Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Podzielenie dysku na partycje w nowym laptopie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 luk-ber

luk-ber

First Rank

• Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 16 03 2014 - 11:19

Witam,

Chciałbym Was prosić o pomoc w odpowiedzi na kilka pytań związanych z podzieleniem dysku na partycje w celu zoptymalizowania zasobów. Ponieważ jest to mój pierwszy laptop nie mam pewności jak interpretować informacje systemu o woluminach.

Do rzeczy:

Laptop Lenovo z710. 

Dysk HYBRYDOWY 1TB HDD+ 8GB SDD

Wchodząc w "Zarządzanie dyskami " widoczne są następujące woluminy:

-1000 MB PARTYCJA ODZYSKIWANIA

- 260 MB PARTYCJA SYSTEMOWA EFI

- 1000 MB PARTYCJA OEM

- Windows8_OS (C:) 891,95 GB (Rozruch, plik stronnicowania, zrzut awaryjny, partycja podstawowa)

- LENOVO (D:) 25 GB (partycja podstawowa)

- 12,23 GB (Partycja odzyskiwania)

Na dysku LENOVO (D:) fabrycznie znajduje się folder z wersją próbną McAfee oraz folder z instalkami sterowników. Rozumiem, że producent utworzył osobną partycję dla instalek, ale one zajmują tylko 2GB, Pozostałe 20 jest niewykorzystane. Tak Zostawić???

Na dysku C: oczywiście widnieje zainstalowany system.

Zupełnie nie wiem jak interpretować pozostałe woluminy (1000mb p.odzyskiwania, 260mb systemowa EFI, 1000mb OEM, 12,23gb odzyskiwania). Domyślam się, że mogą one służyć m.in. funkcji lenovo one key recovery, kytórą możemy zrobić obraz partycji systemowej i wrócić za pomocą jednego przycisku bądź do tego systemu z tego punktu przywracania, bądź do stanu początkowego preinstalowanego systemu.

Chciałbym tak podzielić dysk, abym miał partycję z systemem, aplikacjami itp. oraz drugą na prywatne dane, filmy, zdjęcia, gry... Wiem że "Gdzieś" na dysku znajduje się instalacja Windowsa w celu przywrócenia systemu. Jak podzielić partycje, żeby nie wykasować jej? Czy da się dokonać takiego podziału bez przeinstalowywania systemu? 

Załączam screen z managera urządzeń z widocznymi woluminami.

Powiedzcie proszę jak według was zoptymalizować przestrzeń przestrzeń na dysku nowego lapka.

Załączone miniatury

• 1.png

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych