Skocz do zawartości


tablety.pl

Grafika wektorowa / ilustracje
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 26 01 2006 - 01:56

Potrace

Platforma: Windows, Linux, MacOs, Solaris, *BSD
Licencja: GPL (open source)


Konwerter bitmap na wektorowe obrazy skalowane. Korzysta z niego m.in. Inkscape. Windows powinny przeczytać pliki README, by się dowiedzieć więcej o instalacji i użytkowaniu. Podobnym programem, aczkolwiek mającym opcje niedostępne u poprzednika, jest Autotrace. Oba programy są typem konsolowym, czytaj: ciężkim w obsłudze dla przeciętnego użytkownika. Można pobrać pomocniczą nakładkę graficzną Delineate, która obsługuje oba te programy.
EVE

Platforma: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP
Licencja: freeware


Najmniejszy edytor wektorowy świata - tylko 74KB! Zważywszy na rozmiar, edytor wydaje się być wystarczający, choć oczywiście to propozycja daleka od kombajnów typu Inkscape.
Jeszcze jest udostępniana bezpłatnia starsza wersja Serif'a: DrawPlus 4. Niestety bardzo wąski zasób formatów.....

#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 27 05 2008 - 14:35

Inkscape

Platforma: Windows Me/NT4/2000/XP/Vista, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


Edytor grafiki wektorowej rozwijany jako alternatywa na zarzucony stary projekt SodiPodi, a starający się być w zgodzie z istniejącymi standardami. M.in. obsługuje podstawowe możliwości wektoringu typu: kształty, ścieżki, text, markery, klony, alpha blending, transformacje, gradienty, grupowanie ... Macierzystym formatem zapisu plików w Inkscape jest SVG. Posiada możliwość importu formatów EPS, Postscript, JPEG, PNG, BMP, TIFF i eksportu do PNG wliczając w to inne "wektorowe" formaty. Od wersji 0.46 ma pełną natywną obsługę PDF - potrafi dokumenty otwierać do edycji a nie tylko eksportować do tego formatu. Ma możliwość wektoryzacji (trasowanie) grafiki rastrowej za pomocą zintegrowanej wtyczki wykorzystującej opisany powyżej program Potrace. Popatrzyć też na toolsy: klik. Inscape jest w całości spolszczony.

#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 21 11 2008 - 08:10

Synfig

Platforma: Windows XP/Vista, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


Synfig umożliwia stworzenie od podstaw animowanej grafiki wektorowej wymiaru 2D o "filmowej" jakości. Onegdaj był to program o kodzie zamkniętym, ale bliski jego upadek zadecydował o nadaniu licencji GPL. Tworzone animacje są niezależne od rozdzielczości, co wynika oczywiście z wektoryzacji. Syndrom pixelozy dotknie tylko importowane obrazy rastrowe. Program wspiera przetwarzanie HDRI, ścieżki gradientowe, narzędzia rysunkowe oraz pracę na różnych typach warstw. Różne mankamenty oczywiście są. Sam interfejs przedstawia dużo do życzenia (GIMP-bałagan....), niewdzięczne nakładanie efektów, skromne narzędzia, brak eksportu do SVG (o ile dobrze widzę tylko format natywny SIF). Ogólnie przeznaczenie aplikacji OK i do animacji wektorowej dobre, ale do standardowej statycznej wektorówki nie polecam. Narzędzie ma potencjał, ale jest jeszcze mało użytkowe.
Dla Windows trzeba pobrać i zainstalować biblioteki: gtk / gtkmm. W sumie 4 komponenty do pobrania.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych