Skocz do zawartości


tablety.pl

Tworzenie diagramów / schematów / wykresów
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 19 05 2005 - 15:36

Dia

Platforma: Windows 2000/XP/Vista, Linux
Licencja: GPL (open source)


Dia - alternatywa open source dla komercyjnego Visio, zahaczająca o grafikę wektorową w wydaniu "biznesowym". Służy do rysowania diagramów strukturalnych i schematów: wykresy UML, schematy blokowe, klasowe, sieciowe itd. Bez obaw = można zaprojektować zarówno "logo Batmana" jak i skomplikowany obwód elektryczny. Oferuje gotowe szablony, równocześnie dając możliwość definiowania nowych poprzez napisanie prostych plików XML, używając podzbioru poleceń SVG. Prócz własnego formatu DIA (skompresowany gzipem XML) odczytuje DXF, SVG i XFig. Formatów Visio (VDX i VSX) niestety nie łyka. Obsługuje eksportowanie do formatów SVG, EPS, EMF/WMF, DXF, VDX, HPGL oraz PNG. Program potrafi także drukować diagramy, nawet wielostronicowe o dużych wymiarach, oraz pracować na podstawie skryptu Python. Interfejs jest prosty, ale ma toporność GIMP-like. Do poprawnego działania program wymaga środowiska GTK. Program jest spolszczony.

Jeszcze jedna aplikacja Open Source pod prostą grafikę wektorową: DiagramDesigner.
#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 29 05 2007 - 00:12

Autodesk Project Draw

Pod Firefox 1.5+, Internet Explorer 6+

Ex Cumulate Draw, obecnie pod patronatem Autodesk. Aplikacja online, uruchamiany w przeglądarce aplet rysunkowy do tworzenia diagramów i nie tylko. Zawiera podstawowe narzędzia i szablony: predefiniowany zestaw kształtów, narzędzia tekstu, gradienty, cienie, wymiarowanie, zoom, przyciąganie do siatki. Ma integrację z Project FreeWheel umożliwiając wstawianie plików DWF (np. z AutoCADa) do diagramów. Formatami, które można otwierać / edytować, są natywne: MMD (Internet Explorer) / FMD (Firefox). Diagramy można transportować między przeglądarkami. Eksport obejmuje formaty DWF, DWFx (status alpha) oraz JPEG, PNG, SVG, PDF. Korzystanie z serwisu wymaga rejestracji konta, można wpisać dowolne rzeczy (nie ma potwierdzenia na e-mail).

Podobnym free rozwiązaniem online jest Gliffy: jest wymagana darmowa rejestracja konta na mejl, w stosunku do płatnego rozwiązania Premium są ograniczenia liczby diagramów prywatnych + uploadów obrazów, widoczne reklamy.

Użytkownik picasso edytował ten post 27 08 2008 - 08:18


#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 12 08 2007 - 13:58

FreeMind

Platforma: Windows, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


FreeMind - napisany w Javie darmowy zamiennik na komercyjne MindManager / MindGenius. Program do tworzenia schematów techniki Mind Mapping, czyli tzw. map myśli / skojarzeń. Tworzone mapy można kolorować oraz wstawiać strzałki, chmurki, ikonki, odnośniki czy obrazki. Wynik końcowy zaś wydrukować. Pracuje na własnym formacie MM. Potrafi importować struktury katalogów na dysku i Ulubione z IE. Eksportuje zaś do formatu HTML oraz SVG, PDF, PNG, JPG. O użytkowaniu programu można poczytać w polskim opisie: klik. Interfejs programu i nazewnictwo opcji może się wydawać dziwne. Do swojego działania program wymaga zamontowanego środowiska Java Runtime Environment (JRE). Na stronie do wyboru dwie wersje instalacyjne: Max (pełna instalacja) oraz Min (bez wtyczek eksportujących). Dostępny jest także aplet FreeMindBrowser, który umożliwia osadzenie mindmapy na własnej stronie internetowej. Na stronie FreeMind można poczytać o aspektach kombinowania techniki Freemind z metodą Wiki. Pojawiają się niespodziewane łącznictwa. np. DeliciousMind.


Dostępne są też serwisy online umożliwiające tworzenie takich map, do poczytania: MindMapping online

#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 27 08 2008 - 01:29

yEd

Platforma: Windows, Linux, MacOS X
Licencja: freeware


yEd - Napisany w Javie program do budowania kompleksowych diagramów / grafów i podobnych struktur. W programie są zaimplementowane gotowe matryce, pomocne do automatycznej aranżacji obiektów, lub jako baza podkładowa ręcznego layoutu. Zestaw obejmuje m.in. układy: hierarchiczny, organiczny, prostopadły, okrągły, zmienny, drzewo genealogiczne, "Edge Router". Na stronie producenta do obejrzenia interaktywne demka tych layoutów. Domyślnym formatem otwierania i zapisu jest GRAPHML oparty na XML, ale obsługuje również: YGF, GML. Formatami eksportu struktur grafów mogą być: EPS, SVG, EMF, PDF, SWF, HTML, JPG/GIF/BMP/PNG. Obsługuje wydruk z dostosowanym podglądem (przydatnym do trybu posterowego). W menu Help wbudowane przykładowe diagramy, na których możemy pracować. Interfejs rozwiązany dość zgrabnie i czytelnie, praca na kolejnych projektach odbywa się w tabach. Do swojego działania wymaga zamontowanego Java Runtime Environment (JRE). Dostępne dwie wersje instalatora: z wbudowaną Javą, oraz bez. Oprócz tego aplikacja może startować w trybie Java WebStart. Jest to nowa wersja, z której usunięto system watermarków na eksportowanych dokumentach.

Prócz modułu Draw z OpenOffice, inne niesprawdzone przeze mnie darmowe rozwiązania:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych