Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Sieć jest wykorzystywana pomimo braku aktywności.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 JanMal

JanMal

First Rank

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 02 05 2014 - 22:13

Witam wszystkich na Forum :)

Mam dosyć nietypowy problem. Pojawił się wczoraj i doprowadza mnie do szewskiej pasji.

Wstęp: W Menedżerze zadań Windows w zakładce Sieć mam kolumny Szybkośc łącza 100 Mb/s (to zależy od karty) oraz Wykorzystanie sieci. Ta druga zalezy od tego, co i jak pobieram.

W moim przypadku (mam Internet 10 Mbit) ta wartość to maksimum 11% (tyle się wyświetla przy pobieraniu z pełną prędkością łącza, nie wiem czemu nie 10% ale to szczegół bez znaczenia).

Oznaki: od wczoraj po pewnym czesie używania internetu (używam FF 28.0) nagle wartość wykorzystania sieci skacze do 11%. I taka zostaje. Wyłączam FF - 11%, wyłączam FlashGeta (jeśli akurat był włączony ) - 11%. Klikam Start?wyloguj?wyloguj - po ponownym zalogowaniu mam dalej wykorzystanie 11%. W menedżerze wchodzę w procesy i wyłączam każdy po kolei - nic się nie dzieje (no, czasem restartuje mi Windowsa jak wyłączę coś ważnego) - zero reakcji.

Niestety, nie jest to błąd wyświetlania tej wartości - łaczę naprawdę jest używane. Przykład - robię test prędkości sieci (test-lacza.pl) i wyskakuje mi 2 Mbity. Restartuję komputer lub router (tylko te dwie metody działają, by przyprócić wykorzystanie sieci do 0%) i mam w teście 10 Mbitów.

Przy pobieraniu jest podobnie - normalnie FlashGet pokazuje mi ca 1291 KB/s a kiedy pojawi się owo wykorzystanie sieci na maksa - mam maksymalnie 300-400 KB/s.

Co to może być???

-system przeskanowany

-automatyczne aktualizacje FF wyłączone, zresztą po wyłączeniu (rónież przez Menedżer) dalej jest to samo, więc domyślam się, że to problem raczej windowsowy, nie przeglądarkowy

- router ma hasło (24 znaki) i jest szyfrowany, poza tym - dioda wlan nie mruga (a mruga, gdy drugi komputer w sieci pracuje i łączy się z Internetem lub gdy drukarka drukuje bezprzewodowo) - więc nikt się nie włamał. Pomijam fakt, że mieszkam na wsi i do najbliższego domu jest baardzo daleko - sygnał na pewno nie dochodzi do nikogo.

Zużycie dysków się nie zmienia co jest zastanawiające - coś się przecież pobiera. A może to coś małego i się zapętliło? Pobiera sie ciągle to samo w kółko i nadpisuje?

Jak to ugryźć bo mi już pomysłów brakuje? :wacko:

#2 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 03 05 2014 - 02:29

W Windows 7 jest narzędzie - monitor zasobów. W zakładce sieć, można zobaczyć, jaki proces, jaki transfer generuje.

#3 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 03 05 2014 - 11:04

Bliss, jesteśmy w XP-ku.

Nie ten system.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#4 JanMal

JanMal

First Rank

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 03 05 2014 - 21:42

Idąc za sugestią powyżej, zainstalowałem Cucusoft Net Guard. Niestety, nie mówi on prawdy :(

Poniżej screen z działania (FG zatrzymany, przy wyłączonym całkiem FG jest tak samo) - dzisiaj łącze mam wykorzystane w 4-5% (czyli prawie połowa łącza, bo mam 10Mbit) a CNG mówi, że nie jest wykorzystywane:

99439582532751340394.jpg

Tymczasem, gdy teraz włączam FG, to mam u dołu wartość rzeczywistej prędkości i ona oscyluje wokół 700 KB/s

Po restarcie routera sytuacja wygląda tak (identycznie jest, gdy routera nie restartuję, ale ponownie uruchamiam komputer - przy routerze cały czas włączonym):

24860864153954492686.jpg

Łącze nie jest wykorzystywane i teraz po uruchomieniu FG pokazuje on wartość 1289 KB/s

#5 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 04 05 2014 - 12:30

Bliss, jesteśmy w XP-ku.

Nie ten system.

Zwykle przeglądam z użyciem opcji "Nowa zawartość", a tam nazwa działu forum jest słabo eksponowana... :P

Idąc za sugestią powyżej, zainstalowałem Cucusoft Net Guard. Niestety, nie mówi on prawdy :(

Użyj tego: http://technet.micro...s/bb897437.aspx

#6 JanMal

JanMal

First Rank

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 04 05 2014 - 22:57

Dziękuję, ale mam niestety taką samą sytuację, jak opisana tutaj - ostatnie 4 kulumny (czyli np. ilość danych odbieranych i wysyłanych) są puste. Bez tych informacji ten program jest bezużyteczny :(

Też mam XP SP3. Masz jakiś pomysł, jak temu zaradzić? Program pokazuje dużo więcej procesów niż ten poprzedni więc może okazać się pomocny... o ile będę wiedział ILE danych przesyła/odbiera każdy z wątków.

#7 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 05 05 2014 - 08:16

Może odinstaluj kartę sieciową, usuń sterowniki, użyj wykrywania urządzeń, niech się wszystko ustawi samo od zera?

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#8 JanMal

JanMal

First Rank

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 05 05 2014 - 21:05

A jednak program okazał się pomocny :)

Niestety, nie wiem, jak temu zapobiegać, na razie pozostaje mi ręcznie zamykać to feralne połączenie przez TCPView.

Sytuacja wygląda tak - w czasie pracy FF pojawia mi się nagle to zużycie (dzisaij w okolicach 7%), zamykam FF a sieć dalej działa. Co ciekawe, menedżer zadań Windowsa nie pokazuje, że FF dalej działa. A to on jest źródłem problemów - w tym samym czasie TCPView pokazuje, że on dalej jest uruchomiony:

82569012155407976624.jpg

I choć nie widzę ilości danych, to po zamknięciu tego połączenia (ale tylko przez Close connection, bo End process nie skutkuje - komunikat mówi, że nie da się zamknąć) wykorzystanie sieci spada z powrotem do zera:

93212093882059471632.jpg

Pytanie - co to znaczy FIN_WAIT2??? Za każdym razem właśnie proces FF o takim statusie zżera mi prawie całe łącze.

I dlaczego Menedżer Windowsa tego nie pokazjuje?

#9 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 05 05 2014 - 21:33

FIN_WAIT2 na pewno nie zżera transferu - to oznacza nieprawidłowe zamknięcie (a właściwie próbę zamknięcia) połączenia. Z tego, co wyczytałem w sieci, to najczęściej wynik złej wymiany danych z drugim punktem w sieci (brak odpowiedzi w pewnym momencie) lub sytuacja, gdy program zamyka się przed zamknięciem połączenia (błąd programistyczny). Ogólnie połączenie może tak wisieć - po zdaje się ok. minucie powinno zostać zamknięte ze statusem TIME_OUT. Z tym, że to zależy od systemu, sterowników, programów i zdarzają się bugi, że jednak nie jest zamykane i wisi w nieskończoność.  I to jest jedyne niebezpieczeństwo, bo liczba aktywnych połączeń jest ograniczona i można mocno zapchać dostępną pulę.

#10 JanMal

JanMal

First Rank

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 05 05 2014 - 22:52

FIN_WAIT2 na pewno nie zżera transferu

Niestety, w praktyce wygląda to inaczej. Tak jest, kiedy FIN_WAIT2 wisi (jak napisałeś - czasami wisi w nieskończoność - poszedłem zjeść kolację, wróciłem po 40 minutach i dalej było):

22063001007294805225.jpg

A tak zaraz po "zabiciu" połączenia:

82082184577407417679.jpg

Nawet gdyby te liczby kłamały, to fakt, że coś mi się pobiera przez godzinę, zamiast w ciągu 30 minut świadczy o tym, że dzieje się źle :(

Stoi to w zgodzie z tym, co pokazuje menedżer windowsa - wykorzystanie sieci JEST a skoro JEST (np. na poziomie 7% - ta wartość jest za każdym razem inna) i skoro mam maksymalnie 11% to mogę dysponować tylko resztą transferu. Stąd gorszy wynik testu i dłuższy czas pobierania:

56962206778219233562.jpg

#11 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 06 05 2014 - 19:46

Nawet gdyby te liczby kłamały, to fakt, że coś mi się pobiera przez godzinę, zamiast w ciągu 30 minut świadczy o tym, że dzieje się źle

Ja nie mówię, że ci nic się nie pobiera/wysyła. Twierdzę, że transferu nie zużywają połączenia w stanie FIN_WAIT2. Co nie zmienia faktu, że transfer może zżerać inne połączenie.

Weź Wiresharka zaprzęgnij do roboty i zobacz, co jest w sieci wysyłane... Nie znam od niego lepszego narzędzia do obserwowania ruchu sieciowego.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych