Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Ustawienia eMule
  • Zamknięty Temat jest zamknięty
15 odpowiedzi w tym temacie

#16 Colder

Colder

    Expert Rank

  • Użytkownicy +
  • 4164 postów

Napisano 09 09 2006 - 14:12

Rozszerzone ustawienia:

Dołączona grafika

Tu można ustawić wszystko to , czego nie ustawiliśmy do tej pory.

-> Liczba nowych połączeń na 5 sek. - jedna z najważniejszych opcji w mułku. Liczba tu wpisana określa ilość nowootwartych połączeń w ciągu 5 sekund. Szczegóły odnośnie odpowiedniego ustawienia te opcji w temacie Przykłady konfiguracji.

-> Max. Półotwartych połączeń - do tej pory nie spotkałem się z jakimś logicznym wytłumaczeniem tego ograniczenia. Nie wiem do czego ten limit służy i jak działa w mułku. Jedno jest pewne - na systemach xp+sp2 nie można wpisać więcej niż 10. Więcej na ten temat masz tutaj

->Szybkie odrzucanie połączenia - 'Szybsze odrzucanie połaczenia' uzywa bardziej wydajnych metod odrzucania połaczeń przychodzących TCP klientów banowanych lub znajdujących sie na liscie IP filtra.

-> Interwał odświeżania połączenia z serwerem (min) - W sieciach LAN znajdujących się za routerami występuje problem związany z czasem trwania połączenia. Routery często zamykają połączenie z serwerem, ponieważ wg nich jest ono już martwe, podczas gdy połączenie trwa, ale nie jest odnawiane przez dłuższy czas. Jeśli takie sytuacje zdarzają się często, tą opcją można zmieniać interwał połączenia z serwerem. Należy wtedy sprawdzić limit czasu połączeń (timeout) na routerze i w tym miejscu wprowadzić wartość nieznacznie niższą.
Gdy tego typu problemy nie istnieją należy zostawić wpisaną wartość domyślną (0). Zbyt niskie ustawienie interwału połączeń może skutkować banami od serwera!

-> Przejmuj linki ED2K tylko podczas działania - skojarzenie mułka z linkami ED2K tylko podczas jego działania służy wyeliminowaniu konfliktów z innymi klientami ed2k, które działają podczas gdy mułek jest wyłączony.

-> Otwieraj i zamykaj porty w wewnętrznym firewallu XP podczas uruchamiania/zamykania eMule'a - dzięki zaznaczeniu tej opcji porty wykorzystywane przez mułka będą otwarte w trakcie jego działania a zamknięte przy wyłączonym mułku.
Opcja ta potrafi sprawiać kłopoty, dlatego radzę jej nie zaznaczać.

-> Użyj systemu kredytów (Nagradzaj wysyłane dane) - po zaznaczeniu tej opcji o miejscach w naszej kolejce będą decydowały zdobyte kredyty (będziemy nagradzać tych, od których dużo pobraliśmy).
Należy zaznaczyć.

-> Filtruj IP serwera i klientów LAN - włączenie tej opcji powoduje odrzucanie źródeł posiadających IP z zakresów prywatnych (10.0.0.0 - 10.255.255.255, 172.16.0.0 - 172.31.255.255, 192.168.0.0 - 192.168.255.255), adres lokalny (127.0.0.0 - 127.255.255.254) i adresy zaczynające się od zera (0.x.x.x), które nie są poprawne w internecie.
Użytkownicy z sieci LAN powinni tę opcję mieć wyłączoną, żeby móc znajdować źródła.

-> Pokaż więcej kontrolek - tryb zaawansowany - po zaznaczeniu tej opcji będziemy mogli własnoręcznie wybierać plik, po który stoimy w kolejce, w przypadku źródeł o statusie A4AF oraz oglądać dodatkowe informacje o plikach ściąganych w zakładce 'Dane meta' w 'informacjach o pliku'.

-> Wyłącz sprawdzanie A4AF - oszczędza procesor - ta opcja nie pozwala na zmianę plików, po które stoimy, u źródeł o statusie A4AF.

-> Wyłącz automatyczny podgląd ściąganych archiwów - w Informacje o pliku->Zawartość archiwa nie będą automatycznie skanowane, dopiero jak tego zechcemy.

-> Twórz pliki temp jako 'rozrastające' (tylko NTFS) - zaznaczenie tej opcji pozwoli na redukcję rozmiaru plików tymczasowych .part. Efekt jest podobny do kompresji folderu tymczasowego, z tym że podobno ta opcja jest szybsza, powodując większą defragmentację. Zaznaczenie tej opcji albo kompresowanie folderu tymczasowego na partycjach z systemem plików NTFS może spowodować wydłużenie czasu haszowania plików.

-> Sprawdź miejsce na dysku - ściągane pliki zmieniają swoją wielkość w trakcie ściągania. Z chwilą gdy okazuje się, że łączny rozmiar plików ściąganych jest większy niż wolne miejsce na dysku, plik powodujący taką sytuację zostaje wstrzymany, tak żeby reszta plików mogła się ściągnąć w całości. Wprowadzenie wartości w polu min. wolne miejsce spowoduje wstrzymanie pliku gdy wskazany tu limit wolnego miejsca zostanie osiągnięty.

-> Nazwa hosta dla własnych linków ed2k - tworząc link ed2k do pliku przez nas udostępnianego, można zawrzeć w nim informację o źródle, podając swój adres IP. W ten sposób każdy dodający ten plik do pobrania będzie widział nas jako źródło od razu. Problem pojawia się, gdy taki link tworzy użytkownik posiadający dynamiczny adres IP. Wtedy dodanie źródła jako adresu IP mija się z celem. Istnieje możliwość skorzystania z tzw. 'DynDNS Hosts'. Odpowiednie darmowe serwisy przydzielają statyczny host, do którego następuje przekierowanie zmiennego adresu IP. W celu ciągłego przekierowywania instaluje się na komputerze użytkownika program, tzw. 'Dynamic DNS Client Program' (powinien on działać zawsze na komputerze z uruchomionym mułkiem).
Po wpisaniu stałego hosta w tym miejscu w ustawieniach, można 'produkować' linki ed2k z podaniem siebie jako źródła w postaci nie adresu IP, tylko tegoż hosta.

-> Wyłącz pobieranie z PeerCache - PeerCache jest protoplastą WebCache. Funkcja ta, w odróżnieniu od WC, jest niekonfigurowalna i może działać tylko w przypadku, gdy ISP daje możliwość odpowiedniego cache'owania danych. Ta opcja pozwala na wyłączenie funkcji PC.
Nie warto zaznaczać, chyba że ma się pewność, że dane nie są cache'owane przez ISP.

-> Zapisz log na dysk - po zaznaczeniu tej opcji, na dysku, w folderze głównym mułka będą zapisywane logi w pliku emule.log.

-> Opisowo (dodatkowe informacje od programu) - po zaznaczeniu opcji włączony, w oknie serwery pojawi się dodatkowa zakładka (Verbose), w której będą wyświetlane dodatkowe informacje nt. działania mułka. Zakres tych informacji można sobie wybrać poprzez zahaczanie odpowiednich opcji w ustawieniach. Informacje te są całkowicie nieprzydatne dla zwykłych użytkowników i służą przede wszystkim developperom mułka, w celu obserwacji pracy mułka i eliminowaniu ewentualnych błędów. Czasem wpisy z tej zakładki mogą pomóc w identyfikacji problemu, jednak zakłada ta powinna być wyłączona podczas zwykłej pracy, ponieważ nie będąc za bardzo potrzebna, bardzo mocno obciąża system.

-> Bezpieczny zapis plików .met/.dat - ta opcja pozwala uniknąć błędów podczas zapisu tych plików, co może skutkować rzadszą utratą plików ściąganych. Może ona spowodować większą aktywność dysku, większe obciążenie systemu lub wydłużyć czas zamykania programu. Opcja te jest raczej nieprzydatna gdy mułek korzysta z partycji opartej na systemie plików NTFS.
Opcja ta może działać:
- Zawsze (przy każdym zapisie pliku)
- Przy wyłączaniu programu

-> Wysyłanie SpeedSense - ta opcja służy do sterowania prędkością wysyłania w zależności od obciążenia sieci, które jest sprawdzane na podstawie pingów. Ustawić tu można:

- Najniższą wartość wysyłania (jeśli w polskim tłumaczeniu macie tam wpisane 'pobierania' zamiast wysyłania, to jest to błąd tłumaczenia, o czym przekonać się można patrząc na wersję angielską) - mułek nie będzie wysyłał wolniej niż ta prędkość, a górna granica będzie ustalana metodą prób. Należy ustawić wartość ok. 50% możliwości łącza.

- Tolerancję pinga (%) - przyjmowane będą pingi większe niż wartość początkowa (po uruchomieniu mułka), ale mniejsze niż ta wartość pomnożona przez tolerancję.

- Odchylenie pinga (ms) - przyjmowane będą pingi większe niż wartość początkowa, ale mniejsze niż ta wartość plus odchylenie.

Gdy ping jest większy niż założona tolerancja, zmniejsza się prędkość wysyłania.

- Metoda obliczania odchylenia - tu podejmujemy decyzję, czy dopuszczalne odchylenie wyznaczamy w wartości bezwzględnej (ms), czy względnej (%).

- Spowolnienie w górę/w dół - tutaj ustalamy jak szybko (wartości chyba w ms) obniża się lub podnosi limit wysyłania, aby zachować dopuszczalne pingi. Zbyt częste zmiany wysyłania mogą spowodować zapchanie łącza (dużo pingów w krótkim czasie). Powinny zostać wartości domyślne.

- Największa ilość pingów - średnia - tutaj określamy ile pingów należy wysłać, żeby określić średnie pingi, na podstawie których ustalane są limity wysyłania.

-> Rozmiar bufora plików - tutaj ustala się jak często dane zapisywane są na dysk. Im większy bufor tym mniejsze użycie dysku i większe ryzyko utraty danych w przypadku problemu. Zbyt duży bufor może powodować wieszanie się systemu.

Ustawienia domyślne dla wszystkich opcji z wyjątkiem min. prędkości wysyłania są najbezpieczniejsze i zmieniania ich powinni podejmować się użytkownicy świadomi tego co czynią.

-> Rozmiar kolejki - duża kolejka powoduje skuteczniejszą pracę systemu kredytów - gdy użytkownik z dużą ilością kredytów dostanie się do kolejki, choćby na bardzo odległym miejscu, szybko przesunie się na czoło, a gdy kolejka będzie już pełna, to nie będzie mógł w niej awansować. Z drugiej strony duża kolejka może obciążać system.

Użytkownik Colder edytował ten post 09 09 2006 - 16:30

SERWERY PORT SZYBKOŚĆ FIREWALL
W wiadomosciach prywatnych i e-mailach, nie odpowiadam na problemy związane z eMulem. Jesli masz z nim jakiś kłopot, napisz na forum...
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych