Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Komputer do biura - a przepisy. Nietypowa sprawa.
 • Zamknięty Temat jest zamknięty
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 poziomkaX

poziomkaX

  First Rank

 • Użytkownicy
 • 2 postów

Napisano 28 05 2014 - 16:32

Witajcie,

 

Mam przeprowadzić przetarg na zakup komputerów biurowych, niestety, kompletnie nie znam się na komputerach, jestem "panią z biura". Dostałam przykładową specyfikację na komputer od informatyka, ale nie potrafię stwierdzić, czy parametry, które są w niej podane nie wskazują przypadkiem na konkretny model lub producenta (zgodnie z przepisami w przetargach nie wolno ograniczać firmom konkurencji przez wskazanie, od jakiego producenta mają dostarczyć sprzęt. Nie wolno też stosować nazw producenta, np "Intel" albo "Pentium").  Można podać tylko minimalne wymagania i opisać, do czego ma być przeznaczony.

Trochę zabawa w ciuciubabkę, ale niestety, takie są przepisy.

 

Zastanawiam się też, czy parametry ze specyfikacji nie są zbyt wypasione jak na komputer biurowy do pisania w wordzie, bo po co kupować drogi sprzęt

.
Przepraszam, jeśli piszę w złym miejscu, ale nie wiedziałam, gdzie ten temat umieścić. Po prostu chcę uniknąć ewentualnych problemów, bo jak zrobię złe zapisy, to nam kontrola wlepi karę.

 

Pomoże ktoś? Poniżej wklejam specyfikację

 

Parametry minimalne komputera:

Typ/Zastosowanie:
Komputer stacjonarny, wykorzystywany dla potrzeb aplikacji biurowych, przeglądania internetu, oraz przetwarzania grafiki.

Producent:
(firma ma wskazać)

Typ / model:
(firma ma wskazać)

Płyta główna 

- w standardzie μATX

- chipset rekomendowany przez producenta procesora

 

Procesor

Min. 2-rdzeniowy, min 2.50GHz, min 2 MB cache, osiągający w teście PassMark CPU Mark wynik min. 4220 punktów. Do oferty należy dołaczyć wydruk ze strony: http://www.cpubenchmark.net  potwierdzający spełnienie wymogów SIWZ

 

Pamięć RAM
1 x 4GB DDR3 1333MHz możliwość rozbudowy do min 8GB, minimum jeden slot wolny na dalszą rozbudowę

 

Dysk twardy
Min. 500 GB SATA III 7200 obr./min.

 

Karta graficzna
Zintegrowana, ze wsparciem dla DirectX 10.1, OpenGL 3.1 oraz rozdzielczości 2560x1600@60Hz

 

Karta dźwiękowa
Karta dźwiękowa zintegrowana z płytą główną;

 

Karta sieciowa
10/100/1000 Ethernet RJ 45, zintegrowana z płytą.

 

Obudowa

1. Obudowa typu microtower, posiadająca min. 1 zewnętrzną półkę 5,25” i 1 wewnętrzną półkę 3,5”. Zaprojektowana i wykonana przez producenta komputera opatrzona trwałym logo producenta, metalowa.

2. Obudowa musi umożliwiać zastosowanie zabezpieczenia fizycznego w postaci linki metalowej (złącze blokady Kensingtona)

3. Zasilacz o mocy min. 300W Active PFC

 

Zgodność z systemami operacyjnymi i standardami

Oferowane modele komputerów muszą posiadać certyfikat Microsoft, potwierdzający poprawną współpracę oferowanych modeli komputerów z systemem operacyjnym Windows 8 (załączyć wydruk ze strony Microsoft WHCL)

 

BIOS

Możliwość odczytania z BIOS:

1. Wersji BIOS

2. Modelu procesora wraz z informacjami o ilości rdzeni, prędkościach min i max zegara, wielkości pamięci podręcznej Cache L1, L2 i L3

3. Informacji o ilości pamięci RAM wraz z informacją o jej prędkości i technologii wykonania a także o pojemności i obsadzeniu na poszczególnych slotach

4. Informacji o dysku twardym: model, pojemność, wersja firmware oraz numer seryjny

5. Informacji o napędzie optycznym: modelu oraz wersja firmwarre

6. Możliwość wyłączenia/włączenia: zintegrowanej karty sieciowej, kontrolera audio, poszczególnych portów USB oraz poszczególnych slotów PCIe z poziomu BIOS bez uruchamiania systemu operacyjnego z dysku twardego komputera lub innych, podłączonych do niego, urządzeń zewnętrznych.

7. Funkcja blokowania/odblokowania BOOT-owania stacji roboczej z dysku twardego, zewnętrznych urządzeń oraz sieci bez potrzeby uruchamiania systemu operacyjnego z dysku twardego komputera lub innych, podłączonych do niego, urządzeń zewnętrznych.

8. Możliwość - bez potrzeby uruchamiania systemu operacyjnego z dysku twardego komputera lub innych, podłączonych do niego urządzeń zewnętrznych - ustawienia hasła na poziomie administratora.

 

Bezpieczeństwo

1. BIOS musi posiadać możliwość

- skonfigurowania hasła „Power On” oraz ustawienia hasła dostępu do BIOSu (administratora) w sposób gwarantujący utrzymanie zapisanego hasła nawet w przypadku odłączenia wszystkich źródeł zasilania i podtrzymania BIOS,

- blokady/wyłączenia portów USB, karty sieciowej, karty audio;

- blokady/wyłączenia kart rozszerzeń/slotów PCIe

- kontroli sekwencji boot-ącej;

- startu systemu z urządzenia USB

- funkcja blokowania BOOT-owania stacji roboczej z zewnętrznych urządzeń

- blokowania zapisu na dyskach wymiennych USB

2. Możliwość zapięcia linki typu Kensington

Zarządzanie Dołączone dedykowane oprogramowanie producenta komputera umożliwiające zdalną inwentaryzację sprzętu, monitorowanie stanu jego pracy, aktualizację i zmianę ustawień BIOS’u oraz na zdalną aktualizację sterowników

System operacyjny Zainstalowany system operacyjny z rodziny Microsoft Windows (7 lub nowszy) w wersji 64 bitowej umożliwiajacy:

- uruchomienie posiadanego przez Zamawiającego pakietu MS Office 2010/13 (instalacja pakietu MS Office 2010/13 przez Zamawiającego powinna przebiegać na zaoferowanym przez Wykonawcę systemie operacyjnym bez jakichkolwiek emulatorów, implementacji lub programów towarzyszących),

- aktualizację systemu operacyjnego i pakietu MS Office 2010/13 przez Internet.

- system operacyjny nie wymagający aktywacji przez internet lub telefon.

- bazowy system preinstalowany, z dołączonymi nośnikami instalacyjnymi zawierającymi kopię systemu operacyjnego i sterowniki (dla wersji 32 i 64Bit).

lub system równoważny – przez równoważność rozumie się pełną funkcjonalność jaką oferuje wymagany w SIWZ system operacyjny

 

Certyfikaty i standardy

1. Certyfikat ISO9001 dla producenta sprzętu (załączyć dokument potwierdzający spełnianie wymogu)

2. Deklaracja zgodności CE (załączyć do oferty)

Warunki gwarancji 3-letnia gwarancja producenta świadczona na miejscu u klienta

Firma serwisująca musi posiadać ISO 9001:2000 na świadczenie usług serwisowych oraz posiadać autoryzacje producenta komputera – dokumenty potwierdzające załączyć do oferty.

Oświadczenie producenta komputera, że w przypadku nie wywiązywania się

z obowiązków gwarancyjnych oferenta lub firmy serwisującej, przejmie na siebie wszelkie zobowiązania związane z serwisem.

 

Wsparcie techniczne producenta

1. Ogólnopolska, telefoniczna infolinia/linia techniczna producenta komputera, (ogólnopolski numer o zredukowanej odpłatności 0-800/0-801 – w ofercie należy podać numer telefonu) dostępna w czasie obowiązywania gwarancji na sprzęt i umożliwiająca po podaniu numeru seryjnego urządzenia:

- weryfikację konfiguracji fabrycznej wraz z wersją fabrycznie dostarczonego oprogramowania (system operacyjny, szczegółowa konfiguracja sprzętowa  - CPU, HDD, pamięć)

- czasu obowiązywania i typ udzielonej gwarancji

2. Możliwość aktualizacji i pobrania sterowników do oferowanego modelu komputera w najnowszych certyfikowanych wersjach przy użyciu dedykowanego darmowego oprogramowania producenta lub bezpośrednio z sieci Internet za pośrednictwem strony www producenta komputera po podaniu numeru seryjnego komputera lub modelu komputera

3. Możliwość weryfikacji czasu obowiązywania i reżimu gwarancji bezpośrednio z sieci Internet za pośrednictwem strony www producenta komputera

 

Inne -Możliwość aktualizacji i pobrania sterowników do oferowanego modelu komputera w najnowszych certyfikowanych wersjach bezpośrednio z sieci Internet za pośrednictwem strony www producenta komputera.

 

Wymagania dodatkowe 1. Wbudowane porty i złącza:

- porty wideo: min. 1 szt VGA i 1 szt DVI-D

- min. 6 x USB wyprowadzonych na zewnątrz obudowy: minimum 2 porty USB 2.0 z przodu i 4 portów USB z tyłu,

- port sieciowy RJ-45,

- porty audio: wyjście słuchawek i wejście mikrofonowe – zarówno z przodu jak i z tyłu obudowy oraz dodatkowe wyjście liniowe z tyłu obudowy – możliwośc podłączenia systemu audio 5.1

- Wymagana ilość i rozmieszczenie (na zewnątrz obudowy komputera) portów USB nie może być osiągnięta w wyniku stosowania konwerterów, przejściówek itp..

- Karta sieciowa 10/100/1000 Ethernet RJ 45 (zintegrowana) z obsługą PXE, ASF 2.0, ACPI

2. Płyta główna z chipsetem maksymalnie wykorzystującym zaproponowany procesor, wyposażona w:

- 2 złącza DIMM z obsługą do 8GB pamięci RAM DDR3 1333MHz

- sloty: 1 szt PCIe x16 Gen 3, 3 szt PCIe x1, 1 szt miniPCIe

- 4 złącza SATA w tym min 1 szt SATA III

3. Klawiatura USB w układzie polski programisty

4. Mysz optyczna USB z min dwoma klawiszami oraz rolką (scroll)

5. Nagrywarka SATA DVD +/-RW x16 SuperMulti

 #2 dr_bliss

dr_bliss

  Good Rank

 • Moderatorzy
 • 594 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 05 2014 - 20:17

Jestem zaskoczony, że zwykła  "pani z biura" tu trafiła...

 

 Nie wolno też stosować nazw producenta

Zawsze mnie bawił ten wymóg, a w każdym przetargu jest: "System operacyjny z rodziny MS Windows" - taaa i nigdzie nie ma nazwy producenta...

Przede wszystkim należy podkreślić, że pewne ograniczenia nic nie wnoszą, a ograniczają pule sprzętu, który odpowiada przedstawionym wymogą. Jest to niedobre, bo mniejszy wybór = wyższa cena.

 

Poniżej główne uwagi i wątpliwości.

 

Brak informacji, co znaczy "przetwarzanie grafiki" w przeznaczeniu komputera - to zbyt ogólne. Chcecie przerabiać filmy z wesela, czy wystarczy, że komputer daje radę przy uruchomieniu Painta? Bo to ogromna różnica.

 

Niepotrzebnie wprowadzony wymóg zintegrowanej karty graficznej - lepiej dopuścić pełnowymiarowe karty, ewentualnie żądając, żeby były pasywnie chłodzone.

 

To samo dotyczy karty sieciowej i dźwiękowej - po co wymagać, by były zintegrowane (prawdopodobnie i tak takie dostaniecie). Jeżeli informatycy obawiają się, że te karty zajmą wszystkie porty na płycie głównej to w uwagach mogą określić minimalną ilość wolnych portów PCIE.

 

Co to w ogóle za wymóg dotyczący obudowy "Zaprojektowana i wykonana przez producenta komputera"?! Jaki to ma sens? A jak dostaniecie obudowę zaprojektowaną przez inną firmę (np. uznanego projektanta ze Skandynawii, to co źle?) niż producent komputera, to krzywda się komuś stanie? Nie lepiej określić jakiś wymóg, co do "solidności" obudowy - czyli stelaż stalowy/aluminiowy/żeliwny o minimalnej masie własnej (i tu umieścić wagę obudowy, którą uważacie za solidną). To ograniczenie jest tak dziwne, że wymuszacie by komputery byly od producentów typu DELL, HP, IBM, Fujitsu-Siemens - sorki, ale właśnie ograniczyliście się do sprzętu tylko 4 firm... To, że dostaniecie komputer-składak to nic złego, o ile minimalne wymagania przetargu dobrze będą opisane i wymuszą by nie wciskano wam badziewia. Poza tym desktopy od DELL, HP, IBM, Fujitsu-Siemens to wcale nie jest żadne wow - znam sporo DELLi, w których łatwo uszkodzić frontowe USB i spowodować, że komputer wcale nie chce się uruchomić...

 

Do opisu zasilacza dodałbym wymóg posiadania certyfikatu 80 Plus lub wyższego - to spowoduje, że nikt wam nie sprzeda najtańszego chinola... :P Takie zasilacze nie są wcale dużo droższe, a bardziej energooszczędne (min. 80% sprawność, czyli najwyżej tylko 20% energii jest marnowane, tanie zasilacza potrafią mieć sprawność rzędu 50%) i zwykle znacznie solidniej skonstruowane. Do zasilacza najlepiej dopisać, że:

 • co najmniej jedno złącze molex musi być wolne (a najlepiej 2),
 • musi posiadać zabezpieczenia (przynajmniej te niżej wymienione):
  UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych),
  OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem),
  OCP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem),
  SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe),
  OPP (zabezpieczenie przeciążeniowe),
  OTP (zabezpieczenie przed przegrzaniem).

Wymagania co do biosu:

 1. Pierwszy punkt - w kwestii wymogu "blokady/wyłączenia kart rozszerzeń/slotów PCIe" na co to? Raz, że nie wszystkie BIOSy to obsługują, po drugie już widzę jak ktoś przynosi sobie kartę graficzną z domu i wkłada do służbowego komputera... Rezygnacja z wymogu "sposób gwarantujący utrzymanie zapisanego hasła nawet w przypadku odłączenia wszystkich źródeł zasilania i podtrzymania BIOS" znacznie rozszerzy listę dostępnych płyt (= niższa cena) - możliwe, że to potrzebne, ale aż tak bardzo?
 2. Punkty 2-4 są zbędne - na cholerę to? Można sobie w systemie sprawdzić, a jak system padnie to i tak trzeba przyjść do komputera i można sobie w środku obejrzeć - poza tym już widzę, jak panowie/panie z IT będą potrzebować wielkość cache L3 procesora (uśmialiśmy się w firmie z tych absurdalnych wymogów)...
 3. Jeśli nie odpuścicie punktu "system operacyjny nie wymagający aktywacji przez internet lub telefon" to właściwie ograniczycie przetarg tylko do produktów HP, DELL, IBM, Fujitsu-Siemens... Dodam, że ten problem można rozwiązać używając narzędzi do masowej, zdalnej aktywacji, więc to nie jest wielki kłopot odpuścić ten punkt - lepiej napisać, że w przeciwnym przypadku dostarczone licencje na system MS Windows muszą dopuszczać masową i zdalną aktywację (bo nie każde na to pozwalają). Wtedy wystarczy mieć średnio ogarniętego administratora systemów Windows - jak sobie z tym nie umie poradzić - to zatrudnić kompetentnego.

Wymagania co do wsparcia technicznego to też jakieś jaja... Niepotrzebne - administratorzy chcą się żalić na tej infolinii, czy co? Jeżeli coś przestało działać, to muszą być wstanie ustalić, co nie działa i to się odsyła w ramach gwarancji - jak obsługa IT potrzebuje infolinii, żeby stwierdzić, że coś się w komputerze zepsuło, to należy ich wymienić na bardziej kompetentnych. A na komputerach mogą sobie nalepić datę kupna, żeby nie zapomnieli, ile jest czasu gwarancji... Wywalicie taki głupi support z wymogów i macie dużo więcej ofert, czyli niższe ceny.

 

Wymóg, co do możliwości pobrania sterowników jest OK, tyle że złagodziłbym to, że albo strona producenta albo sprzedawca na żądanie zamawiającego (np. przez okrs 2-3 lat) zobowiąże się do dostarczenia nowszych wersji sterowników, gdyby producent podzespołów je zaktualizował. Gdyby dopuścić "za pośrednictwem stron www producentów podzespołów komputera", to wyszłoby może parę minut więcej roboty dla panów/pań z IT i nie ograniczylibyście przetargu do produktów HP, DELLa, IBMa czy F-S.

 

 

3. Możliwość weryfikacji czasu obowiązywania i reżimu gwarancji bezpośrednio z sieci Internet za pośrednictwem strony www producenta komputera

Po co? To już nikt nie może zapisać tego nigdzie? Trzeba wymagać tego od producenta, czyli znowu koszty podnosić?

 

możliwośc podłączenia systemu audio 5.1

Po co?? To już stereo w biurze nie wystarczy? Potrzeba dźwięku przestrzennego?

 

2 złącza DIMM z obsługą do 8GB pamięci RAM DDR3 1333MHz

Zamienić na "minimum 2 złącza DIMM z obsługą do 8GB pamięci RAM DDR3 1333MHz".

 

sloty: 1 szt PCIe x16 Gen 3, 3 szt PCIe x1, 1 szt miniPCIe

PCIe x16  generacji 3. jest niepotrzebne (druga generacja jest w zupełności wystarczająca). Tak samo nie widzę potrzeby na istnienie 1 szt miniPCIe - niech się lepiej ktoś z IT wytłumaczy na co mu to (może macie coś konkretnego, co chcecie wrzucić do komputera i wymaga tego złącza, bo inaczej nie ma to wielkiego sensu)...

 

Karta sieciowa 10/100/1000 Ethernet RJ 45 (zintegrowana)

Ponownie apeluje o usunięcie "zintegrowana" - jak będzie pełnowymiarowa, to nic strasznego...

 

EDIT

 

A przyszło mi jeszcze na myśl, że ja już tą treść do przetargu gdzieś widziałem... Chyba Pani sobie to skądś skopiowała (nic strasznego warto zrobić rozpoznanie w sieci...) - radzę więc poprawki wprowadzić, bo ten opis faworyzuje znacząco produkty dużych korporacji, a te lubią duże marże.

 

A wracając do merytorycznej dyskusji - w opisie i warunkach oceny oferty dajcie jakieś EKSTRA punkty dla komputerów, które przy maksymalnym obciążeniu w pomieszczeniu o temp. 30st celsiusza generują hałas poniżej 35dB (tutaj ciekawa tabelka: http://www.via.com.t...g/resources.jsp) - w końcu nikt nie lubi głośnych komputerów. A dawajcie karne punkty dla komputerów >45db.
Jeżeli wasze biura są ciche, to pewnie mają głośność tła rzędu 30db, a jeżeli komputer będzie produkował 40db, to będzie to już zauważalny "hałas".


Użytkownik dr_bliss edytował ten post 28 05 2014 - 20:31


#3 poziomkaX

poziomkaX

  First Rank

 • Użytkownicy
 • 2 postów

Napisano 29 05 2014 - 17:12

Dziękuję za odpowiedź, bardzo mi pomogłeś. Widzę, że będę musiała szybko się doszkolić w temacie komputerów, bo czeka mnie "poważna" rozmowa z informatykami. Muszę tu częściej zaglądać.

 

Btw. nie każda pani z biura to bezmyślne stworzenie napędzane kawą,. Znam to forum znam od dawna i uważam, że jest najlepsze.#4 Pentium320

Pentium320

  Very Good Rank

 • Moderatorzy
 • 1019 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Rumia (Trójmiasto)

Napisano 29 05 2014 - 17:56

Skoro wątpliwości rozwiane, to wątek zamykam. Jeśli byłaby potrzeba otworzenia - PW do mnie, to otworzę. ;)


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych