Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Procesor 125w na płycie do 95w

• Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 brwu

brwu

First Rank

• Użytkownicy
  • 7 postów

Napisano 21 07 2013 - 21:12

Witam,

otóż mam takie pytanie: czy możliwe jest zamontowanie procesora o mocy poboru do 125 watt na płycie o TDP jedynie do 95? Wiem, że teoretycznie może to spowodować spalenie się procesora, płyty albo obydwu, ale chciałbym wiedzieć czy w praktyce tak się dzieje czy raczej nie, pozdrawiam ;)

Płyta główna:

[edit] http://www.asus.com/Motherboards/M5A78LM_LX/#specifications

Użytkownik brwu edytował ten post 21 07 2013 - 22:55

#2 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 21 07 2013 - 22:24

Ta płyta główna obsługuje procesory 125W, więc nie ma pytania :)

#3 brwu

brwu

First Rank

• Użytkownicy
  • 7 postów

Napisano 21 07 2013 - 22:57

Pardon, w linku wkradl sie blad, gdyz wrzucilem link do wersji drugiej plyty czyli V2, która faktycznie obsluguje do 125W, lecz moja to V1 ktora funkcjonuje teoretycznie do 95W, więc pytanie pozostaje ;d (link poprawiony)

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 21 07 2013 - 23:44

Nie muszę chyba pisać, że wsadzenie procesora 95W będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem, ale - odpowiadając na to pytanie, to ciężko powiedzieć co się może stać - czysta loteria. Rozważyć można różne przypadki:

1. Procesor ruszy bez problemów (mało prawdopodobne)

2. Procesor ruszy z obniżonym taktowaniem. Można próbować podkręcać (a właściwie to przywracać domyślne taktowanie), jednak powód dla którego płyta obniżyła taktowanie jest chyba oczywisty i dłuższa praca z procesorem na domyślnych taktowaniach (o ile w ogóle uda się do takich dobić - bo bardzo możliwe, że się nie uda) może skończyć się zgubnie dla płyty głównej i/lub procesora. Już widziałem jak ludzie na forach robili takie rzeczy, ze wsadzali CPU o 125W na płytę obsługującą max. 95W i nawet udawało się często przywrócić domyślne taktowanie, ale ile pożyje taka płyta? Ciężko przewidzieć

3. Procesor nie uruchomi się w ogóle (z powodu takiego, że producent wydając BIOS do płyty po prostu nie zaimplementował obsługi CPU, a konkretniej ich kodu o wyższym TDP)

Wiem, że zapewne to co napisałem nie rozwiewa twoich wątpliwości, ale to wszystko co tutaj można napisać a wsadzenie takiego CPU i jego działanie jest po prostu pod znakiem zapytania (chyba, że znajdzie się ktoś, kto faktycznie testował taki CPU z identycznym mobo). Generalnie najlepiej nie kombinować i wziąć CPU o niższym TDP (popularnym i zarazem najmocniejszym w miarę łatwo dostępnym CPU o TDP 95W jest chociażby Phenom II x4 945 3.0GHz, bo 955 występuje w większości w wersji 125W - wersja 95W jest niemalże nieosiągalna)

#5 brwu

brwu

First Rank

• Użytkownicy
  • 7 postów

Napisano 22 07 2013 - 00:38

Rozwaze wiec prawdopodobnie zakup nowszej plyty glownej i procesora, tylko bedzie sie to liczylo z wiekszymi kosztami, albo po prostu slabszy procesor do 95 w. Tak czy inaczej dzieki za rade ;)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych