Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Jak szybko ściągać? - poradnik

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Colder

Colder

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 4164 postów

Napisano 21 04 2005 - 22:31

Widze, że często jest pytanie o tego typu rzecz, więc postanowiłem zebrać tą wiedze, która jest na forum i przedstawić to w paru zdaniach.

Jak szybko ściągać:

- dobrze skonfiguruj eMula, zgodnie ze swoim łączem, możesz to zrobić w Parametrach Łącza lub częściowo w Wizard, więcej o konfiguracji tutaj

- postaraj się za wszelką cene mieć High ID (odblokowany port TCP), więcej na temat przekierowania portów tutaj

- połącz się z serwerem, staraj się wybierać te z dużą ilością plików (chodź nie ma to tak naprawdę znaczenia), np Donkey (na IP zaczynające się na 62. )itp. Pamiętaj, że serwer szuka żródeł, ale bezpośredni transfer odbywa się między użytkonikami. Wybór serwera nie wpływa bezpośrednio na szybkość sciągania, a więc nic na siłe. NAJWAŻNIEJSZE: Podłaczaj się do bezpiecznych serwerów -> przeczytaj ten temat i się zastosuj, oraz post o serwerach w FAQ, aby dowiedzieć się jak działają i na co zwrócić tak naprawdę uwagę.

- udostępniaj pliki, aby dostawać kredyty (dzięki którym bedziesz się szybciej przesuwał w kolejkach), zwróć uwagę, aby liczba udostępnionych plików nie przekraczała 500, bo możesz zostać zbandowany przez serwer. Więcej o tym tutaj

PAMIĘTAJ: Do zdobywania kredytów nie liczy się ilość udostepnianych plików (możesz mieć mało, a duże i popularne), a szybkość ich wysyłania (upload)

- podłącz się do KAD (odblokowany port UDP),jeśli mimo tego nie możesz, ściągnij nodes i zamień go z plikiem o takiej samej nazwie w eMule Config, odpal eMula. Jesli masz mimo to problem z nim, poszukaj odpowiedzi na forum, np tutaj

- ściągaj ok 10-15 plików na raz, jeśli masz szybkie łącze możesz więcej. Przy słabych łączach duża ilość pobieranych plików, równa jest dużej ilości zapytań (źródeł), przez co blokuje się net. Ściąganie wielu plików na raz stosuje się w celu wykorzystania maksymalnej przepustowości łącza.

- staraj się, aby plik miał jak najwięcej źródeł (100-150 to norma)

- dawaj release plikom które aktualnie ściągasz, dzięki temu zdobędziesz kredyty, które w łatwy sposób możesz wykorzystać. Oczywiscie nie wszystkim a z 2-3. Release dajesz w zakłdace Pliki->Prawy przycisk myszki na plik->Priorytet.

- staraj się zdobyć jak najwięcej friend slotów (dzieki temu uzyskasz nieprzerwany transfer, normalnie możesz ściągnąć w jedej sesji od jednego uzytkownika 9.28 MB), o slota możesz prosić w komentarzach lub wysyłając wiadomość do użytkowników.

- nie wyłączaj eMula tak długo jak się da, najlepiej miej go włączonego 24/7

- możesz spróbować używać modów, jednak najlepszego moda dla siebie sam musisz wybrać, gdyż jest to uwarunkowane indywidualną konfiguracją. Więcej o tym tutaj.

- bądz cierpliwy, do eMula trzeba czasu, im dłużej używasz eMula tym łatwiej jest uzyskać w krótkim czasie wysoki transfer. Na początku normalne będzie status "Czeka".

PAMIĘTAJ Nie da się określić czasu w jaki dany plik może zostac ściągnięty, więc tego typu pytania nie mają sensu. W eMulu nie ma stałego transferu, jest on uzależniony od wielu rzeczy (wymienionych powyżej)

Jeśli masz jeszcze jakieś propozycje, jak można przyspieszyć sciąganie to napisz :ph34r:

--------

Lojalnie ostrzegam ze pytanie typu "mam tak jak piszesz ale i tak nic nie idzie" bedą kasowane. Jak masz problem to przedstaw cała konfiguracje, wykaż w poscie ze wszystko to robisz, napisz jakie daje efekty, poprostu odnieś się do tych wskazóweek i założ o tym temat.

Użytkownik Colder edytował ten post 31 03 2007 - 13:15

SERWERY PORT SZYBKOŚĆ FIREWALL
W wiadomosciach prywatnych i e-mailach, nie odpowiadam na problemy związane z eMulem. Jesli masz z nim jakiś kłopot, napisz na forum...

#2 wujekbysiek

wujekbysiek

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 1221 postów

Napisano 21 04 2005 - 22:56

polemizowalbym przy kilku stwierdzeniach

- postaraj się za wszelką cene mieć High ID

high id nie ma wg. mnie zadnego wplywu na predkosc sciagania. dodanie kilkunastu procent zrodel nie musi znaczaco podniesc predkosci. jedyne na co wplyw ma id to bezproblemowa wspolpraca z serwerami.

- połącz się z serwerem, staraj się wybierać te z dużą ilością plików

dla uzytkownikow sciagajacych popularne pliki nie ma zadnego znaczenia na jakim serwerze sie przebywa. zaczyna miec to znaczenie, gdy zrodel do pliku jest niewiele i sa problemy z wyszukaniem ich.

- udostępniaj pliki, aby dostawać kredyty

na dobra sprawe udostepnianie (i wysylanie) jakichs plikow poza tymi aktualnie sciaganymi dziala wrecz przeciwnie. wysylam cos komus, od kogo i tak teraz nie ciagne i, co bardzo prawdopodobne, nigdy nie pociagne, wiec megabajty wyslane do tej osoby nie maja wielkiego przelozenia na kredyty. gdybym wysylal tylko to co sciagam to wtedy zdobywam kredyty, ktore za niedlugo wykorzystam. zreszta piszesz o tym nizej (w pkcie o priorytecie release).

ja bym napisal tak - udostepniaj duzo, bo to jest siec p2p. kredytami sobie glowy nie zaprzataj, a jesli juz chcesz je zdobywac, to baw sie priorytetami plikow.

...możesz mieć mało, a duże i popularne

takiego podejscia nie lubie. udostepnianie popularnych plikow mija sie z celem. moim zdaniem lepiej jest udostepniac pliki bardzo malo popularne. wtedy kazde dodatkowe zrodlo jest na wage zlota. przy plikach do ktorych zrodel sa setki pojedyncze dodatkowe zrodlo to zaledwie pojedyncze procenty. dla sieci i zywotnosci plikow lepiej jest wiekszy nacisk i priorytet klasc na pliki rzadkie - pliki popularne i tak sie obronia.

- podłącz się do KAD (odblokowany port UDP)

przede wszystkim wystarczy ten port zostawic wlaczony. z zablokowanym portem udp rowniez mozna sie polaczyc z kademlia.
poza tym kademlia nie musi byc takim dobrym rozwiazanie, poniewaz mocno obciaza lacze i produkuje bardzo duzy narzut.

o slota możesz prosić w komentarzach

a ja bym bardzo prosil o nie proszenie o slota w komentarzach.

taki mam poglad na kwestie przez ciebie poruszane.

#3 Colder

Colder

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 4164 postów

Napisano 21 04 2005 - 23:33

high id nie ma wg. mnie zadnego wplywu na predkosc sciagania. dodanie kilkunastu procent zrodel nie musi znaczaco podniesc predkosci

Zgodze sie z tym,że na bezpośredni transfer nie ma, ale dodaje to źródelka,a one mogą powodować wzrost transferu. Chciałem uwzględnić wszytkie apsekty dobrego ustawienia. Znacząco nie musi podnieść, ale może, troche przesadziłem ze sformułowaniem "za wszelką cene" :huh:

Co do serwów to starałem się podkreślić, że wielkiego znaczenia to nie ma, ale podłączenie do lepszych napewno nie zaszkodzi. Sczegoly macie tutaj

na dobra sprawe udostepnianie (i wysylanie) jakichs plikow poza tymi aktualnie sciaganymi dziala wrecz przeciwnie. wysylam cos komus, od kogo i tak teraz nie ciagne i, co bardzo prawdopodobne, nigdy nie pociagne, wiec megabajty wyslane do tej osoby nie maja wielkiego przelozenia na kredyty.

Też się zgodze, jednak przyjeło sie aby udostępniać też coś ze swoich zasobów. W końcu nie zawsze trzeba ściagać, często mi się zdarza, że tylko wysyłam bo nie ma nic ciekawego do ściagnięcia. Dlatego coś ze swoich pliczków wg mnie też by się przydało.
Aha i tu moja mała sugestia, jesli zdarzy sie wam nic nie ściągać, a chcecie zdobywać kredyty, które potem wykorzystacie, to zwrócice uwage na pliki pobierane ze stałych stron internetowych. Jeśli np pobierasz często z osloskopu lub osiolka.com to jest duże prawdopodobieństwo, że natkniesz sie jeszcze na tych samych ludzi. Dlatego faworyzuj te pliki nadając im release.

moim zdaniem lepiej jest udostepniac pliki bardzo malo popularne. wtedy kazde dodatkowe zrodlo jest na wage zlota

Nie zaprzecze, do każdego należy wybór :ph34r: Co do udostepnianych to już tez napisałem wyżej.

z zablokowanym portem udp rowniez mozna sie polaczyc z kademlia.

Tak, ale są tego pewne minusy, połączenie może trwać dłużej oraz następować potem częste rozłączenia. Dlatego zalecam ten port mieć odblokowany.

poza tym kademlia nie musi byc takim dobrym rozwiazanie, poniewaz mocno obciaza lacze i produkuje bardzo duzy narzut.

Oczywiście wybór należy do userów, ja osobiście wolę mieć włączoną i złapać dodatkowe źródełka

Co do slotów to każdy zadecytuje, czy będzie błagał w komentarzu czy zachowa się bardziej przyzwoicie i poprosi przez pm. W założeniach kometarze powstały po to aby, ocenić dany plik, podkreślić jego walory lub wypomnieć wady.
SERWERY PORT SZYBKOŚĆ FIREWALL
W wiadomosciach prywatnych i e-mailach, nie odpowiadam na problemy związane z eMulem. Jesli masz z nim jakiś kłopot, napisz na forum...

#4 martina29

martina29

First Rank

• Użytkownicy
  • 68 postów

Napisano 09 09 2005 - 16:47

- dawaj release plikom które aktualnie ściągasz, dzięki temu zdobędziesz kredyty, które w łatwy sposób możesz wykorzystać.

Wyświetl post

wiem ze to pewnie glupie pytabnie, ale musze je zadac :P
Co to oznacza? oswobadzac pliki, ze niby.. udostepniac to co aktualnie sciagam?
przeciez to jest automatycznie w programie...
"Wojna nie kończy się, ona odpoczywa" Urszula Kozioł
"Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono" Wisława Szymborska

#5 GORELORD

GORELORD

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 565 postów

Napisano 09 09 2005 - 17:21

- dawaj release plikom które aktualnie ściągasz, dzięki temu zdobędziesz kredyty, które w łatwy sposób możesz wykorzystać.

Wyświetl post

wiem ze to pewnie glupie pytabnie, ale musze je zadac :D
Co to oznacza? oswobadzac pliki, ze niby.. udostepniac to co aktualnie sciagam?
przeciez to jest automatycznie w programie...

Wyświetl post

Ja bym sie nie zdawal w 100% na automata. Lepiej dac recznie "release" bo wtedy:
1. Ludziska beda szybiej smigac w kolejce do ciebie do tego pliku.
2. Beda wiecej od ciebie zasysac ten plik
3. Im wiecej beda od ciebie zasysac tym wiecej bedziesz mial u tego kogos kredytu.
4. Jesli bedziesz mial wiecej u niego kredytu, to tym bedzie wieksza szansa, iz ty od niego bedziesz zasysal czesci ktore ci np. brakuja a on ma.

- staraj się zdobyć jak najwięcej friend slotów (dzieki temu uzyskasz nieprzerwany transfer, normalnie możesz ściągnąć w jedej sesji od jednego uzytkownika 9.28 MB), o slota możesz prosić w komentarzach lub wysyłając wiadomość do użytkowników.

Jak to mowia niektorzy : "Friends Slots kill community!!!"
Nie lubie wymiany slotow.
Sam co prawda je daje bez poinformowania "obdarowanych", ale tylko na MOJE wydania i to zaraz po ich wrzuceniu do sieci, po to tylko, by jak najszybciej ten plik sie rozpowszechnil. Pozniej jak juz go ma pare zrodel- sam sie broni, ewentualnie dam "rela" na priorytecie.
Kocham rozpowszechniac rzadkie pliki!! A wszystkie moje wydania, sa zrobione jako pierwsze i sie nie powtarzaja.

...możesz mieć mało, a duże i popularne

takiego podejscia nie lubie. udostepnianie popularnych plikow mija sie z celem. moim zdaniem lepiej jest udostepniac pliki bardzo malo popularne. wtedy kazde dodatkowe zrodlo jest na wage zlota. przy plikach do ktorych zrodel sa setki pojedyncze dodatkowe zrodlo to zaledwie pojedyncze procenty. dla sieci i zywotnosci plikow lepiej jest wiekszy nacisk i priorytet klasc na pliki rzadkie - pliki popularne i tak sie obronia.

Swiete slowa. Czyli to co pisalem wyzej.

Dodam jeszcze, ze nie ma sensu dawac "release" zbyt duzej ilosci plikow. Im wiecej tego dasz, tym mniejszy bedzie efekt.

Co do serwerow, to jednak jest roznica. Przy podlaczaniu sie np. do Sonny Boy 1, nie wyszukuje takiej ilosci jak na Razorbacku 2.

Polecal bym jeszcze expertom :P ,zrobic moze taka mala tabelke z typowymi laczami i zaokrlaglona ilosc plikow w downloadzie i polaczeniami. Chociaz jest w "przyklejonym" pare przykladow. Jak kto woli :D
Dołączona grafika

#6 ikor06

ikor06

First Rank

• Na emeryturze
  • 6 postów

Napisano 22 03 2006 - 10:58

high id nie ma wg. mnie zadnego wplywu na predkosc sciagania. dodanie kilkunastu procent zrodel nie musi znaczaco podniesc predkosci

Zgodze sie z tym,że na bezpośredni transfer nie ma, ale dodaje to źródelka,a one mogą powodować wzrost transferu. Chciałem uwzględnić wszytkie apsekty dobrego ustawienia. Znacząco nie musi podnieść, ale może, troche przesadziłem ze sformułowaniem "za wszelką cene" :huh:

1. Wg mnie ma wpływ, przynajmniej w standardzie 0.47a - HighID pną się bez porównania szybciej w kolejce do pobrania niż LowID, zatem mając HighID szybciej (częściej) osiągamy pobieranie.

2. KAD jest bezcenne przy ściąganiu "rzadkich" plików.

3. Release warto dawać plikom, które mają mało źródeł - szybsze "kolejkowanie" z użyciem kredytów.
Wysoki i Normalny - pozostałym właśnie ściąganym.
B.niski - tym z długą listą źródeł i już ściągniętym plikom.

4. Jakoś do tej pory nikt mi nie odpowiedział na wiadomość o slota, więc daję go temu, kto wymienia się ze mną plikiem - obaj nie mamy całości, ale wzajemnie sporo do zaoferowania.

#7 annitka

annitka

First Rank

• Na emeryturze
  • 30 postów

Napisano 11 06 2006 - 15:54

High ID ma baaaaaaaaardzo duże znaczenie. Po paru dniach ściągania na Low ID spojrzałam na statystyki, następnie dostałam High ID i w pół dnia ściągnął tyle samo co wcześniej Low ID przez kilka dni. Oczywiście to jedna ze skrajnych sytuacji, zależy to od ilości/popularności/priorytetów plików, ale różnica jest jednak wyraźna. Zwłaszcza że Low IDów wcale nie jest tak mało, a siłą rzeczy mają mniejsze kolejki.

#8 robik

robik

First Rank

• Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 01 08 2006 - 10:02

High ID ma baaaaaaaaardzo duże znaczenie. Po paru dniach ściągania na Low ID spojrzałam na statystyki, następnie dostałam High ID i w pół dnia ściągnął tyle samo co wcześniej Low ID przez kilka dni. Oczywiście to jedna ze skrajnych sytuacji, zależy to od ilości/popularności/priorytetów plików, ale różnica jest jednak wyraźna. Zwłaszcza że Low IDów wcale nie jest tak mało, a siłą rzeczy mają mniejsze kolejki.

no ja tez sie z tym zgadzam na low id mialem do 20kb a na high id dochodze do 120 kb
z modem xtreme

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych