Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Kopie zapasowe plików

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 sexavi

sexavi

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 26 04 2013 - 14:44

Gdzie umieszczacie kopie zapasowe swoich plików?

Zewnętrzne dyski, czy jakaś chmura?

Szukam taniej i bezpiecznej metody.

Istnieje taka?

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 26 04 2013 - 17:35

Z darmowych:

W internecie - Chomikuj.pl - na rzeczy mało istotne.

W domu - pendrive - te ważne.

Płatnych jest więcej, nietrudno coś znaleźć, ale nie podam żadnych rankingów ani tabel z porównaniami, bo nie potrzebowałem więcej, niż powyższe :)

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 sexavi

sexavi

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 29 04 2013 - 14:27

Akurat w moim przypadku chodzi o zabezpieczenie danych firmowych - raportów, faktury, zleceń... Jest tego bardzo dużo, więc raczej oczekuję konkretnej usługi backupowej, z szyfrowaniem danych, w 100% bezpiecznej. Może teraz jeszcze jakieś propozycje?

#4 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 29 04 2013 - 17:03

usługi backupowej, z szyfrowaniem danych, w 100% bezpiecznej.

Jakakolwiek usługa backupowa + szyfrowanie przed wysłaniem. To chyba oczywiste, że szyfrowanie po stronie zewnętrznej firmy jest jakimś absurdem. Dopóki klucze deszyfrujące nie są tylko w twoim posiadaniu dane są tak samo narażone, jakby były niezaszyfrowane, bo nie masz żadnej kontroli nad dostępem do kluczy. Co do samych serwisów - skoro masz dużo danych, to pewnie oferta "unlimited storage" najbardziej cię interesuje. Obejrzyj sobie to: http://pcsupport.abo...ckup-prices.htm

#5 sexavi

sexavi

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 30 04 2013 - 14:08

Dzięki za konkret. Przeglądam. Mnie interesuje coś takiego, że nawet jeśli moje dane jakimś cudem byłyby przejęte przez kogokolwiek, to i tak szyfrowanie zapewni im bezpieczeństwo. Ja wam wspominalem, nie chodzi o żadne pliki mp3 lecz o istotne dane dla firmy ;-)

#6 domainer

domainer

First Rank

• Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 05 05 2013 - 13:49

Ja korzystam z chomika i z dysku na Ubuntu One, ale wcześniej przed wysłaniem danych zabezpieczam dane TrueCryptem :) Tak dla bezpieczeństwa. Oczywiście PenDrive też jest bardzo potrzebny :)

domeny, pozycjonowanie czyli promowanie strony w internecie zapraszam na moją stronę www

#7 sexavi

sexavi

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 06 05 2013 - 14:36

Czy dane w tym porównaniu są rzetelne? Zobaczcie - http://www.tanibacku...porownanie-cen/

Chomikuj to nie jest miejsce, w którym można umieścić pliki prywatne, które chcę chronić...

#8 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 06 05 2013 - 18:09

Widziałem już kiedyś ofertę tej firmy - niby zapowiada się tanio, ale to mała firma z niskim kapitałem, więc dostajesz w pakiecie, to co zawsze - trochę plusów (np. łatwiej dogadać się o jakąś specyficzną konfigurację usługi, mniej zapchaną i bardziej kompetentną pomoc techniczną), trochę minusów (brak gwarancji finansowych, ryzyko zamknięcia interesu, itp.). Sam musisz się zastanowić.

#9 sexavi

sexavi

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 07 05 2013 - 14:45

Ryzyko zakmknięcia interesu nie jest argumentem, bo w Polsce padałą firmy nawet z milionowym kapitałem.

Znasz się bliżej na temacie? Czy dane, które pojawiły się w tym porównaniu, są zgodne z prawdą?

#10 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 07 05 2013 - 19:03

Przy tej ilości danych, które mam pod opieką stosuje metodę wielu niezależnych miejsc backupowych. A backupowi podlegają tylko niezbędne dane - dokładniej: bazy danych obejmujące całą sprzedaż (faktury, paragony) we wszystkich sklepach firmy. Do tego dorzuciłem jeszcze pliki z konfiguracją serwerów, szablony ustawień dla stacji roboczych i 2 kopie oprogramowania printserverów.  Wbrew pozorom danych wcale nie jest dużo (bo firma też wielka nie jest) - największa z baz zajmuje raptem 500MB, a po kompresji niecałe 50MB, obrazy od printserverów są największe, bo 2x ok. 2GB, cała reszta to mniej niż 500MB.

Jak to backupuję? Bazy danych i pliki konfiguracyjne czy szablony ustawień - 3-warstwowo:

• 1. kopia na tym samej jednostce, ale inna partycja,
  • 2. kopia na specjalnym serwerze wewnątrz firmy (zwykły komputer serwerowy + 2 dyski w macierzy RAID1),
  • 3. kopia na zewnętrznym serwerze firmy hostującej nasze strony www (oczywiście przed wysłaniem pliki automatycznie szyfruje).

W przypadku obrazów - backup odbywa się niestety ręcznie ze względu na specyfikę urządzeń (nośniki trzeba było z urządzeń najzwyczajniej zdemontować, bo brak innego dostępu do nich) w pozostałych przypadkach korzystam z własnych skryptów i/lub rozwiązań open source'owych.

Nie widzę sensu szukania innych opcji. Może gdybym miał pod opieką kilkadziesiąt serwerów, kilkaset usług, to wtedy... Do tej pory to rozwiązanie mnie nie zawiodło - nigdy też nie musiałem odwoływać się do backupów z mojej 3. warstwy.

Jeśli z jakiegoś powodu masz większe wymagania, to opisz sprawę dokładniej - zawszę mogę skonsultować się z kolegami, którzy administrują znacznie większą infrastrukturą. Przyznaje, że kiedyś dyskutowałem z jednym z nich np. na temat backupu danych z serwera pocztowego i problemach tego dotyczących by zachować spójność informacji i ciągłość dostępu do usługi - szczególnie, gdy zachodzi potrzeba odzyskania dużej grupy kont.

#11 sexavi

sexavi

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 08 05 2013 - 15:11

Tutaj nie chodzi o wielkość plików, rozmiary baz itp. a o poufność danych. Mają być w 100% bezpieczne, najlepiej gdzieś poza naszym biurem. Nie wszystko mogę tutaj napisać. Nie chodzi nawet o żadne kopie wiadomości, tylko poważne rzeczy i dlatego chcemy dostęp do usługi, która takie bezpieczeństwo gwarantuje. U nas zabezpieczenia mamy konkretne - czegoś podobnego szukamy również na zewnątrz.

#12 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 08 05 2013 - 17:59

Tutaj nie chodzi o wielkość plików (...) a o poufność danych.

Lol - przecież dostałeś odpowiedź już w 4. poście. Ale skoro nie doczytałeś, to powtórzę: nie ważne gdzie dane wyślesz, jeśli je sam przed wysłaniem zaszyfrujesz. Dlaczego? Bo nie ważne kto uzyska dostęp do plików, jeżeli nie będzie w stanie odczytać danych. Podejrzewam, że teraz należy zmienić twoje pytanie na: "jak efektywnie szyfrować dane przeznaczone do backupu?".

#13 sexavi

sexavi

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 09 05 2013 - 15:01

Dzięki za konkretne informacje. Przeanalizuję to sobie jeszcze dokładnie i spróbuję przetestować któreś z tych rozwiązań.

Chciałbym temat szybko zamknąć, dam sobie ze dwa tygodnie na testy i sprawdzenie, a potem już muszę wybrać jedną usługę. Nie widzę innego rozwiązania.

#14 Otaka

Otaka

First Rank

• Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 13 05 2013 - 14:25

Takich tematów nie zamyka się szybko. Żeby ocenić jakość trzeba trochę potestować. Równie dobrze może być tak, że przez 2 tygodnie wszystko będzie ok,
a problemy pojawią się później. Tak to zresztą zawsze wyglądało z naszą cudowną technologia ;-)

#15 sexavi

sexavi

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 13 05 2013 - 14:40

Moim zdaniem to wystarczy. Zresztą gdyby była lipa to ludzie by pisali na forach, a nie ma kompletnie nic i nie sądzę, żeby coś się znalazło. Bez jałowego gadania - odwezę się wkrótce. Powinno być ok.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych