Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Dysk SSD - pytania

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 JacekGm

JacekGm

First Rank

• Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 08 06 2015 - 08:58

Witam,

Chciałbym zmienić dysk w lapku, z tego względu mam kilka pytań:

1. Czy możecie polecić sensowny dysk z 250gb?

2. Jak wygląda sytuacja przy zmianie? Zamiast aktualnego wkładam SSD, a co robie z tym co był? Tzn. w jaki sposób mogę z niego korzystać, słyszałem o kieszeniach, etc. ale można by było nieco klarowniej mi to wytłumaczyć?

Pozdrawiam Jacek

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 08 06 2015 - 14:00

Mogę powiedzieć parę słów od siebie, jako użytkownika SSD, ale na przykładzie desktopu.

Dysk sam ustawił się w biosie jako master i trochę zmieniło się uruchamianie (dodał się jeden ekran ze statusem SMART przed uruchomieniem systemu).

Pracuję na Win7 i system śmiga jak odrzutowiec. Uruchamia się ok. 15 sekund, z czego ponad połowa czasu przypada tylko na samą animację logo MS :)

Ale kwestie sprzętowe jednak ktoś inny ci opisze, bo nie robiłem tego nigdy na lapku (nie jest mi to potrzebne).

Ogólnie, mam obecnie trzy dyski w kompie: SSD Kingstone 120GB na którym mam tylko system i kilka podstawowych programów, HDD WDC 1,5TB gdzie trzymnam resztę softu i starego Seagate'a 320GB, który robi mi za magazyn.

Nie raz zauważyłem, że jeśli nie odtwarzam muzyki z tamtych dysków, przestają zwyczajnie pracować, bo nie są w użyciu, co objawia się sporadycznie paroma sekundami opóźnienia, kiedy chcę opróżnić kosz prawoklikiem i talerze muszą się rozkręcić :D

Co do pojemności... Czy jest to konieczne, aby miał 250GB? Nie wiem, mnie 120 wystarcza zupełnie, nawet jeśli przejdę na Win10, to chyba wiele nie zmieni.

Mam dość zapasu pamięci RAM, by nie musieć dbać o nadmierny zapas wolnego miejsca na systemowym dysku.

Jeśli więc nie zamierzasz rezygnować, jak piszesz ze starego dysku, to może warto przemyśleć sprawę i rozważyć zakup mniej pojemnego modelu, ale za to np. lepszej firmy?

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 08 06 2015 - 22:34

W przypadku laptopów sprawa wygląda następująco: zwykle zamiast hdd wrzucasz ssd.

A ze starym dyskiem możesz zasadniczo zrobić 4 rzeczy.

1. Jeśli masz duży laptop (>=17''), to czasem jest miejsce na drugi dysk.

2. Inną opcją jest możliwość zamontowania zamiast napędu DVD specjalnej kieszeni na dysk twardy - wtedy można w nią włożyć po prostu dysk. Szukaj w sieci "Optical Bay Hard Drive".

3. Najłatwiejsze jest kupienie obudowy zewnętrznej na dysk 2,5'' i w nią włożyć stary dysk. Wtedy podłączasz przez USB do komputera, gdy potrzeba.

4. Schować stary dysk do szuflady albo sprzedać na allegro.

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 11 06 2015 - 04:38

Nowe laptopy często mają mSATA pod które bez problemu można kupić SSD.

Lub jak wspomniane zostało wyżej - kieszeń, która podmienia napęd. Sam z takiego rozwiązania korzystam, gdyż posiadam starszego laptopa, jeszcze z niestety złączem SATA2. Pod kątem czystej szybkości dysku oczywiście działa on wolniej niż pod SATA3, jednak ilość operacji na sekundę jaka może wykonać SSD powoduje, ze właściwie nie czuje się tego, że działa pod SATA2 i system chodzi niczym odrzutowiec :). Także, jeśli nie masz złącza mSATA, to zdecydowanie polecam.

Kupno obudowy na USB jest bardzo niewygodne zwłaszcza, jeśli chcemy, aby taki dysk byl zawsze dostępny.

Na dysku 120GB upchnalem 2 systemy i wszystkie programy jakie potrzebuje + plik stronicowania, hibernacji i SWAP. A dla niektórych jest to za mało... Tu już samemu trzeba zdecydować. Anyway, dysków 250gb ssd trochę jest, jednak muszę się dowiedzieć na jakie złącze ma on być, żeby polecić coś konkretnego.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych