Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

[FAQ] Diagnostyka komputerów, gotowe rozwiązania popularnych problemów
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pentium320

Pentium320

  Very Good Rank

 • Moderatorzy
 • 1019 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Rumia (Trójmiasto)

Napisano 06 08 2014 - 03:17

W tym wątku prezentuję diagnostykę poszczególnych elementów w komputerze, gotowe rozwiązania popularnych problemów oraz ogólne porady przy "serwisowaniu". Sprzęt to temat rzeka - ten wątek z pewnością nie wyczerpie wszystkich pytań i wątpliwości, jednak mam nadzieję, że pomoże niejednemu :)
 
SPIS TREŚCI
4. Zasilacze komputerowe (przygotowane przez użytkownika Tyrol)
 
Temat będzie jeszcze przez jakiś czas rozwijany. Jako, że nie jestem alfą i omegą, wszelkie nieścisłości uwagi lub sugestie co do zamieszczonych opisów proszę kierować na PW.


#2 Pentium320

Pentium320

  Very Good Rank

 • Moderatorzy
 • 1019 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Rumia (Trójmiasto)

Napisano 06 08 2014 - 03:25

1. Temperatury podzespołów
 
Zmorą niemalże każdego podzespołu komputerowego jest to, że po pewnym czasie ulega on zakurzeniu, przez co wzrastają jego temperatury. Często bywa to także spowodowane tandetnością obudowy na co składa się słaba wentylacja/obieg powietrza. Nie jest to oczywiście dla nich wskazane. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do skrócenia żywotności/trwałego uszkodzenia sprzętu, więc nie należy tego bagatelizować.
 
 
1.1 - Odczytujemy temperatury sprzętu
 
Najlepszym, oczywiście darmowym programem jest HWMonitor. Odczytuje on temperatury większości podzespołów komputerowych. Możemy go pobrać tutaj: http://www.cpuid.com.../hwmonitor.html
Można też użyć innych, precyzyjniejszych programów:
CoreTemp: http://www.alcpu.com/CoreTemp/ (dla temperatury CPU)
GPU-Z: http://www.techpowerup.com/gpuz/ (dla temperatury GPU)
Odradzam korzystania z programów typu Everest czy AIDA64.
 
Polecam od razu także zaopatrzyć się w program obciążający podzespoły. Kilka przykładów:
Prime95: http://www.mersenne.org/download/ (tylko dla procesorów)
3DMark: http://www.futuremar...www.3dmark.com/ (wersja Basic Edition jest bezpłatna)
Możemy ewentualnie użyć wymagającej gry/programu, z którą widzimy, że nasz komputer sobie nie "radzi" jak powinien.
 
Procedura sprawdzania temperatur:
- Uruchamiamy HWMonitor i zostawiamy go włączonego w tle
- Uruchamiamy nasz program/grę obciążającą podzespoły i czekamy do ukończenia (o ile takowy istnieje). W przypadku braku końca testu możemy przerwać go po przyjmijmy 15 minutach - tyle w zupełności powinno starczyć
- Po ukończeniu robimy zrzut ekranu HWMonitor i analizujesz lub jeśli zostałeś o to poproszony - wstawiasz na forum.
 
 
1.2 - Najczęstsze objawy przegrzania sprzętu
 
- Bardzo hałaśliwa praca komputera (spowodowana wentylatorami pracującymi pełną mocą)
- Zmniejszona ogólna wydajność komputera, spowodowana tym, że podzespoły "broniąc" się przed przegrzaniem często obniżają swoją wydajność. Zjawisko to zwie się throttlingiem.
- W skrajnych przypadkach, nagłe restarty/wyłączenia komputera spowodowane tym, co wyżej
- W przypadku kart graficznych: przekłamania obrazu, tzw. artefakty. W skrajnych przypadkach wyrzucenie sterownika ekranu lub BSOD'y z błędem sterownika graficznego.
- W przypadku dysków twardych (talerzowych) wyraźnie skracamy żywotność urządzenia narażając dane na utratę.
 
 
1.3 - Interpretacja temperatur
 
Procesory:
Producent najczęściej podaje zalecaną temperaturę, której nie powinno się przekraczać.
 
W przypadku CPU Intela mamy podaną stronę: http://ark.intel.com , w której łatwo możemy znaleźć nasz model i to sprawdzić
 
W przypadku AMD niestety, nie jest to podane niestety wprost, jednak z osobistych doświadczeń, nie polecam przekraczać na tych procesorach temperatur powyżej 60-65*C
 
Dodatkowa informacja dla procesorów laptopowych: Wprawdzie te procesory "wytrzymują" wysokie temperatury z rzędu 100*C, ale zjawisko wspomnianego wcześniej przeze mnie throttlingu najczęściej występuje w granicach 85*C i to właśnie tej granicy bym się trzymał. Niektóre modele niskobudżetowych laptopów, zwłaszcza te wyposażone w 4-ro rdzeniowe układy grzeją się bardziej ponad tą granicę... Najczęściej nie da się na to nic poradzić.
 
Uwaga: Aktualnie każdy nowszy procesor posiada kontrolę termiczną, która wyłaczy komputer przy przegrzaniu, jednak przy starszych modelach procesorów takich jak AMD na socket A: nie posiadały one kontroli termicznej więc długotrwałe przegrzewanie może je szybko uszkodzić. Strata materialna w obecnych czasach raczej niewielka, ale warto o tym wspomnieć :)
 
Uwaga2: Niektóre procesory w programie HWMonitor (zwłaszcza te starsze) nie są wyszczególnione oddzielnie w spisie i ich czujniki czasem chowają się pod np. TMPIN1 czy TMPIN2.
 
Karty graficzne:
W tym wypadku ciężko ustalić dokładną "Granicę" jakiej mamy się trzymać. Bardzo ogólnikowo mogę podać, że nie zalecam przekraczać 75*C-80*C na rdzeniu graficznym, ale to nie jest reguła.
 
W przypadku niereferencyjnych układów temperatura ta zawsze będzie niższa. Zaś w przypadku referentów dla niektórych modeli normą jest nawet przekraczanie 90*C.
 
Najdokladniejszą metodą sprawdzenia, czy temperatura naszej grafiki jest w miarę OK, to po prostu znalezienie testów danego modelu pod właśnie tym kątem.
 
W przypadku grafik laptopowych - grzanie się ponad 85*C to najczęściej codzienność w wymagających zadaniach. Ponownie - ciężko jest ustalić konkretnie przyjętą granicę, jest to silnie uzależnione od modelu grafiki i budowy laptopa.
 
Uwaga: Starsze karty graficzne (NVIDIA seria FX5xxx i starsze oraz ATI Xpress Series X300-X1950 i starsze) mogą nie posiadać wbudowanych czujników temperatury.
 
Płyta główna:
I znów... ciężko powiedzieć jaką dokładnie temperaturę przyjąc gdyż jest to uzależnione od modelu. W dodatku, nie zawsze wiadomo dokładnie w którym miejscu znajduje się czujnik. Najczęściej jednak wskazuje on temperaturę chipsetu. Ogólnie, poniżej 60*C zwykle nie ma się czym przejmować :)
 
Uwaga: czasem bywa, że pokazane są horrendalne temperatury przekraczające nawet 150*C a czasem wręcz na minusie. Nie ma się co tym przejmować, w takich wypadkach czujnik jest albo uszkodzony albo po prostu nie istnieje ;)
 
Dyski twarde:
Nie jest wskazane przekraczania 45*C-50*C dla dysku podczas normalnej pracy.
 
Oczywiście, bywają od tego odstępstwa. Starsze dyski ATA generalnie są nieco cieplejsze, tak samo dyski producenta Western Digital.
 
Co zaś tyczy się laptopów - oczywiście im mniej tym lepiej, ale laptop jak to laptop - musi się grzać, jednak nie polecam mieć więcej niż 55*C (chociaż zbicie temperatury w tym przypadku nawet jeśli jest praktycznie niemożliwe)
 
---
 
Na przykładzie mojego laptopa po zakończeniu testu obciążającego HWMonitor zanotował takie temperatury.
 
hQYGobB.png
 
Jak widać, w większości są one dobre. Jedyne do czego można się przyczepić to temperatura na płycie głównej, jednak jako, że to laptop - za bardzo i tak nic z tym nie zrobię i niestety trzeba przyjąć, że "ten model tak ma" :)
 
 
1.4 - Zbijamy temperatury, czyli czyścimy sprzęt
 
W przypadku standardowego peceta:
- Warto jest zaopatrzyć się w sprężone powietrze, aczkolwiek nie zgrzeszymy, jeśli użyjemy zwykłego pędzelka, najlepiej z miękkim włosiem. Bardzo nie zalecam używania odkurzacza do bezpośredniego czyszczenia podzespołów (może on nam się jedynie przydać do zgarnięcia kurzu z dna obudowy)
- Delikatnie czyścimy wszelkie wentylatory i radiatory. W przypadku grafiki wyjmujemy ją ze slotu i wtedy czyścimy.
- W przypadku, gdy dawno tego nie robiliśmy - odkręcamy radiator z procesora i na procesor nakładamy nową pastę termoprzewodzącą uprzednio zmywając starą (całkiem dobrze nadają się do tego wszelkiego rodzaju chociażby perfumy czy cokolwiek na bazie alkoholu). Koszt dobrej pasty, chociażby Zalman STG-2 czy Arctic Cooling MX-2 w małej strzykawce to około 20zł. Nie zalecam używania najtańszych past silikonowych, gdyż efekt może być wręcz odwrotny do zamierzonego.
- Powyższy krok możemy także zastosować do grafiki ;)
- Jeśli nadal nie poprawilo to dostatecznie naszych osiągów warto zadbać o lepszą wentylację powietrza w obudowie domontowując wentylatory tak, aby utworzyć obieg.
 
W przypadku laptopa może być to nieco bardziej skomplikowane. Często wiąże się to wręcz z rozebraniem do części pierwszych całego laptopa, co dla niektórych może być dosyć trudnym wyzwaniem. Jeśli już chcemy na takie coś się porwać warto przed tym przeczytać dokumentacje/książeczkę serwisową dotyczącą tego laptopa lub wręcz idąc całkowicie na łatwiznę - obejrzeć gotowe filmiki. Z pewnością ułatwi to nieco zadanie. Tu bardziej polecam użycia sprężonego powietrza, gdyż łatwiej będzie wydostać kurz.
Do laptopów istnieją także podkładki chłodzące. Najtańsze modele często nie zapewniają wręcz żadnego polepszenia sytuacji. Tym nieco droższym czasem się udaje, ale raczej z niezbyt ogromnymi rezulatatami... Do tego używanie takiej niewątpliwie zmniejsza nam mobilność laptopa.


#3 Pentium320

Pentium320

  Very Good Rank

 • Moderatorzy
 • 1019 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Rumia (Trójmiasto)

Napisano 06 08 2014 - 17:59

2. Diagnostyka dysków twardych
 
Dysk twardy to niewątpliwie ważny element w naszym pececie. Nie jest on oczywiście urządzeniem bezawaryjnym. Czasem niektóre modele wręcz od samego początku mogą sprawiać nam problemy, niektóre dopiero po jakimś czasie, a nie wszyscy zdają sobie nawet sprawę z tego, czy dane są narażone na utratę. Nie owijając już dłużej w bawełnę, w tej części opiszę jak możemy sprawdzić żywotność naszego twardziela.
 
 
2.1 - Czym jest S.M.A.R.T.?
 

 

S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) – system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku.
 
Technologia ta została zaimplementowana w dyskach ATA-3, późniejszych ATA (czyli IDE), ATAPI oraz SCSI-3, aby zwiększyć bezpieczeństwo składowanych danych. Dzięki niej dysk potrafi ocenić swój stan i jeśli awaria jest wysoce prawdopodobna zaalarmować system operacyjny i użytkownika komputera. System zapewnia skuteczne ostrzeganie o zbliżającej się awarii w około 30 do 40% przypadków.

 

Źródło: Wikipedia

 
 
2.2 - Jak sprawdzić status S.M.A.R.T.?
 
W sieci istnieje wiele programów, które pozwalają na sprawdzenie stanu dysku. Polecę kilka darmowych:
Victoria 4.3: http://www.majorgeek...or_windows.html (ma problemy z działaniem na nowszych systemach 64 bitowych)
Na Linuksa oraz Mac'a mamy GSmartControl: http://gsmartcontrol...x.php/Downloads
Jeśli nie możemy uruchomić systemu możemy użyć MHDD, jednakże jego użytkowanie i linki opiszę dalej w oddzielnym akapicie.
 
Na przykładzie CrystalDiskInfo:
- Uruchamiamy CrystalDiskInfo
- Jako, że program ten podaje domyślnie wartości w systemie szesnastkowym, które nie są zbyt przyjemne dla oka, możemy to zmienić: Funkcje -> Advanced Features -> Wartość RAW i zmieniamy na "10 [DEC]"
- Jeśli chcemy ekspertyzy kogoś z forum lub zostałeś poproszony o pokazanie statusu SMART - robimy screen i wstawiamy do wątku.
 
2.3 - Interpretacja wyników statusu S.M.A.R.T
 
Poniżej zamieszczam listę atrybutów uważanych, za krytyczne:

01 częstotliwość błędów podczas odczytu (Read Error Rate) - Parametr ten wskazuje częstotliwość występowania błędów, które nastąpiły podczas czytania danych z powierzchni dysku. Niezerowa wartość wskazuje problem z powierzchnią dysku lub głowicą odczytująco-zapisującą. Należy zauważyć, że niektóre dyski Seagate w nowych napędach często podają wysoką wartość tego parametru, co nie świadczy o uszkodzeniach.
 
05 liczba realokowanych sektorów (Reallocated Sectors Count) - Parametr ten pokazuje ilość realokowanych sektorów na dysku. Innymi słowy, jeżeli napęd dysku twardego znajduje błędne sektory, to oznacza ten sektor jako "reallocated" i przenosi dane do specjalnego zarezerwowanego obszaru (zapasowego obszaru, którego wielkość jest ograniczona). Właśnie dlatego na nowoczesnych dyskach twardych, "złe bloki" nie mogą zostać znalezione, kiedy system operacyjny testuje powierzchnię – wszystkie złe bloki są schowane w sektorach "reallocated". Wzrost wartości w tym parametrze może przyczyniać się do spadku wydajności dysku, a po wyczerpaniu miejsca w obszarze zapasowym do błędnej pracy dysku. Czasami operację tę nazywa się remapowaniem.
 
0A liczba prób uruchomienia osi dysku (Spin Retry Count)- Podaje liczbę prób ponownego uruchomienia osi dysku. Ta cecha gromadzi całkowitą liczbę prób początku wirowania, żeby uzyskać pełną szybkość pracy osi dysku (pod warunkiem, że pierwsza próba była nieudana). Wzrost tej wartości świadczy o problemach z mechaniką dysku.
 
C4 liczba operacji realokowania (Reallocation Event Count)- Wartość podaje liczbę operacji realokowania sektorów i jest ściśle związana z parametrem "Reallocated Sectors Count". Cecha ta podaje liczbę prób przeniesienia danych z sektorów błędnych (oznaczonych jako Reallocated) do obszaru zapasowego dysku. Jeżeli wszystkie próby przeniesienia udały się, to wartość ta jest równa parametrowi "Reallocated Sectors Count". Jeżeli nie, to wartość ta jest większa.
 
C5 liczba sektorów niestabilnych (Current Pending Sector Count) - Liczba sektorów oznaczonych jako niestabilne i czekających na operację remapowania.
 
C6 liczba nie naprawionych błędów (Uncorrectable Sector Count) - Liczba błędów, które nie zostały naprawione.

 

Źródło: Wikipedia.

 
Oczywiście nie są to wszystkie parametry. Po dokładniejsze opisy zachęcam do zapoznania się z zewnętrznymi źródłami:
 
Uwaga: Dyski firmy Seagate nie monitorują odczytu następujących parametrów: (01) Raw Read Error Rate, (07) Seek Error Rate, (C3) Hardware ECC Recovered. Stąd wartości przy tych parametrach mogą być wręcz "kosmiczne" i z każdą sekundą się zmieniać - to jest zjawisko normalne.
Uwaga2: Niektóre dyski firmy Maxtor mogą liczyć czas pracy w bliżej nieokreślonej jednostce (nie są to godziny jak w przypadku innych dysków, obstawiałbym, że kwadranse (?))
Uwaga3: Niektóre dyski firmy Fujitsu mają ogólne problemy z odczytywaniem SMART'u w różnych miejscach (czasem niektóre parametry jak (CB) Run Out Cancel wyjeżdżają na minusie, a (C4) Reallocated Event Count ma wartości po nawet kilkaset milionów). Dyski te także zdarza się, że liczą czas w... sekundach. Przykładowy status takiego dysku, który wbrew temu co pokazuje program - jest sprawny: http://i.imgur.com/rnzdcES.png
 
Na przykładzie mojego dysku, tak wygląda SMART sprawnego HDD:
 
tfRePgr.png
 
 
Tak natomiast wygląda uszkodzony dysk, który nadaje się tylko i wyłącznie do wymiany:
 
GOoofKE.png
 
Oczywiście, z uszkodzonego dysku jak najszybciej zgrywamy wszystkie swoje dane. Dysk taki nie jest stabilnym nośnikiem, w każdej chwili może dojść do utraty plików.
 
Inny mój przykład uszkodzonego dysku (w tej sztuce prawdopodobnie głowica jest już na skraju rozwalenia):
 
1ftSHsO.png
 
Jeszcze jeden mój uszkodzony dysk:
 
pSJHExO.png
 
i jeszcze jeden:
 
mirs24o.png
 
2.4 - MHDD, czyli potężne narzędzie dyskowe.
 
MHDD to bootowalny program, w mojej opinii najlepsze narzędzie do diagnostyki czy naprawiania dysków.
Możemy go pobrać tutaj: http://hddguru.com/s...005.10.02-MHDD/
 
Jako, że nie ma sensu abym powielał informacje powszechnie dostępne w internecie, podaję link do moim zdaniem świetnego opisu tego programu:
 
Znajdziemy tam opisy m.in:
- odczytywania SMART'u
- skanowania powierzchni dysku
- skanowania powierzchni dysku wraz z remapowaniem uszkodzonych sektorów
- zerowania dysku
 
Przypominam tylko, że ten program to potężne narzędzie, które nieodpowiednio użyte może nawet uszkodzić nasz nośnik. Jeśli nie wiesz co robić lub nie masz pojęcia o tym w jaki sposób dysk działa i jaki jest jego stan, nie polecam wykonywania operacji takich jak remapowanie czy zerowanie bez wcześniejszych prośb o to na forum.
 
Dodatkowe informacje dla osób, chcących użyć MHDD:
- MHDD nie wykryje dysków w trybie SLAVE.
- MHDD nie wykryje dysków podłączonych po USB
- MHDD nie wykryje dysków, które są w trybie AHCI. Należy w takim przypadku zmienić tryb na IDE
- W przypadku nowszych płyt głównych, nie pod wszystkimi portami SATA dyski są wykrywane i czasem pomóc w wykryciu może przepięcie dysku w inny port.
 
2.5 - Wymiany dysków, gwarancje, naprawy.
 
O tym, dlaczego uszkodzony dysk trzeba wymienić nie muszę chyba pisać. W przypadku dysków, które posiadają jeszcze okres gwarancyjny, sam status SMART najczęściej nie jest podstawą do wymiany dysków przez producenta.
 
Wiodący producenci, tacy, jak WD czy Seagate posiadają własne oprogramowania oceniające stan dysku i na ich podstawie w zależności, czy test wyszedł pozytywnie (albo i negatywnie, zależy z której strony spojrzeć ;)) rozpatrywana jest gwarancja.
 
Co zaś tyczy się napraw na własną rękę - wymieniona w poprzednim akapicie metoda za pomocą MHDD często bywa tymczasowa lub prowizoryczna. Dysk z dużą ilością bad sectorów czy problemami z odczytem przez głowicę i tak należy bezwzględnie wymienić (chyba, że nie zależy nam na naszych danych :)). Dodatkowo taki dysk na dłuższą metę często może być uciążliwy w codziennej pracy.
 
Przypominam też, że pod żadnym pozorem NIE NALEŻY ROZKRĘCAĆ SAMEMU DYSKÓW TWARDYCH. Taki zabieg najczęściej zabije go w przeciągu kilku minut.
 
Odradzam także korzystania z programu HDD Regenerator.

Użytkownik Pentium320 edytował ten post 19 09 2014 - 13:05


#4 Pentium320

Pentium320

  Very Good Rank

 • Moderatorzy
 • 1019 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Rumia (Trójmiasto)

Napisano 15 08 2014 - 00:51

3. Diagnostyka pamięci RAM
 
W pamięci RAM trzymane są aktualnie otwarte programy oraz ich dane i rezultaty pracy. Mimo, że pamięć RAM jest ulotna i dane z niej są kasowane wraz z wyłączeniem komputera, to ma ona bardzo duże znaczenie na jego działanie i jej uszkodzenie może spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie.
 
3.1 - Najczęstsze objawy uszkodzenia pamięci RAM
 
- Niestabilna praca komputera
- Częste BSODY (często posiadające w sobie błąd, słynne IRQL_NOT_LESS_EQUAL)
- Crashowanie się programów
- Błędy CRC przy pakowaniu/rozpakowywaniu plików
 
 
3.2 - Sprawdzanie sprawności RAM'u i interpretacja wyników
 
W testach pomoże nam bootowalny program Memtest86+. Możemy go ściągnąć tutaj: http://www.memtest.org/#downiso
Potrzebujemy także nośnika. W przypadku, gdy chcemy to na płytę - ściągamy Pre-Compiled Bootable ISO, a w przypadku gdy chcemy użyć pendrive'a mamy Auto-installer for USB Key. Ciekawostką jest to, że niektóre dystrybucje Linuksa mają w sobie Memtesta wbudowanego i dodanego do GRUB'a :)
Nie warto używać Memtesta uruchamianego z poziomu Windowsa, gdyż nie zawsze da on wiarygodne rezultaty.
 
Po przygotowaniu naszej płyty/pendrive'a rebootujemy komputer i bootujemy go z naszego nośnika. Ukaże nam się program na niebieskim tle, a na przykładzie mojego laptopa prezentuje się on tak:
 
SjQ81mD.jpg
 
Test uruchomi się automatycznie i będzie czynił swoją powinność, czyli testował RAM pod różnymi kątami. Możemy śledzić oczywiście postępy, jednak zajmie to trochę czasu.
 
Test będzie trwał "w nieskończoność", czyli dopóki go nie zatrzymamy będzie powtarzał testy, jednak po zakończeniu dwóch pętli testu możemy go wyłączyć (czasem wystarczy jedna, jednak dla dokładności wyników warto wykonać przynajmniej te dwie, jeśli oczywiście mamy czas). Przed wyłączeniem koniecznie sprawdzamy rezultaty.
 
Linijka "Errors" pokazuje nam ile błędów zostało wykrytych w trakcie testowania. Każdy wynik inny niż 0 świadczy o uszkodzeniu pamięci.
 
fMwyZun.jpg
 
Jak widać, w moim wypadku test wypadł pozytywnie. Przy 6GB DDR3 1066MHz w laptopie trwał on nieco ponad 30 minut :)
 
Drobne uwagi dla testujących - jeśli posiadamy więcej niż 1 moduł pamięci, to warto przetestować je oddzielnie, gdyż testując razem nie będziemy wiedzieli która z nich jest uszkodzona
 
Dodatkową kwestią którą poruszę jest łączenie różnych pamięci. Czasem zdarzy się, że dwie pamięci (zwłaszcza różnych producentów i o różnych parametrach) "nie chcą" ze sobą współpracować. Jeśli wynik dla pojedynczo pracujących pamięci wyjdzie pozytywnie, ale przy działaniu razem występują errory, to całkiem możliwe, że ów pamięci "nie są dla siebie stworzone" i mogą nie działać poprawnie razem.
 
Warto także dodać, że jeśli nasz RAM jest podkręcony, to Memtest także może posłużyć jako test, czy pamięć jest stabilna
 
Oczywiście, jeśli Memtest wykaże jakiekolwiek błędy (nie wynikające rzecz jasna z podkręcania), to podlega to gwarancji.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych