Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Zawieszanie się xp przy uruchamianiu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marek358

Marek358

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 144 postów

Napisano 25 12 2013 - 19:15

Mam problem z zawieszaniem się windows xp przy uruchamianiu. Nie przy każdym uruchomieniu. Przeciętnie1-2 uruchomienia na 10 kończą się zwisem i trzeba wykonać reset z wyłącznika.

Zwis pojawia się w momencie pokazywania się pulpitu. Albo zostają mu do pokazania 3-4 ikony na pulpicie i komp staje. Albo (częściej) w trakcie odpalania dolnego paska (zanim pojawią się ikony pasków po prawej i lewej).

Dodam, że jeżeli przejdzie ten newralgiczny moment (robi to dość długo) to potem już jest OK i winda odpala się do końca.

Wątpię by miało to związki z jakimś wirusem, bo był kilkakrotnie sprawdzany różnymi programami (choć oczywiście wykluczyć nie mogę).

Próbowałem cofanie systemu, czyszczenie rejestru ccleanerem, sprawdzanie z użyciem chkdsk, nie mam więcej pomysłów.

Czy ktoś ma pomysł w czym problem lub jak to diagnozować?

#2 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 26 12 2013 - 00:18

W linii komend:

chkdsk c: /F /R

#3 Marek358

Marek358

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 144 postów

Napisano 26 12 2013 - 10:38

Niestety bez efektu.

Wykonałem "chkdsk c: /F /R" po czym miałem kolejne 3 zwisy, dopiero za czwartym razem udało się skutecznie uruchomić komputer.

#4 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 26 12 2013 - 22:53

Uruchom w trybie awaryjnym, a następnie:

• zacznij wywalać programy z autostartu, możesz użyć do tego Microsoftowego narzędzia Autoruns (http://technet.micro...s/bb963902.aspx) jeśli nie wiesz, co możesz wyrzucić, a co nie, to umieść screen z tego programu (tylko pamiętaj o powiększeniu kolumny z nazwą programu ścieżką)
  • wyczyść pulpit z plików - możesz zostawić tylko skróty i foldery - żadnych filmów, obrazów, muzyki itp.

#5 Marek358

Marek358

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 144 postów

Napisano 27 12 2013 - 17:12

Wielkie dzięki za podpowiedź.

A. Na razie wykonałem defragmentację dysku (trochę to potrwało) i wywaliłem ikony programów z pulpitu do odrębnego folderu.

Po defragmentacji wszystko chodzi jakby ciut szybciej.

Ale na pięć czy sześć uruchomień po tej defragmentacji jedno zakończyło się zwisem. W tym momencie co zwykle - przed poprawnym uruchomieniem dolnego paska (uruchamianie w tym momencie jakby staje na 20 sekund, dysk mieli coś tam sobie i sporadycznie kończy się ten moment właśnie zwisem).

B. Ściągnąłem Autoruns, ale nie jestem pewien jak dać screena z programu bo "Everything" to dość długa lista...

#6 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 27 12 2013 - 20:25

B. Ściągnąłem Autoruns, ale nie jestem pewien jak dać screena z programu bo "Everything" to dość długa lista...

Możesz dać na początek screena z Winlogon, Logon, Explorer, Services.

Weź jeszcze uruchom HDTune i wrzuć koniecznie screena z zakładki Health.

Sprawdź taśmę/kabel łączący dysk twardy z płytą główną - może jest niedociśnięta.

#7 Marek358

Marek358

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 144 postów

Napisano 28 12 2013 - 12:54

Załączam printscreeny

Jest Autoruns Explorer, Logon, Services (Winlogon nie zamieszczałem bo jest pusty), oraz HD Tune.

Załączone pliki

#8 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 28 12 2013 - 19:47

Może i coś by się znalazło do usunięcia, ale z drugiej strony nie widzę nic niepokojącego... W HDTune też nie ma nic specjalnego.

#9 Marek358

Marek358

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 144 postów

Napisano 28 12 2013 - 23:00

OK, dzięki za pomoc. Może się unormuje...

Mam pytanie - czy jest jakaś metoda monitorowania startu, na podstawie którego można by rozpoznać kiedy i co się zacina podczas startu komputera?

#10 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 29 12 2013 - 16:50

Komputery są dosyć deterministycze, a więc sytuacja się raczej nie unormuje. Sprawdź jeszcze może temeratury pracy procesora i pamięć RAM memtestem.

Mam pytanie - czy jest jakaś metoda monitorowania startu, na podstawie którego można by rozpoznać kiedy i co się zacina podczas startu komputera?

Zależy w jaki sposób się zacina - w części programów zawieszenie związane jest z wejściem w nieskończoną pętlę - wtedy zwykle rośnie obciążenie CPU (np. program zajmuje cały czas 1 rdzeń w blisko 100%). Zamiast obciążać CPU program może też robić w nieskończoność jakieś proste operacje dyskowe. W Windows 7 jest fajne narzędzie o nazwie monitor zasobów, natomiast w XP można skorzystać z Monitora wydajności, który jest w Panelu Sterowania -> Narzędzia administracyjne. Ma bardzo duże możliwości niestety nie jest on zbyt prosty w obsłudze.

Co do prześledzenia samego bootowania, to jest kilka możliwości:

#11 Marek358

Marek358

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 144 postów

Napisano 22 01 2014 - 16:50

W ramach "feedbacku" chciałbym donieść, że komputer się jednak (póki co) naprawił. Od ponad tygodnia brak zwisów.

Najprawdopodobniej jest to skutkiem jakichś "apgrejdów" systemu i oprogramowania bo innego wyjaśnienia nie widzę.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych