Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Jakie płyty DVD i CD wybrać?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 dinaah

dinaah

First Rank

• Użytkownicy
  • 43 postów

Napisano 02 04 2013 - 21:05

Dobry wieczór!
Potrzebuję porządnych płyt do nagrywania. Poproszę o rodzaj i producenta.
Moja nagrywarka to Toshiba Samsung SH-W162C. Program do wypalania Ashampoo Burning Studio 6 FREE
Do nagrania dane, video i audio. Poprzednio używane płyty to TDK, ale nie wiem czy dane nie zostały utracone, gdyż były problemy z nagrywaniem, ostatni raz nagrywarka została użyta w 2008.
Czy program do nagrywanie będzie Ok czy zmienić na inny?
Wszelkie wskazówki mile widziane.

#2 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 02 04 2013 - 21:39

Producenci podają, że nawet do 50lat. W większości z moich płyt starszych niż 13 lat pojawiają się problemy z odczytem (wyjątek to dyski, które prawie nie były używane i leżały grzecznie w szafie), a mówię o płytach tłoczonych, a nie wypalanych w domu. W przypadku tych, które sam wypalałem tylko nieliczne z tych >10lat działają bez zarzutu (najlepiej sprawdziły się stare Verbatimy, TDK o dziwo okazały się gorsze). Także w przypadku wrażliwych danych ja przyjąłbym żywotność na poziomie 5 lat. Za mało na sensowne przechowywanie danych (dużo zabawy, gdy przyjdzie je skopiować ponownie, żeby zapewnić im bezpieczeństwo). Taniej jest kupić 2 twarde dyski i trzymać na nich podwójną kopię. Fakt, że HDD wieczne nie są, ale według mnie lepiej znoszą upływ lat niż DVD/CD i są znacznie wygodniejsze w użyciu.

#3 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 02 04 2013 - 21:59

Tak jak wyżej - Verbatimy i do tego jeszcze polecę Sony. A unikać tzw. no-name'ów. Miałem chociażby takie płyty jak Shivaki. Swoją tandetnością pobiły chyba wszystko - na niektórych z nich nawet wypalenie danych kończyło się niepowodzeniem. Płyty wieczne nie są, więc jeśli masz zamiar w taki sposób archiwizować dane, to po upływie sporej ilości czasu polecam chociażby sprawdzenie, czy płyta nadal jest zdatna do użytku i nie ma problemów z odczytem

#4 dinaah

dinaah

First Rank

• Użytkownicy
  • 43 postów

Napisano 02 04 2013 - 22:59

Ok, czyli Verbatimy.

Dvd-R, tak? a CD?

kupić pojedyncze czy w kilku-paku?

Czy mogę wkleić link odnośnie płyt (do sklepu internetowego) aby się nie rozpisywać? (lub chociaż podać nazwę sklepu aby ktoś mógł tam zajrzeć i powiedzieć które wybrać)

#5 mateoosh12

mateoosh12

First Rank

• Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 07 04 2013 - 10:58

Po pierwsze firma nie ma nic do rzeczy. Chodzi o producenta. Firma była synonimem jakości w latach '90, kiedy królowały BASF, TDK w kasetach, potem pierwsze CD Verbatima.

Jeżeli chodzi o trwałość przechowywanych danych to kluczowa jest warstwa odbijająca - na dzień dzisiejszy powinna być to ftalocyjanina, najlepiej stabilizowana metalem. 

Druga rzecz to jakość; popatrz na płyty czy to CD czy DVD na szpuli. Z boku - czyli na brzegach płyt powinna być gładka powierzchnia. Jeżeli widzisz na niej nacieki, wyglądające jak krople wody, rosy - to znaczy, że firma ma w [FILTR - brzydkie słowa] jakość, zlecając wykonanie jakiemuś podwykonawcy made in s.h.i.t.

Po trzecie warstwa anty scratch; moim zdaniem zabieg głównie marketingowy.

Jeżeli znajdziesz gdzieś w sieci program Nero CD DVD Speed to bodajże w zakładce Disc Info masz wiadomośc na temat PRODUCENTA dysku, a nie nazwy z okładki.

Część z firm to nadal Matshita, Verbatim, TDK, a nie podwykonawcy w Indiach, Tajlandii, Filipinach - można znaleźć jeszcze / trafić na płyty made in Japan (!).

#6 Fix00ser

Fix00ser

Second Rank

• Użytkownicy
  • 99 postów

Napisano 27 06 2013 - 07:34

W sklepach można jeszcze kupić dobre nośniki JVC produkowane tylko w Japoni przez koncern Taiyo Yuden, jednak do uwiecznienia danych na płytach

to tylko płyty firmy Milleniata tzw M-Disc

klik

Do analizy płyt DVD polecam

http://dvd.identifier.cdfreaks.com/

następnie podany ID można zweryfikować na

http://www.digitalfa...s/dvd-media.htm

#7 Wojtek45

Wojtek45

First Rank

• Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 27 09 2013 - 10:00

nie lepiej zainwestować w jakiś większy dysk przenośny? podobno są coraz tańsze

#8 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 29 09 2013 - 19:33

Owszem, stają się coraz tańsze, ale konkretniej, to pod względem kosztu 1GB/zł

Policzmy. Nie wiem jakie aktualnie są ceny płyt DVD, ale załóżmy, że 1zł za zwykłą 4.7GB. Najtańsze dyski 500GB na USB to wydatek około 200zł, a 1TB to gdzieś z 280zł.

Przy takim przeliczniku za 1GB na płycie płacimy ok. 21gr, na dysku 500GB ok. 40gr, a na dysku 1TB ok. 28gr, także płyta DVD nadal wygrywa :P, aczkolwiek jak komuś zależy na prędkości transmisji czy na możliwości usuwania tych danych no to wybór jest oczywisty. Ale na jakieś zdjęcia czy filmy płyta DVD nadal nie jest złym pomysłem

#9 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 30 09 2013 - 06:23

A jednak... cena nie zawsze jest czynnikiem wiodącym. Płyty są niestety zawodne. Zdecydowanie wolę nośnik typu pendrive jako pamięć do zdjęć. Zdjęcia składujemy na dysk przez chęć zachowania wspomnień a nie ze względu na ich co raz większe formaty, zatem prościej jest skompresować je, zmniejszyć do ok 1200x800 pxl i upakować na penie. Wpinam w usb, kopiuję, wypinam. Szlus.

Do kosztów archiwizowania na płytach doliczyć powinno się jeszcze średnio - coroczną - wymianę napędu dvd, chyba, że ktoś ma hojnego sponsora z ciasnymi kieszeniami ;)

Robię taką archiwizację raz na rok i 8GB mojego Kingstona przewiduję zapełnić dopiero za trzy, może nawet cztery lata. I mam archiwum w jednym miejscu, w jednej części i bez przeplatania uszami i zastanawiania się, czy aby folia nie zaczęła się na płycie już utleniać i czy foty są nadal dostępne.

DVD staje się przeżytkiem. Czas się z tym pogodzić.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych