Skocz do zawartości


tablety.pl

Operacje na partycjach i MBR
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 10 06 2005 - 18:35

MBRtool

Platforma: DOS, Windows 98/ME/NT4/2000/XP/Vista
Licencja: freeware


MBRtool to niewielki, DOSowy program pozwalający tworzyć zapasowe kopie sektora MBR, przywracać uszkodzony sektor z kopii oraz edytować i usuwać tablicę partycji. MBRtool umożliwia także czyszczenie tablicy MBR, wyświetlanie zawartości MBR na ekranie bądź zrzucanie jego zawartości do pliku a także zmianę atrybutów partycji (aktywnych i ukrytych). MBRtool posiada prostego kreatora umożliwiającego utworzenie startowej dyskietki lub CD/DVD. Aplikacja jest też wbudowana do Ultimate Boot CD.MBRWizard

Platforma: DOS, Windows 9x/Me/XP/2003/x64/PE, Linux
Licencja: freeware


MBRWizard to narzędzie linii komend służące do zarządzania MBR - update & modyfikacja. Wśród możliwości:
- kasowania, ukrywania/odkrywania i ustawiania aktywnych partycji
- sortowanie wejść partycji w celu ich zgodności z boot.ini
- backupowania oraz przywracania z tejże kopii MBR
- reperacja uszkodzonego / nieobecnego boot recorda
- czyszczenia sektorów
Obejrzeć wnikliwie spis dostępnych komend i przykłady zastosowań.MBRWork

Platforma: DOS
Licencja: freeware


DOSowy program do zarządzania MBR. Umożliwia wykonanie kopii pierwszej ścieżki dysku do pliku i jej przywrócenie z tegoż pliku, zerowanie zawartości obszarów EMBR i MBR, zapisanie w MBR standardowego kodu startowego uruchamiającego system z aktywnej partycji, ustawienie wybranej partycji jako aktywnej, usuwanie kodu EZ-Drive, edycję wejść tabeli partycji (m.in. możność restaurowania skasowanych partycji). Aplikacja jest też wbudowana do Ultimate Boot CD..

#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 16 10 2005 - 19:30

XFDisk - eXtended FDisk

Licencja: GPL (open source)

Narzędzie do partycjonowania typu "poszerzony FDISK". Posiada możliwość tworzenia i usuwania partycji. Zaopatrzony także w Boot Managera, który obsługuje do 8 systemów operacyjnych, wraz z ochroną hasłem. Aczkolwiek to w pewnych sytuacjach zawodzi. Np. bootowanie za pomocą zwykłej dyskietki startowej DOS może umożliwić ominięcie hasła dostępu. Aktualnie projekt jest typem "abandonware" - autorzy go porzucili, został przehostowany do pobierania. Stanowi również składnik pakietu Ultimate Boot CD.Partition Resizer

Licencja: freeware

Partition Resizer - Skromne dosowe narzędzie przeznaczone do przesuwania i zmiany rozmiaru partycji bez utraty danych. Program jest limitowany do tych funkcji, nie posiada możliwości tworzenia i usuwania partycji. Uruchamiany z bootdiska. Może obsłużyć dyski do wielkości 2TB (2048GB). Partycje FAT mogą być i przesuwane i resizowane, partycje NTFS tylko przesuwane. Projekt stary i nierozwijany. Dostępny także jako składowa paczki Ultimate Boot CD.Partition Saving

Licencja: freeware

Partition Saving - program umożliwiający tworzenie kopii zapasowej partycji i dysków twardych, oraz przywracanie z tej kopii. Wszystkie dane partycji są zapisywane do pliku (który można umieścić np. na CD), z którego można kompleksowo odtworzyć partycję w sytuacji katastrofy. Program dostępny w wersji DOS lub Windows. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych jest rozwojowy. Również i ten program można pobrać w kompleksowym rozwiązaniu Ultimate Boot CD.

#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 24 10 2005 - 04:51

SwissKnife

Platforma: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


Narzędzie do zarządzania dyskami - pozwala m.in usuwać lub dodawać nowe partycje oraz je formatować w prosty sposób. Program działa spod Windows a więc oferowane przez niego manipulacje nie dotyczą partycji bootowalnej aktualnie pracującego systemu (chyba że zostanie uruchomiony jako składnik BartPE - patrz poniżej). Z wachlarza możliwości:
 • Obsługa dysków do rozmiaru 2048GB
 • Obsługuje system plików FAT, FAT32, NTFS
 • Szybkie lub pełne formatowanie (wg producenta "szybciej niż OS")
 • Umożliwia zmianę rozmiaru klastra w trakcie szybkiego / pełnego formatowania
 • Obsługuje wewnętrzne i zewnętrzne interfejsy: IDE, SCSI, SATA, Hi-Speed USB, Parallel port, PCMCIA, USB On-The-Go, Firewire itd.
 • Dostępna też wtyczka do świetnego Bart's PE Builder
To nie jest szwajcarski scyzoryk.

#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 17 02 2006 - 05:04

Cute Partition Manager

Platforma: Windows 9x/ME/NT/2000/XP/Vista, DOS, Linux
Licencja: freeware


Bootowalne narzędzie do partycjonowania mogące startować z CD/DVD lub dyskietki. Umożliwia tworzenie (ponad 100 partycji na dysk) i kasowanie partycji. Z opcji bardziej zaawansowanych dostępna edycja flag i typów partycji (przyda się do odkrywania ukrytych partycji). Wszelkie wprowadzane zmiany można najpierw podejrzeć zanim zostaną realnie wprowadzone w życie. Na teraz niestety nie obsługuje łączenia i resajzowania partycji. Po ściągnięciu uruchamiamy kreatora i wybieramy opcję tworzenia bootowalnej płyty. Z gotowej płyty CD restartujemy komputer. Alternatywnie możliwość stworzenia bootowalnej dyskietki: sformatować i utworzyć MS-DOS dysk spod Windows a następnie na tak przygotowaną dyskietkę skopiować z rozpakowanego folderu narzędzia plik CPM.COM.

#5 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 10 2007 - 22:12

Partition Logic

Licencja: GPL (open source)

Darmowe narzędzie do zarządzania i partycjonowania dla Windows i Unixów oparte na niezależnym systemie operacyjnym Visopsys. W skład możliwości wchodzi tworzenie / kasowanie / resize / przesuwanie / zmiana atrybutów partycji, kopiowanie dysku na dysk, format i defragmentacja. Od wersji 0.69 ma już wsparcie dla klawiatur i myszek USB. Uruchamiane w formie bootowalnej (z dyskietki lub CD). Może startować w GUI lub też i nie. Zaletą prostota interfejsu i układu opcji. Uwagi dotyczące użytkowania Partition Logic na Viście: klik. Limitacje:
 • Może formatować tylko partycje FAT i EXT2
 • Może resizować tylko NTFS
 • Nie obsługuje partycjonowania dysków SCSI oraz niektórych SATA
 • Nie obsługuje niestandardowych tablic partycji (typu: Sun, BSD, EFI/GPT)
 • Nie obsługuje layotów klawiaturowych innych niż angielska / włoska / niemiecka
Uwaga: niektóre z tych limitacji zostaną zniesione w kolejnych wersjach programu

#6 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 29 11 2008 - 11:30

GParted LiveCD

Licencja: GPL (open source)

GParted to narzędzie Linuxa służące partycjonowaniu i zarządzaniu dyskami. Obsługuje systemy plików: ext2, ext3, FAT16, FAT32, NTFS, HFS, HFS+, JFS, linux swap, ReiserFS, Reiser4, XFS. W skład możliwych operacji na partycjach wchodzą: usuwanie, tworzenie, odczytywanie, kopiowanie, przesuwanie, zmiana rozmiaru. Dla jakich systemów plików jest to dostępne przedstawia: Lista. Distro oferuje też dodatkowe programy: cfdisk, fdisk, sfdisk, rsync, grsync, grub, lilo, nano, ntfs-3g, partimage, testdisk, Thunar, Terminal, leafpad. Wersja LiveCD oznacza że jest to bootowalne CD: należy ściągnąć obraz ISO i wypalić na płytce, a po tym tylko dokonać rozruchu komputera z CD. Dostępna też wersja LiveUSB pod pendrivy. Słowo "linux" nie oznacza że nie skorzystają z tego użytkownicy Windows.Parted Magic LiveCD

Licencja: GPL (open source)

Rozwiązanie będące wariacją projektu GParted LiveCD. Zawiera ten sam program do partycjonowania. Proszę się nie sugerować płatnymi odnośnikami "Buy PartedMagic on Business Card". To opcjonalny sponsoring. Program pobrany ze strony jest całkowicie darmowy.

#7 Gość_Tyrol_*

Gość_Tyrol_*
 • Goście

Napisano 02 12 2008 - 19:26

EASEUS Partition Master - Home Edition

Platforma: Windows 2000/XP/Vista 32-bit
Licencja: freeware do użytku domowego


EASEUS Partition Manager Home Edition - wszechstronne narzędzie do zarządzania partycjami dysku twardego. Zawiera wszystkie rodzaje podstawowych i zaawansowanych funkcji: zmiana rozmiaru i przenoszenie partycji, tworzenie, usuwanie oraz formatowanie, ukrywanie i odkrywanie partycji i wiele więcej. Obsługiwane formaty: FAT12, FAT16, FAT32, NTFS. Wersja darmowa jest pozbawiona: wsparcia dla systemów 64-bit i systemów serwerowych, oraz możliwości utworzenia bootowalnej płyty (do tego celu zawsze można użyć GParted).

Dołączona grafika

Użytkownik picasso edytował ten post 28 07 2009 - 02:17


#8 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 15 01 2009 - 05:07

Paragon Partition Manager Express

Platforma: Windows XP/Vista 32-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


Partition Manager Express - Menedżer partycji firmy Paragon umożliwiający przeprowadzenie podstawowych operacji na dyskach. Funkcje przewidują tworzenie partycji, formatowanie, przesuwanie, zmianę rozmiaru oraz sortowanie liternictwa. Dostępna też możliwość tworzenia Recovery Disk. Praca jest oparta o kreatory maksymalnie upraszczające operacje. Niestety edycja jest formą skróconą, a odróżnia ją od komercyjnych odpowiedników silna redukcja: nie potrafi usuwać / ukrywać / odkrywać / kopiować partycji, wykonywać kopii zapasowych oraz prowadzić konwersji dysków dynamicznych, nie posiada add-onów (defragmenter, korekcja bootowania, eksplorator voluminów), brak obsługi systemów 64-bit. Pełne porównanie: klik. Cóż, bardzo podstawowo, ale alternatyw nigdy za wiele i może komuś się przyda. Użytkowanie programu wymaga rejestracji w celu pozyskania na e-mail darmowego SN. Rejestracja jest w instalatorze, można też wywołać od razu ten link: klik.

#9 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 27 03 2009 - 10:26

Active@ Partition Manager

Platforma: Windows ?/?
Licencja: freeware


Produkt z ntfs.com. Zamiennik na mocno zdezelowany i nieaktualizowany SwissKnife. Menedżer jest bardzo uszczuplony, taka jakby ciut sprawniejsza alternatywa na diskmgmt.msc. Potrafi jedynie partycje tworzyć, usuwać, oraz formatować, plus zmieniać ich atrybuty. Nie obsługuje zmiany rozmiaru, przenoszenia lub łączenia partycji. Operacje są prowadzone spod Windows, więc nie dotyczy to partycji bootowalnej z aktualnie pracującym systemem. Aplikacja nie ma kreatora boot CD, wg FAQ "jeszcze nie" (do implementacji?). W FAQ nie ma jasnych wymagań systemowych, ale jest napisane, że aplikacja działa na 64-bitowych wersjach Windows.
Jest to darmowa edycja. Istnieje również wersja komercyjna / integracja z trialem LiveCD. Pomimo braku wydania bootowalnego program ten można związać ręcznie we własnej edycji LiveCD Windows. Przykładowo tutaj znalazłam skrypt do maszyny Winbuildera.

#10 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 02 04 2009 - 23:43

Paragon Hard Disk Manager 8.5 SE

Platforma: Windows 98/ME/NT4/2000/XP/Vista 32-bit
Licencja: specjalna*


Paragon Hard Disk Manager 8.5 SE - Starsza edycja szerokiego menedżera dysków firmy Paragon, o wiele bogatsza niż ich aktualny skrót Partition Manager Express. Jest to kombajn all-in-one do zarządzania, partycjonowania, wykonywania kopii zapasowych, klonowania i przywracania danych. W operacjach na partycjach dostępne: zmiana liternictwa, formatowanie, tworzenie, usuwanie, łączenie, zmiana rozmiaru, ukrywanie / odkrywanie, konwersja systemu plików, odkasowywanie partycji, modyfikacje zmiany klastra / SN / ID. Aplikacja umożliwia także prowadzenie operacji z kopiami zapasowymi i klonowaniem dysków. Obrazy z kopiami zapasowymi są bezpiecznie magazynowane w tzw. Backup Capsule. Ma moduł tworzenia bootowalnego Recovery Media. Poza tym są funkcje defragmentacji dysków oraz MFT. Operacje mają swoje odpowiedniki w łatwych kreatorach.
Jest wymagana bezpłatna rejestracja, którą można wywołać z instalatora, lub od razu przez ten link: klik.

* Jest to legalna pełna i niewygasająca komercyjna wersja udostępniana promocyjnie za darmo gazetom czy wybranym serwisom. W tym przypadku dla brytyjskiego vnunet.com: This is a full commercial application (after online registration) not freeware. Incisive Media are officially licensed to offer this software to our web users in the UK. Do not host or link directly to this download.

Aktualizacja: Tę aplikację może zastąpić nowa całkowicie darmowa edycja Paragona Paragon Backup & Recovery Free Edition. Wyglądają bardzo podobnie, ale ten wariant wspiera nowoczesne platformy 7 i x64.

#11 Traxter

Traxter

  Medium Rank

 • Użytkownicy +
 • 181 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano 11 01 2010 - 15:59

Partition Wizard

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7 (32 bit & 64 bit)
Licencja: freeware *


menadżer partycji do uruchamiania w Windows o interfejsie podobnym do Partition Magic. Umożliwia:
- tworzenie, usuwanie, zmiana rozmiaru, przeglądanie i format partycji (w tym usuwanie wszystkich partycji za jednym zamachem)
- konwersję (z FAT do NTFS)
- kopiowanie całego dysku / pojedynczej partycji
- ukrycie / odkrycie partycji
- zmianę parametrów: nadanie statusu aktywnej, podstawowej / logicznej, zmiana numeru seryjnego oraz typu ID, a także etykiety
- odbudowę MBR
- konwersję dysku dynamicznego na dysk podstawowy
- test odczytu danych na dysku / partycji
- bezpowrotne usuwanie danych (wipe dysk)
- odzyskiwanie partycji
- obsługa macierzy RAID
Na stronie dostępne są ilustrowane tutoriale jak wykonać poszczególne czynności.

Dodatkowo dostępna jest wersja Bootable CD o takich samych możliwościach co wersja instalacyjna - pobieramy przygotowany przez producenta obraz ISO i wypalamy dowolną aplikacją.

* Edycja Home Edition jest freeware do użytku domowego; edycja Business Edition freeware do użytku służbowego, wymaga darmowej rejestracji w celu otrzymania klucza.

Dołączona grafika


Od picasso: Oprogramowanie jest "klonem" oprogramowania EASEUS.

Użytkownik picasso edytował ten post 09 02 2010 - 03:39

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych