Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

nowa płyta i procesor na starym osprzęcie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 slawas2001

slawas2001

Second Rank

• Użytkownicy
  • 92 postów

Napisano 24 05 2014 - 23:23

Witam, mam następujący zestaw:
płyta ashrock p4i65g
pentium 4 2,8
karta graf ge force 4
muzyczna creative sb live
dysk wdc na sata
i pamięci na ddr pc3200 dimm

i teraz chciałbym zapytać gdybym chciał zmieniać płytę główną (zakładam że jak kiedyś mi padnie to już nie będzie takich w ofercie, lub gdybym chciał się przenieść na lepszy/cięższy system) to jaki socket byście mogli polecić, ew jaką płytę i procesor żeby pozostały osprzęt (ze względu na koszta) został w miarę ten co jest, ale żeby płyta i procek jakoś w miarę ładnie chodziły. I żeby nie było za drogo.

a ha dodam że zasilacz to huntkey jakieś 400w,

sprzęty są kupione wieki temu i trzymają się super (przez te 10-15 lat padły tylko niemarkowe części no i najczęściej oczywiście myszka) ale zakładam że kiedyś ten moment nadejdzie i trzeba będzie upgradować.

Poradzcie coś, proszę bo zupełnie nie mam rozeznania w rynku.

Pozdrawiam,

Sl.

#2 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 25 05 2014 - 00:44

Do czego ma być to komputer?

Zasadniczo tylko dysk i być może kartę dźwiękową (zależy czy nowa płyta miała by PCI) będzie można przełożyć...

#3 slawas2001

slawas2001

Second Rank

• Użytkownicy
  • 92 postów

Napisano 25 05 2014 - 01:19

Do czego ma być to komputer?

Zasadniczo tylko dysk i być może kartę dźwiękową (zależy czy nowa płyta miała by PCI) będzie można przełożyć...

komputer ma być do surfowania po necie, nagrywania w nero, na pewno filmiki we flashu będę oglądał, no i przedem wszystkim ma uciągnąć comodo bez problemów

a możesz zasugerować taka płytę z pci i taką już "nowszą" bez, chcę się rozejrzeć jakie to koszta będą mniej więcej...

ps. co do webgeta to jest, mam kolejnego w kolejnym ninstalatorze :/

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 25 05 2014 - 01:42

Ten komputer ma już wartość naprawdę małą, tutaj modernizacja płyty głównej, czy pojedynczych cześci nie ma sensu - jakbyś chciał zmieniać, to całość. Co najwyzej jak już @dr_bliss wspomniał, dysk sobie przełożysz, skoro jest na SATA.

Przekładać takiej dźwiękówki raczej i tak nie ma sensu - w każdą płytę jest przecież zintegrowana.

Jeśli już kupować komputer, to zawsze najlepiej na najnowszym sockecie, bo to daje w przyszłości największe możliwości rozbudowy, a cena zwykle nie jest specjalnie wygórowana względem starszych (chociaż bywały przypadki, że było odwrotnie, wtedy się nie opłaca :D). Ogólnie Socket 1150 - nawet najsłabsze Celerony Dual Core warte w tym momencie dosłownie grosze dadzą sobie radę z flashem czy surfowaniem po internecie - to tylko taki przykład. Przeskok z takiego Pentiuma 4 będzie kolosalny.

Powiedz mniej wiecej, ile miałbyś pieniędzy na modernizację, to coś się wymyśli :)

#5 slawas2001

slawas2001

Second Rank

• Użytkownicy
  • 92 postów

Napisano 25 05 2014 - 02:41

kwestia jest tego typu że ja nie mam pojęcia ile taka modernizacja może kosztować, wiem tylko że płyta którą mam nowa kosztuje w sklepie około 250 pln a procek który mam to max 50 pln i to jest dla mnie rozsądny wydatek, ale jeśli to za mało/przypuszczam że pewnie tak jest/ to czy możesz mi doradzić coś w podobnym czy nieco wyśzym przedziale cenowym tak żebym potem nie żałował że nie ma sensu tego później upgradować? Zapytam - a ile trzeba wydać żebym się nie spłókał a sprzęt był w miarę rozsądny? :P rozumiem że  będzie potrzebna płyta i procek + jeszcze jakieś pamięci? czy jeszcze coś - zasilacz? chłodzenie do procka? karta sieciowa wbudowana, czy ta stara którą mam? :)

dodam jeszcze że w lapku energooszczędnym mam intelcore 2 solo 1,4 800 FSB + 3 GGB DDR3 i dla visty to stanowczo za mało, da sie pracować ale trzeba mieć cierpliwość, już lepszy ten wysłużony P4  +xp:/

moim zdaniem problematyczne tu są ociężałości nowych systemów ms jak też wysokie zużycie procka przez systemy antywirusowe/firewalle itp.

Nie cytuj całych postów.

Usuwam ;)

Użytkownik XanTyp edytował ten post 25 05 2014 - 09:39

#6 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 25 05 2014 - 17:00

No więc tak. Chyba najtańszy sensowny zestaw

CPU: http://www.ceneo.pl/27668495

RAM: http://www.ceneo.pl/7591424

MOBO: http://www.ceneo.pl/26068586

GPU: Zintegrowane z procesorem.

PSU: http://www.ceneo.pl/19585429

CASE (opcjonalna, jeśli chcesz wymienić): http://www.ceneo.pl/26737811

HDD: Posiadasz.

DVD jest potrzebne?

Wyjdzie w granicach 600zł (z obudową 700). Taki zestaw bez problemu poradzi sobie z surfowaniem po necie i zadaniami typowo biurowymi. Do starszych gier też się nada. No i w każdym momencie możesz go sobie rozbudować o dodatkową kartę graficzną i lepszy procesor.

#7 slawas2001

slawas2001

Second Rank

• Użytkownicy
  • 92 postów

Napisano 25 05 2014 - 21:12

o, dziękuje najmocniej, własnie o takie coś mi chodziło, czy te mobo i to psu są w miare dobrej jaikości i stabilne?  - to są moim zdaniem chyba dwie najważniejsze rzeczy przy nowym zestawia - z wiadomych zresztą względów - jeżeli byłoby coś dużo lepszej jakości a niewiele droższe w przypadku płyty to chętnie obczaje,bo co do corsara to rozumiem że to wyższa półka jest?

dvd nie jest potrzebne mam 3 ;p

jeszcze raz dzięki i pozdrawiam, musze lecieć jak wróće to ewentaulnie doczytam,

Pozdrawiam,
Sl.

#8 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 26 05 2014 - 01:37

Tak, PSU jest dobre i starczy nawet na rozbudowę w przyszłości, mobo także. Pamiętaj tylko, że DVD musisz mieć na złącze SATA, bo płyta nie posiada już złącz IDE.

#9 slawas2001

slawas2001

Second Rank

• Użytkownicy
  • 92 postów

Napisano 19 06 2014 - 22:23

Przyznam się że coraz bardziej się zastanawiam nad zmianą sprzętu ale pewnie zajmie mi to jeszcze ze 2-3 miesiące.

Dopytam może jeszcze o jakąs w miarę dobrą nagrywarkę dvd oraz o to czy jest możliwośc dokupienia windows 7 z takim zestawie taniej, czy trzeba osobno?

Pozdrawiam,

#10 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 20 06 2014 - 00:44

2-3 miesiące mogą sporo zmienić. Niedługo wchodzi, albo może nawet i już wszedł nowy Pentium G3258 z możliwościami podkręcania, który może nieźle namieszać na rynku procesorów.

Nagrywarka, to rzecz, która po prostu działa, więc nie warto przepłacać i można brać każdą, nawet najtańszą, byle na SATA.

Windows 7 w zestawach raczej taniej nie będzie, chyba, że jakiś sklep daje na to promocje (osobiście nie znam). Jeśli chcesz system, to zastanów się nad Windows 8/8.1. Nie chodzi mi tu o samo polecenie takiego systemu, ale nowszy system = dłuższe wsparcie techniczne = starczy na dłużej, no i z tego co mi wiadomo, to w większości przypadków jest tańszy od 7.

#11 slawas2001

slawas2001

Second Rank

• Użytkownicy
  • 92 postów

Napisano 20 06 2014 - 02:34

dzięki za wszelkie info,
jeżeli już podejmę decyzję o upgrade to chciałbym pójść po najmniejszej lini oporu, czyli system miałby być najwygodniejszy, najprostszy, najprzystępniejszy, najwięcej programów dostępnych itp itd dlatego zastanawiam się czy jednak nie byłaby lepsza 7mka , nie siedze od dawna w nowościach, ale czytałem coś że 7mka jest zachwalana (w przeciwienstwie do visty czy 8mki) i ma ponoć największy udział w rynku bo ludzie ją ponoć lubią.Choć de fakto jakoś tylko do 2015 ma mieć wsparcie. Niektórzy spekulują że łaty będą wydawane sporo dłużej.

Tak samo co do procesora, nie chodzi może o kupienie najnowszego, ale jak wyjdzie ten pentium to starsze modele zaczną tanieć podczas gdy ten najnowszy będzie stosunkowo drogi. Zresztą widzę że i producenci sprzętu i oprogramowania (m.in microsoft) poszaleli z tempem w jakim bombardują rynek nowościami. Kto za tym wszystkim jeszcze nadąza? :P

Co do nagrywarki to kupiłem swego czasu ponoć b. dobrą pioneer dvr 111 i nie żałuje bo do dzisiaj chodzi rewelacyjnie. Tak więc myślę że sprzet dobrze jest jednak kupować taki który jest dobry ale nie za drogi/ żeby faktycznie nie przepłacać, ale żeby też nie kupować byle czego np jakiegoś noname.

#12 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 20 06 2014 - 07:28

Choć de fakto jakoś tylko do 2015 ma mieć wsparcie.

Do 2020r.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#13 slawas2001

slawas2001

Second Rank

• Użytkownicy
  • 92 postów

Napisano 23 06 2014 - 17:45

jeszcze może zapytam o detale:
-czy jest różnica miedzy tymi płytami za 500 a tymi za 200 tej samej marki np ashrock, jaka różnica? chodzi o jakość? datę wydania?
-czy faktycznie windows 7 jest lepszy jak plotki chodza od 8mki?
-czy warto kupować oem zamiast box, a co jak płyte zmienie, albo procka -oem nie bedzie działał?
-jaką nagrywarkę można by podpiąć, wystarczy marka, liteon a może samsung?

..

Sorki za bombarodowanie pytaniami, ale już dawno nie robiłem tak skomplikowanej operacji jak zmiana całego zestawu :P

#14 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 23 06 2014 - 18:37

Ad. 1: Jest różnica. Tak samo jak między Cinquecento a Punto. Oba pochodzą ze stajni Fiata, ale cena (oczywiście nie tylko, ale głównie) jest wyznacznikiem tych różnic ;)

Ad. 2: http://zapytaj.onet....Windows_8_.html

Ad. 3: Zmiana mobo właściwie załatwia OEM-ową wersję OS-a. Możesz jeszcze próbować aktywacji Windowsa przez telefon (dawało się tak z XP-kiem, sam robiłem, więc wiem), ale czy teraz też, to już nie wiem :) Druga sprawa, to to, że przez telefon miałeś generowany klucz, ale był on jednorazowy, a nie jak ten, kupiony z płytą na 10 bodaj reinstalacji (mowa cały czas o XP).

Na ile reinstalacji jest OEM w Siódemce? Pojęcia brak... :wacko:

Ad. 4: Nagrywarki za 100zł lub coś w tej cenie, to jednoroczny chłam. po paru modelach i markach, dałem sobie siana z tym barachłem, kupiłem slima na usb (LG Portable Super Multi Drive za bodaj 260zł), i służy mi wiernie chyba już czwarty rok. Inna rzecz, że już nie korzystam z niego do zapisu danych, tylko do odczytywania sporadycznie pojawiających się jeszcze u mnie płyt dvd. To już przeżytek. Wykruszy się za parę lat tak samo jak niegdyś flopek.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#15 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 24 06 2014 - 01:01

Dopowiem tylko nieco.

1. Droższa płyta umożliwia większe możliwości podkręcania - lepsza sekcja zasilania, czasem nawet chłodzona, lepszy chipset, użyte lepszej jakości klasy kondensatory, czy inne części. Bogatsze wyposażenie - posiada więcej złącz, portów, czasem nawet dodatkowe śledzie na przód, do tego droższe płyty zwykle są pełnowymiarowe, czyli w formacie ATX (po części ma to powiązanie z tym, o czym wspomniałem wcześniej, czyli ilością złącz i portów). Co nie skreśla od razu tańszych płyt z list rekomendowanych. Po prostu każda płyta ma swoją wartość, w tańszych tnie się na niektórych rzeczach, a w droższych czasem idzie wręcz po całości z wszystkim.

2. Jeśli chodzi o samą wydajność, to właściwie różnicy nie ma. Polecam przeczytać: http://pclab.pl/art55136.html

3. Dopowiadam tylko, że limit nadal jest na 10 reinstalacji, a potem telefoniczna aktywacja, z którą ponoć problemów nie ma.

4. Nagrywarka to nagrywarka, a psuje się zasadniczo wszystko. Jednoroczny chłam - nawet jeśli, to gwarancja jest co najmniej dwuletnia. Nie warto dopłacać (wiele ludzi w obecnych czasach nagrywarkę nawet pomija w składaniu komputera, bo jest po prostu zbędna)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych