Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Seagate 500 GB - Windows nie bootuje, partycje i dane widoczne spod ko

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Arnold1910

Arnold1910

First Rank

• Użytkownicy
  • 28 postów

Napisano 02 10 2014 - 11:06

Witam.
Brat coś kombinował z laptopem. I tak wykombinował, że teraz nie bootuje Windows, pojawia się "no bootable device". System to preinstalowany Windows 8. Włożyłem płytkę instalacyjną z Windows 7, bo taką miałem pod ręką, próbowałem opcji automatycznej naprawy, kilkukrotnie - bez rezultatu. Tzn. w logu było, że uszkodzona tablica partycji (czy coś takiego) i że naprawiono, ale nadal nie bootował. Próbowałem też później naprawy z pożyczonej płyty Windows 8, żadna opcja nie pomaga, a próba reinstalacji kończy się komunikatem o błędnym kluczu (płyta pochodzi z wersji pudełkowej).
Jednak z konsoli uruchamianej z płyty bez problemu można dostać się do danych, do poszczególnych partycji, DISKPART widzi 4 partycje, można wejść w każdy katalog, wylistować poprawnie zawartość poleceniem DIR, itd. bez problemu. W BIOSie wszystko jest OK. SMART wykazuje 11500 realokowanych sektorów i status "Failed" na czerwono. 784 Current Pending Sector. Bardzo możliwe, że laptop komuś upadł, bo kość RAM była nie zapięta w jednym zatrzasku, a (podobno) nikt laptopa przede mną nie otwierał.
Wyjąłem dysk i podłączyłem przez interfejs USB do siebie. Windows pokazuje, że dysk niesformatowany, nie da się odczytać zawartości spod Windows.
Narzędzie "Zarządzanie dyskami pokazuje dysk z 1 partycją 465 GB.
Program MiniTool Partition Wizard widzi 4 partycje, największa 429 GB, jednak nic nie można z nimi zrobić.
Uruchomiłem DMDE, po wybraniu dysku dostaję ostrzeżenie (pisownia oryginalna):
"Partycje zajmować do 976 773 120 LBA (4.00 TB).
Bieżący rozmiar dysku: 122 096 646 LBA (500 GB).
Mogą być błędy partycjonowania, sterowniku, prpoblemy z adapterem, ogranicznie pojemności..." - tak ma być?
Nigdy się nie posługiwałem DMDE, nie bardzo rozumiem co on do mnie mówi - m.in. pokazuje jakąś partycję 3,87 TB...
Nie chcę czegoś zepsuć.

Uruchomiłem Knoppixa z LiveCD i również poprawnie widzi całe drzewo folderów, partycje itp., zgrałem najważniejsze dane na USB. Jednak potrzebuję klucz Windowsa 8, w tym celu chciałbym jakoś uruchomić tego Windowsa i wyciągnąć klucz z systemu. Tylko że on nie bootuje. Jak to naprawić? Widziałem w DMDE jakieś opcje przywracania bootrecordu, czy to może pomóc?

#2 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 02 10 2014 - 12:41

Naprawa boot recordu może nie pomóc, jeśli dysk jest fizycznie uszkodzony. Dobrze, że przynajmniej udało Ci się odzyskać z niego dane.

Pokaż status SMART tego dysku twardego, załącz go w poście, bo cóż z tego, że będziesz próbował nawet zainstalować od nowa na nim system, jak może się on okazać uszkodzony.

Laptopy z UEFI same w sobie mają zapisany klucz w nim. Wystarczy włożyć płytę z Windowsem 8 i zainstalować, powinno pójść z marszu.

Z góry mówię, że jeśli preinstalowany był Windows 8, to jego klucz nie będzie pasował z instalacją 8.1, więc i tak trzeba instalować czystą "Ósemkę", a dopiero później aktualizować do 8.1.

#3 Arnold1910

Arnold1910

First Rank

• Użytkownicy
  • 28 postów

Napisano 02 10 2014 - 12:54

Dysk zakupiłem już nowy, z tego uszkodzonego chciałem tylko odzyskać klucz do Windowsa. Nie posiadam płyty Windows 8 w wersji OEM a boxowa nie działa, sprawdziłem to i tak mnie też poinformowano na infolinii Acera. Acer może wysłać nośnik ale za 180 zł :) Potrzebowałbym płytę z wersją OEM, która nie pyta o klucz.

SMART:

o8upo1.jpg

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 02 10 2014 - 13:04

Ciekawe, bo do tej pory nie spotkałem się jeszcze ze sprzętem, w którym nośnik Windowsa 8 (wersja z Dreamsparka) nie pasowała by do dowolnego laptopa, który ma w sobie wpisany w klucz.

Nie mniej jednak, klucz w BIOS'ie/UEFI jest na pewno zapisany i ja bym się raczej tym zainteresował aniżeli odzyskiwaniem tego z dysku

Może tutaj znajdziesz rozwiązanie: http://www.nextofwin...-key-from-bios/

A stary dysk, chyba nie muszę mówić.. że jest właściwie bezużyteczny :P

#5 Arnold1910

Arnold1910

First Rank

• Użytkownicy
  • 28 postów

Napisano 02 10 2014 - 13:50

Dzięki za pomoc.

Tę stronkę już odwiedziłem wcześniej, ale czy ona mnie ratuje? Przecież w tej chwili mam czysty nowy dysk a drugi - stary dysk nie bootuje.

Program get_win8key nie działa, wyświetla się, że jest niezgodny z tą wersją Windows (próbowałem go odpalać z konsoli z płyty z Win 7 a następnie z Win 8). Innych pomysłów w tej chwili nie mam.

Może obraz z Dreamsparka pomoże, ale nie mam dostępu.

#6 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 02 10 2014 - 20:35

Bardziej zainteresowałbym się drugim programem (RWEverything), bo to właśnie on odczytuje informacje z BIOS'u. Z tego co wyczytałem, to można go użyć na dowolnym Windowsie, więc wystarczy, że zainstalujesz na chwilę testową wersję Win7, odczytasz nim klucz a później zainstalujesz 8. Nie wiem, czy taka metoda zda egzamin, bo nigdy tego nie robiłem, ale spróbować można  :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych