Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Czyszczenie i kompaktowanie rejestru
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 vanilliovy

vanilliovy

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 156 postów

Napisano 08 06 2005 - 09:52

RegCompact Pro

Platforma: Windows NT4/2000/XP/Vista 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


Podczas deinstalacji oprogramowania, starego sprzętu itp. usuwane są również wpisy rejestru. Problem jednak w tym, że w miejscu ich usunięcia tworzą się puste przestrzenie, które znacznie obniżają wydolność rejestru i tym samym całego systemu. Według najnowszych danych największy i główny wpływ na spowolnienie pracy i wydolności rejestru mają właśnie te puste miejsca a nie jak dawniej sądzono pozostawione częściowo stare wpisy.

Po zastosowaniu RegCompactu wielkość rejestru zmniejsza się w MB /przykład ode mnie: ntuser.dat zmniejszył objetość z 7 na 5,6MB a wiec znacząco/. Ale najlepsze jest to, że po użyciu tego programu faktycznie można odczuć różnicę w szybkości pracy systemu. Okna programów i folderów otwierają się w pół sekundy jak na zupełnie nowym systemie. Według mnie najlepszy program do optymalizacji, a miałem ich juz b. dużo, włącznie z najlepszymi komercyjnymi. Czyszczenie z wpisów działa o tyle, że dużo starych wpisów jest znajdowanych, ale niestety nie widać większej różnicy w szybkości pracy komputera po takim zabiegu. Połączenie czyszczenia z kompaktowaniem daje najlepszy efekt.

Aktualizacja! RegCompact Pro zmienił licencję i jest obecnie programem na licencji freeware. Pozostawiam pro forma i na wszelki wypadek starszą wersję RegCompact.NET (to była stara ostatnia darmowa wersja poprzednich edycji). Obie wersje różnią się skórkami interfejsu (na niekorzyść Pro).

Dołączona grafika regcompact.net-2.0.zip
#2 auriell

auriell

  Medium Rank

 • Użytkownicy +
 • 198 postów

Napisano 05 07 2005 - 09:47

NTREGOPT

Platforma: Windows NT4/2000/XP/2003/Vista 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


Do tworzenia kopii i kompaktowania rejestru. Towarzyszący program ERUNT (do tworzenia kopii systemowej rejestru) opisany w osobnym wątku: klik. Do programu NTREGOPT można pobrać spolszczenie:

Dołączona grafika ntregopt-loc_pl.zip

#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 04 09 2007 - 21:29

RegSeeker

Platforma: Windows 9x/ME/NT4/2000/XP/Vista
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


RegSeeker - Program umożliwiający przeszukanie rejestru pod kątem zbędnych wpisów, ich usunięcie wraz z utworzeniem kopii zapasowej. Prócz czyszczenia rejestru adresuje też i inne porządki np. usuwanie Cookies, MRU, nieprawidłowych wejść Dodaj / Usuń .... Para się też wprowadzaniem różnych tweaków np. przebudową cache ikon. Ich zasób jest jednak bardzo skromny. Program wspiera system Vista - wymagane przejście przez dialog UAC. W interfejsie można ustawić język polski

Ostatnie darmowe wersje jv16 Powertools + RegCleaner do pobrania stąd:

http://www.321download.com/LastFreeware/#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 16 06 2008 - 11:59

RegScrubVistaXP

Platforma: Windows XP/Vista
Licencja: freeware


Dawny RegScrubXP. Aplikacja do sprzątania rejestru. Interfejs programu jest oparty na tabach tematycznych. Zakładka Scan for problems wyszukuje m.in. wg systemu klasowego (odnośniki CLSID, AppIDs, ProgIDs, TypeLib). Uzupełnia ją Review Registry Sections adresujące m.in. wpisy Dodaj/Usuń oraz Menu Start. Kopie zapasowe usuwanych wpisów są automatycznie tworzone w postaci plików *.reg, których zawartość można podglądać. Co ciekawe, zawiera kompaktor-defragmenter rejestru. Wbudowana prosta wyszukiwarka rejestru. Sekcja Tweaks oferuje mały zestaw opcji dopasowujących typu wyłączanie baloników systemowych, animacji, Autoodtwarzania etc. Tweaków nie jest zbyt wiele, to jedynie extra dodatek programowy i nic poza tym. Z niektórych nie radzę korzystać. Wymagania aplikacji: zainstalowane .NET Framework 3.5. Instalator programu potrafi sam ściągnąć ten brakujący komponent.

Aktualizacja! Witryna producenta nie ładuje się (zablokowana przez Google = wklejki iframe!). Zastępczy link pobierania: KLIK.
#5 Vanguard

Vanguard

  First Rank

 • Użytkownicy
 • 7 postów
 • Lokalizacja:...

Napisano 18 01 2009 - 00:42

Eusing Free Registry Cleaner

Platforma: Windows 9x/ME/NT/2000/XP/2003/Vista/7
Licencja: freeware / nagware


Był czas, że poszukiwałem darmowego programu do naprawy rejestru i przekopując się przez naprawdę wiele propozycji m.in powyższe, natrafiłem na Eusing Free Registry Cleaner. Ów program pewnie nie różni się jakoś drastycznie od wspomnianych powyżej, nie mniej raczej bardziej dogłębnie skanuje rejestr w poszukiwaniu błędów, przez co odczuwalnie trwa to nieco dłużej, niż w przypadku innych programów.
Eusing oczywiście pozwala wykonać uprzednio kopię zapasową rejestru oraz utworzyć punkt przywracania systemu.
Nie mniej używając go przez jakiś czas, w wyniku jego działalności nie spotkały mnie żadne problemy - co również jest nie bez znaczenia.
I na koniec powiem wprost, że choćby tylko z tych darmowych wymienionych powyżej, Eusing stawiam na pierwszym miejscu.
Przy starcie pojawia się okienko z prośbą o dotację. W programie można ustawić polski.
#6 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 10 02 2009 - 23:23

Quicksys RegDefrag

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


Quicksys RegDefrag - Aplikacja do kompaktowania rejestru Windows. Te same zasady użytkowe, co w przypadku innych programów prowadzących tę operację: na czas działania programu należy wyłączyć wszystkie aplikacje, podczas analizy stanu rejestru następuje zablokowanie Pulpitu wizualizowane jego wyciemnieniem, zaś finalizowanie optymalizacji odbywa się poprzez restart komputera. Czekać cierpliwie, mimo pozornego zwisu komputera. RegDefrag ma opcję tworzenia kopii zapasowej rejestru oraz punktów Przywracania systemu, na wypadek nieprzyjemności. Można dodać pozycję defragmentacji oraz poboru stanu rejestru do menu kontekstowego Mój komputer. Kompaktor może być również obsługiwany z linii komend - polecenia opisane w FAQ. W programie można ustawić język polski.

Uwaga: Program w wersji instalacyjnej ma integrowany Ask Toolbar. Czystą wersją jest wariant portable.#7 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 06 2009 - 13:27

TweakNow RegCleaner

Platforma: Windows XP/Vista/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


TweakNow RegCleaner - Program służący głównie do skanowania i oczyszczania rejestru z nieaktualnych / niewłaściwych wpisów. Jest zbudowany modułowo oferując funkcje: czyściciel rejestru, defragmenter rejestru, Dodaj / Usuń programy, analiza dysku i jego sprzątanie. Czyszczenie rejestru adresuje: obiekty ActiveX/COM, odnośniki aplikacji i ich ścieżek, sterowniki, czcionki, pliki pomocy, współdzielone DLL, Autostart, Dodaj / Usuń, typy plików, zdarzenia dźwiękowe i aplikacji. W konfiguracji modułu sprzątającego rejestr można wybrać tryb skanowania, zasób typów elementów, oraz formować wykluczenia. Wyniki skanowania można otworzyć bezpośrednio w edytorze rejestrzu Windows w celu ich ręcznej weryfikacji. Na stronie producenta dostępne dwa inne darmowe programy: TweakNow PowerPack + TweakNow WinSecret.


#8 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 07 06 2009 - 05:37

PowerTools Lite

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


Jest to redukowana darmowa edycja producenta dobrze wszystkim znanego jv16 PowerTools, oparta na tej samej maszynie. Aplikacja jest oczywiście formułą mocnego skrótu z dużym ograniczeniem opcji, zerową konfiguracją, z myślą o użytkownikach początkujących. Program umożliwia usunięcie błędów i martwych odnośników rejestru, wyczyszczenie MRU systemu i programowych, a także katalogów tymczasowych. Proces eliminacji błędów tworzy automatycznie kopie zapasowe. W module kopii zapasowych istnieje możliwość stworzenia ręcznie dostosowanej kopii: ustawienia programu, Ulubione Internet Explorer, Menu Start, lista Dodaj / Usuń, foldery Dokumenty oraz Pulpit.
Program nie ma polskiej wersji językowej. Niemniej niekonsekwentnie podczas instalacji umieszcza w katalogu Languages plik Polish.lng. Plik ten jest nieaktywny, ze względu na jego przeznaczenie dla edycji komercyjnej. Ostatecznie .... Można otworzyć plik w Notatniku i w linii ProgDef wymienić frazę jv16/RSPro/RS na jv16/PTLite. Po restarcie programu w menu języków powinien ukazać się Polski do wyboru. Niestety interfejs nie zostanie spolszczony w sposób stuprocentowy. Przy pobieraniu programu pada prośba o wpisanie e-mail - można wpisać jakikolwiek (brak potwierdzenia).

A tu taka ciekawostka czyli RegBench, aplikacja wykonująca benchmarki rejestru.Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych