Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Komputer po prostu się wyłącza - WIN 8 i Asus.

wyłączenie komputera; awaria

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 md_24

md_24

First Rank

• Użytkownicy
  • 8 postów

Napisano 09 09 2013 - 21:10

Witam serdecznie,

jakiś czas temu zaobserwowałem na swoim komputerze taki problem - otóż gdy jest na baterii po prostu się wyłącza, ale nie zamyka, tylko traci zasilanie (np. jak ma 22% albo 13%). Wygląda to tak, że siedzę, załóżmy, w internecie lub oglądam jakiś film, oczywiście na baterii, i nagle komputer gaśnie, jakby dopływ prądu został zatamowany. Włącza się normalnie, ale gaśnie póki nie podłącze ładowarki. Nie mam pojęcia, czym ten problem jest spowodowany, a komputer dopiero od jakiś 3 tygodni zaczął tak "świrować". Dodam, że kupiłem go w marcu 2013 - Ultrabook ASUS UX31A (i7, dysk SSD). 

Początkowo myślałem, że jakiś wirus mi się przyplątał, ale po wyczyszczeniu komputera (pisałem o tym w tym wątku (TUTAJ) komputer działał przez kilka dni dobrze, a dziś znów to samo. Jest to nieregularne i nie mam pojęcia, co z tym zrobić, bo mogę wysłać to serwisu, a oni powiedzą mi, że u nich wszystko jest ok i nie widzą problemy - komputer wróci i znów się zacznie. 

Proszę o jakieś rady, bo to strasznie utrudnia życie. 

Po edycji:

+ specyfikacja

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 10 09 2013 - 09:14

mogę wysłać to serwisu, a oni powiedzą mi, że u nich wszystko jest ok i nie widzą problemy - komputer wróci i znów się zacznie.

Wybacz bracie, ale skoro jesteś takim dobrym wróżbitą, wywróż przyczynę.

Dla mnie to wygląda na problem sprzętowy. Rozumiem, że podłączenie do zasilania, nawet bez baterii likwiduje problemy?

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 md_24

md_24

First Rank

• Użytkownicy
  • 8 postów

Napisano 10 09 2013 - 14:58

mogę wysłać to serwisu, a oni powiedzą mi, że u nich wszystko jest ok i nie widzą problemy - komputer wróci i znów się zacznie.

Wybacz bracie, ale skoro jesteś takim dobrym wróżbitą, wywróż przyczynę.

Dla mnie to wygląda na problem sprzętowy. Rozumiem, że podłączenie do zasilania, nawet bez baterii likwiduje problemy?

Wróżbitą nie jestem, wręcz przeciwnie, realistą. Absurdem jest to, że komputer potrafi się 3 dni nie wyłączyć, działając na baterii, a nagle gaśnie, np. wczoraj, a dziś takiego problem nie ma. Więc trudno mi przedstawić okoliczności (np. przegrzewanie), bo mam wrażenie, że okoliczności są różne, np. piszę coś w wordzie a innym razem oglądam film. 

Co do zasilania, to komputer na zasilaniu działa bezproblemowo. Tylko w przypadku, gdy jest na baterii, czasami taki problem występuje. Wykluczam tylko, że to wirus (choć logi mogę podać), bo komputer skrzętnie przeczyściłem. 

#4 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 10 09 2013 - 20:22

Przenoszę temat do awarii. Zapoznaj się z przyklejonym, dopisz co trzeba. Zobaczymy, czy inni coś wymyślą.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#5 md_24

md_24

First Rank

• Użytkownicy
  • 8 postów

Napisano 10 09 2013 - 22:33

Piszę ponownie, tym razem daję specyfikację sprzętu. 

specyfikacja.png

Problem tak jak opisałem u góry. Komputer czasami traci nagle zasilanie bateryjne jak ma np. 22% albo 15% itp. To jest nieregularne, kilka dni działa ok, potem nagle gaśnie i znowu działa, więc nie jestem w stanie określić warunków, które determinują wyłączanie się. Jeśli jest to niejasne, co napisałem, proszę o ewentualne pytania. 

#6 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 11 09 2013 - 01:39

Pokaż screen z HWMonitora (w taki sposób, aby screen ten objął także informacje o baterii - bo głównie to mnie teraz interesuje.)

#7 md_24

md_24

First Rank

• Użytkownicy
  • 8 postów

Napisano 11 09 2013 - 13:49

Pokaż screen z HWMonitora (w taki sposób, aby screen ten objął także informacje o baterii - bo głównie to mnie teraz interesuje.)

Screen:

bateria.png

#8 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 13 09 2013 - 00:11

Powiedz mniej więcej w jaki sposób korzystasz z laptopa? Masz go podłaczonego przez większość czasu z baterią pod gniazdkiem? Bo takie korzystanie paradoksalnie najbardziej "ubija" baterię po jakimś czasie. Wear level niby wskazuje 8%, co mogłoby świadczyć o jej złym stanie, chociaż z drugiej strony ten parametr nie zawsze oddaje jej faktyczny stan. Szczerze mówiąc, mając gwarancję oddałbym laptopa, bo to mi mimo wszystko wygląda na problem z właśnie baterią.

#9 md_24

md_24

First Rank

• Użytkownicy
  • 8 postów

Napisano 13 09 2013 - 00:35

Jeśli chodzi o korzystanie, to ładuję sobie do 80-90% i odłączam aż do 8% nie spadnie i potem znów ładuje. I tak w kółko, nie trzymam go podłączonego do 100%. Problem w tym, że nie wiem, kiedy on się wyłącza - np. od 2 dni nic się nie dzieje. Po prostu raz na jakiś czas ma jakiś odpał, ale boję się, że oddam na gwarancję, i jeśli nie wskażę co jest nie tak, to mi odeślą bez żadnej wymiany. Bo co jak u nich problem nie wyskoczy? 

#10 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 16 09 2013 - 00:48

Nie ma co gdybać, tylko zrobiłbym to, bo na moje oko, to niestety, ale raczej nic z tym nie zrobisz - nie w warunkach domowych. Nie mam na to zachowanie innego pomysłu jak źle działający czujnik lub po prostu zużyta bateria

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych