Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Konsolowe: Alternatywy DIR-TREE / listing plików
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26 06 2008 - 18:39

FI

Platforma: Windows NT4/2000/XP
Licencja: freeware


Dołączona grafika

(W drugiej powłoce dla porównania użycie narzędzia Streams)

To niewielkich rozmiarów narządko, obsługiwane z lini wiersza poleceń, nie wymagające instalacji. Jest alternatywą polecenia DIR, posiada wszystkie jego przełączniki. Główną cechą narzędzia jest możliwość znajdowania ukrytych strumieni w pliku. Użycie polecenia Fi/V - wyświetli szczegółowe informacje na temat plików, jak jego atrybut, rozmiar, data utworzenia pliku, ostatnia data czytania pliku, ostatnia akcja pliku, numer volumu, nie zabardzo wiem co oznaczają te buźki z numerami. Na samym dole informacja czy plik posiada ukryty strumień.

Jak listować wybrany katalog z wyświetleniem szczegółowych informacji:
Fi/V D:\JakiśKatalog

Jak listować cały dysk C z wyświetlenie szczegółowych informacji (lista będzie bardzo długa)
Fi/S+V C:\

Jak listować cały dysk C z wyświetleniem czy plik posiada ukryty strumień (lista będzie bardzo długa)
Fi/S+H C:\

Jak listować wybrany katalog w poszukiwaniu ukrytych strumieni z wyświetleniem tylko nazwy pliku i jego ścieżki, strumienia jeśli jest:
Fi/H+B D:\JakiśKatalog

Użytkownik picasso edytował ten post 27 06 2009 - 04:24


#2 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 09 2008 - 19:53

Ndir

Platforma: Windows 98/ME/NT4/2000/XP
Licencja: freeware


Narządko to jest uzupełnieniem systemowego polecenia TREE oraz alternatywą polecenia DIR, jednak tym pierwszym dość się wyróżnia. Jest to projekt rozwojowy, jednoosobowy. Mam nadzieje że wersja będzie i dostępna dla Visty. Segreguje kolorem typy plików.

Dołączona grafika

Wyświetla Katalogi i podkatalogi w postaci drzewa z podaniem wielkości głównego katalogu, podkatalogów, itd. Posortowane alfabetycznie z podaniem ich wielkości w bajtach.
Ndir32 -d "C:\Windows"

Wyświetla Katalogi i podkatalogi w postaci drzewa z podaniem ilości podkatalogów w katalogu z ich sumą. Czyli w głównym katalogu znajdują się inne katalogi, a wnich podkatalogi ze spisem ich ilości oraz spis plików w podkatalogach, wartości zachowane hierarchicznie.
Ndir32 -d2 "C:\Windows"

Wyświetla Katalogi i podkatalogi w postaci drzewa z podaniem ilości plików w podkatalogu, ilości podkatalogów w katalogu, ilości ogólnej plików oraz ilości plików w podkatalogu z podaniem ich wielkości w bajtach
Ndir32 -d3 "C:\Windows"

Narzędzie pozwala na filtrowanie wyników dla listingu:
- listowanie jako pierwsze katalogów
- listowanie tylko plików bez wyświetlenia katalogów
- sortowanie po nazwie plików
- sortowanie po rozmiarze plików (najmniejsze będą listowane jako pierwsze)
- sortowanie po dacie utworzenia plików (najstarsze będą listowane jako pierwsze)
- wybór w jednostakch rozmiaru - MB, KB, B
- sortowanie poprzez grupowanie typu plików

Listowanie w kolumnach. Każdej kolumnie przypisane są własności, czym więcej kolumn tym mniej własności zostanie wyświetlone, np. Ndir32 -1 C:\ wykaże rozmiar, nazwe, date, atrybut pliku.

Dołączona grafika

Po rozpakowaniu dostępne są dwa rodzaje programu dla wersji 16 i 23 bitowych oraz wndir, który automatycznie powiększa okno CMD i pozwala na sortowanie poprzez grupowanie wyświetlania typu plików w listę, np. takim poleceniem wndir -1 "C:\Windows":

Dołączona grafika

Sortowanie następuje przy użyciu klawisza Q. Kalwiszem W program odznaczy tłowo pliki kryte lub tylko do odczytu. Praktycznie program wykonuje filtracje poprzez użycie przełączników, które są dostępne w Ndir32 i pozwalają nie wychodząc z katalogu listować go dalej przy pojedyńczej sesji.

Użytkownik picasso edytował ten post 27 06 2009 - 04:27


#3 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 08 09 2008 - 15:42

Forensic Toolkit

Licencja: GPL (open source)

Dołączona grafika


Afind (składnik Forensic Toolkit) to stare narządko bo z 2000 r, ale bardzo ciekawe. Listuje pliki, które były używane przez system lub pliki, które były aktywne. Dotyczy tylko partycji NTFS. Narządko bardzo proste w użyciu. Filtrowanie:
/s - listing plików, które były używane w ostatnich sekundach
/m - listing plików, które były używane w ostatnich minutach
/h - listing plików, które były używane w ostatnich godzinach
/d - listing plików, które były używane w ostatnich dniach
/a - listnig plików z podaniem pełnej daty początkowej i koncowej

Przykład zastosowania. Listing plików, które były używane ostatnie 20 minut temu z plikiem, który był używany jako ostatni 3 minuty temu czyli trzeba doliczyć 3 minuty do godziny teraźniejszej, więc rachunkowo 23 minuty temu:

Afind /m 20-3

Dołączona grafika

Afind /m 7

Dołączona grafika


***********************


Hfind (składnik Forensic Toolkit) - narzędzie pozwala listować ukryte pliki, które były używane przez system.

Dołączona grafika


***********************


Sfind (składnik Forensic Toolkit) - jest to narzędzie wyszukujące ukryte strumienie.

Dołączona grafika

Przykład użycia: Sfind D:\

#4 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27 09 2008 - 12:35

Vfind

Platforma: Windows 32 bit
Licencja: Freeware


Narzędzie to służy do wyszukiwania plików po ich atrybucie. Umożliwia filtrację listingu plików po dołączaniu atrybutów. Pozwala wyłączyć z wyszukiwania wykaz podfolderów oraz sporządzić statystykę końcową. Przykład użycia:

Vfind -l -n -r -t [hs] C:\Windows\*

Dołączona grafika
FileList

Platforma: Windows 2000/XP/Vista
Licencja: freeware


Narzędzie FileList ma za zadanie wyszukiwać różnych typów plików, szukać po nazwie z konkretnym rozszerzeniem. Działa podobnie do systemowej funkcji "Wyszukaj". Wyświetla ścieżkę do pliku, rozmiar w bajtach, ostatnią modyfikację, datę utworzenia. Narzędzie posiada przełączniki dla wyświetlania praw dostępu do pliku. Dla dokumentów Office posiada przełączniki, które pozwalają wyświetlać właściciela pliku oraz datę ostatniej zmiany zapisu dokumentu. Przykład użycia:

Wyszukiwanie plików Word z wyświetleniem właściciela pliku, ostatniego zapisu:

FileList /AUTHORS /LASTSAVEDATE /FILTER *.doc C:\ D:\

Wyszukiwanie bibliotek, które w nazwie posiadają wybraną frazę z wyświetleniem praw dostępu:

FileList /OWNERS /filter *shell*.dll C:\ D:\

(jeśli na początku wyszukiwanej frazy nie wstawimy *, narzędzie nie będzie wyszukiwać i nie wyświetli plików, które w dalszej części nazwy będą posiadać wyszukiwaną frazę)

Dołączona grafika
Sizeof

Platforma: Windows 98/ME/NT4/2000/XP/2003/Vista/2008/7
Licencja: Freeware


Narzędzie SIZEOF podlicza rozmiar wybranych typów plików, podając wartości w bajtach, kilobajtach i megabajtach, liczbę plików. Listuje wybrany katalog lub dysk z możliwością wyświetlenia pełnej listy plików. Nie wymaga instalacji.

Dołączona grafika
Użytkownik picasso edytował ten post 27 06 2009 - 04:32


#5 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 13 02 2009 - 10:29

Tree

Platforma: Windows 9x/NT4/2000/XP/2003/Vista/2008
Licencja: GPL (open source)


Jest to rozbudowana wersja narzędzia TREE, która implementuje o wiele większy wybór uzyskania informacji o katalogach i plikach niż oferuje systemowe polecenie windows. Dokumentacje można pobrać wraz z pakietem lub oddzielnie. Wymaga instalacji.

Dołączona grafika
Użytkownik picasso edytował ten post 27 06 2009 - 04:28


#6 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 16 02 2009 - 01:26

LS

Platforma: Windows 9x/NT4/2000/XP/2003/Vista/2008/7
Licencja: GPL (open source)


Klon Uniksowego LS na Windows, rozbudowana alternatywa na DIR. Uwzględnia wszystko o czym "zapomniał" MS w naturalnych okolicznościach DIRowania: ukryte strumienie NTFS, Hard linki / punkty połączeń NTFS, skróty, uprawnienia dostępu DACLs/SACLs, szyfrowanie, kompresowanie NTFS, offline status. Potrafi też listować zawartość kluczy rejestru. Możliwe jest kolorowanie listingu wg typu obiektów, domyślnie kolorowanie nie jest włączone (przyglądnąć się na parametr --color), a także można przekonfigurować presety za pomocą dołączonego do zestawu narzędzia dircolors. Listę można sortować, również wg wielkości liternictwa (parametr --sort=case), mimo że sama platforma Windows nie jest case-sensitive. Także egzekwować inne ustawienia formatowania wyświetlania.
Co ważne: narzędzie jest kompatybilne z systemem przekierowań na platformach 64-bit tzn. widzi prawidłową zawartość katalogu system32 a nie SysWOW64 (parametry --32 i --64) oraz z techniką wirtualizacji plików i rejestru na systemie Vista (parametr --virtual). Lista poleceń jest bardzo bogata, kompletny zestaw obejrzycie przez wprowadzenie polecenia ls --help. W paczuszce mamy też narzędzie grep w wersji dla Windows. Do przejrzenia pełna dokumentacja narzędzia. Bardzo fajny alternatywny DIR. Tylko trzeba się przyzwyczaić do unixowatego typu przełączników.

#7 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23 05 2009 - 14:01

sfk

Platforma: Windows 9x/ME/NT4/2000/XP/Vista, Linux
Licencja: BSD


Dołączona grafika

Pełna nazwa projektu nosi nazwę swissfileknife. Narzędzie to służy do listowania zawartości dysku w poszukiwaniu kalatogów czy podkatalogów o określonej wielkości. Listuje tylko wskazany katalog. W przypadku wskazania konkretnego dysku przeskanuje je cały. Kiedyś myślałem że narzędzie DIRUSE z zestawu SupportTools jest mocnym dopełnieniem. sfk lepszy od diruse tym, że nie listuje wszystkich plików, a te które sa większe niż podana wartość. Estetyka doprowadza do tego że w kilka sekund już wszystko wiemy i nie musimy zwracac uwagi na wykrzykniki przy pliku, bo poprostu ich tam nie ma, program działa zupełnie inaczej. Program jest tak potężny że nie sposób wypisać wszystkich jego możliwości. Działa bez instalacji. Jest to projekt wciąż rozwojowy. Moim zdaniem mozna go postawić przy tak wielkim narzędziu jak LS.
 • Dokumentacja znajduje się tu.
 • Spis przełączników oraz wersja programu dla Ubuntu klik.
 • Program do pobrania stąd lub tu.
Dołączona grafika

Spis będzie w postaci drzewa. Wykaże tylko te katalogi, podkatalogi czy foldery o wskazanej wielkości i również wykaże te, które te wartość o wiele przewyższają.

Narzędzie pozwala na listowanie poprzez filtrowanie jak data, rozmiar w bajtach, typ, atrybut, utworzonych dzisejszego dnia, ukryte sortować po nazwie, dacie. Pozwala listować serwer FTP dla użytkowników anonimowych. Wyszukiwac konkretnych plików i je kasować

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Pozwala na własne konfigurowanie kolorów informacyjnych. Służy do tego polecenie: sfk help color. Natomiast poleceniemsfk color otrzymamy listę dostepnych kolorów, których możemy użyć do zmiany koloru tekstu zgłoszenia i tekstu, który będzie się wyświetlał.

Wyświetla właściwości okna cmd.
Dołączona grafika

Pozwala na zmianę, edytowanie i dodawanie własnych aliasów. Pozwala na wyszukiwanie frazy tekstu w plikach.
Przykłady wyświetlania, edytowania, tworzenia aliasów są tutaj
Przykłady odnajdywania tekstu w plikach są tutaj.


Wyświetlanie pomocy programu:
sfk
Wyświetlanie pomocy wybranych poleceń:
sfk list
sfk run
Wyświetlanie pomocy przełączników, opcji, ogólnej konfiguracji:
sfk help options
Wyświetlanie opcji filtrowania listingu katalogów po ich wielkości:
sfk stat

Przykładowo poleceniem sfk env -all zostanie wyświetlona lista o podstawowych informacjach o komputerze. Lub wybranych np. nazwa komputera afk env computername
Użytkownik picasso edytował ten post 27 06 2009 - 04:29


#8 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 13 07 2009 - 13:43

K-Utils - K-Tree

Licencja: Microsoft Public License (Ms-PL)

K-Tree oblicza wielkości folderu i wszystkich podfolderów, listując od największych. Pozwala wybrać wielkości w kilobajtach i megabjatach. Przełącznikiem -min wybieramy od jakiej wielkości narzędzie ma przeszukiwać wielkości folderów.

Ktree.png

#9 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14 10 2009 - 22:03

FullDir

Licencja: GNU General Public License (GPL)

Wyszukiwarka plików, które pasują do wzorca. Reskrusywnie przeszukuje drzewo katalogów. Starona główna WinFullDir, pobieranie

Dołączona grafika
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych