Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Ustawienia eMule




 • Zamknięty Temat jest zamknięty
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Colder

Colder

  Expert Rank

 • Użytkownicy +
 • 4164 postów

Napisano 24 04 2005 - 15:16

Post w całości stworzony przez wujkabyśka, edytowany przeze mnie z powodów technicznych.

Ustawienia opisywane poniżej pochodzą z wersji ofcjalnej eMule v0.47b (aktualnie najnowszej). Większość z tych opcji jest dostępna w większości modów. Część modów ma dostępnych wiele opcji dodatkowych.

Linki do poszczególnych wiadomości z kolejnymi ustawieniami:

Ogólne
Wyświetl
Parametry łącza
Proxy
Serwer
Foldery
Pliki
Powiadomienia
Ustawienia wyświetlania statystyk
IRC
Wiadomosci i Komentarze
Bezpieczeństwo
Harmonogram
WebServer
Rozszerzone ustawienia
SERWERY PORT SZYBKOŚĆ FIREWALL
W wiadomosciach prywatnych i e-mailach, nie odpowiadam na problemy związane z eMulem. Jesli masz z nim jakiś kłopot, napisz na forum...

#2 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 15:35

Ogólne:

Załączony plik  ogolne.png   17,61 KB   4889 Ilość pobrań

-> Nick - tu wpisujemy nick, którym będziemy przedstawiani innym użytkownikom. Nick nie służy do jednoznacznej identyfikacji w sieci, jednym nickiem może się przedstawiać wielu użytkowników. Gdy to pole zostawimy puste mułek sam wprowadzi tam adres oficjalnej strony projektu eMule - http://emule-project.net. Do nicka można dodawać tagi (w kwadratowych nawiasach, np. [PL], [LeD] lub [ARC]), które służą do identyfikacji społeczności. Dzięki wprowadzonemu tagowi min. mamy większe szanse na otrzymanie friend slota, dodatkowo niektóre serwery wymagają konkretnego taga, żeby móc na niego się dostać.

-> Język - tu dokonujemy wyboru języka, w którym będzie działał mułek. Żeby mułek 'komunikował się' z nami po polsku należy wybrać z listy język polski, poczekać aż ściągnie się odpowiedni plik i kliknąć w guzik 'Zastosuj'. Po takiej operacji część opcji nadal będzie wyświetlana po angielsku. Żeby wszystkie opcje wyświetlane były po polsku należy ściągnąć tłumaczenie forumowicza 2002JSQ (stąd).

Różne opcje - jak sama nazwa mówi - różne opcje ogólne. Zahaczenie opcji na rysunku - wg moich preferencji.

-> Sygnalizuj błędy dźwiękiem - szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia jakie błędy i w jaki sposób są sygnalizowane, bo zawsze mam tę opcję odhaczoną. Podobno wszelkie błędy są zgłaszane dźwiękiem wydobywającym się z głośniczka systemowego.

-> Przywróć po kliknięciu na link - po zahaczeniu tej opcji i powiązaniu mułka z linkami ed2k (patrz niżej - Linki ED2K) każdorazowe kliknięcie na link ed2k z sumą kontrolną spowoduje 'wyskoczenie' okna z mułkiem 'na wierzch'. Przy opcji odhaczonej, okienko nie wyskoczy.

-> Pytaj przy zamknięciu - każda próba zamknięcia mułka będzie skutkowała pojawieniem się okienka z pytaniem 'Jesteś pewien, że chcesz wyjść z eMule'a?' z możliwością kliknięcia w 'Tak' lub 'Nie'. Ja mam zawsze zaznaczone - mam większą pewność, że sobie mułka przez przypadek nie wyłączę.

Uruchamianie - kilka opcji związanych z uruchamianiem mułka:

-> Sprawdź czy jest nowa wersja - podczas uruchomienia mułek sprawdza, czy jest do pobrania nowsza wersja, a jeśli jest to wyskakuje okienko o tym informujące. Bywa to czasem irytujące, dlatego mam opcję odhaczoną.

-> Pokazuj ekran powitalny - podczas uruchomienia wyskakuje okienko powitalne - irytujące.

-> Uruchom zminimalizowany - mułek uruchamia się jako zminimalizowany (na pasku, albo w tray'u, w zależności od tego czy jest zaznaczona opcja 'Minimalizuj do ikonki').

-> Start with Windows - mułek ładuje się ze startem systemu.

-> guzik Usługi edycji Web - po kliknięciu w ten guzik możemy dodać do pliku konfiguracyjnego 'webservices.dat' wpisy dotyczące pewnych usług oferowanych przez różne strony www w stosunku do plików ściąganych, np. sprawdzanie statystyk konkretnych plików. Po wklepaniu do pliku webservices.dat ciągu znaków:
ed2khistory,http://stats.razorback2.com/ed2khistory?ed2k=#hashid
w menu kontekstowym dla każdego pliku będzie można wybrać Usługi web>ed2khistory, co spowoduje wyświetlenie statystyk dostępności konkretnego pliku w ostatnim czasie.

-> guzik Link ED2K - kliknięcie w ten guzik spowoduje, że mułek będzie powiązany z linkami ed2k i każdorazowe kliknięcie w taki link na stronie www spowoduje uruchomienie mułka (pod warunkiem, że nie jest zaznaczona opcja 'Przejmuj linki ED2K tylko podczas działania' w 'Rozszerzonych ustawieniach'). Jeśli ten guzik jest nieaktywny, to już jakaś aplikacja została z linkami ed2k powiązana. Wtedy należy z rejestru skasować wpisy z gałęzi:
HKEY_CLASSES_ROOT\ed2k\shell\open\command 
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\ed2k\shell\open\command
prawoklik na wpisie o nazwie: (Domyślna), typ: REG_SZ i wybranie z menu kontekstowego 'usuń'. Po usunięciu tyc wpisów guzik jest klikalny.

#3 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 15:43

Wyświetl:

Dołączona grafika

Te ustawienia zależą od gustu każdego użytkownika.

-> Styl paska pobierania - tu można ustawić czy pasek ma być zaokrąglony (wyglądać ładniej i zżerać więcej zasobów systemowych), czy bardziej płaski (brzydszy, ale lżejszy dla systemu).

-> Opóźnienie podpowiedzi - tu można ustawić po jakim czasie po najechaniu myszką na nazwę pliku bądź użytkownika pojawi się dymek z ogólnymi informacjami dotyczącymi tego pliku, czy użytkownika.

-> Minimalizuj do ikonki - gdy zaznaczona jest ta opcja kliknięcie w guzik 'minimalizuj' w prawym górnym rogu okna spowoduje zminimalizowanie mułka do traya. Przy opcji odhaczonej, kliknięcie w guzik 'minimalizuj' powoduje 'spuszczenie' mułka na pasek, zaś do traya minimalizuje się dodatkowym guzikiem, który pojawia się obok.

-> Dwuklik rozwija listę pobierania - gdy opcja jest zahaczona każde pojedyncze kliknięcie na plik na liście DL nic nie robi, zaś podwójne powoduje rozwinięcie listy, tak, żeby widać było użytkowników, do których stoimy w kolejce po dany plik. Gdy opcja ta jest odznaczona, rozwinięcie następuje poprzez pojedynczy klik w plik (ale w kolumnie innej niż 'nazwa pliku'), zaś po podwójnym kliknięciu w kolumnie 'nazwa pliku' wyskakuje okno ze szczegółowymi informacjami o pliku.

-> Pokazuj ikonki komentarzy przy plikach - gdy ta opcja jest zaznaczona oraz plik posiada komentarze, przy nazwie pliku będą się pojawiały odpowiednie ikonki (szczegóły w FAQ).

-> Pokazuj procenty pobierania w pasku zaawansowania - na liście 'pobieranie', w kolumnie pasek postępu pojawi się procentowy opis postępu ściągania.

-> Pokazuj prędkość transferu w tytule - prędkość UL i DL może być pokazywana na pasku tytułowym mułka (górny pasek okna).

-> Pokazuj informacje o pobieraniu na zakładce kategorii - na zakładce kategorii pojawi się opis określający ile plików znajduje się w danej kategorii oraz ile z nich jest aktualnie ściąganych (status pobieranie)

-> Czyść zakończone pliki automatycznie - po zakończeniu ściągania pliku na liście 'pobieranie' znajduje się informacja, że dany plik został zakończony, aby usunąć tę linijkę należy kliknąć prawym guzikiem na liście i wybrać wyczyść skończone. Zaznaczenie tej opcji spowoduje automatyczne kasowanie tych linijek zaraz po skończeniu pobierania.

-> Show additional toolbar on transfer window - dodaje rózne możliwośći wyświetlania okien w Transferach
Dołączona grafika - standardowy widok, z dwoma okienkami, na dole i u góry.
Dołączona grafika - pokazuje w całym oknie tylko listy pobierania.
Dołączona grafika - pokazuje w całym oknie liste użytkowników którzy aktualnie pobierają od Ciebie.
Dołączona grafika - pokazuje w całym oknie liste userów od których aktualnie pobierasz.
Dołączona grafika - na całym oknie widnieje liste osob które stoja u Ciebie w kolejce.
Dołączona grafika - pokazuje na całym oknie liste znanych klientów (czyli zachodzi wymiana między Tobą a nimi, albo wysyłanie albo pobieranie)

Oszczędzaj zużycie procesora i pamięci - tu znajdują się opcje pozwalające na mniejsze zużycie zasobów systemowych, poprzez wyłączenie niektórych niepotrzebnych rzeczy. Można w ten sposób wyłączyć:

-> Listę znanych klientów - listę klientów, z którymi mamy coś wspólnego w tym momencie - tych u których stoimy w kolejce, tych którzy stoją w kolejce do nas, tych którzy czekają na dostanie się do kolejki, tych którzy próbują się z nami połączyć oraz tych, z którymi my próbujemy się połączyć.

-> Listę kolejki - listę użytkowników, którzy czekają na slota.

-> Odświeżanie kolejki w czasie rzeczywistym - ciągłe wyświetlanie zmian w kolejce. Zmiany dotyczą użytkowników, ich rankingów oraz wyników.

-> Odtwarzanie wykresów statystyk po zmianie rozmiaru - przy zahaczonej opcji każda zmiana rozmiaru wykresu w statystykach będzie się wiązała z utratą dotychczasowych wykresów.

-> Czcionka dla okna... - można wybrać czcionkę, w której będą się wyświetlały informacje w oknach 'Informacje o serwerze', 'Wiadomości' oraz rozmów IRC.

-> Automatyczne uzupełnianie - włączenie tej opcji będzie skutkowało podpowiedziami podczas wpisywaniu w zakładce 'Szukaj'. Guzik Reset spowoduje wyczyszczenie wpisów w pliku AC_SearchStrings.dat.

Użytkownik Colder edytował ten post 24 09 2005 - 09:45


#4 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 15:53

Parametry Łącza:

Załączony plik  parametry_lacza.png   19,79 KB   7506 Ilość pobrań

W tym miejscu ustawia się wszelkie parametry dotyczące wykorzystywania łącza przez mułka.

-> Możliwości - tu należy wpisać parametry swojego łącza w kilobajtach/sekundę. Wartości tu wpisane mają przede wszystkim wpływ na przeskalowanie osi statystyk. Poza tym nie można wysyłać ani ściągać z prędkościami wyższymi niż wpisane tutaj.

-> Limity - tu, suwakiem, określa się limity na wysyłanie i pobieranie. Gdy prędkość wysyłania jest ustawiona na mniejszą niż 10 KB/s, włącza się limit pobierania, równy co do wartości 4x limit wysyłania (ratio prędkości UL/DL 4:1). Przy zlimitowaniu wysyłania poniżej 4KB/s ratio prędkości wynosi 3:1. Zawsze należy zlimitować wysyłanie (choćby o kilka KB), żeby nie przytykać łącza.

-> Port klienta - tutaj ustawiamy porty TCP i UDP, przez które mułek się komunikuje ze światem. Jeśli mamy przekierowane porty (w celu uzyskania wysokiego ID) należy je tutaj wpisać. Jeśli jesteśmy użytkownikami dużych sieci LAN z nieprzekierowanymi portami, przez co dostajemy niskie id od serwerów, warto zmienić porty na jakieś losowe (z zakresu 1024 - 65535). Jeśli łączymy się z internetem poprzez publiczny adres IP, można je zostawić domyślne (numer portu nie ma wtedy żadnego znaczenia). Port UDP jest potrzebny do korzystania z Kademlii. Jeśli nie korzystamy z tej sieci, można ten port wyłączyć, do czego służy opcja wyłącz.

-> guzik Test ports - test portów wbudowany w mułka. Teoretycznie służy do sprawdzenia, czy porty wpisane wyżej są dostępne, jednak często ten test nie działa właściwie i pokazuje błędny wynik.

-> guzik Otwórz te porty w wewnętrznym firewallu WinXP - jeśli koniecznie chcemy używać zapory systemowej i nie potrafimy odblokować w niej portów, z których korzysta mułek (instrukcja jest w FAQ), kliknięcie na ten guzik powinno rozwiązać problem.

-> Ilość źródeł na plik - tu określamy ilość źródeł, którą mułek próbuje znaleźć dla każdego ściąganego pliku. Szczegóły odnośnie odpowiedniego ustawienia te opcji w temacie Przykłady konfiguracji.

-> Limity połączeń - tu określamy z jaką ilością klientów mułek może się połączyć w celu zapytań o pliki, źródła itp. Szczegóły odnośnie odpowiedniego ustawienia te opcji w temacie Przykłady konfiguracji.

-> Podłącz do serwera przy uruchomieniu - po zahaczeniu tej opcji mułek po włączeniu będzie starał się automatycznie połączyć z sieciami zaznaczonymi w polu Network.
Najwygodniej jest tę opcję zaznaczyć.

-> Podłącz ponownie po rozłączeniu - gdy z jakichś powodów w trakcie trwania sesji mułek straci połączenie z serwerem, przy zahaczonej tej opcji będzie starał się połączyć ponownie (niekoniecznie z tym samym serwerem).
Ta opcja powinna być zaznaczona.

-> Pokaż narzut przepustowości - na dolnej belce, obok aktualnych prędkości wysyłania i ściągania będą pokazywane wartości aktualnego narzutu (ruch na łączu produkowany komunikacją z serwerami i innymi użytkownikami).
Zaznaczenie tej opcji zależy od gustu użytkownika.

-> guzik Wizard - uruchamia kreatora pierwszego uruchomienia.

Network - tutaj można zdecydować z jakimi sieciami mułek ma się łączyć. Do wyboru mamy:

-> Kad - sieć Kademlia
-> ed2k - sieć serwerów ed2k

Kad produkuje duży narzut, dlatego używam tej sieci tylko wtedy, gdy ściągam rzadkie pliki. Nigdy nie łączę się z Kademlią automatycznie.

Sieci te są opisane w FAQ (serwery ed2k i Kademlia).

#5 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 15:55

Proxy:

Załączony plik  proxy.png   16,33 KB   2999 Ilość pobrań

Tutaj powinno się wpisywać dane dotyczące serwera proxy, przez który łączymy się z internetem. Jest to miejsce dla ludzi w pełni świadomych tego co robią. Tą zakładką ustawień należy zajmować się tylko w przypadku, gdy mamy stuprocentową pewność co do danych tu wpisywanych. Ta zakładka nie ma nic wspólnego z Webcache!

#6 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 16:06

Serwer:

Załączony plik  serwer.png   17,88 KB   3438 Ilość pobrań

W tej zakładce ustawia się opcje dotyczące połączeń z serwerem.

-> Usuń serwer z listy po ... nieudanych próbach - tę opcję stosuje się w celu wyeliminowania martwych serwerów, które nie odpowiadają na próby połączenia. Jeśli mamy problemy z połączeniem z serwerem nie należy tej liczby zdawać z byt niskiej, żeby nie okazało się że na liście nie ma żadnego serwera.

-> Aktualizuj listę serwerów podczas uruchamiania - po kliknięciu w guzik List włącza się do edycji plik 'adresses.dat', w którym można podać adres URL do listy serwerów (np. http://2z4u.de/re163...min/server.met). Po zahaczeniu tej opcji i wpisaniu poprawnego adresu, podczas startu mułek połączy się z tym adresem i pobierze stamtąd aktualną listę serwerów.
Wydłuża to trochę proces uruchomienia mułka - nigdy z tego nie korzystam.

-> Aktualizuj listę serwerów przy podłączeniu - podczas łączenia z serwerem mułek 'poprosi' serwer o aktualną listę.
Warto zaznaczyć.

-> Aktualizuj listę serwerów przy podłączeniu klienta - mułek będzie prosił innego użytkownika, z którym nawiązał połączenie o aktualne serwery. Wymiana serwerów jest w obydwu kierunkach, na podstawie porównania działających serwerów na swoich listach.
Warto zaznaczyć.

-> Używaj systemu priorytetów - po zahaczeniu tej opcji można nadawać serwerom priorytety, które mają wpływ na kolejność podejmowanych prób połączeń.
Zaznaczać wedle uznania.

-> Użyj inteligentnego sprawdzania LowID przy podłączaniu - jeśli raz udało się nam połączyć z wysokim ID, mułek uznaje, że tak ma być zawsze i gdy po kolejnym połączeniu z serwerem dostaniemy niskie ID, mułek się rozłączy. Gdyby się okazało, że 3 kolejne próby połączenia się z serwerem skutkują niskim ID mułek pozwala na połączenie z niskim ID dopóki znów nie dostaniemy wysokiego.
Opcja warta zaznaczenia dla użytkowników z wysokim ID.

-> Bezpieczne podłączanie - normalnie, dla przyspieszenia procesu łączenia się z serwerem, mułek pyta o pozwolenie na wejście dwa serwery jednocześnie. Taki proces może skutkować błędem, przez który dostaniemy niski ID. Zahaczenie tej opcji powoduje, że w jednym momencie pytany jest tylko jeden serwer, co teoretycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu.
Opcja dla przewrażliwionych.

-> Podłączaj automatycznie tylko do statycznych serwerów - jeśli z jakichś względów chcemy łączyć się tylko z wybranymi serwerami, należy dodać je do statycznej listy (prawoklik na wybranym serwerze>dodaj do statycznej listy) i zahaczyć tę opcję. Działanie takie jest wskazane tylko w stosunku do serwerów dużych, znanych i pewnych co do adresu IP, portu i działania w przyszłości.
Opcja dla zakochanych w kilku konkretncyh serwerach.

-> Ustaw priorytet ręcznie dodanych serwerów na wysoki - każdy serwer dodany inaczej niż z automatycznie z listy serwerów (czyli np. poprzez kliknięcie w odpowiedni link ed2k, albo wpisanie adresu IP i portu w zakładce serwery) będzie miał wysoki priorytet.
Opcja warta używania dla użytkowników dodających serwery ręcznie.

#7 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 16:10

Foldery:

Dołączona grafika

Tutaj ustawiamy ścieżki dostępu do miejsc gdzie ściągamy i z których udostępniamy pliki.

-> Pobrane pliki - ścieżka dostępu do folderu, w którym wylądują wszystkie ściągnięte pliki. Wszystkie pliki z tego folderu są udostępnione dla innych użytkowników. Radziłbym nie umieszczać tego folderu bezpośrednio na dysku, jeśli chodzi o strukturę katalogów (czyli np. niech ścieżką dostępu nie będzie D:\Incoming).

-> Tymczasowe pliki - ścieżka dostępu do folderu, w którym lądują pliki aktualnie ściągane, wraz z plikami pomocniczymi (więcej szczegółów o plikach w tym folderze znaleźć można w FAQ. Radziłbym nie umieszczać tego folderu bezpośrednio na dysku, jeśli chodzi o strukturę katalogów (czyli np. niech ścieżką dostępu nie będzie D:\Temp).

Można tez ustawić pare katalogów temp na różnych dyskach. Jeśli w pierwszym katalogu temp (czyli tez na dysku) wyczerpie się miejsce, to plik będzie zapisywany w następnym wskazanym katalogu (jesli nie zostanie wskazany, to poprostu plik przejdzie w stan Wstrzymania, a w logu dostaniesz stosowany komunikat)

Dołączona grafika

-> Udostępnione foldery - w tym drzewie katalogów wybieramy foldery (poprzez zaznaczenie ich ptaszkiem w białym kwadracie), które chcemy udostępnić innym użytkownikom. Zaznaczając jakiś folder udostępnia się wszystkie pliki tam się znajdujące (nie ma możliwości wybrania pojedynczych plików). Zaznaczanie folderu trzymając klawisz 'ctrl' powoduje udostępnienie plików znajdujących się we wszystkich podkatalogach tego katalogu.
Nie należy przesadzać z ilością udostępnionych plików.

-> Katalogi UNC - tutaj można wybrać katalogi z dysków udostępnionych na komputerach znajdujących się w sieci, wpisując ścieżkę dostępu w oknie pojawiającym się po kliknięciu w '+', wg określonej konwencji: //nazwa_komputera/nazwa_dysku/ścieżka_dostępu_do_udostępnianego_folderu

Użytkownik Colder edytował ten post 24 09 2005 - 09:53


#8 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 16:24

Pliki:

Dołączona grafika

Tutaj dostosowuje się ustawienia mułka związane z obsługą plików.

-> Dodawaj pliki do pobrania w trybie 'wstrzymany' - Każdy nowo dodany plik (czy to po kliknięciu w linka ed2k, czy po dodaniu z listy szukanych plików) będzie miał status 'wstrzymany', czyli nie będzie się ściągał dopóki go nie wznowimy.
Mało przydatna opcja, choć zdarzają się sytuacje, że warto ją wykorzystać (np. wtedy, gdy ściągamy bardzo popularny plik, a chcemy dodać kolejny - równie popularny).

-> Dodawaj nowe pliki z auto priorytetem - ta opcja dotyczy plików nowo udostępnionych. Priorytet auto oznacza, że mułek sam dobiera priorytet dla pliku, na podstawie ilości żądań. Im więcej próśb od innych użytkowników o ten plik, tym niższy jego priorytet.
Priorytetami wysyłania warto sterować samemu, szczególnie wtedy gdy chcemy jakiś plik rozprowadzić w sieci.

-> Dodawaj pliki do pobrania z auto priorytetem - ta opcja dotyczy plików nowo dodanych do ściągania. Priorytet auto oznacza, że mułek sam dobiera priorytet dla pliku, na podstawie ilości dostępnych źródeł. Im więcej znalezionych źródeł, tym niższy priorytet pliku. Granicami dla priorytetów są wartości - 40 i 80 (poniżej 40 źródeł - priorytet wysoki, 40-80 - priorytet normalny, powyżej 80 - priorytet niski).
Najlepiej jest pozostawić mułkowi decyzję co do priorytetów plików pobieranych.

-> Czyszczenie nazw plików - z reguły w nazwie pliku znajdują się informacje, które zwykle nie są do niczego potrzebne (w postaci tagów releaserów lub linkowni, informacji o jakości itp.). Używając tej opcji można tę nazwę automatycznie oczyścić z wpisów często się pojawiających. Dodawanie elementów, które mają być kasowane automatycznie odbywa się poprzez kliknięcie w guzik Edytuj i dopisanie po separatorze odpowiedniego ciągu znaków.
Opcja do stosowania wedle uznania.

-> Próbuj przesłać pełne części do wszystkich pobierających - po zaznaczeniu tej opcji mułek będzie się starał utrzymać połączenie z użytkownikiem, do którego wysyła, tak żeby przesłać mu pełną cząstkę.
Warto zaznaczyć.

-> Próbuj najpierw pobrać pierwszy i ostatni kawałek - opcja bardzo przydatna dla ludzi chcących podejrzeć to co się ściąga. Bez pierwszego i ostatniego kawałka będzie to najczęściej niemożliwe. Z drugiej strony, samo zaznaczenie tej opcji nie daje stuprocentowej pewności, że właśnie te cząstki będą ściągnięte w pierwszej kolejności.

-> Szukaj linków ed2k w schowku - dzięki tej opcji można kliknąć ppm na ed2k linku, wybrać opcję 'kopiuj adres odnośnika' (w zależności od przeglądarki może się ona nazywać różnie) i potwierdzić dodanie pliku do ściągania. Dla mnie ten sposób jest najwygodniejszy, szczególnie w sytuacji, gdy wiele linkowni publikuje sumy kontrolne w formie nieklikalnej.

-> Użyj zaawansowanej kalkulacji dla pozostałego czasu - inna metoda obliczania czasu pozostałego do zakończenia ściągania pliku (widocznego na liście pobierania w kolumnie pozostało). W klasycznej, domyślnej metodzie czas pozostały do zakończenia pobierania liczony jest na podstawie aktualnej prędkości ściągania. W nowej metodzie liczy się średnia prędkość pobierania od momentu rozpoczęcia pobierania.
Mało istotny bajer.

-> Zacznij pobierać następny plik po skończeniu poprzedniego - gdy jakiś plik został zakończony i mamy inny plik w stanie 'wstrzymany', zostanie on wznowiony automatycznie. Można prosić mułka o to, żeby wybierał pliki wstrzymane tylko z jednej kategorii (Preferuj tę samą kategorię), albo go do tego zmusić (tylko w tej samej kategorii).
Opcja 'współpracująca' z dodawaniem plików w trybie 'wstrzymany'.

-> Pamietaj pobrane / anulowane pliki - opcja ta wpływa na to jak mają byc pokazywane rezulatay szukania. Jak wiadomo pliki pobrane sa pokazywane w Szukaj na zielono, jest również specjalna kolumna "Znane" gdzie jest napisane co zostało zrobione już z danym plikiem. Odznaczenie tej opcji spowoduje to, że następne pobierania nie będą zapisywane. Opcja działa jesli plik nie jest już udostepniany.
Pliki anulowane są zapisywane w cancelled.met a pliki już sciągnięte w knwon.met w configu eMula. Opcje te proponuje mieć włączone.

-> Odtwarzacz video - tutaj należy wskazać ścieżkę dostępu do pliku wykonawczego odtwarzacza, który ma nam służyć do podglądu plików video. Jeśli to pole pozostanie puste filmy będą podglądane w domyślnym odtwarzaczu. Większość odtwarzaczy potrzebuje do prawidłowego pokazania filmu, pliku nie będącego plikiem .part. Dlatego jeśli chcemy podglądać pliki w odtwarzaczu domyślnym należy zahaczyć opcję Twórz kopie do podglądu i dbać o to, żeby nie rozrósł się zbytnio folder Temp (usuwać kopie stworzone przez mułka). Poza tym, ze względu na dziury w pliku ściąganym (szczegóły techniczne w FAQ) większość odtwarzaczy może mieć problemy z prawidłowym wyświetlaniem. Dlatego ja proponuję do podglądu używać programu Video Lan Client.

Użytkownik Colder edytował ten post 09 09 2006 - 14:41


#9 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 16:28

Powiadomienia:

Załączony plik  powiadomienia.png   17,44 KB   1644 Ilość pobrań

Powiadomienia to małe obrazki wyskakujące w prawym dolnym rogu ekranu po wystąpieniu jakiejś akcji. Z pojawieniem się okienka powiadamiającego może być związany jakiś dźwięk, do którego ścieżkę dostępu wybieramy zaznaczając opcję Użyj dźwięków i wybierając ścieżkę dostępu do pliku .wav po kliknięciu w guzik Wybierz. Akcje, które mogą skutkować pojawieniem się okienka powiadomienia wymienione są na zrzucie. Myślę, że nie wymagają one komentarzy.
Opcja dla ludzi lubiących wszelkiego rodzaju potwierdzenia tego co się dzieje.

#10 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 16:31

Ustawienia wyświetlania statystyk:

Załączony plik  ustawienia_wyswietlania_statystyk.png   18,77 KB   1654 Ilość pobrań

W tym miejscu możemy zmieniać ustawienia dotyczące wyglądu wykresów w zakładce 'Statystyki'. Możemy tu zmieniać:

-> okres odświeżania wykresów

-> Czas dla uśrednionego wykresu - na wykresach prędkości prezentowane są linie dla aktualnej prędkości, prędkości średniej dla całej sesji oraz prędkości z kilku ostatnich minut, którą to wartość można sobie dobrać tutaj.

-> Kolory wszystkich elementów występujących na wykresach statystyk.

-> Statystyki połączeń, skala Osi Y - wyskalowanie pionowej osi na trzecim wykresie (połączeń).

-> Ratio aktywnych połączeń - trochę dziwnie to brzmi, ja bym to nazwał skalą wykresu - wartość aktualnej liczby połączeń = wartość odczytana z wykresu, pomnożona przez mianownik skali

-> okres odświeżania drzewa statystyk

Wszelkie ustawienia wedle preferencji i gustów użytkowników.

#11 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 16:34

IRC:

Załączony plik  irc.png   18,85 KB   1754 Ilość pobrań

W tym miejscu można dokonywać ustawień związanych z wykorzystywaniem mułka do rozmów na kanałach IRC. Zamieszczam opis stworzony przez Coldera:

-> Serwer – podana jest tu nazwa serwera IRC, z jakim łączy się eMule. Domyślnie jest to ircchat.emule-project.net (następuje później przekierowanie na serwer irc.mindforge.org). Połączenie odbywa się przez domyślny port 6667

-> Nick – wpisujesz nazwę, pod jaką chcesz funkcjonować w ircu-u. Jeśli nick nie zostanie podany, na serwerze będzie nam przydzielony nick domyślny MindUserXXXXX („X” oznacza losową cyfrę).

-> Lista kanałów – możesz zaznaczyć używania filtra lub nie. Wpisujesz Nazwę kanału lub słowo, jakie ma zawierać dany kanał, aby wyświetlił się w zakładce IRC-> Lista kanałow po połączeniu. Ustawienia mogą dotyczyć również ilości użytkowników (Użytkownicy) na kanale. W liście wyświetlą się tylko kanały pasujące do podanych restrykcji.

-> Korzystaj z polecenia „wykonaj” po podłączeniu – funkcja ta służy wykonaniu danego polecania po podłączeniu.
Przykład: jeśli wejdziemy na kanał i wybierzemy sobie nick, możemy go zarejestrować go komendą /msg nickserv register hasło email (zmienne jest „haslo” - wpisujesz swoje, oraz „email” reszty nie zmieniasz, nie zapomnij o ukośniku na początku), oczywiście gdy nie jest już wcześniej zarejstrowany. Potem za każdym razem, gdy będziemy chcieli wchodzić na serwer i korzystać z tego nicka musimy wpisać komendę /msg identify hasło (hasło podajesz to z rejestracji). Właśnie taką komendę możemy wpisać w tym polu, nie będzie trzeba wpisywać jej już na kanale, w celu zidentyfikowania się z nickem. Możesz tu również wpisać kanał z którym chcesz się odrazu łączyć /join #NazwaKanłu

-> Rożne funkcje

-> Odtwarzaj dźwięki przy zdarzeniach – służy do odtwarzania dźwięków innych użytkowników. Dany dźwięk musi być zapisany u kogoś w katalogu głównym eMula w folderze \Sounds\IRC. Plik może być tylko w rozszerzeniu *.wav. Plik odtwarzamy używając polecenia /sound nick dźwięk.wav.

-> Podłącz się do kanałów pomocy - łączy Ciebie automatycznie do kanałów pomocy na serwerze czyli #eMule i kanał danego kraju, w przypadku polski #eMule-polish. Jeśli ta opcja nie będzie zaznaczona, a nie połączysz się w ciągu paru sekund z innym kanałem, zostaniesz przeniesiony na kanał #Idle

-> Załaduj listę kanałów z serwera przy podłączeniu - Automatycznie pobiera listę dostępnych kanałów na serwerze, która zostanie pokazana w zakładce Lista kanałów. Jeśli masz w Ustawieniach nałożone restrykcje na wyświetlanie tej listy to zostanie ona odpowiednio zmodyfikowana (patrz wyżej „Lista kanałów”)

-> Dodaj znacznik czasu do wiadomości – będzie widoczny czas na początku wypowiedzi każdego z użytkowników.

-> Ignoruj różne wiadomości informacyjne

- Ignoruj różne wiadomość informacyjne – nazwa mówi sama za siebie, radzę nie zaznaczać tej opcji

- Ignore Join info massage - ignoruje wiadomość, gdy dany użytkownik wchodzi na kanał

- Ignore Part info massage – ignoruje wiadomość , gdy dany użytkownik wychodzi z kanału

- Ignoruje wiadomości informacyjne „Quit” – nie widać wiadomość, gdy dany użytkownik opuszcza serwer. Ignorowanie Part, Join oraz Quit w sposób zdecydowany poprwią komfort pracy, rozmowa stanie sie bardziej czytelna.

-> Ignoruj wiadomości protokołu Mule – tej opcji również radze nie ruszać, zaznaczenie jej spowoduje ignorowanie wiadomości z protokołu eMula

-> Pozwól użytkownikowi dodać cię do listy znajomych – opcja ta pozwala danemu użytkownikowi na kanale dodać Ciebie do listy znajomych wyświetlanej w eMulu w Wiadomościach. Dzięki temu będzie możliwość dostania slota od tego użytkownika. Jeśli użytkownik doda Ciebie do listy znajomych dostaniesz odpowiednie info na kanale. Warunek: oboje musicie używać IRC-a wbudowanego w eMula, inaczej nie będzie takiej możliwość

-> Akceptuj linki eD2k w IRC (używaj ostrożnie!) – pozwala dodać link eD2k bezpośrednio do eMula.

-> Tylko od znajomych – dzięki tej opcji linki eD2k będą dodawane tylko od osób dodanych do listy znajomych w Wiadomościach. Pozwoli to uniknąć pobierania niechcianych linków (radze zostawić zaznaczoną)

#12 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 16:40

Wiadmości i komentarze:

Dołączona grafika

-> Filtruj wiadomości - w to pole można wpisywać słowa lub frazy oddzielane separatorem '|', po których będą filtrowane wiadomości. Jeśli ciągi znaków wpisane tutaj znajdą się w wiadomości, która nam ktoś wyśle, wiadomość ta do nas nie dotrze (zostanie odrzucona przez mułka).

Innym sposobem filtracji wiadomości jest nadawca. Mułek może odrzucać wiadomości od użytkowników, którzy

-> nie znajdują się na liście znajomych
-> nie są rozpoznani jako prawidłowi klienci (klient prawidłowy, to ten który poprawnie przeszedł identyfikację, czyli posiada na swoim dysku 'pasujące do siebie' i poprawne pliki preferences.dat i cryptkey.dat)

Mułek może również stosować zaawansowany filtr spamu. Sprawdza on każdą wiadomość do nas docierającą i jeśli jest spełniony któryś z warunków:
- w pierwszej linijce wiadomości pojawia się adres URL
- 5 kolejnych wiadomości od jednego użytkownika w sesji zostało przez nas zignorowanych
to nadawcę takich wiadomości ignoruje do zakończenia sesji.
Wyjątkiem są użytkownicy z listy znajomych, których ten filtr nie dotyczy.

-> Ignoruj komentarze z: - działanie tej opcji jest podobne do filtracji wiadomości, tyle że dotyczy komentarzy.

-> Pokazuj ikonki komentarzy przy plikach - zaznaczenie tej opcji sprawi ze będą pokazywane w oknie Transferów ikonki komentarzy czyli te wykrzykniki oraz 'i' kolorowe.

Użytkownik Colder edytował ten post 09 09 2006 - 14:26


#13 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 16:43

Bezpieczeństwo:

Dołączona grafika

Szereg opcji związanych nie tylko z bezpieczeństwem, ale i z wygodą użytkowania mułka.

Podstawowym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo użytkowników mułka jest Filtr IP. Służy on do blokowania połączeń z adresami wymienionymi w pliku ipfilter.dat.

-> Poziom bezpieczeństwa - wartość pochodząca z ustawień domyślnych jest ważna dla prawidłowej pracy mułka i nie powinna być zmieniana. Określa ona skuteczność działania wpisów w pliku ipfilter.dat. Każdy z wpisów, odpowiadający jednemu zakresowi adresów IP, posiada poziom bezpieczeństwa, określany liczbą. Jeśli ta liczba jest mniejsza niż wartość podana w tym miejscu, mułek nie pozwoli nigdy połączyć się użytkownikowi/z użytkownikiem z tego zakresu. Jeśli liczba jest większa, zakresy te są uznawane za bezpieczne.
Poziom bezpieczeństwa w plikach ipfilter.dat jest przydzielany automatycznie. Zmiana tej liczby może w związku z tym poskutkować całkowitym zablokowaniem mułka, albo wręcz przeciwnie - całkowitą nieskutecznością w działaniu filtra IP.

-> guziki Edytuj oraz Przeładuj - służą do ręcznej edycji pliku ipfilter.dat oraz wprowadzenia zmian do mułka (ponowne załadowanie filtrów z pliku).

-> pole Aktualizuj z URL - tu należy wpisać adres, z którego pobrana zostanie aktualna lista z filtrami IP. Można tu wpisać np. http://www.bluetack....ipfilter.dat.gz i wcisnąć guzik Load. Linki muszą prowadzić do list w formacie obsługiwanym przez mułka, również spakowane do archiwum .zip.

-> Widzą moje pliki - można wybrać, czy chcemy aby możliwe było przeglądanie udostępnionych przez nas zasobów (przez każdego chętnego, albo tylko znajdującego się na liście znajomych), czy też nie życzymy sobie tego.
Zaznaczać wedle uznania.

- Protokół Maskowania - powoduje że eMule maskuje lub jak kto woli, ukrywa swój protokół, przez który się komunikuje z innymi klientami. Bez maskowania eMule wysyła pakiety przez które może być obserwowany i indetyfikowany przez osoby trzecie np adminów. Jesli ta funkcja jest włączona to komunikaty (pakiety) eMula wyglądają na pierwszy rzut oka jak zwykłe dane i nie będą automatycznie wykrywane. Jest to szczególnie przydatne kiedy eMula jest niesprawiedliwie dyskryminowany lub nawet całkowicie blokowany w sieci przez indentyfikowanie pakietów.
Jakkolwiek warto zauwazyć, że maskowanie nie ma na celu sprawienie, że bedziesz bardziej anonimowy lub wręcz "niewidzialny" i odporny na "podsłuchy". Także jesli Twój admin ma legalny powód aby zablokować Tobie eMula (np poprzez restrykcyjne zasady sieci, prawo itp), to obchodze tego zakazu może spowodowac nieporządane dla Ciebie skutki (np prawne). Maskowanie jest obecnie dostępne dla portów ed2k TCP i UDP, portów serwera TCP i UDP i KAD TCP. Narazie port UDP dla KAD nie jest maskowany.

Domyślnie każdy klient eMula (od wersji 0.47b) wspiera maskowanie połaczenia z innymi klientami,ale nie odpytuje ich aktywnie. Jeśli Twój provider (dostawca neta) nie blokuje protokołów eMula to nie musisz nic zmieniać i mozesz cały czas wspierać userów którzy potrzebują maskowania. W przeciwnym razie masz do wybóru pare opcji związanych z maskowaniem, które są dostępne w Ustawieniach->Bezpieczeństwo

-> Włącz protokół maskowania - jeśli myślisz ze eMula jest blokowane, tłumione w Twojej sieci powinieneś właczyć tą opcje. Kiedy będzie taka możliwość eMule użyje zamaskowanego połaczenia i zapyta innych klientów, żeby zrobił to samo łącząc sie z Tobą. Przy łączeniu sie do serwera eMula postara się nawiązac maskowane połączenie i dopiero, gdy to będzie niemożliwe, użyje normalnego połączenia. Generalnie rzecz ujmując, nie ma ujemnych stron używając tej opcji, z wyjątkiem nieznacznie większego wykorzystania Twojego CPU i pare bajtów wiecej przy narzucie. Opcja więce wydaje się bezpieczna.

-> Dopuść tylko zamaskowane połączenia (niezalecane) - jeśli masz włączoną tą funkcje eMule będzie nawizywał i akceptował tylko zamaskowane połaczenia. Klienci którzy nie wspierają maskowanych połaczen będą ignorowani, przychodzące połaczenia odrzucane, a połaczenia z serwerem dozwolone będą jedynie te zamaskowane. Powinieneś wybrać ta opcje jesli wiesz na pewno, że w Twojej sieci protokół eMula (ed2k) jest blokowany i nie masz innego wyboru, bedzie to jednak powodowało i tak strate niektórych źródeł, a co może się z tym wiązać mniejsze prędkosci na eMule (ale lepsza mniejsza niż żadna). Jeśli wiesz na 100%, że eMule jest blokowany, włącz tą opcje. Dzięki temu będą pomijane połaczenia, które są z góry skazane na niepowodzenia - a przez to możesz oszczędzić czas i narzut.

-> Wyłącz wsparcie dla zamaskowanych połaczeń - jeśli dla jakiś powodów chcesz wyłączyć całkowicie maskowanie połaczeń to zaznacz ta opcje. Jednakże, generalnie dla większości userów nie ma powodów ani korzyści z wyłączania maskowania.

-> Użyj bezpiecznej identyfikacji - gdy ta opcja jest zaznaczona, prawo do kredytów będzie musiało być udowodnione userhashem (zawartym w pliku preferences.dat) oraz specjalnym, kodowanym, ciągiem znaków (zawartym w pliku cryptkey.dat), które są z sobą powiązane. Gdy jest ona wyłączona, prawo do kredytów wykazuje się na podstawie tylko userhasha. Ta opcja powinna być zahaczona, żeby osłabić siłę klientów kradnących userhashe.

-> Odpal eMula jako nieuprzywilejowanego Usera - ta opcja dostępna jest w systemach win 2k, xp oraz 2003. Te systemy posiadają możliwość tworzenia kont użytkowników mających wpływ na system lub nie mogących nic w systemie zmienić. Gdy jest się zalogowanym jako użytkownik z prawami administratora (mającego możliwości zmian), uruchomienie mułka w tym trybie zapewni, że z poziomu mułka nie będzie się dało nic w systemie zmienić, co zwiększy bezpieczeństwo komputera.
Jak dla mnie zbytek ostrożności.

Użytkownik Colder edytował ten post 09 09 2006 - 14:32


#14 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 16:48

Harmonogram:

Dołączona grafika

Scheduler służy do wprowadzania okresowych, bądź jednorazowych (ale w założonym momencie) zmian w niektórych ustawieniach mułka. Poprzez kliknięcie w guzik Nowy dodaje się kolejne zdarzenia. Każdemu zdarzeniu można zmienić nazwę (w okienku Tytuł pola Szczegóły), określić czas jego trwania (albo czas tylko jego uruchomienia, po zaznaczeniu opcji brak czasu zakończenia) oraz konkretną czynność (po kliknięciu ppm na polu Czynność i wybraniu dodaj z menu kontekstowego). Czynności dostępne do wyboru należą przede wszystkim do grupy zmieniających wartości limitów. Raz dodaną czynność można usunąć klikając na nią ppm i wybierając z menu kontekstowego opcję Usuń. Całe zdarzenia mogą składać się z kilku czynności. Po dodaniu poszczególnych czynności oraz wybraniu czasu trwania zdarzenia należy kliknąć w guzik Zatwierdź i zahaczyć obydwie opcje włączony.

Użytkownik Colder edytował ten post 09 09 2006 - 14:42


#15 wujekbysiek

wujekbysiek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1221 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 04 2005 - 16:59

WebServer

Dołączona grafika

Ta opcja służy do zdalnej obsługi mułka z innego komputera połączonego z internetem. Po szczegóły odnośnie działania i obsługiwania mułka odsyłam do tematu FAQ. Poniżej opisuję opcje dostępne w ustawieniach.

-> Włączony - włącza zdalną obsługę mułka. Po zahaczeniu tej opcji należy kliknąć w guzik Przeładuj, co spowoduje załadowanie pliku .tmpl koniecznego do działania tej funkcji.

-> Kompresja Gzip - kompresja pakietów używana w celu zminimalizowania zużycia łącza.

-> Port - port używany do komunikacji z mułkiem.

-> Szablony - w tym polu należy wskazać ścieżkę dostępu do pliku .tmpl, który powinien znajdować się w katalogu głównym mułka. Jeśli aktualizacje mułka odbywały się poprzez wypakowywanie tylko pliku wykonawczego, tego pliku może tam nie być, wtedy należy go wypakować z archiwum z binarką mułka. Po wskazaniu nowej ścieżki dostępu należy kliknąć w guzik Przeładuj.

-> Hasło w polu administrator - to hasło będzie konieczne do zalogowania się w celu pełnej obsługi mułka z innego komputera, łącznie ze wszystkimi ustawieniami.

-> Hasło w polu gość - można się logować jako gość, nie mający możliwości zmian w ustawieniach i listach, mogący je tylko oglądać.

MobileMule służy do obsługi mułka z telefonu komórkowego obsługującego javę.

-> Włącz MobileMule - pozwala na obsługę mułka z telefonu komórkowego.

-> Hasło - hasło dostępu do mułka, które należy wpisać w telefonie.

-> Port - port dostępu do mułka. Port musi być w pełni dostępny (przekierowany na routerze, odblokowany w zaporze itp.)

Użytkownik Colder edytował ten post 09 09 2006 - 14:23





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych