Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Zmiana typu partycji z podstawowej na logiczną

partycjonowanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 majkel99

majkel99

First Rank

• Użytkownicy
  • 11 postów

Napisano 01 01 2014 - 14:03

Witam w nowym roku :)

Chciałbym się poradzić przed zmianą typu partycji podstawowej na logiczną. Ogólnie systuacja na moim dysku wygląda tak:

1. Partycja podstawowa systemowa z niej ładuje się GRUB do MBR obsługujące ładowanie menu z systemami przy starcie kompa

ext4 - zainstalowany Ubuntu 12.04 LTS

pojemność - 50GB

2. Partycja podstawowa systemowa

ntfs - zainstalowany Windows 2012 Server

pojemność - 480 GB

3. Partycja podstawowa systemowa

ntfs - zainstalowany Windows XP

pojemność - 50 GB

4. Partycja logiczna rozszerzona dla Ubuntu

w całości zajęta

pojemność - 10 GB

Co chcę zrobić - chcę zmienić typ partycji nr 2 z windows 2012 server z podstawowego na logiczna i zmniejszyć jeje obszar do 60 GB a następnie z wolengo obszaru utworzyć nową partycję logiczną. Typ partycji muszę zmieniać jeśli chce wydzielić nową bo mam już 4 podstawowe. Przynajmniej tak mówi EaseUS Partition Master.

Pytanie czy zmina partycji systemowej z podstawowej na logicznej nie spowoduje dziabnięcia systemu i/lub utraty danych. 

Dane mam i tak skopiowane a system świeżo zainstalowany tym niemniej wolałbym nie tracić systemu przez jedną nie przemyślną operację.

#2 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 01 01 2014 - 19:06

W przypadku dysków, które wykorzystują partycjonowanie z użyciem MBR są tylko 2 rodzaje partycji:

* podstawowe,

* rozszerzone.

Taki dysk fizyczny może mieć łącznie tylko 4 partycje przy czym tylko jedna z nich może być rozszerzona.

W ramach partycji podstawowej można zbudować tylko jeden dysk logiczny, natomiast na partycji rozszerzonej można umieścić wiele dysków logicznych.

Partycja musi być obszarem ciągłym na dysku fizycznym, żeby więc móc włączyć jej obszar do partycji rozszerzonej, musiałbyś najpierw partycję 2 i 3 zamienić kolejnością, i dopiero wtedy dalej kombinować. Natomiast to może mieć wpływ na kolejność liter dysków i mam wrażenie, że próba ominięcia większości problemów, które w systemie powstaną, to strata czasu - lepiej przeinstalować go...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych