Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Obrazy płyt CD
  • Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1 kambo

kambo

    Expert Rank

  • Użytkownicy +
  • 2503 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:z planety Ziemia

Napisano 16 04 2003 - 15:17

Tworzenie obrazu zabezpieczonej płyty CD
- CDRWIN
- CloneCD
- Alcohol 120%
- UltraISO
Tworzenie obrazu z plików znajdujących się na dysku twardym
- CDRWIN
- UltraISO
Tworzenie pliku pomocniczego .cue
Modyfikacja zawartości obrazu płyty (.iso , .bin, .mdf, .img, .nrg)
Dzielienie obrazu płyty DVD na kilka CD
Konwersja pomiedzy formatami bin, iso, nrg, mdf,...
Montaż pliku obrazu na wirtualnym dysku
Nagrywanie obrazu płyty (.bin)
- Nero
- CDRWIN
- Alcohol 120%
- FireBurner
Pliki TAR i wypalanie ich zawartosci
Inne formaty obrazów płyt - wypalanie, podgląd etc.


Tworzenie obrazu zabezpieczonej płyty CD

Obraz płyty to wierna kopia danych zapisanych na płycie CD. Najpopularniejsze formaty obrazów płyt to: BIN/CUE, ISO, IMG/CCD/SUB, NRG, MDF/MDS. Kazdy z wymienionych rozszerzen odpowiada programowi, którego użyto do wykonania kopii.
Obrazy płyt można tworzyc przy pomocy nastepujących programów:

CDRWIN
Aplikacja ta umożliwia nagrywanie płyt, tworzenie obrazów płyt, kopiowanie „w locie” i wiele innych.
Uruchom CDRWIN. Z głównego okna programu wybierz opcję Odczytaj dysk, ścieżki, sektory.

Dołączona grafika

W nowo otwartym oknie zaznacz opcję Obraz Dysku/Cuesheet i z rozwijalnej listy Źródło wybierz odpowiedni napęd. W okienku Plik obrazu podaj lokalizację w ktorej ma zostac utworzony plik obrazu. Pozostałe opcje pozostaw zaznaczone tak, jak na poniższym obrazku.

Dołączona grafika

Gdy juz sie z tym wszystkim uporasz kliknij Start - rozpocznie się zgrywanie zawrtosci płyty CD. Jako efekt tej operacji otrzymasz 2 pliki:
*.bin - właściwy obraz plyty CD
*.cue - plik pomocniczy

CloneCD
Obsługa programu jest banalnie prosta. Kliknij Plik >>> Czytaj CD do pliku.

Dołączona grafika

W nowym oknie wskaż ikonke nagrywarki i kliknij Dalej. Teraz wystarczy tylko zaznaczyć opcje Protected PC Game i wskazać miejsce docelowe oraz nazwę dla tworzonego pliku. W efekcie otrzymasz 3 pliki: .img, .ccd, .sub.

Alcohol120%
Najpierw musisz przy pomocy np. A-ray Scanner ustalic jakie zabezpieczenie posiada płyta, którą chcesz skopiowac. Obsluga programu ogranicza sie do nacisniecia jednego przycisku wiec nie bede sie na ten temat rozpisywal.
Gdy juz sie dowiesz jaki rodzaj zabezpieczenia zostal uzyty, uruchom Kreatora odczytu.

Dołączona grafika

W nowym oknie wybierz napęd w którym znajduje sie płyta oraz ustal prędkosc odczytu. W dolnym okienku wybierz rodzaj zabezpieczenia jakim chroniona jest płyta. Kliknij Dalej.

W nastepnym oknie wskaż gdzie ma zostac zapisany tworzony plik obrazu. W okienkach znajdujacych sie na dole podaj nazwę pod jaka ma zostac zapisany plik obrazu oraz wybiez w jakim formacie ma on zostac utworzony. Do wyboru masz .mds/mdf, .ccd, .iso). Wydaje mi sie, ze tworzac obraz przy pomocy Alcohola najlepiej jest wybrac format .mds. Po kliknieciu na Start rozpocznie sie proces zapisu.

Dołączona grafika


UltraISO
UWAGA! Obrazy zabezpieczonych płyt CD najlepiej jest tworzyc przy pomocy wyzej wymienionych CDRWIN, CloneCD lub Alcohol120%, poniewaz nie wiem jak UltraISO radzi sobie z zabezpieczeniami!

Uruchom program i kliknij Narzedzia >>> Utwórz obraz CD. W nowo otwartym oknie określ, z którego napędu chcesz skorzystać przy tworzeniu obrazu. Nastepnie wybierz lokalizacje dla tworzonego pliku obrazu oraz format obrazu (BIN, ISO)

Dołączona grafika

Po kliknięciu przycisku Utwórz rozpocznie się proces tworzenia pliku obrazu Twojej płyty CD.Tworzenie obrazu z plików znajdujących się na dysku twardym

Pliku w formacie .bin, .iso lub innym można utworzyć równiż z plików znajdujących się na dysku twardym np. w celu późniejszego zamontowania go w wirtualnym napędzie. Możesz posłużyć się dwoma programami: CDRWIN lub UltraISO

CDRWIN
Kliknij Narzędzia i zapis plików.

W nowo otwartym oknie w polu Operacje na plikach wybierz opcję Stwórz plik obrazu ISO9660. Następnie kliknij Plik >>> Katalog >>> Dodaj i wskaz pliki, które mają zostać dodane do kompilacji. Nie zapomnij wyłączyc opcji Pełne ścieżki dostępu oraz włączyć Długie nazwy (Joliet).
W polu Plik określ lokalizację oraz nazwę pliku, który ma zostać utworzony, a następnie kliknij przycisk START. Jako wynik operacji otrzymasz plik ISO.


UltraISO
Kliknij Plik >>> Nowy >>> Obraz danych CD/DVD. Teraz w dolnym oknie zlokalizuj pliki z których chcesz wykonać obraz i metodą "przeciągnij i upuść" umieść je w górnym oknie..

Dołączona grafika

Teraz kliknij Plik >>> Zapisz, wybierz format i nazwę dla tworzonego pliku pliku i wskaż, gdzie ma on zostać umieszczony. Po kliknięciu na Zapisz rozpocznie się proces tworzenia pliku obrazu w wybranym przez ciebie formacie.Tworzenie pliku pomocniczego .cue

Jezeli sciągnąłes obraz w formacie .bin, ale nie masz pliku pomocniczego .cue możesz użyć programu CueMaker i stworzyć nowy plik .cue.

Dołączona grafikaModyfikacja zawartości obrazu płyty (.iso , .bin, .mdf, .img, .nrg )

Należy pamiętać, ze UltraISO umożliwia również modyfikacje plików obrazu w praktycznie wszystkich formatach.
Tak wiec jeżeli ściągnąłeś sobie z netu grę w formacie bin, iso lub jakimś innym ale przed wypaleniem na CD chciałbyś dodać tam cracka, okładki, solucje etc. możesz to zrobić właśnie przy pomocy UltraISO!
Wystarczy tylko otworzyć w programie plik z obrazem płyty, kliknąć Czynnosci >>> Dodaj, wskazać pliki lub katalogi, które chcesz umieścić wewnątrz pliku obrazu i zapisać zmiany klikajac na Zapisz.Dzielienie obrazu płyty DVD na kilka CD (autor opisu: @watermark)

Przy pomocy programu Alcohol120% można z obrazu płyty DVD lub z oryginalnej gry na DVD zrobić obraz płyty podzielony na kilka CD.

Zamontuj obraz DVD w wirtualnym napędzie i uruchom Alkohola. W menu kliknij Kreator odczytu i zaznacz w jakim napędzie znajduje się obraz. Następnie w Dziel plik z obrazem co wybierz odpowiednią wielkość (najlepiej 680 MB), kliknij Dalej, wyznacz gdzie to ma się zapisać i po paru chwilach otrzymasz takie pliki *.mdf, *.md0, *.md1, *.md2, itd..., oraz jeden plik *.mds.
Nagrywamy na pierwszy CD pliki *.mdf i *.mds, na pozostałych w kolejności *.md0 idt.. .

Aby zainstalować taką grę na kompie bez DVD, tylko z CD, trzeba przekopiować z płytek CD na dysk twardy wszystkie części obrazu oraz plik *.mds do jednego folderu. Następnie instalujemy w napedzie wirtualnym, tak jak to się robi z normalnym obrazem płytki.Konwersja pomiedzy formatami bin, iso, nrg, mdf,...

Za pomocą UltraISO można również konwertować pliki obrazów pomiędzy róznymi formatami

Kliknij na Narzędzia >>> Konwertuj. W nowo otwartym oknie, w górnym pasku wskaż ścieżkę dostępu dla pliku źródłowego a w dolnym okienku podaj nazwę i miejsce docelowe dla nowego pliku oraz wskaz format wyjściowy. Jak się z tym uporasz klikinij Konwersja.

Dołączona grafikaMontaż pliku obrazu na wirtualnym dysku

Grę zapisaną w postaci obrazu plyty można bezproblemowo zainstalowac bez koniecznosci wypalania jej na CD. W tym celu musisz zamontowac obraz z grą na tzw. wirtualnym napędzie. Dzieki temu zamontowany plik z obrazem plyty zostanie rozpoznany przez system jako zwykly naped CD-ROM. i tak tez bedzie widziany w oknie Mój komputer.
Jest conajmniej kika programów umożliwiających taki zabieg, np. Alcohol 120%, Virtual CD czy CloneCD. Ciezko powiedziec który jest lepszy a który gorszy, mi w kazdym razie najbardziej przypadl do gustu darmowy Daemon Tools (spolszczenie) .
Po zainstalowaniu "Demona" jego ikonka pojawi sie w tray'u.

Dołączona grafika

Aby zamontowac plik z obrazem wystarczy kliknąc prawym przyciskiem myszy na ikonke programu, wybrac Wirtualne napędy CD/DVD-ROM >>> Napęd [] >>> Zamontuj obraz i zlokalizowac plik z grą (.cue, .iso, .bwt, .ccd, .nrg).

Za pomocą Daemon Tools można utworzyć cztery wirtualne napędy i do każdego podmontować inny obraz płyty. (Alcohol120% umozliwia utworzenie az 31 takich napedow).

Jezeli podczas próby montazu pliku .cue zobaczysz taki komunikat:

Dołączona grafika


(Unable to mount image. Cue sheet: line 1 - File not accessable) oznacza to ze musisz utworzyc nowy plik .cue lub otworzyć plik go w notatniku i przeedytować pierwszą linijkę, w której musi byc tylko:
FILE "dokładna nazwa pliku bin" BINARY
czyli np:
FILE "Thief_Deadly_Shadows-Razor1911-CD1.bin" BINARY
Nagrywanie obrazu płyty (.bin)

Ponieważ pliki .bin są najbardziej popularnym formatem zawierającym obraz płyty CD, dlatego tez na przykładzie właśnie tych plików opisałem sposób ich wypalania w trzech najpopularniejszych programach. Postępując analogicznie do poniższego opisu można wypalić praktycznie każdy inny format, wiec chyba nie powinno być problemu. Czym wypalać pliki o bardziej egzotycznych rozszerzeniach (np. .MDS,.MDF, .BWT, .BWI, .BWS) przeczytasz w znajdującym się poniżej poście @picasso.

Aby nagrać na CD plik .bin wymagany jest jeszcze pomocniczy plik o rozszerzeniu .cue (z reguly jest on dostepny razem z plikiem .bin). Jeżeli jednak nie posiadasz pliku .cue, możesz go sobie stworzyć przy pomocy programu CueMaker.
Pamiętaj tez, ze pliki .bin i .cue musza znajdować się w tym samym folderze!

Nero
Po rozpoczęciu nowej kompilacji przejdź do zakładki Plik >>> Nagraj plik obrazu. Domyślnym rozszerzeniem plików obrazu w programie Nero jest .nrg jednak obsługuje on też inne dostępne formaty m.in. *.iso, *.bin, *.ccd. Musisz tylko w oknie "Otwieranie", w pasku Pliki typu: wybrać all files i wskazać plik .cue.
Pojawi się nowe okno w którym wystarczy kliknąć na Nagrywaj.......i to tyle....

CDRWIN
Po zainstalowaniu programu kliknij button Urządzenia i ustawienia >>> Buforowanie >>> Włącz buforowanie. Ponieważ niektóre nagrywarki nie potrafią odczytać zapisanej płyty bez uprzedniego wysunięcia tacki powinieneś tez w tym samym oknie, w zakładce Podstawowe zaznaczyć opcje Wysuń tackę w nagrywarce.

Przejdźmy do nagrywania....
Kliknij na ikone Nagraj dysk.

Dołączona grafika


W nowym oknie kliknij na button Wczytaj Cuesheet, podaj lokalizacje pliku .cue i gdy zostanie on załadowany, kliknij Wypal.

Alcohol 120%
Z menu znajdującego się po lewej stronie wybierz opcje Kreator nagrywania.

Dołączona grafika

W oknie które się pojawi podaj ścieżkę dostępu do pliku .cue i kliknij Dalej. W nowym oknie upewnij sie ze zaznaczona jest opcja Zapis, ustaw prędkość zapisu i kliknij Start.


FireBurner

Uruchom program i kliknij File >>> Import Tracks from Cuesheet i zlokalizuj plik *.cue. Po zaladowaniu pliku kliknij Create CD >>> Burn

Dołączona grafikaPliki TAR i wypalanie ich zawartości (autor opisu: @Czuz)

Format .TAR (ang. Tape Archiver) jest używany do tworzenia archiwów, które pozwalają zapisać wiele plików (wraz z katalogami) pod postacią jednego pliku. Format ten nie kompresuje danych. Historycznie służył on do zapisu danych na napędach taśmowych, lecz obecnie jest używany głównie do zapisu w plikach.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Po co używać tego formatu?

Może zacznę od tego, jak są budowane paczki wydawane przez grupy pirackie, czyli tak chętnie przez wszystkich ściągane programy, filmy i gry.

Najpierw się tworzy obraz płyty (w przypadku gier i programów, a są to na ogół dwa pliki .bin i .cue). Później się pakuje ten obraz (bądź też plik .avi/.mpeg w przypadku filmów) rarem z podziałem na paczki po 15MiB. Dodaje się do tego całego bałaganu plik .nfo, który zawiera różne informacje o grupie, która stworzyła te pliki, a także krótki opis zawartości, łącznie z parametrami technicznymi (rozdzielczość filmu, użyte kodeki, język itp). Dla takiego zestawu plików, t.j. kilku(nastu|dziesięciu|set?) plików .rar, oraz pliku .nfo tworzy się jeszcze plik .sfv, który zawiera sumy kontrolne wszystkich tych plików. Dzięki niemu w łatwy sposób możemy wykryć, czy odebrane przez nas pliki są nie uszkodzone.

Do weryfikacji plików .sfv możemy użyć programu FlashSfv lub też popularnego menagera plików pod Windows - TotalCommandera (*).

Ponieważ całe wydanie składa się teraz z całkiem sporej ilości plików, tworzy się archiwum programem TAR. Nie zachodzi już potrzeba kompresji, ponieważ pliki są spakowane. Program TAR jest szybki i działa praktycznie na każdym systemie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Czyli podsumowując. Gdy odbierzemy taką paczkę, która ma rozszerzenie .TAR, to musimy wykonać następujące czynności:

1) Rozpakować archiwum .tar (Np programem WinRar)
2) Zweryfikować poprawność ściągniętych plików, na podstawie sum kontrolnych zapisanych w pliku .sfv (Np programem FlashSfv)
2a) Jeśli któraś z 15MiBowych paczek jest uszkodzona, należy postarać się ściągnąć ją ponownie, przy czym nie musimy już ściągać wszystkich plików.
3) Po upewnieniu się, że wszystkie pliki .rar są całe i zdrowe, należy je rozpakować (Np programem WinRar)
4) Wypalić gotową płytę (Np programem Nero Burning Rom, czy innym ulubionym)

-------------------------------------------------------------------------------------------------
* Jak myślę, cenny dopisek, który zawdzięczamy wazie. Ja nie używałem nigdy Total Commandera, więc nawet nie wiedziałem, że zawiera tą funkcję.


#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 21 12 2003 - 06:14

OBRAZY PŁYT I CZYM JE WYPALIĆ:

*.ISO
Czym wypalić: Nero, Alcohol 120%, Blind Write Suite, Easy CD Creator

*.CUE, *.BIN
Czym wypalić: CDRWin, Nero, Alcohol 120%, Blind Write Suite, Fireburner

.bin >>> plik główny
.cue >>> plik pomocniczy
Da się wypalić BIN bez CUE? Da się. Patrz powyżej post kambo. Ponadto można użyć Fireburnera, który obejdzie tn problem.

*.NRG
Czym wypalić: Nero

*.CCD, *.IMG, *.SUB
Czym wypalić: CloneCD.

.ccd >>> CloneCd Related File (kontrolny) - Zawiera informacje o logicznej strukturze dysku.
.img >>> Image - Plik obrazu ze wszystkimi ścieżkami czyli po prostu twoja gra
.sub >>> Sub Channel Data - Pośrednio związany z "copy protections" (zabezpieczeniami)

Te 3 pliki muszą się znajdować w tym samym katalogu a ich "frontowa" nazwa musi być taka sama (np.Clone CD Image.ccd, CloneCD Image.img i Clone CD Image.sub).

*.MDS i *.MDF
Czym wypalić: Alcohol 120%

*.BWT, *.BWI, *.BWS, *.BWA
Czym wypalić: Blind Write Suite, Alcohol 120%

*.C2D
Czym wypalić: WinOnCD

*.CDI
Czym wypalić: DiscJuggler, Alcohol 120%

*.CIF
Czym wypalić: Easy CD Creator

*.GCD
Czym wypalić: Prassi CD Rep

*.GI
Czym wypalić: Prassi PrimoDVD

*.P01
Czym wypalić: Gear

*.PXI
Czym wypalić: PlexToolsPODGLĄD ZAWARTOŚCI I EWENTUALNIE WYPAKOWANIE OBRAZU BEZ WYPALANIA:

WinISO (trial) - Wypakowuje większość formatów obrazów. Plus służy do edycji i konwersji pomiędzy BIN i ISO.

IsoBuster / CDmage (darmowe) - Wypakowują większość formatów.
CZY WYPAKOWYWAĆ NA DYSK BEZ WYPALANIA?
To zależy. Czasem jest to najkrótsza droga do instalacji gry lub wyciągnięcia filmu. Ale..........często obrazy gierek są zabezpieczone (zwłaszcza te robione za pomocą Clone) i wypakowanie takiego obrazu skończy się źle. W pierwszej kolejności należało by więc obczaić co za plik obrazu, czym i jak zrobiony mamy.

Najbezpieczniej zamontować plik obrazu jako wirtualny dysk za pomocą Daemon Tools lub Alcohol 120% (patrz post kambo powyżej).


ROZMIARY PLIKÓW OBRAZÓW:
Rozmiary plików obrazów są zwykle większe aniżeli sama spakowana w nich gra/film - często monstrualne i pozornie nie mieszczące się na 1 płytce cd. Wynika to z faktu specjalnej metody zapisu pakującej dodatkowe info do pliku. Jednak taki grubiutki plik mimo wszystko można upchnąć na mniejszej objętościowo cd wg 2 metod:

- standardową drogą wypalania pamiętając jednak o pozamykaniu sesji itd.
- z tzw. overburningiem


Overburning = wypalanie ponad pojemność

Overburning polega na "wydłużeniu" płyty poprzez przesunięcie i skrócenie czasu Lead-Out'u. Można go wykonać tylko w trybie Disc-At-Once (DAO). W Nero overburning ustawiamy następująco:

File (Plik) >>> Preferences (Prefrencje) >>> Expert Features (Ustawienia zaawansowane)

Zaznaczamy Enable overburn 'disk at once' burning (Zezwalaj na overburning w trybie disc at once)
Poniżej wpisujemy 99:00 - w Nero starszym niż 5 (hehehe! czy ktoś w ogóle tego używa??? Hehehe!) maksymalnie możymy wprowadzić tylko 82 a zdaje się, że w najnowszym aż 120.
Następnie w zakładce Write (Zapis) dostosowujemy tryb nagrywania. Ustawiamy jako metodę wypalania Disc-At-Once (DAO) lub Disc-At-Once/96. Olewamy komunikat ostrzegający o braku miejsca i wypalamy..... hehe!
UWAGA: Twoja nagrywara musi obsługiwać overburning bo jak nie to żegnasz się z płytką a nawet nagrywarką....


Prócz Nero dobrze radzi sobie z wypalaniem dużych plików BIN/CUE CDRWin, bo są to pliki tworzone przez niego.Darmowy soft do wypalania:


http://searchengines...dio-t16708.html


.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych