Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Komputer zawiesz się na biosie i nie idzie dalej - pomaga restart.

asrock p67 extreme4 bios win7

• Zamknięty Temat jest zamknięty
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Błajo

Błajo

First Rank

• Użytkownicy
  • 40 postów

Napisano 04 04 2013 - 14:23

Witam,

Od takiegoś czasu mam problem z komputerem. Płyta główna to Asrock p67 Extreme4.

Po włączeniu komputera rano po nocy pojawia się "ekran startowy" biosu z logo Asrock i wyborami FXX. I niestety nie dzieje się nic dalej. Pomaga restart.

Z ciekawostek gdy komputer jest już odpalony i wybieram "uruchom ponownie" to dzieje się to bez problemu.

Dodatkowy problem, który jest już od pewnego czasu ale nie wiem czy ma to związek z w/w to fakt, że komputer czasem nie wykrywa napędu DVD. Należy wtedy na wyłączonym komputerze odlączyć i podłączyć kable do napędu i po uruchomieniu jest ok.

Szczerze nie wiem czy mogę coś zrobić we własnym zakresie czy pozostaję serwis.

Procesor i5-2500K 3.30GHz 8gb ram Win7 64 bit.

Z góry dziękuję za porady.

Pozdrawiam.

#2 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 04 04 2013 - 14:40

Ta uwaga o DVD jest bardzo cenna. Z tego względu, że obserwowałem już podobne problemy - zwykle winne jest uszkodzone urządzenie PATA/SATA lub kabel danych (rzadziej zasilający). Po prostu BIOS przeszukuje magistralę PATA czy też SATA w poszukiwaniu dysków i napędów i przy trefnej taśmie/uszkdozonym dysku lub napędzie czeka na odpowiedź, i czeka, i czeka, i czeka... A dla użytkownika jedna myśl - zwiecha.

Zacznij od tego, że odłącz po prostu to DVD i zobacz czy nagle nie ma żadnego problemu. Jeśli tak, to krok 2. Wymień taśmę lub kabel SATA i ponownie przetestuj - problem znikł, to sprawa rozwiązana, jak nie znikł to użyj jeszcze innej wtyczki zasilającej. Jeżeli i to nie pomoże, a przy odłączonym urządzeniu nie masz problemów, to problem leży w napędzie DVD.

A i na wszelki wypadek podaj specyfikację w kwestii urządzeń peryferyjnych (dyski, napędy optyczne i jak są podpięte, czyli czy to urządzenia SATA czy PATA).

#3 Błajo

Błajo

First Rank

• Użytkownicy
  • 40 postów

Napisano 04 04 2013 - 15:41

Witaj,

Dzięki za info!

W kompie są dwa dyski:

OCZ-SOLID3 ATA

Samsung HD103SJ ATA

No i jest napęd DVD, którego niestety znowu nie widać. Wieczorem zmienię kabel do napędu i zrobię też zdjęcie czy mam wszystko dobrze podłączone bo wydaje mi się, że nie.

#4 Błajo

Błajo

First Rank

• Użytkownicy
  • 40 postów

Napisano 04 04 2013 - 17:20

Oki zmieniłem taśme do DVD oraz zasilanie. Jak na razie jest dobrze bo wykrył napęd - zobaczę jak to będzie jutro rano.

Napęd to: ATAPI iHAS224 B ATA

Przy okazji mam pytanie czy dobrze mam podpięte wszystko. Poniżej obrazek:

- OCZ-SOLID3 ATA - 1

- ATAPI iHAS224 B ATA - 2

- Samsung HD103SJ ATA - 3

komped.jpg

Czy znaczenie mają kolory kabli? Bo mówili mi w sklepie żeby SSD podłączyć białym.

Z góry dzięki za pomoc.

#5 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 05 04 2013 - 22:58

Kable mi się wydaje, że są podłączone OK.

Posiadam identyczną płytę główną, ona ma bardzo fajny bajer - mianowicie tzw. "Dr. Debug". Polega to na tym -> Na płycie głównej masz taki wyświetlacz na dwie litery/cyfry. Przy uruchamianiu pokazuje on różne cyfry/litery. W przypadku jak nie wystartuje wyświetlacz ten często pomaga w zlokalizowaniu przyczyny usterki - wystarczy spojrzeć w instrukcji obsługi czego dotyczy dany kod błędu. Może to pomoże - spojrzyj na niego gdybyś znów miał problem z przejściem POST Screena.

#6 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 06 04 2013 - 12:56

Przy okazji mam pytanie czy dobrze mam podpięte wszystko.

Tak - w przypadku SATA nie ma znaczenia port, do którego podłączasz (no chyba, ze jest mechanicznie uszkodzony).

Czy znaczenie mają kolory kabli? Bo mówili mi w sklepie żeby SSD podłączyć białym.

Znaczenie miałoby, gdyby biały był krótszy - krótszy kabel to mniej zakłóceń po drodze i mniejsza indukcyjność/pojemność (czyli teoretycznie szybsze transfery), ale moim zdaniem to marginalne różnice daje, bo standardowe kable SATA nigdy nie są aż tak długie.

#7 Błajo

Błajo

First Rank

• Użytkownicy
  • 40 postów

Napisano 09 04 2013 - 23:27

Dziękuję bardzo za porady! Problem po wymianie taśmy ustał:-)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych