Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

DTP na Linuksie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Anatta

Anatta

First Rank

• Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 15 07 2014 - 16:15

Ktoś robi takie cuda? Nie chodzi o jakieś zaawansowane projekty graficzne, ale raczej o proste robótki typu skład tekstu broszury albo projekt ulotki czy wizytówki i przygotowanie tego dla drukarni. Czyli potrzebne byłyby zasadniczo dwa programy:

1) do składu tekstu - nie musi być kombajn typu Adobe InDesign, zupełnie wystarczy coś w rodzaju starego PageMakera, byle mial dobrą opcję dzielenia wyrazów i ładnie robil przypisy dolne; tylko nie proponujcie proszę nic w stylu OpenOffice;

2) do obróbki grafiki rastrowej/bitmapowej - ważne żeby miał opcje pracy w trybie CMYK i żeby można było wypuścić z tego PDF.

Czy zatem da się zorganizowac stanowisko pracy DTP na linuksie (edycja dowolna)? Potrzebujemy coś takiego w naszym studio graficznym dla prostych zleceń, więc po pierwsze trudno dla takich zastosowań wybulić specjalnie na Windowsa z pakietem Adobe, a po drugie i ważniejsze, ja osobiście szukam alternatywy ze względów ideologicznych:-) Jeśli ktoś może coś podpowiedzieć w takiej sprawie, to będę wdzięczna.

#2 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 17 07 2014 - 18:11

Nie mam totalnie styczności z programami do DTP, więc nic z autopsji nie polecę. Ale 5min. szukania an google powiedziało, żeby przyjrzeć się temu programowi:
http://www.scribus.net/canvas/Scribus

A jako system wybierz coś z długim okresem wsparcia, żeby za pół roku nie trzeba było reinstalować albo aktualizować systemu...

#3 Anatta

Anatta

First Rank

• Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 19 07 2014 - 11:57

Dzięki za odpowiedź, rzeczywiście mogłam najpierw dokłaniej przejrzeć ofertę Google;-) Będziemy testować do takich zastosowań Scribus + Gimp, jeszcze tylko zdecydujemy jaka edycja systemu. Postaram się dać znać, czy się sprawdzi - może się komuś przyda.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych