Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Przerzucenie miejsca z jednej partycji na drugą

Najlepsza odpowiedź XanTyp, 31 07 2013 - 03:15

Unlocated to właśnie przestrzeń, którą możesz dowolnie operować, przydzielając ją  do dowolnej partycji.

Stworzyłem z nieprzydzielonej przestrzeni partycję (Z:)

A po co? Gdzie ci napisałem, żebyś tworzył osobną partycję?

Masz zarządzać tym, co wydzieliłeś z E: a nie tworzyć nowe party.

Ze zrzutu obrazu widzę, że próbujesz dokonać rzeczy niemożliwej.

Bo, jakim cudem - chcesz przerzucić wolną przestrzeń - miedzy dwoma - fizycznie odrębnymi dyskami twardymi?

Gdyby to było możliwe, można by tworzyć sobie partycje z nieistniejących dysków :D

Masz disk1 i disk2 - i robisz z nimi co chcesz, ale tylko w obrębie możliwości danego urządzenia.

Przejdź do wpisu

• Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dextrun

Dextrun

First Rank

• Użytkownicy
  • 56 postów

Napisano 30 07 2013 - 19:06

Witam

Mam następujący problem: Kiedyś dzieląc miejsce na dysku na partycje przydzieliłem za mało miejsca na dysk C: (systemowy, 5 GB). Chciałbym teraz dodać z 5 GB na ten dysk usuwając/biorąc z innego nie formatując tych partycji. Polecono/zasugerowano mi na tym forum, aby użyć programu EASEUS Partition Master 9.2.2 Home Edition (http://www.dobreprog...dows,12861.html). Czy mógłby mi ktoś pomóc/pokierować krok po kroku jak to zrobić, aby wszystko dalej działało i nie potraciły się żadne dane, gdyż mam niemiłe wspomnienia po ostatnim razie jak formatowałem i dzieliłem na partycje moje dyski i nie chciałbym znowu czegoś "spieprzyć" :P

Dodam, że mam Windows XP.

Z góry dziękuję : )

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 30 07 2013 - 19:18

Chyba każdy menadżer partycji zadziała tak samo: Z większej ujmujesz część wolnej przestrzeni a potem dodajesz to do docelowej.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 Dextrun

Dextrun

First Rank

• Użytkownicy
  • 56 postów

Napisano 30 07 2013 - 19:30

Czy to naprawdę będzie takie proste ;) ?? Hmm ale chciałbym wiedzieć czy partycje, z których będę "pobierał" i dodawał przestrzeń nie musi być najpierw sformatowana?   :P

Już pierwszy problem, a więc:

- Oddzieliłem przestrzeń z partycji (E:) - 5,13 GB

- Chciałem dodać ją do mojej systemowej partycji (C:) ale nie widzę takiej opcji

- Stworzyłem z nieprzydzielonej przestrzeni partycję (Z:)

- Próbowałem połączyć partycje opcją Merge partition jednak wychodzi na to, że nie można połączyć partycji z dysku 1 z partycją na dysku 2.

fo1w.png

#4 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 31 07 2013 - 03:15   Najlepsza odpowiedź

Unlocated to właśnie przestrzeń, którą możesz dowolnie operować, przydzielając ją  do dowolnej partycji.

Stworzyłem z nieprzydzielonej przestrzeni partycję (Z:)

A po co? Gdzie ci napisałem, żebyś tworzył osobną partycję?

Masz zarządzać tym, co wydzieliłeś z E: a nie tworzyć nowe party.

Ze zrzutu obrazu widzę, że próbujesz dokonać rzeczy niemożliwej.

Bo, jakim cudem - chcesz przerzucić wolną przestrzeń - miedzy dwoma - fizycznie odrębnymi dyskami twardymi?

Gdyby to było możliwe, można by tworzyć sobie partycje z nieistniejących dysków :D

Masz disk1 i disk2 - i robisz z nimi co chcesz, ale tylko w obrębie możliwości danego urządzenia.

#5 Dextrun

Dextrun

First Rank

• Użytkownicy
  • 56 postów

Napisano 31 07 2013 - 20:14

Racja : ) Stworzyłem partycję Z:, ponieważ nie dało się przydzielić nieprzypisanej przestrzeni odrazu do dysku C: więc chciałem spróbować przez Merge :P ale to niewykonalne tak jak mówisz. Nie zastanowiłem się :P Będę musiał zadowolić się paroma GB z partycji D: i poprzenosić co nie co :P

Dzięki za pomoc i wytłumaczenie : ) Pozdrawiam

#6 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 01 08 2013 - 12:12

Na zdrowie :)

Zamykam.

#7 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 01 08 2013 - 18:14

Albo ja jestem taki głupi albo w tym programie brakuje opcji, a może robię coś źle :/ już sam nie wiem. Help me xd oddzieliłem przestrzeń z partycji D: która znajduje się na tym samym dysku co C: więc raczej nie powinno być problemu z połączeniem jej z moją systemową partycją. Teraz pytanie jak mam dołączyć wolną przestrzeń do dysku C:? Próbowałem poprzez Merge, jednak nie wykrywa tam nieprzydzielonej przestrzeni, próbowałem zrobić coś z tą wolną przestrzenią ale jest tylko opcja Create partition. Co robię źle?

Po zaznaczeniu wybranej partycji do zmiany rozmiaru, powinna pojawić się tam opcja Add free space, expand, resize... Cokolwiek, co ma za zadanie dodać wolną przestrzeń do wybranej partycji.

#8 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 01 08 2013 - 19:15

A tak się wtrącę do dyskusji...

To:

jest nieprawdą... Wszystko zależy od zastosowanego systemu. W Linuxach na dzień dobry można zrobić logiczny wolumin obejmujący kilka dysków. W Windows, szczególnie starszych jest to bardziej skomplikowane, ale w 7-ce można użyć, tzw. "Spanned Volume" (woluminłączony) i też da się to zrobić bez żadnych kontrolerów RAID: http://www.windows7l...spanned-volume/

#9 Dextrun

Dextrun

First Rank

• Użytkownicy
  • 56 postów

Napisano 01 08 2013 - 20:31

Po zaznaczeniu wybranej partycji do zmiany rozmiaru, powinna pojawić się tam opcja Add free space, expand, resize...

Na partycji C: jest opcja Resize/Move partition. Znajdują się tam następujące opcje:

- Unallocated Space Before (0MB) nie da się zwiększyć ani zmniejszyć

- Partition Size (rozmiar wybranej partycji w MB) mogę tylko zmniejszać (odejmować) przestrzeń danej partycji

- Unallocated Space After (0MB) nie da się zwiększyć ani zmniejszyć (rośnie automatycznie po odejmowaniu rozmiaru partycji)

- Cluster Size (nieaktywne okienko)

Nvm. Pisząc ten post chciałem sprawdzić czy dam radę przywrócić wolną przestrzeń na partycje, z której ją pobrałem :P i nagle zmniejszając Unallocated Space After zaczęło powiększać Unallocated Space Before, więc "napełniłem" Unallocated Space Before i dałem potwierdź. Przestrzeń ta przeskoczyła z pod partycji, z której ją pobrałem nad nią, a pod partycją systemową C: . Otworzyłem wtedy Resize na partycji C: i była tam dostępna ta wolna przestrzeń, którą "wepchałem" na partycje systemową. Narazie się przerzuca, ale wygląda, że wszystko jest okey. Strasznie "pokręcony" ten program, ale to może dlatego, że pierwszy raz użyłem tego typu programu. Wielkie dzięki za wszelką pomoc :) Myślę, że tym razem temat już na stałe do zamknięcia :P

Pozdrawiam.

#10 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 01 08 2013 - 21:24

dr_bliss, wszystko fajnie, ale nie jesteśmy ani na Linuksie, ani na Siódemce, vide -> post otwierający.

Zamykam.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych