Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

ATI Mobility Radeon 5650 Spadek wydajności

Najlepsza odpowiedź Tiutlivel, 30 09 2013 - 09:42

No dobrze, rozwiązałem problem w sposób na który świadomie poprostu bym nie wpadł. Zainstalowałem ponownie W7 (w W8 nie działało jednak kilka rzeczy), oczywiście jak się spodziewałem w nowo zainstalowanym systemie grafika wcale się nie poprawiła. Zdenerwowałem się i odinstalowałem wszystkie sterowniki mówiąc sobie (z uporem osła), że będę je instalował dopuki, doputy karta nie zacznie działać jak należy. W trzecim podejściu zainstalowałem catalysty odrazu (pominąłem te od płyty głównej, audio i tak dalej), poprostu mi się nie chciało instalować wszystkiego by za chwile usuwać to z systemu. I niespodzianka, karta działa! Okazuje się (nie wiem dlaczego), że kiedy instaluję najpierw sterowniki audio a potem catalysty grafika siada. A jeśli najpierw pójdą catalysty a potem audio wszystko jest w jak najlepszym pożądku. Nie mam pojęcia dlaczego ale potem to sprawdziłem i naprawdę tak jest :).Kodeki CCCP i CORE AVC. Ale to nie wina kodeków była, wadliwie działająca karta nie generowała warstwy VMR 9 renderless. Więcej napiszę jak znajdę żródło internetu za które nie płacę 10 zł za 5 minut :). Około 17:00.

Bój się boga... boże...

Wybacz Xan. Normalnie ze względu na dysortografię sprawdzam posty w Wordzie. Niestety po reinstalacji jeszcze go nie mam a spieszyłem się z pisaniem (po pierwsze ze względu na opłaty a po drugie ze względu na to, że nie chciałem by człowiek który pomógł mi za darmo czekał nie wiadomo ile na moją odpowiedź). Dzieki za szybką reakcję :).

PS: Osobiście mam nadzieję, że Bóg mi wybaczy. W końcu to jego praca :).

ED1: To potwierdzone. Karta działa jak za starych dobrych czasów. Dla potrzeby forum temat może zostać oznaczony jako rozwiązany. Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś pytanie. Serdecznie dziękuję wszystkim którzy tu zajrzeli nawet z intencją pomocy. W szczególności oczywiście Panu Pentium320, za to, że mu się chciało :).

Wybaczam - raczył przemówić bóg-Admin :D

Przejdź do wpisu

• Zamknięty Temat jest zamknięty
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tiutlivel

Tiutlivel

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 24 09 2013 - 20:58

Witam, posiadam laptopa Sony Vaio model VPCEB4Z1E pełną specyfikację podaję pod tym linkiem jest to strona producenta http://www.sony.pl/s.../specifications . Powinienem pewnie od razu wspomnieć, że wszystkie sterowniki również były ściągane z tej strony.

Ostatnio zauważyłem spadek wydajności karty graficznej ATI Mobility Radeon 5650.

Podczas odpalania gier FPS skacze w miejscach w których skakać nie ma prawa. Winowajcą z całą pewnością jestem ja. Nie tak dawno temu postanowiłem sprawdzić, czy laptop będzie działał poprawnie pod Windows 8 x64. Zainstalowałem system i sterowniki i wydawało się ok. Później (jakieś pięć minut później :)) zauważyłem że grafika ma problem poszukałem informacji na stronie Sony i okazało się, że pewne ich układy graficzne nie są kompatybilne z W8 (w tym mój Radeon). Zainstalowałem z powrotem Windows 7 i wszystkie sterowniki tak jak robiłem to już masę razy przy innych okazjach. Mimo to problem który pojawił się w W8 występuje teraz w W7. Karta pracuje jakby "na pół gwizdka". Najpierw nie przejąłem się tym zbytnio. Pomyślałem, że pewnie namieszałem coś przy reinstalacji. Reinstalowałem system ponownie tym razem sprawdzając wszystko dwukrotnie, nie spiesząc się zainstalowałem te same sterowniki co zwykle i nic się nie zmieniło. Moje główne pytanie brzmi czy to możliwe by karta uległa uszkodzeniu tylko przez zainstalowany software? jeśli nie czy ktoś spotkał się z podobnym problemem i może mi pomóc?

Z góry przepraszam jeśli umieszczam to w złej części forum wcześniej czytałem post pani Picasso o bezstresowym zakładaniu nowego tematu, jeśli jednak coś pomieszałem nie krępujcie się i bijcie. Nie będę się bronił.

Użytkownik Pentium320 edytował ten post 24 09 2013 - 21:07
Ortografia ;)

#2 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 24 09 2013 - 21:07

Jaką ostatecznie wersję Catalystów zainstalowałeś? I w jaki sposób sprawdzileś, że karta faktycznie działa wolniej niż należy?

#3 Tiutlivel

Tiutlivel

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 24 09 2013 - 21:25

Jaką ostatecznie wersję Catalystów zainstalowałeś? I w jaki sposób sprawdzileś, że karta faktycznie działa wolniej niż należy?

Taką jaka była rekomendowana przez producenta na stronie którą podałem w pierwszym poście. Dokładniej zoptymalizowany przez Sony sterownik Graphics Driver (ATI) - 8.723.8.2 . Który przyprawia mnie o napady szału za każdym razem kiedy widzę datę jego wydania. Niestety o ile się orientuję to jedyne Catalysty które współpracują z tą konkretną kartą. Sterowniki ze strony ATI do tego modelu krzyczą, że takiej karty to one obsługiwać nie będą. Zgadzało by się to z tym co już sam wyczytałem na ten temat, że Sony w jakiś sposób "ulepszyło" ten konkretny układ tak by współpracował tylko z ich "ulepszonymi" sterownikami. Karta działa wolniej, nie wiem jak mogę to przedstawić w logu bo laik ze mnie jeśli chodzi o sprawy sprzętowe (jeśli coś zaproponujesz zastosuję się do instrukcji) ale jak 3 lata napierdziela się codziennie po 3-6 godzin w LoL-a to potem można stwierdzić na oko kiedy coś działa nie tak jak powinno. Szczególnie kiedy zmiana jest tak wyraźna.

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 24 09 2013 - 22:59

Mam identyczną kartę graficzną, tyle że w laptopie Toshiby i rozumiem twoją irytację - miałem to samo, że inny sterownik niż ten od producenta nie pozwalał się zainstalować. W końcu jednak udało mi się znaleźć sterownik dobrze (i moim zdaniem najlepiej) współpracujący z tą kartą, zapewne z laptopem Sony działać też będzie.

http://www.guru3d.co...l_download.html

Na dole strony masz linki do pobrania dla kart Mobility, w rzeczywistości prowadzą one i tak do stron AMD, na których firma ta najwyraźniej się do nich nie przyznaje, albo są naprawdę dobrze ukryte :D - wybierz dla swojej wersji systemu. Pamiętaj, aby przed instalacją nowych usunąć stare. Powiedz, czy to rozwiązało twój problem. Dla testów, czy grafika faktycznie działa jak należy możesz użyć jakiejś wymagającej gry albo benchmarka typu np. 3DMark06 czy jakiegokolwiek w innej wersji.

#5 Tiutlivel

Tiutlivel

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 25 09 2013 - 06:51

Mam identyczną kartę graficzną, tyle że w laptopie Toshiby i rozumiem twoją irytację - miałem to samo, że inny sterownik niż ten od producenta nie pozwalał się zainstalować. W końcu jednak udało mi się znaleźć sterownik dobrze (i moim zdaniem najlepiej) współpracujący z tą kartą, zapewne z laptopem Sony działać też będzie.

http://www.guru3d.co...l_download.html

Na dole strony masz linki do pobrania dla kart Mobility, w rzeczywistości prowadzą one i tak do stron AMD, na których firma ta najwyraźniej się do nich nie przyznaje, albo są naprawdę dobrze ukryte :D - wybierz dla swojej wersji systemu. Pamiętaj, aby przed instalacją nowych usunąć stare. Powiedz, czy to rozwiązało twój problem. Dla testów, czy grafika faktycznie działa jak należy możesz użyć jakiejś wymagającej gry albo benchmarka typu np. 3DMark06 czy jakiegokolwiek w innej wersji.

Obiecuję, że gdy tylko wrócę z pracy ściągnę 3DMark'a i sprawdzę kartę. Skoro jednak sam masz taką samą kartę to wydaje mi się, że możesz potwierdzić moje przypuszczenia. To bardzo prosta sprawa. Wczoraj ściągnąłem AIDA64 EX, żeby potwierdzić model karty (bo sam już zwątpiłem). A tu niespodzianka AIDA pokazuje w zakładce "ekran ==> karta wideo Windows" że ten komputer posiada dwa bliźniacze układy ATI Mobility Radeon HD 5650. Tymczasem mój system wykrywa tylko jeden (jeden widzę w panelu sterowania, załączam printscrean'a). Czy Windows wykrył wszystko co wykryć powinien?

ED1

Po reinstalacji sterowników problem nadal występuje plus nie działają żadne filmy ani online ani z hdd czy całe to zamieszanie może powodować wadliwie działający ATI Mobility Radeon HD 5650 (Sony) Video Adapter który nawet po zmianie sterowników na AMD pracuje jakoby na sterownikach ATI?

Grafika w indeksie wydajności systemu Windows spadła z 6.7 do 6,6 coś więc jest nie tak

Wyniki z 3DMark 11

graphics 850

physics 2761

combined 872

d1f0c52bbd521270m.jpg

Załączone pliki

#6 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 25 09 2013 - 20:58

graphics 850

physics 2761

combined 872

To wynik z Performance?

To, że AIDA pokazuje 2 układy nie jest niczym dziwnym.

Hmm.. Pokaż screen z HWMonitor, najlepiej pod pełnym obciążeniem laptopa.

Podaj także screen z programu HDTune - zakładka Health.

#7 Tiutlivel

Tiutlivel

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 26 09 2013 - 08:37

graphics 850

physics 2761

combined 872

To wynik z Performance?

To, że AIDA pokazuje 2 układy nie jest niczym dziwnym.

Hmm.. Pokaż screen z HWMonitor, najlepiej pod pełnym obciążeniem laptopa.

Podaj także screen z programu HDTune - zakładka Health.

Podaję screany z HDTune i HWMonitor (screany z HWM w dwóch wersjach jeden w stanie spoczynku a drugi z względnie dużym obciążeniem - jeśli to nie wystarczy poszukam jakiegoś programu który celowo pozwoli mi zestresować moją maszynkę na maxa)

Co do twojego pytania - tak to są wyniki testu performance czy mam przeprowadzić inny?

ED1: po namyśle załączam screana HWM zrobionego podczas 3DMark testu. To chyba blisko maximum mojego laptopa.

Załączone miniatury

• HD Tune Pro HEALTH.jpg
  • HW Monitor - stan spoczynku.jpg
  • HW Monitor - obciążenie.jpg
  • HW Monitor - 3DMark stress.jpg

#8 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 27 09 2013 - 01:32

Moim zdaniem nie ma powodu patrząc na wyniki aby się przesadnie martwić aczkolwiek wydaje mi się, że mogą być odrobinę za słabe.

Temperatury są w porządku, a dysk jest sprawny - raczej nie w tym rzecz.

Hmm... skoro instalacja Catalystów 13 nie poprawiła sytuacji, to spróbujmy jeszcze z wersją 12.8 (na takowych także przez długi czas działałem i było dobrze). Przed ich instalacją zdeinstaluj poprzednią wersję i do tego użyj narzędzia typu Driver Sweeper aby uprzątnąć system po pozostałościach.

zaleznie jaka wersje systemu masz:

http://www2.ati.com/...dd_ccc_whql.exe - 64 bit

http://www2.ati.com/...dd_ccc_whql.exe - 32 bit

#9 Tiutlivel

Tiutlivel

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 28 09 2013 - 08:00

Moim zdaniem nie ma powodu patrząc na wyniki aby się przesadnie martwić aczkolwiek wydaje mi się, że mogą być odrobinę za słabe.

Temperatury są w porządku, a dysk jest sprawny - raczej nie w tym rzecz.

Hmm... skoro instalacja Catalystów 13 nie poprawiła sytuacji, to spróbujmy jeszcze z wersją 12.8 (na takowych także przez długi czas działałem i było dobrze). Przed ich instalacją zdeinstaluj poprzednią wersję i do tego użyj narzędzia typu Driver Sweeper aby uprzątnąć system po pozostałościach.

zaleznie jaka wersje systemu masz:

http://www2.ati.com/...dd_ccc_whql.exe - 64 bit

http://www2.ati.com/...dd_ccc_whql.exe - 32 bit

Niestety problem identyczny grafika działa pięknie, wynik w 3dMark skacze do góry trochę ale żadne filmy nie działają, bez względu jakich paczek kodeków użyję. Dźwięk jest a obrazu nie ma. Kiedy instaluję (przeklęte) "zoptymalizowane" przez Sony sterowniki z 2010 obraz się pojawia. Tak sobie myślę czy może nie reinstalować pod Win8, i używając polecanych przez ciebie catalyst 13.1 sprawdzić jak to będzie wyglądało.

BTW: Przepraszam, że temat tak się ciągnie, w pracy jestem odcięty od neta, a w domu spędzam najwyżej z 3 godziny dziennie jeśli nie śpię.

ED1: Co zadziwiające pod W8 sterowniki które poleciłeś działają , nie wiem jeszcze czy rozwiązało to problem wydajności karty, ale przynajmniej dzięki zmianie filtra przetwarzania wideo w KMP mogę oglądać filmy, jeśli więc uda mi się do jutra zweryfikować, że osiągi mojego Radeona są przyzwoite, to nie znajdziesz szczęśliwszego człowieka ode mnie na tym forum :).

Załączone miniatury

• dowód XD.png

#10 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 29 09 2013 - 19:15

Swoją drogą, to jakich kodeków używasz?

#11 Tiutlivel

Tiutlivel

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 30 09 2013 - 06:53

No dobrze, rozwiązałem problem w sposób na który świadomie poprostu bym nie wpadł. Zainstalowałem ponownie W7 (w W8 nie działało jednak kilka rzeczy), oczywiście jak się spodziewałem w nowo zainstalowanym systemie grafika wcale się nie poprawiła. Zdenerwowałem się i odinstalowałem wszystkie sterowniki mówiąc sobie (z uporem osła), że będę je instalował dopuki, doputy karta nie zacznie działać jak należy. W trzecim podejściu zainstalowałem catalysty odrazu (pominąłem te od płyty głównej, audio i tak dalej), poprostu mi się nie chciało instalować wszystkiego by za chwile usuwać to z systemu. I niespodzianka, karta działa! Okazuje się (nie wiem dlaczego), że kiedy instaluję najpierw sterowniki audio a potem catalysty grafika siada. A jeśli najpierw pójdą catalysty a potem audio wszystko jest w jak najlepszym pożądku. Nie mam pojęcia dlaczego ale potem to sprawdziłem i naprawdę tak jest :).Kodeki CCCP i CORE AVC. Ale to nie wina kodeków była, wadliwie działająca karta nie generowała warstwy VMR 9 renderless. Więcej napiszę jak znajdę żródło internetu za które nie płacę 10 zł za 5 minut :). Około 17:00.

Bój się boga... boże...

Użytkownik XanTyp edytował ten post 30 09 2013 - 08:22

#12 Tiutlivel

Tiutlivel

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 30 09 2013 - 09:42   Najlepsza odpowiedź

Bój się boga... boże...

Wybacz Xan. Normalnie ze względu na dysortografię sprawdzam posty w Wordzie. Niestety po reinstalacji jeszcze go nie mam a spieszyłem się z pisaniem (po pierwsze ze względu na opłaty a po drugie ze względu na to, że nie chciałem by człowiek który pomógł mi za darmo czekał nie wiadomo ile na moją odpowiedź). Dzieki za szybką reakcję :).

PS: Osobiście mam nadzieję, że Bóg mi wybaczy. W końcu to jego praca :).

ED1: To potwierdzone. Karta działa jak za starych dobrych czasów. Dla potrzeby forum temat może zostać oznaczony jako rozwiązany. Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś pytanie. Serdecznie dziękuję wszystkim którzy tu zajrzeli nawet z intencją pomocy. W szczególności oczywiście Panu Pentium320, za to, że mu się chciało :).

Wybaczam - raczył przemówić bóg-Admin :D

Użytkownik Tiutlivel edytował ten post 01 10 2013 - 16:48

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych