Skocz do zawartości


tablety.pl

Tworzenie stron WWW / obiektów webowych
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 14 10 2004 - 05:02

Pakiet Seamonkey posiada zintegrowany edytor HTML (tzw. Composer / Kompozytor stron). Poniżej przedstawiam inne indywidualne alternatywy dla Microsoft FrontPage / Microsoft Expression Web. Dla początkujących i bardziej zaawansowanych. Są tutaj zarówno edytory pracujące w trybie graficznym (WYSIWYG - What You See Is What You Get), jak i tylko tekstowym (albo kombinujące obie te opcje). Uzupełniającym tematem jest powyższe przekierowanie na "Notatniki programistyczne...", gdzie są inne zazębiające się propozycje typu Notepad++ czy PSPad. Trudno trochę rozdzielić (a podział definiowany dość umownie) gdzie kończy się edytor tekstowy będący tylko zamiennikiem Notepada a zaczyna zaawansowany edytor HTML trybu tekstowego. Wiele "zwyczajnych" edytorów tekstu ewoluowało w formy mające dodatkowe pomoce pod specyficzne języki programowania.Nvu

Strona domowa: http://www.nvu.com/

Platformy: Windows 98/Me/NT/2000/XP, Linux, Linspire, Mac
Licencja: MPL/GPL/LGPL


Nvu - wizualny edytor stron www, skonstruowany z myślą o użytkownikach nie obznajomionych z programowaniem, i tyle można się spodziewać. Program obsługuje język HTML, XHTML oraz CSS. Umożliwia edytowanie wielu dokumentów w jednym oknie. Każdy dokument można obrobić w jednym z trzech trybów - graficznym WYSIWYG, graficznym z zaznaczonymi znacznikami, lub tekstowym. Obsługuje kolorowanie składni, szablony, oraz tzw. smart widgets - gotowe do użycia fragmenty kodu HTML i JavaScript do osadzania na stronach (np. kalendarz). Jest wbudowany menedżer publikacji z klientem FTP. Aktualizacja:KompoZer

Strona domowa: http://www.kompozer.net/

Platforma: Windows, Linux, Mac OS X
Licencja: MPL/GPL/LGPL


NVU to soft zarzucony. Jego ostatnią oficjalną wersją jest NVU 1.0 (2005), którą można pobrać z większości stron z Google (podstawiłam spodni link pobierania wersji PL pod stronę domową). Ale nie jest to ani najlepsza ani najnowsza wersja softu Nvu. Powstało wydanie nieoficjalne adresujące różne poprawki - KompoZer. Samo Nvu już nie żyje, jego autor poświęcił się kompozerowi Mozilli (aktualnie na jego kodzie jest oparty moduł HTML w Seamonkey).
HTML-Kit

Strona domowa: http://www.htmlkit.com/

Platforma: Windows 9x/ME/NT4/2000/XP/2003/Vista
Licencja: freeware


HTML-Kit - Edytor HTML, XHTML, XML, CSS i innych popularnych języków programowania. Ma narzędzia analizujące składnie i konwertujące zastosowane standardy. W narzędziach dostępny m.in próbnik kolorystyczny, WYSIWYG PrototypePad, transparentny dialog wyszukiwania i walidatory kodu. Pozwala na szybki podgląd strony WWW z wykorzystaniem silnika Gecko lub IE. Posiada zintegrowanego klienta FTP umożliwiającego publikację i zdalną edycję. Interfejs roboczy może zostać dopasowany do potrzeb i jest dostęp do linii poleceń. Na deser: HTML-Kit jest typem wtyczkowca - obsługuje montaż pluginów, których jest dostępna olbrzymia ilość. Jest to wersja darmowa (wtyczki też), z opcjonalną płatną rejestracją dającą prawo do extra add-onów (paczka HTML-Kit Tools). Do obejrzenia kompleksowa sekcja support z tutorialami i narzędziami online.

Wtyczki
Wtyczka do polskich znakówAmaya

Strona domowa: http://www.w3.org/Amaya/

Platforma: Windows NT4/2000/XP/Vista, Linux, Mac OS X
Licencja: W3C


Amaya - fuzja przeglądarki internetowej z edytorem WYSIWYG autorstwa konsorcjum W3C - organizacji ustalającej standardy Internetu. Wspiera HTML, XHTML, SVG oraz MathML. Obsługuje też tworzenie kaskadowych arkuszy stylów CSS, jednakże jest to implementacja niepełna. Umożliwia równoczesne przeglądanie, tworzenie i publikowanie dokumentów internetowych. Prezentacja struktury dokumentu na podstawie danych zawartych w DTD (Document Type Definition). Jest moduł tworzenia prostych grafik SVG, rozpoznaje też główne formaty graficznych (BMP, GIF, JPG, PNG). Zalety: prostota, zgodność ze standardem W3C, symultaniczna edycja i podgląd. Wady: nieczytelny interfejs.Arachnophilia

Strona domowa: http://vps.arachnoid.com/

Platformy: Windows, Linux, Mac OS X
Licencja: freeware / careware


Arachnophilia - edytor HTML trybu tekstowego, również narzędzie ogólniejszego programistycznego przeznaczenia. Udogodnieniem jest Arachnophilia Site Analyzer - funkcja tworząca drzewo odwołań i hiperłączy wykorzystywanych w dokumencie, co pozwala wyłapywać ew. błędne odwołania do nieistniejących zasobów. Zestaw wszystkich powiązanych ze sobą dokumentów można umieścić w sieci z pomocą Site Update Tool, przy okazji skracając ścieżki odwołań do lokalnych zasobów z pomocą Autocopy Mode. Funkcja "upiększająca" Beautify umożliwia poprawienie dokumentu przez stosowne sformatowanie i wstawienie wcięć. Strony można podglądnąć w przeglądarce - obsługa do 6-ciu browserów. Arachnophilia posiada też konwerter dokumentów z formatu RTF na dokumenty HTML. Edytor nie nie ma funkcji wydruku. Konfigurowalny interfejs. Opiera się na środowisku Java, na Windows należy mieć zainstalowaną Javę Sun.
WebDwarf

Strona domowa: http://www.virtualmechanics.com/

Platforma: Windows 9x/ME/NT4/2000/XP
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


WebDwarf - amatorski edytor do tworzenia stron internetowych HTML metodą WYSIWYG. Aplikacja umożliwia wstawianie obiektów takich jak gotowe kształty, grafika, linki, lub kod (prosty edytor tekstu). Praca jest zapisywana w postaci projektu. Finałowo całość można wyeksportować do formy strony HTML lub grafiki wektorowej SVG, oraz opublikować przez prostego wbudowanego klienta FTP. WebDwarf może służyć jako narzędzie do kreowania szybkiej witryny-wizytówki, czy tworzenia nieskomplikowanych ilustracji. Za dużo nie ma o czym pisać. Jest to kompletny prymitywizm rozwiązania, dla nie mających żadnego pojęcia o HTML i nie potrafiących obsłużyć bardziej zaawansowanego programu. Zupełnie nie pasuje do edytorów tu prezentowanych, ale nie wiedziałam gdzie go umieścić.

Aktualizacja 2008: Wyrzucam stąd linkowane przez różnych userów nierozwijane aplikacje, zdezelowane, a nawet często nie mające już stron autorskich: Zajączek / edHTML / MAX's HTML Beauty++ / 1st Page 2000 / ezHTML / TigerII MiniPad / Website PRO / Kicia. Ktoś zainteresowany tymi próchnami = może skoczyć w linki i pobrać.

#2 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
 • Goście

Napisano 01 07 2005 - 13:38

Dołączona grafika

Thingamablog

Strona domowa: http://thingamablog.sourceforge.net/

Platforma: Windows 98/Me/NT4/2000/XP, Mac OS X, Linux
Licencja: GPL (open source)


Program do tworzenia bloga i umieszczania go na serwerze www. Ułatwia edycję bloga za pomocą szablonów, pomaga przenieść bloga na serwer--login i hasło do ftp'a podajemy raz, na początku. Thingamablog dobrze sprawia się rownież jako czytnik RSS, umożliwia także eksport bloga do kanału RSS->>format XML pliku. Program potrzebuje Javy do pracy.

Użytkownik picasso edytował ten post 16 12 2008 - 22:39


#3 freespace

freespace

  First Rank

 • Na emeryturze
 • 2 postów
 • Lokalizacja:Przeźmierowo

Napisano 01 03 2006 - 13:17

kED

Strona domowa: http://www.freezone.fc.pl/

Platforma: Windows 98/Me/2000/XP
Licencja: freeware


kED - edytor autorstwa Konrada Leśniaka, z obsługą składni w językach (X)HTML, CSS, PHP, JavaScript, VBScript, XML, SQL, Perl, Python i WML. Zorientowany głównie na edycję czterech pierwszych. Koloruje składnię dokumentów, konwertuje strony kodowe (Windows-1250, utf-8, UTF-8, UTF-16), ułatwia wstawianie tabel, grafik, odsyłaczy; umożliwia współpracę z walidatorem Tidy oraz lokalnym serwerem WWW; zawiera spis znaczników wraz z ich atrybutami, a ponadto pełną listę właściwości CSS2 i listę kilkudziesięciu funkcji PHP. Niewielki, aczkolwiek o dość dużych możliwościach. Testować można spokojnie, program działa bez instalacji. Używam i polecam.

Aktualizacja 2008 od picasso: Jest to soft nierozwijany, ostatnia z wersji i nie będzie aktualizacji.

#4 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
 • Goście

Napisano 29 12 2006 - 23:03

PHP Designer Personal

Strona domowa: http://www.mpsoftware.dk/

Platforma: Windows XP/Vista
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


Rozbudowany edytor dedykowany PHP, obsługujący również inne podstawy językowe. Oferuje kolorowanie składni, podpowiedzi, drzewo klas zdefiniowanych przez użytkownika, używanie szablonów, biblioteka fragmentów kodu, wbudowany klient FTP. Twórcy PHP Designer zadbali nie tylko o mnogość opcji, ale też o wygodę pracy i efektywne debugowanie kodu. Rzecz niezwiązana z samym programowaniem, miły dodatek w postaci obsługi zmiany skórek. Jest to edycja całkowicie darmowa (tylko do użytku niekomercyjnego i edukacyjnego), pozbawiona kilku funkcji względem płatnego odpowiednika - porównanie.


----------
Kurs HTML'a
Kurs.zip
---------

#5 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
 • Goście

Napisano 28 03 2007 - 21:59

Dołączona grafika

HateML Pro

Strona domowa: http://www.migajek.com/

Platforma: Windows 98/Me/2000/XP
Licencja: freeware


HateML Pro jest darmowym, zaawansowanym środowiskiem dla PHP, XHTML i CSS dla profesjonalistów. Posiada zaawansowane narzędzia ułatwiające pracę z PHP takie jak potężny debugger i profiler, integrację z manualem php, sprawdzanie składni kodu w trakcie pisania, podgląd struktury kodu, podpowiedzi w trakcie pisania i wiele innych. Program posiada też szereg ułatwień dla języków XHTML i CSS, choćby takie jak TagInspector czy podpowiedzi do kodu

* Podświetlanie składni dla PHP, XHTML, CSS, XML, JavaScript, VBScript i SQL
* Obsługa debuggera z breakpointami, podglądem zmiennych globalnych i lokalnych, uruchamianiem krok po kroku i wieloma innymi możliwościami
* Zdalne debugowanie PHP
* Profiler kodu PHP
* Wbudowany klient FTP z możliwością zdalnej edycji
* Code Folding - zwijanie (ukrywanie) bloków kodu
* Wsparcie dla Unicode
* Automatyczne wstawianie, podświetlanie i wcięcia dla nawiasów
* Przyjazny dla użytkownika interfejs
* PHP Intellisense - podpowiedzi do kodu PHP
* Automatyczne sprawdzanie składni PHP
* PHP Parser - wyświetla strukturę dokumentu
* PHP Code Parameters Hint - podpowiedzi do parametrów PHP
* TagInspector - inspektor właściwości tagów podobny do tych z Delphi lub VS
* XHTML CodeCompletion
* Oparty na zakładkach interfejs do edycji wielu dokumentów na raz
* Integracja z PHP
* Podgląd przez localhost
* Wbudowane szablony graficzne
* Szablony dokumentów
* Biblioteki kodów PHP, XHTML, CSS i SQL
* Zarządzanie projektami
* Dołączony prosty serwer HTTP


Użytkownik picasso edytował ten post 02 09 2008 - 04:27


#6 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
 • Goście

Napisano 05 12 2008 - 10:33

Dołączona grafika

Aptana Studio Community Edition

Strona domowa: http://www.aptana.com/

Platforma: Windows 98/ME/2000/XP/Vista, Linux, Mac OS X
Licencja: Aptana Public License / GPL


Aptana to zorientowana na Java Script i Ajax aplikacja typu IDE. Promuje sie ją jako alternatywę dla komercyjnego Dreamweavera. Dostępna jest jako plugin do Eclipse lub samodzielna aplikacja dla platform zarówno Windows jak i Macintosh czy Linux. Z udogodnień można wymienić:
* autouzupełnianie kodu (HTML,CSS, JavaScript, zarówno dla znaczników oficjalnych jak i dla własnych funkcji)
* aplikacja automatycznie pokazuje dostępność danego znacznika w wybranych przegladarkach (co mnie osobiście bardzo cieszy ;) )
* dynamiczny widok struktury dokumentu/kodu
* automatyczne raportowanie o bledach i ostrzeżeniach

Można obejrzeć screencasty prezentacyjne. Program wymaga do działania Javy, jest załączona w instalatorze. Windowsy 98 i ME muszą samodzielnie doinstalować sobie środowisko Java Sun. Po instalacji wersji darmowej Community jest ściągany dodatkowy komercyjny plugin Aptana Studio Professional. W przypadku nie wybrania upgradowania do wersji Pro, jej cechy zostaną zdeaktywowane pozostawiając w pełni darmową wersję Community.

Użytkownik picasso edytował ten post 16 12 2008 - 22:45

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych