie ich na stabilnym podłożu (najlepiej płasko, poziomo),
2. Nieprzesuwanie, niepukanie, czy niedotykanie podczas pracy.

Jeżeli nie stosujesz się do punktu 2. to łatwo można naprodukować sobie właśnie uszkodzonych sektorów.

#13 Pumcat

Pumcat

First Rank

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 21 03 2013 - 23:24

Kurde dostałem informacje że ten dysk w lapku córy jest trwale uszkodzony BF bardzo wysokie? i mam jak najszybciej  kopiować dane i dysk do reklamacji że nic mu już nie pomoże,więc co robić?

Z laptopem jak na razie nie było problemów,problem sam zrobiłem -było tak że miał od nowości chyba cztery partycje,stwierdziłem że za mało, dysk 1T więc utworzyłem jeszcze dwie i okazało się później że system zmienił wszystkie partycje na dyski dynamiczne i w ten sposób zostałem pozbawiony partycji recovery i nie można zainstalować systemu.
Jest jakiś sposób na cofnięcie takiego kroku i przywrócenie recovery do życia albo jak na przyszłość nie spaprać recovery?

Udało się zrobić SMART dysku  adata nh-92 500GB którego dotyczył temat,proszę o analizę.

Załączone miniatury

• ADATA.JPG

#14 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 22 03 2013 - 11:54

Kurde dostałem informacje że ten dysk w lapku córy jest trwale uszkodzony BF bardzo wysokie? i mam jak najszybciej  kopiować dane i dysk do reklamacji że nic mu już nie pomoże,więc co robić?

To zdecydowana przesada... Ten parametr nie jest krytyczny. To jego opis:
191 	0xBF 	G-sense Error Rate      The count of errors resulting from externally induced shock & vibration.
Oznacza ilość błędów, które wystąpiły w wyniku zbyt dużych przyspieszeń lub wibracji. Zauważ, że tu mowa o błędach, a nie jakimś trwałym uszkodzeniu... W laptopach parametr ten potrafi szybko rosnąć, ale to wynik tego, że laptopy często są w trakcie pracy przestawiane, przesuwane, trzymane na kolanach itp. Dopóki nie wynikają z tego uszkodzone sektory lub inne poważne usterki, to nie ma problemu. Za to parametr BC nie jest zerowy, jednak dopóki nie zacznie jakoś mocno rosnąć nie ma problemu...

Z laptopem jak na razie nie było problemów,problem sam zrobiłem -było tak że miał od nowości chyba cztery partycje,stwierdziłem że za mało, dysk 1T więc utworzyłem jeszcze dwie i okazało się później że system zmienił wszystkie partycje na dyski dynamiczne i w ten sposób zostałem pozbawiony partycji recovery i nie można zainstalować systemu.

Po co bierzesz się za coś czego nie rozumiesz... Tworzyłeś partycje podstawowe, a ich na dysku niedynamicznym (prostym) może być tylko 4, więc jak dorzuciłeś jeszcze 2, to system ci przekonwertował dysk na dynamiczny. Na dyskach prostych stosuje się tzw. partycje rozszerzone (tworzysz taką jedną, a wewnątrz niej dopiero więcej dysków logicznych). Poza tym wszystkie operacje pod Windows na partycjach powodują utratę danych. Jest wiele lepszych programów do takich celów, które nie powodują takiego efektu.

Jest jakiś sposób na cofnięcie takiego kroku i przywrócenie recovery do życia albo jak na przyszłość nie spaprać recovery?

Można cofnąć, ale dane z Recovery przepadły... Tu masz opis jak przywrócić do dysku prostego.

Udało się zrobić SMART dysku  adata nh-92 500GB którego dotyczył temat,proszę o analizę.

Z tym dyskiem jest wszystko w porządku.

#15 Pumcat

Pumcat

First Rank

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 22 03 2013 - 22:21

Wielkie dzięki wszystkim którzy poświecili swój czas,na pomoc w rozwiązani problemu.Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych