Skocz do zawartości


tablety.pl
* * * * * 1 głosy

Darmowe komunikatory internetowe
 • Zamknięty Temat jest zamknięty
49 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 01 01 2010 - 23:43

Dołączona grafika

Kadu dla Windows

Strona domowa: http://www.kadu.net/

Platforma: Linux, Mac OS X, BSD, Haiku OS, Windows 32-bit i 64-bit
Licencja: GPL


Kadu - Modelowy klient sieci Gadu-Gadu dla alternatywnych platform, oparty na libgadu. W zestawie jest także nieoficjalny port na Windows. Paczka chyba nie uzyska statusu i wsparcia oficjalnego, ze względu na to, że: oficjalny klient już jest (GG), projekt nie ma priorytetu i jest fanaberią, potrzebna ekipa do jego rozwoju. Mimo wad metody portowania i niedociągnięć wersji Windows całość i tak jest lepsza niż ... hmmm ... oryginał. Od wersji 0.6.5.4 Kadu dla Windows ma obsługę nowego protokołu Gadu i kompatybilność z GG8/GG10. Dostajemy: obsługę nowych statusów i długiego opisu, wsparcie Unicode oraz możliwość kontaktu z użytkownikami z nowej puli numerów (tzw. długie numery). Dodatkowo dwuczęściowa dyskusja na tamtejszym forum: klik / klik. Port na Windows można pobrać z poniższego linka:

Dołączona grafika Windows_unofficialOpis na podstawie wersji Kadu 0.6.5.4 [2010-02-08]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Gadu-Gadu

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Owszem, klient dla Windows jest zbudowany modułowo, i w konfiguracji obecny tzw. "Zarządca modułów" pozwalający sterować stanem danego elementu. Prócz modułów standardowych są dodatkowe, nie preaktywowane. Jednakże tego układu domyślnego nie da się poszerzać przez zewnętrzne dodatki. Port Windows jest zubożony względem wersji uniksowych. Może jacyś developerzy ("post-Konnektowcy") się znajdą, to przyjdzie.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Możliwy. Transport komunikatora jest wykonywany przez ręczne skopiowanie całej instalacji Kadu do wskazanej lokalizacji, oraz utworzenie w tejże lokalizacji pliku o nazwie usbinst. Obecność tego pliku powoduje, iż ustawienia aplikacji (tradycyjnie pakowane do %appdata%) są przetrzymywane w obrębie jednego folderu.
- Poligamia: Równocześne uruchomienie kilku sesji Kadu w tym samym czasie umożliwia moduł profiles. Podobno moduł ten już działa na Windows, u mnie jednak dziwne rzeczy się dzieją z wywoływaniem profili, dokładnie jak w tym temacie: KLIK.


Dołączona grafika Serwer:

W przeciwieństwie do oryginalnego Gadu konfiguracja przewiduje wprowadzenie alternatywnego serwera. Można zarówno polegać na opcji użytkowania domyślnych serwerów, jak i ręcznie wpisać dodatkowe. Strona Kadu dysponuje własnym monitorem (KLIK).


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Wieloosobowe konferencje (sposób ten sam co w GG7: zaznaczanie zbiorowe kontaktów przez CTRL)
- Rozmowy głosowe
- Przesyłanie obrazków. Limit wielkości ten sam co w Gadu czyli 255KB. Po włączeniu modułu screenshot dochodzi wykonywanie zrzutów ekranu (zwykły zrzut, z ukrytym oknem rozmowy, zrzut okna).
- Przesyłanie plików. Mogą zaistnieć równoczesne transfery.
- Wysyłanie SMS. Wbudowane bramki Orange / Plus / Era.
- E-mail: Proste wysyłanie do użytkownika. Po aktywowaniu modułu mail dochodzi jeszcze sprawdzanie skrzynek pocztowych (moduł ma słabe możliwości konfiguracji parametrów łączenia). Te dwie funkcje nie mogą ze sobą współistnieć na Windows. Dla działania sprawdzania mail trzeba ręcznie wpisać ścieżkę klienta pocztowego w konfiguracji, by opcja kierowała do skrzynki a nie inicjowała wysyłanie odpowiedzi, lecz to z kolei powoduje błąd wysyłania e-mail do użytkownika.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowanie: moduł encryption
- System autoryzacji: Zgodnie z tym czym dysponuje oryginał, nie ma mechanizmu autoryzowania.
- Blokowanie komunikacji: Rozłożone na opcje ignorowania wiadomości od nieznanych użytkowników, podobnie ale również w konferencjach, oraz rozformatowanie wiadomości od nieznajomych. Szersze możliwości wchodzą z aktywowania:
 • Moduł firewall: ochrona przed nieznanymi osobami (ignorowanie konferencji z nieznanymi osobami, ochrona przed rozmowami z nieznaną osobą z automatycznym zapytaniem, ciche odrzucanie rozmów gdy jesteśmy ukryci), ochrona przed DoS (atak spowodowany zbyt dużą ilością wiadomości w krótkim czasie lub zbyt dużą liczbą emotikon), bezpieczne wysyłanie.
 • Moduł antistring (aka Antyłańcuszek): blokowanie łańcuszków na podstawie reguł
- Blokowanie wybranych użytkowników: W menu kontekstowym użytkownika w sekcji Zarządzanie kontaktami są opcje Ignoruj (blokowanie wiadomości od kontaktu lecz kontakt nie jest o tym informowany i widzi nasz status) + Blokuj (kontakt jest informowany o zablokowaniu i nie może widzieć naszego statusu). W menu głównym jest uzupełniająca lista Zarządzania ignorowanymi.
- Niewidoczność: Obecny ogólny status Niewidoczny. Również możliwe zawężenie widzialności własnego stanu via "Tylko dla znajomych", przy jednoczesnej selektywnej opcji dla użytkowników listy wykluczonych z tego systemu (opcja ta jest w kontekstowym oraz w Danych kontaktu).
- Katalog publiczny: Brak opcji decydujących o niepokazywaniu danych.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Kompatybilność z sytuacją Gadu-Gadu 8, tzn. w puli 6 stanów i długi opis równy 255 znaków. Tutaj jest to minimalnie inaczej rozwiązane, tzn. każdy status ma podstatus umożliwiający wprowadzenie opisu. Przy ustawianiu opisu mamy licznik znaków. Opis dopuszcza zmienne (patrz na ustęp formatowanie pól). Nie można ustawiać opisu pionowego (linuxy mają nieoficjalną łatkę na tę zachciankę). Po włączeniu extra modułów uzyskamy jeszcze: filedesc (synchronizowanie opisu na podstawie wskazanego pliku TXT) / autostatus (cykliczna zmiana statusu) / winamp_mediaplayer (synchronizacja z WinAmp oraz Foobar z wtyczką emulującą API WinAmp - patrz wstęp tematu).
Program umożliwia ustawianie na starcie określonego statusu wraz z opisem, pozostawianie opisu na wylogowaniu (aktualnie ustawionego bądź też wybranego w opcjach) oraz określenie liczby zachowanych opisów.

Auto-Away / Idle: W porównaniu do oryginału konfiguracja rozszerzona. Po pierwsze jest ustawianie sprawdzania bezczynności co X sekund. Po drugie Kadu przewiduje cztery typy (auto-zajęty, auto-nie przeszkadzać, auto-niewidzialny, auto-rozłączony) ustawiane odrębnie po X sekundach. Opis dla stanów automatyzowanych może zostać w postaci niezmienionej, zastąpiony, albo też dodany na początku lub na końcu.
Dodatkowo po włączeniu modułu autoresponder zostaje dodana funkcja autoodpowiedzi.

Avatar: Brak możliwości ustawiania własnego obrazu.


Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Domyślnie lista kontaktów nie obsługuje ich wyświetlania. Patrz jednak na Panel informacyjny i moduł gg_avatars.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane. Można indywidualnie ukryć opis wybranego usera via menu kontekstowe, a także z poiomu ustawień regulować sposób wyświetlania opisów wieloliniowych lub całkowicie wyłączyć opisy. URL w opisach jest rozformatowane, przejście na podany adres wykonalne opcją kontekstową "Otwórz odnośnik z opisu w przeglądarce".
- Oznaczenia dodatkowe:
-----------------------------------------------
Dołączona grafika użytkownicy, którzy nas blokują
zablokowani i ignorowani przez nas

-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Tworzenie grup: Grupy są wizualizowane w zupełnie inny sposób niż w Gadu, jako pionowe karty okna kontaktów (czyli podobnie jak w Konnekt tylko kierunek inny). Ich generowanie zachodzi podczas dodawania kontaktu lub w Danych kontaktu. Użytkownik może należeć do kilku grup jednocześnie. Przenoszenie lub kopiowanie użytkownika między grupami do wykonania przez przeciągnięcie użytkownika na grupę lub via Dane kontaktu. Grupa pusta jest auto-niwelowana (w GG nie).
- Grupy predefiniowane: Wszyscy ... co nie wymaga komentarza.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Konfigurowalne wg oczekujących wiadomości / statusów / priorytetów / pseudonimów. Po aktywowaniu modułu advanced_userlist w danych kontaktu pojawia się dodatkowe pole przyznawania priorytetu biorące udział w owym sortowaniu.
- Filtrowanie widoku: Można wyłączyć pokazywanie użytkowników rozłączonych oraz pozbawionych opisu przez stosowne ikonki narzędziowe listy. Konfiguracja przewiduje ustawienie na stałe filtru na kontakty niedostępne / zablokowane przez nas lub przez które jesteśmy blokowani. Ponadto jest możliwe całkowite wyłączenie grup.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Występuje pod nazwą "Filtrowanie". Mechanizm zrealizowany jako (opcjonalnie włączone) pole wpisywania treści na liście kontaktów oraz przez filtrowanie po naciśnięciu jakiegokolwiek klawisza (przeszukiwanie w górę lub z dowolnego miejsca). Szukanie można prowadzić nie tylko na nick, lecz także w obrębie numerów GG, adresów e-mail, czy numerów telefonu.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Kadu potrafi usuwać listę kontaktów z serwera, importować + eksportować listę kontaktów zarówno z/na serwer jak i z/do pliku zewnętrznego. Moduł odpowiadający za to jest rozwiązany jako solidne okno, włącznie z podglądem importowanej zawartości (brak w Gadu takiego "menedżera").
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Tak. Funkcja ta opiera się na podobnych kryteriach, którymi dysponuje oryginał (bez geolokalizacji), tylko okno jest inaczej rozwiązane.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
Dołączona grafika

- Panel informacyjny ujawniany po zaznaczeniu kontaktów. Jego wygląd jest dostosowany w Konfiguracja > Wygląd > Panel informacyjny > Styl. Po włączeniu modułu gg_avatars i ustawieniu takiego stylu możliwe wprowadzenie pokazywania tu avatarów.
- Tooltipy są obecne, alternatywnie styl bez dymków. Domyślnie bardzo skromne i nie wyświetlają avatarów, ale można to przeobrazić i zaprojektować pokaz avatarów (wymagany moduł gg_avatars + podprowadzenie ze składni Panelu informacyjnego kodu wyświetlania obrazów).[/i]

Formatowanie danych
W Panelu informacyjnym oraz tooltipach można przeprogramować zasób i wygląd informacji w nich zamieszczony na podstawie zmiennych ujętych w formatowaniu HTML.

Dołączona grafika

Przykłady domyślnych składni odpowiednio dla dymka oraz Panelu informacyjnego w stylu z avatarami:

[<i>%s</i><br/>][<br/><b>Opis:</b><br/>%d<br/><br/>][<i>Telefon:</i> <b>%m</b><br/>]

<table>
<tr>
<td><img src="{#{avatar_url} #{avatar_url}}{~#{avatar_url} @{ManageUsersWindowIcon}}"/></td>
<td><div align=\"left\"> [<b>%a</b>][ (%u)] [<br>tel.: %m][<br>IP: %i]</div></td>
</tr>
</table>
<hr>
<b>%s</b>[<br>%d]
Jest tu nieskończenie wiele możliwości tworzenia podziałów / separatorów, kolorowania tła i tekstu, wstawiania odnośników obrazkowych etc. Niestety to wymaga znajomości kodu HTML i użytkownik początkujący raczej nie poradzi sobie bez gotowców.


- "Pre-instalacyjne" dane kontaktu nader podobne do tego co oglądamy w Gadu, z wyjątkiem braku wyświetlania obrazków wizytówkowych. Uzupełnienia informacyjne pochodzą z aktywacji modułu nextinfo, który umożliwia dodanie: rozszerzonych informacji (m.in. telefony / adresy-e-mail / alternatywne loginy / imieniny / urodziny), notatek, zdjęcia. Moduł ten posiada opcjonalny system powiadamiania o imieninach / urodzinach użytkownika z wyprzedzeniem X dni.
Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Kadu posiada mechanizm kart w oknie rozmowy. Karty można relokować przez przeciąganie, oraz odpinać. Konfiguracja przewiduje takie manipulacje jak: pozycję kart, minimalną ich liczbę, uwzględnienie ich dla konferencji, trochę pomniejszych drobnostek, a także przejście na tryb czysto okienny.
- Emotikony: Obsługiwane. Z programem wchodzi grupa pingwinków. Wymiana nie powinna stanowić trudności, Kadu jest kompatybilne z większością popularnych zestawów emotikonek.
- Formatowanie tekstu: Podstawowe czyli pogrubienie / kursywa / podkreślenie / zmiana koloru.
- Sprawdzanie pisowni: Nie, choć w wątku na forum jest wspominany niestandardowy beta moduł (klik). Dodatkowa możliwość to aktywowanie modułu word_fix wprowadzającego automatyczną korektę słów w rodzaju typos Cibei<>Ciebie.
- URL / Obiekty specjalne: Wyświetlane klikalne linki (w opcjach dostępny system ich skracania) oraz przesyłane obrazki.


Archiwizacja rozmów:
Funkcja występuje pod nazwą Historia. Przeglądana zbiorczo lub per kontakt. Prosty twór kategoryzujący rozmowy wg użytkowników, a posiadający funkcję przeszukiwania. Archiwum zachowuje URL / formatowanie / emotikony / obrazy w postaci oryginalnej. Konfiguracja Historii udostępnia: wyłączenie logowania, opcjonalne zrzucanie zmiany statusów, limitacje cytowania historii w oknie rozmowy.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: W porównaniu do Gadu zestaw odbioru zdarzeń ma przebogatą konfigurację. Dla zdarzeń typu nadchodzące rozmowy / zmiany stanu użytkowników (można precyzować również konkretnych userów od których idzie notyfikacja) / transfery powiadomienia mogą być realizowane przez: otworzenie okna, dźwiękowo, wizualnie. Wszystko konfigurowalne. OSD ekranowe można wypozycjonować + dopasować kolorystycznie do swoich potrzeb. Wbudowana również opcja tzw. trybu cichego, czyli wyłączenia wszelkich powiadomień.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Nie, brak obsługi powiadomienia o pisaniu wiadomości przez użytkownika.

Proszenie o uwagę: Brak takich funkcji.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Brak obsługi skórek, tylko obsługa modyfikacji tematycznych okien (zaledwie kilka wbudowanych). Za to mamy szeroki zasobnik przekształcania kolorów oraz czcionek elementów wszystkich okien komunikacyjnych i listy kontaktów. Możemy też podłożyć tło graficzne pod listę kontaktów, oraz znakować grupy własnoręcznie wybranymi ikonkami.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.. . . . . . . . . . . . . .

+

- Kompatybilność z protokołem GG8
- Bez komercji! Bez łajna portalowego!
- Duże wsparcie dla dróg komunikacyjnych Gadu
- O wiele większe możliwości konfiguracyjne niż oryginał
- Wykorzystywanie składni do edycji elementów

-

- Możliwa wieszalność i błędy (przypominam: to nie jest oficjalny build)
- "czasami błędnie działa dokowanie w trayu (wina Qt-win32, nie Kadu)"
- Błąd detekcji klienta pocztowego / przeglądarki (ale Kadu i tak użytkuje domyślnie ustawione w Window).
- Wersja dla Windows poszkodowana: brak modułów zewnętrznych oraz wsparcia

Werdykt końcowy: Mimo że, portowanie narzuca pewną "kulawość" rozwiązania, jest to dobra alternatywa na źródłowego potworka.

. . . . . . . . . . . . . .
Użytkownik picasso edytował ten post 24 04 2010 - 01:03


#17 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:49

Sieci Jabber/XMPP


Dołączona grafika Dołączona grafika#18 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:49

Dołączona grafika

AQQ

Strona domowa: http://www.aqq.eu/

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7
Licencja: darmowa / adware (nieszkodliwe reklamy)


Polski komunikator autorstwa Oconnela. Obecnie zintegrowany z portalem http://www.wapster.pl/, który oferuje systemem kont użytkowników i komunikację SMS, oraz umożliwia pobieranie grafik, tapet i dzwonków. Zalicza się do grona komunikatorów prężnie rozwijanych. Są dwie odnogi komunikacyjne:

Dołączona grafika AQQ1 - Ostatnia wersja starszej linii 1.x jest w swej naturze (niestety) naśladownictwem linii komunikatorów typu Gadu, a działa w obrębie własnej zamkniętej sieci. Komunikator ma natywną obsługę trzech sieci (Dołączona grafika AQQ1, Dołączona grafika Gadu-Gadu 6.x, Dołączona grafika ICQ). Poprzez wtyczki protokołowe możliwe dalsze rozszerzenie (Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika Jabber, Dołączona grafika Spik, Dołączona grafika MSN). Formy komunikacji przewidują: rozmowy tekstowe z wszystkimi sieciami, przesył plików i obrazków w sieciach AQQ1 i GG 6, wysyłanie SMS, oraz usługi VoIP (FoniQ). Komunikator można scharakteryzować jako reklamodawcze "rozwinięte Gadu". Prymitywizm pierwowzoru został wzbogacony o 8 statusów (z ustawianiem bajerów), długi opis 255 znaków, zrzuter ekranu, możliwość uzpełniania przez wtyczki (m.in. system autoryzacji) i modyfikację wyglądu.
Ta wersja jest nierozwijana (a na stronie domowej skrzętnie usunięto odnośniki) i przestarzała (niekompatybilna z Gadu Gadu 8). Usunięcie oficjalnych informacji o tej wersji na stronie autora jest znakiem, że należy zbierać manatki.Opis na podstawie wersji AQQ MultiJet 1.4.8.166 [2007-02-28]

Dołączona grafika AQQ2 - Nowe wcielenie komunikatora. AQQ2 jest już .... klientem Jabber/XMPP. Przejście na Jabber/XMPP oznacza przewartościowanie - teraz obsługa sieci realizowana uprzednio wtyczką jest przeniesiona do transportów. Wyjątkiem jest obsługa Gadu, eksponowana w postaci rozwiniętej wtyczki zapewniającej w zasadzie kompletną obsługę ważnych funkcji komunikacyjnych. W aktualnej formie komunikator jest kompatybilny z najnowszą linią Dołączona grafika Gadu-Gadu 8 i usunął oficjalne wsparcie dla starej zamkniętej sieci AQQ1. Szczegółowy opis funkcji komunikatora jest zlokalizowany poniżej.
Przy przesiadaniu się z 1 na 2 jest konieczne założenie nowego jabberowego konta oraz konwersja kontaktów, bo też te programy są zupełnie innymi systemami. Program w zasadzie może działać też na Windows 95/98/Me, ale oficjalnie nie jest to wspierane i zalecane.Opis na podstawie wersji AQQ 2.2 BlackWolf Build 64 [2010-05-11]
. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika Jabber/XMPP, Dołączona grafika Gadu-Gadu (wtyczka w instalatorze), Dołączona grafika Tlen.pl (wystarczy wpisać dane konta)

Po uzupełnieniu:

Dołączona grafika AQQ1 (wtyczka AQQ Network), Dołączona grafika Nimbuzz (wtyczka NimbuzzHelper), IRC (wtyczka IRC)

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika

* Geolokalizacja w wyszukiwarce, formatowanie Blip (wtyczka)
Dołączona grafika "Bonusy" / Reklamy:

- Flaszowe obiekty reklamowe na liście kontaktów i w oknie rozmowy. Ukrycie reklam w oknie lecz nie ich blokowanie (będzie się pojawiał jakby efekt "odświeżania" okien) umożliwia dodatek Cukiereczki. Metoda ta wypiera starsze mniej legalne wtyczki ingerujące w kod programu.
- Dodatkowo dręczenie użytkownika okazjonalnymi Wapster-wiadomościami o "tajnych kodach" umożliwiających pobieranie gadżetów na komórki.


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Wbudowana obsługa wtyczek. Klient ma bezpośredni dostęp do menedżera wtyczek. Spory zasób zewnętrznych uzupełnień. Indywidualnie można je pobrać ze stron aqq.eu + forum / aqqnews.komunikatory.pl / aqq4u.pl / aqq.bajo.pl.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Obsługiwany. Instrukcje uruchamiania komunikatora w taki sposób: Przenośne AQQ.
- Poligamia: Obsługiwana i to wielokierunkowo. Po pierwsze jest możliwe równoczesne uruchomienie kilku kopii programu (logujących odrębny profil). Po drugie w obrębie jednej instancji programu jest możliwość równoczesnego zalogowania na kilka kont jabber. Wielokrotne konta GG w jednej kopii programu wspomaga zewnętrzne GGClone.


Dołączona grafika Serwer:

Sieć Jabber: Domyślnym jabberowym serwerem jest aqq.eu, ale nie jest obowiązkowe zakładanie konta na tym serwerze. AQQ dopuszcza zakładanie nowych / lub logowanie już posiadanych kont z innych serwerów jabber. Obecna jest ogólna przeglądarka usług serwera, oraz dodatkowe uproszczenie polegające na wywołaniu tylko transportów sieciowych do rejestracji. Aktualnie serwer aqq.eu udostępnia tylko trzy transporty sieciowe, ale można korzystać przecież z innych serwerów udostępniających innych właściwości.
Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Wysyłanie wiadomości do całej grupy
- Wieloosobowe konferencje - W sieci jabber systemem czatów (MUC), a ponadto wspiera konferencję Gadu-Gadu.
- Rozmowy głosowe - W obrębie sieci jabber z macierzystego serwera aqq.eu.
- Wysyłanie obrazków - W sieci jabber i GG. Nie tylko gotowy plik, również zrzuty ekranu (dowolne okno, pulpit, wycinek ekranu)
- Wysyłanie plików - W sieci jabber i GG.
- Wysyłanie SMS - Obsługa bramek Era / Orange / Plus GSM ... i Wapstery.
- Wysyłanie e-mail
- Za pomocą wtyczek dodatkowe: poszerzona obsługa e-mail (Poczta), przerzut na FTP (FTPSend / FTP Upload), tablica rysunkowa (DrawBoard), czytnik RSS (RSS Express).

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Domyślnie brak. Uzyskamy to dopiero wtyczką AQQ Message to Anybody. Moim osobistym zdaniem powinien to być standard komunikatora a nie wtyczka.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowane połączenie serwerowe SSL/TLS dla Jabber + obsługa połączeń szyfrowanych Gadu.
- (Jabber) System autoryzacji: W menu kontekstowym użytkownika znajdziemy klasyczny potrójny zestaw: autoryzacja, jej cofanie, lub wznawianie o nią prośby.
- (Jabber) Jest funkcja odrzucania zaproszeń do rozmowy głosowej od osób spoza listy kontaktów.
- (Jabber) Listy prywatności: Obsługiwane. *
- Komunikator ma wbudowany dość dziwny filtr antispimowy, który ma zapobiegać atakowi spamerów (np. via tzw. "frazy zawieszające"). Może zaistnieć problem długich linków: KLIK.
- Podręczne opcje blokowania: Jest blokowanie użytkownika w menu kontekstowym rostera i związana z tym ogólna lista zablokowanych.
- Stan "Niewidoczny": Dla sieci Jabber obecny ogólny status Niewidoczny *. Dla sieci Gadu ogólnikowy Niewidoczny + "Tylko dla znajomych" + jest osobna lista Niewidzialności względem indywidualnych kontaktów.
- Poza tym automatyczne zabezpieczanie komunikatora przed niepowołanym dostępem po X minutach bezczynności.
- Dodatkowe zadania związane z systemem antyspimowym i blokowaniem użytkowników są realizowane wtyczkami: Bloker, Antyspam, MsgBlocker, Responder.

* Uwaga: Status Niewidoczny to relikt (metoda XEP-0018). Serwer musi go obsługiwać, by działał (akurat serwer własny aqq.eu wspiera go). Logując się na inny serwer zgodny ze standardem nie ma żadnego ukrywania. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.

Listy prywatności
Dostęp do ich edycji znajdziemy w menu Program > Zaawansowane > Listy prywatności. Jeśli zalogowano więcej niż jedno konto jabber, dla każdego dostępna odrębna edycja. Wygląd edytora przypomina nieco rozwiązanie z Mirandy.

Dołączona grafika

* Uwaga: Obsługa list prywatności zależy od serwera, na który się logujemy (aqq.eu obsługuje). Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Status: Status nakładany zbiorczo lub indywidualnie dla każdej z obsługiwanych przez AQQ sieci. Liczba stanów oraz długość opisu jest respektywna do właściwości sieci. Sieć jabber ma 7 stanów oraz opis długości 512 znaków. Sieć Gadu ma 6 stanów oraz opis długości 255 znaków (kompatybilność z Gadu 8). Opisy akceptują fajerwerki: formatowanie pionowe, wprowadzanie emotikon, klikalne URL. Konfiguracja pozwala ustawiać wybrany stan wraz z opisem przy starcie komunikatora, oraz zostawiać określony opis przy rozłączaniu.
Nadawanie w opisie utworu możliwe poprzez wtyczkę Tunestatus.

Auto-Away / Idle: Program przewiduje automatyczną zmianę stanu, odrębnie na stan Oddalony lub Nieobecny, po X minutach bezczynności. Te skromne wbudowane możliwości rozszerzają wtyczki. Za pomocą AutomationDate umieścimy w naszym opisie czas w jakim jesteśmy niedostępni. Wspomniany już wcześniej Responder wprowadza bot umożliwiający automatyczne odpowiadanie na wiadomość, gdy jesteśmy nieobecni, lub na wiadomość która ma specyficzne słowa.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): AQQ częściowo to realizuje, o ile wspiera to zadanie serwer (w tym przypadku aqq.eu tak). Aktualnie funkcjonalność zawężona do publikacji utworów muzycznych (to co innego niż wstawianie do statusu odtwarzanego utworu). Opcja nosi nazwę "Informuj znajomych o aktualnie słuchanym utworze muzycznym" i współpracuje z odtwarzaczami WinAmp/Foobar2000. Z naszej strony brak znaków graficznych. Zaś informacja o innych zostanie zaprezentowana w tooltipie lub po najechaniu na ikonkę znajdującą się pod ikonką statusu (patrz na ustęp Roster). Poprzez wtyczkę UserMood dostaniemy i ustawianie nastrojów (wtyczka ma błędy działania).

Avatar (metoda XEP-0084 czyli przez PEP): Ustawianie własnego obrazu Jabber jest wywoływane przez klik w pole domyślnego obrazu zlokalizowanego przy koncie. AQQ oferuje gotową galerię predefiniowanych obrazów. Można także wskazać ręcznie własny plik z dysku w formatach: PNG / GIF / JPEG / BMP / TIFF / ICO / EMF / WMF. Natomiast inna sprawa to ustawianie obrazu Gadu, jest to wykonalne z poziomu Profilu w ustawieniach wtyczki Gadu.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Lista kontaktów obsługuje ich wyświetlanie po zaznaczeniu kontaktu (prezentacja avatarów / możność ich wyłączenia zależy od kompozycji). Są obsługiwane avatary Jabber, a także są pobierane avatary Gadu. Można je też przypisać do każdego kontaktu na liście, niezależnie od faktu czy dany użytkownik posiada avatar.
- Statusy opisowe: Można decydować o ich wyświetlaniu; obecna opcja sterowania wyświetlaniem opisów pionowych i emotikonów w opisach. Możliwe także ukrycie opisu indywidualnego użytkownika (przez opcję w danych kontaktu). URL są klikalne bezpośrednio na liście.
- Ikony sieciowe: Kontakty z sieci Jabber/Gadu/Tlen dostają automatycznie taki wyróżnik, reszta transportów najwyraźniej nie.
- Oznaczenia dodatkowe:
-----------------------------------------------
Dołączona grafika (PEP - użytkownik słucha muzyki)
Dołączona grafika (blokowany)
Dołączona grafika (bez autoryzacji)
Dołączona grafika (oczekiwanie autoryzacyjne)
Dołączona grafika (obserwator: kontakt autoryzowany, my nie prosiliśmy o autoryzację)

-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Dodatkowy obsługiwany typ kontaktu to tzw. "zwykły", czyli nie powiązany z żadną siecią np. dla numerów telefonów komórkowych.
-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Użytkownik zalogowany w różnych miejscach w tym samym czasie jest wielokrotnie powielany na liście kontaktów. To wygląda dość dziwnie - po rozłączeniu alternatywnej lokalizacji użytkownika ten zasób nie zanika, dopóki nie zrestartujemy AQQ...
- Metakontakty: Obsługiwane - tworzenie dostępne w danych edycyjnych kontaktu (instrukcje).
- Tworzenie grup: Z menu Kontakty opcją Dodaj grupę lub podczas dodawania kontaktu. W menu kontekstowym kontaktu dostępny menedżer grup umożliwiający relokacje (nie ma techniki drag'n'drop). Użytkownik może należeć do kilku grup jednocześnie. Z PPM na grupę dostępne opcje m.in. jej scalania z inną. Grupy puste nie są automatycznie usuwane.
- Grupy wielopoziomowe: Brak wsparcia.
- Grupy predefiniowane: Grupa domyślna, ot tak po prostu.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Priorytet wg stanu / nazwy kontaktu / pochodzenia sieciowego. Grupy są układane alfabetycznie i to nie podlega zmianom.
- Filtrowanie widoku: Przez ikonkę danej grupy można usunąć z pokazywania kontakty rozłączone. W opcjach znajdziemy też w(y)łączanie wyświetlania Obserwatorów.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Pas szukania uruchamiany przez CTRL+F lub wybranie takiej opcji z menu Kontakty.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Brak. Lista jest trzymana na serwerze.
- Kontakty Gadu: Obsługuje import-eksport do pliku i na serwer, oraz usuwanie listy z serwera. Ma kompatybilność z formatami GG8.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Możliwość wyszukiwania w sieci Jabber oraz "skopiowany" moduł wyszukiwarki z GG8 (włącznie z geolokalizacją).
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
- Tooltip informacyjny jest wyświetlany. Nie można go wyłączyć ani konfigurować.
- Wizytówka: Można wprowadzić całkiem sporo informacji o danym kontakcie (lista adresów e-mail / Prywatne / Dom / Praca).
- Dane o aktywności użytkowników uzupełniane wtyczkami (AQQ Last Seen / AQQ Contact State).Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Okno rozmowy można zorganizować w karty włączając stosowną opcję. Przez przeciąganie kart możliwa zmiana ich kolejności. Brak innych konfiguracji.
- Emotikony: Obsługiwane, można je wyłączyć. Program dysponuje menedżerem paczek emotek, pozwalającym ustawiać ich priorytety oraz je wymieniać. Alternatywne zestawy do pobrania ze strony AQQ: KLIK.
- Formatowanie tekstu: Nie. Dopiero po dowtyczkowaniu przez Text Formatter (działa po stronie klienta, obie strony muszą posiadać tę samą wtyczkę). Natomiast zupełnie inna sprawa to formatowanie wiadomości Blip poprzez wtyczkę Blip.
- Sprawdzanie pisowni: Nie. Dopiero po uzupełnieniu wtyczkami Spellchecker / Korektor.
- URL / Obiekty specjalne: Są wyświetlane klikalne odnośniki, przesyłane obrazki, oraz podgląd filmików YouTube. Za pomocą wtyczek dodatkowe: Wrzuta Player / MimeTeX / Simple Syntax Highlighter / Wlepki.


Archiwizacja rozmów:
Archiwum pod nazwą Historia. Przeglądana w trybie zbiorczym lub z wywołania dla konkretnego użytkownika (z menu kontekstowego listy bądź też okna rozmowy). Jest podzielona na kontakty z listy oraz spoza. Posiada prostą wyszukiwarkę, funkcję kompaktowania, wydruk, zapis do zewnętrznych plików TXT / HTML oraz tryb kopiowania. Formatowanie ocalone (wyświetlane obrazki / emoty / klikalne URL). Konfiguracja umożliwia ogólne w(y)łączenie archiwizacji. Poza tym w AQQ jest możność konfigu per kontakt, czyli odznaczenia opcji archiwizacji tylko dla wybranej osoby z poziomu jej wizytówki. Całości dopełnia wtyczka Archeolog.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Dostępny konfigurowalny zestaw dźwiękowy dla zdarzeń: zmiany statusu, wiadomości (pierwszej przychodzącej / przychodzącej / wychodzącej), wiadomości czatowych (przychodzące / wychodzące), rozmów głosowych (przychodząca / zakończona), transferów (nowy / ukończony), okien powiadomień, zwracania uwagi rozmówcy, zabezpieczania programu oraz pomocy i uzyskania awansu "poziomu doświadczenia". Domyślne dźwięki można wymienić własnymi WAV. Indywidualne przypisywanie dźwięków kontaktom wchodzi dopiero z wtyczki Contact Tune.

Są i prezentacje natury graficznej. W menu Ustawienia > Podstawowe > Rozmowa dostosowujemy informację o nowej wiadomości w trayu systemowym, czyli jej formę (systemowy balonik informacyjny i/lub dodatkowe powiadomienie w oknie informacyjnym OSD) oraz zawartość (pokazywanie treści wiadomości). W Ustawienia > Wygląd > Widok można zadecydować o (nie)obecności zawiadomień o statusach użytkowników w tym OSD, a także o przeniesieniu do tła wszystkich OSD przy aktywności aplikacji pełnoekranowej. Wreszcie i w menu Ustawienia > Podstawowe > Wiadomości > migająca dioda Scroll Lock przy nadejściu wiadomości.

Dołączona grafika

Kolejny element powiadomień to funkcja "Daj mi znać" w menu kontekstowym użytkownika, która umożliwia informowanie nas o dostępności wybranych kontaktów z listy. Można wybrać powiadomienie o przejściu w konkretny status oraz o zmianie opisu.

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Dla Jabber/XMPP obsługuje powiadomienie o pisaniu i inne stany rozmowy (pauza / zamknięcie okna rozmowy ...). Jest wspierany także Pisak Gadu. Wizualizacja w postaci zapalającej się w kolorze "lampki" z adnotacją stanu na spodzie okna rozmowy. Zachowanie niekonfigurowalne.

Dołączona grafika

Poza tym AQQ wprowadza ciekawą rzecz: funkcję śledzenia w czasie rzeczywistym tego co pisze w danym momencie nadawca (tzw. Real-Time Typing). Konfiguracja tego zachowania jest w Ustawienia > Podstawowe > Rozmowa > Rozmowa na żywo. Tu można zdecydować o selektywności przekazu: wyświetlanie tylko licznika znaków od strony rozmówcy lub ukrywanie treści naszej wiadomości (odbiorca widzi tylko licznik znaków).

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): AQQ posiada tę opcję w Ustawienia > Podstawowe > Wiadomości. Brzęczyk jest rozwiązany w formie potrząsania komunikatorem, z dodatkowymi chmurkami OSD i dźwiękiem. Przycisk dzwonka Dołączona grafika jest usuwany z menu okna rozmowy, jeśli druga strona nie jest z tym kompatybilna. Bajer możliwy na linii AQQ<>AQQ (wykrywa także Jabbim, ale to nie będzie mieć takich skutków).


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Są duże możliwości zmiany wyglądu. AQQ wspiera przeobrażanie wyglądu przez system kompozycji, włącznie z obramowaniem okien. Kolekcja do pobrania ze strony domowej AQQ. Z poziomu komunikatora można jeszcze ustalić poziomy przeźroczystości dla okien oraz czcionki.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Tak, w pewnych wariantach. Komunikator wykorzystuje właściwości kart w miniaturach. Odpowiada za to opcja Ustawienia > Podstawowe > Wiadomości > "Nie scalaj zakładek w pasku zadań Windows 7 / Vista". Jeśli opcja jest zaznaczona, wszystkie karty okna rozmowy są prezentowane oddzielnie w obrębie unifikowanego podglądu, i z jego poziomu można się przełączyć na / zamykać wybraną kartę. Uwaga: ta opcja nie działa, jeśli jest włączona zmiana obramowania okien. Kolejny element integracji to obsługa listy szybkiego dostępu gromadząca skróty do zmiany statusu / opisu oraz innych opcji programowych. Poza tym, AQQ wspiera także wizualizację progresu na przycisku (dla transferów).

Dołączona grafika Dołączona grafika

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Wbudowana. Dostępna bezpośrednio z menu Ustawienia > Zaawansowane.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Otwarcie na Jabber/XMPP
- Kompleksowe wsparcie protokołu GG8
- Możliwość równoczesnego logowania na kilka kont Jabber/XMPP
- Obsługa list prywatności Jabber/XMPP
- Wyposażony w system omijania NAT'u
- Sprawny system bramek SMS
- Metakontakty
- Atrakcyjny wygląd z możliwością jego modyfikacji
- Komunikator rozwojowy, supportowany, z dodatkami
- Tryb portable
- AQQ1: Obsługa wielu sieci, kilka ciekawych rozwiązań funkcyjnych, wtyczkowanie, personifikacja wyglądu

-

- Nastawienie komercyjne i reklamy
- Integracja z Wapster, system zbieractwa punktów, idiotyczne poziomy doświadczenia za stażowanie w sieci AQQ
- Może mieć problemy ze stabilnością i zwieszkami (wpływ reklam / wtyczek...)
- Sztuczki z siłową redukcją wykorzystania pamięci (skutki odwrotne od zamierzonych)
- Przestarzała technika statusu Niewidoczny
- Dyskusyjny interfejs / gadżeciarstwo (kwestie gustu)
- Oparcie o silnik przeglądarki Internet Explorer
- AQQ1: dziwne praktyki (zastrzeżone w Regulaminie), reklamy, centralizowana zamknięta sieć własna, brak szyfrowanego łączenia, słabe możliwości wtyczek protokołowych, wymóg rejestracji konta AQQ, konwencja "ulepszone Gadu-Gadu"

Werdykt końcowy: bardzo dobra alternatywa dla użytkownika Gadu, gdybyśmy przymknęli oko na wbudowaną komercję. Przypominam, że "tuning" komunikatora jest nielegalny.

. . . . . . . . . . . . . .


Użytkownik picasso edytował ten post 11 05 2010 - 21:12


#19 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:49

Dołączona grafika

Spik

Strona domowa: http://spik.wp.pl/

Platforma: Windows 98/Me/2000/XP/Vista
Licencja: freeware


Polski komunikator autorstwa mega portalu Wirtualna Polska - oparty o protokół jabbera. Spik jest następcą starszego komunikatora portalu WPKontakt. W przeciwieństwie do GG-fobików jest to sieć otwarta, i choć WP oczywiście promuje swojego klienta, mając jabberowe konto na WP możesz skorzystać z niego w dowolnym jabberowym programie a nie tylko w Spik. To się chwali. Natomiast już mniejsze pochwały dla właściwości Spikowego serwera, który bazuje na przestarzałym trzonie i nie proponuje aż tak atrakcyjnych usług. Spik jest wiązany z różnymi usługami portalu WP (a także integrowany z badziewiem Usługi TP dającym dostęp do materiałów portalu Neostrada World oraz ... rachunku TP S.A). Konto na serwerze jabber.wp.pl można założyć wprost z aplikacji lub wchodząc na stronę http://profil.wp.pl. Zakładając konto w bonusie otrzymujemy m.in. darmową skrzynkę pocztową (3GB), miejsce na serwerze WebPark.pl oraz dostęp do gier on-line. Wirtualna Polska stworzyła cztery edycje Spika: omawianą tu instalacyjną Spik, portable SpikOnStick, uruchamianą z www przez konto pocztowe webSpik, oraz na telefony komórkowe mobiSpik. Niestety, najnowsze wieści niepomyślne: Wstrzymanie rozwoju Spika. Aczkolwiek w roku 2010 znienacka pojawił się build 2.7.2, głównie mikro poprawki...

Dołączona grafikaOpis na podstawie wersji Spik 2.7.2 [2010-02-23]


. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika Jabber/XMPP, Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafikaDołączona grafika "Bonusy" / Reklamy:

Mogą występować reklamy portalowe w formie odrębnego pop-upu. Częstotliwość jest różna, mogą następować "przesilenia". To utrudnia klasyfikowanie tego programu jako typowego reklamiarza, w rodzaju innych prezentowanych tu komunikatorów.


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Spik nie obsługuje systemu wtyczkowego. Co najwyżej można pobrać jakieś użytkowe uzupełnienia. Strona, z której można ściągać dodatki: spik.webpark.pl.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Jak zaznaczone we wstępie, jest dostępna oficjalna wersja przenośna SpikOnStick.
- Poligamia: Brak obsługi. Nie można uruchomić kilku kopii programu w tym samym czasie, nie można też w obrębie aktualnie załadowanego profilu wykonywać równoczesnego logowania na kilka kont jabber.


Dołączona grafika Serwer:

Domyślny serwer Spika to jabber.wp.pl. Możemy oczywiście w trakcie konfiguracji wskazać inne serwery, by zyskać możliwości dodatkowych transportów (już uprzednio wykonanych z poziomu innego klienta). Ale niestety program jest pozbawiony przeglądarki usług serwera. Właściwości serwera Spika można sobie przeglądnąć korzystając z innych klientów.... A tam nie za bardzo jest co przeglądać.


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Wieloosobowe konferencje prywatne i publiczne - Dostępne tylko dla użytkowników Spik / Jabber (nie dotyczy GG/ICQ).
- Rozmowy głosowe oraz video - Dostępne tylko z serwera jabber.wp.pl.
- Wiadomości głosowe - Rozwiązanie imitujące zasadę działania poczty głosowej. Wysyłanie na serwer nagranych za pomocą mikrofonu wiadomości.
- Przesyłanie obrazków - W sieci Spik (limit 64KB, ale po przekroczeniu wagi po prostu przełącza się to na tryb transferu plików) oraz GG (limit 255KB).
- Przesyłanie plików - Tylko w sieci Spik / Jabber. Limit do 4GB. Ma prosty menedżer transferu ze statystykami.
- Wysyłanie SMS - Obsługuje bramki Orange, Orange Multibox, Plus Gsm, Era Gsm, z możliwością ustawienie priorytetu bramki.
- E-mail: Zarówno wysyłanie e-mail jak i sprawdzanie własnej skrzynki. Wbudowane do programu wsparcie wielu kont pocztowych, które możemy obsługiwać przez domyślnego systemowego klienta email lub klienta www WP.
- RSS: Sprawa jabberowa więc jest, aczkolwiek moduł sztywny i nie da się rekonfigurować na inne niż oferowane serwery (kanały).
- (Płatne) połączenia telefoniczne i przesył kamerowy video przez neofon tp. Istnieje możliwość korzystania z dowolnego operatora VoIP wspierającego protokół SIP (np. neofon tp, Tlenofon, EasyCall, Gadu NaGłos, itp.).

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Brak.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo i prywatność:

- (Jabber) Połączenie z serwerem jest szyfrowane (SSL).
- (Jabber) System autoryzacji: Konfiguracja ma skorelowaną opcję automatycznego jej (nie)akceptowania. We właściwościach danego kontaktu w karcie Obecność są dostępne indywidualne opcje rezygnacji / cofania subskrypcji.
- (Jabber) Listy prywatności: Minimalne wsparcie.
- Podręczne opcje blokowania: Wbudowane ignorowanie użytkownika w kontekstowym, organizowane w ogólną Listę osób ignorowanych, na której ptaszkujemy nicki z listy kontaktów oraz spoza.
- Stan "Niewidoczny": Ukrywanie się realizowane poprzez ogólny status Niewidoczny, lub też przez tzw. Czapkę Niewidkę (patrz niżej na listy prywatności).
- (Jabber) Możliwość zablokowania swojego statusu www i w wyszukiwaniu.

Listy prywatności
Spik stosuje maksymalnie zredukowane rozwiązanie. Jest uproszczone pod początkujących użytkowników, wykonywane transparentnie, nie ma dostępu do edycji list. Przejawem tej techniki jest Czapka niewidka umożliwiająca sterowanie swoim ukrywaniem dla wybranych kontaktów poprzez opcję grupy "Ukryj moją obecność" (funkcja widoczna w interfejsie tylko podczas logowania na serwer obsługujący listy prywatności).

Dołączona grafika

W Menu > Ustawienia > Prywatność i bezpieczeństwo są opcje związane z systemem list prywatności. O ile zostanie zaznaczona opcja GG "tylko dla znajomych", Czapka Niewidka działa też i w sieci Gadu. Jest też opcja "Odbieraj wiadomości tylko od osób z mojej listy kontaktów" (funkcja widoczna w interfejsie tylko podczas logowania na serwer obsługujący listy prywatności).

Dołączona grafika

Uwaga: W zależności od tego na jaki serwer się logujemy, będzie działał albo status Niewidoczny, albo będą dostępne opcje Czapki niewidki (Spik w kombinacji z własnym serwerem obsłuży oba typy). Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Dostępne 6 statusów z operacjami ich generowania. Możliwość ustawienia opisu o długości 256 znaków (w sieci Spik / Jabber), wprowadzenia doń klikalnych linków, a nawet pionowo. Opis da się ustawić dla każdego ze statusów - nawet Rozłączonego i Ukrytego. Status można synchronizować z odtwarzaczem WinAmp. Spik nie respektuje właściwości innych sieci - nie ma odrębnego menu z indywidualizowanymi statusami. Poza tym brak kompatybilności z nowymi statusami i długim opisem GG8.

Auto-Away / Idle: Spik posiada tylko jedno ustawienie, czyli zmiana statusu na "Chwilowo niedostępny" po X minutach bezczynności.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Nie, brak wsparcia.

Avatar: Wybór własnego obrazu identyfikującego w sieci Spik / Jabber następuje po skorzystaniu z Menu > Zmień zdjęcie. Wprowadzany obraz jest limitowany do 80x80. Obsługiwanymi formatami graficznymi są: BMP / JPEG / GIF / PNG / ICO / MNG / TIFF / TGA / PCX / WBMP / WMF / JP2 / JPC / PGX / RAS / PNM / PGM. Można załączyć opis. Nie obsługuje bezpośredniego ustawiania avatara Gadu (tym bardziej ICQ).

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Lista kontaktów wspiera ich wyświetlanie po zaznaczeniu kontaktu. Nie są jednak obsługiwane obrazy Gadu / Tlen / ICQ. Avatarów nie da się asygnować do innych osób na liście kontaktów.
- Statusy opisowe: Wyświetlane, opcjonalnie do wyłączenia i brak dalszych konfigów.
- Ikony sieciowe: Rozróżnianie pochodzenia użytkowników zależy od wybranego ogólnego schematu graficznego.
- Oznaczenia dodatkowe:
-----------------------------------------------
Dołączona grafika (grupa użytkowników przed którą się ukrywamy)
Dołączona grafika (użytkownik ignorowany)
Dołączona grafika (brak autoryzacji od / do lub obustronnie)

-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Zupełny brak oznaczeń.
- Metakontakty: Brak wsparcia.
- Tworzenie grup: Podczas dodawania kontaktu / z prawokliku na inną grupę / w danych edycji kontaktu. W danych kontaktowych zawsze można wywołać ogólniejszy menedżer grup. Użytkownik może należeć do kilku grup jednocześnie. Lista wspiera przeciągnij i upuść do przemieszczania użytkowników.
- Grupy wielopoziomowe: Brak wsparcia.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Użytkownicy układani w obrębie grupy w trybie wg statusu lub alfabetycznie. Możliwe też ustalanie własnej kolejności grup z pominięciem ich alfabetyki.
- Filtrowanie widoku: Można ustawić wyświetlanie tylko użytkowników połączonych lub tylko tych dysponujących statusem "Dostępny", także schować z grupy "Wszyscy" użytkowników znajdujących się w innych grupach oraz pomijać grupy puste. Dodatkowo dla każdego użytkownika w jego edycji figuruje opcja "Zawsze widoczny na liście kontaktów", uniezależniająca go od nałożonych filtrów.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przez CTRL+F.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Spik przetrzymuje listę kontaktów na serwerze. Opcjonalnie można ją w całości eksport-importować do formatu *.XML.
- Kontakty Gadu: Możliwy import + eksport kontaktów Gadu z / na serwer GG. Eksport kontaktów do pliku formatu Gadu 7 już niebezpośrednio, tzn. za pomocą konwertera Spiczer. Jak widać, brak obsługi formatów GG8.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
- Brak tradycyjnego tooltipu informacyjnego z najechania myszką. Po kliknięciu na użytkownika ujawnia się panel kontaktu dający dostęp do szybkich akcji względem tego użytkownika. Panel można wyłączyć, lecz nie można go programować.
- Prócz danych pobieranych z katalogu publicznego, są tzw. "lokalne" czyli te które można samemu wypełniać. Zaledwie kilka pól adresujących e-mail czy komórki.
Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Karty rozmowy otwieralne w głównym oknie programu (co można przekonfigurować na indywidualne okna). Takie rozwiązanie unifikujące wszystko jest rzadkie.
- Emotikony: Obsługiwane, lecz można wyłączyć. Dodatkowa funkcja to wyszukiwanie emotikonów wewnątrz wyrazów. Alternatywne zestawy emotek do pobrania stąd: KLIK
- Formatowanie tekstu: Obsługiwane (tylko dla sieci Spik/Jabber). W zestawie: pogrubienie, podkreślenie, kursywa, kolor tekstu. Konfiguracja umożliwia w(y)łączanie formatowania oraz kolorów tła dla wiadomości.
- Sprawdzanie pisowni: Brak.
- URL / Obiekty specjalne: Wyświetlane klikalne odnośniki i wysyłane obrazy. Specyficzną funkcją Spika są tzw. Zagajki, czyli podwiązane pod skrót klawiaturowy najczęściej używane teksty.


Archiwizacja rozmów:
Archiwum jest podzielone wg typu komunikacji (np. rozmowy, głosowe, SMS, transfery). Dostępne opcje to: kasowanie / odtwarzanie skasowanych, kompaktowanie, przeszukiwanie wg słowa kluczowego / kontaktu / typu komunikacji, oraz indywidualny eksport każdej z gałęzi komunikacji do odrębnego pliku. Archiwum nie zapisuje pewnych elementów: brak emotikon a linki URL w postaci tekstowej.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Wbudowany schemat audio, z wyborem dźwięku lub odczytu tekstu. Ten typ powiadomień jest dla zdarzeń: kontaktów (dostępność / dodanie do listy / autoryzacja), wiadomości i czatów (nowa / wysłana / nowa na czacie / zaproszenia do czata), rozmowy głosowej (zaproszenie / oczekiwanie / zajęte / błąd), transferów (nowy plik / rozpoczęcie lub ukończenie transferu), innej komunikacji (wysłanie SMS, nowa poczta, RSS), oraz programowych (start aplikacji / połączenie z serwerem / wyszukiwanie / wciśnięcie określonego klawisza).

Nadchodzące wiadomości czy zmiany statusów osób mogą być sygnalizowane również graficznie = animacją ikony zasobnika oraz OSD ekranowym plasowanym w prawym dolnym narożniku. We Właściwościach kontaktów w karcie Obecność jest opcja powiadomień o statusach umożliwiająca indywidualną konfigurację względem użytkownika.

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu wiadomości przez rozmówcę. Wyświetlanie tej informacji można wyłączyć.

Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Brak obsługi.

Inne: Głosowy odczyt treści wiadomości i informowanie o pojawieniu się znajomych. Wymaga instalacji dodatku System Syntezy Mowy (dwa rodzaje: męski + żeński).


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Z poziomu programu można mieć wpływ na wygląd listy kontaktów (czcionki / kolory / podkładowy obraz), a także jest obecny globalny mechanizm skórek i schematów. W samym programie jest kilka gotowych kompozycji, z możliwością zastrzeżenia zmiany tylko wybranych elementów oraz wprowadzenia dodatkowych efektów typu przeźroczystość. Dostępne też niestandardowe schematy (STĄD).


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Brak.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Stabilny serwer własny
- Obsługa innych jabberowych kont, i odwrotnie: korzystanie z serwera WP w innych klientach niż Spik
- Wysyłanie plików i rozmowy głosowe działają nawet za NATem / firewallem, oraz na łączach o słabych parametrach (modemowe)
- Dodatki multimedialne czyli rozmowy audio-video
- Lista kontaktów i (opcjonalnie) ustawienia programu trzymane na serwerze (brak strachu o utratę danych, konfig Spika zawsze taki sam)
- Rozmowy w kartach głównego okna
- Będąc jabberem jednocześnie zachowuje podobieństwo interfejsu / opcji do swojskich standardów typu GG. Przesiadka nie stanowi problemu.
- Prosta konfiguracja
- Modyfikowalny wygląd
- Dostępna wersja portable

-

- Zamrożenie projektu
- Niekompatybilność z protokołem GG8
- Kompromisowa forma pośrednia między Gadu a Jabber skutkująca ograniczeniem zarówno jednych jak i drugich
- Zupełny brak przeglądarki usług na serwerach Jabbera minusuje tu wydatnie
- Skrojona realizacja listy prywatności
- Rozmowy audio-video dostępne tylko z macierzystego serwera WP. Użytkownikom innych serwerów pozostaje jednak możność przesyłu plików i wiadomości głosowych, oraz obsługa wizytówki - przy jednoczesnym zyskaniu transportów.
- Niepełne wsparcie Unicode
- Brak metakontaktów
- Sztywna "bez-pluginowa" natura programu
- Patrząc odwrotnie: dyskusyjny interfejs (niektórzy uważają go za "łysy")
- Incydentalne reklamy portalowe
- Dostępny tylko dla Windows.

Werdykt końcowy: dla przeciętnego mało rozgarniętego użytkownika Gadu-Gadu jak znalazł. Użytkownik zaawansowany będzie niezadowolony.

. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik Moonshield edytował ten post 22 07 2010 - 21:51


#20 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:49

Dołączona grafikaDołączona grafika

Pandion / Magik Communicator

Strona domowa: http://pandion.im/
Strona domowa: http://www.magik.xn.pl/

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7
Licencja: GPL (open source)


Oba klienty mają wspólny opis, bo tu występuje zjawisko klonowania - pierwszym był oczywiście Pandion, w następnej kolejności pojawiły się polskie klony. Hapi, Muvio i Magik Communicator to polskie klienty Jabber/XMPP, które w istocie można uznać za przerobioną wersję Pandiona. We wszystkich przypadkach interfejsy nieomal identyczne, aczkolwiek funkcyjnie Hapi miało się niby bardziej przystosować do polskich warunków (wtyczka ułatwiająca migrację GG, niestety włącznie z szarą banerową rzeczywistością). Losy klientów zawichrowane: Hapi od roku 2005 zero aktualizacji, Muvio nawet już nie ma swojej strony domowej, zaś Magik Communicator i Pandion miały potężny przestój. Dużą niespodziankę zrobił Pandion - jako nieaktualizowany od roku 2006 (wersja 2.5) został uznany za nieżywy, a tu proszę developerzy wrócili z nowym serwerem pandion.im i nową wersją 2.6 w końcówce 2009, zmieniając na dodatek licencję na GPL (dotychczas było to freeware). Ta nowa wersja 2.6 wprowadza: instalator współpracuje w trybie cichym z UAC, jest nowy system ręcznego sprawdzania aktualizacji (z podziałem na wersje stable / beta / development), po uruchomieniu jest zupełnie nowy dialog logowania oraz Welcome Screen z szybkim dostępem do określonych funkcji, samo GUI zaś przeszło lekki tunning graficzny, pojawiła się wyszukiwarka na liście kontaktów, poza tym różne fixy bugów. Postępy nad Pandionem do obserwacji na blogu. Pandiona wydali i nagle .... Magik także pojawił się w nowej wersji 0.7. :) Magik zmienił swój domyślny serwer z archaicznego jabberek.net na nowoczesny chatmask.com, podrobił ogólny Pandion-wygląd i wyszukiwarkę listy, ale nieco przeobraził pewne szczególiki + dodał sprawdzanie pisowni. Magik różni się też tym od Pandiona, że usuwa widok menu narzędziowego listy kontaktów / okna rozmowy, jest ono wywoływane przez klik w nagłówek.

Dołączona grafika Wersja polska wbudowana w instalator PandionaOpis na podstawie wersji Pandion 2.6.106 [2010-04-22] + Magik Communicator 0.7 beta [2009-12-?]


. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

Po uzupełnieniu:

Dołączona grafika Skype (tylko w Magik, po domontowaniu wtyczki Magik Skype, wymaga zainstalowanego Skype)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafikaDołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Oba mają ten sam mechanizm wtyczkowy dostępny w opcjach, ale poróżnia je zasób wtyczek.
Pandion: Zestaw wbudowany przewiduje aktywację gierki Reversi, newsy (BBC / CBC), oraz szachy. Pandion wyeliminował lokowanie wtyczek na belce spodniej listy. Są po prostu dostępne z menu Narzędzia > Wtyczki.
Magik: Mamy więcej wtyczek do ładowania niezależnie, przez klik w ikonę w prawym dolnym narożniku listy. Dostępne tzw. Magik Today (informacje jaki mam dzień, którą godzinę i kto ma imieniny), SMS, radio, tablica rysunkowa, gierki i ten emulator Skype. Zainstalowane wtyczki lokują się na spodniej belce jako kolejne ikony, tak jak to było w Pandion 2.5.


Dołączona grafikaDołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Wątek na forum Pandion: klik.
- Poligamia: Oficjalnie brak obsługi. Ani nie można uruchomić równocześnie kilku kopii programu, ani symultanicznie logować kont w obrębie jednej instancji. To pierwsze można obejść kopiując wykonywalny programu np. Pandion.exe > Pandion_kopia.exe


Dołączona grafikaDołączona grafika Serwer:

Pandion: Domyślnym serwerem klienta jest pandion.im, ale można dobrać dowolnie inny serwer. Przeglądarka usług na serwerze dostępna pod tytułem "Transporty". Na chwilę obecną serwer Pandiona nie ma żadnych transportów włączonych.
Magik: Domyślnym serwerem klienta jest chatmask.com, ale można się logować na dowolne inne jabberowe konta. Serwer ma m.in. transport Gadu. Przeglądarka usług obrazowana jako funkcja "Inne komunikatory"
W obu przypadkach replika. Zaś "przeglądarka serwerowa" jest obcięta, nie można przeglądać innych usług oferowanych przez serwer.
Dołączona grafikaDołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Wysyłanie wiadomości do wszystkich w danej grupie
- Wieloosobowe konferencje
- Możliwość wysyłania plików
- Patrz na wtyczki

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Brak. Zostają ewentualne obejścia.


Dołączona grafikaDołączona grafika Prywatność i bezpieczeństwo:

- Posiadają zabezpieczenia komunikacji z serwerem (SSL/TLS).
- System autoryzacji: W Ustawieniach > Prywatność podstawowe definicje zachowań typu: formowanie pytania, akceptowanie / odrzucanie wszystkich próśb, lub też akceptowanie próśb subskrypcji z listy kontaktów a spoza zadawanie pytania. W menu kontekstowym kontaktu tylko opcja ponawiania prośby autoryzacyjnej.
- Jest prosta opcja blokowania odbioru wiadomości od osób spoza listy kontaktów.
- Listy prywatności: Brak interfejsu obsługi. Obejście dla zaawansowanego użytkownika: spożycie Konsoli XML.
- Podręczne opcje blokowania: Bezpośrednie blokowanie użytkownika z poziomu menu kontekstowego rostera + powiązana Lista zablokowanych w Ustawienia > Zablokowani. Użytkownicy blokowani są usuwani z widoku.
- Stan "Niewidoczny": ogólny status Niewidoczny *. Status ten jest emulowany wg listy prywatności.

* Uwaga: Status Niewidoczny (metoda XEP-0126) / listy prywatności - Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafikaDołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Status: Dostępne tylko 4 statusy właściwe + rozłączony (skądś to znamy...) z możnością ustawienia opisu. Programy się różnią wyglądem menu oraz oknem wprowadzania opisu. Pandion otwiera całościowe okno do wpisywania treści, zaś w Magiku opis jest wklepywany bezpośrednio w pasku w nagłówku listy kontaktów. Nie ma żadnego zarządzania czy szablonów. Wszystko niewygodne, mówiąc wprost: ta sama nuta co w Gadu.

Auto-Away / Idle: W Magiku skromne ustawienie automatycznego "Zaraz wracam" z wiadomością opisową, z dwoma stopniami bezczynności po X minut. Pandion ... to usunął (ma autodetekcję).

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Nie, brak wsparcia.

Avatar (przestarzała metoda XEP-0008 czyli via IQ): Od razu po zalogowaniu na dane konto, niezależnie od faktu czy już kiedyś ustawialiśmy w sieci Jabber/XMPP swój avatar, jest sztucznie przez program ustawiany jeden z domyślnych wbudowanych obrazów. Zmiana obrazu do wykonania przez klik w oczywiste pole na liście kontaktów. Dostajemy propozycję skorzystania z gotowej galerii obrazów. Możemy też wybrać własny plik z dysku w formacie GIF / JPEG / PNG, z ograniczeniem rozmiaru do 8KB. Technika ustawiania avatara jest przestarzała, a to może mieć konsekwencje w braku jego widoczności dla innych programów.


Dołączona grafikaDołączona grafika Roster:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Roster ma dwa tryby wyświetlania: szczegółowy i kompaktowy.


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Jest obsługiwane ich wyświetlanie. Nie można asygnować własnych avatarów dla innych użytkowników listy.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane tylko w trybie szczegółowym. Opis jest składany jednoliniowo (pionowe konstrukcje są ignorowane), URL są klikalne.
- Ikony sieciowe: Kontakty o innym pochodzeniu sieciowym automatycznie dostają własne ikonki np. Tlen czy Gadu im charakterystyczną.
- Oznaczenia dodatkowe: Brak.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Kontakt zalogowany z różnych miejsc w tym samym czasie jest multiplikowany na liście.
- Metakontakty: Brak wsparcia.
- Tworzenie grup: Albo "na czysto" z menu narzędziowego albo podczas dodawania kontaktu. Użytkownik może należeć do kilku grup jednocześnie. Użytkownicy są przenoszeni lub kopiowani do innych grup opcjami menu kontekstowego. Przeniesienie możliwe też przez uchwycenie ich ikony i upuszczenie na nazwę grupy. Z PPM na grupę jest także funkcja jej scalania z inną. Grupy puste są automatycznie usuwane.
- Grupy wielopoziomowe: Brak wsparcia.
- Grupy predefiniowane: Kontakty (czyli grupa domyślna).
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Automatycznie ustawione wg sekwencji: alfabetyczne grupy > kontakty połączone wg porządku alfabetycznego > kontakty rozłączone. Zachowań tych nie można zmienić.
- Filtrowanie widoku: Domyślnym zachowaniem jest chowanie użytkowników offline w bloku rozwijanym przez znaki plusa lokowane z prawej strony grupy. Dodatkowo dla każdej z grup jest możliwość ustalenia pokazywania wszystkich / tylko połączonych / bez kontaktów. Wygląda na to, że transporty per se są automatycznie maskowane.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Obecny czytelny paseczek wyszukiwarki w postaci pola nad listą kontaktów.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Listę kontaktów można eksportować oraz importować w formacie *.XML. Dodatkowo można wykonać import z plików AIM (*.blt), MSN (*.ctt), Gadu (*.txt).
-----------------------------------------------Dołączona grafikaDołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Tak, mają okna rozmów rozwiązane w kartach. Pandion: można je rozbić do pojedynczych okien. Magik: Układ na stałe, nie można tym manipulować.
- Emotikony: Obsługiwane. W Pandionie ich pokazywanie można wyłączyć, w Magiku nie widzę takiej opcji. Oba programy mają wbudowane po 2 zestawy i możność rozszerzenia kolekcji o kilka dodatkowych z bagażnika.
- Formatowanie tekstu: Obsługiwane - uruchamiany dialog znany z Notatnika, uzupełniony o podkreślenie / przekreślenie / kolor czcionki.
- Sprawdzanie pisowni: W Pandionie brak. W Magiku jest sprawdzanie pisowni.
- URL / Obiekty specjalne: Standardowo są klikalne odnośniki.


Archiwizacja rozmów:
Archiwum przeglądane względem indywidualnych użytkowników (PPM kontekstowym rostera lub z poziomu okna rozmowy). Jest prymitywne. Z jego poziomu można wykonać: proste szukanie (bez kryteriów), wydruk, zapis do zewnętrznych formatów HTML / XML / TXT / dowolny typ pliku, usuwanie. Nie uwzględnia formatowania i emotikon - wszystko pokazane jako czysty tekst. Konfiguracja przewiduje tylko wyłączenie archiwizacji.
Dołączona grafikaDołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Bardzo słaba konfiguracja. Zawiadomienia dźwiękowe aktywowanie indywidualnie dla: otrzymania wiadomości, dostępności użytkownika, rozłączenia użytkownika. Domyślne dźwięki można wymienić własnymi w formatach WAV / MP3 / WMA. Zmiany stanów użytkowników mogą być wizualizowane przez OSD ekranowe lokowane w prawym dolnym rogu (Pandion: menu Narzędzia > Zawiadomienia, Magik: wygląda na to że opcję ... usunięto). Na OSD Pandiona są opcje kierujące do dialogu z tego menu narzędziowego.

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługują powiadomienie o pisaniu, wizualizowane jako mały bar w oknie rozmowy. Zachowanie niekonfigurowalne.

Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Brak obsługi.


Dołączona grafikaDołączona grafika Interfejs graficzny:

Słodko out-of-box, bez żadnej możliwości radykalnych przeobrażeń interfejsu: brak wbudowanej obsługi skórek, zmiany kolorów, sterowania np. czcionką interfejsu czy poziomami przeźroczystości. Pandion lepiej niż Magik: pozwala doładować nowe tła okna rozmów.


Dołączona grafikaDołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Jest ukryta. Należy pojechać przez klawisz F12.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Programy przyjemne dla oka i kolorowe
- Baaaaardzo prosta konfiguracja, idiot-proof
- Formuła transportów zrealizowana w taki sposób, by początkujący przez kreatory bez trudu zarejestrował np. GG
- Rozbudowany zestaw emotikonów
- Dostęp do konsoli XML

-

- Rozwiązania sprymitywizowane
- Baaaardzo słabe możliwości konfiguracyjne Gadu-like
- Funkcje tyczące prywatności w powijakach (tylko status Niewidoczny, brak list prywatności)
- Pół-przeglądarka serwerowa ograniczona jedynie do aspektu transportów sieciowych
- Brak funkcji przesyłu pustej wiadomości bez konieczności dodania kogoś do rostera
- Nasz avatar nie jest automatycznie pobierany, trzeba go ręcznie przypisywać. Brak również avatarów w danych kontaktów
- Pandion: proponuje serwer bez włączonych transportów, chce ustawiać jako stronę domową "Pandion Search" + dodawać to do zestawu wyszukiwarek, ma niepełne spolszczenie.
- Cukier-Stylistyka (kwestie gustu)
- Wymagają obecności Internet Explorer
- Dostępne tylko na Windows

Werdykt końcowy: "Jabberowe GG", profilowanie na użytkownika Gadu.

. . . . . . . . . . . . . .

Pandion - krok po kroku (dla wersji 2.5)

Użytkownik picasso edytował ten post 01 05 2010 - 20:12


#21 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:49

Dołączona grafika

Jabbim

Strona domowa: http://dev.jabbim.cz/
Strona PL: http://www.jabbim.pl/

Platforma: Windows, Linux
Licencja: GPL (open source)


Jabbim - klient jabbera stworzony przez załogę czeskiego serwera jabbim, ich flagowy komunikator z dedykiem. Na scenie jabber pojawił się cichaczem i z poziomu polskiego użytkownika obiekt słabiej znany. Aplikacja napisana w Pythonie (QT, PyQT). Powstała z myślą o przeciętnych mało obcykanych użytkownikach, dlatego formuła programowa jest uproszczona i skoncentrowana na przyjemności obsługi. Z tego wynikają proste fakty: jest kolorowo a wszelkie zaawansowane manipulacje są usunięte z widoku na tyle na ile możliwe. Przy pierwszym uruchomieniu programu pojawia się wizard umożliwiający wskazanie posiadanego już konta jabber lub założenie nowego na jednym z serwerów jabbim (jest i polski jabbim.pl). Dla zaawansowanych do wglądu lista zgodności Jabbim z rozszerzeniami protokołu XMPP: Jabbim XEP Support. Projekt rozwojowy, prócz wersji stabilnej dostępne wersje "nightly builds". W roku 2010 team Jabbim wydał także edycję Jabbim client for Android.

Dołączona grafika Wersja polska wbudowana w instalatorOpis na podstawie wersji Jabbim 0.5.1 [2010-03-09]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Jabbim obsługuje system wtyczkowania, opcjonalnie z aktulizowaniem. Do programu jest wbudowany ich domyślny zestaw. Nie wszystkie są włączone, resztę należy aktywować ręcznie. Na teraz zestaw ten jest skromny.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Oficjalnie brak.
- Poligamia: Obsługiwana. Można uruchomić kilka kopii programu w tym samym czasie, w celu zalogowania kilku różnych kont. Natomiast nie można zalogować wielu kont w tym samym czasie w obrębie pojedynczego wywołania programu.


Dołączona grafika Serwer:

Preferowanym serwerem Jabbim jest jego macierzysty serwer jabbim (polski wariant: jabbim.pl). Co powinno nas zainteresować, są nań transporty GG + Tlen (dość stabilne). Serwer ten oferuje też własne oryginalne usługi rezerwowane tylko dla tego serwera. Np. można zarejestrować słowniki, pogonetkę (niestety wyświetlanie czeskie), oraz wirtualny dysk 101MB (dla użytkowników sponsorujących serwer poprzeczka wynosi 1.5 GB), czy skorzystać z robotów (np. Shorty skracający URL).
Niemniej można korzystać w Jabbim z kont na innych serwerach. Przeglądarka usług serwera jest przystosowana pod początkujących. Jest ona dwustopniowa: pierwszy ekran to forma uproszczona, drugi to bardziej zaawansowana postać.
Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Obsługa konferencji wieloosobowych (MUC). Tip: zwykłe konwersacje mogą być przekształcone w MUC poprzez bardzo proste przeciągnięcie kolejnego użytkownika z listy kontaktów na okno rozmowy.
- Przysyłanie plików
- Po włączeniu wtyczki EasyShare możliwe współdzielenie plikami.
- Po włączeniu wtyczki Jabber Disk Manager wprowadzimy interfejs obsługi wirtualnego dysku (jeżeli zarejestrowano się w tej usłudze serwera macierzystego jabbim).

Dołączona grafika

- Tablica rysunkowa, ujawnia się między dwoma kompatybilnymi klientami. Przy wykryciu takowego w oknie rozmowy pojawia się stosowny przycisk:

Dołączona grafika

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Obecna. Dostępna z menu Zadania.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo i prywatność:

- Połączenie serwerowe jest szyfrowane
- System autoryzacji: Nie są z tym związane żadne dodatkowe konfiguracje. W menu kontekstowym użytkownika znajdziemy typowe opcje usuwania autoryzacji.
- Listy prywatności: Obsługiwane w stopniu podstawowym *.
- Podręczne opcje blokowania: W menu kontaktu bezpośrednie opcje blokowania danego użytkownika, a także ukrywanie się przed tym wybranym kontaktem *.
- Stan "Niewidoczny": Przepisowo brak statusu ogólnego, niewidoczność selektywna jest realizowana via w/w techniki Listy prywatności.
- W opcjach dodatkowo możliwość odznaczenia wysyłania informacji o OS oraz pokazywania powiadomień czatowych.

Listy prywatności
Są uproszczone pod przeciętnego użytkownika. Posiada mini edytor list, czyli zarządzanie stanami blokowania / ukrywania dla konkretnych użytkowników. Lista ta zapełnia się kolejnymi nickami tylko wtedy, gdy wywołano blokady dla kontaktu. Nie da się tej listy w stanie pustym rekonfigurować z ręki.

Dołączona grafika


* Uwaga: Obsługa list prywatności i niewidzialności na ich podstawie zależy od serwera, na który się logujemy. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Status: Statusów ogólnych jest 5. Dla każdego z nich można wyartykułować osobny opis, zapisywać stany (predefiniowane = to co widać tu w kursywie), ostatnio używane są zapamiętywane w menu. Wyposażony w malutki edytor opisów. Jabbim pozwala ustawić opis również na wylogowaniu.
W zależności od zaistniałych transportów innych sieci na górnej belce pojawią się ich ikony dające indywidualne menu statusów dla każdego z nich. Statusy można ustawiać również indywidualnie dla każdego z kontaktów lub grupy z osobna (w menu kontaktu widnieje jeszcze status rozłączony).

Autoaway / Idle: Przy udziale wtyczki Autoaway / Status bezczynności. Wtyczka ma słabe możliwości konfiguracji, tylko ustawienie czasu oraz wiadomości opisowej.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Tak, pod warunkiem, że dany serwer wspiera PEP (serwery jabbim należą do tej kategorii). Jest obsługiwana publikacja nastroju, aktywności, słuchanej muzyki. W okolicznościach namierzenia wsparcia PEP pojawiają się w menu statusu dodatkowe menu Nastrój / Aktywność, a także odrębna ikonka dostępowa w nagłówku listy kontaktów. Po włączeniu wtyczki tune dodatkowo wchodzi synchronizacja z odtwarzaczy: WinAmp lub Foobar2000. Własne ustawienia podglądamy w tooltipie, cudze bezpośrednio w rosterze i/lub dymkach.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Avatar (metoda XEP-0153 czyli vCard): Swój avatar sieciowy możemy ustawić z PPM na obraz w górnej partii rostera i wybranie opcji Zmień obrazek profilu, lub z menu Zadania > Tożsamość. Otwiera się interfejs wizytówki, z poziomu której wprowadzamy własny obrazek.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Wyświetlanie avatarów na liście jest obsługiwane, lecz nie można przypisywać ich innym użytkownikom. Szczegóły graficzne wynikają ze stylu rostera.
- Statusy opisowe: Wyświetlają się w zależności od dobranego stylu rostera (np. styl kompaktowy jest ich pozbawiony). Są ignorowane opisy pionowe (wyświetlane jednoliniowo), a URL są rozformatowane.
- Ikony sieciowe: Kontakty o różnym pochodzeniu sieciowym dostają automatycznie ikonki ich sieci. Ich prezentacja także zależna od stylu rostera.
- Oznaczenia dodatkowe: Zależne od stylu rostera. Np. w stylu kompaktowym występują iksowe oznaczenia blokowania / ukrywania się przed danym użytkownikiem oraz PEP-ikony kontaktów mających skonfigurowane nastroje / muzykę etc.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Prezentacja kontaktu zalogowanego z różnych miejsc również zależy od stylu rostera, np. może to być oznaczenie liczbowe w nawiasach czy boczna strzałka. Menu kontekstowe kontaktu umożliwia podjęcie indywidualnych akcji względem danego zasobu (chat / wysył plików).
- Metakontakty: Obsługiwane. Wykonywane przez przeciąganie użytkownika na użytkownika, co ujawnia menu kontekstowe wyboru akcji.
- Tworzenie grup: Najpierw dodawany użytkownik, a dopiero po tym można stworzyć dlań grupę. Użytkownik może należeć do kilku grup jednocześnie. Przenoszenie lub kopiowanie użytkownika wykonywane przez przeciągnij + upuść lub opcję kontekstową. Grupy puste są automatycznie niwelowane.
- Grupy wielopoziomowe: Brak obsługi.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Automatyczne wg statusów w obrębie alfabetycznych grup. Brak wpływu na te zachowania.
- Filtrowanie widoku: W widoku można ukryć transporty oraz kontakty rozłączone.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Podczas gdy okno rostera jest aktywne, wpisanie z klawiatury znaku ujawnia pole wyszukiwania.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Brak.
-----------------------------------------------Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Ma tabowo rozwiązane okna rozmowy. Kart nie można rozdzielać i nie ma powiązanych konfiguracji.
- Emotikony: Obsługiwane, nie można ich wyłączyć. Domyślny zestaw można rozszerzyć pobierając nowe z Jabbim Extras.
- Formatowanie tekstu: Obsługiwane (wstawianie odnośnika / pogrubienie / kursywa / podkreślenie / kolor czcionki / kolor tła). Przyciski formatujące są usuwane z widoku, jeśli klient użytkownika nie ma wsparcia do odbioru formatowania lub jest niekompatybilny.
- Sprawdzanie pisowni: Brak.
- URL / Obiekty specjalne: Klikalne odnośniki.


Archiwizacja rozmów:
Odpowiada za to wtyczka Archive / Archiwum. Twór bardzo prosty. Konfiguracja przewiduje liczbę wiadomości mających się wyświetlać i ustalenie progu czasowego nie wyświetlania. Archiwum jest przeglądane zbiorczo lub względem konkretnego użytkownika (via kontekstowe rostera lub z poziomu okna rozmowy). Ma kalendarz i proste szukanie bez oparcia o kryteria. Brak możliwości zapisu do zewnętrznych formatów. Zapisane wiadomości uwzględniają formatowanie tekstu, ale URL + emotikony są tylko w postaci tekstowej.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Opcjonalne, przez dołączoną wtyczkę Notification / Powiadomienia. Zawiadomienia mogą być prezentowane: dźwiękowo, przez ikonę zasobnika, jako OSD ekranowe. Strona dźwiękowa pozwala uaktywnić zgłoszenie przy: nowych obecnościach, pierwszej wiadomości od użytkownika, wiadomościach od użytkowników, wiadomościach czatowych zawierających nasz nick, transferze plików oraz logowaniu. Nie można jednak przypisać własnego dźwięku. OSD ekranowe aktywowane dla: zmian stanów użytkownika, wiadomości (pierwszej / pozostałych) oraz czatów (wiadomości zawierające nasz nick lub wszystkie wiadomości). OSD można stunningować precyzując czas zaniku, czcionkę tekstu, przeźroczystość tła oraz pozycję przez drag'n'drop.

Dołączona grafika


Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu oraz wszystkie inne stany rozmowy (zwracanie uwagi na czat, zamknięcie okna etc.). Notowane tekstowo w prawym górnym narożniku okna rozmowy. Zachowań tych nie można konfigurować.

Dołączona grafika


Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Obsługiwane. Zachowanie wprowadza dodatkowy plugin Attention. Funkcja polega na przesłaniu dźwięku do rozmówcy. Jeśli druga strona jest niekompatybilna, przycisk brzęczyka jest usuwany z okna rozmowy. Pracuje na linii Jabbim<>Jabbim (wykrywa również AQQ stosujące to samo rozwiązanie tech).

Dołączona grafika


Inne: W zestawie jest dodatkowy plugin Syntezator mowy Festival, umożliwiający głosowy odczyt wiadomości. Do działania tej wtyczki jest wymagany zainstalowany syntezator mowy Festival. Niestety: jest to stary system, pro-Uniksowy = nie jestem pewna czy istnieje gotowa wersja przekompilowana pod Windows, brak polskiego głosu (choć w repozytoriach Slackware można go znaleźć).


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Jabbim obsługuje tematy i style. W ustawieniach sekcja Wygląd umożliwia zmianę: stylu czatu, stylu czatu grupowego, stylu rostera oraz tematu ogólnego Jabbim. Bagażnik domyślny oferuje kilka propozycji, plus można pobrać o wiele więcej nowych motywów. Możliwe także włączenie wtyczki Roster Styler odpowiadającej za szczegółowe przeprojektowanie aktualnego tematu listy kontaktów (podkładanie obrazu na tło, kolory etc).
Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Występuje jako składnik opcjonalnej wtyczki Konsole developerskie.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Stabilny serwer własny jabbim oferujący ciekawe usługi
- Zgodność ze standardami
- Wygodny system kart okna głównego kategoryzujący roster, zdarzenia i bookmarki
- Wtyczkowa natura pozwalająca wyłączyć / włączyć dodatkowe funkcje
- Łatwy system ustawiania blokad użytkownika i przesyłu stanu
- Konsole developerskie
- Ergonomia budowy i schludność wyglądu
- Klient nowoczesny, wieloplatformowy i spolonizowany

-

- Niski zasób ogólnych możliwości konfigurujących
- Bardzo uproszczona lista prywatności
- Na chwilę obecną niezbyt szeroki zestaw wtyczek

Werdykt końcowy: bardzo przyjemny fajny kliencik. Polecam. Coś dla Gado-wiczów, bez kotletów i innych bzdetów. Dla zaawansowanych = nie.

. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik picasso edytował ten post 12 05 2010 - 07:59


#22 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:50

Dołączona grafika

Psi

Strona domowa: http://psi-im.org/

Platforma: Windows 98/ME/NT4/2000/XP/2003/Vista, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


Psi to popularny wieloplatformowy lider tej kategorii, chyba najczęściej wybierany do obsługi tej sieci. Klient funkcjonalny i rozbudowany. Stara się być zgodny ze specyfikacjami protokołu, co oznacza, że w Psi nie będą implementowane funkcje, dopóki nie uzyskają one zgodności ze standardami. Celem jest zapewnienie kompatybilności i stabilności klienta. Decydują się na niego użytkownicy średniozaawansowani i zaawansowani. Wersja 0.12 wprowadziła ważką zmianę - tzn. zarzucono stary plik config.xml na rzecz options.xml - dotychczas ręcznie wykonywane tweaki są przeportowane do graficznego interfejsu i łatwo dostępne z menu opcji Zaawansowanych w Preferencjach. Wersja 0.13 wprowadza VOIP (Jingle RTP). Do wglądu również blog, a zaawansowani mogą obejrzeć wykaz obsługiwanych rozszerzeń protokołu: Supported Protocols.

Dołączona grafika Spolszczenie wbudowane w instalator

Dołączona grafika

Opis na podstawie wersji Psi 0.14 [2009-12-02]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Brak obsługi pluginów. System wtyczkujący to możliwość tylko skali teoretycznej. Pomimo obecności opcji plugin w ustawieniach zaawansowanych, opcja ta nie ma wpływu na nic. Ewentualne odblokowanie wtyczkowania wymaga patchowania Psi (korespondująco do jego wersji) - mod Psi-Cherry ma dodatkowe menu Wtyczki w ustawieniach.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Możliwy do wdrożenia. Instrukcje dostępne w: USB How To
- Poligamia: Psi posiada możliwość równoczesnego zalogowania na wiele kont jabber. Natomiast nie jest możliwe uruchomienie kilku kopii Psi równolegle, ale przy wsparciu równoczesnego logowania kont nie jest to zbyt potrzebne.


Dołączona grafika Serwer:

Brak dedykowanego serwera dla Psi, dowolność wyboru. Przeglądarka usług serwera dostępna z menu głównego oraz z menu poszczególnych kont jabber. Prezentuje się w następujący sposób:

Dołączona grafika


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i wysyłanie wiadomości do innych użytkowników
- Wysyłanie wiadomości do wszystkich w danej grupie
- Obsługa wieloosobowej konferencji (MUC) > Wiki
- Przesyłanie plików
- Rozmowy głosowe

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Obecna. Dostępna z menu Ogólne > Nowa pusta wiadomość (można przekonfigurować ją na typ rozmowa).


Dołączona grafika Prywatność i bezpieczeństwo:

- Połączenie szyfrowane z serwerem (SSL) > informacje
- Możliwe też szyfrowanie klient-klient (GPG). Jak to wykonać: instrukcja. Taka enkrypcja nie jest możliwa dla rozmów z "gg" etc. (brak obsługi ze strony gg).
- System autoryzacji: W ustawieniach w sekcji Zdarzenia jest powiązana konfiguracja automatycznego udzielania subskrypcji oraz informowania o pozwoleniu. W menu kontekstowym dla użytkownika klasyczna trójka przyznawania / odbierania subskrypcji, oraz wysyłania po prośbie.
- Posiada też funkcję "Ignorowania zdarzeń spoza listy" (to oznacza blokowanie wszelkich zdarzeń typu: przychodzące rozmowy/wiadomości, próby autoryzacji, info o obecności etc.)
- Listy prywatności: Obsługiwane. *
- Podręczne opcje blokowania: Psi nie dysponuje kontekstowymi opcjami rostera pozwalającymi na bezpośrednie lokowanie użytkowników na liście ignorowanych lub niewidoczności.
- Stan "Niewidoczny": Przepisowo brak. Taką funkcjonalność można wprowadzić tylko via lista prywatności.

Listy prywatności
Interfejs dostępny w ustawieniach konfiguracyjnych danego jabberowego konta Ogólne > Konfiguracja kont > Zmodyfikuj > karta Prywatność. Lista ta dopuszcza zaawansowane konfigi. Można utworzyć listę aktywną dla bieżącej sesji oraz domyślną dla wszystkich sesji. Formułowanie konkretnej reguły idzie trybem typu: jeśli JID / Grupa / Subskrypcja / Wszystko równa się X = Blokuj / Zezwalaj na: wiadomości / zapytania / wychodząca lub przychodząca obecność.

Dołączona grafika


* Uwaga: Obsługa list prywatności zależy od serwera, na który się logujemy. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Statusów właściwych jest 5 (pomijając stan rozłączony), aczkolwiek brak w menu bezpośredniego wejścia w ustawianie opisu (taką funkcję dodaje mod Psi-Cherry wprowadzając w menu funkcję "Custom"). Opcjonalnie do włączenia funkcja zadawania pytania przed każdym ustawianiem stanu połączonego / rozłączonego z oknem wprowadzania opisu / wyboru szablonów opisowych. Istnieje szeroki system szablonów umożliwiający definiowanie nowych konstrukcji i zapisywanie ich na trwałe. Sam program proponuje predefiniowany zestaw.

Auto-away / Idle: Ma system stopniowania automatycznej zmiany stanu kolejno na Zaraz wracam / Nieobecny / Rozłączony po X minutach bezczynności. Można ustalić automatyczny opis statusu. A także wykorzystać definicje szablonowe.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Tak, o ile serwer to wspiera, w przeciwnym wypadku funkcje są zdeaktywowane. Najbardziej widzialną opcją tej puli jest Publikuj melodię, która nadaje z naszej strony aktualnie odtwarzany utwór. Defaultowo obsługuje WinAmp i iTunes. By przeszło z Foobar2000, mamy do wyboru foobarowe wtyczki: emulujące API WinAmp lub pobierające dane z pliku (patrz wstęp tematu). Kolejny PEPik jest w menu konta, w formie opcji Nastroje. Skutki tych wszystkich ustawień do oglądnięcia w tooltipach (własnym i cudzych).

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Avatar (metoda XEP-0084 czyli przez PEP, oraz XEP-0153 czyli vCard): Ustawiany z poziomu menu widocznego na powyższym obrazku, dla każdego z kont z osobna. Albo też z PPM na konto > Modyfikuj konto > Szczegóły > Edytuj dane osobowe (tu można podejrzeć rzeczywisty rozmiar obrazu, jeśli już ustawiono grafikę). Obsługiwanymi formatami są: JPEG / PNG / XMP.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Lista kontaktów nie wyświetla avatarów użytkowników. Takie zagranie dostępne tylko w nieoficjalnych wersjach (Psi-Cherry). Aczkolwiek da się wyasygnować dla wybranego usera własny obraz (pokaże się w tooltipie)
- Statusy opisowe: Domyślnie wyłączone, aktywowane w menu Wygląd. Opis klei się jednoliniowo w nawiasach. Tweak przelokowania opisu pod nick użytkownika wymaga wejścia w opcje Zaawansowe > options > ui > contactlist > status-messages > wpis single-line przestawić z true na false. Opisy będą dość małe (ale jest w Preferencjach opcja zmiany rozmiaru czcionek w rosterze).
- Ikony sieciowe: Kontakty mogą dostać swoją sieciową ikonkę np. użytkownicy Gadu im właściwą. Operacja do wykonania w Preferencjach > Wygląd > Ikony kontaktów > Usługi
- Oznaczenia dodatkowe: Są tradycyjne grafiki związane z autoryzacją i błędami serwera (Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika). Nie są wyświetlane PEP-ikony. Mod Psi-Cherry dodaje funkcję taki oznaczeń.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Kontakt zalogowany z różnych miejsc występuje jako pojedynczy bez bezpośrednich oznaczeń. Podgląd zasobów jest w dymku. Z poziomu menu kontekstowego jest możliwość rozpoczęcia rozmowy z konkretnym zasobem.
- Metakontakty: Brak wsparcia.
- Tworzenie grup: Podczas dodawania lub przenoszenia kontaktu. W menu kontekstowym kontaktu jest opcja migrowania do istniejącej / tworzenie nowej, oraz tworzenie grupy ukrytej. Tworzenie grupy ukrytej może posłużyć do schowania botów / kontaktu mającego wiele adresów. Nie ma możliwości przypisania użytkownika do kilku grup jednocześnie. Grupy puste są automatycznie usuwane.
- Grupy wielopoziomowe: Brak wsparcia.
- Grupy predefiniowane: Agenty/Transporty (automatyczna detekcja), Ogólne (użytkownicy nie przypisani do żadnych grup), Spoza listy (tymczasowa dla tego co w nazwie), Ukryte
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Automatyczna sekwencja konta alfabetycznie > grupy alfabetycznie (z wyjątkiem predefiniowanych) > użytkownicy według statusu. Zmiana tego zachowania dostępna w Zaawansowe > options > ui > contactlist > account-sort-style / group-sort-style / contact-sort-style. Możliwe do wprowadzenia wartości dla kont i grup: alpha (alfabetycznie) + rank (ręcznie). Natomiast dla kontaktów alpha + status.
- Filtrowanie widoku: Z poziomu menu Wygląd można wyłączyć pokazywanie agentów i transportów, kontaktów rozłączonych/niewidocznych, kontaktów ukrytych, własnego kontaktu. Dodatkowo: można ukryć nieużywane konta, po prostu je odptaszkowując w konfiguracji kont.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Podczas gdy okno listy kontaktów jest aktywne, możliwe wpisanie z klawiatury znaku, co inicjuje pole szukania.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Roster ma lokalne cache, tzn. mimo wylogowania lista kontaktów jest ciągle dostępna.
-----------------------------------------------Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Obsługiwane. W Preferencjach można zdefiniować czy karty mają być tylko dla rozmów, tylko dla konferencji, dla rozmów i konferencji razem lub oddzielnie. Zgrupowane karty są rozszczepialne, do postaci singla lub przenoszone do innych okien kolejnych konwersacji.
- Emotikony: Obsługiwane. Co więcej, można wybrać wiele zestawów emotikonów i przypisać im priorytet użytkowy. Emotki da się wyłączyć.
- Formatowanie tekstu: Brak opcji w interfejsie. Podstawowe można przeprowadzić stosując znaki formatujące *pogrubienie*, _podkreślenie_, /kursywa/ (nie są one ukrywane).
- Sprawdzanie pisowni: Wbudowane. Przestawianie na polski słownik wymaga dodania w Zmiennych środowiskowych Windows zmiennej LANG ustawionej na pl.
- URL / Obiekty specjalne: Automatyczna detekcja odnośników.
- Komendy: Wspierane polecenia /clear, /me <wiadomość>, /nick <nowy_nick> (to ostatnie tylko w czatach grupowych). Przez CTRL+7 jest włączany pas komend.


Archiwizacja rozmów:
Włączanie archiwizacji odbywa się dla każdego z obsługiwanych kont z osobna w jego konfiguracji. Historia przeglądana przez kontekstową opcję danego kontaktu. Zawiera proste szukanie (bez kryteriów) oraz możność przeniesienia do zewnętrznego TXT. W zestawieniu zbiorczym nie zachowuje formatowania URL / emotikon, aczkolwiek można wywołać pełny podgląd zapisanej wiadomości, uwzględniający te aspekty.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Schemat dźwiękowy adresuje takie zdarzenia jak: kontakt stał się dostępny, kontakt stał się niedostępny, odebrano pierwszą wiadomość, odbiór pierwszej rozmowy, odbiór następnej rozmowy, wysłano wiadomość, przychodzący transfer pliku, ukończony transfer pliku, nagłówek, wiadomość systemowa. Dla każdego z nich można wymienić domyślny dźwięk wskazując własny WAV. Konfiguracja pozwala dostosować granie dźwięków przy statusie Zaraz wracam / Nieobecny, oraz dla wszystkich wiadomości podczas konferencji.

Psi posiada także graficzny system ustalania reakcji na zdarzenia. Zdarzenia mogą być przedstawiane przez ikonę zasobnika oraz podobną w rosterze (animowane, mrugające, bez animacji). Opcjonalnie do włączenia wyskakujące powiadomienia wizualne w postaci OSD ekranowego plasowanego w prawym dolnym narożniku. OSD można wybrać dla zdarzeń: zmiana stanu kontaktów, nadejście wiadomości / nagłówka / transferu.

Dołączona grafika


Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu oraz o zawieszeniu / zamknięciu rozmowy przez kontakt. Funkcje te można wyłączyć. Informacje prezentowane na pasku tytułu okna konwersacji.

Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Nie jest obsługiwane.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Skór i kompozycji zmieniać nie można. Za to mamy wpływ na kolorystykę i czcionki wszystkich obiektów rostera, a także zmianę przeźroczystości okien rostera i czatów. Poza tym można się pobawić ikonami. Ikonki można asygnować dla kontaktów w rosterze oraz opcji programowych. Sam program oferuje ich domyślny zestaw. Przydatną opcją jest wybór własnych ikon na podstawie wyrażenia regularnego - sprawdza się do sytuacji, gdy poprzez odmienny system nazewnictwa transporty (a więc i kontakty pod nie podpięte) nie dziedziczą charakterystycznych sieciowych ikon.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Wbudowana. Dostępna z menu kontekstowego danego konta w rosterze.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Atut programu to obsługa wielu kont wraz z możliwością równoczesnego zalogowania się na każde z nich.
- Przejrzysta funkcjonalna przeglądarka usług
- Bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu PGP
- Rozbudowana lista prywatności
- Opcje administracyjne i konsola XML
- Kesz rostera - nawet w stanie wylogowanym mamy dostęp do listy kontaktów
- W pełni obsługuje Unicode
- Akcje z ikonkami
- Wieloplatformowy

-

- Brak metakontaktów
- Nie można wyświetlić avatarów na liście kontaktów.
- Defaultowo mała estetyka statusów opisowych na liście
- Brak możliwości rozszerzenia funkcji
- Mozolny rozwój

Werdykt końcowy: Jak najbardziej, tylko dla przeciętnego użytkownika Gadu problematyczny. Amatorom kolorowych interfejsów z gadgetami może się nie spodobać.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika

Modyfikacje

Istnieją w przyrodzie specjalne modyfikacje / buildy prywatne wprowadzające udogodnienia w interfejsie zwykle nieobecne w wersji oficjalnej. Modyfikacje te są opierane na kodach kolejnych wersji oryginalnego Psi. Warianty określone jako nierozwijane są przedawnione, oparte na starszym kodzie Psi, poza tym niektóre funkcje już zaimplementowano. Zaliczyłam też do tej kategorii indywidualny komunikator Jabbin (pierwotnie pod nazwą kodową Psi-jingle), oparty na Psi, ale posiada VOIP.

Dołączona grafika Psi-Cherry
Dołączona grafika Psi+
Dołączona grafika Norman's builds
Dołączona grafika Psi-Daisy (nierozwijany)
Dołączona grafika Psi-Psz (nierozwijany)
Dołączona grafika Psi-Pedrito (nierozwijany)
Dołączona grafika Jabbin (nierozwijany)


. . . . . . . . . . . . . .

Psi - krok po kroku (dla starszej wersji)


Użytkownik Moonshield edytował ten post 22 07 2010 - 21:51


#23 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:50

Dołączona grafika

Gajim

Strona domowa: http://gajim.org/

Platforma: Linux/Unix, Windows
Licencja: GPL (open source)


Gajim = Gajim (is) a jabber instant messenger. Pro-uniksowy klient Jabber/XMPP oparty o GTK+ i prezentujący świetne samopoczucie w środowisku GNOME. Również i użytkownik Windows może być zadowolony (ale mniej niż alternatywni). By móc zainstalować go na Windowsie, należy doładować biblioteki GTK+. Gajim ma dwie wersje instalacyjne dla Windowsa, z załączonym GTK i bez: klik. Jest przewidywany support Jingle/Audio/Video, ale nie wiadomo jak to z tym będzie. Dla zaawansowanych wykaz zgodności protokołowej: XEP Support.

Dołączona grafika Wersja polska automatycznie ustawiana w trakcie instalacjiOpis na podstawie wersji Gajim 0.13.4 [2010-04-02]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Nie, Gajim nie posiada mechanizmu pluginów.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Oficjalnie nie.
- Poligamia: Ma możliwość równoczesnego logowania na kilka kont jabber. Natomiast uruchamianie wielu kopii programu, niby tak: uruchomi się kopia, ale następuje zerwanie połączenia kont (chyba że zostanie odptaszona opcja automatycznego łączenia danego konta). W zasadzie i tak jest to zbędne przy tak dobrej obsłudze wielokrotnych kont.


Dołączona grafika Serwer:

Gajim nie ma związania z konkretnym serwerem, dowolny wybór. Przeglądarka usług serwera dostępna dla każdego z zalogowanych kont z osobna, z głównego menu Działania, lub z prawoklikowego menu kont w rosterze jako opcja "Wyszukaj usługi". Prezentuje się w następujący sposób:
Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i wysyłanie wiadomości do indywidualnych użytkowników
- Wysyłanie wiadomości grupowej (do wszystkich użytkowników grupy lub tylko połączonych, albo kilku zaznaczonych użytkowników)
- Konferencje wieloosobowe (MUC)
- Przesyłanie plików
- Mając skonfigurowane konto Gmail jest opcja bezpośredniego sprawdzenia skrzynki pocztowej

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Obecna. Dostępna z menu Działania (jako zwykła oraz rozpoczęcie rozmowy).


Dołączona grafika Prywatność i bezpieczeństwo:

- Połączenia z serwerem szyfrowane (SSL/TSL).
- Możliwość szyfrowania klient-klient (GPG). Funkcja ta nie dotyczy Windows.
- System autoryzacji: W rosterze w menu każdego kontaktu jest poświęcony temu zasób dodatkowych opcji czy dany user jest autoryzowany, by widzieć nasz status czy wręcz przeciwnie, oraz nasze prośby autoryzacyjne.
- Możliwość włączenia ignorowania zdarzeń spoza listy kontaktów. Oraz blokowanie wysyłania informacji o systemie.
- Listy prywatności: Obsługiwane. *
- Podręczne opcje blokowania: Ma opcję blokowania / odblokowywania kontaktów bezpośrednio z rostera.
- Stan "Niewidoczny": * Posiada ogólny status niewidoczności. Status ten działa w oparciu o listy prywatności (jest tworzona lista "invisible" ze stosowną regułą). Status jest zdeaktywowany przy kontach Gmail (brak obsługi niewidoczności wg metody Google).

Listy prywatności
Mechanizm dostępny z menu Działania > Zaawansowane > Edytuj listy prywatności. Jeśli zalogowano więcej niż jedno konto, dla każdego jest odrębna konfiguracja. Opcja jest zszarzona, jeśli dany serwer nie wspiera tej techniki.
* Uwaga: Status Niewidoczny (metoda XEP-0126) / listy prywatności. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Statusów jest 7 (licząc rozłączony i niewidoczny), można zastosować opis. W ustawieniach spotkamy szeroki menedżer statusów pozwalający włączyć statusy domyślne, zarządzać zapamiętanymi, skonstruować własne i zapisać na trwałe, aktywować zadawanie pytania z szablonami przy przechodzeniu w tryb dostępny / rozłączony. Status ustawiany zbiorczo na wszystkie konta, lub indywidualnie dla każdego z nich. Program pozwala również na ustawienie statusów indywidualnie względem konkretnych użytkowników listy lub całej grupy.

Auto-Away / Idle: Automatyczny status ma dwa stopnie przechodzenia kolejno w stan Zaraz wracam oraz Nieobecny po X minutach bezczynności, z zachowaniem aktualnej wiadomości opisowej lub podmianą na ustaloną w opcjach. Ponadto, przy aktywowaniu się wygaszacza ekranu jest automatycznie ustawiany away.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Tak, o ile serwer to wspiera. Obsługuje: publikowanie muzyki, nastrój i aktywność. Niestety w przypadku funkcji Publikuj Utwór użytkownicy Windows są poszkodowani. Ta funkcja jest niedostępna na Windows z powodu zastosowania w Gajim komunikacji międzyprocesowej D-BUS wykorzystywanej w środowiskach Gnome i KDE. Brak takiej analogii w Windows. Konfiguracja naszych PEPów dostępna z prawokliku na konta w rosterze i wybór stosownego menu, tam się otwierają dodatkowe okienka z ikonkami. Skutki naszych (i cudzych) ustawień są wizualizowane w rosterze, oraz w tooltipach.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Avatar (metoda XEP-0153 czyli vCard): Wybór tożsamości graficznej jest wykonywany dla każdego z kont z osobna, albo na skróty przez menu Edycja > Profil / Awatar, albo przez PPM na konto w rosterze i opcja Modyfikuj konto > Informacje osobiste > Zmień informacje o sobie. Ustawianie obrazu będzie nieaktywne dla kont Gmail.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Obsługiwane wyświetlanie (opcjonalnie do wyłączenia). Z poziomu opcji zaawansowanych można mieć wpływ na pewne aspekty np. wielkość wyświetlanych obrazów. Można przypisywać ręcznie avatary dla użytkowników listy, którzy ich nie posiadają.
- Statusy opisowe: Wyświetlane (opcjonalnie do wyłączenia), są ignorowane opisy pionowe (składane jednoliniowo).
- Ikony sieciowe: Kontakty z transportów dostają ikony zgodnie z ich sieciowym pochodzeniem.
- Oznaczenia dodatkowe: Kontakty mające klienta i serwer PEP-aware dostaną też ikonki nastrojów / aktywności / muzyczne po prawej stronie (ich pokazywanie opcjonalnie do wyłączenia).
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Kontakt zalogowany z różnych miejsc ma przy nicku w nawiasach oznaczenie liczbowe ilości podpiętych zasobów. Zasoby pokazywane w dymku. W menu kontekstowym użytkownika jest możliwość odrębnych akcji dla poszczególnych zasobów (rozmowa / rozmowa grupowa / przesył plików / wykonanie polecenia)
- Metakontakty: Posiada wsparcie dla metakontaktów, przez przeciągnij i upuść.
- Tworzenie grup: Podczas dodawania kontaktu. Użytkownik może należeć do kilku grup jednocześnie, a przypisy wykonuje się z podręcznej opcji kontaktu Modyfikuj grupy. Użytkowników można też przemieszczać przez przeciąganie. Grupy opróżnione są automatycznie niwelowane.
- Grupy wielopoziomowe: Brak obsługi.
- Grupy predefiniowane: Transporty (automatyczna detekcja), Ogólne (użytkownicy nie przypisani do żadnych grup)
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Konta alfabetycznie > grupy alfabetycznie > kontakty są układane wg statusu (co można przekonfigurować w opcjach na układ alfabetyczny).
- Filtrowanie widoku: Przy pomocy menu Widok można ukryć transporty i kontakty rozłączone.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przez CTRL+F lub wpisanie znaku z klawiatury przy aktywnym oknie rostera.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Brak.
-----------------------------------------------Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Okna mogą być układane w kartach. Klient pozwala też regulować te zachowania w szerszy sposób. Proponowane zestawy konstrukcyjne to: połączenie rostera z wszystkimi oknami rozmów, oddzielenie rostera od okien rozmów związanych w karty, a także rozdzielony roster od rozmów, które są grupowane albo zgodnie z kontem z którego prowadzimy rozmowę, albo zgodnie z typem. Możliwa zmiana kolejności kart przez przeciąganie.
- Emotikony: Obsługiwane. Konfiguracja umożliwia wybór między statycznymi lub animowanymi, oraz całkowite wyłączenie emotek.
- Formatowanie tekstu: Brak opcji w interfejsie. Proste formatowanie można wykonać przy użyciu znaków specjalnych *pogrubienie*, _podkreślenie_, /kursywa/ (znaki te nie są usuwane). Natomiast konfiguracja przewiduje wyłączenie formatowania nadchodzących wiadomości.
- Sprawdzanie pisowni: Możliwe w klientach uniksowych. Na Windows funkcja zdeaktywowana (wymagany GtkSpell, który nie występuje w przekompilowanej postaci pod Windows).
- URL / Obiekty specjalne: Jest auto-detekcja URL. Można podjąć dodatkowe kontekstowe działania dla zaznaczonego tekstu: przeszukiwanie Wikipedii / słownika / Google lub otwieranie jako odnośnik.
- Komendy: W tradycyjnym oknie rozmowy można wykorzystać /me, /clear (czyszczenie okna), /compact (wyłączanie menu opcji). Czat grupowy ma szerszą obsługę poleceń typu "IRC" (/ban, /chat, /clear, /close, /compact, /kick, /leave, /me, /msg, /nick, /part, /topic).


Archiwizacja rozmów:
Historia włączana dla każdego z kont w jego konfiguracji. Przeglądana zbiorczo lub wg indywidualnych kontaktów. Ma kalendarz oraz wyszukiwarkę (podług JID/nazwy użytkownika, w obrębie czatów zbiorowych, lub wszystkich czatów). Całość uzupełnia menedżer (History Logs Manager) umożliwiający przeszukanie bazy, eksport do zewnętrznych plików, oraz jej wyczyszczenie. Historia respektuje emotikony / URL / formatowanie.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: System dźwiękowy uaktywniany dla takich zdarzeń jak: kontakt połączył się / rozłączył się, nowa poczta na koncie Gmail, otrzymano pierwszą wiadomość / następną wiadomość / następną wiadomość w tle / wiadomość na czacie, podświetlenie wiadomości z czatu, wiadomość została wysłana. Dla każdego z tych zdarzeń można przypisać własny dźwięk wskazując plik WAV.
Pobór zdarzeń użytkowników (wy)logowujących się, własnej zmiany stanu, i sprawdzania poczty może się odbyć w trzech trybach powiadomień wizualnych: przez otworzenie okna, notyfikację w rosterze Dołączona grafika, lub zawiadomienie OSD w prawym dolnym narożniku ekranu. Wygląd OSD:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu oraz wszystkie inne stany rozmowy (skupienie na rozmowie, zamknięcie okna). Można ustalić zarówno jakie informacje sami przesyłamy, jak i które ze zdarzeń użytkownika mają się wyświetlać w naszym oknie rozmowy, włącznie z deaktywacją tych zachowań.

Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Nie jest obsługiwane.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Gajim nie obsługuje skórkowania, tylko tematy. W samym programie dostępna rekonfiguracja stylów kolorystycznych okien. Jest proponowane 5 gotowych. Wszystko można samemu zbudować w dostępnym edytorze, albo modyfikując kolory / czcionki wbudowanych stylów, albo tworząc nowy od zera. Dodatkowo możliwa zmiana tematu ikonek dla kontaktów.
Natomiast jeśli chodzi o kompozycje całościowe wpływające też na wygląd menu czy przycisków, Gajim udostępnia tylko w menu Start skrót do zmiany tematu z kilkoma propozycjami.
Spoza możliwości wbudowanych: dostępna do pobrania paczka GTK Themes Package zawierająca szerszy zbiór maszyn i tematów oraz GTK+ Preference Tool umożliwiający podgląd / nakładanie tematów.
Więcej tematów spoza kolekcji można poszukiwać w bazie Gnome Application Themes. Ściągnięte tematy muszą być umieszczone w katalogu bibliotek GTK, w folderze themes.

Dołączona grafika C:\...\GTK\share\themes


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Brak obsługi.


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Wbudowana. Dostępna z menu Działania > Zaawansowane dla każdego z kont z osobna.. . . . . . . . . . . . . .

+

- Możliwość równoczesnego logowania na różne konta i dobrze opracowany system pracy na multi-kontach
- Rozbudowany interfejs list prywatności
- Sprawdzanie skrzynek pocztowych Gmail
- Funkcje administracyjne i konsola XML
- Metakontakty
- Tabbowość okien komunikacyjnych
- Wygodny i uporządkowany interfejs

-

- Przede wszystkim Unixy a nie Windowsy i to "wada" tylko z punktu widzenia Windows.
- Klient dla Windows może być niestabilny i w konsekwencji sypać błędami.
- Klient dla Windows ma mniejsze możliwości niż odpowiedniki Uniksowe: brak integracji OpenPGP / zdalnego kontrolowania Gajim / publikacji utworów muzycznych / sprawdzania pisowni.
- "Ciężarna" instalacja > biblioteki GTK
- Oparcie o biblioteki GTK nadaje charakterystyczny "skin", o słabej estetyce wizualnej (o ile nie zostanie zmieniony temat)

Werdykt końcowy: Godny polecenia program, mimo redukcji funkcji dla Windows, ale Gadowicz musi umieć coś więcej nic prosta instalacja.

. . . . . . . . . . . . . .
Użytkownik picasso edytował ten post 06 04 2010 - 21:30


#24 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:50

Dołączona grafika

Tkabber

Strona domowa: http://tkabber.jabber.ru/

Platforma: Windows 2000/XP/Vista, Linux, FreeBSD, NetBSD, Solaris, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


Tkabber - Klient Jabber/XMPP produkcji rosyjskiej, napisany w Tcl/Tk. Zdecydowanie to kombajn typu "power" - zaawansowany, rozbudowany i obliczony na łatwe shackowanie swoich możliwości. Program takiego typu, że nie wolno się zniechęcać pierwszym wrażeniem (ono jest nienajlepsze), lecz troszkę posiedzieć i wgryźć się. Na zrzutach ekranu tu prezentowanych jest pokazany niedomyślny interfejs, już po: nałożeniu tematu (zrzuty jasne = light.xrdb, zrzuty ciemne = dark.xrdb ciut zmoddowane przez mnie), zmianie ikonek (star) oraz czcionki (Calibri). Dla Windows do pobrania dwa warianty tego komunikatora: Tkabber Pack (wersja instalacyjna) oraz Tkabber-Starpack (wersja portable). Prócz stabilnej:

Linki SVN:

http://svn.xmpp.ru/repos/tkabber/trunk/tkabber/
http://svn.xmpp.ru/repos/tkabber/trunk/tkabber-plugins/
http://svn.xmpp.ru/repos/tkabber-3rd-party/trunk/plugins/

Ustawienia konfiguracyjne:
Katalogiem, w którym lokuje się obiekty wtórne, jest folder:

Dołączona grafika %AppData%\Tkabber

W katalogu tym, zgodnie z potrzebą, tworzy się dodatkowe elementy, w których w trakcie personifikacji komunikatora wylądują obiekty wtórne:

---- Dołączona grafika emoticons
---- Dołączona grafika pixmaps (ikonki)
---- Dołączona grafika plugins (wtyczki, ten katalog wstępnie powinien już być)
---- Dołączona grafika themes (tematy)
---- Dołączona grafika config.tcl (plik konfiguracyjny, domyślnie nieobecny i zbędny, wprowadzany tylko przy specyficznych zadaniach)

O budowie pliku config.tcl jest w dokumentacji w sekcji Configuration. Użytkownicy o słabych nerwach nie powinni tam zaglądać. Heh.Dołączona grafika Wersja polska wbudowana w instalatorOpis na podstawie wersji Tkabber Pack 0.11.1 [2008-10-17]
. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Obsługuje system wtyczkowania. Wtyczki dzielą się na oficjalne i nieoficjalne. Aktualna wersja dla Windows ma wbudowane wszystkie potrzebne wtyczki obu puli, aczkolwiek są one w przeważającej części zdeaktywowane. Ich ożywianie następuje poprzez wykorzystanie wbudowanego menedżera wtyczek (menu Usługi > Add / Remove Plugins > ptaszkujemy), po resecie programu wszystko załadowane i zyskamy dostęp do konfigurowania dodanych pluginów (menu Ustawienia > Plugins).
Natomiast montowanie wtyczek pochodzących spoza mechanizmu wbudowanego wymaga ich uplasowania w katalogu plugins wg następującej struktury:

Dołączona grafika %AppData%\Tkabber\plugins
...............
------------ Dołączona grafika NAZWA
---------------- Dołączona grafika NAZWA.tcl


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Jak zaznaczone we wstępie, dostępna przenośna edycja Tkabber-Starpack.
- Poligamia: Tkabber umożliwia równoczesne logowanie na wiele kont jabber. By to wykonać, na oknie loginu należy wejść w drugą kartę Połączenia i odznaczyć "Zastąp otwarte połączenia". Poza tym jest możliwe uruchomienie kilku kopii programu w tym samym czasie.


Dołączona grafika Serwer:

Tkabber nie ma związania z konkretnym serwerem, obojętny do wyboru. Przeglądarka usług rozpisuje się w technicznym wykresie strukturalnym serwera. To wariant nowoczesny, choć Tkabber uwzględnia wsteczną kompatybilność dla starych serwerów (domyślnie nieaktywna wtyczka browser).
Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i wysyłanie wiadomości do indywidualnych użytkowników
- Wysyłanie wiadomości do wszystkich w danej grupie
- Przesyłanie kontaktów do użytkowników
- Przesyłanie plików
- Obsługa wieloosobowej konferencji (MUC)
- Inne interaktywne czynności (rysowanie / gry) > patrz na wtyczki
- Po aktywowaniu wtyczki gmail również sprawdzanie tych skrzynek

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Obecna. Dostępna z menu Usługi (typ wiadomość i rozmowa).


Dołączona grafika Prywatność i bezpieczeństwo:

- Połączenia szyfrowane SSL i uwierzytelnianie SASL
- Możliwe szyfrowanie klient-klient (GPG). Nie dotyczy wersji dla Windows.
- System autoryzowania: W menu kontekstowym kontaktu typowe opcje wysyłania subskrypcji lub formowania prośby o nią.
- Istnieje też niestandardowa wtyczka antispam blokująca pokazywanie żądań subskrypcji i wiadomości czatowych od użytkowników spoza listy kontaktów. Wiadomości od nieznanych muszą zawierać specjalne hasło, by nie nastąpiło ich blokowanie.
- Listy prywatności: Obsługiwane. *
- Podręczne opcje blokowania: Wprost w rosterze w menu kontaktu dostępne bezpośrednie lokowanie użytkownika na Liście ignorowanych lub Liście niewidoczności *.
- Stan "Niewidoczny": Ogólny status kiedyś był, jako przedawniony został usunięty (tę funkcjonalność zastępują listy prywatności). To coś przywraca do menu mod Tkabbur linkowany na samym spodzie opisu.

Listy prywatności
Dysponuje rozbudowanym interfejsem. W menu Tkabber > Ochrona prywatności uproszczone edycje trzech list (niewidoczności, ignorowanych, konferencji) umożliwiających bezpośrednie dodanie JID użytkowników, oraz opcja akceptowania wiadomości tylko od osób z listy kontaktów.

Dołączona grafika

Bardziej zaawansowana konfiguracja tkwi w ręcznym edytorze reguł. Edytor reguł ma możność tworzenia nowych list, oraz definiowania ich jako domyślnych / aktywnych. Reguła wg zasady: jeśli typ (JID / Grupa / Subskrypcja / Brak) równy X to akcja (zezwól / zabroń) ze specyfikacją (wiadomość / status od lub do / IQ)Dodatkowo w Ustawienia > Privacy > MUC Ignoring (ignorowanie wiadomości w rozmowach i konferencjach od wybranych uczestników pokoi konferencyjnych) możliwe definiowanie sesyjności.


* Uwaga: Obsługa list prywatności i wykonywana na ich podstawie niewidzialność zależy od serwera, na który się logujemy. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Statusów jest 5. Statusy można ustawić ogólnie lub nawet indywidualnie dla poszczególnych kontaktów lub całej grupy kontaktów. Można zastosować "Wyloguj z opisem ...". W stanie surowicznym program nie jest jakoś szczególnie ukierunkowany na zarządzanie opisami - w opcjach Ustawienia > Main Interface jedynie liczba zapamiętywania.

Auto-away / Idle: Konfiguracja daje możliwość ustawienia: odstępu czasu w minutach dla statusów Zaraz wracam i Nieobecny, opisu statusu ustawianego po przejściu w stan Zaraz wracam, oraz ustawianie priorytetu na 0 przy przejściu do statusu Nieobecny. Poprzez wtyczkę autoanswer otrzymamy jeszcze responder.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Tak, o ile serwer to wspiera. Obsługuje: geolokację, czynność, nastrój, melodię. Własne konfigurujemy w menu Usługi > Zdarzenia osobiste, z możliwością asygnowania tego zbiorczo dla wszystkich zalogowanych kont lub dla każdego z kont różnicujące stany. Publikacja własnej melodii w kontroli z odtwarzaczami wymaga montowania niestandardowej wtyczki now playing. Na Windows wspieranym odtwarzaczem jest Foobar2000 zawtyczkowany przez foo_np_simple. W Readme wtyczki Tkabbera Now Playing jest opis jak należy skonfigurować wtyczkę Foobara. Następnie w Tkabber należy wejść w Ustawienia > Plugins > User Tune > i włączyć kontrolę playera + wskazać plik zrzucany przez wtyczkę Foobar.

Dołączona grafika

W rosterze w menu danego kontaktu obecne opcje subskrybowania zdarzeń tego użytkownika, można wybrać je indywidualnie np. tylko nadawanie melodii. W Ustawieniach > Plugins > PEP można skonfigurować automatyczne subskrypcje zdarzeń innych użytkowników. PEPy są widoczne w tooltipach.

Dołączona grafika

Avatar (metoda XEP-0153 czyli vCard): Jest to rozwiązane jako wtyczka w menu Usługi > Wtyczki > Awatar. Są tam zlokalizowane opcje włączania, wysyłania avatara na serwer + zezwolenie na jego pobieranie. Obraz jest konfigurowany w menu Tkabber > Edytuj własną wizytówkę. W puli potrójna opcja: wprowadzanie pliku z dysku twardego (JPEG / GIF / PNG), ze wskazanego URL lub wyłączenie.


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Roster nie wyświetla avatarów użytkowników. Można je podejrzeć tylko w danych wizytówki użytkownika.
- Statusy opisowe: Nie są również wyświetlane opisy pod kontaktami (tylko w tooltipie je widać). Tę implementację posiada wariant Tkabbur.
- Ikony sieciowe: Kontakty o innym pochodzeniu sieciowym mogą dostać ikony zgodnie z siecią. Następuje to po przestawieniu: Ustawienia > Roster > Pokaż własne ikony (transportów/agentów + kontaktów połączonych przez transporty/agenty).
- Oznaczenia dodatkowe: Brak. Użytkownicy blokowani / przed którymi się ukrywamy, braki subskrypcji, czy zgłoszenia PEP nie mają żadnych znaków bezpośrednio na liście.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Kontakt zalogowany z różnych miejsc nie tylko nosi oznaczenie liczbowe, ale jest także w wygodny sposób rozwijany do całej listy zasobów umożliwiającej bezpośrednią inicjację akcji z wybranym zasobem. Poza tym, w menu kontekstowym odgórnego kontaktu jest również wywołanie odrębnych akcji dla poszczególnych zasobów (rozmowa / wiadomość / konferencja / przesył plików / kontaktów / kopiowanie JID / przegląd wizytówki....).
- Metakontakty: Obsługiwane. Patrz na instrukcje.
- Tworzenie grup: Dostępne wprowadzanie grupy na podstawie wyrażenia regularnego. Kontakt może znajdować się w wielu grupach, a przynależność tę ustala się przy dodawaniu kontaktu, lub w danych Edycji kontaktu.
- Grupy wielopoziomowe: Wspierana taka konstrukcja. Odpowiada za to opcja Ustawienia > Roster > Włącz wielopoziomowe grupy na liście kontaktów. Domyślnym separatorem jest podwójny dwukropek, konfigurowalny tam gdzie włączanie grup tego typu. Czyli przy tworzeniu grupy jako jej nazwę wprowadzamy Nazwa1::Nazwa2, by osiągnąć piętrowość.
- Grupy predefiniowane: Moje zasoby (nasze równoczesne miejsca zalogowania), Niezdefiniowane (użytkownicy bez przynależności grupowej), Konferencje (z opcją autoprzyłączania), Aktywne rozmowy (aktualnie prowadzone konferencje/rozmowy).
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Konta > grupy > kontakty są układane alfabetycznie. Tkabber nie obsługuje aranżacji kontaktów wg statusu. Taką funkcjonalność ma mod Tkabbur.
- Filtrowanie widoku: Można usunąć z widoku rozłączonych. Koreluje z tym Ustawienia > Roster > Pokaż tylko użytkowników dostępnych. Przy takim ustawieniu zaczyna także działać selektywne sterowanie widokiem: poprzez menu kontekstowe danej grupy można ustawić indywidualnie dla niej (nie)pokazywanie rozłączonych.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Po aktywowaniu Ustawienia > Roster > Włącz filtr listy kontaktów, co ujawnia pas wyszukiwarki na spodzie rostera. Filtr działa na nazwy kontaktów, a po zaznaczeniou dodatkowej opcji również wg JID.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Roster można eksportować + importować w formacie *.XML
-----------------------------------------------


Tworzenie metakontaktu:

1. W pierwszej kolejności należy skonfigurować opcję: Ustawienia > Roster > Używaj aliasów do łączenia wielu kontaktów w jedną pozycję na liście (metakontakty).

2. Następnie w katalogu %AppData%\Tkabber utworzyć przez Notatnik pusty plik o nazwie config.tcl, a w nim wstawić:

proc postload {} {
	set roster::aliases(kontakt1) {kontakt2 kontakt3 kontakt4}
}
(pod kontakt1 / kontakt2 etc. wstawiamy pełne identyfikatory użytkownika np. wacek@aqq.eu

Wynikowa konstrukcja wygląda tak jak oznaczenie zasobów użytkownika, rozłączone alter ego jest usuwane z widoku. Rozwiązanie metakontaktu następuje przez usunięcie z pliku config.tcl tego co uprzednio dodano.


Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: W stopniu całkowitym. Wygodne komponowanie wszystkich otwieranych okien (ustawienia / chat / archiwum etc.) w obrębie jednego okna w kartach budowanych "naokoło". Karty można przesuwać przez przeciągnij i upuść. Dodatkowo w Ustawienia > Main Interface możliwe dalsze konfiguracje uwzględniające pozycję dla kart (góra / dół / boki), ich wielkość. Również dostępne przekonfigurowanie na tryb bez kart czyli okienny.
- Emotikony: Obsługiwane. Menu jest ukryte, włączane przez skrót ALT+E. Zestaw bardzo skromny, co jest tłumaczone faktem zgodności z innymi klientami. W Ustawienia > Chat > Emoticons są opcje sterujące zachowaniem takie jak: obsługa emotikonek typu : ))) przez obcięcie nadmiaru znaków i wyświetlenie prawidłowej ikony, zamiana tylko całych wyrazów na emotikony, wyłączenie wyświetlania obrazków, oraz ładowanie alternatywnych zestawów buziek.
- Formatowanie tekstu: Brak opcji w interfejsie. Proste formatowanie jest możliwe przy użyciu znaków specjalnych *pogrubienie*, _podkreślenie_, /kursywa/, -przekreślenie-. W Ustawienia > Chat > Stylecodes są związane z tym opcje (Formatuj wyróżnione części tekstu używając różnych czcionek + Ukryj znaki formatujące tekst).
- Sprawdzanie pisowni: Wbudowane, lecz oparte na bardzo starym uniksowym ispell. Jest jednak możliwe dosztukowanie tego dla Windows (wersja Akira Kakuto's Ispell + słownik PL + instrukcje)
- URL / Obiekty specjalne: Jest automatyczna detekcja odnośników URL. Możliwe kontekstowe przeszukiwanie Google. Dalsze specjalności z wtyczek.
- Komendy: W tradycyjnym oknie rozmowy wchodzi /me czy /clear. O wiele szerszy IRC-styl jest w czatach grupowych, a po aktywowaniu wtyczki socials wchodzą jeszcze dodatkowego typu /dance etc.


Archiwizacja rozmów:
Archiwum przeglądane zbiorczo lub względem pojedynczego użytkownika opcją kontekstową rostera. Przeglądarka uruchomiona w trybie zbiorczym ma podział na Listę JID, Dzienniki, Wyszukiwarkę. Jest funkcja eksportu do XHTML. W Ustawienia > Chat > Logging decydujemy o zapisie rozmów prywatnych i rozmów w pokojach konferencyjnych, oraz o lokalizacji przetrzymywania historii.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Posiada konfigurowalny ogólny mechanizm dźwiękowy w Ustawienia > Sound. Możliwe aktywowanie dźwięków (a także przypisanie własnych WAV) do takich zdarzeń jak: połączenie lub rozłączenie z serwerem, dostępność / rozłączanie kontaktu, wysyłanie / otrzymanie wiadomości (odrębnie w pokojach konferencyjnych), otrzymanie wiadomości systemowej. Dźwięki można włączyć tylko przy statusie Dostępny, wyciszyć w określonych sytuacjach (dla prywatnych wiadomości lub wiadomości wyświetlanych w pokojach wyświetlanych z opóźnieniem, gdy okno aplikacji jest aktywne) lub całkowicie wyłączyć.
Powiadomienia graficzne o wiadomościach mogą być realizowane przez transformację ikony zasobnika, a po skonfigurowaniu opcji w Ustawienia > Main Interface > Systray również z mruganiem.

Dołączona grafika

Natomiast Tkabber nie posiada "normalnego" OSD ekranowego z powiadomieniami o zmianach statusów użytkowników etc, charakterystycznego dla innych klientów. Nie w wersji dla Windows (uniks to posiada). Tego typu zawiadomienia lądują po prostu na spodniej belce programu. Aczkolwiek w menu Usługi > Add / Remove Plugins > jest wtyczka floatinglog, która symuluje OSD.

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje wszystkie typy czyli powiadomienie o pisaniu i stanach okna rozmowy. Opcje te są dostępne w Ustawienia > Chat > Chatstate + Events. Tak, podwójna funkcja wprowadza zamieszanie. Opcja Events odnosi się do przestarzałej metody (XEP-0022), zaś Chatstate do nowoczesnej (XEP-0085). Ujmijmy to tak: zawsze któreś z nich powinno działać do notowania pisania, ale chcąc mieć powiadomienia np. o tym, że ktoś zamknął okno rozmowy = to jest tylko w Chatstate. Wizualizowane w skromny sposób w oknie rozmowy + spodniej belce programu.

Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Istnieje niestandardowy plugin Alarm, który umożliwia realizację podobnych funkcji.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Nie ma co ukrywać, domyślnie program wygląda wstrętnie - i na "płasko", bo nie współpracuje ze stylami XP/Vista/7. Jest możliwa zmiana tematu kolorystycznego, by załagodzić widok. Chyba najlepiej maskują brzydotę tematy ciemne. Nie jest to podane na tacy. Tematy są w postaci plików *.xrdb i domyślnie nie są zaktywowane. Możliwa też wymiana ikonek, rzecz łatwiejsza do wprowadzenia.

Nakładanie tematu:

1. Przykładowe tematy kolorystyczne tkwią w katalogu C:\Program files\Tkabber\Tkabber\examples\xrdb. By odblokować nakładanie tematów, należy przekopiować te pliki xrdb z Program files do %AppData%\Tkabber\themes.

2. Następnie w katalogu %AppData%\Tkabber utworzyć przez Notatnik pusty plik o nazwie config.tcl, a w nim wstawić:

set load_default_xrdb 0
option readfile $::configdir/themes/NAZWA.xrdb userDefault
(pod NAZWA.xrdb wstawiamy właściwą nazwę tematycznego pliku np. dark2.xrdb)

3. Jeśli dany schemat nie podoba się, albo szukać gotowego innego pliku *.xrdb, albo dany plik *.xrdb otworzyć w Notatniku i wymienić kolory (są w kodzie heksadecymalnym). Ręczne edytowanie tematu = czarna maska dla amatora, który umie tylko zainstalować Gadu.

Zmiana czcionki:

Następną sprawą są czcionki. Tkabber może dostać naprawdę paskudne i nieczytelne, pewien wpływ na to mają niektóre z tematów Tkabbera, które posiadają dodatkowe definicje. Z poziomu samego programu w Ustawienia > Main interface damy radę zmienić czcionkę dla rostera oraz używaną w oknach rozmów. Jednakże osobnym przypadkiem jest globalna zmiana czcionki w interfejsie (w menus / tooltipach / na kartach rozmów etc.). Ta operacja wymaga posłużenia się w/w plikiem config.tcl. W pliku tym należy wstawić taką formułę (to zapis czcionki w stylu uniks):

set font "-*-calibri-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-iso10646-1"
option add *font "-*-calibri-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-iso10646-1" userDefault
(Calibri to użyty przeze mnie przykład, tu wstawiamy wybraną przez siebie nazwę czcionki.)

Zmiana ikonek:

W samym programie da się to przestawiać opcją Ustawienia > Main Interface > Motyw ikon Tkabbera. W zestawie jest 5 propozycji. Jego rozszerzanie wprost z programu idzie metodą "wtyczkową" tzn. w menu Usługi > Add / Remove Plugins > ptaszkujemy iconsets > restartujemy program, i mamy grubszą listę. Natomiast ładowanie ikonek gdzieś wynalezionych w sieci wymaga ich ręcznego lokowania w katalogu %AppData%\Tkabber\pixmaps.Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie. Program z trudem wpasowuje się w warunki ogólnej stylizacji Windows i ledwo nawet obsługuje ikonę traya, więc zaawansowana integracja odpada. Poza tym, wątpliwym mi się wydaje by taki rodzaj programu w zależnościach TCL/TK i skoncentrowany na obsłudze sieciowej miał w ogóle roadmap na jakąkolwiek utylizację specjalnych cech Windows 7.


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Wbudowana a dostępna z menu Usługi > Narzędzia administracyjne.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Wzorcowy klient sieci Jabber/XMPP
- Logowanie na wiele kont w tym samym czasie
- Rozbudowana konfiguracja i jej ekspansja przez programowanie plików konfiguracyjnych / wtyczkowanie
- Opcje administracyjne i Konsola XML
- Obszerny system prywatności
- Rozbudowana obsługa nagłówków
- Skonsolidowany interfejs z mechanizmem kart.
- Kompletna obsługa Unicode
- Bardzo oryginalny
- Dostępne portable
- Wieloplatformowy

-

- Program dla zaawansowanych (najlepiej z podstawami programowania). Nie dość, że dla przeciętniaka same opcje ustawień w postaci mocno kryptograficznej, to jeszcze różne dodatkowe zachcianki są wprowadzane poprzez edycję kodu pliku konfiguracyjnego.
- Całość konfiguracji niewdzięczna, brak systematyzacji mechanizmu wtyczkowego
- Problem zgodności wtyczek z core - wtyczki powinny odpowiadać swym stanem aktualizacji wersji głównej programu, co nie zawsze jest możliwe
- Multi konta obsługiwane, lecz nie wszystkie części interfejsu są tego świadome. Out-of-box lepszą obsługę kont posiadają Gajim i Psi.
- Wersja Windows zubożona o szyfrowanie GPG oraz OSD ekranowe (brak odpowiednich bibliotek)
- Związanie programu ze sfatygowanym ispell
- Minimalny support avatarów (brak wyświetlania avatarów na liście kontaktów i w tooltipie kontaktu, oraz w oknach chatów)
- Brak opisów pod kontaktami
- Niekompatybilny z natywnym systemem stylów XP/Vista/7, domyślnie brzydalek

Werdykt końcowy: Rzecz znakomicie zaawansowana. Użytkownika "zablokowanego w GG" i innych tego typu prymitywach całkowicie sparaliżuje. To nie te klocki.


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika

Modyfikacje

Dostępna mało znana modyfikacja klienta - Tkabbur, poprawiająca oraz uzupełniająca oryginał o nieobecne cechy. Ma gotowy startowy formularz logowania przewidujący dodawanie multi-profili i wybór logowania z listy (w oryginale rzecz wykonywana przez config.tcl). W ustawieniach są widoczne od razu różne opcje (w oryginale prowadzone przez tweaki lub przeprogramowanie plików konfiguracyjnych) np. pokazywanie opisów pod kontaktami i regulowanie formy ich wyświetlania (czcionka / wielkość), mechanizm sortowania kontaktów (alfabetycznie lub wg statusu). Ma przearanżowany układ wtyczkowy - usunięte Add/Remove, załączone i preaktywowane wtyczki zarówno oficjalne jak i nieformalne. Od razu włączone dodatkowe zestawy ikonowe. Tkabbur wygląda tak samo jak Tkabber, ale ułatwia obsługę. Również brzydki interfejs, ale wystarczy się posłużyć tematami kolorystycznymi.

Dołączona grafika Tkabbur

Uwaga: W statusach został przywrócony reliktowy Niewidoczny (metoda XEP-0018). Serwer musi go obsługiwać, by działał. Logując się na serwer zgodny ze standardem nie ma żadnego ukrywania. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.

. . . . . . . . . . . . . .
Użytkownik picasso edytował ten post 17 01 2010 - 06:29


#25 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:50

Dołączona grafika

Coccinella

Strona domowa: http://coccinella.im/

Platforma: Windows, Linux/Unix, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


.... czyli "Biedroneczka". Egzotyczny klient produkcji szwedzkiej napisany w Tcl/Tk. Implementuje rozszerzenie Jingle (IAX), co czyni go tworem bardziej multimedialnym. Klient z nutą kolaboracyjną, przystosowany do pracy grupowej. Program inwestuje przede wszystkim w tablicę rysunkową, prawdopodobnie od tego się zaczęło budowanie struktury (pierwotna nazwa klienta to Whiteboard). Przy inicjacyjnym uruchomieniu Asystent ustawień prowadzący za rączkę przy wpisywaniu danych konta logowania. Dla zaawansowanych wykaz zgodności protokołowej: List of supported XEPs.

Dołączona grafika Wersja polska wbudowana w program i ustawiana automatycznieOpis na podstawie wersji Coccinella 0.96.18 [2010-03-31]
. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Coccinella jest wtyczkowa. Cóż, jednak możemy co najwyżej redukować już obecne funkcje a nie dodawać nowe. O tyle jest to dobre, że można powyrzucać zbędniki.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Tak. Pobrany program nie wymaga instalacji, wystarczy jedynie rozpakować i ustawić opcję: Preferencje > Ogólne > Zapamiętuj ustawienia w katalogu programu. Całość gotowa do migracji na urządzenia przenośne.
- Poligamia: Brak obsługi. Nie można uruchamiać wielu kopii programu w tym samym czasie, oraz brak możliwości równoczesnego zalogowania na kilka kont jabber.


Dołączona grafika Serwer:

Brak dedykowanego serwera. Można wybrać dowolny. Przeglądarka usług serwera w postaci osobnej karty "Usługi" pojawiającej się automatycznie po zalogowaniu na dane jabberowe konto i pokazującej strukturę usług tegoż serwera. Z menu Akcja lub prawokliku na tło "Usług" dostępna opcja "Przeszukaj serwer", pozwalająca na wybór innego serwera do przeglądu, który można dodać tylko tymczasowo lub na stałe. Wszystkie przeglądane serwery są pokazywane zbiorczo.
Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i wysyłanie wiadomości do indywidualnych użytkowników
- Wysyłanie wiadomości do wszystkich w danej grupie
- Rozbudowany czat grupowy (MUC)
- Przesyłanie plików > Tip: plik można przeciągnąć bezpośrednio na użytkownika w rosterze.
- Rozmowy głosowe (VoIP) > między klientami wspierającymi ten sam protokół (nie dotyczy Google Talk)
- Rozmowa video (przez system webowy MeBeam)
- Interaktywne rysowanie w kontaktach Coccinella-to-Coccinella Dołączona grafika
- Skrzynka pocztowa

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Obecna. Siedzi w menu Akcja (jako wiadomość lub czat).

Dołączona grafika Tablica rysunkowa obsługuje takie rzeczy jak slideshow plików graficznych, wzory matematyczne, import plików graficznych czy audio i video - wymagane kodeki QuickTime (QuickTime Alternative). Do zestawu dołączone 5 gierek które uruchamiamy właśnie na tej tablicy.
Dołączona grafika Prywatność i bezpieczeństwo:

- Realizuje połączenia szyfrowane (TLS / SASL)
- System autoryzacji: W opcjach można definiować sposób zachować dla kontaktów z listy lub spoza listy: Zawsze pytaj / Autoakceptacja / Autoodmowa, opcjonalnie z timerem. W danych kontaktu zaś możemy cofać autoryzację.
- Listy prywatności: Brak interfejsu ich obsługi. Obejście dla zaawansowanych: utylizacja konsoli XML.
- Podręczne opcje blokowania: Brak.
- Stan "Niewidoczny": Istnieje ogólny status Niewidoczny.

Uwaga: Status Niewidoczny to relikt (metoda XEP-0018). Serwer musi go obsługiwać, by działał. Logując się na serwer zgodny ze standardem nie ma żadnego ukrywania. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Licząc niewidoczny + rozłączony jest 7 statusów. W głównym menu jest pokazywany tylko zestaw "najczęściej używanych", do reszty dostajemy się opcją Inne. Możliwość wprowadzenia opisu oraz opcja "Wyloguj z opisem...." (znane z GG statusy offline z opisem), co może posłużyć do zapisania np. przyczyny naszego wylogowania. Nie ma żadnego solidnego menedżera opisów.

Auto-Away / Idle: Automatyzacja stanów przewiduje ustawienia: statusów Niedostępny i Nieobecny po upływie X minut, wylogowanie po X minut, status Nie przeszkadzać przy liczbie X prowadzonych rozmów. Dla każdego z tych automatycznych statusów można sformułować wiadomość opisową.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Tak, posiada interfejs do określania tego. Obsługuje: lokalizację (opcjonalnie synchronizowaną z Google Earth), samopoczucia + aktywności, aczkolwiek nie dopatrzyłam się kolejnego PEPa czyli publikowania utworów muzycznych. PEP-akcje dostępne w menu Akcja, a wizualnie przez otworzenie buttonem biedronki dolnego panelu kontrolnego. Funkcje / buttony są aktywne i mają rozwijane menu, jeżeli dany serwer jabberowy implementuje PEP.

Dołączona grafika

Avatar (przestarzała metoda XEP-0008 via IQ oraz XEP-0153 czyli vCard): Własny obraz możemy ustawić via wyżej widoczne menu bezpośrednie w rosterze oraz przez menu Plik > Edycja wizytówki > karta Dane osobiste. Menu w rosterze ma mechanizm pamiętania ostatnio wykorzystanych grafik. Obsługiwanymi formatami są JPEG / GIF / PNG. Restrykcją jest forma, obraz musi mieć postać kwadratu o boku 32 / 48 / 64.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Style rostera: Plain (ma podtyp Two Lines), Avatar (ma podtyp Avatar Large), Flat (ma podtyp Flat Small)


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Wyświetlane po przestawieniu rostera na styl Avatar lub Avatar Large. Nie można ich przypisywać ręcznie użytkownikom ich nie posiadających.
- Statusy opisowe: Wyświetlane wraz z czasem tylko w stylu Plain Two Lines (w innych trybach w tooltipie). Są ignorowane opisy pionowe i URL.
- Ikony sieciowe: Po włączeniu stosownego zestawu w Preferencje > Jabber > Ikony kontaktów. Tlen OK. Gadu "nie lubi", pomimo zaznaczenia GG-ikonek kontakty nie dostają ich w sposób automatyczny.
- Oznaczenia dodatkowe: Kontakty obsługujące sesje z tablicą i VOIP będą miały dodatkowe ikonki (Dołączona grafika + Dołączona grafika ). Nie są wyświetlane ikony PEP innych użytkowników.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Kontakt zalogowany z różnych miejsc nie jest w żaden sposób oznaczany, a w tooltipie jest widoczny tylko jeden zasób - ten z najwyższym priorytetem. Niemniej w menu kontekstowym takiego użytkownika opcja Chat kieruje do menu zasobów, umożliwiając rozpoczęcie rozmowy z wybranym.
- Metakontakty: Brak obsługi.
- Tworzenie grup: Podczas dodawania kontaktu. Przynależność grupową można przekonfigurować w danych konkretnego kontaktu (w stylu Plain dodatkowo przez przeciąganie użytkownika). Użytkownik nie może należeć do kilku grup równocześnie. Grupy puste są automatycznie niwelowane.
- Grupy wielopoziomowe: Brak obsługi.
- Grupy predefiniowane: Transporty, Oczekiwanie na zgodę (czyli braki autoryzacji), oraz w zależności od stylu sortowania rostera Obecni / Nieobecni.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Style Plain dysponują odgórnymi podziałami na Obecni i Nieobecni w obrębie których występują grupy zdefiniowane przez użytkownika, style Avatar i Flat sortują zgodnie z grupą online i offline razem. Wszystkie grupy są układane alfabetyczne w trybie malejącym lub rosnącym. Natomiast układanie kontaktów to czeski film: kontakty mają porządek alfabetyczny w stylu Plain, dla pozostałych wygląda to ... losowo.
- Filtrowanie widoku: W Preferencje > Jabber > Kontakty można ukrywać / pokazywać kontakty nieobecne, bez autoryzacji, transporty. Dodatkowo na samej liście z menu kontekstowego "Pokaż" filtrować pokazywanie określonych stanów użytkowników i transportów.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przez CTRL+F.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Roster może być eksportowany do pliku *.XML.
- Opcjonalnie do włączenia pokazywanie listy kontaktów mimo wylogowania z konta jabber (to nie działa po całkowitym zamknięciu programu).
-----------------------------------------------Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Standardowo włączone dla okien komunikacji. W konfiguracji jest opcja deaktywacji tego zachowania.
- Emotikony: Obsługiwane. Nie można ich wyłączyć. Przewidziane importowanie nowych zestawów.
- Formatowanie tekstu: Brak opcji w interfejsie. Można je w podstawowy sposób wykonać przez znaki specjalne *pogrubienie*, _podkreślenie_, /kursywa/ oraz ich kombinacje. Znaki formatujące są automatycznie ukrywane.
- Sprawdzanie pisowni: Wprowadzenie tej funkcji wymaga indywidualnej instalacji Aspell (jest polski słownik).
- URL / Obiekty specjalne: Klikalne odnośniki.
- Komendy: W tradycyjnym oknie działa /me <wiadomość>, /clean (czyszczenie okna), /retain (przywracanie zawartości). W czatach grupowych szerszy IRC'owy styl akcji np.: /join, /topic, /invite, /nick, /me.


Archiwizacja rozmów:
Historia jest przeglądana "per kontakt" (brak zbiorczego mechanizmu) przez opcję kontekstową rostera lub wprost z okna komunikacji z danym użytkownikiem. Udostępnia jedynie: skasowanie, wydruk, zapis do zewnętrznego TXT. Zachowuje URL i emotikony w postaci oryginalnej. Konfiguracja archiwum przewiduje rozmiar dziennika + limitowanie czasowe.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: W zestawie ogólny zestaw dźwiękowy dla zdarzeń takich jak: kontakt obecny, kontakt nieobecny, zmiana obecności kontaktu, rozmowa odbierana, odbierane wiadomości, rozpoczęcie nowej rozmowy, zmiana dostępności w pokoju, zalogowanie. Nie można wybrać własnego dźwięku ręcznie.
Ma też osobliwość w postaci tzw. "nadzorowania kontaktu" (buddy pouncing), tzn. dla każdego użytkownika listy można indywidualnie rozpisać reakcje na zdarzenia. Dla takich zdarzeń jak zmiana stanu na połączony / rozłączony / nadejście wiadomości czy rozmowy można ustalić: automatyczne rozpoczęcie rozmowy, wysyłanie wiadomości, odtwarzanie dźwięku (wybierany z tych domyślnych), a także meldowanie w okienku:

Dołączona grafika

Natomiast zbiorczy system notyfikacji graficznych, np. o zmianach statusów userów, nie ma OSD. Te informacje lokują się dla odmiany w spodniej części panelu kontrolnego, o ile włączono pokazywanie (Informacja > Control Panel > Status aplikacji):

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu i innych stanach rozmowy. Zlokalizowane w dolnej części okna rozmowy. Funkcja jest niekonfigurowalna.

Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Brak obsługi.

Inne: Synteza Mowy (Microsoftu) dla tekstu tablicy, wiadomości, rozmowy konfigurowana w Preferencje > Ogólne > Tekst-na-mowę. Niestety oparcie o systemowy moduł wyklucza polski język.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Niezbyt duże możliwości tunningu. W opcjach do wyboru kilka alternatywnych stylów podkładowych mających odbicie w drobnych modyfikacjach koloru tła i wyglądu buttonów. Również da się zmienić grafikę tła okna rostera wskazując własny plik graficzny (GIF / PNG / JPG). Z opcji dostaniemy jeszcze poziom przeźroczystości okna. I nic poza tym.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Brak integracji.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Ukryta w interfejsie, wywoływana przez Control+Shift+D.. . . . . . . . . . . . . .

+

- Mocna strona programu to owa interaktywna tablica.
- Wtyczkowa natura, w opcjach łatwo wyłączalne zbędne funkcje.
- Przejrzysty układ interfejsu.
- Obsługa Unicode
- Polonizacja (interfejs / słownik)
- Tryb portable.
- Wieloplatformowy

-

- Słaba konfiguracja i personifikacja komunikatora
- Brak interfejsu do obsługi list prywatności, tylko przedawniony niewidoczny
- Nie potrafi pobrać wszystkich avatarów użytkowników przy stylu rostera uwzględniającym takowe
- Brak normalnego OSD
- Możliwe tajemnicze sypanie błędami przy uruchamianiu określonych funkcji (to zresztą w Coccinella nie zmienia się z biegiem czasu, tylko błędy się "relokują")
- Wycieki pamięci
- Niektóre części interfejsu nieciekawie / nieporęcznie rozwiązane

Werdykt końcowy: "Koneserska" ciekawostka.

. . . . . . . . . . . . . .
Użytkownik picasso edytował ten post 06 04 2010 - 21:32


#26 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:50

Dołączona grafika

JAJC

Strona domowa: http://jajc.jrudevels.org/

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista
Licencja: freeware


Jajc = Just Another Jabber Client. Klient jabbera na wzornictwie "ICQ", ale tego pierwotnego i oczywiście bez śmiecia. To implikuje, że jego forma wizualna jest na pierwszy rzut oka dość uproszczona. Nie należy się na to nabierać. Aplikacja ma bardzo rozwiniętą funkcjonalność. Jajc ma swoje wzloty i upadki. Gdy już się wydaje, że nie żyje (jego strona ma często problemy z ładowaniem), wychodzi nowa wersja. Aktualną wersją stabilną jest 0.0.8.124, ale są tworzone różne wersje testowe tzw. "nightly builds", które zawierają ulepszenia w stosunku do stabilnej. Ostatnimi czasu rozwój projektu mało dynamiczny, a klient utrzymuje wiele przedawnionych cech.

Dołączona grafika Spolszczenia do JAJC z jego strony: klikOpis na podstawie wersji Jajc 0.0.8.124 [2008-07-31]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Jajc obsługuje motywy wtyczkowe. Wtyczki do pobrania z tych lokalizacji: KLIK / KLIK. Zbiorek niskiej liczebności i starej daty.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Możliwy. Rozpakowany Jajc należy skopiować na przenośne urządzenie i skonstruować plik batch z parametrami portable (instrukcje).
- Poligamia: Domyślnie jest wyłączone uruchamianie wielu kopii programu w tym samym czasie, lecz preferencje oferują opcję sterującą tym (Ustawienia główne > Inne > Nie pozwalaj na uruchomienie wielu kopii programu). Natomiast w obrębie jednej kopii programu nie jest możliwe równoczesne logowanie wielu kont jabber.


Dołączona grafika Serwer:

Program oferuje wstępną listę międzynarodowych serwerów. Można wybrać dowolny z tej listy jak i spoza. Przeglądarka usług serwera dostępna przez ikonę narzędziową, w następującej formie:
Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy i wysyłanie wiadomości do indywidualnych użytkowników
- Wysyłanie wiadomości do wszystkich danej grupy. Po przestawieniu na tryb zaawansowany ujawnia się dostęp do konfigurowalnej listy adresatów i opcje przysyłania kontaktów
- Konferencje wieloosobowe
- Wtyczka FileTransfers wprowadza przesyłanie plików
- Wtyczka FileXFer daje możliwość wysyłania plików w trybie P2P bez udziału serwera, tylko na linii Jajc<>Jajc.
- Wtyczka Push-To-Talk udostępnia rozmowy głosowe, tylko na linii Jajc<>Jajc.
- Wtyczka DrawDesk dodaje tablicę rysunkową, kompatybilną z tablicą Tkabbera.
- Wtyczka E-Mail notifier wprowadza powiadomienia o nowej poczcie.

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Obecna. Dostępna z głównego menu lub menu ikony zasobnika.


Dołączona grafika Prywatność i bezpieczeństwo:

- Połączenie szyfrowane z serwerem (SSL).
- Połączenie klient-klient też może być szyfrowane (PGP). Wprowadzenie tego wymaga instalacji PGP.
- System autoryzacji: Dodatkowe definiowanie w opcjach przewiduje możliwość autoakceptowania próśb lub ich przyjmowania / odrzucania na podstawie określonego wyrażenia regularnego. W menu kontekstowym kontaktu typowe opcje przyznawania / cofania autoryzacji.
- Jest zawężenie odbioru wiadomości tylko od autoryzowanych.
- Listy prywatności: Obsługiwane *.
- Podręczne opcje blokowania: Dysponuje bezpośrednią opcją blokowania użytkownika. Związana z tym jest Lista zablokowanych w ustawieniach umożliwiająca usuwanie kontaktów z niej.
- Stan "Niewidoczny" *: Ma ogólny status Niewidoczny w menu. Prócz tego jest definiowanie selektywnej niewidoczności z menu kontekstowego dla wybranego kontaktu lub grupy. Trzeci element schematu niewidoczności to możliwość ustalenia wyjątku dla użytkownika, dla którego mamy być widzialni mimo ustawienia ogólnego statusu Niewidoczny. Odpowiada za to opcja w menu użytkownika > Zaawansowane > Lista widoczności, a w ustawieniach znajdziemy zbiorczą listę widoczności pozwalającą usuwać dodane uprzednio kontakty.
- Poza tym oferuje opcję szyfrowania historii zlokalizowanej na dysku

* Uwaga: Status Niewidoczny i opcje kontekstowe realizujące te zadania to relikt. Serwer musi to obsługiwać, by działało. Logując się na serwer zgodny ze standardem nie ma żadnego ukrywania. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.

Listy prywatności
Interfejs ich konfiguracji jest dostępny w menu Narzędzia i ustawienia > Listy prywatności. Dostępne tworzenie nowych list i zasad w ich obrębie w ustalonej kolejności. Edytor zasady umożliwia sformowanie reguły: dla wybranego typu (JID / Grupa / Subskrypcja / Wszystko) wykonanie akcji (zezwól / zabroń), opcjonalnie ze zdefiniowaniem wybranych (wiadomości / zapytania / prezencja od lub do).
* Uwaga: Obsługa list prywatności zależy od serwera, na który się logujemy. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.

Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Licząc "po staremu" jest ich 7, a dla każdego można wyspecyfikować własny opis. Obsługuje znane z GG "statusy offline" z opisem. Podczas wprowadzania opisu jest rozwijalny menedżer statusów pozwalający wprowadzać na stałe konstrukcje opisowe, włącznie z definiowaniem powiązanego skrótu klawiaturowego. Status można zgrać z WinAmp poprzez wtyczkę o takiej nazwie.

Auto-away / Idle: Umożliwia ustalenie stopniowanego okresu bezczynności po jakim klient automatycznie przełączy użytkownika w stan Away, zdefiniowanie wiadomości statusu ustawianej po włączeniu się Autoaway, oraz wyłączenie wszystkich transportów w trybie AutoAway (przydane jeśli korzysta się z urządzeń przenośnych, aby ograniczyć ilość przekazywanych danych, ale podtrzymać połączenie z serwerem). Motywy respondera otrzymamy z wtyczki AutoMessenger.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Nie.

Avatar (przestarzała metoda XEP-0008 via IQ oraz XEP-0153 czyli vCard): Ustawiany z menu głównego > Tools > Avatar (JPG / GIF / PNG) lub Personal vCard (BMP / JPEG / GIF / PNG). Techniki ustawiania obrazów są przestarzałe / mają błędy.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Roster nie obsługuje wyświetlania avatarów.
- Statusy opisowe: Domyślnie nie, aktywowane w Ustawienia główne > Lista kontaktów. Te formatowane pionowo są w taki właśnie sposób przedstawiane. Jest tam też funkcja "Zawijaj długie opisy" ale nieaktywna.
- Ikony sieciowe: Obsługiwane (Ustawienia główne > Lista kontaktów > Pokazuj własne ikony transportów). W domyślnym zestawie brak naszego Gadu i Tlena, ale te ikonki dostępne stąd: klik (pobrany zip od razu wrzucić do katalogu icons, po restarcie programu same się ustawią). Dodatkowo Jajc udostępnia indywidualne przypisanie wybranej ikony dla użytkownika via opcja kontekstowa > Zaawansowane > Zbiór ikon *.
- Oznaczenia dodatkowe: Dla blokowanych użytkowników, braków autoryzacji i błędów serwerowych.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Kontakt zalogowany z różnych miejsc jest prezentowany podobnie jak w kliencie Tkabber, tzn. dostaje z boku strzałkę rozwijającą do listy zasobów umożliwiającej podjęcie akcji z wybranym.
- Metakontakty: Brak wsparcia.
- Tworzenie grup: Podczas dodawania kontaktu. Użytkownik może być relokowany między grupami przez menu kontekstowe, lub przeciągnięcie na nazwę grupy. Brak przynależności usera do kilku grup jednocześnie. Grupy puste są automatycznie usuwane.
- Grupy wielopoziomowe: Brak wsparcia.
- Grupy predefiniowane: Agents (transporty), Awaiting autorization (oczekiwanie na autoryzację), Not in roster (spoza listy), My own resources (nasze zasoby), Bookmarks (zakładki), Unfiled (użytkownicy bez przynależności grupowej). Ich nazwy można zmienić w konfiguracji programu.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Domyślnie użytkownicy są układani alfabetycznie, co można zmienić w Ustawienia główne > Lista kontaktów > Sortuj listę wg statusów (kontakty dostępne na początku). Same grupy są także w porządku alfabetycznym (z wyjątkiem grup specjalnych listowanych poza kolejnością) i nie podlega to zmianom.
- Filtrowanie widoku: Przez główną ikonkę na pasku narzędzi są usuwani z widoku użytkownicy rozłączeni. Przy tym filtrze jest możliwe pokazywanie określonego użytkownika via opcja kontekstowa > Zaawansowane > Nie ukrywaj kiedy rozłączony *. W menu Zaawansowanych jest też opcja ukrywania kontaktu, tylko to po prostu nie działa....
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przy aktywnym oknie rostera wpisanie znaku z klawiatury uruchamia dialog wyszukiwania. Dodatkowy element to odrębna wyszukiwarka nieaktywnych kontaktów.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Roster jest automatycznie keszowany przez Jajc do pliku roster.xml w katalogu Dołączona grafika %UserProfile%\JAJC\Spool. To zarówno powoduje, że mamy dostęp do listy "offline", jak i umożliwia migrację kontaktów między różnymi instalacjami Jajc, oraz import tych kontaktów między różnymi profilami.
- Dodatkowe narzędzia rostera: importowanie kontaktów ICQ, z plików *.clb oraz roster.xml. Poza tym mamy opcję migrowania transportów.
-----------------------------------------------

* Funkcje w menu kontekstowym Zaawansowane (wybór ikon / skróty klawiaturowe / wybór kodowania / widoczność kontaktu) reagują tylko wtedy, gdy serwer wspiera tzw. element X. Jeśli brak skutków, należy wejść do Narzędzia i ustawienia > Ustawienia konta > w karcie Połączenie zaznaczyć "Serwer nie obsługuje elementów x na liście kontaktów" > zrestartować program.


Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Tak, da się to włączyć (w programie określone to jest opisem "dokowanie"). Możliwe kombinacje dokujące: tylko dla okien rozmów, tylko dla okien konferencji, lub łączone dla obu wariantów. Okna złączone można rozdzielać lub transportować do innych aktualnie otwartych okien komunikacji.
- Emotikony: Obsługiwane. Jest opcja ograniczenie ich detekcji na zasadzie: brak:)emotikonu ale wyświetli :) emotikon etc. Emotki można również całkowicie wyłączyć.
- Formatowanie tekstu: W oknie rozmowy jest ikonka w(y)łączająca formatowanie. Dostępny krój czcionki, rozmiar, kolor, bold, kursywa, podkreślenie. Możliwe także ustawienie w preferencjach rozformatowania przychodzących do nas wiadomości.
- Sprawdzanie pisowni: Wymaga ręcznej instalacji Aspell.
- URL / Obiekty specjalne: Automatyczna detekcja odnośników.


Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Przewiduje system dźwiękowy, który domyślnie jest jednak nieaktywny, a włączenie reakcji prosi o przypisanie własnych WAV. Dźwięki są przeznaczone dla takich zdarzeń jak: zmiany stanu kontaktów, otrzymanie wiadomości, nazwiązanie rozmowy, nazwiązanie rozmowy grupowej, odebranie nagłówka wiadomości, wiadomość systemowa, pisanie, usuwanie tekstu w oknie.
Powiadomienia graficzne w Ustawienia główne > Wyskakiwanie można włączyć dla zdarzeń: zmiany statusu kontaktów, wiadomości, rozmowy, nagłówki, prośby autoryzacyjne, zaawansowane powiadomienia (np. zapytania IQ), wiadomości systemowe, błędy. OSD ze statusami użytkowników ma podopcję limitowania tylko dla wybranych kontaktów, a wybór dla których użytkowników jest już wykonywany z poziomu ich menu kontekstowego > Zaawansowane > Pokazuj powiadomienia.
Wszystkie powiadomienia dźwiękowe oraz OSD ekranowe można ustawić na automatycznie deaktywowane przy statusie "nie przeszkadzać".

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu (Ustawienia główne > Wyskakiwanie > Pokazywanie zdarzeń wiadomości > composing). W zestawie więcej zdarzeń (jeszcze potwierdzenia dostarczania / przeczytania wiadomości) = Jajc obsługuje przestarzałą metodę (XEP-0022), lecz nie nową ją zastępującą a definiującą stany okna rozmowy (XEP-0085). Adnotacje o pisaniu wyświetlać mogą się na belce spodniej okna rozmowy oraz w OSD ekranowym jak na obrazku wyżej, stosownie do zaznaczonej opcji. Możemy wyłączyć przekaz tych danych po naszej stronie (Ustawienia główne > Wiadomości > Wyłącz wysyłanie informacji o tworzeniu wiadomości).

Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Nie. Istniała wtyczka o funkcjonalności "buzz", lecz nie jest już dostępna (archiwalna postać strony: remiq.net).


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Program przewiduje system skinowania. Akceptuje skiny KSDev i Microsoftu (uskn, kskn, xskn, mskn, msstyles, theme). Podstawowe zasoby są do pobrania: STĄD. Więcej trzeba sobie już wygrzebać na Google. Nałożona skórka może być poddana tuningowi typu jasność czy nasycenie.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Domyślnie ukryta. Jajc uruchomiony z parametrem --debug lokuje w menu Narzędzia bezpośredni do niej dostęp.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Duże możliwości konfiguracyjne
- Listy prywatności
- Szyfrowanie PGP
- Keszowanie rostera
- Konsola XML
- Kompaktowy interfejs
- Wysoki stopień modyfikacji wyglądu

-

- Klient z przestarzałymi elementami
- Przedawniony "nielegalny" tryb niewidoczny
- Oczami początkującego: konstrukcja uplasowania opcji wygląda chaotycznie.
- Avatary: problemy z ustawianiem własnego, brak na liście kontaktów / w tooltipie, w oknie rozmowy łapie tylko osobisty lecz nie partnera
- Wymagający klient. W zależności od builda może konsumować zbyt dużo zasobów.
- Słaba estetyka powiadomień wizualnych oraz ikonki w BMP
- Brak integracji ze stylem Aero Vista/7
- Dostępny tylko dla Windows.

Werdykt końcowy: Byłby całkiem niezły, gdyby dopasował się do standardów.

. . . . . . . . . . . . . .

Polski podręcznik dla programu JAJC


Użytkownik picasso edytował ten post 17 01 2010 - 06:27


#27 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:50

Dołączona grafika

Exodus

Strona domowa: http://code.google.com/p/exodus/

Platforma: Windows 9x/ME/2000/XP/Vista
Licencja: GPL (open source)


Exodus powstał na gruzach zarzuconego klienta Winjab. W stosunku do matrycy uległ jednak zdecydowanemu skompaktowaniu i uproszczeniu. Prace nad Exodusem uległy wstrzymaniu w związku ze śmiercią autora. Aktualnie Exodus jest "rozwijany" przez community. Cudzysłów, gdyż mamy kompletny zastój wersji. Program nosi w sobie przestarzałe rozwiązania.
Jest pewien problem z automatycznym montowaniem spolszczenia. Nie odbywa się automatycznie, pomimo zaznaczenia takiej opcji w instalatorze. Moje rozwiązanie: należy udać się do folderu C:\Program Files\Exodus\plugins i stamtąd rozpakować folder locale.zip o jeden folder wyżej. Po restarcie programu język polski zostanie automatycznie zaaplikowany. Niestety tłumaczenie jest nieświeże i nie ma nowszego (nawet na SVN jest ciągle to samo..). Ktoś oblatany w tłumaczeniach mógłby to zrobić ręcznie (Translating Exodus).

Dołączona grafika Wersja polska wbudowana w instalator (patrz wyżej)Opis na podstawie wersji Exodus 0.10.0.0 [2007-11-21]
. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Exodus uwzględnia wtyczkowanie. Instalator już jest w cały dostępny komplet wyposażony (te same STĄD). Dalsze zarządzanie w opcjach. Niestety wtyczek już oglądnąć nie mogłam. Exodus wykłada się przy ich instalowaniu, a z kolei po instalacji bez wtyczek, a następnie ręcznym ich wsadzeniu do folderu, wykłada się przy próbie wejścia do menu pluginów. Nie tylko u mnie jest ten problem: klik. Z testów wynika, że "bezpiecznym" rozwiązaniem jest zaaplikowanie tylko wtyczki historii i ew. słownika.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Nie.
- Poligamia: Tak. Domyślnie program jest skonfigurowany na wielokrotne uruchamianie w tym samym czasie, i jest uwzględniona zmiana tego zachowania (Options > Settings > System > Only allow a single running instance). Natomiast w obrębie pojedynczego wywołania programu nie można zalogować w tym samym czasie wielu kont.


Dołączona grafika Serwer:

Domyślnie proponowane serwery jabber.org i jabber.com, ale wybrać można zupełnie dowolny. Przeglądarka usług serwera jako "Jabber Browser" / "Przeglądarka Jabbera", dostępna z ikony paska narzędziowego, ma następującą formę:
Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i wysyłanie wiadomości do indywidualnych użytkowników
- Wysyłanie wiadomości do wszystkich w grupie / większej ilości użytkowników
- Przesyłanie kontaktów
- Obsługa wieloosobowej konferencji (MUC)
- Przesyłanie plików

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Tak, tylko nie wygląda to logicznie. Musi być podświetlony jakikolwiek kontakt na liście, by w menu Ludzie > Kontakty odszarzyła się opcja wysyłania wiadomości, w której można wpisać dowolny JID.


Dołączona grafika Prywatność i bezpieczeństwo:

- Połączenia szyfrowane z serwerem (SSL).
- System autoryzacji: W opcjach kilka wariantów zachowań: automatyczne akceptowanie / odrzucanie wszystkich subskrypcji, auto-akceptowanie tylko z listy kontaktów, lub pytanie we wszystkich przypadkach. Zaakceptowany user może być od razu plasowany w skonfigurowanej grupie domyślnej. W kontekstowym użytkownika znajduje się opcja wznawiania autoryzacji.
- Ma opcję blokowania wszystkich wiadomości spoza listy kontaktów
- Listy prywatności: Brak interfejsu dla tej techniki. Obejście dla zaawansowanych: skorzystanie z Konsoli XML.
- Podręczne opcje blokowania: W rosterze są obecne opcje blokowania kontaktu lub całej grupy kontaktów. Z tym jest połączona wbudowana w Ustawienia edytowalna zbiorcza czarna lista.
- Stan "Niewidoczny": Nie ma ogólnego statusu Niewidoczny. Za to z prawokliku na grupę (lub kilka zaznaczonych kontaktów) jest opcja wysyłania stanu ukrytego / widzialnego. Ta metoda wizualnie przypomina "Czapkę Niewidkę" ze Spika, ale nie technicznie (Spik wykonuje to w oparciu o listę prywatności a Exodus nie *).

*Uwaga: Ukrywanie jest realizowane przestarzałą metodą (XEP-0018). Serwer musi ją obsługiwać, by działała. Logując się na serwer zgodny ze standardem nie ma żadnego ukrywania. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Statusów jest pięć. Można wprowadzić swój własny opis, opcjonalnie z jego zapamiętaniem, włącznie z przypisem skrótu klawiaturowego. W Ustawieniach mamy wygodny szeroki mechanizm kreatora szablonów opisowych. Nie obsługuje wylogowania z opisem.

Auto-away / Idle: Konfiguracja udostępnia włączenie trzech stopni automatyzowania stanów, czyli przejście kolejno na Away (Zaraz wracam) / Extended Away (Odszedłem na dłużej) / Disconnected (Rozłączony) po zdefiniowanych X minutach. Stanom Away / Extended Away można przypisać domyślną wiadomość opisową, także ustawić priorytet 0. Ponadto dostępna opcja włączenia respondera.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Nie. Brak wsparcia.

Avatar (metoda XEP-0153 czyli vCard): Konfiguracja naszego obrazu dostępna z poziomu menu Options > Registration > Edit Profile, Avatar. Możliwe do załadowania formaty: BMP / JPEG / GIF / ICO.


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Wyświetlanie dopiero po włączeniu takiej opcji. Nie można przypisywać ręcznie avatarów tym którzy ich nie posiadają.
- Statusy opisowe: Również dopiero po zaznaczeniu opcji. W trybie bez avatarów opis jest sklejony w jednej linii przy nicku, zaś z avatarami przenoszony pod spód. Opisy pionowe / URL / emotikony są ignorowane. W konfiguracji można zmienić kolor opisów.
- Ikony sieciowe: Użytkownicy o innym pochodzeniu sieciowym (z transportów) nie są rozróżniani ikoną im należną.
- Oznaczenia dodatkowe: Oczekiwanie autoryzacyjne oznakowane opisowo poprzez (Pending) / (Oczekujący) - w opcjach można to wyłączyć. Blokowani dostają mikro-znaczek iksa na ikonie statusu.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Kontakt zalogowany z różnych miejsc nie ma bezpośrednich oznaczeń na liście. Wszystkie podpięte zasoby są widoczne w dymku. Menu kontekstowe kontaktu nie rozróżnia akcji względem zasobów.
- Metakontakty: Brak wsparcia.
- Tworzenie grup: Grupy można tworzyć zarówno "na goło" jak i podczas dodawania konkretnego kontaktu. Użytkownik może należeć do kilku grup jednocześnie, a ten układ obrabia się we Właściwościach kontaktu. Możliwe też przenoszenie / kopiowanie całej grupy kontaktów.
- Grupy predefiniowane: Transports (bramki), Friends (grupa domyślna), My Resources / Moje zasoby (miejsca naszego zalogowania), Bookmarks / Zakładki (ulubione pokoje konferencyjne), Unfiled / Nieprzypisane (użytkownicy nie przydzieleni do żadnych grup). W konfiguracji programu można przemianować te dwie pierwsze grupy.
- Grupy wielopoziomowe: Nie. Istnieje tylko teoretyczny tweak aktywacyjny via plik %AppData%\Exodus\Exodus.xml, w którym należy wstawić pod false: <nested_groups value="true"/>. Domyślnym separatorem dla piętrowych grup jest /, a w/w pliku można to ewentualnie przekonfigurować. Edycja ta jest zerowana, a związki z konkretnymi zachowaniami programu są niejasne.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Grupy są składane alfabetycznie. Kontakty w ich obrębie są lokowane wg kalkulacji alfabetycznej. Użytkownicy offline mogą być przemigrowani zbiorczo do odrębnej grupy tylko rozłączonych. Alternatywnym sposobem jest ułożenie wszystkich wg stanu w blokach grupowych korespondujących do "menu statusów" dostępni / oddaleni / niedostępni ... (wtedy jest pomijana nasza ustalona przynależność grupowa).
- Filtrowanie widoku: Poprzez ikonkę narzędziową szybkie pokazywanie tylko dostępnych lub wszystkich. W ustawieniach koresponduje do tego opcja pokazywania tylko kontaktów połączonych, wraz z ustaleniem jaki minimalny stan musi reprezentować kontakt, by uzyskać widoczność na liście. Poza tym możliwe usunięcie z wyświetlania kontaktów zablokowanych oraz tych od których nie mamy autoryzacji.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Lista przeszukiwalna przez CTRL+F.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Brak.
-----------------------------------------------Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Domyślnie Exodus jest skonfigurowany na technikę kart, a okno komunikacyjne z kartami jest zdokowane do rostera. Karty przez przeciągnij i upuść lub ikonę dokera można rozszczepić do pojedynczych okien, lub na powrót wszczepić je do głównego trzonu z kartami. Zachowanie dokujące można przekonfigurować na zwyczajmy tryb czysto okienny.
- Emotikony: Obsługiwane. W menu Options jest funkcja w(y)łączająca ich wyświetlanie. W ustawieniach znajdziemy możliwość auto-detekcji emotikon w wiadomościach, programowanie własnych, ładowanie alternatywnych zestawów paczek.
- Formatowanie tekstu: Obecne przyciski formatujące (pogrubienie / podkreślenie / kursywa / kilka kolorów do wyboru)
- Sprawdzanie pisowni: Po zaaplikowaniu wtyczki ASpell.
- URL / Obiekty specjalne: Automatyczna detekcja tradycyjnych URL oraz ścieżek UNC (lecz nie adresów e-mail).


Archiwizacja rozmów:
Domyślnie zdeaktywowana i opcje kontekstowe w rosterze są wyszarzone. Ożywienie tej funkcji następuje po włączeniu wtyczki ExHTMLLogger (składnik instalatora, tylko nie włączany automatycznie). Zgodnie z nazwą, logowanie odbywa się do plików HTML otwieranych w domyślnej przeglądarce internetowej. W konfiguracji tej wtyczki do wyboru zmiana lokalizacji gromadzenia logów, zapis tylko od tych z listy kontaktów, wypróżnienie zawartości. Całość surowa.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Zdarzenia brane pod uwagę: użytkownik online / offline, nowa rozmowa, nowa wiadomość, żądanie subskrypcji, zaproszenie do konferencji, słowo kluczowe w konferencji, aktywność w oknie czata / pokoju konferencyjnym, priorytetowa aktywność w oknie czata / pokoju konferencyjnym, wygenerowana automatyczna odpowiedź, transfer plików. Dla każdego z tych zdarzeń z osobna można ustalić formę wizualną zawiadomienia jako: przesuwanie okna na wierzch, migający pasek zadań, animacja ikony zasobnika, lub OSD ekranowe w prawym dolnym narożniku:

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Teoretycznie obsługuje powiadomienie o pisaniu, wizualizowane jako adnotacja w oknie rozmowy. Funkcja ta działa na linii Exodus<>Exodus (przypuszczalnie z niektórymi starszymi programami również). Niestety nie udało mi się tego uzyskać w kontaktach z innymi klientami (Psi, Google Talk, Spark). Poza tym ta funkcja ma defekt, tzn. wisi w nieskończoność na "user is replying", mimo że użytkownik zaprzestał pisania.

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Brak obsługi.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Exodusowi brakuje systemu skinowania, zmiany kompozycji, i wymiany ikonek. Za to można wpływać na ogólny kolor tła rostera i okien konwersacji, zmienić czcionkę / jej kolor. Również obsługiwane sterowanie przeźroczystością.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Uaktywniana z menu Windows > View > Show Debug XML. Dodatkowo można ustawić startowanie Exodusa z widoczną konsolą (Options > Settings > System > Start with Debug visible).


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Połączenie w miarę prostej konfiguracji ze sporym zasobnikiem opcji
- Mechanizm dokujący okien
- Podwiązanie skrótów klawiaturowych pod stany
- Dostęp do konsoli XML

-

- Aplikacja przestarzała i zabugowana
- Brak interfejsu list prywatności, obsługa przedawnionego trybu niewidoczny
- "Zepsute" powiadomienie o pisaniu
- Konflikt wtyczek - podczas zaznaczenia opcji montowania pluginów instalator programu nie przechodzi procesu.
- Brak automatyzacji montażu polskiego tłumaczenia ... przestarzałego (nie wszystkie opcje są spolonizowane)
- Dość siermiężny surowiczny wygląd z niską estetyką mikro-elementów graficznych
- Słabe możliwości personifikacji globalnej komunikatora
- Brak ikon sieciowych transportów
- Tylko na platformę Windows

Werdykt końcowy: Klient wymaga aktualizacji.

. . . . . . . . . . . . . .Użytkownik picasso edytował ten post 17 01 2010 - 06:27


#28 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:51

Dołączona grafika

Spark

Strona domowa: http://www.igniterealtime.org/

Platforma: Windows, Linux/Unix, Mac OS X
Licencja: LGPL (open source) lub komercyjna


Klient biznesowy, optymalizowany pod organizacje i pracę grupową, z implementacją Jingle. Największe możliwości aplikacji ujawniają się przy kombinacji z serwerem OpenFire (ex Wildfire) tej samej stajni. Na tej linii Spark może zostać zintegrowany z usługami telefonicznymi / VOIP (Spark Softphone How To). Rzecz jasna OpenFire to sprawa stricte administracyjna, i nie dotyczy normalnego użytkownika po prostu tylko posiadającego swoje konto jabber w cyberprzestrzeni. Program ma dwa warianty: instalacyjny Spark oraz uruchamiany przez przeglądarkę WebSpark. Aktualnie wersja instalacyjna jest w fazie "depresyjnej", rozwój wstrzymany. Ostatnia stabilna wersja 2.5.8 pochodzi z roku 2007. Istnieje wprawdzie nowsza 2.6.0 beta z końcówki 2008, ale ta wersja nie dość że próbna i redukuje pewne funkcje, to jeszcze akceptuje logowanie tylko na serwery postawione na OpenFire. Program bazuje na środowisku Java, dlatego też wymogiem instalacyjnym jest posiadanie Javy Sun.Opis na podstawie Spark 2.5.8 [2007-11-14]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Spark obsługuje mechanizm pluginów. Część z nich jest już wbudowana do programu i preaktywowana (np. Jingle), część nie lecz oferowana do instalacji. Zasób nie jest powalający. Wtyczek nieoficjalnych na lekarstwo.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Nie.
- Poligamia: Oficjalnie brak obsługi. Aczkolwiek równoczesne uruchomienie kilku kopii programu możliwe - wystarczy zduplikować spark.exe pod inną nazwą np. spark_kopia.exe.


Dołączona grafika Serwer:

Pomijając już fakt stawiania własnych serwerów na OpenFire i wiązania tego z klientem - można się logować na dowolne jabberowe konto. Właściwości serwera, na który się logujemy, są automatycznie wykrywane i lokowane w kilku miejscach interfejsu. Liczba wykrytych transportów sieciowych możliwych do wykonania jest obrazowana przez kolejne ikony sieciowe plasowane na belce programu, z poziomu których wykonuje się rejestrowanie. Ich liczba jest oczywiście różna w zależności od serwera do którego podpięliśmy się. Sprawą zupełnie niejasną jest kwestia obsługi transportów Gadu. Teoretycznie bramka Gadu jest już obsługiwana w wersji 2.5.8: klik. Niemniej u mnie na żadnym z serwerów nie potrafi namierzyć Gadu i ujawnić jego ikony do rejestracji...

Dołączona grafika

Spark ma ukrytą przeglądarkę usług serwera. Nie widać tej opcji w interfejsie. Trzeba się posłużyć klawiszem F8. Sama przeglądarka jest bardzo uproszczona i nie posiada możliwości wyegzekwowania instrukcji.
Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z innymi użytkownikami
- Tzw. Broadcast message - wysyłanie wiadomości do wielu użytkowników (wybranych / całej grupy)
- Wieloosobowe konferencje
- Przesyłanie plików
- Dodatkowo obecny moduł bezpośredniego wykonywania zrzutów ekranu i przesyłania do użytkownika
- Rozmowy głosowe (VOIP) > między klientami bazującymi na tym samym protokole, w istocie wygląda na to, że idzie to trybem Spark-to-Spark
- Telefonia (w kliencie jest wtyczka SIP Softphone) - Ta rzecz możliwa tylko jeśli serwer jest skonfigurowany pod tym kątem
- Nieoficjalny plugin V2 Whiteboard poszerza Sparka o tablicę rysunkową

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Obecna. Opcja leży w menu Actions.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo i prywatność:

W związku z tym, że docelowym adresatem jest środowisko biznesowe, klient jest rozwiązany sprzecznie z życzeniami przeciętnego prywatnego Gadacza używającego program na własny rachunek. Nie ma tu w ogóle opcji blokowania użytkowników, ukrywania przed nimi swojego stanu, tworzenia czarnych list, i towarzyszących temu konfiguracji. Rzecz dość logiczna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Spark ma: działać w obrębie grupy współpracowników (... tych nie ma po co blokować ... a zwłaszcza już bossa) oraz adresować korporacyjne rozwiązania serwerowe stojące na OpenFire, na których to administratorzy mogą swobodnie regulować dostęp i kształtować bezpieczeństwo zamkniętej elitarnej komunikacji.

Tworzenie listy prywatności w kliencie nie jest niemożliwe, ale to rzecz dla użytkowników orientujących się w ogóle o co chodzi, na pewno nie dla początkujących. W konsoli XML teoretycznie można wykonać te instrukcje: klik.

Uwaga: Obsługa list prywatności zależy od serwera, na który się logujemy. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Statusów jest 6, z możliwością przypisania doń opisów oraz ich zapamiętania. Ma mały menedżer opisów. Możliwe też "Log out with reason" czyli wylogowanie z opisem przyczynowym. Nic mi nie wiadomo na temat synchronizowania opisów z odtwarzaczami muzycznymi czy innymi czynnościami w trybie automatycznym. Wydaje się, że natura programowa nie uwzględnia i nie będzie uwzględniać tego typu zachowań.

Auto-away / Idle: Brak konfiguracji z poziomu interfejsu.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Nie, brak wsparcia w aktualnej wersji.

Avatar (metoda XEP-0153 czyli vCard): Obraz identyfikujący nas w sieci ustawiamy przez klik w pole graficzne nagłówka listy kontaktów (lub menu Spark > Edit My Profile). To uruchamia interfejs konfiguracji wizytówki, w której w karcie Avatar jest możliwość przypisania ręcznie obrazu z dysku oraz wyczyszczenie ustawienia.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Lista kontaktów wyświetla avatary użytkowników. Opcjonalnie w Preferences > Appearance do wyregulowania rozmiar avatarów lub ich wyłączenie.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane, w jednej linii przy nicku.
- Ikony sieciowe: Kontakty o różnym pochodzeniu sieciowym dostają automatycznie odrębną różnicującą ikonę definiującą ich pochodzenie
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Kontakt zalogowany z różnych miejsc w tym samym czasie ani nie ma bezpośrednich oznaczeń na liście, ani menu kontekstowe "nie wyczuwa" wielokrotności zasobów.
- Metakontakty: Brak obsługi.
- Tworzenie grup: "Na czysto" z menu Contacts lub PPM na inną już istniejącą grupę, a także podczas dodawania kontaktu. Użytkownicy mogą być przenoszeni między grupami lub należeć do kilku jednocześnie (opcje menu kontekstowego Move to / Copy to). Relokowanie użytkowników również przez przeciąganie i upuszczanie.
- Grupy wielopoziomowe: Wspierane. Zagnieżdżone grupy są definiowane separatorem podwójnego dwukropka. Tworzy się je poprzez wywołanie opcji tworzenia grupy i wprowadzenie formuły typu Nazwa1::Nazwa2.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Domyślnie rozłączeni są układani pod połączonymi.
- Filtrowanie widoku: W widoku można zgrupować wszystkich niepołączonych użytkowników w jeden blok, oraz wyłączyć pokazywanie pustych grup.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przez najzwyczajniejsze CTRL+F
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Brak.
-----------------------------------------------Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Tak, wszelkie konwersacje są układane w karty w obrębie jednego okna. Kart nie można separować w celu przejścia na tryb czysto okienny.
- Emotikony: Obsługiwane, można wyłączyć, lub wprowadzić nowe zestawy (paczki *.zip).
- Formatowanie tekstu: Brak obsługi.
- Sprawdzanie pisowni: Jest, ale tylko anglojęzyczne. Sprawdzanie w locie, lub inicjowane ręcznie.
- URL / Obiekty specjalne: Obsługuje odnośniki URL i wyświetla wysyłane obrazy.


Archiwizacja rozmów:
Tzw. "Chat History", przeglądane przez opcję kontekstową dla danego użytkownika. Bardzo prymitywne, brak wyszukiwarki, brak funkcji zarządzających, archiwum można jedynie globalnie wyłączyć. Archiwum "rozkodowuje" URL i emotikony.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Rozwiązanie dźwiękowe dla zdarzeń typu nadejście wiadomości / zaproszenia, wysłanie wiadomości oraz przejście użytkownika w stan offline. Opcjonalnie powiadomienia wizualne przy łączeniu / rozłączaniu użytkownika formułowane jako OSD ekranowe w prawym dolnym rogu.

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu. Jest to wizualizowane w dwóch miejscach: w oknie rozmowy jako ikonka pisaka pojawiająca się w tabie rozmowy należącej do użytkownika, oraz w rosterze ikona tego użytkownika przekształca się w ów pisak.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Jest uproszczona funkcja wysyłania / odbierania tzw. "Buzz". W opcjach możliwe wyłączenie tej funkcjonalności. Funkcja działa w trybie Spark<>Spark, nie jest to taka sama metoda jak w AQQ / Jabbim.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Nie podziałamy. Spark ma własny zniebieszczony skin, który co najwyżej można przekształcić w preferencjach na zgodność ze stylem systemu. Brak możliwości ogólnej skórkowania (chyba, że ktoś w javie zaprogramuje sobie nową ...). W opcjach możemy wysterować czcionki rostera i rozmów. I nic poza tym.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Spark posiada konsolę XML schowaną w loginie, a aktywowaną w Advanced > Start debugger.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Kombinacja Spark + OpenFire
- Układ rozwiązany pod działanie grupowe (tekstowo, werbalnie, graficznie)
- Budowanie piętrowych grup
- Nieskomplikowana konfiguracja
- Ładny przejrzysty wygląd
- Rozbudowane okno debuggera
- Wieloplatformowy

-

- Najlepsza kompatybilność: Spark-to-Spark podpięte pod OpenFire
- Po stronie klienta: brak detekcji bramek Gadu i Tlen, i możliwości zmanipulowania tego
- Słaba przeglądarka serwera w trybie "tylko do odczytu"
- Brak interfejsu obsługi list prywatności oraz podręcznych opcji blokerskich
- Niskie możliwości konfiguracyjne
- Wersja instalacyjna w zastoju produkcyjnym
- Aplikacja ociężała i pamięciożerna (Java)
- Brak oficjalnej polskiej wersji

Werdykt końcowy: tak jak w zamiarze = dla organizacji i biznesu. Dla przeciętniaków i tych "z Gadu" nie za bardzo.

. . . . . . . . . . . . . .Użytkownik picasso edytował ten post 17 01 2010 - 06:26


#29 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:51

Dołączona grafika

glu / xim

Strona domowa: http://code.google.com/p/xeus/downloads/list

Platforma: Windows XP/Vista/7 32-bit i 64-bit
Licencja: GPL (open source)


Sukcesor projektu xeus tego samego autorstwa. Klient jabber/XMPP celowany w łatwą obsługę i atrakcje wizualne. Nie uzyskał formy stabilnej i finałowej, ale jest wytrwale rozwijany przez autora. Do swojego działania wymaga .NET Framework 3.5 SP1 - instalator w razie czego automatycznie pobiera wymagany komponent. Informacje o projekcie dostępne na blogu autora.

Aktualizacja! Projekt wrócił. Autor przepisał aplikację od początku (chodzi tylko na Windows 7 z .NET Framework 4.0), ale nie jest ta szczególna wersja jeszcze możliwa do pobrania. Za to można pobrać starszą wersję Glu Setup 22. Aktualizacja2: Jest już do pobrania testowy build nowej serii, niejaki Xim.Opis na podstawie Glu 22th Setup [2009-08-10]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Nie ma takich możliwości.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Brak obsługi (w zależnościach z bibliotekami .NET)
- Poligamia: Brak obsługi. Nie można uruchomić wielu kopii programu, ani równocześnie zalogować odrębnych kont.


Dołączona grafika Serwer:

Brak związania z konkretnym serwerem - jest możliwość korzystania z dowolnego, włącznie z zakładaniem kont. Na spodniej belce komunikatora są dwie ikony dostępowe, dające dostęp kolejno do całościowej przeglądarki serwera, oraz indywidualnie tylko do rejestrowalnych transportów sieciowych.
Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Wsparcie konferencji wieloosobowej (MUC)
- Przesyłanie plików

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Brak.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo i prywatność:

- System autoryzacji: W menu kontekstowym użytkownika są trzy opcje związane z: usuwaniem autoryzacji, jej wznawianiem dla tego użytkownika, lub przesył prośby o autoryzację z naszej strony.
- Posiada uproszczony filtr antyspamowy umożliwiający definiowanie na mocy maski JID użytkowników spoza listy kontaktów, którzy dostaną zakaz komunikacji. Przykładowo, wprowadzając na liście hotmail.com zostaną zablokowane spamy z sieci MSN.
- Listy prywatności: Brak interfejsu obsługi.
- Podręczne opcje blokowania: Brak kontekstowych opcji rostera. Na powiadomieniach o wiadomościach jest ikonka związana z ignorowaniem
- Stan "Niewidoczny": Przepisowo brak.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Status: Statusów jest 5, a występują one w formie kodu kolorystycznego. Z menu kontekstowego ikony w zasobniku jest wykaz wszystkich stanów wraz z ich znaczeniem tekstowym. Natomiast w nagłówku listy kontaktów jest już podana forma skrócona. Tutaj też w polu można wpisać komunikat dla statusu. Figurująca mała strzałka rozwija podmenu umożliwiające ustawienie innych stanów z 5 podanych z ustawionym opisem. Ostatnio używane opisy są zapamiętywane w tym menu. Brak funkcji szablonowych, brak synchronizacji statusu z określonymi aktywnościami.

Auto-Away / Idle: Brak konfiguracji. Przy aktywności aplikacji pełnoekranowej automatycznie jest dobierany tryb DND (nie przeszkadzać).

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Częściowe wsparcie. O ile serwer obsługuje tę funkcjonalność, umożliwia przesyłanie z naszej strony odsłuchiwanego utworu muzycznego, oraz odbieranie takich info od użytkowników. Operacja wymaga zawtyczkowania odtwarzacza przez AMIP (patrz wstęp tematu) i dalej leci automatem bez interwencji. Po naszej stronie brak widzialnych znaków w Glu, że odbywa się przekaz muzyczny, mimo iż on następuje.
Natomiast jeśli rzecz o ustawianiu nastroju, sprawa jest jednostronna, tzn. można tylko odbierać powiadomienia nastrojowe od innych użytkowników (patrz na ustęp Roster + opis grupy Activities), lecz nie ma możliwości wyboru własnych stanów. Podobno autor ma zamiar zaimplementować tę możliwość.

Avatar: Ustawianie tożsamości graficznej można wywołać klikając bezpośrednio w pole domyślnego obrazu w górnej partii listy kontaktów, lub przez klik w ikonkę na spodniej belce prowadzącą do edycji vCard (wizytówki). Są obsługiwane tylko dwa formaty graficzne: JPEG i PNG.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:

Lista kontaktów jest rozwiązana w nietypowy sposób, jeśli porównamy z innymi klientami jabber. Stawia na wizualny odbiór.

Dołączona grafika Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Standard tego rozwiązania i nie można tego ani wyłączyć ani konfigurować. Również nie można przypisywać ich innym użytkownikom. Dodatkowo kontakty mające inne stany niż Dostępny i Chętny do rozmowy mają ściemniony avatar.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane pod avatarem w sposób obcięty, w całości widziane w dymkach. Także brak możliwości wyłączenia czy lepszej konfiguracji wyświetlania.
- Ikony sieciowe: Brak charakterystycznych ikonek sieciowych. Kontakty o różnym pochodzeniu sieciowym, o ile zostanie to wykryte, mogą otrzymać avatar sygnalizujący sieć.
- Oznaczenia dodatkowe:
-----------------------------------------------
Dołączona grafika (PEP - muzyka użytkownika)
Dołączona grafika (PEP - nastrój użytkownika)
Dołączona grafika (użytkownik w ulubionych)
Dołączona grafika (traktowanie jako blog)
Dołączona grafika (e-mail, klik uruchamia domyślnego klienta poczty)
Dołączona grafika (komendy)
Dołączona grafika (przekierowanie na www)
Dołączona grafika (brak autoryzacji)

-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Brak oznaczeń.
- Metakontakty: Są obsługiwane i zgodne ze standardem XMPP. Wystarczy przeciągnąć użytkownika na użytkownika. Po złączeniu w prawym górnym rogu pojawia się liczba. Po kliknięciu w nią otrzymamy osobne okno z listą użytkowników i możliwością wybrania głównego kontaktu lub rozwiązania metakontaktu.
- Tworzenie grup: Możliwe dopiero po dodaniu kontaktu lub podczas jego przenoszenia. Użytkownicy relokowani przez opcję menu kontekstowego bądź też przeciąganie. Użytkownik nie może należeć do kilku grup jednocześnie. Grupy puste są automatycznie usuwane.
- Grupy wielopoziomowe: Brak obsługi.
- Grupy predefiniowane: Favorite (ulubieni użytkownicy), Bookmarks (ulubione pokoje konferencyjne), Activities (notyfikacje), General (użytkownicy nie przypisani do żadnych grup).
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Wykonywane automatycznie wg stanu użytkowników w obrębie grupy i nie jest możliwe konfigurowanie tego. Natomiast same grupy podlegają zmianom kolejności - można je przesuwać w górę / dół przy pomocy strzałek, lub przez przeciąganie.
- Filtrowanie widoku: Poprzez trzy ikonki odpowiadające kolejno za: wyłączenie użytkowników offline, ukrycie usług (transporty etc.), wyłączenie grup.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Jest ikonka lupki włączająca pas wyszukiwarki.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Brak.
-----------------------------------------------Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Tak, ale zachowania nie da się wyłączyć. Ciekawostką tej produkcji jest tzw. "Multitab Mode", (de)aktywowany stosowną ikonką w oknie konwersacji, umożliwiający równoczesne pokazywanie wszystkich okien komunikacji z różnymi użytkownikami w obrębie jednej kompozycji, bez konieczności przełączania kart.
- Emotikony: Brak menu wyboru, możliwości wyłączenia czy wymiany. Emotikony są po prostu automatycznie parsowane w oknie rozmowy.
- Formatowanie tekstu: Podstawowe. Z prawokliku na pole wpisywania treści ujawnia się mini menu udostępniające bold, kursywę, podkreślenie i 4 kolory do wyboru.
- Sprawdzanie pisowni: Wg bloga autora podobno jest jakiś spell checker w polu tekstowym (dobierany zgodnie z klawiaturą). Nie widzę znaków tego...
- URL / Obiekty specjalne: Standardowo są klikalne odnośniki. Podobno jest detekcja linków YouTube + podgląd obrazów, ale u mnie to nie działa.


Archiwizacja rozmów:
Słabo rozwiązana. Nie widzę żadnej konfiguracji czy opcji deaktywacji. Historia jest przeglądana po wywołaniu funkcji lupki umożliwiającej wyszukiwanie w tym obszarze. Nie zachowuje formatowania / linków / emotikon.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Nie ma żadnej konfiguracji dźwiękowej. Nadchodzące wiadomości od użytkowników / autoryzacje są notowane przez mrugającą ikonę zasobnika, oraz małe OSD ekranowe w prawym dolnym rogu. Przy aktywności aplikacji pełnoekranowej są niwelowane wyskakujące powiadomienia.

Dołączona grafika

Kolejnym elementem powiadomień jest grupa o nazwie Activities, przeglądana w tradycyjny sposób jak każda inna grupa wprost w rosterze. Przy tej grupie figurują ikonki, które odpowiadają za w(y)łączanie powiadomień związanych z: zmianami statusu użytkowników (jest to określane jako "Message"), notowaniem PEP użytkownika (User is listening oraz Mood), oraz pojawianiem się wpisów na blogach. W kwestii tego ostatniego: w przypadku transportów zwracających komunikaty można wykorzystać opcję Tread as Blog, która spowoduje przeniesienie zgłoszeń z powiadomień wizualnych właśnie do grupy Activities.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Tak, jest obsługiwane powiadomienie o pisaniu. Jest to notowane w oknie konwersacji poprzez animację podobną do znaku dźwiękowego:

Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Brak obsługi.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Tu nie ma co upiększać. Forma komunikatora to już bajer sam w sobie. Bajer o zamkniętym kształcie. Nie istnieją żadne opcje umożliwiające zmianę czegokolwiek.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Brak (albo ja nie umiem jej znaleźć).


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Przyjazna rejestracja transportów
- Metakontakty
- Fajna ta lista kontaktów
- Ciekawe pomysły prezentacyjne
- Natywna edycja x64


-

- Wycieki pamięci / problemy stabilności (zależy to też od wersji)
- Słabo rozwiązane aspekty wpływu na regulację prywatności
- Brak możliwości konfiguracyjnych
- Brak możliwości radykalnej przemiany interfejsu
- Niewygodne okno wpisywania tekstu w rozmowie (rozciągane automatycznie podczas wpisywania, lecz nie ręcznie)
- Trudno się w tym połapać po przejściu z bardziej tradycyjnego rozwiązania
- Powłoka graficzna (kwestie gustu)
- Tylko dla Windows
- Brak polskiego interfejsu

Werdykt końcowy: Kolorowy gadżet dla "dewiantów". Wygląda całkiem ciekawie.


. . . . . . . . . . . . . .
Użytkownik picasso edytował ten post 27 03 2010 - 21:30


#30 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:51

Dołączona grafika

Jabbear

Strona domowa: http://www.jabbear.com/

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista
Licencja: freeware


Jabbear - czyli jabberowy misiek, nowy gracz w klientach jabber, pochodzenia węgierskiego. Aplikacja jest w testach, a jej aktualna forma to taki pół-jabber, bardzo ograniczony. Komunikator występuje w dwóch formach: jako wersja instalacyjna Jabbear Messenger oraz wersja działająca z przeglądarki internetowej Jabbear Web Messenger. Zarówno pobieranie programu ze strony jak i jego użytkowanie wymaga w pierwszej kolejności rejestracji. Po rejestrowaniu odblokuje się strona download. Dane rejestracyjne to jednocześnie login konta jabber w komunikatorze. O samym komunikatorze dość głucho, nawet jego strona domowa nie przedstawia żadnych solidnych informacji i FAQ.Opis na podstawie wersji Jabbear 1.0.0.158


. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Jabber/XMPP (Dołączona grafika Jabbear + Dołączona grafika Google Talk)

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!)

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Jabbear nie ma budowy wtyczkowej i brak możliwości uzupełniania programu zewnętrznymi dodatkami.

Dołączona grafika Serwer:

Aplikacja jest związana z dedykowanym serwerem jabbear.com. Pozwala również zalogować się na konto Google Talk. Jednakże nie ma możliwości logowania na inny wybrany serwer jabber/XMPP. Brak również przeglądarki usług serwera. Rejestrowanie transportów serwera jabbear.com jest zrealizowane na sztywno przez autodetekcję (opcja Gateways w ustawieniach programu). Do wyboru mamy tylko trzy bramki (ICQ, MSN, Yahoo), bo tylko tyle oferuje na teraz serwer programu. W istocie tylko dwie bramki, bo przy próbie dodania kontaktów Yahoo pojawia się taki oto komunikat: "należy zainstalować najnowszą wersję Windows Live Messenger".Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Wieloosobowe konferencje i pokoje czatowe - Konferencja tylko dla użytkowników Jabbear
- Przesyłanie plików
- Rozmowy głosowe - Jabbear<>Jabbear, a także możliwe wykonywanie połączeń głosowych z klientami Google Talk.
- Rozmowy video - Jabbear<>Jabbear.

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Brak.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo i prywatność:

- Szyfrowane łączenie z serwerem (SSL)
- System autoryzacji: Nie jest z tym związana żadna dodatkowa konfiguracja. W menu kontekstowym użytkownika znajduje się opcja "Resend invitation" odpowiedzialna za ponawianie prośby o subskrypcję.
- Listy prywatności: Brak interfejsu obsługi.
- Podręczne opcje blokowania: Brak.
- Stan "Niewidoczny": Obecny ogólny status Niewidoczny w menu.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Jest 6 statusów z możliwością ustawienia opisu. Opisy akceptują emotikony. Ostatnio używane statusy nie są zapamiętywane, nie ma żadnego menedżera umożliwiającego generowanie nowych konstrukcji, i na teraz też chyba nie jest możliwa żadna synchronizacja z odtwarzaczami muzycznymi. Nie obsługuje wylogowania z opisem. Inna "ciekawostka": przy pustym opisie innym wyświetla się jako nasz opis nazwa komunikatora i jego strona domowa. Dzieje się tak dlatego, iż domyślnie jest zaznaczona opcja Personal > Jabbear ad instead of empty status message.

Auto-Away / Idle: Ustawienie wybranego stanu z puli obsługiwanych po X minutach bezczynności. Poza tym automatyczne przechodzenie na stan "Busy" przy aktywności aplikacji pełnoekranowej.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Nie, brak wsparcia w aktualnej wersji.

Avatar: Naszą grafikę rozpoznawczą możemy ustawić klikając w pole obrazu na górze listy kontaktów, bądź też rozwijając menu statusów i wybierając opcję Avatar and vCard. Otwiera się interfejs wizytówki. W karcie Picture dostępna opcja ładowania obrazu, tu też są zapamiętywane kolejne zutylizowane avatary (z dziwacznymi alfanumerycznymi nazwami pobranymi z cache lokalnego). Obsługiwanymi formatami graficznymi są: JPEG / GIF / PNG / MNG.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Lista przewiduje przełączanie na tryb szczegółowy, który wspiera styl avatarowy. Avatarów nie można przypisywać ręcznie kontaktom. W trybie z avatarami nie są wyświetlane status-miśki, ale można je włączyć (Personal > Display bear icon in detailed contact list).
- Statusy opisowe: Są wyświetlane w obu trybach. Opisy pionowe są ignorowane, a URL rozformatowane, ale emotikony występują w formie graficznej.
- Ikony sieciowe: Brak tradycyjnych oznaczeń. Kontakty o różnym pochodzeniu sieciowym (czytaj: tylko transporty oficjalne serwera jabbear) dostają avatar definiujący ich źródło.
- Oznaczenia dodatkowe: Brak.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Kontakt zalogowany z różnych miejsc jest powielany na liście kontaktów tyle razy ile zasobów.
- Metakontakty: Brak wsparcia.
- Tworzenie grup: "na czysto" z menu kontekstowego innej już obecnej grupy lub podczas dodawania kontaktu. Użytkownicy przenoszeni pomiędzy grupami metodą przeciągnij i upuść. Brak tu menedżera grup.
- Grupy wielopoziomowe: Brak wsparcia.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Wg statusu (online przed offline w blokach) lub zgodnie z grupą.
- Filtrowanie widoku: W trybie sortowania wg grup możliwe wyłączenie z listy użytkowników offline oraz wyświetlania grup pustych.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przez oczywisty pas wyszukiwarki.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Brak.
-----------------------------------------------Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Rozmowy są układane w kartach. Możliwe wyłączenie tego na rzecz zwykłej okienności.
- Emotikony: Obsługiwane i jest to rozwinięta + atrakcyjna część programu. Jabbear oferuje standardowe animowane emotki, oraz funkcję projektowania własnych z przypisanym im obrazem i kodem. Konfiguracja umożliwia indywidualne wyłączenie standardowych i / lub niestandardowych emotikonów.
- Formatowanie tekstu: Obsługiwane. Menu formatowania uruchamia dialog a'la Notatnikowy z uzupełnieniami (podkreślenie / przekreślenie / kolorowanie)
- Sprawdzanie pisowni: Wykonywane automatycznie w locie, na pewno nie po polsku. Brak jakichkolwiek możliwości manipulacji tego.
- URL / Obiekty specjalne: Standardowa detekcja odnośników URL.


Archiwizacja rozmów:
Archiwum występuje jako odrębna karta w rosterze. Dostęp do jej przeglądania jest również z poziomu menu kontekstowego użytkownika lub okna rozmowy z nim. Działań zbyt dużo nie podejmiemy: jest wydruk i prosta wyszukiwarka. Archiwum zapisuje konwersacje w ich oryginalnej formie, z animowanymi emotkami i klikalnymi odnośnikami. Konfiguracja Jabbear udostępnia następujące opcje związane z historią: zapis ostatniej konwersacji, liczba dni przetrzymywania historii, oraz wybór kolorów dla oznaczenia użytkowników przeprowadzających rozmowę między sobą.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Skromne. Dla kilku podstawowych zdarzeń istnieje notyfikacja dźwiękowa: zalogowanie kontaktu, nadejście wiadomości, wysłanie wiadomości, brzęczyk, dzwonek telefoniczny. Jest możność wyboru własnego dźwięku w formacie MP3. Powiadomienia graficzne w postaci OSD ekranowego w prawym dolnym narożniku dla zdarzeń takich jak nadejście wiadomości / e-mail czy przejście kontaktu w stan online.

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu oraz zawieszeniu rozmowy przez kontakt. Informacje lokalizowane w spodniej części okna konwesacji. Zachowanie niekonfigurowalne.

Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Posiada funkcję przesyłu i odbioru tzw. Nudge (czyli brzęczyka potrząsającego komunikatorem). Bajer możliwy między Jabbear<>Jabbear. Natomiast do takiego klienta jak Jabbim (obsługuje Attention, ale nie wykrywa Jabbear jako zgodnego) lub Google Talk (nie ma takich mechanizmów) jest słana nowa wiadomość zawierająca słowo "nudge" i emotę... Brzęczyk można wyłączyć.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Jabbear nie obsługuje mechanizmu skórek, alternatywnych kompozycji, ani regulacji elementów listy kontaktów czy okien czatowych. Jedyne co jest dostępne, to tylko zmiana koloru całej powłoki (4 kolory do wyboru).


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Brak.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Multimedialna komunikacja
- Kompatybilność z Google Talk (rozmowy głosowe + przesył plików)
- Bardzo prosta konfiguracja
- Na swój sposób estetyka wykonania
- Animowane emotki

-

- Bardzo słaba konfiguracja i personalizacja komunikatora
- Klient nie dopuszcza logowania na inne konta jabber
- Brak pełnowartościowej przeglądarki usług serwera
- Redukowane możliwości transportów
- Brak nacisku na aspekty prywatności i filtrowania komunikacyjnego (tylko "nielegalny" stan niewidoczny, brak list czy blokowania)
- Podmiana opisu statusu na reklamę komunikatora
- Brak obsługi Unicode (to jest chyba w planach)
- Brak konsoli XML
- Zbyt słodki (kwestie gustu)
- Oczywisty brak polonizacji
- Tylko na platformę Windows

Werdykt końcowy: Wyrób testowy o słabej kondycji, być może finalna forma będzie lepiej się prezentowała.

. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik picasso edytował ten post 17 01 2010 - 06:24

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych