Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Rozbudowa sprzętu o kartę dzwiękową

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 selekta

selekta

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 111 postów

Napisano 20 12 2015 - 14:42

Witam, mam nadzieję, że trafiłem w dobry dział z moim tematem. Mianowicie chcę rozbudować komputer o kartę dźwiękową z uwagi na zmianę głośników. Mój komputer to salonowy micro atx, gdzie środek jest już prawie pełny - jednak lepsze takie coś niż laptop - wg. mnie:)

W środku mojego sprzętu mam zainstalowana dużą grafikę która zajmuje 2 sloty, obok jest wolny slot PCI x1. Na chwile obecną pożyczyłem kartę od kumpla żeby sprawdzić jak to będzie działać. Po zainstalowaniu okazuje się, że odstęp pomiędzy grafiką a "dzwiękówką" jest niewielki - około 3mm. Grafika wyposażona jest w dwa wentylatory z czego jeden całkowicie zakryty przez "dzwiękówkę". 

Czy powyższe rozwiązanie nie spali mi GPU?  Czy może lepiej zainwestować w jakiegoś DAC'a na usb - coś do 250zł.

Z tego co się orientowałem to mam 3 do wyboru jednak nie znam się kompletnie na kartach na USB - nie wiem czy nie jest to dużo gorsze rozwiązanie niż PCI x1... :

1.ASUS XONAR U5 USB (duży minus jak dla mnie to brak  optycznego wyjścia)

2. SoundBlaster X-Fi Surround PRO 5.1

3.Audiotrak Maya U5 USB 5.1

#2 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 20 12 2015 - 18:42

Pokaż no zdjęcie jak to wygląda w środku, bo jestem ciekaw. Jaką masz płytę główną?

Co do temperatur cóż... sprawdź najlepiej po prostu: http://searchengines...ów/#entry657697

#3 selekta

selekta

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 111 postów

Napisano 20 12 2015 - 19:06

Płyta to MSI H97M-E35, na załączonych obrazkach nie będzie jej widać bo zasilacz delikatnie ją zasłania :)

Temperatury w spoczynku są ok, jednak chodzi mi o dłuższą perspektywę czasu...

Załączone miniatury

• IMAG0160.jpg
  • IMAG0158.jpg

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 20 12 2015 - 23:44

Faktycznie, jest dosyć ciasno. Czy wpłynie to niekorzystnie? W zasadzie, jeśli w tej obudowie jest jakikolwiek przepływ powietrza (np. wentylator wypompowujący ciepłe powietrze na zewnątrz + drugi wpompowujący chłodne) to nie powinno być źle. Co to ogólnie za karta graficzna tam siedzi? Skoro karte masz teraz pożyczoną, to serio - pomierz te temperatury w pełnym stresie, to się oceni, czy tak może zostać :)

Jeśli będą OK, to osobiście, nie widzę przeciwwskazań w takim wypadku odnośnie pozostawienia karty w tym miejscu.

Aczkolwiek jeśli się niepokoisz, to poza tym opcje są właściwie dwie. Z tego co widzę, to masz także port PCI, który jest niżej niż PCI-E x1. Na PCI także można dostac (i to tanio) calkiem fajne dźwiękówki. Chociażby ASUS Xonar DG. Wtedy przestrzeni między grafiką a dźwiękówką będzie trochę więcej.

No i druga opcja to właśnie na USB. Maya U5 to chyba najciekawsza opcja w tym budżecie.

#5 selekta

selekta

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 111 postów

Napisano 21 12 2015 - 08:58

Powietrze jest nawiewane od dołu poprzez wentylator 90mm, przelot jest przez zasilacz - czyli przepływ jest ...

Karta grafiki jest to radeon 7800 - jak widać na długość to nic większego nie da się dorzucić. Dlatego zdecydowałem się na tą.

Slotu PCI nie da się wykorzystać - tak to właśnie miał bym problem z głowy, brak otworu w obudowie na kartę :(

Nigdy nie maiłem karty zewnętrznej nie mam zielonego pojęcia jak to działa, czy nie odłącza co jakiś czas USB, a także jaka jest różnica w jakości pomiędzy wbudowaną a zewnętrzną.

Problem rozwiązał by low profile na PCI X1 z wyjściem optycznym jednak Creative robi wszystkie karty wysokie... :( 

#6 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 21 12 2015 - 23:43

Cóż, odnośnie jakości między PCI-E a USB się nie wypowiem, nie mam się za audiofila aby usłyszeć większe różnice. Pozostałbym chyba przy Maya U5.

#7 selekta

selekta

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 111 postów

Napisano 22 12 2015 - 20:50

Ok dzięki za propozycję pomierzę temperatury, zastosuję większy wentylator (120mm) i jak się da to zastosuje wewnętrzną

SB X-FI Titanium  podoba mi się jej brzmienie:)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych