Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Backup i synchronizacja danych
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Baca

Baca

  Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 779 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 08 04 2007 - 22:28

Dołączona grafika

FileHamster

Platforma: Windows 2000/XP/Vista
Licencja: freeware


Dosyć ciekawa i dysponująca sporą ilością opcji aplikacja, o której dowiedziałem się z bloga Macieja Miąsika.
Również jego autorstwa jest opis, który zamieszczam poniżej:

To bardzo prosta w obsłudze aplikacja, której zadaniem jest ?pilnowanie? wyznaczonych przez nas plików lub folderów i automatyczne zachowywanie wszelkich zmian, które w tych folderach i plikach dokonujemy. Nie trzeba pamiętać o jakichś specjalnych operacjach, raz zdefiniowany mechanizm działa po prostu sam. Nie dość, że mamy kopię wszystkich dokonanych zmian, to jeszcze jest to doskonały mechanizm tworzenia kopii zapasowych, szczególnie gdy bazę zmian umieścimy na innym fizycznym dysku niż nasz roboczy, bo jest to zabezpieczenie na wypadek sprzętowej awarii jednego z nich - albo stracimy pliki robocze albo archiwum poprzednich wersji, ale zawsze zostanie nam ostatni efekt pracy.

Jak to działa? Bardzo prosto. Instalujemy aplikację, która sobie siedzi w zasobniku systemowym (trayu) i obserwuje to, co chcemy, aby obserwowała. Może to być cały folder z jego zawartością, albo też jedynie konkretny plik roboczy, który sobie zmieniamy. Gdy program wykryje, że dokonaliśmy w pliku jakiejś zmiany, automatycznie kopiuje nową wersję do specjalnego folderu - bazy zmian. Każda modyfikacja może powodować skopiowanie nowej wersji, w ten sposób tworzy się zestaw poprzednich wersji danego pliku - jeśli zajdzie potrzeba, zawsze możemy przywrócić dowolną z nich! Możemy komentować dokonane zmiany, dzięki temu łatwiej będzie na zdecydować się, która z zachowanych wersji jest najlepszym kandydatem do odzyskania. Jeśli przypadkowo skasujemy jakiś przydatny plik, zawsze możemy go odzyskać!

Program jest w pełni konfigurowalny. Możemy wykluczyć z wersjonowania pewne rodzaje plików w folderze roboczym, np. pliki tymczasowe. Możemy sterować ilością wykonywanych kopii - niekoniecznie chcemy zachowywać każdą zmianę, szczególnie gdy mamy zwyczaj zapisywać pliki często, nawet bez dokonywania zmian. Możemy decydować ile poprzednich wersji plików chcemy zachowywać, czy jak długo - ale zawsze możemy ?zabezpieczyć? daną wersję pliku przez zniknięciem i będzie ona przechowywana tak długo, jak tego zechcemy. Możliwa jest też automatyczna kompresja danych, jeśli nie mamy za dużo miejsca na dysku, albo chcemy przechowywać naprawdę wiele poprzednich wersji.

Już nie trzeba rozmnażać danego pliku na wiele różnych, jeśli chcemy dokonywać w nim ?niepewnych? zmian. Teraz wystarczy po prostu odzyskać jedną z poprzednich wersji, gdy przekonamy się, że nowy pomysł wcale nie był taki dobry.

Dla FileHamstera nie ma znaczenia z jakimi rodzajami plików pracuje. Jeśli się zmieniają, może zachowywać ich poprzednie wersje. Jest do narzędzie naprawdę dla każdego: programisty, artysty, muzyka, dziennikarza, literata, czy ucznia. Sam go używam i gorąco polecam.

W dobie tanich i pojemnych dysków twardych nie trzeba już oszczędzać na nich miejsca. Warto zainstalować ten użyteczny program i zadbać o bezpieczeństwo swoich danych oraz komfort twórczej pracy.


Program ma też wzbogaconą edycję komercyjną FileHamster +Plus. Wersja darmowa wyświetla baner zachęty spożywania wersji komercyjnej.

Użytkownik picasso edytował ten post 13 12 2008 - 23:22

Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on Tobie.
John Donne, Devotion, motto - Ernest Hemingway, Komu bije dzwon.

Dołączona grafika


#2 Gość_Landuss_*

Gość_Landuss_*
 • Goście

Napisano 18 11 2007 - 01:02

Dołączona grafika

WinPSF

Platforma: Windows 2000/XP
Licencja: freeware


WinPSF służy do archiwizacji i regularnego wykonywania kopii zapasowych plików według ustalonych wcześniej profili. Automatycznie skompresuje i zachowa wybrane dane. Może to robić na polecenie użytkownika (klawisze HotKey, profile do wyboru z menu ikony tray lub listy w oknie profili) albo przez ustawienie harmonogramu automatycznego wykonywania kopii zapasowych o zadanej porze wybranych dni tygodnia i miesiąca.
Dodatkowo, program zawiera szybki i wygodny menedżer plików archiwum, umożliwiający dowolne manipulowanie skompresowanymi danymi. Możesz ręcznie tworzyć nowe archiwa, aktualizować ich zawartość, weryfikować, dodawać i usuwać pliki, wypakowywać do dowolnego folderu, albo wysłać pocztą email. Po każdej operacji możesz podejrzeć wygenerowany raport, lub sprawdzić informację o archiwum, pokazywaną w formie wykresu. Program posiada też moduł nagrywania danych na dyski CD/DVD. WinPSF jest łatwy w instalacji i obsłudze, a jego interfejs ma miły wygląd. Zawiera polską wersje językową.

Dołączona grafika
.

#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 23 03 2008 - 08:15

SyncBack Freeware

Platforma: Windows 98/98SE/ME/NT4/2000/XP/2003/Vista
Licencja: freeware do użytku domowego i komercyjnego


SyncBack Freeware - Program służący do tworzenia regularnych kopii zapasowych oraz synchronizacji danych. Miejscem docelowym wykonywanych kopii może być katalog, dysk lokalny / wymienny / sieciowy, serwer FTP. Archiwizacje są automatyzowane w oparciu o harmonogram planowania, oraz generowanie profili zadaniowych. Dane mogą być automatycznie pakowane (ZIP). Aplikacja ma charakter uproszczony. Istnieje też komercyjna wersja produktu, znacznie bogatsza funkcyjnie - m.in. posiadająca zgrywanie na CD/DVD, kopie typu przyrostowego / różnicowego, omijanie problemu zablokowanych plików. Dokładniejsze porównanie wersji darmowej z płatną: klik. Dostępna polska wersja językowa, do pobrania ze spodu tej strony: klik.

#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 24 09 2008 - 20:45

Cobian Backup

Platforma: Windows NT4/2000/XP/2003/Vista
Licencja: freeware


Kolejny program w tym typie. Przeznaczony do planowanej archiwizacji danych polegającej na kopiowaniu plików / folderów do innych ścieżek, wynikowo dając kopie zapasowe bezpieczeństwa. Wspiera możliwość tworzenia kopii na lokalnych dyskach twardych jak i sieciowych, oraz na serwerach FTP (i to obukierunkowo: upload + download). Można ustalić typ kopii (pełna / przyrostowa / różnicowa / fikcyjne zadanie), maski wykluczeń, precyzyjność harmonogramu, datować tworzone backupy. Kopie bezpieczeństwa mogą być opcjonalnie od razu kompresowane wg metody ZIP lub 7-zip, włącznie z dzieleniem cząstkowym i hasłowaniem. Kopie można szyfrować przy użyciu algorytmów: RSA-Rijndael, Blowfish, Rijndael, DES. Umożliwia też wykonywanie indywidualnych zadań spod różnych kont użytkowników. Trzeba przegrzebać FAQ, a wiele potencjalnych problemów zostanie prędko wyjaśnione. Program może być zainstalowany jako: klient - aplikacja oraz jako usługa - proces. Instalowanie jako usługa = w FAQ są wytłumaczone różne "haczyki". Jest też opcja tworzenia skryptu autoinstalacyjnego, co umożliwi hurtowy montaż programu na wielu pecetach. Program ma polski interfejs.
Wersja 8 (Black Moon) i 9 (Amanita) jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla systemów typu NT, i jest to linia rozwojowa. Starsza 7 obsługuje wsteczne Windowsy, lecz nie będzie już aktualizowana. Do pobrania też dodatkowe mini aplikacje.

#5 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 30 06 2009 - 08:32

GFI Backup - Home Edition

Platforma: Windows NT4/2000/XP/Vista 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


Świeży program od firmy GFI, dedykowany tworzeniu kopii zapasowych danych oraz synchronizacji danych między różnymi źródłami. Kopia zapasowa może zostać wygenerowana z 4 typów źródeł. Pierwszym są wskazane pliki i katalogi, a towarzyszącą opcją są predefiniowane filtry wyszukiwania z możliwością tworzenia ręcznie własnych masek. Kolejne źródła to poczta (Opera Mail, Windows Mail, Thunderbird, Outlooki, Eudora) oraz ustawienia różnych aplikacji takich jak przeglądarki (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera), określone komunikatory / odtwarzacze, ustawienia systemu Windows i książka adresowa. Ma także możliwość stworzenia kopii zapasowej rejestru Windows. Opcje przechowywania kopii przewidują jako docelowe miejsce wewnętrzne lub zewnętrzne dyski twarde, nośniki przenośne typu USB, płyty CD/DVD, serwery FTP lub lokalizacje LAN. W typach kopii zapasowych istnieje wybór między tradycyjnym seryjnie numerowanym backupem, a backupem zastępującym (przyrostowy i różnicowy). Formatem zapisu jest archiwum standardowe ZIP, automatycznie dzielone by zmieścić się na nośnik, można także wybrać typ samorozpakowujący się, lub wykonanie kopii bez kompresji. Dane mogą zostać zaszyfrowane 256-bitowym kluczem AES. Program ma wbudowany własny mechanizmem harmonogramu. Kopiowanie otwartych plików jest możliwe dzięki wykorzystaniu mechanizmu Usługi kopiowania woluminów w tle (wymagania platformowe). Kopiowane dane są weryfikowane via CRC na okoliczność integralności. Konfiguracja dopuszcza automatyczne wysyłanie ostrzeżeń czy raportów na e-mail. Pobieranie programu wymaga przejścia przez formularz rejestracji - można wpisać jednak dowolne dane, gdyż nie ma potwierdzenia na e-mail.
#6 Traxter

Traxter

  Medium Rank

 • Użytkownicy +
 • 181 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano 18 04 2010 - 12:18

IdleBackup

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7 32-bit & 64-bit
Licencja: freeware

aplikacja umożliwia wykonywanie kopii zapasowych (backapu) wybranych katalogów i pojedynczych plików, a także późniejsze, ewentualne jej przywracanie.

Używanie:
Po uruchomieniu aplikacja ma aktywną sekcję backup, gdzie wybieramy katalogi i pliki do backapu. Wybrane pozycje pojawią się w "Selected". W "Backup settings" wybieramy "Change settings" gdzie możemy określić dysk docelowy (twardy lub sieciowy) do zapisu kopii, a także metodę backapu:
 • Mirror backup (normalne kopiowanie, tworzenie lustrzanego odbicia)
 • Compression backup (tworzenie archiwów zip)
  tutaj mamy dwa typy:
  - Full backup do jednego archiwum, a po zaznaczeniu "each selected directory to a separate zip" tworzone są oddzielne archiwa dla każdego katalogu
  - Sequential backup - tzw. backup wersji, za każdym razem tworzone jest nowe archiwum z datą w nazwie.; można automatycznie usuwać archiwa mające x dni
W głównym oknie z prawej w "Automatic backup" możemy ustawić automatyczne wykonywanie backapu co x minut, zaznaczając Input activity check aplikacja w ostatnich 60s będzie sprawdzać aktywność klawiatury, myszy i CPU, a gdy wykryje licznik przeskoczy z powrotem do 60 sekund (oznacza to backup w czasie bezczynnośći).
W Options mamy opcje: autostartu z systemem, pokazywania ukrytych plików, zapis logów oraz jednostronną synchronizację (usuwane są pliki, których brakuje w źródłowej lokalizacji).
Można też wykonać manualny backup, a aplikacje zminimalizować do tray-a. Posiada wersję z instalatorem i bez instalacji, jako jeden plik wykonywalny (zapisuje ustawienia w "%Userprofile% \ Ustawienia lokalne \ Dane aplikacji \ Idlebackup")

Dołączona grafika

Inne aplikacje tego typu:
Zback - umożliwia wykonanie backupu i jego przywracanie, obustronne synchronizowanie, praca manualna, typ portable.
Back4Sure - umożliwia wykonanie backupu katalogów, możliwość kompresji zip, praca jest manualna, typ portable.
FBackup - aplikacja przeznaczona do tworzenia kopii zapasowych, możliwość automatycznej pracy poprzez systemowa funkcję Zaplanowane zadania

#7 Traxter

Traxter

  Medium Rank

 • Użytkownicy +
 • 181 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano 18 04 2010 - 12:22

Synkron

Platforma: Windows, Linux & Mac
Licencja: GPLv2 (open source)

aplikacja wykonuje synchronizację katalogów, ma także funkcję jedostronnej "Multi synchronizacji" wielu katalogów w jeden docelowy. Każdą parę folderów można zapisać jako tzw. tab, dzięki czemu można później synchronizować wiele katalogów jednocześnie. Zaletą jest możliwość automatycznej pracy przez określenie co x minut ma wykonywać się synchronizacja. Dostępna wersja portable by Winpenpack.

Dołączona grafika

Inne aplikacje tego typu:
Toucan umożliwia synchronizację, archiwizację/backup oraz szyfrowanie, praca jest manualna, portable
FreeFileSync wykonuje porównanie (wg rozmiaru/daty lub zawartości pliku) oraz synchronizację (automatyczna, obustronna, aktualizująca o nowe pliki, lustrzana kopia) dwóch katalogów, możliwość filtrowania plików, kopiowanie zablolowanych plików (Windows Volume Shadow Copy); praca jest manualna
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych