Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Prośba o odpowiedź na pytanie (bezpieczeństwo)

• Zamknięty Temat jest zamknięty
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 tabletowouser2

tabletowouser2

First Rank

• Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 30 11 2013 - 04:45

Prośba o odpowiedź na pytanie (bezpieczeństwo)

Prośba o odpowiedź na pytanie (bezpieczeństwo).

Cześć. Jestem totalnym noobem, smartfona mam od niedawna, jest to mój 1 smartfon jakiego mam.
W związku z tym może moje pytania wydawać się będą banalne, ale ja naprawdę się w tym smartfonowym świecie jeszcze nie orientuję. Poprzdnie telefony moje to były stare, archaiczne modele. Już nawet w czasie trwania ery smartfonów.

Do meritum... Mam 2 sprawy o jakie chciałbym zapytać.

1) jak pobieram aplikacje darmowe z np. GooglePlay to prawie każda aby ją zainstalować, żąda ode mnie zgody na pewne rzeczy i pewnych uprawnień. Jak przeczytałem o co chodzi to kopara mi opadła. Wgląd na wysyłanie SMSów, odbieranie SMSów, jakieś rozmowy, jakieś wszystko, jakieś monitorowanie, lokalizacja - no wszystko!
Aż się przstraszyłem. Czy zatem takie aplikacje są bezpieczne?

2) jak mogę się zabepieczyć na wypadek kradzieży smartfona i danych? Czy istnieje np. takie coś, że mogę w "to" wejsć na komputerze w domu i zdalnie np. zablokować telefon bądź wymazać dane? Jeśli tak to prosiłbym o podanie nazwy takiego najlepiej bezpłatnego narzędzia.

Dziękuję i mam nadzieję, że mnie nie pogonicie za głupie pytania.
A jeśli ktoś ciekaw co posiadam to jest to nowość na rynku - Pentragram X5

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 30 11 2013 - 07:23

Aż się przstraszyłem. Czy zatem takie aplikacje są bezpieczne?

To zależy co rozumiesz przez bezpieczeństwo. Czy będą np. kopiowały Twoje smsy i wysyłały gdzieśtam? Cholera wie. To chyba już zależy od autorów i ich uczciwości. Z drugiej jednak strony, pojęcia nie mam do czego komuś by się to miało przydać :blink:

jak mogę się zabepieczyć na wypadek kradzieży smartfona i danych?

Najpopularniejszy sposób (i darmowy):
https://support.goog...s/answer/190930

Link do aplikacji: https://play.google....erprise.dmagent

Z niedarmowych możesz skusić się na program AntiTheft w antywirusie AVG (wersja tylko! płatna).

Opcje dostępne to:

Funkcja Anti-Theft i Lokalizacja telefonu:
Użyj konsoli zdalnego zarządzania AVG lub wiadomości tekstowej (SMS), aby:
★ Zlokalizować zagubione lub skradzione urządzenie i odszukać je na mapach Google™
★ Zablokować swój telefon i wyświetlić na jego ekranie wiadomość, która umożliwi znalazcy zwrot urządzenia
★ Uruchomić alarm dźwiękowy (funkcja shout) nawet na wyciszonym urządzeniu
★ Wyczyścić pamięć telefonu oraz zawartość karty SD
★ Pułapka zdjęciowa: dyskretnie przesyła wiadomość e-mail ze zdjęciem każdego, kto 3-krotnie wprowadzi błędne hasło (tu warunek: urządzenie musi mieć kamerę przednią ;) no i musi być widno... bo lampy chyba nie włączy :D )
★ SIM Lock: automatycznie blokuje telefon, gdy ktoś podmieni jego kartę SIM

Oczywiście... jeśli ktoś ukradnie tablet/smartfon i podmieni system operacyjny, kwestia takich zabezpieczeń w zasadzie wysiada.

I druga oczywistość: Jeśli nie jesteś jakimś VIP-em - żaden operator komórkowy nie będzie się chciał fatygować w namierzanie Twojej komórki po IMEI. Jest to wykonalne, jak najbardziej (vide -> triangulacja odbiornika), ale nie dla zwykłego szaraczka. Po natychmiastowym zgłoszeniu kradzieży i zablokowaniu swojej karty SIM... minie t4rochę czasu i będziesz się cieszył nowym telefonem...

Sprawdziłem z ciekawości, jak działa AntiTheft i namierzanie tabletu (po drugiej próbie - pierwsza wykazała błąd systemu i brak wyniku) dało mi wynik zadowalający, lokalizując mnie na mapie z dokładnością około 20-30 metrów o mojego okna - więc nie najgorzej :) choć z drugiej strony... znacznik lokalizacji umieścił się przy moim bloku i na styku z dwoma innymi ;) ale w połowie długości mojego więc mogę wynik przyjąć za statystycznie poprawny i względnie dokładny.

A jeśli ktoś ciekaw co posiadam

To napisałeś to też w poprzednim poście. Wiemy, dziękujemy. Możesz jeszcze dodać to w swoim profilu, by nikt nie zapomniał ;)

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 tabletowouser2

tabletowouser2

First Rank

• Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 01 12 2013 - 06:25

Dzięuję za bardzo obszerny opis!
A jeśli mogę spytać, to ten darmowy od Googla, nie ma opcji wyświetlenia na ekranie telefonu informacji? Np. "proszę o zwrot pod nr... , czeka nagroda"?

#4 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 01 12 2013 - 16:56

Jeśli nie ma tego w opcjach, to raczej nie, poza tym, raczej "nie prosił bym" złodzieja o zwrot komórki ;)

Ale możesz napisać do programistów googla z zapytaniem o taką możliwość, choć nie sądzę, aby coś to dało...

#5 tabletowouser2

tabletowouser2

First Rank

• Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 01 12 2013 - 20:22

Ty nie wiesz, że Google NIGDY nie odpowiada?
Ani że NIGDY nie stosuje się do rad klientów?
Pisanie do nich nie ma sensu.

#6 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 01 12 2013 - 20:26

A spróbowałeś choć raz?

#7 tabletowouser2

tabletowouser2

First Rank

• Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 03 12 2013 - 07:34

Po jakoś, mniej wiecej dziesiątej próbie kontaktu i chęci uzyskania odpowiedzi, już sobie odpuszczam *******

Zatrzymuj dla siebie swoje inwektywy. Nawet w tak łagodnej postaci. Nie jesteśmy w chlewie.

Użytkownik XanTyp edytował ten post 03 12 2013 - 17:46

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych