Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Sprzęt pod fotografie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 yozz84

yozz84

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 108 postów

Napisano 01 09 2013 - 18:23

Mam 2 pytania... składam komputer głównie pod obróbkę foto z podzespołów które z różnych powodów mi odpowiadaja... Nie będzie w nim zew. karty graficznej póki co bo jej nie potrzebuje... ale kiedys zapewne dokupie cos sredniego z wyjściem na 2 monitory.

Komputer z podzespołami jak niżej wraz z wątpliwościami do rozwiania dla Was:

CPU: Intel Core i5-4670K (będzie delikatnie podkręcany)
Układ chłodzenia: Thermalright HR-02 (który? za 165 czy 196zł? mały czy duzy tak by sie zmieścił w obudowe - 120, 140mm)
Płyta główna: Asrock Z87 Extreme4 czy MSI Z87-G45 GAMING Intel Z87 LGA 1150 (??)
SSD: Plextor SSD 128GB SATA3 (PX-128M5S) pod system, programy, drobne pliki
HDD: (2 zewnętrzne pod usb 2.0 bo Segate 500GB i 3.0 WD Passport 1TB już mam)
Zasilacz: SilentiumPC Deus M1 550W (czy słabszy ? jaki inny ewentualnie ze względuna cene)
Napęd: Asus nagrywarka DVD DRW-24B5ST
Buda: Fractal Design Core 3000 lub może Corsair Carbide Series 300R lub inne... szukam czegos w miare minimalistycznego, bez pierdół i światełek, z wyjsciem na słuchawki i usb z przodu, u góry... łatwym montażem i zasilaczem na dole, z małą ilością wnęk i zagiec co by sie w nich kurz nie osadzał czasem.

Cena ma znaczenie... ;) ale cenie sobie tez funkcjonalność i cena/jakość w rozsądnych granicach. Główne programy pod prace to Lightroom, PS CS6, Illustrator, Windows 8 (czysty lub zmodyfikowany, ew. Win 7 zmodyfikowany - mam na mysli optymalizacje i pozbycie się pierdół z systemu... Główny powód zmiany to kolorystyka monitora, głosność, grzanie sie itd, gdyż na laptopie kalibracja to pomsta do nieba, pomimo tego że reszta jest w miare ok... siedze na i7 i 8GB ramu... Monitor zewnętrzny już jest. Sam Lightroom nie obsługuje wielu procesorów wiec za duzo na niego nie ma co patrzec - no chyba ze na pożeracza ramu ;P

i teraz pytania:
1. która płyta lepsza i dlaczego?

2. jaką pamięć kupić? suma pamieci powinna być 16GB... rozumiem ze najlepszym wyborem byłoby 2x 8GB z Dual Channel i z CL 9.0... jakiej firmy kupic pamieci, pod którą płytę i z jakim taktowaniem by nie przepłacić ale tez nie kupic czegos co bedzie wąskim gardłem?

3. jaką bude kupic by zmieścił się wentylator pod procesor gdyż oryginalny boxowany bedzie wyrzucony...

4. jaki zasilacz? 

Dziękuję za pomoc

#2 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 02 09 2013 - 03:01

Podaj może jaki na oko miałbyś budżet - może coś lepszego się wymyśli mimo wszystko ;)

Odpowiadając na pytania:

1. Generalnie za Asrockiem przemawia raczej cena, jednak obie płyty są naprawdę dobre. W osobistym odczuciu MSI jest o wiele ładniejsza niż ASRock (wbrew pozorom sporo osób kupując komputer naprawdę zwraca na to uwagę, aby wszystko się ładnie komponowało ^^). Generalnie tu raczej wybrałbym to co tańsze - ciężko wyłonić faworyta.

2. Biorąc pod uwagę fakt, że masz zamiar korzystać ze zintegrowanej grafiki, to jednak wybrałbym coś szybszego niż zwykłe 1333MHz. Chociażby: http://techplanet.pl...-cl9,35968.html x2

3. Obie obudowy są bardzo dobre i godne polecenia i do obu z pewnością wejdzie Macho, ale jednak tutaj skłoniłbym się bardziej ku Fractalowi

4. Tu powstaje zasadnicze pytanie - jak mocną grafikę miałbyś zamiar kiedyś wkładać i jak mocno masz zamiar kręcić CPU? No i modularność - zależy Ci na tym?

Ogółem to co podałeś jest dobrane naprawdę dobrze.

#3 yozz84

yozz84

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 108 postów

Napisano 02 09 2013 - 10:15

1. i 3 - Ok, jesli chodzi o wygląd w srodku to nie przykłądam do tego wagi.. po za drobnym szczegółem by kable sie nie plątały i przepływ powietrza był ok a nie pomiedzy drutami ;P Wiec moze zostane przy tym AsRockiem...

2 - Myslalem o 1600MHZ z jako minimum (sory ze nie dopisałem) wiec to co podałes myślę ze będzie ok... ew. moze ktos inny cos jeszcze zaproponuje.

4 - Co do kręcenia CPU to czytałem w testach na http://pclab.pl/art52708-10.html i wydajnosc po podkreceniu ze szczegółami w pierwszym akapicie: http://pclab.pl/art52708-4.html wiec na pewno albo ciut słabiej ale nie wyzej niz to co podano... i tak zapewne zanim to zrobie zasięgne pomocy tu na forum...

Co do grafiki to raczej z sredniej półki... nie mam zamiaru robic kompa pod granie... moze czasem w cos zagram ale to przy okazji... grafa raczej z przeznaczeniem na podłączeniei sterowanie dwoma monitorami...

Modularność? masz na mysli np. 2 karty graficzne? jesli tak to nie... odpada... zapewne nigdy nei bede potrzebował takiej mocy gdyż nie obrabiam i nie bede obrabiał filmów a do fotografii wykorzystuje raczej ram, hdd i procesor...

i czy Thermalright HR-02 140 Macho black jest kompatybilny z tą podstawką? n techplanet nie ma 1150 w informacji podanej :/

zastanawia mnie tez fakt czy sie zmieści do fractala... czy mozna to jakos sprawdzić? ew. może ktoś ma już doświadczenei z tym i podpowie?
Używaj przycisku edytuj, nie ma potrzeby pisania posta pod postem ;)

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 02 09 2013 - 13:12

Modularność oznacza odpinane kable w zasilaczu. Ten Deus jest taki i jest on naprawdę dobrym wyborem w swojej cenie - śmiało można brać.

Rozstaw nóżek nie różni się pomiędzy Socketem 1150 a Socketem 1155 więc siłą rzeczy będzie pasować. A i ten Macho - zarazem 120 i 140 wejdą do tej obudowy. :)

#5 yozz84

yozz84

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 108 postów

Napisano 02 09 2013 - 15:16

A powiedz mi jeszcze czemu raczej fractal ?

Ja skłaniam sie ku drugiemu chociażby aby podłączyć zewnętrzny dysk usb pod usb 3.0 z przodu... ewentualnie pendriva czy inne peryferia. do swojej pracy wykorzystuje również pada. Dodatkowo Fractal ma wiecej miejsc na kurz - siatkowane przestrzenie... jesli choci o "C" to wybrałbym obudowe bez okienka.. nie potrzebne mi ono...

O obudowę pytam bo być moze podsuniesz mi jakąs rzecz do przemyslenia z funkcjonalnosci czy budowy która moze mi przeszkadzac a na która np. teraz nie zwracam uwagi jeszcze.

#6 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 02 09 2013 - 19:09

Corsaira jest trochę trudniej ofiltrować. Obie różnią się także nieco gabarytami (Corsair jest większy co daje większe pole do manewru pod względem uporzadkowania kabli). No i z portami USB 3.0 jest tak jak mówisz. Obie obudowy są dobre i naprawdę godne uwagi - tu niestety, ale będziesz musiał się pokierować własnymi potrzebami. Osobiście wybrałbym Fractala, ale Carbide także nie będzie zły.

#7 yozz84

yozz84

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 108 postów

Napisano 02 09 2013 - 20:06

Ok, rozumiem :) dziękuję :)

PS.
Ale mam drobną zagwozdkę po obejrzeniu porównania tych dwóch bud... (6:40 -> http://www.youtube.c...h?v=IvRub0i46k8) Mianowicie zamierzam dokupic wewnętrzny czytnik kart z usb 3.0 dla kart CF, SD itd... nie zauwazylem nigdzie aby takie czytniki były na mozliwosc włożenia od razu 2 kart CF w czytnik wiec musze sie obejsc ze smakiem... nie mniej jednak obudowa 300R posiada na przodzie usb 3.0 i podłączenie do płyty przez kabel jesli dobrze rozpoznałem "Vertical type A"... czytnik tez ma taki kabel... czy bede mógł obydwa panele podłączyc pod płytę czy bede musiał wybierać pomiedzy nimi ? :>

i jakie filtry trzeba by było dokupic na górę w przypadku jesli nie bedzie u góry montowany wiatrak? cos gotowego czy jakies DiY ?

#8 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 03 09 2013 - 00:20

Z tego co widzę, to Asrock posiada dwa złącza do podłączenia przednich paneli USB 3.0, więc jeśli czytnik kart pamięci podłącza się w to samo miejsce (jeśli my mówimy o tym samym), to i panel i czytnik na front wejdą

Generalnie tu obie opcje wchodzą w grę. Można zrobić DIY (chociazby ja kiedyś jako filtr na wentylator użyłem zwykłego bandaża elastycznego - co jakiś czas tylko trzeba go wymienić), albo zakupić gotowe chociażby tu: http://www.cooling.p...ria,30_106.html - tu już pozostaje bardziej kwestia estetyki. Ja nigdy nie byłem w kwestii wyciszania i upiększania obudowy zbyt ogarnięty - z pewnością byłyby osoby, które miałyby w tym temacie więcej do powiedzenia :D

#9 yozz84

yozz84

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 108 postów

Napisano 03 09 2013 - 09:49

Myslałem o czymś takim... I-Box 88w1 + USB 3.0 wewnetrzny

Chyba że polecane jest coś innego i sprawdzonego na forum...

#10 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 03 09 2013 - 13:31

No dokładnie o takie coś chodziło. Spokojnie podłączysz to pod tego ASRocka - ma on 2 takie złącza.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych