Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Problem z bezpiecznym odłączaniem dysku WD 1TB

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#16 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 28 01 2014 - 18:24

Pewnie jest dostęp do jakiś metadanych systemu pliku, a ten program już tego nie pokazuje... Spróbuj z LockHunter: http://lockhunter.co...setup_3-1-1.exe podobno jest w stanie pokazać, że jakiś proces uzyskuje dostęp do metadanych NTFS.

#17 worekchleba

worekchleba

First Rank

• Użytkownicy
  • 51 postów

Napisano 28 01 2014 - 21:25

Sprawdziłem dysk, foldery oraz każdy plik na dysku (autorun, ReadMe, folder o nazwie WD Smartware Pro Free Trial w którym jest jeden plik który także sprawdziłem oraz folder autorun z obrazkiem./iconą dysku) i problem występuje nadal. Co więcej - program Lock Hunter informuję że żaden proces nie trzyma dysku.

Wyłączyłem indeksowanie - problem występuje nadal.

Wyłączyłem antywirusa Comodo. Dwa razy było odłączanie bezproblemowe a za trzecim znowu coś trzymało dysk... Nie wiem już o co chodzi.

#18 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 28 01 2014 - 22:14

Wczytałem się w wątek na anglojęzycznym forum Microsoftu (technet) i tam podobny wątek ciągnie się bardzo długo i do tej pory nie rozwiązano tego problemu. Ogólnie z informacji tam zawartych wynika, że gdy wykluczono zwykłe programy z blokowania dysku (antywirusy, prgoramy do backupu itp.) to wina sterowników płyty głównej lub systemu USB Microsoftu. Dlaczego? Wystarczy uruchomić np. linuksa na tym samym komputerze i takiego problemu nie ma.

Z innych przyczyn często wymienianych:

• indeksowanie dysku,
  • dziennik systemu NTFS (zmiana na FAT32 niektórym pomaga, ale przy tak dużym dysku to raczej odpada),
  • explorer blokujący dysk z powodu kosza (wyłączenie kosza dla takiego dysku niektórym pomaga).

#19 worekchleba

worekchleba

First Rank

• Użytkownicy
  • 51 postów

Napisano 29 01 2014 - 10:20

Czyli pozostaje mi wierzyć w to że opcja (zaznaczona w menadżerze urzadzeń i dotycząca możliwości odłączenia dysku bez konieczności używania opcji odłączenia bezpiecznego; tak jest w Win XP) starczy? Kurcze... no dobrze. Jakoś nie ufam takim zanzaczeniom, ale jak nie ma wyjścia.

Pozostaje mi jeszcze wymiana dysku bo mam go niecałe dwa tygodnie (poprzedni też miałem dwa tygodnie i miał ten sam problem więc go postanowiłem wymienić), ale skoro problem i tak nie znalazł rozwiązania i się powtarza a wyniki dysku są dobre to chyba nie ma wyjścia jak pracować z takim sprzętem.

Jesli jeszcze macie jakieś sugestie to smiało. :)

Co do innnych przyczyn:

- indeksowanie wyłączyłem - problem występuje

- znajomy takze wspominał ze to może być związane z systemem plików NTFS

Dziwna sprawa generalnie jak na moje oko laika.

#20 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 29 01 2014 - 20:20

Co do systemu plików i dlaczego w NTFS może być problem a w FAT32 nie, wyjaśnienie jest następujące:

w przypadku systemu NTFS jest tworzony specjalny plik tzw. USN Journal (dziennik zmian), w którym trzymane są informacje, kiedy i co zmieniło się w systemie plików. Natomiast system plików FAT32 takie dziennika zmian nie posiada - nie ma więc pliku, który mógłby być otwarty prze system.

Sprawa wcale nie jest taka dziwna - pokazuje podejście firm - błąd nie jest krytyczny, więc nikt nie będzie sobie zawracał nim głowy. Poza tym po co poświęcać czas, żeby coś naprawić w starym programie? Niech sobie użytkownik kupi nowszy. Szkoda tylko, że podobny problem występuje też w Viście i Windows 7...

#21 worekchleba

worekchleba

First Rank

• Użytkownicy
  • 51 postów

Napisano 29 01 2014 - 20:33

Dość to ponuro wygląda, ale z drugiej strony nie powinno dziwić bo nie tylko branżę komputerową dotykają podobne problemy.

Cóż, w takim razie nauczę się z tym żyć jakoś, będę dbał by sprzęt nie upadał nigdzie no i odłączał delikatnie i z ręką na sercu by dane jeszcze dawały się odtworzyć.

#22 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 30 01 2014 - 02:45

Możesz jeszcze spróbować programów do bezpiecznego odłączania nośników - teoretycznie mają zastąpić tą systemową funkcję - trochę tego w sieci jest - poszukaj, jeśli masz chęć przetestować to rozwiązanie.

#23 worekchleba

worekchleba

First Rank

• Użytkownicy
  • 51 postów

Napisano 30 01 2014 - 16:18

Ściągnąłem takie coś - USB Disc Ejector 1.3.0.3.

Generalnie będę korzystał bo skoro reklamacja nic nie da to trzeba sobie poradzić.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych