Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

ponad 4gb ram-> komputer nie chce się uruchomić

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 szymeq

szymeq

First Rank

• Użytkownicy
  • 34 postów

Napisano 30 07 2013 - 23:48

Dziś zamontowałem ostatnio zakupione przez internet chłodzenie scythe katana 4 i procesor intel core 2 quad q6600 (poprzednio był to intel core 2 duo e6500 i boxowe chłodzenie). Wszystko chodziło ładnie, pięknie ( przez pół godziny męczyłem go occtpt4.4.0 zeby sprawdzić temperatury(nie były wyższe niz 50 stopni w stresie) skończyłem test i po kilku chwilach pojawił się bluescreen, po czym zaczęły się liczne restary i jak juz się ładował system(win7x64) to w pewnym momencie komputer się restartował sam z siebie beż żadnego bluescreena (zwyczajnie ekran gasł i bios zaczynał zabawę od nowa) i tak w kółko (inne systemy tj Xp i ubuntu nie chciały się włączyć bo albo miały błąd z mbr albo nie widziały gruba, narzędzie do naprawy systemu nie chciało się włączyć, bo kończyło się to bluescreenem z którego tylko wyczytałem coś o physical memory, idąć tym tropem (pomimo iż nie robiłem żadnego oc) wróciłem do domyślnych ustawień biosu i gdy to także nie pomogło wyłączyłem komputer kompletnie (bios jak dotąd cały czas wykrywał mi pełne 6gb pamięci). Gdy chciałem uruchomić komputer ponownie wszystkie wiatraczki się kręciły, lecz bios się nie wczytywał, z głośnika systemowego nic nie piszczało, kompletnie zero akcji. Zacząłem bawić się ramem i co się okazało- jeżeli jednorazowo do płyty wpięte jest więcej niz 4gb pamięci bios nie chce się nawet uruchomić jeżeli jest 4 i poniżej wszystko działa ładnie, pięknie, system śmiga aż miło (z poprzednim procesorem nie było żadnych problemow, obsługiwał pełne 6gb pamięci). przekładając kości i próbując najróżniejszych konfiguracji stwierdziłęm, iż wszystkie banki działają poprawnie, tak samo kości.

posiadam 2x2gb ddr2 800mhz patriot oraz 2x1gb 800mhz patriot

płyta główna to asus p5k se zasilacz ocz600sxs a gpu to gf gtx 285

Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wedle książeczki od płyty głównej odsługuje ona do 8gb ram oraz obsługuje między innymi intel core 2 quad. Czy to może być ewentualna wina napięć? nigdy się tym nie bawiłem i boję się coś mieszać w biosie, żeby nie popsuć (w biosie w zakładce odpowiedzialnej za ewentualne oc wszystko jest ustawione na auto). wersja biosa to 1.1.0.4

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 31 07 2013 - 03:21

Opisz kompa wg. wzoru: http://searchengines...-założyć-temat/

To ma być czytelne :blink:

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 szymeq

szymeq

First Rank

• Użytkownicy
  • 34 postów

Napisano 31 07 2013 - 12:02

nie chcąc pominąć żądnych istotnych informacji daję screeny z CPU-Z 

obecnie podłączone jest 2x2gb patriot model PSD22G8002H, a niepodłączone jest 2x1gb patriot model PSD22G800K

zasilacz: OCZ600SXS2 230V z bez uziemienia podpięte bezpośrednio do gniazdka

Dysk twardy: WD Caviar Black WD7501AALS

Napęd: LG Super Multi DVD Rewriter GSA-H58N

karta graficzna: geforce gtx 285 2gb gainward

link do specyfikacji płyty głównej: http://www.asus.com/...#specifications

Wersja Biosa: 1.1.0.4 (wszystkie ustawienia są domyślne)

poza myszką pod usb klawiaturą PS2 i internetem pod ethernet nic więcej nie jest podpięte do żadnych gniazd usb

zainstalowane systemy: windows 7 x64, windows xp x32, ubuntu 10.04

Załączone miniatury

• caches.jpg
  • CPU.jpg
  • grafika.jpg
  • kosc 1.jpg
  • kosc 2.jpg
  • płyta główna.jpg
  • RAM.jpg

#4 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 01 08 2013 - 19:53

Podobno ta płyta ma problemy, gdy w czwartym slocie jest moduł pamięci i nie jest on jedyny (tzn. jeden moduł w 4. slocie ok, ale 1 moduł w 4. slocie i cokolwiek jeszcze i są problemy). Sprawdź, czy nie jest też tak przypadkiem u Ciebie.

#5 szymeq

szymeq

First Rank

• Użytkownicy
  • 34 postów

Napisano 02 08 2013 - 11:47

Wczoraj zrestartowałem bios

nic to nie zmieniło

przeprowadziłem clrtc - bez zmian

zrobiłem update biosu do wersji 1.4.0.2 który teoretycznie wprowadza tylko zmiany w LANie- nic to nie dało

poprzekładałem wczoraj też kości do slotów 1,3 zeby w razie doczepiania tych 1gigowych było mi wygodniej (dojście do slota pierwszego jest utrudnione przez chłodzenie.

Dziś zaintrygowany twoją wypowiedzią dołożyłem kość 1gb do slota #2-> działa

potem dołożyłem kość 1gb do slota #4->też działa

jak na razie pomęczymy komputer i zobaczymy czy i tym razem nie będzie bluescreena po jakimś czasie.

Powiem szczerze, że zgłupiałem. Każdorazowo po przeprowadzonych przeze mnie działaniach dokładałem kość1gb i albo nic się nie pojawiało, alb opojawiał się tylko bios post message i tak widziałem logo mojej płyty głównej w nieskończoność, albo nawet ładował się windows i po chwili restartował się komputer. Dodam tylko jeszcze, że podczas sprawdzania czy to nie wina kości lub banków kości były poustawiane min. 2gb w slocie 1/2 i 1gb w slocie #3 i 1gb w slocie#4 więc slot #4 bezproblemowo działal wraz z innymi.  

po kilku godzinach pracy, pomęczniu przez 40minut occt, wyłączeniu i ponownym włączeniu komputera nie odnotowałem żądnych problemów. Znajomy mówi, że problem może tkwić w tym, ze pamięci mają 1.8V i 1.9V jednakże nie dowiedziałem się nic więcej. Czy to może być rzeczywiście być źródłem kłopotów? może mieć wpływ na ewentualne oc? poprzedni procesor mając wszystko ustawione w sekcji biosu odpowiedzialnej za podkręcanie procesora na "auto" bez problemu podkręciłem z 2.3 do 3.1 samemu regulując tylko fsb. Czy tutaj też można się bez obaw tym pobawić, czy bezpieczniej zostawić jak jest i nie ruszać.?

Użytkownik szymeq edytował ten post 02 08 2013 - 22:57

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych