Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Asus n56 dzielenie dysku na partycje

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 dzosz

dzosz

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 19 07 2013 - 12:56

Witam.

Posiadam Asusa n56 i nie wiem po co na dysku jest utworzene tyle partycji w tym aż dwie puste, a zamiast jednej partycji recovery mam partycje system, recovery, restore i others. Które partycje mogę usunąć, bo chce utworzyć więcej partycji, a nie tylko dwie duże. Dodatkowe partycje są zapisane w tablicach GPT i nie każdy program widzi te dyski, ale już sprawidziłem że EaseUs partytion free potrafi zmienić rozmiar partycji. Nie wiem czy przed zmianami na dysku tym programem lepiej zrobić obraz tych partycji, a jak tak to których.

y0ut.th.jpg

#2 dzosz

dzosz

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 22 07 2013 - 18:05

Jestem również ciekawy dlaczego po wciśnięciu F9 zamiast przywracania systemu od Asusa uruchamiają się opcje odzyskiwania windows 8

ejs8.th.jpg

#3 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 23 07 2013 - 03:23

A to, to powinieneś mieć opisane w książeczce do mobo.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#4 dzosz

dzosz

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 23 07 2013 - 10:53

A to, to powinieneś mieć opisane w książeczce do mobo.

Szkoda, że myślicie, że nie przeczytałem instrukcji przed zadaniem pytania na tym zacnym forum. Podaję adres do owej instrukcji http://dlcdnet.asus...._N56VM_Z104.pdf
Na stronie 92 jest zdjęcie prezentujące tylko trzy partycje, a nie jak u mnie osiem partycji. Na tej samej stronie jest też podany schemat przywracania systemu z partycji Recovery, który się nie ma do tego co ja mam i co prezentuję powyższe zdjęcie, które jak już pisałem uruchamia przywracanie systemu ale od windows 8, a nie od Asusa.

#5 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 23 07 2013 - 18:51

Szkoda, że myślicie, że nie przeczytałem instrukcji

Szkoda, że nie wspomniałeś o tym już w pierwszym poście. Nie musiałbym sugerować czegoś aż tak oczywistego.

Z tego, co przedstawia screen, nie wydaje mi się, aby rozsądnym było usuwanie czegokolwiek.

Jedyne, co bym tutaj zrobił to zmiana rozmiarów partycji C: i D: - pozostałe nie przekraczają nawet 1GB (za wyjątkiem oczywiście tej, na której nasz ukrytą kopię) więc nie ma się co nawet na nie oglądać. W ostatniej kolumnie masz opis, co to jest i do czego służy - Wikipedia wskaże Ci właściwe odpowiedzi.

Kłopot jednak w tym, że bez względu na to, jak sobie podzielisz partycje, to i tak przywrócenie systemu z Restore skasuje ci wszystko co sobie poustawiasz.

Pozycje: pierwsza i ostatnia - jak sama nazwa wskazuje - to obszary nieprzypisane do żadnej partycji o wspólnym rozmiarze niecałych 2MB :blink: więc nie ma mowy o żadnych piątej i szóstej partycji (skąd ten pomysł?!)

Imo, masz tu tylko dwie partycje, które powinny zaprzątać twoją uwagę i nad których podziałem możesz popracować.

Cztery pozostałe nie powinny w ogóle zaprzątać ci głowy.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#6 dzosz

dzosz

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 07 08 2013 - 17:51

Wysłałem kilka zapytań do Asusa, ale za dużo się nie dowiedziałem. Przedstawię co odpowiedział pracownik Asusa.

Chciałbym się dowiedzieć czy w moim notebook został poprawnie zainstalowany system windows 8, ponieważ na dysku mam więcej partycji niż te prezentowane w "Podręczniku użytkownika" w którym są tylko trzy partycje, a ja mam aż sześć. Proszę odpowiedzieć, czy któraś z tych partycji jest niepotrzebna i czy, którąś mogę bezpiecznie usunąć, ponieważ planuję podzielić dysk na większą ilość partycji niż te dwie, duże standardowe. Prosiłbym również odpowiedzieć dlaczego po naciśnięciu klawisza F9 podczas uruchamiania notebooka nie pojawiają się opcję odzyskiwania sytemu od Asus jak to jest pokazane w "Podręczniku użytkownika", a uruchamia się odzyskiwania systemu od Windows 8.

Ponieważ ma Pan Windows 8 recovery to tutaj struktura podziału dysku jest inna niż
w przypadku Windows 7 który działał w oparciu o NTFS. Instrukcja może uwzględniać
jeszcze Windows 7 dlatego też opis wygląda całkiem inaczej niż jest to właściwe dla
systemu Windows 8.
Tutaj jak Pan widzi ma Pan strukture dysku GPT która obsługuje dyski ponad 2TB.
Nowością jest też BIOS/ UEFI jest to oprogramowanie układowe które tworzy sobie
na dysku partycje z podstawowymi danymi rozruchowymi.

Szczerze odradzał bym formatowanie dysku.

Kolejne pytanie z mojej strony:

Prosiłbym jeszcze o udzielenie odpowiedzi dlaczego po naciśnięciu klawisza F9 podczas uruchamiania notebooka nie pojawiają się opcję odzyskiwania sytemu od Asus jak to jest pokazane w "Podręczniku użytkownika", a uruchamia się odzyskiwania systemu od Windows 8, czy to również jest spowodowanie instalacją systemu Windows 8 i struktura dysku GPT. Proszę również napisać jak mam przywrócić system z partycji Recovery jeżeli klawisz F9 nie
uruchamia odzyskiwania dostarczonego od firmy Asus.

Jeżeli ma Pan/Pani jakieś ważne dane na dysku przed procesem reinstalacji proszę je zabezpieczyć ponieważ operacja ta spowoduje ich utratę z partycji na której system będzie przywracany.

Wyłączamy komputer z włączonym systemem operacyjnym poprzez długie przytrzymanie klawisza włącznika (10-15 sekund trzymamy klawisz).

Następnie naciskamy i trzymamy klawisz F9 oraz uruchamiamy komputer włącznikiem. Klawisz F9 trzymamy do momentu aż pojawi się jasnoniebieskie tło, na którym klikamy rozwiąż problemy.

Następnie wybieramy reset ustawień do stanu początkowego.

Oczywiście proces ten wiąże się z utratą danych, także należy je wcześniej zgrać.

Proszę pamiętać, że podczas tego procesu musi być podłączony zasilacz.

Jeżeli zaś chodzi o sposób wykonania kopii partycji recovery to w przypdaku Windows 8 służy do tego narzędzie Asus Backtracker.
Proszę pobrać je z linku poniżej:

http://support.asus....8_64_VER200.zip

I oczywiście dalej nie wiem jak bezpiecznie podzielić dysk na dodatkowe partycje bez utraty partycji recovery i uruchamiania samego systemu. Pytam się ponieważ już się naczytałem i wiem, że partycjonowanie dysku programem EaseUs partytion spowoduje, że sytem się nie uruchomi oraz już nie będzie dzaiłał przycisk F9 od odzyskiwania dysku ponieważ zmienia się układ partycji. Także teraz nie wiem jak się za to zabrać.
Nie wiem również jak wykonać obraz partycji recovery ponieważ nie mam 16 Gb pendrive. Nie wiem czy jak wykonam obraz partycji np. Nortonem Ghostem i mając płytę główną UEFI, czy potem system się zainstaluję z płyty DVD bez UEFI.

Co ciekawe w Zarządzaniu dyskami windows8 układ partycji wygląda jeszcze inaczej

a4mz.th.jpg
Proszę o jakieś rady

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych