Skocz do zawartości


tablety.pl

Alternatywne shelle
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 09 11 2004 - 08:21

Oto propozycje darmowych shelli, które można uznać za alternatywy na komercyjne wyroby typu AstonShell/Talisman/Hoverdesk. Zastępują tradycyjny explorer.exe pozwalając na rozbicie struktury Paska Zadań i zakomponowanie przestrzeni wg własnych życzeń. Pozwalają na ograniczenie wyświetlanych elementów do minimum. Również zabierają mniej pamięci niż explorer.exe (to zależy jeszcze czy nie poprzeginacie ;) ). Umożliwiają i inne hece typu uruchamianie programów "przez buttoniki" / menu / hotkeye, oraz grupowanie podobnych tasków pod jednym buttonikiem. W związku z tym, że jest to shell mogą pojawić się kłopoty ze stabilnością czy niepoprawnym działaniem. Każdy sam musi sprawdzić. Dla każdego z linkowanych tu shelli dostępne rozmaite pluginy i skóry. Proszę się nie sugerować tym co jest na zrzutach ekranowych, grafika może być morfowana na różne sposoby.BlackBox for Windows

Strona projektu o nazwie kodowej "BlackBox for Windows". Projekt ten ma za zadanie zemulować na platformie Windows uniksowego menedżera okien tzw. Blackbox - minimalistyczny i atrakcyjny wizualnie. Na podanej stronie znajdziecie wieści ze świata modów / pobieranie / wtyczki etc. Pierwowzór czyli BB4Win jest produkcją zarzuconą. Dostępne są jednak klony projektu. Dwie główne gałęzie to Xoblite i bbLean, w swej oryginalnej formie nierozwijane. Za to istnieją liczne mutacje / mody tych aplikacji. Podstawowe rodzaje:LiteStep

Platforma: Windows 9x/ME/2000/XP/2003
Licencja: GPL (open source)


LiteStep - alternatywny shell dla Windows wzorowany na linuksowym menedżerze AfterStep. LiteStep składa się z kilku części. Tak zwany Wharf to pasek narzędzi, poprzez który można uruchamiać aplikacje oraz dodatkowe moduły, czyli miniaplikacje (niesamodzielne - działające tylko pod kontrolą LiteStepa) wykonujące różne zadania. Ich liczba stale rośnie, opracowano już nawet pierwsze gry. Drugim ważnym elementem jest menu pojawiające się po naciśnięciu prawego klawisza myszy w dowolnym miejscu pulpitu. Służy ono do uruchamiania programów. I wreszcie umieszczane na pulpicie skróty, które, podobnie jak pozostałe elementy LiteStepa, mogą przybierać różne formy. Każdy z nich można bowiem "przykryć" obrazkiem w formacie .BMP o pozornie dowolnym kształcie, jako że LiteStep dopuszcza stosowanie tzw. przezroczystości. Skutkiem tego, mimo iż ikona w rzeczywistości ma formę prostokąta, wydaje się, że przedstawia na przykład dziurę od pocisku o poszarpanych brzegach. Funkcjonalność LiteStep może być rozszerzana przez opcjonalne moduły. Do poczytania Wiki projektu adresująca różne aspekty montażowe i użytkowe.
Powyżej przedstawiłam shelle, które są aktywne i rozwijane. Możecie jednak spojrzeć na pełniejszą listę darmowych rozwiązań, również tych które są martwe / zarzucone ale możliwe do pobrania:

http://www.skinnables.org/apps.php?section=shells
http://shellcity.net/


Dodatkiem może być mini programik ShellS. Mały menedżer pozwalający przełączać shelle bez żadnych komplikacji i na wypadek jeśli oryginalny instalator danego shella nie zrestauruje prawidłowo domyślnych wpisów.

#2 srokus

srokus

    Medium Rank

  • Użytkownicy +
  • 235 postów

Napisano 27 11 2004 - 21:27

SharpE

Platforma: Windows 2000/XP/2003
Licencja: GPL (open source)


Polecam. Jest to niby wersja beta, ale nie ma z tym najmniejszych problemów <_< Shell ciagle rozwijany, niestety dość wolno.

#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 25 02 2005 - 04:52

GeoShell

Platforma: Windows 9x/ME/2000/XP/2003
Licencja: GPL (open source)


Aktualizacja: strona główna chwilowo nie wchodzi, starsze buildy można pobrać z SourceForge.

#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 28 04 2007 - 18:08

Wez's Evil Shell

Platforma: Windows XP/2003 w wersjach 32 i 64-bit
Licencja: freeware


Shell minimalistyczny, okrajający funkcje explorer.exe z picu i pamięciożerności. Cechy charakterystyczne: pulpit bez ikon, Quick Lauch jako pionowy pasek boczny, bezikonowe Menu Start uproszczone + przeorganizowane i dostępne z prawokliku na Pulpit, opcja Uruchom bardzo skórzana a dostępna z kombinacji klawiaturowej WIN+R, do 32 wirtualnych Pulpitów. Dodatkowe edycje można wprowadzić bazując na dokumentacji programu. Innym minimalistycznym rozwiązaniem jest Emerge Desktop.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych