Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Karta graficzna "terkocze", monitor traci sygnał

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pascal_92

Pascal_92

First Rank

• Użytkownicy
  • 32 postów

Napisano 08 08 2014 - 12:04

Witam, mam problem następującej postaci - wczoraj wróciłem do domu po kilkutygodniowej nieobecności i otrzymałem wiadomość od brata, że coś się dzieje z komputerem. Według jego opisu było to buczenie i terkotanie. Po kilku/kilkunastu minutach takiej pracy, monitor traci sygnał - ekran jest kompletnie czarny a lampka na monitorze miga (komputer wciąż pracuje). Doszedłem do wniosku, że musi to być jakiś problem z kartą graficzną. Otworzyłem boczną klapę i faktycznie usłyszałem, że wspomniane dźwięki (buczenie i terkotanie) są wydawane przez kartę graficzną. Myślę sobie: "Komputer bardzo dawno nie był czyszczony, może to pomoże". Przeczyściłem więc bardzo dokładnie wnętrze sprężonym powietrzem, dodatkowo skupiając się na karcie graficznej. Niestety, to nie pomogło. Komputer wciąż wyje, terkotanie nie ustało i na dobrą sprawę nie miałem nawet czasu napisać wiadomości tu na forum, bo monitor zaraz tracił sygnał - piszę teraz z laptopa.

Moje pytanie brzmi - co mogę zrobić aby to naprawić? W razie możliwości (tzn. jeżeli komputer będzie działał wystarczająco długo abym mógł to zrobić) mogę zamieścić wyniki jakichkolwiek pomiarów etc., proszę tylko powiedzieć jakich. Czekam na rady i sugestie.

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 08 08 2014 - 16:21

O ile grafika jest na gwarancji - oddaj ją do serwisu - wymiana wentylatora (wentylatorów?) to jedyne rozwiązanie na tego typu objawy.

Jeśli nie jest na gwarancji, będziesz musiał za to zapłacić.

trzecia opcja - kupić nową grafikę.

innych możliwości nie widzę.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 Pascal_92

Pascal_92

First Rank

• Użytkownicy
  • 32 postów

Napisano 08 08 2014 - 16:47

Komputer ma parę lat i już nie jest na gwarancji, toteż serwis odpada. Na nową kartę obecnie nie byłoby mnie stać. Czy istnieje możliwość kupna samego wentylatora? Jeśli tak, jaki byłby to koszt? Jeśli nie, pozostaje mi uzbierać na nową kartę. Obecnie posiadam NVIDIA GeForce GT 230, która była fabrycznie zainstalowana w komputerze. Potwór to nie jest, ale wystarcza na moje potrzeby i myślę, że porównywalna karta (ew. nico lepsza) nie byłaby zbyt droga. Jakieś sugestie?

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 08 08 2014 - 16:59

Możesz spróbować nasmarować obecny wentylator jakimś olejem wazelinowym, ewentualnie użyć innego typu smaru.

Podrzucam poradnik. Nie wiem do końca jaką budowę wentylatora masz na tej karcie graficznej, ale może Ci się przydać: http://www.elektroda...pic1176299.html

Wentylator, który by pasował może udało by się znaleźć za jakieś grosze (z demontażu innych grafik) - trzeba szukać, a jak trafi się okazja to wziąć.

Kupować specjalnie oddzielnego, całkowicie nowego chłodzenia na tą grafikę nie ma sensu, bo będzie to droższe niż sama grafika.

#5 Pascal_92

Pascal_92

First Rank

• Użytkownicy
  • 32 postów

Napisano 09 08 2014 - 22:06

Zabawa z wentylatorem chyba odpada, za dużo zachodu. Widać żywot karty dobiegł końca. Ciężko będzie wynaleźć nieco grosza, ale postaram się kupić nową kartę. Czy mogę dostać propozycję konkretnych modeli? Obecnie posiadam NVIDIA GeForce GT 230 i do moich celów jest raczej wystarczająca. Znalazłem tanią kartę na swoją kieszeń, to NVIDIA GeForce GT 630 (ok. 250 zł). Czy jest to porównywalna karta? Czy w podobnej cenie, czyli do 250 zł znajdę coś lepszego?

#6 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 10 08 2014 - 22:52

Podaj do jakiego komputera ma być nowa karta. Wszystkie podzespoły wraz z marką i mocą zasilacza.

#7 Pascal_92

Pascal_92

First Rank

• Użytkownicy
  • 32 postów

Napisano 11 08 2014 - 14:45

Wszystko co znalazłem na temat swojego komputera:

a/ Zasilanie komputera: listwa zasilająca, gniazda z bolcem

b/ Zasilacz: poniżej daję foto nalepki na zasilaczu

c/ Płyta główna: Producent: Hewlett-Packard, Nazwa: MSI 2A90h, Chipset: Intel P55

d/ Procesor: Intel Core i5 750 2,66 GHz

e/ Zainstalowane moduły pamięci: 2x 2048MB, Samsung, DDR3-SDRAM PC3-10700 (667MHz) - [DDR3-1333]

f/ Zainstalowana karta graficzna: NVIDIA GeForce GT 230, Dedicated Memory: 1518 MB

g/ Dyski twarde: Western Digital WDC WD5000AAKS-60A7B2, Pojemność: 500GB

h/ Inne zainstalowane komponenty: Karta sieciowa: Realtek RTL8168D/8111D Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20)

i/ Monitor: Samsung SyncMaster P2250

j/ Pozostałe napędy: Napęd: hp DVD A DH16AAL

k/ Inne akcesoria: mysz, klawiatura, głośniki

l/ System operacyjny: Windows 7 Home Premium Service Pack 1

Nalepka na zasilaczu:

Ku3FqR.jpg

#8 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 11 08 2014 - 14:53

Osobiście rozejrzałbym sie za używanymi Radkami HD5670/HD6670, skoro nie zależy Ci na wydajności. Ta karta i tak będzie wydajniejsza i to znacznie od twojego obecnego GT230, a jest w całkiem dobrej cenie jak za takiej klasy grafikę w przeciwieństwie do GT630, którego nie nazwałbym grafiką, tylko kawałkiem deski do wyświetlania obrazu za taką kwotę.

Jest tylko jedno ale. Twój komputer zgaduję, że to jakiś OEM'owy gotowiec (firmy HP?) więc przed kupowaniem jakiejkolwiek grafiki upewnij się, że zmieści się do twojej obudowy.

#9 Pascal_92

Pascal_92

First Rank

• Użytkownicy
  • 32 postów

Napisano 15 08 2014 - 17:15

Tak jest, mój komputer to gotowiec firmy HP. Bardzo dziękuję za rekomendacje kart, cena jest przystępna, także myślę, że będę w stanie sobie na takową pozwolić. Dziękuję również za odradzenie modelu GT630 - dopiero bym się wpakował, jakby go zakupił, dopiero teraz widzę, że karta jest równo jechana na forach.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych