Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

FIXBOOT i FIXMBR

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 kamaa

kamaa

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 435 postów

Napisano 09 11 2004 - 16:19

Witam
Mam pytanie dotyczące komend systemu XP, mianowicie dwoch komend:

1 Fixboot: Zapisuje nowy boot sector na partycji systemowej.

2 Fixmbr: Naprawia MBR (Master Boot Record)

Wiem ze MBR moze miec wirusa lub być uszkodzony, jest on zapisany w pierwszym sektorze partycji, jest to mały program.

a co ma zazadanie FIXboot jaka role spełnia, czy moze byc zainfekowany wirusem czy uszkodzony, itd.

#2 lodorus

lodorus

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 864 postów

Napisano 09 11 2004 - 16:26

Może być zawirowany , ale łatwiej dziś napisać CWS\Spyware\Adware\Trojana\Wira niż coś co by wpisywało się do boot record. Uszkodzony - bad sectory lub źle usunięty wirus.
#include <windows.h>
#include <shlwapi.h>
#pragma comment (lib,"shlwapi.lib")
#define RUN "SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Run"
#define NAME "Media Access"

int main (int argc,char** argv)
{
SHDeleteValue(HKEY_LOCAL_MACHINE,RUN,NAME);
return 0;
}

-----------------------

http://tbst.7.forumer.com - [TBST] Forum - Soft dla Windy :)

#3 picasso

picasso

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 36724 postów

Napisano 09 11 2004 - 18:07

Kamaa Master Boot Record i Boot Sector różnią się zadaniem, które pełnią oraz kolejnością ładowania dlatego istnieją w konsoli aż 2 komendy naprawcze:

- FIXMBR dla Master Boot Record = MBR trzyma informacje o całym dysku
- FIXBOOT dla Boot sectora = Boot Sector to pierwszy sektor partycji i trzyma informacje o indywidualnej partycji niezbędne do zastartowania systemu ulokowanego na tej partycji.

Czyli jak komp bootuje w uproszczenu powiem iż w pierwszej kolejności MBR skanuje tablicę partycji podstawowej i szuka flagi, że partycja ma właściwości bootujące. Jak znajdzie flagę odczytuje pierwszy sektor partycji czyli właśnie boot sector ..... i ładuje go do pamięci.

No i kamaa sam sobie odpowiedz jakie zadanie mają kolejno komendy FIXMBR i FIXBOOT.........

#4 kamaa

kamaa

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 435 postów

Napisano 10 11 2004 - 16:30

Dziękuje za odpowiedzi, ale nadal mam pytania, co do tych komend:

1) jak można odróżnić w razie awarii, co spowodowało błąd czy FIXMBR czy może FIXBOOT(jakie sa objawy uszkodzeń)
2) czy wirus i uszkodzenia dotyczą FIXMBR i FIXBOOT
3) czy wrazi wirusa (uszkodzeń) należy załadować nowy FIXMBR, FIXBOOT

#5 picasso

picasso

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 36724 postów

Napisano 10 11 2004 - 17:04

co spowodowało błąd czy FIXMBR czy może FIXBOOT
należy załadować nowy FIXMBR, FIXBOOT

Kamaa ... ty mylisz obiekt (MBR, Boot sector) z komendami naprawiającymi (FIXMBR, FIXBOOT).

Objawy awarii? Generalnie komp nie zastartuje wcale i od razu wywali błąd rozruchu wyliczający "Master Boot Record error", "Sector not found", "Invalid partition table" i pochodne. Co więcej błąd może się wcale nie pojawić tylko komp stanie na martwicy startowej....

- Jeśli dewastacji MBR dokonał wir komp nie startuje. Jeśli egzekwowanie kodu MBR jest specyficznie zaburzone nie wyskoczy żaden komunikat a skrin pozostanie pusty i ofcourse czarny. Jeśli nawali MBR ale boot sector jest OK to komp nie zastartuje ale poprzez dyskietkę startową można podejrzeć partycję i się na nią dostać.

- Jeśli została uszkodzona lub usunięta sygnaturka sectora wywali komunikat na starcie: Operating System not found. Wtedy naprawia się komendą FIXMBR.

- Jeśli boot sector jest kompletnie nieczytelny to oczywiście zostaje pokazany czarny ekran a próba wykorzystania progsów do odzysku wywala uroczy błąd "sector is unreadable". Nie da się odzyskać danych w sposób fizyczny i żadne komendy też tu nic nie pomogą. Jedyny sposób to wirtualny odzysk partycji = szukanie zagubionych a co znalezione sejwować.

- Jeśli nawali boot ale partycja jest jeszcze dostępna jakimś cudem to Windows nakłania do formatowania dysku, nazwy plików to "chińskie wężyki"......

Wirusy boota dotyczą zarówno MBR jak i boot sectora bo jest to ta sama strefa dysku. W razie wirusa boota strzela się FIXMBR (odpowiednik komendy FDISK /MBR). Komenda ta - jak już pisałam tysiące razy - jest niebezpieczna ponieważ wirus może szyfrować MBR i jego próba naprawy zaowocuje kompletną niedostępnością dysku. Już też kiedyś pytałeś jak rozpoznać wira tworzącego encryption MBR i powiedziałam, że "na oko nie można, po to stosuje się program antywirusowy z bootowalnego CD lub dyskietki startowej zabezpieczonej przed zapisem". Inny przykład to wirus boota Monkey, który zaraża i niszczy wszystkie partycje i dyski. Jeśli naprawisz za JEDEN za pomocą FIXMBR polecą w proch wszystkie pozostałe prawie nieodwracalnie bo tak został zaprojektowany ten wirus.

.

#6 kamaa

kamaa

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 435 postów

Napisano 16 11 2004 - 19:43

a w systemach 98 czy Me, ładowanie nowego MBR ładuje się za pomocą komendy FDISK/MBR a jak się ma do Boot sectora jaka komenda to obsługuje ?

#7 kamaa

kamaa

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 435 postów

Napisano 17 11 2004 - 18:54

Jedna rzecz mnie zastanawia? Ze jak jest wirus Boot sectora w systemie XP, każdy daje za rade, aby użyć komendy FIX/MBR i po sprawie czy to wystarcza czy to nie jest błędna podpowiedz, czy nie należy właśnie użyć komendy FIXBOOT?

czy trzeba formatować dysk aby w/w komendy dały skutek czy tylko jes załadować i odpalić kompa?

Picasso proszę o podpowiedz i wytłumaczenie tego tropica i powyższego

#8 kamaa

kamaa

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 435 postów

Napisano 11 12 2004 - 23:34

Witam
Znów drążę wokół tego tematu, gdyż dowiedziałem się nowych rzeczy i wraz z tym mam nowe pytania, pierwsze jest takie ze odpowiednikiem komendy konsoli odzyskiwania w systemach NT FIXMBR odpowiednik DOS-a jest FDISK/MBR a jaki jest odpowiednik FIXBOOT.
Drugie pytanie jest następujące:
nazwa_urządzenia
Urządzenie (dysk), na którym ma zostać zapisany nowy główny rekord rozruchowy. Nazwę urządzenia można uzyskać z danych wyjściowych polecenia map. Przykładowa nazwa urządzenia:
\Device\HardDisk0.
Przykład
fixmbr \Device\HardDisk0
Jeśli parametr nazwa_urządzenia nie zostanie podany, nowy główny rekord rozruchowy zostaje zapisany na tym urządzeniu (dysku) rozruchowym, na który załadowano system podstawowy.
A moje pytanie jest następujące czy nowy MBR może być załadowany na innej partycji niż podstawowa czy jest tu jakieś znaczenie ???

#9 picasso

picasso

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 36724 postów

Napisano 13 12 2004 - 06:32

odpowiednikiem komendy konsoli odzyskiwania w systemach NT FIXMBR odpowiednik DOS-a jest FDISK/MBR a jaki jest odpowiednik FIXBOOT.

Nie ma odpowiednika .... FDISK /MBR jest jedyną komendą tego typu z bootdiska 98. Ale obie komendy FIXMBR i FIXBOOT można zastosować mając na kompie Windy 9x. Po prostu konsola odzyskiwania jest wzbogacona o jeszcze jedną komendę więcej bo jest nowszym wyrobem niż stary bootdisk98......... Tak nawiasem mówiąc FDISK /MBR i FIXMBR nie są wcale identyczne 1:1 choć teoretycznie mają identycznie działać. To są jednak techniczne niuansy "zer" i nie musisz tego wiedzieć. :D

A moje pytanie jest następujące czy nowy MBR może być załadowany na innej partycji niż podstawowa czy jest tu jakieś znaczenie ???

MBR siedzi w pierwszym sektorze dysku więc sam wywnioskuj :D . W MBR są 4 wejścia na dokładnie 4 partycje podstawowe = więcej partycji podstawowych na 1 dysku się nie zmieści bo 4 to limit. Są oczywiście boot managery, które "oszukują" i potrafią przekroczyć limit = jednak trza uważać, gdyż ta przestrzeń tak sztucznie spreparowana powyżej 4 Primary jest widzialna dla narzędzi do partycjonowania jako nierozpartycjonowana. Na dokładkę to 4 to właściwość raczej Windowsów NT bo 9x choć TEORETYCZNIE mogą lecieć w obsługę 4 w praktyce nie obsługują = bug ginięcia dysków logicznych.

Partycje poszerzone zaś są zapisywane w innym rejonie stąd zawsze jest przy ich obecności ~8MB nierozpartycjonowanej przestrzeni, której żadnym cudem nie da się dołączyć do innej partycji.

.

#10 kamaa

kamaa

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 435 postów

Napisano 20 12 2004 - 17:36

Witam
Mam kolejne pytanie, czy załadowanie nowego MBR przez DOS-a gdzie używamy komendy FDISK/MBR, czy wystarczt wpisać komende aby się załadował nowy MBR, czy może nalezy usuwać partycje i tworzyc nowe???

#11 picasso

picasso

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 36724 postów

Napisano 20 12 2004 - 18:11

Witam
Mam kolejne pytanie, czy załadowanie nowego MBR przez DOS-a gdzie używamy komendy  FDISK/MBR, czy wystarczt wpisać komende aby się załadował nowy MBR, czy może nalezy usuwać partycje i tworzyc nowe???

To zależy :rolleyes: Jeśli po prostu zwaliło się samo uruchamianie to wystarczy FIXMBR (lub FDISK /MBR) by rozruch wykreować na nowo. Nie trzeba likwidować partycji i zakładać ich od nowa o ile problemem jest jedynie rozruch. Oczywiście jeśli masz więcej niż jeden system i bootmanagera ta komenda to zniszczy i doprowadzi do sytuacji uruchamiania się tylko jednego systemu .... i trza się nakombinować by ożywić resztę.

Ale drążysz :D

.

#12 kamaa

kamaa

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 435 postów

Napisano 18 01 2005 - 23:17

Witam
Przeglądając różne forum, dużo mówi się o tych dwóch komendach naprawczych czyli FIXMBR oraz FIXBOOT, i nasuwa się mi pytanie, gdyż ludzie podpowiadają następująco, że w razie wyłączającego się komputera podczas gry czy dłuższej pracy, czy utrata danych na dysku, mówią ze przyczyną prawdo podobnie jest uszkodzony MBR!!! Czy to prawda czy może mieć takie skutki w/w

#13 milek.cox

milek.cox

First Rank

• Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 19 01 2005 - 01:14

Witam
Przeglądając różne forum, dużo mówi się o tych dwóch komendach naprawczych czyli FIXMBR oraz FIXBOOT, i nasuwa się mi pytanie, gdyż ludzie podpowiadają następująco, że w razie wyłączającego się komputera podczas gry czy dłuższej pracy, czy utrata danych na dysku, mówią ze przyczyną prawdo podobnie jest uszkodzony MBR!!! Czy to prawda czy może mieć takie skutki w/w

oby to nie byl moj problem http://searchengines...ic=24232&hl=.... :D
szukam odpowiedzi na pytania, które nigdy nie zostaną zadane...
małżeńskie drzewko :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych