Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Instalator Windows7 zmienił litery dysków

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 mhym

mhym

First Rank

• Użytkownicy
  • 73 postów

Napisano 15 07 2014 - 21:28

Witam

Mam taki problem. Na komputerze miałem system Win XP x86 postawiony na jednym dysku podzielonym na dwie partycje. System na C: i Dane na D: i CD-ROM na E:

Postanowiłem zainstalować jako drugi system Windows 7 x64...

W tym celu do komputera włożyłem drugi dysk. Tym razem już SSD... Włożyłem do kieszonki dysk instalacyjny Windows 7. Uruchomiłem komputer z dysku instalacyjnego i pojawiły mi się dyski do wyboru gdzie ma się zainstalować system. Oczywiście wskazałem dysk SSD, sformatowałem go i tam zainstalowałem system. Zdziwiło mnie czemu nie zapytał jaką literkę ma przypisać dyskowi ale niech mu będzie... on wie lepiej.

I ZONK... Windows 7 się zainstalował, ale nowy dysk ma teraz literkę C: a "stare" przesunęły się jeden wyżej... Mi się marzyło, że będę miał bootloader, a mam kupę... nie wiem jak teraz uruchomić windowsa xp... Czy mam za każdym razem odłączać dysk SSD jak chcę wejść do windowsa xp? Proszę o pomoc jak to okiełznać... Mogę wejść instalatorem Windows 7 i sformatować dysk SSD... albo go odpiąć... Nie mam pomysłu... Pomóżcie! Chcę wrócić do WindowsaXP na dysku c: (ale bez reinstalacji) mieć dane na dysku D (ale bez kopiowania - Program Files) i zainstalować Win7 x64 na E: 

EDIT.  Znalazłem rozwiązanie połowiczne - w BIOSie znalazłem ustawienie dysku z którego ma być startowany system w pierwszej kolejności. Ponieważ Win 7 postawiłem na innym dysku niż był XP daje to możliwość poprawnego uruchomienia Windowsa XP - ale tylko po ustawieniu w BIOSie... Wolałbym jednak bootloader.

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 16 07 2014 - 19:57

Poczytaj: http://windows7forum...-systemu-6448-t

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 mhym

mhym

First Rank

• Użytkownicy
  • 73 postów

Napisano 31 07 2014 - 09:30

Problem dalej nie rozwiązany... Kłopot ma sedno w tym, że oba systemy są zainstalowane na dysku C: - z tym że dyskiem C: raz jest jeden dysk a raz drugi... w zależności który jest ustawiony jako pierwszy w BIOSie.

Program Easy BCD nie widzi drugiego systemu... system XP był na C: a w Windowsie 7 ten dysk "przesunął się" i teraz ma literkę D: - po ręcznym ustawieniu w Easy BCD, XP nie startuje bo konflikt literek...

#4 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 31 07 2014 - 15:45

w zależności który jest ustawiony jako pierwszy w BIOSie.

W biosie najwyżej możesz ustawić kolejność urządzeń bootowania, ale nie regulować, który system będzie się pierwszy uruchamiał.

Mając wpięte oba dyski, zarządzasz oboma - mając jeden, nie masz czym zarządzać. I tyle sam już wydedukowałeś.

I więcej chyba się nie wymyśli.

http://forum.pclab.p...iwości-formatu/

Tutaj zdaje się (w opisie problemu) tkwi źródło twoich problemów.

Zainstalowałeś Siódemkę na SSD, nie odłączywszy zawczasu HDD i coś mi się zdaje, że bez zdjęcia partycji i ustawienia ich od zera już się nie obejdzie...

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych