Skocz do zawartości


tablety.pl

Płyty ratunkowe / Live CD's Linuxa
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 08 12 2008 - 19:18

System Rescue CD

Strona domowa projektu: http://www.sysresccd.org/
Licencja: GPL (open source)

Samostartująca boot CD składająca w całość projekty dostępne indywidualnie. Płyta zawiera między innymi:
- GParted - program do partycjonowania, alternatywa dla Partition Magic
- TestDisk + PhotoRec - odzyskiwanie partycji i skasowanych plików
- Partition Image - tworzenie / przywracanie obrazu partycji, klon Drive Image/Ghost
- sfdisk - manipulacje na tablicy partycji
- Midnight Commander - menedżer plików
- Clam - program antywirusowy (uaktualnienie bazy po konfiguracji sieci)
- MHDD - diagnostyk dysków
Do obejrzenia manual. Po wypaleniu płyty z obrazu i wystartowaniu z niej pojawi się znak zachęty root@cdimage/root%. Szczegółowy dostęp do dokumentacji zawierającej składnię poszczególnych programów uzyskamy po wpisaniu komendy: links -g /root/manual-en/index.html. Jest też możliwość zainstalowania SystemRescue na dysku twardym jako opcji startowej:

Boot SystemRescueCd from your Windows NTFS partition
Lista Live CDs
Lista Live CDs

#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 08 12 2008 - 19:55

Trinity Rescue Kit

Strona domowa projektu: http://trinityhome.org/
Licencja: GPL

Trinity Rescue Kit - Linuxowa dystrybucja LiveCD przeznaczona głównie do naprawiania Windowsa (ale możliwe naprawianie i Linuksa). Płytę można zbootować na trzy różne sposoby: jako bootowalne tradycyjne CD wypalone z ISO, z pendriva / dysku USB (instalowane nań spod Windows lub bootowalnej CD TRK), sieciowo przez PXE. Dystrybucja nieprzystępna dla zielonych, bo głównie operująca przez linię poleceń (aż 6 konsol), za wyjątkiem kilku narzędzi pracujących w GUI takich jak: Qtparted, links, Partition image, Midnight Commander. Po pomyślnym starcie płyty jesteśmy w linii poleceń. By uzyskać opisowy help trybu tekstowego: trkhelp -t (bez parametru -t otwiera interfejs graficzny links). Wybrane predyspozycje płyty:
- Testdisk - Przywracanie skasowanych partycji oraz plików
- Winpass - Narzędzie do resetowania haseł Windows, jest też komponent regedit
- Skanery antywirusowe w wersjach konsolowych (zintegrowany Clamav, możność dociągnięcia F-prot, AVG, BitDefender), włącznie z ich samoaktualizacją
- Pełna obsługa NTFS, włącznie z systemem zapisu
- Klonowanie systemu plików NTFS przez sieć
- Uruchamianie serwera Samba (współdzielenie plików)
- Uruchamianie serwera SSH

#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 09 12 2008 - 11:20

PC Regedit

http://www.pcregedit.com/

Licencja: freeware

Samostartująca płytka LiveCD oparta o Linuxa umożliwiająca edytowanie rejestru Windows bez dostępu do systemu, np. w sytuacji gdy trzeba usunąć / zmodyfikować wpis blokujący rozruch (przykład). Samo rozwiązanie być może wygodniejsze niż omawiane na forum LiveCD Windowsa, ponieważ płyta jest już gotowa i automatycznie nastawiona na ten konkretny cel. Nie ma potrzeby przerabiania swojej kopii Windows na typ samostartujący, i co jeśli nie mamy żadnej oryginalnej pełnej płyty Windows jako materiału wyjściowego do budowy. W PC Regedit brak filozofii: wypalamy ISO na płycie CD, bootujemy z niej komputer. Płyta ma autodetekcję plików rejestru Windows serii z C:\WINDOWS\system32\config (SAM, SECURITY, SYSTEM, SOFTWARE, DEFAULT). Ta ścieżka jest automatycznie zaznaczana, wybieramy plik rejestru, który chcemy edytować i zatwierdzamy. Załaduje się cała gałąź już w strukturze "a'la regedit". Jedyne co może mylić użytkowników, to linuxowy system liczenia ścieżki od katalogu root. Program najwyraźniej może edytować tylko te pliki z config, nie otwiera plików rejestru użytkownika NTUSER.DAT z C:\Documents and settings (u mnie błąd). Od tego samego producenta darmowe boot CD do resetu haseł Windows: PC Login Now.


BTW. Mamy już na forum kilka innych sposobów, by to przeprowadzić na niestartującym systemie. Darmowe rozwiązania linkowane na forum w innych sekcjach:


#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 02 04 2009 - 08:41

Paragon Rescue Kit Express

http://www.paragon-software.com/

Licencja: free do użytku niekomercyjnego

Darmowa wersja koła ratunkowego od firmy Paragon. Płyta pozwala zastartować na niebootujący Windows i wykonać tam operacje związane z ożywianiem. Trzonem jest Boot corrector umożliwiający likwidację problemów ze startem Windows. Moduł ten wyszukuje instalacje Windows 2000/XP/2003/Vista, pozwala dostosować liternictwo, naprawić MBR / boot rekord, skorygować boot.ini / BCD, przesortować kolejność partycji podstawowych, ustawić daną partycję na aktywną, ukryć / odkryć partycje, przystosować system do bootowania na nowym sprzęcie (tyczy tylko Visty), zmienić ID partycji lub SN, oraz wyświetlić informacje i zapisać raport. Prócz funkcji korygujących aspekty startu, są dwa dodatkowe moduły: migracja ważnych danych na inny dysk lub płytkę CD, oraz przywrócenie skasowanych lub zaginionych partycji.
Dla odmiany jest to płyta tak zorganizowana, że obsłuży ją każdy. Żadnych poleceń, wszystko w kolorowym GUI. Żeby nie było za dobrze, to wariant obcięty. Komercyjna edycja ma więcej możliwości czyli dodatkowo jeszcze: reset haseł użytkowników, edytor rejestru, wymazywanie twardego oraz operacje sieciowe. Pobrany plik uruchamia wizard wypakowania + wypalania na CD (lub zrzucenia do pliku ISO). Tam pada pytanie o klucz produktu. Wymagana darmowa rejestracja, którą można wykonać bezpośrednio z wizarda lub przez ten link: klik. Na e-mail dostaniecie dane rejestracyjne.

Paragon wydał też wersję pod znakiem jabłka, za free: Rescue Kit for Mac.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych