Skocz do zawartości


tablety.pl
* * * * * 1 głosy

Darmowe komunikatory internetowe
 • Zamknięty Temat jest zamknięty
49 odpowiedzi w tym temacie

#31 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:51

Dołączona grafika

Google Talk

Strona domowa: http://www.google.com/talk/

Platforma: Windows XP/Vista
Licencja: freeware


Google Talk - Komunikator globalisty i jednocześnie klient otwartej sieci Jabber/XMPP implementujący rozszerzenie protokołu Jingle. Nie wyszedł z formy testowej. Wcale nie dysponuje właściwościami typowo jabberowymi, jest to mocna interpretacja zagadnienia. Google zresztą wykorzystuje autorskie rozszerzenia XMPP, utrudniające kompatybilność z tradycyjnymi klientami Jabber/XMPP. Komunikator jest silnie integrowany z usługami Google. Dostępny tylko dla użytkowników kont Google i pocztowych Gmail. Posiadając już konta w jednej z tych usług nie ma potrzeby żadnych rejestracji - to jest gotowy login do komunikatora. Komunikator występuje jako instalator dla Windows, ale też w postaci webowej (Gmail Chat). Obecnie korporacja zainwestowała właśnie w rozwój odmiany web. Wersja instalacyjna w zastoju. Dla zaznaczenia: polska wersja strony Google Talk podaje przestarzałą wersję webową (Google Talk Gadget), natomiast międzynarodowa kieruje obecnie do wtyczki uzupełniającej czat w Gmail o komunikację video.

Magiczna wersja 1.0.0.105 (która na dodatek ma wycięte funkcje) - po Google przemieszcza się taki wyrób i nawet nie jest wiadomym czy na pewno to prawidłowy wyższy build. Prawdopodobnie jest to źle brandowana starsza wersja (dyskusja). Zamieszanie pochodzi z ustawienia strony downloadu na inne locale. Na stronie: http://www.google.com/talk/ jest 1.0.0.104 (nazwa pliku: googletalk-setup.exe). Ale już po przestawieniu na brytyjski (lub niemiecki) http://www.google.com/talk/intl/en-GB/ jest ułomna 1.0.0.105 (nazwa pliku: googletalk-setup-en-GB.exe). Dlatego podaję linki do publicznej wersji 1.0.0.104, która wg mnie jest tą prawidłową, i korelującej nieoficjalnej łatki spolszczającej:

Dołączona grafika Wersja angielska 1.0.0.104: klik
Dołączona grafika Spolszczenie do wersji 1.0.0.104: klik
Opis na podstawie wersji Google Talk 1.0.0.104
. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Google Talk

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Google Talk nie ma wbudowanego żadnego mechanizmu wtyczkowego. Należy szukać rozwiązań nieoficjalnych. Ogólnie o modyfikacjach Google Talk na stronie: Customize Talk. Strona od jakiegoś czasu nie jest aktualizowana.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Oficjalnie nie.
- Poligamia: Obsługiwana. Równoczesne uruchomienie kilku kopii programu w celu logowania różnych kont odbywa się przez zastartowanie programu z parametrem /nomutex


Dołączona grafika Serwer:

Domyślnym serwerem jest talk.google.com. Serwer ten udostępnia boty słownikowe. Brak przeglądarki usług serwera, nie można wybrać alternatywnego serwera jabber ani tym bardziej dokonać transportu innych sieci. Zapomnieć o bezpośrednim Gadu-Gadu przez Google Talk. Transporty są możliwe, ale nie w oryginalnym kliencie Google Talk. Chcąc korzystać z Google Talk i przykładowo wykonać transport sieci Gadu-Gadu należy przeprowadzić mozolne obejście: zaopatrzyć się w bardziej rozbudowany program z obsługą jabber (np. Psi / Miranda), wykonać transport GG w tym programie, następnie w Google Talk dodać użytkowników wynikowego transportu.


Dołączona grafika Formy komunikacji:

Oferuje standardowe rozmowy tekstowe, rozmowy głosowe, przesyłanie plików / obrazków / wiadomości głosowych, oraz integrację z kontami pocztowymi Gmail (powiadamianie o nowej poczcie). Nie ma żadnego limitu wagi na przesyłany plik. Rozmowy głosowe i przesył plików możliwe tylko w obrębie sieci Google przy wykorzystaniu programu Google Talk (patrz też na Jabbear). Nie ma opcji czatu grupowego (funkcja dostępna tylko w wersjach Google Talk Gadget / Google Talk Labs Edition / Gmail Chat) i możliwości telefonowania (podobno miało być wprowadzone).

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Brak.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo i prywatność:

- Połączenie z serwerem jest szyfrowane (TSL/SSL).
- Klasyka autoryzacji kontaktu i pełna kontrola nad tym kto widzi nasz status / dodaje nas na listę. Nie jest z tym związana żadna konfiguracja.
- Obecna tradycyjna możliwość blokowania użytkownika. Związana z tym jest w Settings > Blocked bardzo prosta czarna lista. Użytkownik blokowany jest usuwany z widoku na liście kontaktów.
- Nie posiada trybu przejścia na Niewidocznego (to mają zaimplementowane tylko wersje Google Talk Labs Edition / Gmail Chat) ani żadnego interfejsu prawdziwych list prywatności.
- Można przekonfigurować opcję, by czat nie był w ogóle transportowany do zapisu Gmail. Jeśli ma to nastąpić obustronnie (tzn. by użytkownik, z którym rozmawiamy, również nie zapisał rozmowy) można wykorzystać tzw. tryb off the record.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: W zasadzie ma tylko dwa statusy (dostępny / zajęty) z podstatusami umożliwiającymi przypisanie dla stanu dostępny / zajęty własnego opisu lub aktualnie odtwarzanego utworu. Lista wpieranych playerów muzycznych: klik. Nie ma Foobar2000, ale można wprowadzić obsługę montując sobie emulator API WinAmp (patrz wstęp tematu). Uwaga: Google Talk się zawiesza w kombinacji z WinAmp 5.5. Rozwiązanie problemu jest bardzo proste (klik), czyli w katalogu C:\Program Files\WinAmp ręczne utworzenie pustego pliku o nazwie winamp.m3u. Ze statusami może być także problem braku ich odświeżania (klik).
W programie nie ma żadnego menedżera opisów. Ostatnio używane są zapamiętywane na liście statusów, towarzyszy temu opcja czyszczenia wtórnie dodanych opisów.

Auto-Away / Idle: Google Talk nie posiada żadnej opcji związanej z automatyzowaniem zmiany stanu i definiowaniem bezczynności (jest auto-przejście na bezczynnego po 10 minutach). Określone cechy uzyskamy dopiero przez nieoficjalne dodatki: gAlwaysIdle (ustawianie bezczynności) + Gtalk Autoreply (autoresponder).

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Nie, brak wsparcia w aktualnej wersji Gtalka.

Avatar: Obraz identyfikujący naszą tożsamość jest ustawiany przez najechanie na stosowne pole listy kontaktów i klik w ujawnioną strzałkę. Google Talk oferuje predefiniowaną galeryjkę obrazów, a przez opcję More pictures uzyskamy możność załadowania pliku z dysku twardego w formatach BMP / JPG / GIF / PNG.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Roster:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Wyświetlane, opcjonalnie do wyłączenia. Nie można ręcznie przypisywać obrazów użytkownikom. Za to jest funkcja podprowadzania cudzego "Set as my picture" z PPM na kontakt.
- Statusy opisowe: Wyświetlane na liście kontaktów (w trybie z avatarami). Opisy pionowe nie są obsługiwane - wyświetlane jednoliniowo. Wprowadzone URL występują w postaci klikalnej dopiero po zaznaczeniu użytkownika, w jego panelu akcji.
- Ikony sieciowe: Brak takich wyróżnień. Google przecież nie przewiduje transportów.
- Oznaczenia dodatkowe: Użytkownicy, z którymi można prowadzić rozmowy głosowe (czyli Gtalk lub inny kompatybilny), dostają telefonik Dołączona grafika
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- Użytkownik a jego zasoby: Zupełny brak oznaczeń.
- Metakontakty: Brak.
- Tworzenie grup: Brak.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: albo układ według statusów albo alfabetyczny
- Filtrowanie widoku: Z listy kontaktów można wyłączyć pokazywanie użytkowników rozłączonych oraz tych pochodzących z książki adresowej
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przez oczywisty pasek ulokowany pod naszym nickiem
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Brak.
-----------------------------------------------Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Brak tradycyjnego rozwiązania. Okna rozmów są wiązane wspólnie w nieco inny sposób. System rozwiązany jako piętrowy, tzn. kolejne okna komunikacyjne lepią się na spodzie okna otworzonego jako pierwsze. Przez klik okna są zwijane / rozwijane, a przez przeciągnij i upuść można je separować do postaci rozdzielonych indywidualnych okien, lub ponownie sklejać w zestaw.
- Emotikony: Brak postaci graficznej. Rozpoznane emotikony są wyświetlane w formie "tekstowej" i automatycznie pogrubiane w kolorze niebieskim np. ;-). Więcej o emotikonach tutaj: Google Talk Secret Emoticons. Normalne graficzne emotki występują tylko w alternatywnych wersjach Google Talk, a w podstawowej wersji instalacyjnej przez zużycie jakiegoś nieoficjalnego dodatku bądź tematu okna rozmowy.
- Formatowanie tekstu: Brak opcji w interfejsie. Aczkolwiek proste formatowanie jest możliwe (instrukcje). Należy zauważyć, iż _kursywa_ w Google Talk to _podkreślenie_ w takich klientach jak Psi / Gajim / Tkabber.
- Sprawdzanie pisowni: Brak.
- URL / Obiekty specjalne: Są wyświetlane odnośniki w formie klikalnej oraz przesłane obrazy. Nieoficjalne GT-Plug aplikuje m.in. podgląd filmów z serwisów internetowych (YouTube, Google Video etc.).


Archiwizacja rozmów:
W Google Talku nie funkcjonuje tradycyjne pojęcie "archiwum". Historia rozmów nie jest przetrzymywana lokalnie na komputerze, lecz zapisywana jako "wiadomość Gmail" w katalogu Chats, przeszukiwana tak jak tradycyjne mejle z poziomu konta pocztowego.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Nadchodzące czaty i rozmowy mogą być sygnalizowane zarówno przez dźwięk jak i oznaczenia graficzne (OSD / otwieranie okna czatu), zaś powiadomienia pocztowe graficznie. Opcjonalnie można zaktywować również powiadomienia o zmianie statusu użytkownika, prezentowane jako ekranowe OSD w prawym dolnym narożniku. Nie ma żadnej solidnej konfiguracji: albo włączone albo wyłączone, lub całkowita deaktywacja systemu powiadomień.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu oraz opuszczeniu rozmowy przez kontakt. Jest to wizualizowane przez zawiadomienie tekstowe na pasku tytułu okna rozmowy + dodatkowo dla pisania pokazanie się graficznej klawiaturki w naszym polu wpisywania tekstu. Zachowań nie da się wyłączyć ani konfigurować.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Brak obsługi.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Program nie przewiduje żadnego skórkowania, zmiany kompozycji głównego okna, ani mechanizmu wymiany ikon. Natomiast da się zmienić czcionkę w rosterze oraz jest wsparcie dla styli okna rozmowy. Domyślnie jest proponowanych 5 w podwójnych wariantach (z wyświetlaniem avatarów i bez). Więcej tematów czatowych można skombinować z zasobów zewnątrznych: KLIK / KLIK / KLIK / KLIK / KLIK.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Program od dawna nieaktualizowany, toteż i nie należy spodziewać się integracji.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Brak.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Bardzo stabilny serwer własny
- Dobra jakość połączeń głosowych
- Można dodawać innych jaberowych użytkowników spoza sieci Google
- Integracja z pocztą, Gmail pod ręką
- Transfery plików / obrazów stanowią składnik okna rozmowy, nie wyskakują osobne okna z postępem.
- Archiwizacja rozmów odseparowana od lokalnych ustawień komputera
- Pełne wsparcie Unicode
- Schludny i zorganizowany ergo-interfejs
- Niewielkie gabaryty aplikacji

-

- Bardzo słabe możliwości konfiguracyjne
- Korzystanie z komunikatora możliwe tylko przez system kont Google / adres Gmail
- Dysproporcja budowy, bardziej Gmail niż Jabber
- Brak możliwości przekonfigurowania serwera, brak przeglądarki usług serwera, brak transportu
- Nieobecna lista prywatności
- Nieobecna wieloosobowa konferencja
- Niska liczba stanów, brak definiowania bezczynności
- Niewygodne zarządzanie kontaktami
- Brak oficjalnej wersji polskiej
- Zastój rozwojowy beta-edycji desktop
- Google Talk Labs Edition / Gmail Chat: stan Niewidoczny rozpracowywany przez amatorów inwigilacji


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika

Modyfikacje

Google Talk Gadget (wersja dostępna z tej samej strony co normalny GT) - posiada funkcje, których nie znajdziemy w normalnym instalacyjnym Google Talk. Do tych funkcji zalicza się: obsługa kolesi AIM, grupowy czat, możność stosowania emotikonów, oraz podgląd video i obrazów w oknie konwersacji (z wklejonych linków YouTube, Picasa Web Albums i Flickr). Z tego motywu wyszła jeszcze jedna produkcja tzw. Google Talk Labs Edition. Jest to nic innego jak dostosowana wersja gadżet, ale uruchomiona nie przez przeglądarkę lecz z desktopu. Ta wersja posiada wszystko to co gadżet oraz dodatkowo wyświetlanie na Pulpicie powiadomień z Gmail / Calendar / Orkut - opcjonalnie z dźwiękowym alarmem, ale nie posiada rozmowy głosowej i transferu plików oraz "niekonfigurowalna".

Dołączona grafika Google Talk Labs Edition

A tu jeszcze cosik innego, czyli wersja gadżetowa w sidebarze Firefoxa przez rozszerzenie:

Dołączona grafika GTalk Sidebar

. . . . . . . . . . . . . .

Konfiguracja transportu Gadu w PSI w celu dodania kontaktów GG w Google Talk
Użytkownik picasso edytował ten post 17 01 2010 - 06:23


#32 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 01 2010 - 18:53

Dołączona grafikaDołączona grafika

Jabber/XMPP integrowany w innych aplikacjach
SamePlace

Strona domowa: http://www.sameplace.cc/

SamePlace - Wtyczka komunikacyjna do produktów Mozilla (Firefox, Flock, Thunderbird). Integruje komunikator w pasie bocznym aplikacji, łatwo chowanym przez F12. Alternatywnie można odpiąć komunikator z pasa do postaci indywidualnego okna mimetyzującego tradycyjne rozwiązania. SamePlace ma własny serwer Jabber udostępniający transporty sieci AIM/ICQ/MSN, ale można logować się na dowolne konto zarejestrowane na innych serwerach Jabber, oraz na konta Gmail/Gtalk. Komunikator ma kreator logowania na konta. Można się zalogować równocześnie na kilka kont jabber. Dostępne 4 statusy (Online / Busy / Away / Offline), nakładane zbiorczo na wszystkie konta, lub indywidualnie dla każdego. Roster: wyświetla avatary i opisy, sortowanie wg nazwy / aktywności / grupy / poplularności, można w(y)łączyć kontakty offline, dostępne też przeszukiwanie listy. Rozmowy są prowadzone w kartach. Do okna rozmowy można przeciągnąć i upuścić wprost z otworzonej www obrazek czy zaznaczony fragment tekstu (linki i formatowanie są zachowane). Ciekawostką tej produkcji jest tryb współdzielenia aplikacji webowych, czyli zaproszenia do wspólnej rozgrywki szachowej czy rysowania na tablicy. Montując addon można wzbogacić komunikator o przeglądarkę usług serwera i konsolę XML. Dodatkowy system rozszerzania właściwości to scriptlets, dzięki którym m.in. możliwe wprowadzenie systemu notyfikacji.

Dołączona grafika Dołączona grafikaPedro

Strona domowa: http://www.inkscape.org/

Pedro - Klient Jabber/XMPP wspomagający pracę grupową w edytorze grafiki wektorowej Inkscape. Wywoływany z poziomu tego programu z menu Tablica > Komunikator. Właściwie nie ma tu co opisywać. Jest to zupełnie minimalistyczne rozwiązanie pozbawione cech konfiguracyjnych. Można prowadzić czat grupowy lub prywatny, przesłać plik, oraz zainicjować współdzielonę tablicę (co uruchamia nowe okno Inkscape w sesji). Klient nie ma musowego związania z określonym serwerem, może wykonywać połączenia z innymi.

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Jabber/XMPP przez WWWPrócz wzmianowanych wcześniej wersji webowych komunikatorów mających swoje PC-wersje:

Dołączona grafika WebSpik
Dołączona grafika Gmail Chat / Google Talk Gadget
Dołączona grafika SparkWeb
Dołączona grafika Jabbear Web Messenger

... są jeszcze inne rozwiązania pracujące przez przeglądarkę:


Slimster

Strona domowa: http://www.slimster.org/

JWChat

Strona domowa: http://blog.jwchat.org/ / http://www.jabbim.cz/jwchat/

Wada: brak kart, wszystkie konwersacje są odrębnym pop-upem.

iJab

Strona domowa: http://www.ijab.im/ / http://code.google.com/p/ijab/WebMDC

Strona domowa: http://web.mdc.ru/Jappix

Strona domowa: http://www.jappix.com/

Użytkownik picasso edytował ten post 11 05 2010 - 00:23


#33 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 01 2010 - 01:30

MultikomunikatoryDołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika#34 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 01 2010 - 01:30

Dołączona grafika

Konnekt

Strona domowa: http://www.konnekt.info/

Platforma: Windows 98/ME/2000/XP
Licencja: freeware


Konnekt - Polski multikomunikator, który własnej sieci nie posiada, jego celem jest obsługa innych. Nie prezentuje też formy sztywnej i z góry narzuconej - to użytkownik wybiera do czego posłuży i jak będzie wyglądał. Teoretycznie obsługuje kilka sieci, w praktyce na dzień dzisiejszy jego używalność jest sprowadzona tylko do roli klienta Gadu-Gadu. Propozycja (była) obiecująca. Niestety - projekt od dawna nieaktualizowany (jedynie wtyczki były rozwojowe), i wygląda na to, że już nie będzie. Developerzy po prostu zwiali pozostawiają po sobie nieprzyjemną smugę zbiórki finansowej. Właściwie już śmierć aplikacji - wystarczy poczytać wątki na forum Konnekta ... przebijając się przez cmentarz spamowy. Istnieje bastion Konnektowców i trudno im się pogodzić, że ich komunikator został w tyle. Należy zdobyć się na nieco obiektywizmu. Co tu ukrywać: to forma skostniała i posiadająca błędy, których nie ma kto reperować. Zupełną niespodzianką okazało się wyjście wtyczki obsługującej protokół Gadu-Gadu 8. Jednakże oklaski w całości należą się tylko i wyłącznie jej autorowi. Cały trzon Konnekta jest po prostu spleśniały, a wtyczka ta to tylko przedłużenie halucynacji.
Konnekt a Vista / Windows 7 - Program nie jest w 100% kompatybilny z tymi platformami, choć może się na nich uruchamiać. Stosowny wątek: klik.Opis na podstawie wersji Konnekt 0.6.22.137 [2006-08-04]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Zestaw wtyczek w instalatorze (nieaktualizowane i przestarzałe!):

Dołączona grafika Gadu-Gadu 6 (wtyczka GG), Dołączona grafika Tlen.pl (wtyczka dwuTleneK), Dołączona grafika AQQ1 (wtyczka kAQQ), Dołączona grafika Jabber (wtyczka kJabber), LAN (wtyczka kLAN)

Nieoficjalne uzupełnienie (wtyczka nie grzeszy stabilnością):

Dołączona grafika Gadu-Gadu 8 (wtyczka GG8)

Poprzez transporty Jabber możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika

* Geolokalizacja w wyszukiwarce
Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

W zasadzie cały Konnekt to jeden wielki zbiór pluginów. To natura tego komunikatora mająca mu zapewnić elastyczność wyboru. Konnekt posiada menedżera wtyczek umożliwiającego ich włączanie / wyłączanie. Dostępne są dwie oficjalne wersje instalacyjne programu: pełna (wszystkie komponenty zapakowane) oraz mini (podstawowe pliki + wtyczka kUpdate przy pomocy której można pobrać wszystkie wtyczki i dodatki). Proponuję ściągać tylko core i ręcznie uzupełnić najpotrzebniejszymi wtyczkami na podstawie opisu, nie pakując się w starocie. Dodatkowych wtyczek ew. szukać na forum.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Oficjalnie nie.
- Poligamia: Możliwość uruchomienia kilku kopii programu w tym samym czasie udostępnia skrót wywoływania profilu (lub start Konnekta z parametrem -profile). Natomiast wtyczka GG8 ma obsługę wielu kont Gadu na raz w obrębie jednego wywołania, poprzez metodę klonowania (należy skopiować wtyczkę i zmienić jej nazwę).


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Konferencja wieloosobowa - W sieci GG (wtyczka KONNferencja dla starego Gadu 6 lub wtyczka GG8)
- Wysyłanie obrazków - W sieci GG (wtyczka GGImage dla starego Gadu 6 lub wtyczka GG8) oraz AQQ1 (wtyczka kAQQ). Limitem sieci GG jest 255KB. Obie wtyczki Gadu udostępniają też przesyłanie zrzutu ekranu lub jego fragmentu.
- Wysyłanie plików - W sieci GG (wtyczka kTransfer dla starego Gadu 6 lub wtyczka GG8) oraz AQQ1 (wtyczka kAQQ). Mechanizm również możliwy w trybie Konnekt<>Konnekt (wtyczka kTransfer).
- Wtyczka SMS z możliwością dołączenia skryptów napisanych przez użytkownika (które mogą precyzować inne funkcje typu wysyłanie newsów na stronę).
- Wtyczka mejliK może sprawdzać i informować o nowych mejlach z dowolnej liczby kont pocztowych.
- Wtyczka kBoard umożliwia wspólne rysowanie na tablicy we wszystkich obsługiwanych sieciach, tylko w trybie Konnekt<>Konnekt.
- Wtyczka kRSS wprowadza czytnik RSS.

Wtyczka kActio oferowała darmowe rozmowy głosowe (tylko w sieci Actio) i płatną telefonię. To już od dawna nie działa, choć wtyczka nadal jest kolportowana w instalatorze.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowane połączenie z serwerem dla sieci Jabber
- System autoryzacji: Autoryzacja zależy od możliwości sieci (Tlen/Jabber). Są dwa ustawienia autoryzacyjne: automatycznego pytania o autoryzację dla nowych kontaktów oraz automatycznego jej akceptowania.
- Blokowanie komunikacji: Odpowiada za to opcja "Przyjmuj wiadomości od osób spoza listy". Dostępna opcja wysyłania automatycznej odpowiedzi do nieznajomych, oraz automatyczne dodanie do listy kontaktów, jeśli użytkownik prześle hasło.
- Blokowanie wybranych użytkowników: Igonorowanie jest rozwiązane na dwa sposoby: po stronie serwera (tylko dla sieci Gadu via wtyczki - przestarzała dla Gadu 6 lub nowa GG8) oraz po stronie programu (wtyczka Olew.K dla wszystkich sieci, działa z GG8). Ignorowanie serwerowe jest widzialne dla drugiej strony. Natomiast Olew.K to tzw. "ciche ignorowanie" tzn. osoba ignorowana nie zostanie o tym poinformowana (o ile tak jest ustawione w konfiguracji).
- Cenzura Gadu ("Pokazuj linki od nieznajomych"): Brak opcji sterującej.
- Niewidoczność: Jest ogólny status niewidoczny wchodzący z wtyczek protokołowych * i kZmieniacza. Wtyczka GG8 udostępnia prócz stanu Niewidoczny również "Tylko dla znajomych" + przy takim ustawieniu dochodzi indywidualne ukrywanie przed kontaktem z poziomu menu kontekstowego.
- Blokowanie Konnekta przed niepowołanym dostępem (wtyczka kLock).

*Uwaga: Wtyczka kJabber a status Niewidoczny = realizowany przestarzałą metodą (XEP-0018) i serwer musi go obsługiwać, by działał. Logując się na serwer zgodny ze standardem nie ma żadnego ukrywania. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika vs. Dołączona grafika

(Dostępne stany z wtyczką kZmieniacz i bez. Nowe statusy Gadu z wtyczki GG8)

Status: Statusy można ustawić dla każdej z obsługiwanych przez Konnekt sieci w sposób indywidualny, a wynikają z wtyczek protokołowych: dla Gadu w zależności od wersji wtyczki 4 stany (przestarzała wtyczka w instalacji) lub 6 (nowa wtyczka GG8), po 7 dla Tlen i Jabber, oraz 4 dla LANu. Za zmianę statusu dla wszystkich sieci zbiorczo jest odpowiedzialna wtyczka kZmieniacz, dodająca 7 stanów ogólnych z możliwością ustawienia opisu, również pionowego. Niestety kZmieniacz nie jest kompatybilny z nową sytuacją z GG8: limitowana długość opisu, dodatkowo w moich testach opis tu ustawiony w ogóle się nie wyświetlał z poziomu Nowe Gadu 8. Wtyczka k.Pilot zmienia opis na tytuł utworu aktualnie odtwarzanego przez WMP 9/10, Winamp 2/5, Foobar2000 oraz za opis może również wziąć tytuł aktualnie otwartego okna, lub opis jednego z użytkowników na naszej liście. Wtyczka GG8 jest kompatybilna z pilotem.

Auto-Away / Idle: Konnekt uwzględnia automatyczne przejście w status "Zaraz wracam" po zdefiniowanym w sekundach czasie bezczynności. Wszystko regulowane przez prosty suwak w zakresie wyłączone<>15 minut. Tę podstawową możliwość rozszerza bardzo rozbudowana wtyczka kAway2. Oferuje ona m.in. Autoresponder automatycznie powiadamiający o nieobecności.Avatar: Nie. Żadna z wtyczek protokołowych nie umożliwia rzeczywistego ustawienia własnego avatara danej sieci. W konfiguracji wtyczki GG8 jest po prostu tylko odnośnik do przekierowania na stronę MojaGeneracja, z poziomu której jest możliwe wprowadzenie obrazka sieci GG.


Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Domyślnie brak. Wyświetlanie avatarów kontaktów realizowane dopiero poprzez wtyczkę exKView.
- Statusy opisowe: Obsługiwane wyświetlanie. Konfiguracja przewiduje dostosowanie formy wyświetlania (jednoliniowo obok nazwy, lub pod nazwą z opcjonalnym zawijaniem wierszy) lub wyłączenie. URL są rozformatowane. Otwieranie URL ze statusów umożliwia wtyczka linKer.
- Ikony sieciowe: Nakładane automatycznie w statusach wg kryterium sieciowego. Możliwa wymiana tego zachowania na ustawienie ogólnej ikony Konnekta niezależnej od sieci kontaktu.
- Oznaczenia dodatkowe:
-----------------------------------------------
Dołączona grafika (Kontakt tymczasowo na liście)
Dołączona grafika (Gadu-Kontakt ignorowany)
Dołączona grafika (Gadu-Kontakt przed którym ukrywamy się)
Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika (Autoryzacja jednostronna od / do, lub brak autoryzacji)

Dołączona grafika (Kontakt ma zdefiniowany email / telefon / opis)

-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": Wtyczka FaworKi umożliwia dodanie do listy kontaktów skrótów do Ulubionych www, plików, gier etc. Wtyczka MetaK umożliwi dodanie na listę multi-kontaktu (no cóż ... różnie to działa).
- Tworzenie grup: Grupy występują jako poziome karty w oknie kontaktów. W Ustawieniach programu znajdziemy opcję łamania układu do kilku linii oraz edytor listy grup umożliwiający ich tworzenie / usuwanie / przemianowanie. Użytkownik może być przeniesiony do innej grupy via przeciągnięcie na kartę lub w edycji kontaktu.
- Grupy predefiniowane: * (czyli wszystkie kontakty). Nazwa grupy może zostać zmieniona.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Zapewnia wtyczka SprzątaczK. Wtyczka pozwala ustawiać kontakty na liście według ich sieci, grup lub statusów. Grupy można również sortować (rosnąco, malejąco) wg. kolejności alfabetycznej bądź liczbowej.
- Filtrowanie widoku: Funkcja filtrów umożliwia w(y)łączenie pokazywania kontaktów offline / FaworKów / użytkowników konkretnej sieci. Parametry te można ze sobą łączyć. Dostęp do filtrów można ukryć lub uwidocznić (w postaci menu bądż też toolbaru). Dodatkowo w konfiguracji grup jest możliwe ograniczenie zbiorczej grupy wszystkich * tylko do kontaktów nie przydzielonych do innych grup.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przy aktywnym oknie listy kontaktów wpisanie z klawiatury litery podświetla pierwszy z wyników + za pomocą spacji przechodzimy po pozycjach pasujących do wpisanego początku.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Zbiorczy mechanizm do pliku XML lub EXPIMP (wtyczka exPiPM). Nowa wtyczka GG8 umożliwia importowanie / eksportowanie listy kontaktów na serwer lub do pliku XML.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Dla sieci Gadu wtyczka GG8 udostępnia opcję "Szukaj znajomego" uruchamiając po prostu w przeglądarce internetowej stronę wyszukiwania. Pozostałe wtyczki protokołowe = wszystko bazuje na przestarzałych kryteriach.....
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
Dołączona grafika

- Tooltip informacyjny jest wyświetlany. Konfiguracja przewiduje: w(y)łączanie tipów, ich zadokowanie na belce pod listą kontaktów, dostosowanie czasu wyświetlania, oraz wybór informacji wyświetlanych w baloniku (ikonka / nazwa / czas ostatniej aktywności / IP). Dodatkowa możliwość to programowanie nowych informacji w baloniku za pomocą konfiguracji Formatowanie pól. Przykładowo wprowadzając tag {EMail} uwidocznimy w tipie pokazywanie adresu mejlowego. Konfig formatowania pozwala też wyłączyć pokazywanie standardowych informacji balonika.
- Można wprowadzić spory zasób informacji o danym kontakcie wraz z własnymi notatkami.
Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Rozmowy w kartach wprowadza wtyczka tabletKa. Karty można rozszczepiać na żądanie do postaci pojedynczych okien za pomocą opcji Przypnij/Odepnij figurującej w oknie. W konfiguracji znajdziemy mniejsze drobnostki związane z lokalizacją kart i reakcją na kliknięcie.
- Emotikony: Obsługiwane i wymienialne (wtyczka kIEview lub kDuoView). Emotki można wyłączyć, oraz dobrać lokalne zestawy ikon dla kontaktu.
- Formatowanie tekstu: Podstawowe, czyli pogrubienie / pochylenie / podkreślenie / kolor (wtyczka kIEview).
- Sprawdzanie pisowni: Brak. Na forum projektu plączą się przestarzałe wtyczki do zastępowania tekstu / jakieś próby w tych kierunkach, ale to tylko próby i szkoda czasu na to.
- URL / Obiekty specjalne: Odnośniki są w postaci klikalnej i można to rozformatować (wtyczka kIEview). Poza tym są wyświetlane przesyłane obrazy.


Archiwizacja rozmów:
Archiwum przeglądane zbiorczo lub względem indywidualnego kontaktu. Posiada wyszukiwarkę, kompaktowanie, wydruk, oraz możliwość zapisu do pliku XML. Wyniki zapytań czy wyszukiwania również można zapisać.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje:
K.Sound (strona dźwiękowa): Powiadomienia dźwiękowe adresują: dostępność kontaktu, wiadomość (wysłana), wiadomość (zamknięte okno), wiadomość (aktywne okno), wiadomość (nieaktywne okno rozmowy), wiadomość od serwera, zdarzenie (np. niedostarczenie wiadomości). Dźwięki są wymienialne, albo przez wskazanie WAV w singlu, albo wczytanie gotowego zestawu XML. Wszystkie dźwięki mogą zostać wyciszone.
K.Notify (powiadomienia graficzne nad zegarem systemowym): Powiadomienia graficzne można włączyć dla: zmian statusów kontaktu i własnej zmiany stanu (z uwzględnieniem czy ma widnieć opis / do ilu znaków ma być limitowany) oraz dla odbieranych wiadomości (z konfiguracją czy ma zostać pokazany jej początek / ilość dopuszczonych znaków). Można ukryć okienka przy włączonej aplikacji pełnoekranowej. OSD podlega stylowaniu.
K.Migacz: Powiadomienia o zmianach stanów kontaktów czy otrzymaniu wiadomości przez mruganie diodą scroll locka, caps locka, bądź num locka.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Dla sieci Jabber teoretycznie obsługuje powiadomienie o pisaniu przez rozmówcę (wtyczka Pisak + nieoficjalny kJabber 0.4). Problem w tym, że funkcja ta nie chce działać, pomimo załadowania poprawionej wersji kJabber (testowałam na linii ze Spikiem / Jabbim / Psi). Realizuje się za to na linii kJabber<>kJabber. O ile więc nastąpi detekcja, w oknie rozmowy nastąpi transformacja ikony:

Dołączona grafika > Dołączona grafika

Proszenie o uwagę: Brak takich funkcji.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Konnekt charakteryzuje duża możliwość przeobrażeń. W ustawieniach znajdziemy sterowanie poziomem przeźroczystości okna. Za kolejne elementy tuningu odpowiadają wtyczki:
- Wtyczka TłoK podstawia tło pod listę kontaktów.
- Wtyczka kStyle umożliwia wczytywanie gotowych schematów kolorów i ikonek
- Wtyczka kIEview (lub kDuoView) odpowiada za formatowanie stylu okna rozmowy
W instalatorze programu są spakowane gotowce. Więcej ewentualnie szukać na forum Konnekta.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie. Program jest przestarzały i nie ma nawet pełnego dostosowania pod nowoczesne platformy, to co dopiero jakieś zaawansowane integracje....


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLE: Zbiorcze funkcje detektywistyczne można uaktywnić startując Konnekt z parametrem -startDev -debug. Natomiast dla sieci Jabber wtyczka kJabber nie dysponuje "normalną" konsolą XML. By móc wykonać polecenie, należy dodać do listy kontaktów użytkownika typu Jabber o nazwie gwiazdki *, otworzyć normalne okno rozmowy z tym "kontaktem", i to tu są wklejane polecenia.. . . . . . . . . . . . . .

+

- Budowa modułowa dająca wybór kształtu komunikatora.
- Spory zasób opcji konfiguracyjnych
- Stopniowane poziomy obsługi programu dla początkujących i zaawansowanych.
- Personifikacja wyglądu

-

- Komunikator wymierający, przestarzały, zabugowany
- Natywna wtyczka Gadu niekompatybilna z oryginalnymi klientami GG7 / GG8 / GG10 oraz dysfunkcje działania
- Pozostałe wtyczki protokołowe również przestarzałe, i zubożone funkcyjnie
- Mnożenie kart może podbijać próg zużycia pamięci
- Problemy z działaniem poszczególnych wtyczek. Dodatkowy link: Błędy Konnekta oraz wtyczek do niego
- Wtyczka kIEview zastępująca standardowe okno rozmowy wymaga maszyny Internet Explorer
- Dostępny tylko dla Windows (tak naprawdę sprawny w pełni tylko na XP).

Werdykt końcowy: Komunikator opisany w sposób archiwalny. Sensowną multikomunikacyjną alternatywą podobnej konwencji i szerokim wsparciem GG8 może być Dołączona grafika WTW (rozwojowy i w stanie beta), Dołączona grafika Miranda (o ile ktoś przeżyje jej konfigurację), a jeśli skupimy się tylko na obsłudze Gadu Dołączona grafika Kadu ("Zakładki jak w Konnekcie" tylko pionowo), Dołączona grafika AQQ.

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika

Gotowe paczki

W sieci można znaleźć prekonfigurowane gotowce z wtyczkami i stylami, zrobione podług upodobania autora paczki. Popularną paczką tego typu kompaktującą wybrane wtyczki i powłoki jest wytwór KonnektPlus. Paczka nie spełnia warunków pełnej obsługi protokołu Gadu-Gadu 8 - jest załączony zdezaktualizowany plugin. Wariant "bez instalki" to pseudo-portable a nie prawdziwa wersja przenośna. Całość może i ładnie wygląda, ale nie stanowi rewolucji, lepiej samemu dostosować swojego Konnekta, a jeszcze lepiej ... zmienić komunikator.

Dołączona grafika KonnektPlus


. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik picasso edytował ten post 24 04 2010 - 01:05


#35 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 01 2010 - 01:30

Dołączona grafika

WTW

Strona domowa: http://wtw.k2t.eu/

Platforma: Windows XP SP2 / Vista / 7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


"Komunikator napisany niejako "w odpowiedzi" na to co się ostatnio dzieje z komunikatorami: nowe Gadu-Gadu - trochę innowacyjne (?), prawda, tylko że przy okazji (tutaj podziękujemy obecności flashowym reklamom) obciąża procesor nawet i do 80%, a i bez nich nie grzeszy stabilnością. Gdzie podziały się te komunikatory, które jak ich nazwa wskazuje umożliwiają głownie KOMUNIKACJĘ, a nie słuchanie radia, czy oglądanie TV...
WTW ma przede wszystkim działać szybko, lekko ascetycznie (acz podobno ładnie) wygląda(ć) i nie drażnić użyszkodnika reklamami."

~kaworu

Stan obsługi podstaw protokołów
Lista obsługiwanych rozszerzeń XMPP (XEP)

wtw.png

Opis na podstawie wersji WTW2 Beta 77 [2010-05-09]

Prócz "stabilnej bety" dostępne Nightly. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika XMPP * (wtyczka XMPP domyślnie nieaktywna, należy ręcznie włączyć)

Po uzupełnieniu:

Dołączona grafika Skype (wtyczka protoSKYE, minimalistyczny jednostronny "Skype bez Skype")

Poprzez transporty XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

* Nomenklatura XMPP zamiast Jabber/XMPP = WTW jest kompatybilny tylko z najnowszą wersją protokołu. Nie jest możliwe logowanie na serwer niezgodny ze standardem (np. serwer Spika).

. . . . . . . . . . . . . .


Dołączona grafika

* Odbiór powiadomień z poczty gg.pl i RSS gadu-gadu.pl, formatowanie Blip (wtyczka w instalatorze)

"Specjalnie dla "picasso" doszła możliwość usunięcia listy kontaktów z serwera gg. Bo ten "tick" przy "Usuwanie listy z serwera" po prostu ładnie by wyglądał :)" "Kaworu" Twój ptaszek już tu stoi. :)

wtwggconfig.gif


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Struktura programu uwzględnia mechanizm wtyczek. W istocie część funkcji programu już jest realizowana tym sposobem. W opcjach egzystuje menedżer wtyczek umożliwiający sterowanie ich stanem - włączanie / wyłączanie, oraz określanie czy wtyczka ma być inicjowana automatycznie czy też ręcznie. W zespole wtyczek natywnie wbudowanych znajdziemy: k.info, Ignorowanie, pluginy obsługi protokołów oraz rozszerzeń protokołów, narzędzia, obsługę e-mail i parę innych rzeczy. Nie wszystkie wtyczki są startowo włączone. Natomiast zasoby wtyczek zewnętrznych jeszcze skromne (forum).


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Wystarczy skopiować elementy / profil zainstalowanego WTW na urządzenie przenośne. Należy jednak zwrócić uwagę na bity (x86 / x64). Mechanizm profilu ma ułatwienia pod kątem przenośności, na oknie wyboru profilu jest oferowane zakładanie profilu "zewnętrznego". WTW przy starcie skanuje również główne katalogi dysków w poszukiwaniu folderu "wtw-profiles" = "Jeśli chcemy przenosić profil(e) między komputerami a na każdnym z nich zainstalowany jest wtf (bo na przykład na kazdym jest inna architektura) to tak w prosty (w miarę) sposób możemy to zrealizować".
- Poligamia: Alternatywne kopie programu startujące różne profile w tym samym czasie są inicjowane przez parametr --clone. W obrębie pojedynczej instancji programu jest możliwa równoczesna obsługa większej ilości kont tej samej sieci, jednakże wymaga to ręcznych dostosowań (instrukcje).


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i przesyłanie wiadomości - Wszystkie sieci
- Konferencja wieloosobowa - Tylko w sieci Gadu, zarówno w trybie odbioru jak i tworzenia.
- Przesyłanie plików - W sieci Gadu, Tlen i XMPP. Alternatywny sposób przesyłania plików możliwy po włączeniu wtyczki "Web Tools 7", która jest mini serwerem HTTP (całość wymaga posiadania publicznego IP, lub przekierowania portów)
- Przesyłanie obrazków - W sieci Tlen i Gadu. Dodatkowo możliwe wysyłanie zrzutów ekranu po uzupełnieniu wtyczką utlWycinek.
- SMS - Wysyłanie SMSów przez telefon GSM oraz kilka bramek. Obsługa skryptowych (lua) bramek SMS.
- Powiadomienia pocztowe z Gmail, Tlen i Gadu (również możliwy odbiór newsów GG).

- Za pomocą wtyczek dodatkowe: pexWTC (Czaty Tlen)


Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowanie połączenia wykonalne dla wszystkich trzech sieci (Tlen/XMPP i Gadu-Gadu). Pierwszy komunikator, który wprowadził obsługę połączeń szyfrowanych GG.
- System autoryzacji: Autoryzacja zależy od możliwości sieci (Tlen/XMPP, nie dotyczy Gadu-Gadu). W konfiguracji wtyczek tych sieci jest ustalane domyślne zachowanie: Zapytaj / Odrzuć / Przyjmij / Ignoruj. Zaś w Edycji kontaktu autoryzacja i prośba o nią.
- Blokowanie komunikacji: W program jest wbudowana wtyczka antispimowa, dostępna w opcjach w module "Ignorowanie". Bot antyspamowy przewiduje skonstruowanie pytania-odpowiedzi, na mocy których nastąpi odblokowanie użytkownika. Można wybrać dla których kont ma zachodzić ten proces.
- Blokowanie wybranych użytkowników: Znajdziemy tu klasyczną opcję blokowania z poziomu menu kontekstowego lub okna rozmowy. W Edycji kontaktu jest osobny rozdział "Ignorowanie", z zespołem opcji: blokowanie przychodzących wiadomości, ignorowanie wszystkich zmian stanu kontaktu, nie wyświetlanie powiadomienia o zmianach stanów (a dla XMPP dodatkowo zgłoszeń PEP). Zbiorcza lista zablokowanych użytkowników do wglądu również w w/w module "Ignorowanie".
- Opcje relatywne do Gadu:
 • Możliwe zablokowanie konferencji Gadu.
 • Cenzura Gadu ("Pokazuj linki od nieznajomych") jest domyślnie wyłączona i brak manipulacji po stronie użytkownika.
 • Funkcja "Blokuj często przesyłane obrazki" (przysłuży się do problemów z "cichociemnym" konwertowaniem emotek na reklamy).
- Niewidoczność:
 • Sieci Tlen/Gadu: Ogólny status Niewidoczny. Dla Gadu dodatkowo opcja "Tylko dla znajomych", a przy jej zaznaczeniu dochodzi selektywność: w Edycji kontaktu możliwość indywidualnego ukrycia się przed tym kontaktem + w opcjach grupy "Ukryj mnie przed kontaktami tej grupy" (wymagane wylogowanie z GG, by zadziałało).
 • Sieci XMPP: zbiorczy status Niewidoczny oraz w Edycji danego kontaktu "Ukryj moją obecność przed tym użytkownikiem". Komunikator obsługuje starą metodę niewidoczności, niewidoczność via listy prywatności, oraz niewidoczność na kontach Google.
Uwaga: Status Niewidoczny + Listy prywatności versus Jabber/XMPP = Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.

Dołączona grafika

(Opcje nieczynne przy logowaniu na serwer bez obsługi list)


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Status: WTW posiada 7 stanów ogólnych, oraz respektuje liczbę stanów w sposób indywidualny dla każdej z obsługiwanych sieci (6 stanów wg przelicznika GG8/GG10, oraz po 7 dla Tlen i XMPP). Długość opisu zależy od predyspozycji sieci: czyli 250 dla Gadu, 255 dla Tlena, oraz 1024 dla XMPP. Wchodzą opisy pionowe (przejście do nowej linii przez CTRL+ENTER). Z ustawianiem opisu jest związana technika szablonów umożliwiająca zapisanie w sposób stały danego opisu oraz jego ochronę, plus mały menedżer opisów. Specjalną funkcją jest owa "ochrona opisu", która umożliwia utrzymanie go niezależnie od wywołania procesu zbiorczego zmiany stanu. Opis można synchronizować z WinAmp za pomocą wtyczki wtwWinampStatus, Foobar też przejdzie po zastosowaniu emulatora API WinAmp (patrz wstęp tematu).* Cykliczną zmianę opisów na bazie wskazanego pliku tekstowego uzyskamy za pomocą wtyczki wtwAutoDescription.
WTW przewiduje ustawianie wspólnego stanu początkowego wraz z opisem dla wszystkich sieci, oraz rozróżnienie go dla poszczególnych sieci przy pomocy funkcji mapowania.

Auto-Away / Idle: Komunikator ma bardzo rozbudowany system automatyzowanej zmiany stanów. W konfiguracji Opcje > Sieci w oknie Stanów automatycznych z prawokliku na tło jest dostępne menu Dodaj umożliwiające ustawienie zmiany stanów przy nastąpieniu określonych zdarzeń, nie tylko bezczynności ale np. zamknięciu / otwarciu pokrywy laptopa. Automatyczną zmianę stanów można przypisać ogólnie lub tylko na wybranych sieciach.Avatar: WTW obsługuje ustawianie własnego obrazu dla wszystkich obsługiwanych sieci, w trybie zbiorowym lub dla konkretnych wybranych kont sieciowych. Ustawianie obrazu dla sieci XMPP jest wykonywane metodą PEP, czyli jest wymagana obsługa po stronie serwera. Obsługiwane formaty graficzne: PNG, JPG, BMP.

wtwavatar.gif

* Odrębnym zagadnieniem są właściwości stricte sieciowe - konkretniej obsługa PEP w XMPP. Istnieje możliwość publikowania własnej melodii (wtyczka utlFooPEPDriver i Foobar pod ręką).


Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Obsługuje wyświetlanie avatarów dla wszystkich sieci (włącznie z Gadu). Fajna rzecz: po najechaniu na avatar jest on wyświetlany w oryginalnym rozmiarze. Konfiguracja przewiduje całkowite wyłączenie ich wyświetlania na liście lub włączenie dla wszystkich kontaktów / tylko kontaktów online / lub po zaznaczeniu kontaktu. Avatarów nie można ręcznie przypisywać użytkownikom.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane, można wyłączyć. Jest także funkcja limitowania linii w opisie, działająca w sposób pokrętny. Przy udziale zewnętrznej wtyczki wtwHideDescription można ukrywać wyświetlanie opisów poszczególnych kontaktów.
- Ikony sieciowe: Nakładane w statusach zgodnie z pochodzeniem sieciowym kontaktu, brak konfiguracji.
- Oznaczenia dodatkowe:
-----------------------------------------------
Dołączona grafika (użytkownicy przez nas blokowani / ustawione ignorowanie zmian stanów, tooltip powiadamia o szczegółach nałożonej opcji)
Dołączona grafika (nastrój) + Dołączona grafika (muzyka) = PEP sieci XMPP
Dołączona grafika (wykryte IP) + Dołączona grafika (kontakt nie ma nas na liście) = Przy wtyczce k.info (patrz dalej), o ile tak zaznaczono w jej konfiguracji.

Kontakty dysponujące telefonami takież ikonki dostaną.

-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty":
 • Standardową funkcją jest obsługa metakontaktów (instrukcje). Są oznaczone na liście przez rozwijalny znak plusa. Menu kontekstowe takiej konstrukcji daje możliwość zainicjowania akcji odrębnie dla podpiętych kontaktów. Już istniejący metakontakt może zostać rozszerzony / rozdzielony także bezpośrednio z poziomu listy, przez przeciąganie (z wciśniętym SHIFT).
 • Można dodać dowolny "pozasieciowy" kontakt, np. kontakt telefoniczny czy pocztowy. By mieć taką możliwość, należy w sekcji wtyczek uaktywnić protoOTHR (Pseudo-protokół Kontaktów), a wtedy w opcji Dodaj kontakt ujawni się nowy typ "Inny kontakt".
- Tworzenie grup: Odbywa się podczas dodawania lub przenoszenia kontaktu. Przenoszenie użytkowników między grupami jest dostępne w Edycji kontaktu. Działa również przeciąganie (wciśnięty SHIFT): pojedyncze przeciąganie kontaktu do innej grupy lub upuszczanie grupy na grupę (masowe przeniesienie kontaktów). Z prawokliku na grupę ujawniają się dodatkowe opcje sterujące umożliwiające wyróżnienie grupy przez kolor. Grupy puste są automatycznie usuwane.
- Grupy predefiniowane: Kontakty (czyli zbiorowisko użytkowników bez przynależności grupowej), Spoza listy (tymczasowa grupa dla tego co w nazwie).
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Wykonywane automatycznie podług statusu kontaktów w obrębie grupy. Grupy są układane alfabetycznie, w ich właściwościach istnieje opcja pozwalająca na skonfigurowanie własnej pozycji grupy.
- Filtrowanie widoku: Na samej liście kontaktów stosowna ikona przy grupie umożliwia szybkie wyłączenie offline z widoku danej grupy. Z poziomu menu Widok dostępne operacje: przełączanie między trybami drzewo (z grupami) vs lista (z pominięciem grup), wyłączanie kontaktów offline oraz definiowanie nowych filtrów (podług grupy oraz sieci/kont).
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Jeśli okno listy kontaktów jest aktywne, wpisanie z klawiatury znaku początkowego ujawnia drobne pole wpisywania treści, a pasujące wyniki są kolejno automatycznie podświetlane na liście. Pole zmienia się w czerwone, jeśli brak pasujących wyników.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Brak zbiorczego mechanizmu eksportu wszystkich kontaktów niezależnie od ich pochodzenia sieciowego. Indywidualnie zgodnie z możliwościami sieci. Potrafi importować / eksportować / usuwać listę kontaktów Gadu z serwera, importować / eksportować w nowym formacie XML GG8 lub starym TXT GG7, importować kontakty / telefony z plików *.dat.
W danych edycyjnych kontaktu Gadu figuruje opcja automatycznego eksportu listy na serwer po edycji lub dodaniu.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Brak.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
Dołączona grafika

- Tooltip informacyjny jest wyświetlany. Nie ma żadnych konfiguracji tego aspektu.
- Dane kontaktu składają się z trzech członów: Właściwości (w tej części można wykonywać niektóre operacje względem kontaktu), Wizytówki (nieedytowalne dane z katalogów publicznych), oraz Dodatkowych danych (typu adresy czy telefony do ręcznego uzupełnienia).
- Odrębną rzeczą jest obecność wtyczki k.info, która pobiera różne informacje o użytkownikach typu: ostatnio widziany, ostatnia zmiana stanu, ostatnia zmiana opisu, ostatnia aktywność etc. Możliwa także detekcja IP (przy połączeniach bezpośrednich na GG) oraz właściwości drugiego klienta:

Dołączona grafikaDołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Okna rozmowy w kartach to standard tego rozwiązania. Zachowania tego nie można zmienić ani konfigurować. Natomiast można karty przeciągać zmieniając ich kolejność. Nieoficjalnie: karty da się wydzielić w osobne okna przez wtyczkę utlNewHope.
- Emotikony: Brak. Pod uwagę wtyczka Emots aktywująca to co w nazwie dla okna rozmów.
- Formatowanie tekstu: Brak. Inny aspekt to wbudowane formatowanie Blip (po włączeniu wtyczki)
- Sprawdzanie pisowni: Standardowo wbudowane. Możliwe wyłączenie tej funkcji.
- URL / Obiekty specjalne: Są wyświetlane odnośniki w postaci klikalnej (nie można tego wyłączyć) oraz przesyłane obrazy. Wykrywacz linków adresuje także e-mail i ścieżki UNC (\\serwer\udział). Różne ciekawostki się podzieją przy wykorzystaniu wtyczki wtwRegexReplacer umożliwiającej zastępowanie tekstu na bazie wyrażeń regularnych.


Archiwizacja rozmów:
Archiwum zostało oparte o sqlite. Jest podzielone w sposób czytelny wg typu przeprowadzonej komunikacji: rozmowy, wiadomości, SMSy. Posiada system wyszukiwania podług kontaktu i słów kluczowych. Przesłane obrazy i URL są zachowane w postaci oryginalnej. Rozmowy mogą zostać przeniesione do zewnętrznych plików formatu HTML lub XML. WTW potrafi importować archiwum Tlena, Konnekta (o ile eksport wykonano w formacie XML) oraz AQQ2 (formaty DC2 i DCC). Dostępna operacja kompaktowania. We Właściwościach danego kontaktu w sekcji Ignorowanie można skonfigurować indywidualny brak zapisu do archiwum dla tego użytkownika.
Dodatkową konwersję kodowania można wykonać z poziomu konsoli (patrz dalej).
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Strona dźwiękowa jest nieobecna - taką obsługę można dodać via wtyczkowanie (KLIK / KLIK). Za to są komunikaty wizualne, które można w(y)łączyć dla przychodzących wiadomości i/lub wszystkich zmian stanów (decydując czy ma być w nich wyświetlany avatar bądź też opis), wyłączyć całkowicie, lub ustalić ich deaktywację przy włączonej aplikacji pełnoekranowej.
Dymki graficzne są także nośnikiem powiadomień relatywnych do XMPP, czyli zgłoszeń PEP (muzyka odsłuchiwana przez użytkownika i jego nastrój), w konfiguracji można wybrać które z nich chcemy odbierać. Powiadomienia pocztowe Gmail mają ciekawy "gadżet" - nie tylko ilość nieprzeczytanych, lecz także korespondująca lista uwzględniająca nadawcę i temat.
Pewne dostosowania można przeprowadzić z poziomu konsoli (patrz dalej).

Dołączona grafika

Dodatkowo uwzględniona aktywacja zawiadomienia tyczącego nowej wiadomości w zasobniku Dołączona grafika (opcjonalnie z wyłączonym balonikiem).

Przy pomocy jednej z wtyczek zewnętrznych możliwe wprowadzenie powiadamiania metodą migających diod: utlMigacz / wtwLedNotify / wtwScroll.

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu przez rozmówcę, dla wszystkich sieci (Tlen/XMPP/GG). I po raz kolejny, pierwszy komunikator, który wprowadził obsługę Pisaka Gadu. Pomysł prezentacyjny jest "zapożyczony" z rozwiązania Tlenowego 6. Jesteśmy o tym informowani poprzez zapalanie się na pomarańczowo ikonki klawiatury w oknie rozmowy. Przez zewnętrzne uzupełnienie kwNotify otrzymamy powiadomienie w dymku.

Dołączona grafika

Proszenie o uwagę: Brak takich funkcji.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Z poziomu konfiguracji dostępne sterowanie przeźroczystością okien i powiadomień. Program nie posiada żadnych opcji związanych ze zmianą tematów, ale to nie znaczy, iż jest to niemożliwe. Styl można nałożyć umieszczając jego komponenty w odpowiedniej konwencji w katalogu aplikacji. Gotowych styli i innych cukierków należy szukać na forum WTW w sekcji Wygląd, style, i podobne. Na teraz golizna. Natomiast ręczne tworzenie jest opisane tutaj: KLIK / KLIK.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7

Tak, lecz nie wszystkie możliwe funkcje są wdrożone (dyskusja). WTW obsługuje w miniaturze okna głównego pasek narzędziowy umożliwiający ustawianie statusów oraz ikony overlay. Overlay pojawia się dla ikonki okna listy (pokazany aktualny status) oraz ikonki okna rozmowy (powiadomienie o pisaniu wiadomości). Przy wyłączonym scalaniu aplikacji na pasku oczywiście widzimy dla każdej z ikon odrębny overlay, w przeciwnym wypadku jest to "nakładane" na siebie.

Dołączona grafika Dołączona grafika


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLE: Wbudowana Konsola protokołowa do akcji śledczych + Dołączona grafika KONSOLA programowa umożliwiająca wykonanie operacji na funkcjach ukrytych.. . . . . . . . . . . . . .

+

- Gadu: Kompatybilność z protokołem GG8 / Refleks we wdrażaniu nowości / Kompleksowe wsparcie
- Obsługa list prywatności dla XMPP
- Funkcje: bardzo dobrze opracowane metakontakty, rozbudowany Away, smaczki tu i ówdzie
- Optymalizowany pod szybkość działania
- Konstrukcja odpowiada funkcji (to naprawdę jest komunikator a nie potwór z implementacją zbędnych funkcji)
- Wtyczkowa natura
- Schludny i kompaktowy wygląd
- Rozwojowy, ze wsparciem
- Edycja x64


-

- Podstawy komunikacyjne dla XMPP (powoli będziemy wykreślać ten ustęp)
- Niezbyt poręczna metoda aktywowania obsługi więcej niż jednego konta danej sieci
- Natywnie tylko dla Windows (jednak możliwe przejście przez WINE)

Werdykt końcowy: Ciekawa alternatywa dla migrujących z wymarłego Konnekta lub reklamo-gennych oryginalnych klientów GG i Tlen.pl. Śledzić rozwój.


. . . . . . . . . . . . . .
Użytkownik picasso edytował ten post 09 05 2010 - 17:43


#36 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 01 2010 - 01:30

Dołączona grafika

Unicom

Strona domowa: http://unicom-im.pl/

Platforma: Windows 32-bit, Linux 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


Unicom (Universal Communicator) - Multikomunikator autorstwa programisty o wdzięcznym nicku Sadysta (autor pierwotnej postaci Free GG). Program jest oparty na bibliotece FLTK oraz LUA. Zawiera w sobie wiele autorskich rozwiązań. Unicom był tu w temacie opisywany w roku 2005, lecz został usunięty, gdyż autor przetransformował licencję na komercyjną. Rozwijanym wariantem był płatny, wersja darmowa datowana na rok 2005 była udostępniana na stronie projektu jako nie wspierana, w zasadzie martwa. Nieoczekiwany krok został wykonany w roku 2010 - komercyjny wariant został przelicencjonowany na darmowy do użytku niekomercyjnego. Pobierana ze strony paczka zawiera w sobie zarówno wersję dla Windows, jak i dla Linuxa. Nie są podane konkretne wymagania systemowe, ale program spokojnie się uruchamia na moich Vista / Windows 7. Unicom to rozwiązanie niszowe, adresatem jest grupa użytkowników zaawansowanych, najlepiej wyedukowanych w programowaniu.

"(...) z myślą o dojrzałym użytkowniku, który w kliencie IM (Instant Messaging) poszukuje prostoty, skuteczności i uniwersalności, a nie świecidełek i gadżetów, których używa się i tak tylko dlatego, "że są", a nie z rzeczywistej potrzeby"

~SadystaOpis na podstawie wersji Unicom 2010.2 [2010-02-22]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika Jabber/XMPP, Dołączona grafika AIM, LAN

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

(Transporty wykonalne via przeglądarka Ustawienia > Konta > zaznaczyć konto XMPP > Dodatkowe > Mapa usług)

Po karkołomnym uzupełnieniu:

Dołączona grafika Skype (wymaga zainstalowanego Skype + Python + Skype4Py = instrukcje)

. . . . . . . . . . . . . .

Uniproxy - Taka pozycja figuruje na liście protokołów. Jest to autorski protokół Unicoma umożliwiający jego rozszerzanie o obsługę kolejnych protokołów, działający na zasadzie proxy. W ten sposób jest rozwiązana komunikacja Skype, mimo że Skype jest listowany jako protokół indywidualny. Więcej informacji KLIK.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafikaDołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Tak. Pobrana paczka jest typem przenośnym, gotowym do wgrywania na urządzenia przenośne.
- Poligamia: W obrębie pojedynczego wywołania programu są obsługiwane wielokrotne konta tego samego protokołu, wg autora w liczbie nieograniczonej. Program da się też otworzyć w kilku kopiach równocześnie, co nie ma specjalnego znaczenia.


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Aplikacja utylizuje system skryptów LUA, które umożliwiają rozszerzenie standardowych właściwości. W domyślnym bagażniku Unicoma jest kilka skryptów, zlokalizowanych w katalogu ...\bin\scripts. Będzie o nich mowa w dalszej części opisu. Spoza presetów bieda na forum .... chyba, że ktoś samodzielnie sobie napisze jakiś skrypt (reference). Uaktywnianie skryptów wymaga w pierwszej kolejności wybrania w Ustawienia > Różne > opcji "Użyj skryptów" i zatwierdzenia tego restartem programu. Po włączeniu skryptów i ich załadowaniu działają one automatycznie "tłowo". Nie ma żadnych dodatkowych "opcji graficznych", choć niektóre skrypty mogą dodać jakiś element np. w postaci komendy. Włączenie skryptów aktywuje tylko niektóre, może się okazać konieczne indywidualne uaktywnienie ładowania konkretnego skryptu. Operacja polega na otworzeniu do edycji np. w Notatniku pliku bazowego main.lua i odkomentowaniu linii poprzez usunięcie początkowych minusów:

-- include ("NazwaSkryptu.lua");

Wprowadzanie niestandardowego skryptu polega na jego umieszczeniu w ...\bin\scripts, uwzględnieniu go w main.lua przez dodanie tego co niżej, wreszcie załadowaniu przez opcję Przeładuj skrypty / lub restart programu.

include ("NazwaSkryptu.lua");


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Konferencja wieloosobowa: dla sieci Gadu.
- Wysyłanie plików: Teoretycznie dla sieci Gadu. Domyślnie wyłączone, aktywowane przez Ustawienia > Połączenie > Włącz transfery P2P
- Wysyłanie obrazków: Teoretycznie dla sieci Gadu.
- Wysyłanie SMS: Wbudowane bramki Miasto Plusa / Orange / Multi Box / Plus GSM. System rozszerzalny skryptowo.
- Wysyłanie e-mail do kontaktu

"Teoretycznie", gdyż program pod tym kątem nie ma jeszcze kompatybilności. Przykładowo wysyłając obraz do GG8/GG10 druga strona widzi "pustą" wiadomość, za to odwrotnie lub Unicom<>Unicom / starsze GG obrazek zostanie przesłany.

EasyXfer - Udostępnianie plików przez serwisy hostingowe RapidShare i ImageShack, polegające na automatycznym uploadowaniu pliku / obrazu i przetworzeniu go na link przesyłany do kontaktu. Wymaga to włączenia skryptów (leżą w innym katalogu ...\bin\easyxfer > przenieść do katalogu skryptów i w main.lua dopisać), wtedy w oknie rozmowy ikona "Wyślij plik" udostępnia dodatkowe menu:

Dołączona grafika


Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowanie: Dla Jabber/XMPP obsługuje mechanizm szyfrowania TLS i SASL. Na Windows funkcja "Spróbuj łączyć bezpiecznie" w konfiguracji parametrów połączenia jest zszarzona, wynika to z braku odpowiednich bibliotek. Jest wymagane wszczepienie GNU TLS w wersji sportowanej na Windows (instrukcje).
- Szyfrowanie rozmów z użyciem GNU Privacy Guard możliwe po załadowaniu skryptu (instrukcje)
- System autoryzacji: Zależny od możliwości sieciowych (Tlen/XMPP). Nie jest z nim związana żadna dodatkowa konfiguracja.
- Blokowanie komunikacji: Domyślnie brak funkcji. Po załadowaiu skryptu antispam wprowadzimy ignorowanie wiadomości zawierających URL od kontaktów spoza listy.
- Blokowanie wybranych użytkowników: W edycji użytkownika jest zlokalizowana funkcja "Ignoruj ten kontakt".
- Cenzura Gadu ("Pokazuj linki od nieznajomych"): Brak opcji.
- Niewidzialność: Dla wszystkich sieci jest ten sam ogólny status Niewidoczny. Dodatkowe uwagi:
 • Gadu: Permanentnie ustawionym trybem jest "Tylko dla przyjaciół" i nie ma widocznej opcji umożliwiającej przestawienie tego. W takich okolicznościach jest możliwe ustawianie się na niewidocznego dla wybranego kontaktu z naszej listy, za pomocą wybrania z edycji kontaktu opcji "Nie ufaj temu kontaktowi".
 • Jabber/XMPP: Status ogólny jest realizowany przez Listę prywatności. *
* Uwaga: Niewidoczność w oparciu o listy prywatności (metoda XEP-0126). Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Unicom dysponuje 7 statusami zebranymi w jednym menu. Jest ono wspólne dla wszystkich wprowadzonych sieci i nie ma możliwości rozgraniczenia tego ustawienia. Długość opisu zależy od właściwości sieci. Jest obsługa GG8 = dla Gadu 6 stanów i opis długości 254 znaków (tyle wyświetla się po drugiej stronie w kliencie GG10). Okno wprowadzania opisu ma licznik znaków (leci "do nieskończoności", nie ma adnotacji zgodnej z obsługą danej sieci), nie jest przystosowane pod pionowanie. W tym też oknie gromadzi się historia wykorzystanych opisów. Nie ma żadnego menedżera / systemu szablonowego. Po załadowaniu skryptu winamp uzyskany synchro opisu z tym co w nazwie, zaś po wprowadzeniu niestandardowego status staje się możliwa zmiana statusu i opisu poprzez okno rozmowy.
Uzupełnieniem o przeznaczeniu informacyjnym jest monitor stanu kont umieszczony w prawym dolnym narożniku listy kontaktów. Monitor poprzez kolor sygnalizuje stan poszczególnych kont: zielone (połączone i po zalogowaniu), żółte (połączenie, trwa logowanie / wylogowanie), czerwone (brak połączenia). Po najechaniu myszką na buttoniki monitora są podawane w tipach bardziej szczegółowe informacje.

Dołączona grafika

Auto-away / Idle: Domyślnie konfiguracja nie udostępnia nic tego typu.

Avatar: Brak możliwości konfigurowania własnych obrazów.


Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Nie. I wydaje się to naturalne względem konstrukcji programu. Generalnie: aplikacja nigdzie nie ma avatarów.
- Statusy opisowe: Dopiero po włączeniu opcji w Ustawienia > Różne. Są dolepiane po nicku. Brak regulacji. Linki są rozformatowane, otwieralne przez opcję kontekstową "Otwórz URL" z menu kontaktu. Program je zapamiętuje w mini menedżerku "Zbieracz danych".
- Ikony sieciowe: Brak. Wszystkie kontakty niezależnie od swego pochodzenia są unifikowane i brak rozpoznania who is who.
- Oznaczenia dodatkowe: Dołączona grafika (kontakt ma wypełnione pole e-mail) Dołączona grafika (kontakt dysponuje telefonem)
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
(Dodatkowa uwaga: nie ma mechanizmu ochronnego przed utworzeniem kontaktu-fantoma. Jeśli zainicjowano dialog dodawania kontaktu + nie wypełniono prawidłowo pól a ręka się omsknęła na zatwierdzaniu, jest tworzony na liście "pusty kontakt")
-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty":
 • Metakontakty: Tworzenie wykonalne przez przeciągnięcie użytkownika na użytkownika lub w edycji kontaktu w stosownej karcie poprzez zaznaczenie wybranych kontaktów (większa ilość z klawiszem Ctrl bądź wciskając spację). Taki scalony kontakt dostaje nową ikonę Dołączona grafika. Jest rozwijalny do listy metadzieci przez klik z wciśniętym SHIFT. Popatrz też na ustęp Filtrowanie. Rozbicie metakontaktu następuje przez uchwycenie wybranego kontaktu i przeciągnięcie poza okno listy kontaktów.
 • Kontakty tymczasowe: Np. spoza listy. Umieszczone sesyjne, znikają po restarcie programu. Przyznanie takiego atrybutu kontaktowi jest wykonywane przez stosowną opcję w edycji kontaktu.
 • Kontakty konferencyjne Gadu: Tworzenie konferencji Gadu polega na dodaniu do listy nowego kontaktu, którego login jest listą numerów GG oddzielonych średnikami (np. numer1;numer2;numer3). Natomiast nadchodząca konferencja o nowym składzie jest automatycznie przetwarzana przez program na kontakt o nazwie MultiX (gdzie X to liczba). Jest on "tymczasowy", jednak można go zapisać na trwałe dokonując edycji kontaktu.
- Tworzenie grup: Podczas dodawania bądź przenoszenia kontaktu (z poziomu dialogu edycji użytkownika). Przynależność użytkownika można przekonfigurować przez przeciągnięcie go na grupę, lub też w edycji kontaktu. Usuwanie kontaktu z grupy wykonalne jak dla metakontaktu, przez przeciągnięcie poza listę. Na grupach pojawiają się adnotacje o ilości kontaktów wg sekwencji: wyświetlane (nie filtrowane) / wszystkie w grupie / online.
- Grupy predefiniowane: "Bez grupy". Dodatkowa uwaga: program nie importuje wcale grup, które były skonfigurowane w oryginalnych klientach, wszystkie kontakty są wrzucane do domyślnej grupy.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Automatycznie wykonywane według statusów. Brak opcji konfiguracyjnych.
- Filtrowanie widoku: Z kliku na button z lupką otrzymamy dostęp do filtru listy kontaktów. W składzie jest: Tylko aktywne (wyłączanie offline), Tylko z opisem, Bez tymczasowych, Pokaż ignorowanych, oraz tajemnicze "Metadzieci luzem", co po prostu pokazuje składowych użytkowników metakontaktu indywidualnie bez scalenia (mimo że nadal tworzą metakontakt).
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przez dobrze widoczny pas nad listą kontaktów.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Tlen i XMPP nie potrzebują tego. Dla Gadu operacja do wykonania w Ustawienia > Konta > zaznaczone konto Gadu > Dodatkowe > Kontakty. Do dyspozycji jest pobieranie i wysyłanie na serwer oraz odczytywanie z / zapis do pliku. Nie wygląda na to, że jest obsługiwany format XML GG8. Okno dysponuje podglądem kontaktów.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: W Ustawienia > Konta > zaznaczone wybrane > Dodatkowe można wykonać wyszukiwanie użytkowników. Opcja dostępna dla Gadu i Tlen.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
- Tooltip informacyjny: Jest takie "coś", sprowadzone do wyświetlania tylko opisu kontaktu. Domyślnie tip wyłączony, co można przestawić w Ustawienia > Różne.
- Dane kontaktu: Wyglądają tak samo dla wszystkich kontaktów, niezależnie od pochodzenia sieciowego. Można wprowadzić tylko e-mail + telefon. Okienko z informacjami jest aktualizowane przy nawigacji klawiaturowej po liście kontaktów.
Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Obsługiwane. Są nieruchome, nie można też zamienić ich na tryb osobnych okien. Ma automatyczne czyszczenie starych kart (brak w nich nieprzeczytanych i zaistniała bezczynność przez ostatnie 10 minut) przez skrót ALT+P.
- Emotikony: Obsługiwane, ale brak ich menu. Domyślnie wyłączone, co należy przestawić w Ustawienia > Różne. Dodatkowo, po włączeniu skryptu emots uzyskamy detekcję emotikonów np. z wielokrotnych nawiasów. Wymiana emotek zapewne wykonalna bezpośrednio przez katalog ...\bin\emots
- Formatowanie tekstu: Brak menu w interfejsie. Po włączeniu opcji Ustawienia > Różne > Użyj atrybutów tekstu można wykonywać formatowanie w sposób typu: <b>pogrubienie</b>, <i>kursywa</i>, <font color="#0000FF">kolorowanie</font> etc.
- Sprawdzanie pisowni: Brak.
- URL / Obiekty specjalne: Dysponuje tradycyjnym wykrywaczem linków (rozpoznaje też przedrostki https://, ftp:// oraz e-mail). Namierzone są dodawane do wspominanego już tzw. Zbieracza Danych. Przesyłane obrazy GG nie są wklejane jako obraz, tylko jako linki "lokalne". Po załadowaniu skryptu google w oknie rozmowy można wysłać polecenie zwracające wyniki wyszukiwania: !g x fraza (gdzie x = liczba pokazywanych wyników, domyślnie bez tego parametru są wyświetlane 3 pierwsze). Okno rozmowy obsługuje LaTeX (realizowane przez dołączony programik mimetex), tzn. z klawiatury możemy stworzyć np. wzory matematyczne etc.

Dołączona grafika

<math>\LARGE \int_{1}^{3}\frac{e^3/x}{x^2}\, dx</math>


Archiwizacja rozmów:
Historię można przeglądać w trybie zbiorczym, lub indywidualnie z wywołania dla kontaktu (z menu kontekstowego listy / okna rozmowy). Jest podzielona wg protokołów, a w nich wg użytkowników. Ma wbudowany mechanizm wyszukiwania, z wykorzystaniem kryteriów: kontakt, przedział czasowy, występowanie zadanego tekstu w treści (z uwzględnieniem wielkości liter oraz wyrażenia regularnego). Historia rozmowy posiada taki sam styl graficzny jak okno rozmowy, są także zachowane oryginalne formatowania / URL / LaTeX. Konfiguracja historii umożliwia: zmianę silnika (między tradycyjnymi plikami a SQLite), wybór opcji "natychmiastowego zapisu do pliku" oraz definicje przypominania treści (X ostatnich linijek oraz z których kont). Utylizowanie SQLite wymaga obecności odpowiednich bibliotek w Windows (sqlite3.dll).
W folderze ...\utils są zlokalizowane konwertery Historii dla Gadu-Gadu, Tlen, Kadu, Free GG. Wersje Windows GG / Tlen odnoszą się do wstecznych formatów a nie najnowszych.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Domyślnie są nieaktywne. W Ustawienia > Powiadomienia znajduje się bardzo uproszczona konfiguracja, która zakłada aktywowanie trzech form oznajmiających: dźwięk przychodzącej wiadomości (należy wskazać własny plik audio), powiadomienie pop-upem OSD (dla wiadomości / zmian statusów / błędów) oraz powiadomienie o wiadomościach na tacce Dołączona grafika. I tyle. Domyślna chmura OSD jest brzydka i zbyt duża w stosunku do ujawnianej tam zawartości.

Dołączona grafika

O wiele bardziej atrakcyjne okienka OSD powiadamiające o nowych wiadomościach można uzyskać po zainstalowaniu odrębnej aplikacji Snarl + załadowaniu w Unicomie skryptu snarl_notify.

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Nie obsługuje tych mechanizmów dla żadnej z sieci.

Proszenie o uwagę: Brak takich funkcji.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Wbrew pozorom są wykonalne podstawowe operacje z interfejsem graficznym, niekiedy wymagają jednak ingerencji obcych dla początkującego. Przeźroczystość okna listy kontaktów można ustawić przez suwak zlokalizowany w Ustawienia > Różne.
Program ma ogólny mechanizm skórkowania. Są załączone dwie wersje (jasna i ciemna). Kolorystykę definiuje plik theme.xml, a użytkownik zaawansowany może za jego pomocą całkowicie przeobrazić wygląd stosownie do gustów.
Okno rozmowy obsługuje szablony. Jest załączonych 8 przykładowych, dostępnych z Ustawienia > Szablony. Dla zaawansowanych o budowie szablonu: klik.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Oczywiście nie. Byłoby to dziwne, nie przystające do sytuacji zjawisko.


Dołączona grafika Extra funkcje:

UniRemote - "... pozwala na kontrolowanie instancji Unicoma za pomocą zdalnego klienta. Funkcjonalność ta jest w swojej istocie zbliżona do rozwiązań typu Fring czy Nimbuzz i była pomyślana właśnie celem zastosowania w połączeniu z urządzeniami mobilnymi. W odróżnieniu od wymienionych pozwala jednak na działanie niezależnie od dostawcy serwera, wymaga jedynie komputera, Unicoma oraz urządzenia mobilnego zdolnego odpalić klienta UniRemote (w chwili obecnej jest dostępny prototypowy klient napisany z użyciem PyS60, działający na komórkach z systemem Symbian oraz klient pecetowy napisany w .NET-cie)." -> KLIK

Synchronizacja - Moduł zdalnej synchronizacji ustawień oraz logów Unicoma przez serwer FTP


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLE: Dostępna jest Konsola Debug do śledzenia komunikatów, w trybie tylko do odczytu (włączana w Ustawienia > Różne > Loguj wydarzenia w oknie / do pliku) oraz KONSOLA LUA umożliwiająca obsługę skryptów "z palca".


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Kompatybilność z protokołem GG8
- Oryginalność rozwiązania
- Walory minimalizmu
- System skryptów LUA umożliwiający dowolną rozbudowę aplikacji
- Mobilność, lekkość, mini waga
- Estetyczne mikro-elementy graficzne i style okna rozmowy
- Dwuplatformowy


-

- Szkieletowość w innych protokołach
- Obsługa list prywatności XMPP redukowana do niewidzialności
- Mało intuicyjna obsługa
- Niepoprawny przesył obrazów do GG8/GG10
- Artefakty listy kontaktów (brak importu oryginalnych grup, import kontaktów GG bez polskich znaków)
- Sztuczne dla Windows mechanizmy i biblioteki
- Kalectwo portowania
- Wygląd nie wpasowany w stylistykę Windows i fatalne domyślne OSD
- Kto Ci napisze skrypt? :)

Werdykt końcowy: Sadysty-czne rozwiązanie. Zjawisko pozytywne ... dla skrypciarza. Przeciętny Gadu-user nie ma tu czego szukać.


. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik picasso edytował ten post 12 05 2010 - 09:15


#37 Gość_okjed_*

Gość_okjed_*
 • Goście

Napisano 05 01 2010 - 01:30

Dołączona grafika

Miranda IM

Strona domowa: http://www.miranda-im.org/
Strona PL: http://www.miranda-im.pl/

Platforma: Windows 95/98/ME/NT/2000/XP/Vista/7
Licencja: GPL


Miranda IM jest otwartym multikomunikatorem internetowym. Charakteryzuje ją olbrzymia konfigurowalność oraz powściągliwość w konsumpcji zasobów systemowych. Przez lata obecności na rynku wyrobiła sobie opinię komunikatora dla geeków. Perspektywa przeszukiwania setek wtyczek i konfiguracji każdej z osobna przeraża przeciętnego użytkownika komunikatora. Dla osób bardziej przychylnych koncepcji Gadu-Gadu, bestia nie do poskromienia. Dla tych bardziej wymagających, ostoja normalności bez strachu o komercjalizację czy porzucenie produktu. Jest to bodaj jedyny komunikator, który obsługuje w bardzo dobrym stopniu większość sieci z szybką reakcja na nowości i zmiany w protokołach.
Niestety - coś dzieje się głównie w wersjach beta. Dziwny tok wydawniczy zakłada wydanie stabilnej wersji, a następnie przerzucenie całych robót na wersję beta, pod którą aktualizowane są wtyczki. Zanim beta dojrzeje, mijają kolejne miesiące, a wersji stabilnej w tym czasie poprawiane są jedynie zgłaszane błędy lub dodawane niezbędne oczywistości. Przez to rozwój może się wydawać ociężały.

miranda.png

Opis na podstawie wersji Miranda 0.8.22 [2010-04-30]

. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika Jabber, Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC,

Po uzupełnieniu:
Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika Sametime, Dołączona grafika QQ, Dołączona grafika MySpaceIM, rozmowy po LAN'ie, Xfire, C6, VKontakte,
Dołączona grafika Skype (wtyczka wymaga zainstalowanego Skype)
Dołączona grafika Bonjour (wtyczka wymaga zainstalowanego Bonjour)

Do tego wynalazki jak Facebook czy pseudo protokoły informujące o pogodzie, kursach walut i innych wynalazkach.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika

mirandagg1.png


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Ogromna ilość dostępnych pluginów (ponad 600, a wliczając modyfikacje ponad 1000). Właściwie cała Miranda jest aplikacją typu "worek na wtyczki". Sama oficjalna paczka zawiera tylko podstawową funkcjonalność (core + najpotrzebniejsze wtyczki), którą należy rozbudować według potrzeb. Dodatki można pobrać z addons.miranda-im.org. Dodatkową ciekawostką jest portal społecznościowy miranda-vi.org. Po rejestracji i wysłaniu pliku z wtyczkami na serwer, mamy m.in. możliwość porównania wtyczek (oraz ich wersji) z innymi użytkownikami, sprawdzenie aktualności posiadanych wtyczek (włącznie z wersjami beta i modami, które nie zawsze są widziane przez Updater), sprawdzenie popularności danej wtyczki czy pochwalenie się wyglądem swojego komunikatora. Sam serwis udostępnia kilka dodatków związanych z generowaniem raportów i uploadowaniem ich na serwer.


Dołączona grafika Sposób uruchomienia:

- Tryb portable: Miranda jest programem bezinstalacyjnym. Nowe wersje aplikacji, zarówno te spakowane w archiwum .zip jak i te w postaci instalatora .exe (instalator = wypakowanie we wskzane miejsce + utworzenie skrótów w menu start), pozwalają na uruchomienie i użytkowanie w zakresie jednego folderu. Starsze wersje (chyba <0.7) tworzyły folder z profilem w katalogu %appdata%/Miranda. Można go było przenieść gdziekolwiek, po wcześniejszej edycji pliku mirandaboot.ini.
- Poligamia: Jednocześnie może być uruchomiona dowolna ilość kopii programu. Równoczesna obsługa kilku kont tej samej sieci, od wersji 0.8 możliwa jest oficjalnie, dzięki panelowi "Accounts" - pozwalającemu na tworzenie dowolnej ilości kont w ramach jednego protokołu. We wcześniejszych wersjach - metoda partyzancka - czyli kopiowanie wtyczki protokołu i uzupełnienie jej numerem (np. GG.dll, GG1.dll, GG2.dll itd.).


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i przesyłanie wiadomości - Wszystkie sieci
- Rozmowa głosowa - natywnie nie ma takiej opcji, jednak istnieją lepiej lub gorzej działające wtyczki do rozmów głosowych w danej sieci. Nowością jest możliwość prowadzenia rozmów głosowych w sieci Gadu-Gadu (Gadu naGłos). Wtyczka SIP Protokol oraz info do niej, na forum miranda-im.pl.
- Konferencja wieloosobowa - w zależności od możliwości sieci i obsługi funkcji przez daną wtyczkę protokołu.
- Videokonferencja - Tak, ale tylko w komunikacji Miranda <-> Miranda... umożliwia to wtyczka WebCam
- Wysyłanie obrazków - Tak, w sieci GG (wtyczka Gadu-Gadu protocol) - w nowej wersji wtyczki jest opcja przeglądania obrazków w oknie rozmowy. Wymaga IEView (włączone BBCode) oraz ustawienia w opcjach wtyczki GG metody odbierania obrazków "Message with [img] BBCode". Jest możliwość przesyłania zrzutów ekranu - dość topornie radzi z tym sobie wtyczka Send Screenshot.
- Wysyłanie plików - Tak. Samo core posiada do niego support. Obsługa poszczególnych sieci zależy od uwzględnienia tej funkcji w danej wtyczce protokołu. Dodatkowo jest możliwość przesyłania plików na serwer FTP, za pomocą wtyczki FTP file, lub FTP file YM.
- SMS - Tak. Dostępne kilka wersji pluginu.
- E-mail - Tak - tylko powiadamianie o otrzymanej wiadomości (za pomocą wtyczki lub funkcji wbudowanej we wtyczkę danego protokołu (MSN, Tlen).


[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandamini.gif[/img] Bezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowanie - Tak - po dowtyczkowaniu. Istnieje kilka wersji wtyczek od najprostszej, pozwalającej uruchomić Mirandę dopiero po wpisaniu hasła, po wtyczki szyfrujące całą bazę danych (kontakty, ustawienia, hasła, historia, dostęp). Szyfrowanie rozmów zależy od możliwości danej sieci.
- Istnieje kilka różnych wtyczek antyspamowych. Najbardziej rozbudowaną jest wtyczka Spam Filter.
- Autoryzacja zależy od możliwości obsługiwanych sieci.
- Standardowo wbudowane ignorowanie użytkownika oraz ustawianie indywidualne widoczności. Funkcje można poszerzyć za pomocą wtyczek.


[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandamini.gif[/img] Status / zdarzenia osobiste:

[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandastatus.png[/img]

Status: W zależności od możliwości sieci. Sama Miranda obsługuje 10 statusów. Status można ustawić indywidualnie dla całej sieci, lub zbiorowo - jeden dla wszystkich. Standardowo dostępna jest możliwość ustawiania pionowych opisów. Jak w każdym przypadku, tak i tu, funkcjonalność statusów opisowych można poszerzyć po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek.

Auto-Away / Idle: wersja podstawowa pozwala na wybór ze zdarzeń po których komunikator przełączony zostanie w tzw "tryb bezczynności" - czyli po prostu zmieni status z Dostępny na dowolny inny wskazany przez użytkownika. Rozszerzenie Smart Auto Away pozwala na zdecydowanie bardziej rozszerzoną konfigurację. Można definiować zdarzenia dla każdej z sieci oddzielnie, ustawiać wiele trybów "bezczynności" czy ustawiać zmianę statusu opisowego w zależności od trybu bezczynności.

Bez_nazwy_3.png

Awatar: podstawowa paczka umożliwia ustawianie awatarów których przesłanie na serwer sieciowy uwarunkowane jest implantacją danej funkcji we wtyczce do obsługi danego protokołu.

[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandamini.gif[/img] Lista kontaktów:

[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandaroster.png[/img]

Prezentacja-----------------------------------------------
- Awatary: po zastosowaniu odpowiedniego okna kontaktów (Modern, Nicer) awatary widoczne są na liście kontaktów. Obsługiwane pliki to: .bmp, .jpg, .png, .gif. Miranda pozwala też na ustawianie tzw. ruchomych awatarów (czyli animacji gif). Istnieje możliwość ustawiania awatarów lokalnych i sieciowych (ustawionych przez danego użytkownika w wizytówce). Można ustawić domyślne awatary dla każdej sieci z osobna, wyświetlające się w momencie gdy kontakt nie ma przypisanego obrazka. Do tego oczywiście kilka bzdetów jak generowanie przezroczystego tła, wyświetlanie w odcieniach szarości czy skalowanie na dane proporcje. Dodatkowe opcje (rozmiar, kształt, wyświetlanie, bajery graficzne) - tylko z poziomu opcji wtyczki do listy kontaktów.
- Statusy opisowe: brak w podstawowej paczce. Zmiana wtyczki do listy kontaktów, umożliwia wyświetlanie opisów w jednej linijce, lub po pewnych modyfikacjach w dwóch. "Pionowe" opisy nie są wyświetlane (są w formie normalnego tekstu), podgląd ich umożliwia jedna z wtyczek do "baloników" (informacji wyświetlanych po najechaniu kursorem na kontakt) np. Tipper YM. Istnieje możliwość wyświetlania emot w opisach, jak również całkowite ukrycie opisów na liście kontaktów.
- Ikony sieciowe: automatycznie wstawiane zgodnie z pochodzeniem sieciowym kontaktu, ich pokazywanie można wyłączyć
- Oznaczenia dodatkowe: zależne od zastosowanych pluginów. W podstawowej paczce dostępne tylko ikony protokołów.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": spory wybór, od możliwości łączenia kontaktów w meta kontakty (wtyczka metacontacts), poprzez wyświetlanie niektórych informacji o kontakcie (np. używany komunikator Fingerprint+), po nadawanie rang kontaktom (funkcja wtyczki clist_modern).
- Tworzenie grup: Niezależnie od wersji okna rozmowy, istnieje możliwość grupowania kontaktów. Przydzielanie kontaktu do grupy możliwe m.in. już na etapie dodawania na listę. W oknie rozmowy modern, dodatkowo możliwość tworzenia podgrup kontaktów.
- Grupy predefiniowane: w podstawowej konfiguracji brak (lista jest czysta). Przy ręcznym dodawaniu kontaktów, grupy należy utworzyć manualnie, w przeciwnym wypadku wrzucane są do "roota". Przy imporcie kontaktów z serwera, grupy tworzone są automatycznie, a kontakty grupowane zgodnie z informacjami na serwerze. Niektóre protokoły (MSN) jak i listy kontaktów, tworzą swoje grupy przy pierwszym uruchomieniu lub skorzystaniu z konkretnej funkcjonalności. Zachowanie od strony wizualnej można zmienić, poprzez zaptaszkowanie opcji "ukryj puste grupy".
-----------------------------------------------
- Filtrowanie widoku: w podstawowej wtyczce do obsługi listy nie występuje. Bardzo zaawansowane filtrowanie, dostępne jest w przypadku okna rozmowy clist modern.
- Sortowanie: jest. W zależności od okna rozmowy mniej lub bardziej rozbudowane. Modern clist, umożliwia sortowanie: po nazwie, statusie, czasie ostatniej wiadomości, nazwie profilu lub nadanej ocenie.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: gdy okno jest aktywne, wpisywanie tekstu z klawiatury, powoduje podświetlenie się danego kontaktu.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import/export: na wiele różnych sposobów. Od importowania/eksportowania całej listy kontaktów (wtyczka Import) po import/export pojedynczych kontaktów jako wizytówki .vcard (wtyczka UserInfoEx).
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: kryteria wyszukiwania w sieci są uzależnione od danej sieci.
-----------------------------------------------


Dane kontaktu
[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandatooltip.png[/img]

- Tooltip informacyjny w standardowej konfiguracji nie jest wyświetlany. Aby uzyskać tą funkcjonalność, należy skorzystać z jednego z rozszerzeń: mToolTip (do starszych wersji - już nie wspierany), Tipper lub Tipper YM (zalecany). Zależnie od wersji, różne możliwości konfiguracji. Dla Tipper YM jest skórkowanie, wybór wyświetlanych informacji, manipulacje na czcionkach, awatar, czas pojawiania się i zanikania, animacje itp.
- Informacje o kontakcie: funkcja wbudowana w core, pozwala na wprowadzenie bardzo dużej ilości danych. Dodatkowo ilość tą można rozszerzyć przy pomocy wtyczki UserInfoEx. Korzystając z tej wtyczki, można też eksportować do i importować z pliku wprowadzone dane.
- Są też dostępne dodatkowe rozszerzenia zbierające dane o kontaktach... "ostatnio widziany", statystyki rozmów itp.
[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandamini.gif[/img] Okno rozmowy:

- Karty: standardowe okno rozmowy srmm nie obsługuje kart, dopiero zastosowanie alternatywnego okna rozmowy (Scrivier, tabSRMM) pozwala na rozmowy w kartach.
- Emotikony: w domyślnej konfiguracji brak. Funkcjonalność do uzyskania po instalacji wtyczki Emoticons lub SmyleyAdd.
- Formatowanie tekstu: brak w domyślnej konfiguracji. Pojawia się po zmianie wtyczki okna rozmowy z srmm na TabSRMM.
- Sprawdzanie pisowni: brak w domyślnej konfiguracji. Funkcjonalność do uzyskania po instalacji wtyczki SpellChecker
- URL / Obiekty specjalne: w standardowej konfiguracji obsługa jedynie adresów URL. Po zastosowaniu bardziej rozbudowanego okna rozmowy i wtyczki skinujacej loga IEView, jest możliwość zastosowania szablonów lub skryptów pozwalających na wyświetlanie w oknie rozmowy m.in. filmów z serwisów typu YouTube, obrazków i innych.


Archiwizacja rozmów:
Standardowo bardzo prosta i niewygodna przeglądarka. Uzupełnienie wtyczką History++, pozwala na wygodne przeglądanie, przeszukiwanie, filtrowanie treści historii, dodawanie wpisów do zakładek, eksport do pliku oraz zabezpieczenie zawartości hasłem. Przeglądanie historii odbywa się "per kontakt", po kliknięciu odpowiedniej opcji w menu kontekstowym kontaktu.
Jest też możliwość całkowitego usunięcia zapisu historii przy pomocy wtyczki NoHistory.
[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandamini.gif[/img] System powiadomień:

Notyfikacje: istnieje możliwość przypisania dźwięku w formacie .wav do każdego typu statusu z osobna, oraz do zmiany statusu opisowego. Za pomocą wtyczki UserInfoEx, można przypisać oddzielne dźwięki dla poszczególnych kontaktów.
Powiadamianie graficzne, dopiero po dowtyczkowaniu jedną z kilku wtyczek służących do informowania o zmianie statusów.

[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandanotify.png[/img]

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): standardowo obsługiwane jest powiadamianie o pisaniu, które można wyłączyć globalnie, lub dla poszczególnych kontaktów czy grup kontaktów. Wizualizacja - tekstowo w oknie rozmowy i graficznie przy danym kontakcie, na liście kontaktów. Opcjonalnie zmiana ikony w trayu. Dodatkowo, w zależności od zastosowanych wtyczek, można uzyskać powiadamianie w formie pop-up oraz w polu notyfikacji (clist modern).

[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandameta.png[/img]

Proszenie o uwagę - zakres działania zależny od danego protokołu. Konfiguracja sygnalizacyjna dostępna po zastosowaniu wtyczki Nudge.


[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandamini.gif[/img] Interfejs graficzny:

W podstawowej konfiguracji niewielka ilość możliwości, ograniczająca się do podmiany tła pod listą kontaktów i do zmiany czcionek. Ogromne możliwości modyfikacji dają dodatkowe wtyczki. Skinowaniu podlegają: okno kontaktów (w wersji modern lub nicer, w wersji modern, dodatkowo edytor skórek), okno rozmowy (tabSRMM), logi z rozmowy (IEView), powiadomienia popup (popup+) i baloniki (TipperYM). Ponadto można decydować o rodzaju i wielkości czcionek, a także elementów graficznych, ikon, emotikon (smileyaddw) itp.


[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandamini.gif[/img] Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie. W wersji beta wtyczki okna rozmowy TabSRMM są już zalążki integracyjne, jednak na razie ograniczają się jedynie do ikony nakładkowej informującej o sieci z której korzysta dany kontakt lub do wstawienia avataru kontaktu w miejsce ikony - gdy korzysta się z trybu pojedynczego okna (bez obsługi kart).


. . . . . . . . . . . . . .

[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/xmpp/console.png[/img] KONSOLA XML: Obecna jako element wtyczki do komunikacji w sieci Jabber/XMPP. Dostępna z menu Jabbera: Status -> Jabber -> Serwisy -> Konsola XML.. . . . . . . . . . . . . .

+

- Obsługa dużej ilości protokółów sieciowych
- Ogromna elastyczność
- Bezpieczeństwo
- Mobilność
- Niska konsumpcja zasobów
- Częste aktualizacje
- Obsługa nowego Gadu-Gadu

-

- Bardzo skomplikowana i czasochłonna konfiguracja, związana z dużą ilością dostępnych rozszerzeń, brakiem systematyczności w nazewnictwie funkcji oraz brakiem polonizacji zdecydowanej większości wtyczek.
- Mało intuicyjna obsługa (ze względu na to, ze każdy autor "sobie rzepkę skrobie")
- Niezbędna okresowa konserwacja komunikatora (czyszczenie bazy dbtoolem, ręczne usuwanie nieaktualnych wpisów w bazie danych)
- Baza danych to połączenie w jedno ustawień konfiguracyjnych i listy kontaktów wraz z historią
- Częste aktualizację (są okresy, ze niemal codziennie trzeba poświęcać 10-15 minut na uzupełnienie wtyczek najnowszymi wersjami)
- Przy niefortunnym doborze wtyczek, niska stabilność
- Niepełne spolszczenie

. . . . . . . . . . . . . .

[img]http://searchengines.pl/phpbb203/pliki/picasso/komunikatory/miranda/mirandabig.png[/img]

Gotowe paczki

Istnieje cały pakiet gotowych paczek, zawierający skonfigurowany, oskórkowany program z wtyczkami dobranymi na podstawie widzi mi się autora składanki. Zwykle aby ułatwić użytkownikowi maksymalnie robotę, paczki są w formie instalatora.
Najpopularniejszą polską paczką jest Polski Instalator stworzony przez DJ Lotos dla portalu miranda-im.pl. Google wskaże dziesiątki podobnych paczek, w tym całkiem sporą ilość stworzoną przez Polaków. Największe skupisko gotowych "packów" jest chyba na miranda-planet.com.
Osobiście odradzam instalację takich paczek. Po pierwsze - wtyczki są zwykle zdeaktualizowane (polski instalator jest z marca ubiegłego roku), po drugie, paczka niewiadomego pochodzenia, może zawierać niemiłą niespodziankę w postaci trojana lub jemu podobnego dodatku, po trzecie, jest tam zwykle jeden wielki śmietnik jeśli chodzi o wtyczki (często brak akcentu polskiego w postaci wtyczki do GG lub Tlena) i w końcu po czwarte - po to ma się modułowy komunikator, żeby dostosować go do własnych potrzeb a nie korzystać z czyjejś kompilacji.


. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik dejko edytował ten post 12 05 2010 - 18:12


#38 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 01 2010 - 01:31

Dołączona grafika

Pidgin (ex Gaim)

Strona domowa: http://www.pidgin.im/

Platforma: Windows, Linux/Unix
Licencja: GPL (open source)


Pidgin - Pierwotnie występował pod nazwą Gaim, jednakże na skutek reperkusji z producentem AOL (klient AIM) nazwę zmieniono. Multikomunikator, z naciskiem na "multi". Obsługuje szeroką pulę protokołów, w tym Gadu. Oczywiście, jako że mamy do czynienia z inżynierią wsteczną obsługi danych protokołów komunikacyjnych, nie jest idealnie kompatybilny z oryginalnymi klientami danej sieci. Pidgin pracuje w oparciu o biblioteki GTK+, a jego instalator już jest w nie wyposażone, aczkolwiek możliwe pobranie wersji bez bibliotek oznaczone w nazwie jako no-gtk (do przypadków, gdy takowe już są w systemie). Pidgin może również działać na Windows 98/ME, ale to wymaga indywidualnego instalowania starszej wersji bibliotek GTK 2.6.10. Dostępna i wersja konsolowa Finch.Opis na podstawie wersji Pidgin 2.6.6 [2010-02-18]


. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika Jabber/XMPP *, Dołączona grafika Google Talk *, Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC,

Dołączona grafika MySpaceIM, Dołączona grafika QQ, Dołączona grafika Sametime, Dołączona grafika GroupWise, SILC, SIMPLE, MXit

Po uzupełnieniu:

Dołączona grafika Tlen.pl (wtyczka), dodatkowe egzotyczne sieci (Protocol Plugins)

Dołączona grafika Skype (wtyczka, wymaga zainstalowanego Skype)

Dołączona grafika Bonjour (wymaga zainstalowanego Bonjour)

Transporty Jabber/XMPP możliwe po włączeniu wtyczki Wykrywanie usług XMPP (XMPP Service Discovery) udostępniającej przeglądarkę usług serwera.

* Konta Google Talk są traktowane oddzielnie, poza konfiguracją XMPP.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Standardowo Pidgin ma w instalatorze pewien zasób wtyczek, jednakże domyślnie nie są one aktywowane. Chcąc uzyskać określone funkcje należy odpowiednie wtyczki włączyć i skonfigurować w menu Narzędzia >>> Wtyczki. Dodatkowo istnieją pluginy nieoficjalne. Uwaga: po aktualizowaniu wersji Pidgina wszystkie nieoficjalnie dodane wtyczki są zerowane i muszą być aplikowane ponownie.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Możliwy. Dla wersji pod Windows są zarówno instrukcje ręcznego przeniesienia, jak i gotowe paczki portable (FAQ)
- Poligamia: Obsługiwana, wielokierunkowo. Domyślnie równoczesne uruchamianie kilku kopii programu wyłączone. Aktywacja możliwa poprzez wprowadzenie zmiennej lub za pomocą parametru startowego (FAQ), ta opcja jest też w bezpośredni sposób dostępna we wtyczce Opcje programu Pidgin dla systemu Windows. Poza tym program ma obsługę wielu kont tej samej sieci logowanych równocześnie w obrębie jednej instancji programu.


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami - Wszystkie sieci
- Wieloosobowe konferencje / pokoje rozmów - Dla sieci XMPP / MSN / Yahoo / IRC / ICQ / AIM
- Wysyłanie obrazków - W sieci AIM / ICQ
- Wysyłanie plików - W sieciach XMPP / MSN / AIM / ICQ / Yahoo / IRC / SILC. Nie dotyczy relacji z oryginalnymi klientami Google Talk.
- Audio-Video - W sieci XMPP (również Google Talk i Gmail Chat), ale tylko w klientach Uniksowych - nie dotyczy Windows.
- SMS - Tylko dla sieci AIM / ICQ / Yahoo, a przypomina to nieco "wysyłanie wiadomości" (FAQ).
- Komunikacja charakterystyczna dla danej sieci: odbiór klipów głosowych i pisma odręcznego (sieć MSN), "Start doodling" (minimalistyczna tablica rysunkowa dla sieci Yahoo) + PingBox Yahoo
- Namiastki konferencji video możliwe przez webowy Fonomo

Polskie sieci
Dołączona grafika Gadu-Gadu Komunikacja przewiduje rozmowy tekstowe i odbiór konferencji. Brak obsługi transferu plików.

Teoretycznie jest wysyłanie obrazków, jednakże prawie nie działa. Pidgin > GG8/GG10 przesyła "pustą" wiadomość, Pidgin > starsze GG obraz zostanie wysłany. W odwrotną stronę próba przesłania obrazu do Pidgina kończy się jego zawieszeniem.


Dołączona grafika Tlen.pl Dostępne rozmowy tekstowe, konferencje i pokoje czatowe, powiadomienia e-mail. Brak obsługi przesyłania plików i obrazków. Dodatkowo jest funkcja spoza protokołu, czyli tablica rysunkowa - działa tylko na linii Pidgin-to-Pidgin.
Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Wspiera szyfrowane łączenie z serwerem, w zależności czy dana sieć taką obsługą implementuje. Nie dotyczy Gadu: brak wsparcia dla szyfrowania.
- Możliwe również szyfrowanie wiadomości klient-klient przy wykorzystaniu jednej z nieoficjalnych wtyczek: Off-the-Record Messaging lub Pidgin-Encryption.
- System autoryzacji: Autoryzacja zależy od możliwości obsługiwanych sieci. W menu kontekstowym użytkownika są zlokalizowane typowe opcje usuwania subskrypcji oraz prośba o upoważnienie.
- Blokowanie komunikacji: Dla każdego z kont sieciowych można ustalić reguły wpierane prostymi listami: zezwolenie na kontakt (dla wszystkich / tylko użytkownikom listy kontaktów / tylko użytkownikom z ręcznie stworzonej listy) lub blokowanie (wszystkich / użytkowników z ręcznie stworzonej listy). Dodatkowe wsparcie przez wtyczkę pidgin-privacy-please.
- Blokowanie wybranych użytkowników: W podręcznym menu użytkownika (oraz w oknie rozmowy) dostępna opcja blokowania. Zarządzanie zablokowanymi dostępne w w/w ustawieniach ogólnych prywatności.
- Cenzura Gadu ("Pokazuj linki od nieznajomych"): Brak opcji.
- Niewidoczność: Obecny globalny status Niewidoczny *. By status niewidoczny był obsługiwany na kontach Google Talk, jest wymagana zewnętrzna wtyczka GTalk Invisible.

* Uwaga: Status Niewidoczny versus Jabber/XMPP = Pidgin w ogóle nie obsługuje stanu niewidocznego dla tej sieci. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: W głównym menu jest 5 statusów ogólnych, plus w tym menu są zapamiętywane ostatnio używane. Na ich podstawie można formować nowe wraz z opisami, opcjonalnie sejwując na trwałe (zapisane opisy są oznaczane w tym menu przez ikonę dyskietki). Status ustawiany zbiorczo lub per konto. Na indywidualnych ustawieniach dla konta liczba dostępnych stanów jest różnicowana, pojawiają się stany danej sieci. Nie obsługuje nowych stanów i długiego opisu dla sieci Gadu.
Synchronizacja statusu z odtwarzaczami generowana przez jedną z wtyczek: MusicInfo / MusicTracker. Tutaj polski opis łączenia Musictrackera z Foobar2000: KLIK.

Auto-Away / Idle: Automatyczny status "Zaraz wracam" jest ustawiony po X minutach wybranych w opcjach, oraz można ustawić zmianę statusu na wybrany po wykryciu bezczynności. Dostępny sposób wyznaczania bezczynności: na podstawie ruchów myszki i klawiatury, czasu wysłania ostatniej wiadomości, nigdy. Po włączeniu wtyczki Udawanie bezczynności (I'dle mak'er) jest możliwa ręczna konfiguracja wyznaczania bezczynności na X minut dla pojedynczego konta lub wszystkich kont zbiorczo.
Dodatkowa możliwość to wprowadzenie wtyczki Lock 'n' Roll, która automatycznie ustawia oddalony (wraz z wiadomością opisową) przy zablokowaniu stacji roboczej, oraz przywraca stan dostępny po jej odblokowaniu.

Avatar: Tzw. Buddy Icon. Pidgin obsługuje ustawianie avatarów dla sieci ICQ/AIM/Yahoo/MSN/XMPP (włącznie z Google Talk). Obraz może zostać wprowadzony globalnie dla wszystkich kont (przez klik w ikonę domyślnego obrazu na spodzie listy kontaktów obok menu statusów), jak i indywidualnie dla danego konta w jego konfiguracji. W teorii obsługiwanymi plikami są dowolne formaty graficzne interpretowane przez Windows, o dowolnych parametrach. W praktyce może to oznaczać zastosowanie się do wymogów danej sieci. Szczegóły o wymiarowaniu obrazów w FAQ. Dla sieci MSN można wprowadzić animowany GIF, tak jak to jest w oryginalnym WLM.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Lista kontaktów wspiera wyświetlanie avatarów (wszystkie główne sieci i Gadu, ale nie Tlen). Również dostępne ustawianie avatarów innych użytkowników na liście, niezależnie od tego czy posiadają własny obraz.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane, opcjonalnie do wyłączenia, brak dalszych konfiguracji. Opisy pionowe i URL są ignorowane.
- Ikony sieciowe: Indywidualne ikony protokołowe wstawiane zgodnie z pochodzeniem sieciowym kontaktu, ich pokazywanie można w(y)łączyć.
- Oznaczenia dodatkowe (tzw. emblematy):
-----------------------------------------------
Dołączona grafika (użytkownik słucha muzyki - pobór możliwy od klientów z funkcjami "now playing" lub od innego Pidgina z wtyczką muzyczną)
Dołączona grafika (użytkownik jest blokowany)
Dołączona grafika (bez autoryzacji)
Dołączona grafika (zalogowany przez www np. via Windows Live Web Messenger)
Dołączona grafika (bot np. roboty sieci AIM / translatory Google etc.)
Dołączona grafika (użytkownik do którego można wysłać SMS)

---- (w folderze emblematów jest więcej takich grafik, tylko nie jest jasnym kiedy się ujawniają)

-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": Pidgin umożliwia tworzenie metakontaktów. Dodatkowo do listy można dodać ulubione pokoje konferencyjne.
- Tworzenie grup: Grupa jest tworzona "na czysto" przez opcję z menu Znajomi, lub podczas dodawania użytkownika. Z prawokliku na grupę ujawnia się zespół opcji zarządzających. Użytkownicy mogą być przemieszczani między grupami poprzez przeciąganie lub stosowną opcję menu kontekstowego.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Obecne mechanizmy sortowania w trybie ręcznym, alfabetycznie, wg statusu, lub wg ostatniej aktywności w Dzienniku. Kolejność grup również można zmieniać przez przeciąganie i upuszczanie.
- Filtrowanie widoku: Można wyłączyć pokazywanie rozłączonych oraz grup pustych.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Podczas gdy okno listy kontaktów jest aktywne, wpisanie z klawiatury pierwszego znaku uruchamia pas wpisywania treści, a kolejne pasujące do kryterium znaków wyniki są automatycznie podświetlane. To samo do wykonania przez skrót CTRL+F.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Korespondujące ustawienia to możliwość importu-eksportu list kontaktów danej sieci, w zależności od możliwości danej sieci (np. dla Gadu z/na serwer, dla Jabber/XMPP lub ICQ brak takiej potrzeby jako, że natywnie listy są przetrzymywane na serwerze). Natomiast Pidgin nie posiada funkcjonalności ogólnej umożliwiającej zbiorową akcję dla wszystkich kontaktów niezależnie od ich sieciowego pochodzenia. Częściowo można to wprowadzić via wtyczka List Handler z pakietu Purple Plugin Pack.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Kryteria wyszukiwania w sieci są uzależnione od danej sieci, niekiedy w zubożonej formie w stosunku do oryginalnych klientów.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
Dołączona grafika

- Tooltipy informacyjne są wyświetlane. Nie można ich konfigurować ani wyłączyć. Ich zawartość zależy oczywiście od predyspozycji danej sieci.
- Brak zbiorczego mechanizmu edycji kontaktów. Można jednak włączyć uzupełniającą wtyczkę Notatki (Buddy Notes). Dodatkowe opcje są zależne już tylko od obsługiwanej sieci: dla sieci ICQ jest możliwość wstawienia komentarza o znajomym, zaś dla Yahoo ustawianie szerszych danych o użytkowniku.
Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Dla okien rozmów i konferencji, a konfiguracja dopuszcza ustalenie pozycji kart lub ich całkowite wyłączenie. Dodatkowo możliwe włączenie wtyczki Rozszerzone rozmieszczanie (ExtPlacement) oferującej limitowanie ilości rozmów w jednym oknie oraz separowanie okien rozmów i konferencji.
- Emotikony: Obsługiwane i wymienialne. Zasób emotek jest zróżnicowany względem obsługiwanych sieci np. dla Gadu / Tlen jest to bardzo skromny zestaw, zaś dla MSN szersza pula wraz z obsługą niestandardowych ikon.
- Formatowanie tekstu: Obecne, ale nie dla wszystkich sieci możliwe (np. brak obsługi dla Gadu i ICQ). W zestawie jest boldowanie, kursywa, podkreślenie, przekleślenie, dobór kroju, koloru, rozmiaru czcionki, oraz wybór tła (to ostatnie aktywne tylko dla sieci AIM). Możliwe zdjęcie całego formatowania podczas wpisywania tekstu. W konfiguracji znajdziemy jeszcze w(y)łączanie formatowania nadchodzących wiadomości oraz formowanie matrycy. Uzupełnienie stanowi wtyczka Kolory rozmów.
- Sprawdzanie pisowni: Tak. Podczas instalacji jest oferta słownika Aspell (włącznie z polskim). Weryfikację błędów pisowni można wyłączyć. Kolejny schemat poprawiania wchodzi z uaktywnienia wtyczki Zastępowanie tekstu (Text replacement), która odpowiada za konwersje typos rodzaju gadam <> gdaam. Prekonfigurowane reguły tej wtyczki niestety przewidują tylko język angielski i wszystko trzeba samemu ustawiać od zera.
- URL / Obiekty specjalne: Jest wstawianie odnośników, linki są w formie klikalnej. Natomiast wstawianie obrazków zależy od możliwości obsługiwanej sieci.
- Komendy: W oknie rozmowy można wykonać pewne polecenia. Ich listę zwróci komenda /help. Zbiór komend może się różnić, w zależności od tego z jakiej sieci pochodzi kontakt.


Archiwizacja rozmów:
W postaci tzw. Dziennika rozmów. Włączyć go można w formacie TXT lub HTML dla: wszystkich wiadomości, wszystkich konferencji oraz do notowania zmian stanu. Poza tym ogólnym ustawieniem istnieje niezależne indywidualne włączanie zapisu dla konkretnej rozmowy i opcjonalnie jej zapisanie jako plik. Przeglądanie Dziennika jest "per kontakt": musi być wprowadzony nick osoby w celu przeglądnięcia archiwum, lub otworzone okno rozmowy z tym kontaktem, by dostać się do historii rozmowy.
Niezależną możliwością jest gromadzenie zapisanych czatów i innych elementów natury ulotnej na serwisach online (Dexrex / IM-History).
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Dostępny globalny schemat dźwiękowy, z możliwością przypisania własnego, dla zdarzeń: stanów użytkownika (loguje się / rozłącza), wiadomości (odbiór / wysłanie), konferencji (dołączenie użytkownika / wyjście użytkownika / własna wypowiedź / wypowiedź innych / czaty zawierające nasz nick). Dźwięki można wyciszyć lub wybrać przy jakich naszych stanach mają występować (tylko na dostępnym, podczas nieobecności, lub zawsze).
Prócz tego obecny rozbudowany system tzw. "Buddy Pounces" czyli konfigurowalnych makr względem indywidualnych użytkowników. Dla przechwyconych zdarzeń danego użytkownika (np. zmiany stanów / pisanie wiadomości etc.) można zaplanować wykonanie określonego zadania (granie dźwięku, okno z powiadomieniem, otworzenie okna rozmowy, wysłanie wiadomości, wykonanie polecenia).
-----------------------------------------------
Notyfikacje graficzne są realizowane przez ikonę obszaru powiadomień, odpowiednio dla wiadomości oraz rozmów. Tę formę można włączyć tylko dla nieprzeczytanych, albo całkowicie wyłączyć.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Natomiast OSD ekranowe powiadamiające np. o zmianach statusów nie jest domyślną funkcją Pidgina. Wizualne pop-upy wprowadza wtyczka Guifications, zapewniająca też kontrolę nad stroną graficzną powiadomień (pozycje / kolor etc.). Domyślnie w zestawie trzy tematy, więcej tu: KLIK.

Dołączona grafika

Przykładowy temat: deviantART-style Guification


Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Zależne od możliwości sieciowych, powiadomienie o pisaniu oraz zawieszeniu rozmowy przez kontakt, a wizualizowane tekstowo w oknie rozmowy (przy wtyczce Guifications adnotacje zostają przeniesione do OSD). Zachowanie można wyłączyć. Po włączeniu wtyczki Tryb Jasnowidza (Psychic Mode) pojawią się okna rozmów, gdy ktoś zainicjuje pisanie do nas. Jasnowidz jest wspierany dla sieci XMPP / ICQ / AIM / Yahoo / Sametime.

Dołączona grafika


Proszenie o uwagę: Pidgin obsługuje funkcję wysyłania i odbioru brzęczyka. Wysyłanie od nas takiego alarmu następuje po wpisaniu w oknie rozmowy komendy /nudge (dla MSN) lub /buzz (Yahoo oraz klienty XMPP, które obsługują Attention). Przykładowo jak to wygląda: wysyłając buzz do Yahoo / Windows Live Messengera odbierze on to tak jak z oryginału z trzęsącym się oknem, jeśli zaś Yahoo / WLM prześle to samo do nas, automatycznie otworzy się okno rozmowy z komentarzem rodzaju "Użytkownik X zaszeptał" / "X szturchnął użytkownika". Jeśli zachodzi niekompatybilność, komunikat głosi: "Nie można szeptać, ponieważ użytkownik X nie obsługuje lub nie chce teraz otrzymywać szeptów."


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Manipulacje pochodzą z aktywowania wtyczek: Przeźroczystość (dla okien listy kontaktów i rozmów) + Kontrola motywów GTK+ (modyfikacja niektórych kolorów / czcionek). Pidgin nie obsługuje skinowania, jedynie zmiany tematów (FAQ). Startowo po instalacji w Menu Start jest skrót GTK do Theme Selectora umożliwiającego uproszczoną zmianę wbudowanych tematów. Szersze możliwości spoza defaultu idą z paczki Themes Package, która ma załączony zbiór maszyn i tematów oraz komponent sterujący GTK+ Preference Tool. Tematy spoza kolekcji do łowienia w bazie Gnome Application Themes / Gnome-Look. Ściągnięte tematy muszą być umieszczone w katalogu bibliotek GTK, w folderze themes.

Dołączona grafika C:\...\GTK\share\themes

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Przykładowe tematy Elegant-serii Elegant Brit / Elegant Cold Blue / Elegant Mine / Elegant Pink Mode.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Na chwilę obecną brak specjalnych mechanizmów integracyjnych.


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Ten komponent uzupełniający obsługę Jabber/XMPP uzyskamy po włączeniu wtyczki Konsola XML. Pozycja dostępowa zostanie dodana w menu Narzędzia.. . . . . . . . . . . . . .

+

- Multisieciowość
- Łatwość konfiguracji ogólnej / kont / wtyczek wbudowanych
- Metakontakty
- Polski kierunek: sieci / słownik / interfejs
- Wieloplatformowy
- Możliwości przenośne

-

- Słaba obsługa Gadu: mozolny rozwój komponentu, niekompatybilność z protokołem GG8, w zasadzie dostępny tylko tryb tekstowy komunikacji
- Niepełne wsparcie protokołu Jabber/XMPP (m.in. brak manipulacji na priorytetach i list prywatności, do porównania lista obsługiwanych XEP).
- Powolny transfer plików w sieci MSN wynikający z proxyfikacji (P2P nie wspierane)
- Dziennik rozmów fatalnie rozwiązany. Separacja utrudnia przeglądanie historii od osób spoza listy.
- Okno rozmowy ma niezmienialny ręcznie rozmiar boxu wpisywania tekstu (automatycznie ulega rozciągnięciu na proporcje pół na pół względem okna konwersacji i nic poza tym)
- Bug animowanych emotikonów: znikają podczas procesu Pidginowego resajzowania obrazu.
- Niestabilność klienta Windows
- Znana interakcja z GIMP (oba bazują na GTK), podobno z winy GIMP
- Na Windows toporny graficzny interfejs wynikający z oparcia na bibliotekach GTK

Werdykt końcowy: Stosowanie zgodnie z formułą jako "multi" = w porządku. Sprowadzenie Pidgina tylko do roli klienta Gadu jest niestrawne.

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika

Modyfikacje

Carrier - to fork Pidgina zawierający jego predyspozycje (sieciowe, obsługę wtyczek, przesył plików, taby okien etc.), ale również wprowadzający funkcje niedostępne w Pidgin. W ich skład wchodzą: możność zmiany rozmiaru okna wpisywania wiadomości (to zresztą było powodem forkowania) i kilka tweaków interfejsu.

Dołączona grafika Carrier (ex Funpidgin)

. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik picasso edytował ten post 24 04 2010 - 01:52


#39 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 01 2010 - 01:31

Dołączona grafika

InstantBird

Strona domowa: http://www.instantbird.com/

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


Instantbird - Fuzja technologii Mozilla z biblioteką libpurple Pidgina. To wczesny build, niezbyt "cukierkowy", odarty z funkcjonalności. Na teraz Instantbird odstaje funkcjonalnością od Pidgina w stopniu porażającym, ale zamiarem aplikacji jest to "dogonić". Zadyszka gwarantowana, bo Pidgin jest już na setnym okrążeniu a Instandbird jeszcze nie zastartował. Pod kątem konstrukcyjnym całość można przyrównać do klienta GG Lite, to taki sam absolutnie łysy typ. Prócz wersji stabilnej dostępne i wersje nightly. Aktualnie wersją stabilną jest 0.1.3.1. W toku 0.2 beta, które uzupełnia funkcjonalność o kilka zdawałoby się podstawowych rzeczy (odnotowane w poniższym opisie), dodaje w końcu preferencje (opcje sterujące ustawienia programu = wygląd okna opcji identyczny jak w Firefox + dostęp do preferencji libpurple via about:config), a także wyznacza nowy kierunek na modyfikacje (obsługa dodatkowych protokołów via system add-onów oraz możliwości lokalizacyjne).Opis na podstawie InstantBird 0.1.3.1 [2009-03-26] / Instantbird 0.2 beta 1 [2009-12-08]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika Jabber/XMPP *, Dołączona grafika Google Talk *, Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC

Dołączona grafika MySpaceIM, Dołączona grafika QQ, Dołączona grafika GroupWise, SIMPLE, NetSoul

Po uzupełnieniu (tylko w wersji testowej 2.0):

Dołączona grafika Facebook Chat (add-on)

* Konta Google Talk są traktowane oddzielnie, poza konfiguracją XMPP.

(Transporty Jabber/XMPP niemożliwe do wykonania spod programu = brak przeglądarki usług serwera)

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Są obsługiwane add-ony (rozszerzenia) = klik. W praktyce nie jest to zbyt obszerny zasób rozszerzeń użytkowych. Coś się dzieje, choć mozolnie. Naturalną konsekwencją korzystania z silnika Mozilla jest identyczny menedżer add-onów jak w Firefox.

Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Program tworzy folder Dołączona grafika %AppData%\Instantbird. Nie wygląda on na przenośny (jest regenerowany), choć rysują się pewne możliwości dla migrowania samego profilu (to za mało na pełną przenośność). W pliku tam umieszczonym profiles.ini stoi linia IsRelative (wartość określająca względność / bezwzględność ścieżki). Odsyłam do MozillaZine: klik.
- Poligamia: Brak możliwości równoczesnego uruchomienia kilku kopii programu. Za to są obsługiwane wielokrotne i logowane w tym samym czasie konta danej sieci.

Dołączona grafika Formy komunikacji:

Sprowadzone tylko i wyłącznie do rozmów w trybie tekstowym. Aplikacja jest pozbawiona innych form komunikacyjnych np. przesyłu plików, wszelkich aspektów multimedialnych, oraz uzupełnień typu e-mail czy RSS.
W wersji testowej 2.0 rozszerzono opcję Join chats (dołączenie do czatów), dotychczas aplikowaną tylko dla IRC, na kierunek Jabber/XMPP.

Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

Właściwie trudno coś na ten temat powiedzieć przy zupełnym braku opcji w interfejsie mogących to adresować (szyfrowanie zapewne częściowo zależnie od możliwości sieci, sieci obsługujące autoryzację będą ją realizować). W wersji testowej 2.0 w opcjach znajdziemy jawne sterowanie połączeniem SSL/TLS. Jednakże brak tu funkcjonalności blokowania komunikacji, tworzenia list prywatności, sterowania niewidzialnością.

Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

- Status: Jest tylko jedno ustawienie pozwalające przejść na tryb away (oddalony) z opisem. I nic poza tym.
- Auto-Away / Idle: Brak automatyzacji zmiany stanu i definiowania bezczynności (bezczynność jest auto-wykrywana). W wersji testowej 2.0 pojawia się sterowanie opcjami: przejście na away przy bezczynności po X minutach oraz zezwolenie kontaktom na pobór informacji o naszej bezczynności.
- Avatar: Brak możliwości konfigurowania własnego obrazu.


Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika

Lista kontaktów jest zupełnie "nieruchoma" (nie ma możliwości jej edycji / drag'n'drop / brak menu kontekstowych).


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Brak wsparcia.
- Statusy opisowe: Nie są wyświetlane (podgląd w tooltipie), nie można nimi sterować.
- Ikony sieciowe: Kontakty z różnych sieci swoje pochodzenie mają zaznaczone w ikonach statusów, brak wpływu na to.
- Oznaczenia dodatkowe: Brak.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": Nie.
- Tworzenie grup: Tylko podczas dodawania kontaktu. Raz wprowadzona grupa zawierająca użytkownika jest nie do usunięcia, zresztą sam użytkownik na liście również nie do zlikwidowania. Nie ma żadnych możliwości migracyjnych kontaktów i obrabiania układu grup.
- Grupy predefiniowane: Brak.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Aplikacja nie dopuszcza żadnego ręcznego sortowania (sortuje na własny rachunek).
- Filtrowanie widoku: Brak możliwości wyłączania obiektów z widoku (rozłączeni oraz od których nie mamy autoryzacji są automatycznie ukrywani, właściwie nie wiadomo co się dzieje "w tle").
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Nie ma takiej możliwości.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Brak opcji. Brak procesu zbiorczego. Natomiast proces importu kontaktów odbywa się automatycznie po skonfigurowaniu sieciowego konta.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Również brak.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
Dołączona grafika

Funkcją informacyjną są same dymki listy kontaktów (ich zawartość różnicowana względem możliwości sieciowych). Nie można sprawdzić użytkownika ani go edytować.
Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Tak, rozmowy są organizowane w karty. Zachowanie jest niekonfigurowalne. W wersji testowej 2.0 za to już mamy wpływ, tzn. przez przeciąganie można zmienić kolejność kart lub je rozdzielić do pojedynczych okien, wyłączyć karty całkowicie, bądź też odseparować czaty grupowe.
- Emotikony: Brak. Obsługa graficznych emotikonów dostępna w testowej wersji 2.0. Biorąc pod uwagę wersję testową: emotikony można wyłączyć, lub dodać nowe (do pobrania emotki MSN / emotki Gtalk)
- Formatowanie tekstu: Nie jest obsługiwane. W wersji testowej 2.0 jednakże w ustawieniach można skonfigurować matrycę formatującą wiadomości z wyborem czcionki i kolorów (opcjonalnie z wysyłaniem formatowania w wiadomościach), oraz ustalić w jaki sposób mają się wyświetlać formatowane wiadomości przez nas przyjmowane.
- Sprawdzanie pisowni: Jest (kontekstową opcją w oknie rozmowy możliwe wyłączenie, w 2.0 dodatkowo w opcjach). Słownik angielski, ale w zasobach zewnętrznych od niedawna figuruje polski.
- URL / Obiekty specjalne: Odnośniki są klikalne (nie można tego wyłączyć). W wersji testowej 2.0 pojawia się także kontekstowa wyszukiwarka internetowa, a opcje umożliwiają włączenie wyszukiwania podczas pisania oraz konfigurowanie zestawu używanych maszyn wyszukujących.


Archiwizacja rozmów:
"Archiwizacja" jest na teraz bardzo umowna i uciążliwa. Nie ma do niej dostępu z opcji programu, należy udać się do katalogu Dołączona grafika %AppData%\Instantbird\Profiles\Nazwa profilu\logs i wertować ręcznie pliki tekstowe porozdzielane po kontach. Wersja stabilna nie dopuszcza żadnej konfiguracji. Wersja testowa 2.0 już tak - konfiguracja jest rozplanowana na dwie opcje, tzn. w(y)łączanie nagrywania konwersacji, oraz opcjonalne zapisywanie także zmian statusów oraz stanu połączenia (połączenie / rozłączenie).
Dołączona grafika System powiadomień:

- Notyfikacje: Zdarzenia są notowane dźwiękowo. Nie ma żadnej konfiguracji, możliwości wyboru dźwięków, brak też OSD ekranowego. W wersji testowej 2.0 wprowadzono nowe opcje: możliwość w(y)łączania powiadomień dźwiękowych dla wiadomości i zdarzeń listy kontaktów, oraz funkcje graficznych oznaczeń dla nadejścia nowych wiadomości (miganie na pasku zadań oraz powiadomienia pop-up ujawnianie przy nieaktywnym oknie).

Dołączona grafika

- Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Jest wbudowane zawiadomienie o komponowaniu wiadomości przez rozmówcę (zależnie od możliwości sieciowych). Prezentowane tekstowo na spodzie okna konwersacji. W wersji testowej 2.0 można wyłączyć przesyłanie tej informacji z naszej strony.

Dołączona grafika

- Proszenie o uwagę: Brak.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Instantbird obsługuje instalowanie tematów, ale bieda, bieda (wersja stabilna nie ma żadnych alternatywnych, dla testowej jest dostępny tylko jeden spoza instalacji...). W wersji testowej 2.0 są dodatkowo obsługiwane style okna rozmowy i jest całkiem spora baza stylów (klik). W samym programie brak jakichkolwiek opcji związanych z regulacjami formy wyświetlania / czcionkami etc. Forma stała.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA: W wersji testowej 2.0 pojawia się ogólne "Error console", do tego co w nazwie.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Multisieciowość i Gadu-aware
- Puryzm graficzny
- Stylowanie okien rozmów (wersja testowa 2.0)

-

- Szkielet funkcyjny
- Niekompatybilny z protokołem GG8
- Prawie zerowe możliwości konfiguracji i personifikacji (nie dotyczy wersji testowej 2.0)
- Zerowy wpływ na aspekty blokowania komunikacji
- Zerowy wpływ na formułę listy kontaktów
- Można się pomylić przy liczeniu zer
- Niska zasobność rozszerzeń użytkowych, brak tematów
- Brak polonizacji interfejsu
- Wieszalność (zależy od builda)

Werdykt końcowy: tylko i wyłącznie dla minimalistów-kamikadze o zerowych zapotrzebowaniach własnych ....

. . . . . . . . . . . . . .Użytkownik picasso edytował ten post 24 04 2010 - 01:12


#40 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 01 2010 - 01:31

Dołączona grafika

qutIM

Strona domowa: http://qutim.org/

Platforma: Windows, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


qutIM - Rosyjski klient wieloprotokołowy, głównie pisany z myślą o obsłudze ICQ i Jabber/XMPP, ale rozszerzalny o obsługę kolejnych protokołów na bazie mniej lub bardziej rozwiniętych wtyczek. Program opiszę pod kątem dwóch głównych sieci (ICQ / XMPP) posiadających najszersze wsparcie komunikacyjne, z pominięciem egzotycznych dla polskiego użytkownika rosyjskich VKontakte i MRIM, oraz kulejącej obsługi pozostałych protokołów (obsługa poziomu eksperymentalnego). Ze strony programu można pobrać wersje stabilne oraz SVN. Forkiem qutIM jest projekt k8qutim, ale to rozwiązanie jest tylko dla Linuxa.Opis na podstawie wersji qutIM 0.2.0 [2009-10-31]


. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika Jabber/XMPP, Dołączona grafika VKontakte, Dołączona grafika MRIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Twitter, IRC

qutIM nie wspiera dualizmu sieciowego oryginalnego klienta ICQ (czyli obsługi kontaktów AIM).

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci:

(Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, IRC)

Przez klik na ikonę jabber na spodniej belce z menu Additional jest dostępna przeglądarka usług serwera Service Browser. Transport dodaje się do rostera, a stamtąd w menu kontekstowym są opcje (wy)rejestrowania transportu.

. . . . . . . . . . . . . .Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Komunikator jest zbudowany wg schematu rdzeń + wtyczki. W zależności od pobranej wersji wstępnej, zasób wtyczek jest różny. Wersja stabilna zawiera w sobie podstawowe wtyczki z zakresu obsługi protokołów. Można pobrać też nowszą wersję SVN w wariancie "All in one" (wersja z wszystkimi dodatkowymi wtyczkami pominiętymi w stabilnej) lub samo "core" i ręcznie uzupełnić podług uznania. Zasób dostępnych wtyczek nie jest zbyt obszerny. Indywidualne linki pobierania na stronie głównej w sekcji Download oraz na forum.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Możliwy. Przeprowadzenie operacji polega na utworzeniu obok wykonywalnego qutim.exe folderu o nazwie config. Wtedy ustawienia programu są przetrzymywane w jego obrębie, a całość staje się przenośna.
- Poligamia: Obsługiwana, na różne sposoby. Startowanie wielu kopii programu w tym samym czasie jest uaktywniane po wyłączeniu opcji "Start only one qutIM at same time". W obrębie pojedynczej kopii komunikatora jest możliwe równoczesne zalogowanie wielu kont ICQ (oryginalny klient nie posiada tego) oraz kont Jabber.


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Konferencja wieloosobowa - Tylko obsługa MUC dla sieci Jabber/XMPP. Nie jest obsługiwana konferencja prywatna ICQ.
- Przesyłanie plików - Dla obu sieci.
- Przesyłanie obrazków (mniejszych niż 7.6 KB) - W oknie rozmowy figuruje taka opcja, tylko nie wiem na jakiej zasadzie działa i czy w ogóle działa. Niezależnie od tego dla której sieci i z jakimi klientami docelowymi przeprowadzam próbę, funkcja nie ma skutków.

- Wtyczka ImagePub udostępnia współdzielenie obrazami via serwisy hostingowe. Wskazany obraz jest automatycznie uploadowany i przesyłany w postaci linka do rozmówcy. Domyślnie wtyczka ustawiona na ImageShack, lecz można przekonfigurować na wybrany przez siebie edytując plik plugin_imagepub.ini zlokalizowany w profilu.
- Wtyczka Yandex.Narod odpowiada za przesyłanie plików via serwis narod.yandex.ru (wymagane posiadanie konta)
- Wtyczka MassMessaging wprowadza moduł wysyłania masowej wiadomości
- Wtyczka Chess umożliwia granie w szachy


Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowanie: W konfiguracji kont Jabber/XMPP są relatywne opcje szyfrowania łączenia. W konfiguracji ICQ "Secure login".
- System autoryzacji: Opcje figurują w menu kontekstowym kontaktu. Dla Jabber zestaw typowej trójki (wysyłanie autoryzacji, jej odrzucanie, oraz prośba o autoryzację). Dla ICQ pozwolenie kontaktowi na dodanie do listy, oraz usuwanie siebie samego z cudzej listy.
- Blokowanie komunikacji: Wbudowany ogólny moduł antispimowy. Udostępnia on opcje: akceptowania komunikacji tylko od kontaktów z listy, blokowanie wiadomości zawierających URL oraz próśb autoryzacyjnych od osób spoza listy, oraz aktywowanie bota antyspamowego działającego w oparciu o pytanie-odpowiedź (z ustaleniem, by przy trybie niewidoczny nie wysyłać reakcji).
- Listy prywatności: Obsługiwane dla obu sieci.
- Niewidzialność: Ogólny status Niewidoczny tylko dla ICQ. Niewidzialność w różnych wariantach jest wykonywana w oparciu o w/w listy prywatności obu sieci.

Listy prywatności (ICQ)
Menu sieci ICQ > Privacy status daje możliwość aktywowania: niewidoczność dla wszystkich, niewidoczność tylko dla kontaktów umieszczonych na liście niewidzialności, widoczność dla wszystkich, widoczność tylko dla kontaktów z listy, oraz widoczność tylko dla kontaktów wprowadzonych na listę widoczności. W menu kontekstowym kontaktu na liście są korespondujące trzy opcje umieszczania osobnika na liście niewidoczności / widoczności / ignorowania. Zbiorczo zawartość wszystkich trzech list można przeglądnąć w trybie tylko do odczytu (bez możliwości edycyjnych) wywołując z menu sieci ICQ > Additional > Privacy lists.Listy prywatności (Jabber/XMPP)
Zrealizowane w wariancie uproszczonym, głównie pod niewidzialność. Menu sieci Jabber > Privacy status udostępnia sterowanie własną niewidzialnością na bazie list prywatności: niewidzialny dla wszystkich, widzialny dla wszystkich, niewidzialny tylko dla kontaktów umieszczonych na liście niewidzialności, widzialny tylko dla kontaktów umieszczonych na liście widzialności. W menu kontekstowym kontaktu dostępne jego umieszczanie na liście niewidoczności / widoczności / ignorowania. Nie ma możliwości zbiorczego przeglądania wprowadzonych ustawień.

Uwaga: Niewidoczność w oparciu o listy prywatności (metoda XEP-0126). Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Wtyczka Coder dodaje funkcję Encryption do menu kontekstowego kontaktu, umożliwiającą inicjowanie szyfrowanego czatu.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Status: Stany są ustawiane indywidualnie zgodnie z obsługiwaną siecią, nie ma statusu globalnego obejmującego wszystkie sieci zbiorczo. Nie licząc offline, dla Jabber/XMPP jest 5 statusów, zaś dla ICQ aż 12 statusów (wyświetlanie tej "nadwyżki" da się wyłączyć w opcjach). Wprowadzanie opisu ujawniane dopiero po wyborze określonego statusu, i to w tym dialogu istnieje opcja zapisywania danej konstrukcji na stałe. Za pomocą wtyczki Now Listening można wprowadzić odsłuchiwany utwór do statusów (obsługiwane odtwarzacze: WinAmp, AIMP, VLC i linuxowe twory). W konfiguracji kont, zarówno dla ICQ jak i Jabber/XMPP, są opcje pozwalające na zapis / przywracanie statusu ustawionego przy poprzedniej sesji.
-----------------------------------------------
qutIM wspiera także:

----> xStatus Icon (ICQ) Dodatkowe formy wyrażania stanu poprzez ikony, ustawiane opcją Custom status.

----> PEP (Jabber/XMPP) O ile jesteśmy zalogowani na serwer z obsługą PEP, Set mood (nastrój) i Set activity (aktywność).
-----------------------------------------------

Auto-away / Idle: Dysponuje tylko jednym ustawieniem wchodzenia na automatyczny oddalony po X minutach.

Avatar: Ustawianie własnego obrazu obsługiwane dla obu sieci. Menu ICQ > Additional > View/change my details. Menu Jabber > Additional > View/change personal vCard. Kliknięcie w znak plusa udostępnia ładowanie pliku graficznego z dysku twardego. Obsługiwane formaty graficzne: BMP, GIF, JPG, PNG.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika

Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Obsługiwane, ale najwyraźniej tylko dla sieci Jabber. Nie wyświetla diabełków ICQ. Avatary można wyłączyć.
- Statusy opisowe: Wyświetlane na liście, możliwe do w(y)łączenia względem konkretnej sieci. Opisy pionowe są ignorowane, czyli potraktowane jednoliniowo ze znakami |.
- Ikony sieciowe: W domyślnej konfiguracji tylko ikony statusów wyglądają "sieciowo". Za indywidualne ikony protokołowe odpowiada wtyczka ProtocolIcon, która pozwala włączyć je dla oznaczenia kont lub kontaktów na liście. Wtyczka ma sens przy temacie listy kontaktów unifikującym statusy.
- Oznaczenia dodatkowe: Konfiguracja przewiduje sterowanie wyświetlaniem elementów charakterystycznych dla danej sieci. Czyli dla ICQ: ikony xStatusu, ikony urodzinowe, markery list prywatności (ignorowanie / widzialność / niewidzialność) oraz braku autoryzacji. Natomiast dla Jabber: ikony nastroju, aktywności + rozszerzonej aktywności, muzyczne oraz braku autoryzacji. Dla obu sieci jest również aktywowanie ikony wykrytego klienta.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": Brak obsługi metakontaktów. Za pomocą wtyczki Weather można dodać pogodę do rostera.
- Tworzenie grup: Odbywa się podczas dodawania kontaktu. Widzę także rozróżnienienie operacji względem sieci: grupy ICQ mają menu kontekstowe umożliwiające dodawania nowej, grupy Jabber/XMPP nie reagują na prawoklik. Użytkownicy są przenoszenie między grupami via opcja kontekstowa rostera lub przeciąganie. Grupy puste nie są automatycznie usuwane.
- Grupy predefiniowane: General (użytkownicy bez przynależności grupowej), Not in list (użytkownicy spoza listy, dodani tymczasowo), My connections (nasze alternatywne miejsca zalogowania Jabber/XMPP), Services (automatycznie wykryte transporty Jabber/XMPP).
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Kontakty układane wg mechanizmu alfabetycznego lub wg statusów. Kolejność grup da się zmienić via przeciąganie.
- Filtrowanie widoku: Rozmaite warianty upraszczania widoku. Szybkie usuwanie z widoku grup bądź offline za pomocą ikonek na belce listy kontaktów. W opcjach można w(y)łączyć wyświetlanie kont, grup, grup pustych, użytkowników offline, separatorów online/offline.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Gdy okno listy kontaktów jest aktywne, wpisanie znaku z klawiatury automatycznie podświetla kolejne wyniki pasujące do znaku początkowego.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Brak zbiorczego mechanizmu niezależnie od sieciowego pochodzenia kontaktu. Dla poszczególnych sieci nie jest to wymagane (ICQ i Jabber przetrzymują listy po stronie serwera).
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Dla obu sieci, via ich menu > Additional > stosowne opcje.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
Dołączona grafika

- Tooltip informacyjny jest wyświetlany. Brak funkcji konfiguracyjnych. Zaś jego zawartość koresponduje do właściwości danej sieci.
- Dane kontaktu: Wynikają z właściwości sieci, nie są edytowalne. Tylko dla ICQ można wstawić notatkę o użytkowniku.


Dodatkowa ciekawostka aplikowana z wtyczki Floaties - jest możliwe "oderwanie" kontaktu z listy i przylepienie na Pulpicie w postaci mini okienka z nazwą i statusem, posiadającego menu kontekstowe akcji względem użytkownika.


Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Domyślnie włączony tryb z kartami. Konfiguracja "Tabbed mode" pozwala na ruchomość kart, zespojenie rozmów i konferencji w obrębie jednego okna, lub całkowicie wyłączenie systemu kart.
- Emotikony: Obsługiwane. Zestaw emotek nie jest różnicowany dla obu sieci. Wyłączenie emotikonów polega na wybraniu braku tematu dla buziek zatwierdzonym restartem programu. Można zaopatrzyć się też w nowe tematy. Patrz na ustęp "Interfejs graficzny".
- Formatowanie tekstu: Brak.
- Sprawdzanie pisowni: Brak.
- URL / Obiekty specjalne: Standardowo są obsługiwane odnośniki URL. Dalsze rozszerzenia idą z wtyczek: URLPreview (przetwarzanie linków na bezpośredni podgląd obrazowy), YouTube Download (odbierane linki YouTube dostają opcję bezpośredniego zapisu video na dysku) oraz TeX (formuły matematyczne).


Archiwizacja rozmów:
Archiwum jest przeglądane opcją kontekstową użytkownika w rosterze, bądź też z poziomu okna rozmowy. Jest podzielone wg kont, w ich obrębie wg użytkowników, z kalendarzową nawigacją. Ma tylko proste szukanie bez kryteriów. Nie zachowuje formatowania: URL / emotikony / wysyłane obrazy są przetworzone na czysty tekst. Konfiguracja archiwum udostępnia jego wyłączenie lub ustawienie pokazywania X ostatnich wiadomości w oknie rozmowy. Po uzupełnieniu wtyczką HistoryManager otrzymamy możliwość importowania historii z następujących komunikatorów: Miranda, Pidgin, Psi, Gajim, Kopete, QIP, Licq, SIM, &RQ.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Strona dźwiękowa umożliwia włączenie zawiadomienia dla wybranych zdarzeń: status kontaktu (online / offline / zmiana statusu), wiadomość (wysłana / odebrana), zalogowanie, zdarzenie systemowe, notyfikacja o nadchodzących uruchodzinach kontaktu ICQ. Indywidualne dźwięki mogą zostać zastąpione własnym WAV. Cały zestaw dźwiękowy podlega mechanizmowi importu - eksportu w formacie XML.
Powiadomienia graficzne można włączyć dla takich zdarzeń jak: zalogowanie / wylogowanie / zmiana statusu kontaktu, nadejście wiadomości, powiadomienie o pisaniu. Są przewidziane dwie formy graficzne niezależnie w(y)łączane: baloniki w zasobniku lub pop-upy OSD w prawym dolnym narożniku. Konfiguracja umożliwia dostosowanie formy graficznej tego OSD ekranowego (rozmiar, pozycja, styl) oraz czasu jego wyświetlania w sekundach. Czas balonów także jest dostosowywalny.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o komponowaniu wiadomości przez rozmówcę, dla obu sieci. Notowane przez pojawianie się ikonki z pisakiem w oknie rozmowy (i takiej samej migającej w rosterze przy kontakcie), alternatywnie w zależności od ustawienia omówionej wyżej opcji graficznych powiadomień takie zgłoszenie może być w pop-upie. Przekaz tej informacji z naszej strony można wyłączyć na trwałe w opcjach, lub sesyjnie "na życzenie" wprost w oknie rozmowy przez ikonkę (obrazek nr 2).

Dołączona grafika Dołączona grafika

Proszenie o uwagę: Brak takich funkcji.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Dołączona grafika

W Main menu > Settings > Contact List można wybrać stopień przeźroczystości okna, typ obramowania okna listy (okno zwykłe / bez lamówki / z tematyczną ramką - domyślnie temat czarny) oraz przekonfigurować czcionki obiektów listy.
W Main menu > User interface settings znajduje się konfiguracja ustawiania odrębnych tematów dla: obramowania okna, listy kontaktów, okna czatów, stylu czatów, wyskakujących powiadomień, statusów, stylu programu, emotikonów oraz dźwięków. Mechanizm uzupełniający to Main menu > Manage packages pozwalający automatycznie pobrać i zainstalować niektóre komponenty. Są więc duże możliwości ingerencji ogólnej, jednakże zasoby zewnętrzne dość skromne.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

W domyślnej konfiguracji nie. Po doładowaniu wtyczki W7i uzyskamy podstawowe wsparcie, ograniczone do ikon z overlay (oraz sterowania obecnością przycisku listy kontaktów na pasku). Tzn. dla nowych wiadomości i wiadomości konferencyjnych pojawia się notyfikator kopertki na przycisku paska zadań. Uwaga: wtyczka powoduje natychmiastowe wyłożenie się stabilnej wersji qutIM przy próbie otwierania okna rozmowy (a SVN na nią nie reaguje). Po szukaniu znalazłam zależność z konfiguracją kart, jeśli zostanie zaznaczone łączenie rozmów z konferencjami w obrębie jednego okna, wtedy nie ma błędu.

Dołączona grafika

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLA XML: Wbudowana we wtyczkę protokołową Jabber/XMPP. Dostępna z: klik w ikonę konta Jabber > Additional > Open XML console.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- W miarę kompleksowa obsługa omawianych sieci
- Listy prywatności i kontrola antyspamowa
- Modularność budowy
- Skromny interfejs
- Light
- Portable
- Wieloplatformowy


-

- Oczywisty brak kierunku polskiego (obsługi naszych sieci / spolszczenia interfejsu)
- Fanaberyjność działania (zależnie od wersji i dodanych wtyczek zachwianie stabilności)
- Ubytki funkcyjne
- Możliwe "rozformatowanie" opisów ICQ na liście kontaktów:

Dołączona grafika


. . . . . . . . . . . . . .
Użytkownik picasso edytował ten post 17 01 2010 - 06:16


#41 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 01 2010 - 01:32

Dołączona grafika

Digsby

Strona domowa: http://www.digsby.com/

Platforma: Windows XP/Vista/7
Licencja: darmowa / adware


Digsby - Multikomunikator z integracjami w kierunku serwisów społecznościowych, który działa przez "tunel" własnych serwerów. Wymogiem użytkowania jest założenie konta na serwerze Digsby. Zamiarem tego jest ułatwienie synchronizacji wszelkich ustawień (listy kontaktów / kont / widżetów / konfiguracji i skinu aplikacji) niezależnie od lokalizacji Digsby. W przypadku tymczasowej niemożności połączenia z serwerem Digsby, komunikator przełącza się na tzw. tryb lokalny i ładuje ostatnią znaną listę preferencji z dysku twardego, przy kolejnym podejściu z pomyślnym łączeniem z serwerem następuje resynchronizacja.
Komunikator silnie amerykanizowany, o obsłudze Gadu to są tylko rozważania na papierze (klik). Na chwilę obecną dostępna tylko wersja dla Windows w formie instalatora. Podobno w drodze wersja portable oraz klienty dla alternatywnych platform Linux i Mac OS. Windows 2000 nie jest oficjalnie wspierany, jednakże Digsby da się na nim uruchomić po uzupełnieniu biblioteki (klik).Opis na podstawie wersji Digsby Build 78 - r27209 [2010-04-23]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika Jabber/XMPP *, Dołączona grafika Google Talk *, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, Dołączona grafika Facebook Chat, Dołączona grafika MySpaceIM

(Transporty Jabber/XMPP niemożliwe do wykonania spod programu = brak przeglądarki usług serwera)

* Konta Google Talk są traktowane oddzielnie, poza konfiguracją Jabber/XMPP.

. . . . . . . . . . . . . .Dołączona grafika "Bonusy" / Reklamy:

- Wbrew sloganom i rozmaitym zapewnieniom, jest to produkcja adware, zrealizowana przede wszystkim na etapie instalacyjnym. Początkowo instalator był przepakowany w InstallQ proponujący całą masę śmieci. Aktualnie system oprawowy zmieniono. Instalator wygląda już normalnie, ale na początku procesu jest domyślnie zaznaczone Ask Toolbar, oraz na ekranie końcowym zaznaczone opcje rekonfiguracji strony startowej na Google + dodanie wyszukiwarek Amazon / Ebay do przeglądarki + Research module uaktywniany podczas bezczynności komputera (ten moduł ma własne ustawienia w Preferences > Research module).
- Komunikator stawia na samo-promocję, i są praktykowane ingerencje w status znane z Gadu. Digsby z biegu ustawia opis na reklamę komunikatora. Tym zachowaniem steruje się w Tools > Preferences > Status > Promote Digsby in my IM status messages.


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Digsby to forma stała, nie obsługuje systemu wtyczek.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Oficjalnie brak.
- Poligamia: Nie jest możliwe równoczesne uruchamianie kilku kopii programu. Za to w obrębie jednej instancji programowej są obsługiwane wielokrotne konta tej samej sieci logowane w tym samym czasie.


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami - Wszystkie sieci
- Przesyłanie plików - W sieciach MSN, AIM, ICQ, Yahoo, Jabber/XMPP
- Komunikacja audio-video poprzez zintegrowany webowy system Tokbox (rzecz niezależna od sieci)
- SMS - W sieciach MSN, AIM, ICQ, Yahoo.
- E-mail - Digsby pełni też rolę mini klienta pocztowego. Obsługuje Hotmail, Gmail, Yahoo Mail, AOL/AIM Mail, oraz konta IMAP i POP. Umożliwia szybkie sprawdzenie skrzynek pocztowych, z notyfikacjami. Jest i bezpośrednie wysyłanie e-mail do konkretnego użytkownika.
- Integracja z serwisami społecznościowymi:

Dołączona grafika Twitter, Dołączona grafika Facebook, Dołączona grafika MySpace, Dołączona grafika LinkedIn


Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Połączenia z serwerami Digsby nie są szyfrowane. Z tego co wyczytałam na forum Digsby, obsługa SSL/TSL była kiedyś włączona, ale podobno przeciążała ich serwery... Za to się chwalą hashami haseł.
- Klient jako taki nie posiada funkcji adresujących aspekty zbiorczo niezależnie od kont. Opcje są zróżnicowane w zależności od obsługiwanej sieci, i ujawniane tylko w konfiguracji dla danego konta sieciowego lub z menu kontekstowego użytkownika na liście kontaktów:
 • ICQ: W opcjach prywatności dostępne: zezwolenie na komunikację tylko z użytkownikami z listy kontaktów, wymóg autoryzacji przy dodawaniu nas do cudzej listy kontaktów, oraz blokowanie naszego statusu na www. Są obecne trzy listy: zablokowanych, widoczności, oraz niewidzialności. W menu kontekstowym użytkownika podręczna opcja blokowania.
 • AIM: W opcjach prywatności grupa uprawnień umożliwia zdefiniowanie pozwolenia komunikacji (dla wszystkich użytkowników / tylko dla użytkowników z listy kontaktów / tylko dla użytkowników z listy pozwolenia) lub jej zakazu (dla wszystkich użytkowników / lub użytkowników z czarnej listy). Poza tym można zablokować wyszukiwanie informacji o sobie. W menu kontekstowym użytkownika podręczna opcja blokowania.
 • MSN: W opcjach prywatności podział na grupę użytkowników dozwolonych lub zablokowanych oraz opcja decydująca czy kontakty nieznane mogą się z nami komunikować. W menu kontekstowym użytkownika opcja blokowania.
 • Yahoo: Dwie opcje odpowiednio dopuszczające użytkowników tylko z naszej listy kontaktów, lub blokujące tylko użytkowników umieszczonych na czarnej liście. W menu kontekstowym użytkownika obecne tzw. "Stealth settings" (czyli indywidualne określanie niewidoczności względem użytkownika) oraz opcja blokowania.
 • Jabber/XMPP: Najuboższa konfiguracja. Określenie iż tylko kontakty z naszej listy są dozwolone, plus blokowanie przesyłania informacji o systemie operacyjnym. W menu kontekstowym użytkowników jabber tylko usuwanie autoryzacji, nie ma tutaj opcji blokowania.
- Istnieje ogólny status Niewidoczny. Poza tym proszę spojrzeć niżej na ustęp "status opisowy" - w konfiguracji rozróżniania stanów wg kont jest do wyboru osobny status niewidzialny dla danego konta (jedyna sieć nie proponująca tego to Jabber/XMPP, za to jest wspierany taki stan na kontach Google Talk).


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Dysponuje zbiorczym statusem (Global Status) nakładanym na wszystkie konta, z opcją dołączenia obrazu oraz URL (istnieje wbudowany system skracania). Ma tylko dwa własne statusy Available (dostępny) i Away (oddalony), którym można dodać opis. Digsby wprowadza extra szybkie ich ustawianie przez zwykły klik w lampkę w nagłówku listy, automatycznie je przełączający. Dodatkowym elementem jest synchronizacja z aktualnie odtwarzanym utworem z iTunes lub WinAmp. Śmieciarska opcja to "Promote Digsby!" - to status ustawiany na reklamę komunikatora, czyli praktyki stosowane u nas przez Gadu, z tą różnicą że tutaj sami się w to pchamy.
Podczas zalogowania na konta sieciowe w opcji Custom wzrasta liczba stanów. Zlokalizowana tu opcja "Use a different status for some accounts" służy indywidualizowaniu statusu dla kont - to dopiero w tej konfiguracji jest wyraźny podział odpowiadający możliwościom sieci. Obsługuje: 7 statusów dla ICQ i MSN, 5 statusów dla Jabber/XMPP, 3 statusy dla Yahoo i AIM oraz Google Talk. Poza tym można zapisywać na stałe nowe konstrukcje.

Auto-Away / Idle: Jest opcja konfigurowania informowania użytkowników o naszej bezczynności, która dopuszcza ustawianie X minut lub całkowite wyłączenie tego zachowania. Przechodzenie na tryb away uzupełnia autoresponder z konfigurowalną wiadomością statusu.

Avatar: Digsby umożliwia wprowadzenie zbiorczego obrazu identyfikującego użytkownika, jednakże brak opcji ustawiania odmiennych avatarów podług danej sieci. Operacja do wykonania w Preferences > General & Profile > Buddy Icon. W puli udostępniane opcje: ładowanie pliku z dysku twardego (formaty graficzne BMP/JPG/GIF/PNG), obraz ze schowka, oraz przechwytywanie ekranu. Obraz może zostać wykadrowany.
Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika

Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Jest wspierane ich wyświetlanie (dla wszystkich sieci). Szczegóły graficzne zależą od wybranego schematu listy kontaktów - patrz wyżej. Nie można przypisać własnego obrazu użytkownikowi, który jest go pozbawiony.
- Statusy opisowe: Wyświetlanie zależne od wybranego layoutu listy kontaktów - patrz wyżej. Poza tym brak dalszego wpływu.
- Ikony sieciowe: Użytkownicy automatycznie znakowani sieciową ikoną. Prezentacja również zależy od schematu.
- Oznaczenia dodatkowe: Dołączona grafika Indykator dla zablokowanych.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": Obsługuje metakontakty. Powiązanie użytkowników ze sobą następuje przez przeciąganie i upuszczanie, co ujawnia stosowny dialog.
- Tworzenie grup: Grupy można tworzyć zarówno "na czysto" (z PPM na tło listy lub inną już istnieją grupę), jak i podczas dodawania kontaktu. Użytkownicy przenoszenie między grupami poprzez przeciąganie. Kontaktów nie można kopiować między grupami, grup nie da się łączyć, brak obsługi grup zagnieżdżonych.
- Grupy predefiniowane: W pewnych okolicznościach mogą się pojawić "sztuczne grupy" (jako wynikowa określonej metody sortowania) czy dodatki (patrz na sekcję widżetów w ustępie Extra funkcje).
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Metody układania użytkowników wg nazwy, statusu, pochodzenia sieciowego, zasobności logów. Dodatkowo "sortowanie w sortowaniu" dla wymienionych (z wyjątkiem ustawiania wg nazwy) - tzn. po ustawieniu np. układania wg wielkości logów można ustalić dodatkowe porządkowanie np. wg statusu. Trzeci element to możliwość generowania podziałów pseudo-grupowych na podstawie sortowania. Sama kolejność grup typu normalnego także może być modyfikowana przez technikę przeciągania.
- Filtrowanie widoku: Z listy kontaktów można wyłączyć pokazywanie kontaktów mobilnych oraz offline. Kontakty offline mogą zostać spięte w odrębną grupę rozłączonych, takie grupy również można odsiać z widoku.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Wywoływane przez CTRL+F, co tymczasowo "podmienia" nagłówek naszego statusu na pole wyszukiwarki. Pole wyszukiwarki udostępnia też przeszukiwanie www (YouTube / Wikipedia etc.)
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Nie ma takich opcji. Jednakże konto Digsby, którego rejestracja jest wymogiem użytkowania, zapewnia automatyczną synchronizację.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Brak. Tylko dla sieci MSN jest dostęp do opcji tego typu z prawokliku na zarejestrowane konto w spodniej części komunikatora (proces ten uruchamia stronę web).
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
Dołączona grafika

- Tooltip informacyjny jest wyświetlany i udostępnia też odnośniki do szybkich akcji względem tego użytkownika. Dymków nie można konfigurować.
- Dane kontaktu ("Buddy info") wyglądają tak jak dymki. To skromna forma bez jakiejkolwiek możliwości edycji, wprowadzania własnych danych, czy tworzenia notatek.
Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Domyślnie okna konwersacji są zebrane w kartach. Karty można przeciągać i upuszczać w celu przerobienia na separowane okna. Również jest możliwe wyłączenie systemu kart.
- Emotikony: Obsługiwane i wymienialne (KLIK). Preferencje przewidują ich wyłączenie lub wybór domyślnego zestawu (np. MSN czy Yahoo). Jednakże to ustawienie nie respektuje możliwości sieciowych przy zalogowaniu w tym samym czasie kilku różnych kont sieciowych - dla każdej sieci wyświetla się zunifikowany zbiór (nie wszystkie emotikony są wyświetlane w oryginalnych klientach) i brak obsługi niestandardowych ikon (np. sieci MSN).
- Formatowanie tekstu: Obsługiwane (wybór czcionki, jej wielkości, bold, kursywa, podkreślenie, kolor czcionki oraz kolor tła).
- Sprawdzanie pisowni: Jest. Niestety słownik tylko i wyłącznie angielski.
- URL / Obiekty specjalne: Odnośniki są wyświetlane w formie klikalnej (nie można tego wyłączyć).

Archiwizacja rozmów:
Tzw. "Chat History", które można wyłączyć (lokalizacji nie da się zmienić). Wywoływane ogólnie, lub z poziomu menu kontekstowego dla danego użytkownika. Historia jest przeglądana podług kont (a w nich wg użytkowników), ma kalendarz oraz prostą wyszukiwarkę bez kryteriów. Nie posiada opcji zarządzających i nie jest możliwe eksportowanie do zewnętrznych plików. Archiwum ocala formatowanie tekstu, ale emotikony i linki są wyświetlane w postaci plain text. Portowanie czatów z innych klientów do Digsby za pomocą niezależnego dodatku Chat Log Converter+.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Zmiany stanu użytkowników, przychodzące / wychodzące wiadomości czy transfery plików, oraz powiadomienia z serwisów społecznościowych oznajmiane na dwa sposoby do wyboru: przez dźwięk lub okienka wizualne. W opcjach jest konfigurator tabelkowy. Dźwięków ręcznie nie można wybrać, jednakże Digsby oferuje podmianę całego schematu dźwiękowego (Sound Sets). OSD ekranowe można wypozycjonować na inny narożnik ekranu. W graficznych powiadomieniach o nadejściu wiadomości jest możliwe bezpośrednie wpisanie tekstu odpowiedzi. Możliwe wyłączenie powiadomień dżwiękowych i/lub graficznych po przejściu na tryb away lub podczas aktywności aplikacji pełnoekranowej.

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu, notowane na przycisku paska zadań Dołączona grafika. Przekaz tej informacji z naszej strony można wyłączyć.

Dołączona grafika

Proszenie o uwagę: Brak takich funkcji.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Program posiada możliwość zmiany skórek listy kontaktów oraz tematów okien czatowych. Są załączone wstępnie trzy skórki (wersja jasna / ciemna / Windows 7) oraz kilka tematów. Więcej w zasobach zewnętrznych na digsbies.org.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Określone cechy integracyjne są obsługiwane. Digsby wspiera klasyczną listę szybkiego dostępu, zbierającą dostęp do częstych zadań takich jak ustawianie statusu czy przesył wiadomości. Prócz tego jest wykonywane scalanie obiektów w obrębie ujednoliconego podglądu, tzn. karty konwersacji są prezentowane w jednej kompozycji miniaturowej jako avatary użytkowników z mikro-ikoną statusu. Właściwości Paska Zadań 7 są także wiązane z notyfikacjami o pisaniu / ilością nieprzeczytanych: pojawia się ikona overlay na przycisku + korespondująca graficzna adnotacja na podglądzie miniaturowym. Konwersacje z nieprzeczytanymi mają dodatkowo zżołcone tło na podglądzie.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Extra funkcje:

Widgets - czyli projektowanie gadżetów flaszowych na www udostępniających nasz status i okno w typie shoutbox do prowadzenia konwersacji. W ustawieniach programu jest zlokalizowany menedżer widżetów, z poziomu którego można przejść na stronę projektowania obiektu (wymagane zalogowanie), a także zarządzać już stworzonymi widżetami (podgląd i edycja a także deaktywacja). Jeśli widżety są aktywne, pojawiają się one jako nowa grupa na liście kontaktów, a w obrębie danej grupy figurują użytkownicy, którzy z nami prowadzili czat. Przykładowy widżet na www:

Dołączona grafika. . . . . . . . . . . . . .

+

- Multisieciowość
- Elastyczna lista kontaktów
- Spore możliwości personalizacji
- Dobra kontrukcja dostępu do opcji
- Synchronizacja ustawień


-

- Polski kierunek nie istnieje: brak obsługi naszych sieci, brak słownika PL, brak polonizacji interfejsu
- Produkcja zarabiająca na siebie. Instalator sponsorowany.
- Ingerencje w status osobisty
- Wymóg zakładania konta Digsby bez możliwości dojścia do logowania na inne sieci z pominięciem tego kroku
- Integracje funkcji spoza czystej komunikacji IM, przy jednoczesnym niedopracowaniu wsparcia sieciowego
- Zubożona obsługa sieci Jabber/XMPP: brak przeglądarki usług serwera / list prywatności / MUC i innych zaawansowanych cech
- Brak obsługi konferencji / czatu grupowego (dotyczy wszystkich sieci)
- Niska liczba stanów własnych. Niewygodny system korzystania ze statusów obsługiwanych sieci.
- Niemożność wyczyszczenia okna rozmowy (tylko przez całkowite wyłączenie logowania)
- Lubi pamięć i CPU

Werdykt końcowy: Nierealna komunikacja z punktu widzenia polskiego użytkownika.

. . . . . . . . . . . . . .
Użytkownik Moonshield edytował ten post 23 07 2010 - 19:28


#42 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 07 01 2010 - 02:06

Dołączona grafika

Trillian Astra Free

Strona domowa: http://www.trillian.im/

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7, Mac OS X
Licencja oficjalna: darmowa / trial (w rzeczywistości jest Ask Toolbar w instalatorze)


Trillian - Multikomunikator działający w oparciu o własny protokół i usługi Astra zapewniające unifikowany login dla wszystkich kont i synchronizację ustawień. Astra to nie tylko tunel do obsługi innych protokołów, ale także uprzywilejowana sieć komunikacyjna z najszerszą pulą opcji. Wymogiem użytkowania komunikatora jest rejestracja konta w sieci Astra. Program występuje w wersji instalacyjnej dla Windows, pod Mac, edycji webowej i iPhone. Wersja Windows ma dwa wydania: darmowe oraz płatne Pro. Edycje wcześniejsze niż Astra rezerwowały obsługę Jabber/XMPP i wtyczek dla wariantu płatnego. Aktualnie edycja Astra zapewnia to za free. Natomiast w wersji darmowej Astra są niedostępne funkcje: równoczesne logowanie z wielu lokalizacji (dla sieci Astra) włącznie z zarządzaniem urządzeniami i zdalnym wylogowaniem, webowy IM pozbawiony reklam, oraz kilka innych wymienionych w stosownych ustępach poniższego opisu. Wersja pobierana jako darmowa jest w istocie także 30-dniowym trialem owych funkcji Premium (program w konfiguracji oznacza to przez ikony Dołączona grafika). Po upłynięciu czasu dostaniemy odpowiedni pop-up notyfikacyjny, a funkcje próbne ulegają deaktywacji, ale z pozostałych można korzystać bez przeszkód. Informacje o komunikatorze i jego aktualizacjach dostępne na blogu.Opis na podstawie wersji Trillian 4.1.0.24 [2010-02-11]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika Astra, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika Yahoo!, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Jabber/XMPP, Dołączona grafika MySpaceIM, Dołączona grafika IRC
Dołączona grafika Skype (wymaga zainstalowanego Skype)
Dołączona grafika Bonjour (wymaga zainstalowanego Bonjour)

Trillian wspiera dualizm sieciowy oryginałów tzn. obustronną obsługę kontaktów MSN<>Yahoo i ICQ<>AIM.

Transporty Jabber/XMPP awykonalne, gdyż brak przeglądarki usług serwera.

. . . . . . . . . . . . . .Dołączona grafika "Bonusy" / Reklamy:

- Instalator programu próbuje wprowadzić w system niepożądany dodatek. Jest domyślnie zaznaczona instalacja Ask Toolbar. Należy odznaczyć wszystkie pola, by nie doprowadzić do zanieczyszczeń.
- Program po instalacji jest skonfigurowany na przesyłanie anonimowych statystyk użytkowych. Należy odznaczyć w Preferences > Installation & Startup > Send anonymous usage statistics. Tu także są opcje związane z dostarczaniem newsów firmowych w OSD.


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Trillian ma budowę wtyczkową. Obsługa protokołów i uzupełniających dróg komunikacji jest w taki sposób rozwiązana. Stan wtyczek sterowany w Preferences > Advanced > Plugins (choć w zasadzie samo dodanie określonego konta komunikacyjnego automatycznie aktywuje wtyczkę za to odpowiedzialną). Jeśli rzecz o dodatkach spoza presetów, to na chwilę obecną strona pobierania wtyczek nadal kieruje do starszej wersji strony (klik), z wtyczkami dostosowanymi pod poprzednie edycje programu. Kilka z tych wtyczek jest zdeklarowane jako kompatybilne z edycją Astra (wymienione poniżej w opisie), reszta to już do sprawdzania na własną rękę.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Oficjalnie nie, ale ... Na forum komunikatora jest stosowny wątek omawiający sposób przetwarzania edycji Astra na portable + nieoficjalne buildy portable (klik). Do starszych wersji programu również istniały instrukcje w rodzaju wizardów (klik).
- Poligamia: Wielokrotne uruchomienie programu jest możliwe, dostajemy ekran z logowaniem profili (zastrzeżeniem jest jednak niemożność podwójnego zalogowania tego samego konta). W obrębie pojedynczej instancji programu są obsługiwane wielokrotne konta tej samej sieci.

----> Identities (Tożsamości) - Jest to kolejny sposób ma pewnego typu wielokrotność. Otóż w obrębie jednego profilu można wytworzyć wiele własnych tożsamości, każda może mieć zdefiniowaną inną zawartość kont sieciowych. Ten mechanizm głównie przydatny pod organizowanie listy kontaktów.


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Wiadomości tekstowe, w tym w trybie offline - W sieciach Astra, MSN, Yahoo, ICQ, AIM, Jabber/XMPP, Google Talk, MySpace IM
- Konwersacje grupowe - Obsługuje prywatne konferencje ICQ, AIM, Yahoo, MSN, oraz publiczne pokoje AIM, Yahoo (przeglądarka). Ma także wsparcie dla MUC Jabber/XMPP (przyłączanie / przeglądarka / moderacja pokojów).
- Przesyłanie plików (wsparcie proxy) - W sieciach Astra, MSN, Yahoo, ICQ, AIM, Jabber/XMPP (nie dotyczy Google Talk)
- Przesyłanie obrazów (przez bezpośrednie przeciągnięcie pliku do okna) - Tylko w sieci Astra.
- Funkcje rysunkowe - W sieciach Astra i MSN (czyli pełne wsparcie dla pisma odręcznego MSN, a nie tylko jego odbioru)
- Rozmowy audio-video - Tylko w sieci Astra. Dodatkowo ma obsługę kamer Yahoo.
- Obsługa poczty - Powiadomienia z serwisów integrowanych i auto-logowanie do tychże (Windows Live Mail, Yahoo Mail, Gmail, AIM Mail) oraz rola jako indywidualny klient pocztowy (POP3 / IMAP).
- Integracja z serwisami społecznościowymi (Twitter, Facebook)

Dołączona grafika Funkcje komercyjne: dla sieci Astra w rozmowach tekstowych wstawianie dodatkowej grafiki (zrzutów ekranu i zdjęcia z kamerki internetowej), rozszerzenia video (filtry i tryb pełnoekranowy), automatyczne zipowanie katalogów oraz wielu plików do pojedynczych archiwów, masowe wysyłanie wiadomości do grupy lub kilku zaznaczonych kontaktów.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowanie: Połączenie Astra jest objęte szyfrowaniem TLS. Dla reszty sieci zgodnie z tym jakie predyspozycje mają.
- Autorskie rozwiązanie SecureIM (szyfrowanie wiadomości) - działa tylko przy korzystaniu z protokołu OSCAR (AIM/ICQ) i przy obustronnym Trillian<>Trillian.
- Ustawienia autoryzacyjne, blokowania i prywatności są różnicowane względem obsługiwanej sieci. Dostęp do konfiguracji uzyskamy wchodząc w Preferences > Identities & Connections > wybór danej sieci > Settings > Privacy. Uzupełnieniem są menu kontekstowe względem indywidualnego użytkownika (PPM na liście kontaktów lub na tło konwersacji) udostępniające opcję Privacy, o zawartości korespondującej do możliwości obsługi danej sieci.

Astra - Opcje przewidują: akceptowanie wiadomości tylko od osób z listy kontaktów, automatyczne zatwierdzanie nadchodzących próśb o dodanie, bezpieczną synchronizacja kont między urządzeniami, sterowanie widzialnością statusu w webowym profilu. Załączone dwie listy: dozwolonych i zablokowanych. W menu kontekstowym Privacy są dwie opcje: "Appear Offline and Block" oraz "Appear Online Always".


ICQ - Dostępne opcje: akceptowanie wiadomości tylko od osób z listy kontaktów, wymóg autoryzacji z naszej strony zanim kontakt dostanie pozwolenie na umieszczenie nas na liście kontaktów, walidacja identyfikatorów UIN przed przetworzeniem prośby autoryzacyjnej, ignorowanie wszystkich nadchodzących próśb autoryzacyjnych, zablokowanie pokazywania naszego statusu web, oraz lista zablokowanych. Kolejne ustawienia są zlokalizowane w ustawieniach sieci > Visibility (listy widoczności i niewidoczności) oraz Miscellaneous (aktywowanie SecureIM). W menu kontekstowym Privacy blokowanie użytkownika oraz ustalanie naszej widzialności względem niego.


AIM - Dostępna opcja akceptowania wiadomości tylko od osób z listy kontaktów. Figurują tu dwa zespoły funkcyjne, odpowiednio dla dozwolonych (zezwolenie na komunikację dla wszystkich / tylko z listy kontaktów / tylko z listy dozwolonych) i zablokowanych (wszyscy lub z listy zablokowanych). AIM również posiada SecureIM. W menu kontekstowym Privacy blokowanie użytkownika.


Yahoo! - Dostępna opcja odbioru wiadomości tylko od kontaktów z listy oraz uproszczona lista ignorowanych. W ustawieniach sieci sekcja Webcam udostępnia także uprawnienia kto może oglądać naszą kamerę (wszyscy, po zatwierdzeniu, tylko wybrani użytkownicy). W menu kontekstowym Privacy znajduje się opcja "Appear Offline", czyli indywidualne ukrywanie przed danym kontaktem.


MSN - Opcje akceptowania wiadomości tylko od osób z listy kontaktów oraz tylko użytkownicy z listy dozwolonych są uprawnieni do oglądania naszego statusu i wysyłania wiadomości. Lista prywatności jest podzielona na dozwolonych i zablokowanych, tak jak w oryginalnym WLM. W menu kontekstowym Privacy blokowanie użytkownika.


Jabber/XMPP - Opcje automatycznego akceptowania nadchodzących próśb, akceptowania wiadomości tylko od osób z listy kontaktów, oraz lista zablokowanych. Lista zablokowanych działa po stronie klienta (to nie są prawdziwe listy prywatności XMPP rozwiązane po stronie serwera). W menu kontekstowym Privacy blokowanie użytkownika.


Google Talk - Ma identyczne ustawienia jak konta Jabber/XMPP, ale mimo że lista zablokowanych "wygląda" tak samo, to jest rozwiązana jak w oryginale GTalk (autorskie rozszerzenie XMPP Google). W menu kontekstowym Privacy blokowanie użytkownika oraz przejście w tryb "off the record".


- Niewidzialność: Obsługiwana dla Astra, MSN, Yahoo, ICQ, AIM, MySpaceIM, Jabber/XMPP. Nie wspiera jednak metody niewidoczności Google Talk, to się zgadza z tym co jest napisane na stronie domowej programu, tylko w takim razie nie jest wiadomym co robi status "niewidoczny" w menu tej sieci, bo z poziomu innych klientów brak znaków o uzyskaniu takiego stanu.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Status: Trillian dysponuje zarówno statusami globalnymi, jak i indywidualizowaniem ich podług aktywowanych sieci. Menu globalne składa się z 4 stanów podstawowych (Online, Away, Invisible, Offline) oraz statusu muzycznego. Status muzyczny jest pobierany z iTunes, Windows Media Player i Winamp (Foobar = patrz na emulację API WinAmp we wstępie tematu). Dostępny kreator statusów away + osobistych. Statusy obsługują wstawianie zmiennych (%time%) oraz formatowanie czcionek i emotikony, a wyświetlanie tego jest już zależne od obsługi danej sieci. W opcjach można uzgodnić automatyczne zgrywanie statusu z muzyką, auto-zapisywanie opisów wprowadzanych na liście kontaktów w polu statusu, a także zapamiętywanie ustawionych statusów między sesjami.

Auto-away / Idle: Przechodzenie na tryb away może zostać wyznaczone na podstawie bezczynności klawiatury / myszy lub działania wygaszacza ekranu.

Avatar: Avatar jest ustawiany przez dwuklik w stosowne pole na liście kontaktów (można też na to pole przeciągać i upuszczać obrazek w trybie bezpośrednim). W ofercie jest predefiniowana galeria tematyczna oraz ładowanie pliku graficznego z dysku (obsługiwane formaty: BMP, ICO, GIF, JPG, JP2, PNG). Jeśli obraz wprowadzany ręcznie jest za duży, aktywuje się cropper. Obraz aplikowany zbiorczo, nie widzę opcji pozwalających ustawiać obrazy indywidualnie dla wybranych sieci. Ale da się to zrobić przez obejście = czyli przez Identities. Tworzone tożsamości mogą mieć przypisany różny avatar, czyli konta sieciowe pod nie podpięte powinny dzielić to ustawienie.
Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Lista ma 3 układy: List (na obrazkach powyżej), Tiles, Simple. W każdym wybór rozmiaru obiektów. Layouty można ustawić odmiennie dla kategorii.

Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Wyświetlane w trybach List i Tiles, można wyłączyć. Pobierane dla większości sieci, aczkolwiek zanotowałam brak wyświetlania avatarów MSN. Brak możliwości ręcznego przypisania obrazu użytkownikowi.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane w trybie List i w nim nie można ich wyłączyć. URL jest klikalne, można go otworzyć także z opcji kontekstowej Follow Links.
- Ikony sieciowe: Nie dosłownie. Trillian stosuje (ze względów licencyjnych) własny kod kolorystyczny a nie firmowe logos do rozróżnienia sieciowego pochodzenia kontaktu. Kolory są aplikowane do ikon statusów i avatarów. Uzupełnia to opcja "Show service icons in a separate column" dodająca po prawej kolorowy tekstowy opis do jakiej sieci należy kontakt.

Dołączona grafika

- Oznaczenia dodatkowe: Dołączona grafika Kontakty posiadające wyasygnowany alert notifikacyjny.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty":
 • Metakontakty: Tworzone via menu Add lub zaznaczenie kilku kontaktów na liście i spożycie opcji kontekstowej. Metakontakt jest przedstawiany jako scalony z wyróżnikiem innej ikony Dołączona grafika, jednak do dyspozycji opcja rozwijania metakontaktu przez najechanie nań myszką (notabene: to działa też dla Jabber/XMPP do pokazywania zasobów użytkownika). Metakontakt jest rozwiązywany opcją kontekstową Unbind.
 • Do listy kontaktów można dodać także inne obiekty: konta pocztowe oraz tzw. widżety. W galerii widżetów dostępne m.in.: pogoda, licznik czasowy do określonej daty, zegar, nastrój, płeć.... Widżety są mobilne, tzn. można je odkleić wieszając jako obiekt Pulpitu. Za pomocą wtyczek uzyskamy jeszcze na liście: RSS (Good News), zakładki Firefoxa (My Bookmarks), odtwarzacz audio (Trilly Tunes).
- Tworzenie grup: "Na czysto" (przez menu Add lub z prawokliku na inną już istniejącą grupę) oraz przy dodawaniu kontaktu / metakontaktu. Trillian z biegu obsługuje też grupy wielopoziomowe, czyli grupa w grupie. Przemieszczanie użytkowników między grupami odbywa się via przeciąganie. Grupy puste nie są automatycznie usuwane.
- Grupy predefiniowane: Zwyczajne = nie. Aczkolwiek lista kontaktów wprowadza pewne podziały nadrzędne nad zwyczajnymi grupami, definiujące typy kontaktów i niejako je klasyfikujące: "My contacts" (głównej tożsamości = kontakty), wynikowe utworzonych alternatywnych tożsamości oraz skutki dodania specjalnych obiektów do listy ("My Mail" / "My Web" / "My Bookmarks").
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Użytkownicy w obrębie grup składani podług sieci, statusu, alfabetycznie, alfabetycznie w porządku odwrotnym, wg rozmiaru historii, lub w trybie "zerowego" sortowania (wtedy ustalamy ręcznie własną kolejność). Grupy można przestawiać przez przeciąganie. Ta sama zasada tyczy również ram typu "My Contacts" etc. Dla zaznaczenia: tworzenie Identities to również pewien sposób na organizowanie listy.
- Filtrowanie widoku: Nie widzę standardowej opcji ukrywania rozłączonych - jest tylko spinanie użytkowników offline wspólnie w grupie o takiej nazwie. Możliwe ukrycie pustych grup. Dodatkowo można sterować widocznością omówionych wyżej ram typu "My Contacts" etc.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Via button lupki na spodzie listy, uruchamiający pas szukania. Na innej skórce dostęp graficzny może wyglądać ciut inaczej. Działa również inicjowanie pola przez wpisanie początkowego znaku z klawiatury.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Brak zbiorczego mechanizmu. Dla poszczególnych sieci nie jest to wymagane.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Brak.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
Dołączona grafika

- Tooltip informacyjny: Wyświetlany (zawartość relatywna do możliwości sieciowych), brak funkcji deaktywacji i w zasadzie konfiguracji (tylko rozmiar avatarów do ustalenia). O tyle jest to ciekawe, że dla kont pocztowych umieszczonych na liście kontaktów tooltip jest jednocześnie skrótowym przeglądem nieprzeczytanych.
- Dane kontaktu: W zasadzie w/w tipy. Tylko niektóre sieci mają wsparcie dla przeglądania profilu użytkownika (sprowadza się to do poboru "szczegółowych danych" i finałowo otwierania w przeglądarce webowego profilu delikwenta). Natomiast niezależnie od sieciowego pochodzenia kontaktu można wstawić dla kontaktu (oraz grupy) notatkę.


Dołączona grafika Funkcje komercyjne: "odrywanie" kontaktów z listy i przyklejanie na Pulpicie, automatyczne skalowanie listy stosownie do tego co aktualnie jest w niej widoczne, automatyczne ukrywanie zdokowanego okna.


Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Obsługiwane. Karty przez przeciąganie i upuszczanie można przerobić na odrębne okna, i odwrotnie = wszczepić z powrotem w system wiązany. W Preferences > Message Windows są opcje pozwalające na w(y)łączenie grupowania w kartach oraz grupowanie w kartach zgodnie z grupami listy kontaktów.
- Emotikony: Obsługiwane. Potężny zestaw ponad 300 śmieszków. Menu emotikonów kategoryzuje wg typów buziek i częściowo wg kompatybilności sieciowej (od razu jest jasnym który obrazek można zaaplikować dla MSN czy Yahoo). Wspiera niestandardowe ikony MSN. W Preferences > Chat jest dodatkowa konfiguracja emotikonów: automatyczne przetwarzanie tekstu na emotikony / linki, restrykcyjne parsowanie emotikonów, skalowanie emotikonów do rozmiaru czcionki, odtwarzanie emotikonów dźwiękowych (o ile wiadomość takowe zawiera) oraz całkowite wyłączenie.
- Formatowanie tekstu: Obsługiwane. Aplikuje się dla sieci Astra, ICQ, AIM, MSN, Yahoo, MySpaceIM. W Preferences > Chat dostępna konfiguracja matrycy formatowania wiadomości oraz opcje obustronnego jej nakładania (na wiadomości od nas wysyłane oraz przez nas przyjmowane).
- Sprawdzanie pisowni: Domyślnie brak. Tu wchodzi wtyczka Aspell Checker.
- URL / Obiekty specjalne: Posiada tradycyjne wsparcie dla hyperlinków. Obiekty specjalne (obrazy / pismo odręczne / rysunki) zgodnie z możliwościami sieci. Poza tym okno rozmowy posiada mechanizm "Instant Lookup" rozłożony na dwie funkcje: detekcja słów kluczowych w oparciu o Wikipedię oraz Knowledge Bar (czyli wyświetlanie RSS w oknie rozmowy). Na szczęście moduł RSS, choć ustawiany fabrycznie na pewne źródła, może zostać przekonfigurowany = usunięcie domyślnych / dodanie własnych kanałów / całkowite ubicie funkcji.

Dołączona grafika Funkcje komercyjne: automatyczne "sprzątanie" nieużywanych okien konwersacji po X minutach, konfigurowanie focusu okna z efektami graficznymi (czarno-białe lub transparentne), datownik kiedy opuściliśmy konwersację.


Archiwizacja rozmów:
Tzw. Activity History. W wersji darmowej programu jest to szkielet. Historia niedostępna zbiorczo, tylko przez wywołanie opcji względem wybranego kontaktu (z poziomu menu listy kontaktów lub okna rozmowy), nie ma żadnych funkcji zarządzających. Logi historii są zapisywane tylko w formacie czysto testowym (*.LOG) i otwierane po prostu w Notatniku. Są pozbawione wszelkich oznak formatowania, zaś w miejscu gdzie w konwersacji wstawiano coś specjalnego do okna są po prostu luki. W Preferences > Activity History można skonfigurować gdzie logi mają być gromadzone, co w nich wyląduje (figuruje tu logowanie obrazów ... nie wiem do czego to podpasować skoro jest plain text), oraz pokazywanie X linijek z poprzedniej konwersacji w oknie rozmowy.


Dołączona grafika Funkcje komercyjne: Moduł "Activity History" jest bardzo rozbudowany i loguje również w XML = z dostosowywalną globalną przeglądarką historii, linią czasową, szukaniem, bookmarkami, zespojoną historią pochodzącą z metakontaktów, tzw. "Assets" czyli oddzielnym przeglądaniem historii przesłanych plików (również rysunków ręcznych).


Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Ogólne powiadomienia dźwiękowe i graficzne są ustalane w Preferences > Notifications. Ogólne powiadomienia dźwiękowe rozłożone są na opcje: zbiorcze w(y)łączenie dźwięków, w(y)łączenie dźwięków przy trybie away, dźwięki tylko w sytuacji gdy okno jest pozbawione focusu. Nie ma tutaj indywidualnego przypisywania dźwięku do akcji, ani wyboru własnych plików muzycznych. W tej kwestii należy udać się do konfiguracji Automation (patrz dalej).
Ogólne powiadomienia w postaci graficznych okien można włączyć dla: kontakt loguje się / wylogowuje / zmienia status / zmienia opis / wysyła brzęczyk / przygotowuje wiadomość, nowa wiadomość lub nowa wiadomość w czatach grupowych. Te okienka, w zależności od typu zawiadomienia, mogą ujawniać dodatkowe buttony reakcyjne po najechaniu myszką (np. opcje autoryzacyjne czy wpisanie szybkiej odpowiedzi). Konfiguracja pozwala ograniczyć na sztywno liczbę wyskakujących okien, ujednolicić X powiadomień tego samego typu, oraz ustalić pozycję ekranową.

Dołączona grafika

Prócz globalnego zachowania, zgłoszenia są także konfigurowalne względem pojedynczych kontaktów z poziomu ich menu kontekstowego Set Notifications. Dla określonych zmian statusów kontaktów jest dobierana jedna z form: specjalne okno alertu, pop-up nad zasobnikiem, odgrywanie dźwięku (z wyborem własnego WAV), lub bardziej zaawansowane (ustawianie statusu, wysłanie wiadomości, akcja programowa, uruchamianie programu). Ustawiając taki alert można wyłączyć pozostałe zgłoszenia dla tego użytkownika, alert zaś określić sesyjnie lub zapisać na trwałe.

Dołączona grafika

Szczegółowy rozpis wiążący zdarzenie z reakcją jest zlokalizowany w Preferences > Advanced Preferences > Automation:Przy trybie away można skonfigurować: wyciszenie wszystkich dźwięków, ukrycie okien notyfikacyjnych, a także doczepienie nowych okien wiadomości do mało inwazyjnego okna "Away Container".

Dołączona grafika Funkcje komercyjne: W module Automation jest zablokowane dodawanie "Word matching" = Zwracanie uwagi na wiadomość spełniającą określone skonfigurowane warunki wzoru, poprzez odgrywanie specjalnego dźwięku lub kolorowanie tekstu.


Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o komponowaniu wiadomości przez rozmówcę, dla większości sieci (Astra, MSN, ICQ, AIM, Yahoo, Jabber/XMPP, Google Talk, MySpaceIM). W Preferences > Chat można sterować pokazywaniem tej informacji z naszej strony, ogólnie bądź z zawężeniem do pokazywania tylko jeśli już wysłaliśmy wiadomość do kontaktu. Przy otwartym oknie rozmowy zdarzenie jest wizualizowane na domyślnej skórce poprzez "podświetlenie" przycisku Chat w oknie rozmowy.

Dołączona grafika

Psychic Mode (czyli "tryb jasnowidza") - Powiadomienie graficzne o tym, że ktoś zaczął komponować wiadomość do nas (jeśli nie prowadzimy konwersacji):

Dołączona grafika


Proszenie o uwagę: Obsługuje wysyłanie i odbieranie Buzz, czyli brzęczyka potrząsającego komunikatorem. Potrząsanie oknem może zostać wyłączone (Preferences > Chat > Shake the window when someone buzzes me), podobnie jak i zgłoszenie o tym w OSD. Funkcja kompatybilna z siecią Astra, MSN, Yahoo (przy założeniu oczywiście, że druga strona dysponuje klientem potrafiącym to przetwarzać).

Dołączona grafika


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Skórki: Są wbudowane dwie główne skóry zmieniające wygląd całości: Trillian Cordonata (domyślna, "przedobrzona" lecz z integracją ze stylem Vista/7) i Trillian Cobalt (alternatywna, uproszczona = patrz na obrazek). Zaawansowane ustawienie skórki Cobalt dysponuje podtypami: Original, Minimal (maksymalnie ścięte okna z ukrywaniem różnych elementów), Tabbed (lista kontaktów jest rozwiązana w kartach Main = kontakty, Tasks = aktualne zadania np. prowadzone konwersacje ....). Więcej skórek jest na stronie programu (klik), nie mam pewności czy pasują do edycji Astra.
Tematy (czyli zmiana kolorów danej skórki): Wersja darmowa ma tylko jeden temat Aurora i brak możliwości zmiany.
Tematy czatowe: Załączone trzy.
Przeźroczystość: Okno listy kontaktów może ją uzyskać z PPM na górną belkę listy i menu procentowego.

Dołączona grafika

Dołączona grafika Funkcje komercyjne: zmiana tematów kolorystycznych, ze sterowaniem nasyceniem / odcieniem / jasnością.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Tak, są utylizowane pewne właściwości paska (podsumowanie). Trillian wprowadza do menu Listy szybkiego dostępu możliwość ustawienia statusu i zawiadomienia z kont pocztowych. Są obsługiwane także ikony z overlay (ikona okna listy pokazuje nasz aktualny status + ikony notujące o zdarzeniach np. nowa wiadomość) oraz notyfikacja postępu (na ikonach zminimalizowanych okien transferów). Dodatkowo w miniaturach relatywnych do okien z komunikacją video jest podgląd strumieniowy na żywo bez zbędnych ram okna rozmowy.

Dołączona grafika Dołączona grafika


Dołączona grafika Extra funkcje:

Trillian Mini - Wbudowany gadżet flaszowy, wyświetlający nasz status, avatar i 3 dynamiczne widżety. W konfiguracji profilu Astra są wybierane owe gadżety, a następnie już po przekierowaniu w przeglądarkę dobieramy kolorki. Otrzymamy kod HTML gotowy do osadzenia na WWW. Przykładowy wygląd Trillian Mini:

Dołączona grafika

Dołączona grafika Funkcje komercyjne: Widget Profile Walls z edytorem.


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLE: Brak. O ile można to nazwać "konsolą", są uproszczone logowania niektórych komunikatów serwera, dostępne w trybie tylko do odczytu z poziomu menu danej sieci > Show Status Window.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Wsparcie dla dużej liczby protokołów, w niektórych przypadkach swobodnie zastępujące oryginalne klienty
- Spory zasób opcji konfiguracyjnych
- Rozbudowana automatyka reakcyjna
- Poligamiczność w różnych wariantach
- Cobalt nie jest zły (kwestie gustu)


-

- Instalator sponsorowany (Ask Toolbar) i kombinujący funkcje trial
- Wymóg zakładania Astra-konta z potwierdzeniem na e-mail bez możliwości obejścia tego etapu
- Uprzywilejowanie sieci Astra + silna koncentracja na zintegrowanych usługach
- Brak polskich akcentów (obsługi naszych sieci i spolszczenia interfejsu)
- Jabber/XMPP po macoszemu (brak przeglądarki usług serwera, wsparcia serwerowych list prywatności, wizytówek, konsoli XML, i innych XEP-ów dla dewiantów)
- Fatalna nieporęczna historia
- Pobór statystyk użytkowych
- Newsy i śmietki tu i ówdzie (choć prawie w 100% konfiguracja pozwala na eliminację)
- Domyślny zbyt barokowy interfejs (kwestie gustu i odporności na oczopląs)
- Tylko dla Windows. . . . . . . . . . . . . .Użytkownik picasso edytował ten post 11 03 2010 - 04:55


#43 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 13 01 2010 - 17:28

Dołączona grafika

Evermotion Communicator

Strona domowa: http://ec.evermotion.org/

Platforma: Windows XP/Vista 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


Evermotion Communicator - Wytwór znanego portalu http://www.evermotion.org/ parającego się grafiką komputerową, wiązany z jego społecznością. Klient posiadający własną sieć EC, ale jest wieloprotokołowy, a dojścia do innych sieci mogą zostać skonfigurowane z pominięciem własnej. Niemniej sieć EC jest uprzywilejowana, tyczą jej najszersze drogi komunikacyjne. Login sieci EC można pozyskać z formularza www (KLIK), lub przez wizard wbudowany w komunikator. Jest rejestrowany nick, ale równocześnie otrzymujemy numeryczny UIN.
Aplikacja determinuje do jej twórców - stawia przede wszystkim na stronę wizualną kryjącą wybrakowania protokołowe i funkcyjne. Ubrana w charakterystyczną czarną skórę mimetyzującą styl iPhone. Aktualna wersja komunikatora ma zupełnie przebudowany interfejs w stosunku do poprzednich edycji. Całość taka "cool". Komunikator jest montowany w dwóch wydaniach: normalnym i BETA. W menu Start są korelujące skróty. Program do działania wymaga .NET Framework 2.0 - instalator komunikatora bez pytania ściąga i instaluje, jeśli nie zostanie wykryty ten komponent w systemie.

Dołączona grafika


Opis na podstawie wersji Evermotion 2.7.0.0 [2009-03-30]

. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika EC, Dołączona grafika Jabber/XMPP, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!

Dołączona grafika MySpaceIM, Dołączona grafika Twitter, IRC, LAN

Dołączona grafika Skype (wymaga zainstalowanego Skype)

(Transporty Jabber/XMPP niemożliwe do wykonania spod programu = brak przeglądarki usług serwera)

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Komunikator ma wbudowany system wtyczkowy z aktualizacją. Jednakże ani tymi modułami nie można sensownie zarządzać, ani kontrolować ich w trybie całkowicie selektywnym. Zestaw oferowanych wtyczek na teraz skromny: protokołowe, gry, status muzyczny i skrzynki G-mail.


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Przy zakładaniu profilu można go określić jako typ przenośny. Taki profil zostanie utworzony w katalogu komunikatora, a całość jest gotowa do kopiowania na urządzenia przenośne.
- Poligamia: Jest możliwe równoczesne uruchomienie kilku kopii programu (na różnych profilach). Natomiast EC nie obsługuje wielu kont tej samej sieci w pojedynczym wywołaniu programu (możliwe wprowadzenie tylko jednego).


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Wieloosobowe konferencje - W sieci EC oraz Gadu (przez zaznaczenie kilku kontaktów przez CTRL). W danych konta Yahoo są opcje relatywne do konferencji, lecz i tak nie może zalogować mojego konta.
- Wysyłanie obrazków - W sieci EC i teoretycznie Gadu. Posiada moduł tworzenia / edycji obrazów przed ich wysłaniem.
- Wysyłanie plików - Tylko EC?
- Rozmowy głosowe - Tylko w obrębie sieci EC (eksperymentalna obsługa)
- Sprawdzanie skrzynki Gmail przez wtyczkę wmontowaną w program
- Wspólne granie (warcaby / statki / go)

Polskie sieci
Dołączona grafika Gadu-Gadu W zasadzie tylko rozmowy tekstowe i konferencje są sprawne. Nie jest obsługiwany transfer plików.

Teoretycznie obsługuje przesyłanie obrazów, ale brak kompatybilności. Wysyłanie obrazów się uda na linii EC<>EC / starsze Gadu, ale przesył obrazu do GG8/GG10 ma skutek w przesłaniu "pustej" wiadomości (w odwrotną stronę pójdzie).


Dołączona grafika Tlen.pl Obsługiwane tylko rozmowy tekstowe. Brak konferencji, transferów, obrazów.Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Połączenia EC są szyfrowane algorytmem AES-256. Nie mam pewności czy jest realizowane szyfrowanie podług możliwości innych sieci (w konfiguracji konta Jabber figuruje jednak opcja SSL).
- System autoryzacji: Autoryzacja zależy od możliwości obsługiwanych sieci, a sieć własna EC jest jej pozbawiona. Brak powiązanej konfiguracji (jedynie we wtyczce Yahoo dostępne nawiastki formułowania respondera).
- Blokowanie komunikacji: Brak ogólnych ustawień, list prywatności i funkcji antyspamowych.
- Blokowanie wybranych użytkowników: W oknie rozmowy dostępna jedynie opcja ignorowania (nie ma jej w kontekstowych listy kontaktów). Łączy się z tym ogólna Lista ignorowanych dostępna w głębszej konfiguracji programu.
- Cenzura Gadu ("Pokazuj linki od nieznajomych"): Brak opcji.
- Niewidoczność: Obecny globalny status Niewidoczny *, bez możliwości nakładania tego per kontakt.

Uwaga: Status Niewidoczny versus Jabber/XMPP = W tym przypadku nie działa on wcale. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Status: Mają pewne charakterystyczne naleciałości. Są 4 statusy, niezależnie od tego o którą sieć chodzi. Status można ustawić zbiorczo dla wszystkich sieci lub dla każdej z obsługiwanych sieci indywidualnie. Długość opisu niejasna. Opisu nie można zróżnicować, tzn. jest nakładany zbiorczo, i dopiero wtedy w menu statusu danej sieci pojawi się jako zapamiętany (do wykorzystania 10 ostatnich opisów, lecz nie można specyfikować nowego odrębnego). Nie można ustawić opisu pionowego. Synchronizacja muzyczna odbywa się poprzez zintegrowaną wtyczkę Now playing. Obsługiwanymi odtwarzaczami są: WinAmp, Foobar2000 oraz Windows Media Player (wymaga montażu Song Signature Plugin Powertoy = MS usunął ten download).
Brak systemu szablonowego dla statusów+opisów. Program przewiduje ustawienie startowego stanu oraz pamiętanie ostatniego statusu (z zostawianiem opisu na sieciach przy zamykaniu programu).

Auto-Away / Idle: Jedyne ustawienie to przechodzenie na nieobecnego po wybraniu z rozwijanej listy określonych na sztywno interwałów czasowych.

Avatar: Wprowadzanie obrazu obsługiwane dla sieci własnej EC, poprzez klik w pole domyślnego obrazu zlokalizowane w nagłówku listy kontaktów. Jedyny obsługiwany format to JPEG.

Dołączona grafika


Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Lista kontaktów wspiera wyświetlanie avatarów po rozwinięciu kontaktu. Jest wątpliwym czy program potrafi pobrać avatary sieciowe inne niż dla sieci własnej. Avatary można przypisywać ręcznie użytkownikom, którzy ich nie posiadają.
- Statusy opisowe: Widoczne tylko po zaznaczeniu kontaktu i dość niewdzięczna rzecz z długimi opisami (trzeba rozciągać okno, by je w całości przeczytać), brak konfiguracji. Pionowe nie są obsługiwane. Linki można otworzyć z kontekstowej opcji "Idź do adresu URL z opisu".
- Ikony sieciowe: Brak.
- Oznaczenia dodatkowe: Użytkownicy mogą być indywidualnie pokolorowani (16 kolorów do wyboru). Kontakty ignorowane mają przyczerwieniony kwadracik Dołączona grafika > Dołączona grafika
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": Jest obsługiwane tworzenie metakontaktu (po zaznaczeniu kilku przez CTRL + opcja kontekstowa Połącz w jeden).
- Tworzenie grup: Brak tradycyjnego mechanizmu. Ewentualnym obejściem jest pokolorowanie kilku użytkowników tym samym odcieniem i wybranie trybu sortowania wg Koloru grup.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Przewidziany model wg statusu lub koloru grupy, oraz wg trybu alfabetycznego. Dodatkowo wybrane kontakty można przypiąć na górze listy poza ustaloną kolejnością ogólną.
- Filtrowanie widoku: Dostępne ukrywanie nieaktywnych kontaktów.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Tak, przez dobrze widoczny pasek spodniej części okna. Inna możliwość: Winkey + F3.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Opcja synchronizacji widoczna w panelu akcji adresuje import / eksport dla sieci EC na jej serwer. Jest też funkcjonalność zbiorcza dla wszystkich zaimplementowanych sieci: eksportowanie do / z plików TXT lub XML. Natomiast import listy kontaktów danej sieci jest konfigurowany / automatycznie wykonywany w modułach ustawień danej sieci.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Dla (prawie) każdej z obsługiwanych sieci na podstawie zubożonych kryteriów.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
- Brak tooltipu informacyjnego na liście kontaktów
- Dane kontaktu są ograniczone jedynie do pól alternatywnych loginów innych komunikatorów. Brak wyświetlania danych o użytkowniku oraz możliwości czynienia własnych notatek.
Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Istnieje system unifikacji okien multi-rozmów, rozwiązany w sposób mniej standardowy tzn. użytkownicy są układani w poziomie a aktywna konwersacja jest uwypuklona rozmiarem. Dodatkowo istnieje możliwość przypięcia. Konfiguracja umożliwia włączenie / wyłączenie tych "kart".
- Emotikony: Obsługiwane, można je wyłączyć, nie ma rozgraniczenia podług właściwości sieci. W programie brak opcji ich wymiany.
- Formatowanie tekstu: Brak.
- Sprawdzanie pisowni: Brak.
- URL / Obiekty specjalne: Są wyświetlane odnośniki w formie klikalnej (odwiedzone ulegają przekleśleniu), nie można tego konfigurować. Po aktywacji stosownej opcji dostaniemy bezpośrednie wyświetlanie filmów YouTube w oknie.


Archiwizacja rozmów:
Historia może być przeglądana zbiorczo lub względem indywidualnego kontaktu (z kontekstowego menu listy bądź okna rozmowy). Moduł zgrzebny. Do dyspozycji jedynie przeszukanie archiwum (bez kryteriów) lub jego całkowite wyłączenie. Archiwum zachowuje emotikony, klikalne URL, oraz podgląd Youtube. Jest eksport rozmów do HTML.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Komunikator potrafi "wydawać dźwięki", na podstawie szkieletowej konfiguracji. Dźwięki można włączyć dla pierwszej lub kolejnych wiadomości, ewentualnie wskazać własny WAV. Istnieje też możliwość przypisywania indywidualnie dźwięków do konkretnych użytkowników. Opcjonalnie do zaptaszkowania pokazywanie powiadomień graficznych w prawym dolnym narożniku ekranu.

Dołączona grafika

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): ?

Proszenie o uwagę: Brak takich funkcji.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

"Upiększanie" stoi na słabym poziomie. Program ma wbudowane tylko kilka modeli kolorystycznych (m.in. zupełnie jasny) i - jak już powiedziane - pozwala kolorować użytkowników listy kontaktów. Brak alternatywnych zasobów zewnętrznych. Brak wpływu na czcionki i inne mniejsze drobnostki.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.
. . . . . . . . . . . . . .

+

- Multisieciowość (... a raczej jej próba)
- Polskie akcenty
- Grafika (kolorowanie, atrakcyjny interfejs, fajne emotki, edycja przesyłanych obrazów)
- Dobre dla grafików działających na oficjalnym forum Evermotion
- Przenośność

-

- Bardzo słabe możliwości konfiguracji i personalizacji
- Niekompatybilny z protokołem GG8
- Brak poprawek w innych protokołach
- "(Multi)Komunikator", a wygląda jak klasyczny "jednosieciowiec" typu Gadu: koncentracja na własnej zamkniętej sieci, tylko ona posiada pełne drogi komunikacji, biedzenie się z synchronizacją listy
- Brak autoryzacji sieci własnej, nieopracowana strona zbiorczych zabezpieczeń.
- Tylko 4 statusy, niezależnie od tego co oferuje sama sieć, bez możliwości zarządzania
- Niestabilność i błędy (w moim przypadku kilka dziwactw: "avatar update error", "cannot merge" przy metakontaktach, błędy przy emulacji API Skype, przy kontach jabber... i kompletne zawieszenie wizarda zakładania konta w sieci EC)
- Interfejs per se (kwestie gustu)
- Jakieś to takie niewygodne.....
- Zastój rozwojowy

Werdykt końcowy: Egzotyk do podziwiania wzrokowego z oddali.

. . . . . . . . . . . . . .
Użytkownik Moonshield edytował ten post 22 07 2010 - 21:27


#44 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 13 01 2010 - 17:29

Dołączona grafika

mytribe

Strona domowa: http://www.mytribe.com/

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7, Linux, Mac OS X
Licencja: darmowa / przypuszczalnie adware


mytribe - Komunikator społecznościowy z patronatem Onet.pl. Zasada konstrukcyjna: "Jeden login - cała sieć Twoich wszystkich znajomych". mytribe łączy komunikator sieci IM, obsługę popularnych serwisów społecznościowych i blogów (klasyfikacja płynna), funkcje klienta poczty elektronicznej i czytnik kanałów RSS. Konsekwencją jest powstanie "komunikatora fasadowego", który pod płaszczykiem wielofunkcyjności tai wzorce komunikatorów zamkniętych: reklamodawczość, promocja własnej sieci, powierzchowna obsługa sieci nienatywnych, dekoracje społecznościowe. Obowiązkiem do rozpoczęcia używania komunikatora jest założenie konta w sieci mytribe.
Komunikator "modnie" napisany w QT i czerpie garściami z gotowcowych bibliotek open source. Bazuje na dwóch głównych bibliotekach: LibPurple (biblioteka obsługi komunikacji IM) + LibEtpan (do obsługi poczty i RSS). Mówiąc mało technicznie, jest to "szczątek Pidgin" z podstawową kompatybilnością z protokołem Gadu 8, uzupełniony o to czego chcą właśnie uniknąć autorzy Pidgin (usługi spoza IM). Już na etapie instalacyjnym można podjąć decyzję która funkcjonalność ma zostać wprowadzona. Podczas instalacji uruchamia się wstępny wizard konfiguracyjny pozwalający dokonać szybkich ustawień sieciowych, oraz pojawia się funkcja opcjonalnego (zalecanego) zapisu loginów i haseł na serwerze mytribe (w celu uniknięcia ponownej konfiguracji programu). Kwestią sporną może być powierzenie tak ogromnej liczby haseł jednemu serwerowi.
Komunikator właśnie wyszedł z fazy beta w wariancie na Windows i pojawiły się pierwiosnki dla alternatywnych platform. Dwujęzyczny: polski + angielski.Opis na podstawie wersji mytribe 1.0.1 [2010-04-28]


. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

Dołączona grafika mytribe, Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika Jabber/XMPP *, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika Yahoo!

* Program w konfiguracji posługuje się sztubacką rozdzielnością na: Jabber, Google Talk, AQQ. Zaś wszystko to podpięte pod nieudolne hasło "komunikator".

. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafikaDołączona grafika "Bonusy" / Reklamy:

- Będą. Mamy do czynienia z pseudo-stabilną wersją, nad którą są prace w toku, na czas testów odpuszczono. "Wymagania systemowe: Odtwarzacz flash". Podkład bez żadnych subtelności przygotowany w postaci pól w górnych partiach okien listy kontaktów + rozmowy, aktualnie wyświetlane jako puste (wcześniej widniało tam logo mytribe), ale myszka przygotowana "do kliku"... Podobno taktyka reklamowa ma być mało inwazyjna ....
- Dysonanse .... z samoczynnym ustawianiem opisu "Jestem na mytribe! www.mytribe.com" (tę "technikę" użytkują komunikatory reklamodawcze).


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Brak obsługi.
- Poligamia: W obrębie pojedynczego wywołania programu są obsługiwane wielokrotne konta tej samej sieci. Natomiast nie można zastartować mytribe kilkukrotnie.


Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Możliwość skali teoretycznej. Instalator programu posiada mechanizm wtyczkowy (do obsługi portali społecznościowych), jednakże na chwilę obecną sprawa nie wychodzi poza ten etap i już wbudowane komponenty do wyboru. Nie ma możliwości pobrania i doładowania pluginów zewnętrznych.


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Konferencja wieloosobowa: W sieciach mytribe, Gadu, AIM, ICQ, Yahoo. Konferencja na Tlen odbywa się via system Czatów Tlen. Opcja koferencji figuruje także jako czynna dla kontaktów XMPP (w tym Google Talk), ale to pozory. Inicjacja konferencji XMPP skutkuje albo pustką, albo próbą tworzenia pokoju w oparciu o transport IRC. Dodatkowo tzw. Tribes, czyli IRC-podobne pokoje rozmów na serwerze mytribe.
- Przesyłanie plików: W sieciach mytribe, AIM, ICQ, Yahoo. Z XMPP sprawa niejasna, niby opcja czynna, działa fanaberyjnie. Podobnie: opcja widnieje dla Tlen, ale nie udało mi się tego uzyskać. Nie obsługuje transferów dla Gadu i Google Talk.
- Przesyłanie obrazków: Nie.
- Wysyłanie SMS
- Poczta: odbiór powiadomień z Gmail / O2.pl / Interia / WP / Onet / Gazeta.pl / AOL
- RSS i Blogi: odbiór z blip.pl, blog.interia.pl, blog.pl, blogger.com, bloog.pl, blox.pl, flaker.pl, Onet blog, wordpress.com.
- Serwisy społecznościowe:

Dołączona grafika Nasza-Klasa, Dołączona grafika Fotka, Dołączona grafika Grono, Dołączona grafika Goldenline, Dołączona grafika Sympatia, Onet ludzie, Dołączona grafika Twitter, Dołączona grafika Facebook, Dołączona grafika MySpace, Dołączona grafika Orkut, Hi5

Ale bez podniety. Mnogość nie ma odbicia w prawdziwej kompletnej obsłudze. Wsparcie serwisów społecznościowych i blogów jest tu zredukowane tylko do odbioru powiadomień / otwierania stron głównych, nie jest możliwe bezpośrednie wysyłanie statusów, komentowanie (patrz np. na rozwiązanie w AIM) czy publikacje. Blogi działają w okrężnej technice RSS. Przykładowo dla Blip obsługa nie wyjdzie poza zgłoszenia z kanału http://użytkownik.blip.pl/feed.
Proces posiłkuje się ciężarną wewnętrzną przeglądarką mytribe, co w praktyce nie różni się od otworzenia serwisów w kartach np. Firefoxa. Brak też spójności: poczta i społeczności otwierają się w owym browserze, ale już RSS (czyli i blogi) w domyślnej przeglądarce systemowej.


Dołączona grafika Bezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowanie: Komunikacja z serwerem mytribe jest szyfrowana. Podług sieci = nie ma konkretnych informacji (ani znaków w konfiguracji), ale na pewno nie ma jeszcze obsługi szyfrowania Gadu.
- System autoryzacji: Zależny od możliwości sieciowych, dla własnej sieci także dysponuje tym mechanizmem. Sam program nie udostępnia żadnej konfiguracji pod tym kątem.
- Blokowanie komunikacji: Brak funkcji. Jedyne co jest dostępne, to ustalanie zachowania dla konferencji (ignorowanie / automatyczne akceptowanie).
- Blokowanie wybranych użytkowników: Nie ma takiej możliwości.
- Cenzura Gadu ("Pokazuj linki od nieznajomych"): Brak opcji sterującej.
- Niewidzialność: Jest tylko ogólny status Niewidoczny. Nie ma możliwości wdrożenia selektywnej niewidzialności względem kontaktów lub ich grupy. Ogólny niewidoczny działa różnie.
Z Jabber/XMPP jest jak zwykle problem. Nie obsługuje także statusu niewidocznego na kontach Google Talk, pomimo obecności złudnej opcji w menu. Kolejna ciekawostka to ustawianie niewidoczności dla ICQ .... to powoduje pojawienie się w drugim kliencie (ICQ 7) opisu "invisible" przy kontakcie, który właśnie niby przeszedł na offline .... Nie trzeba być geniuszem, by wykryć niewidocznego.

Uwaga: Status Niewidoczny versus Jabber/XMPP = W tym przypadku nie działa on wcale. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Status: Komunikator dysponuje tylko 4 statusami. Brak rzeczywistej kompatybilności z liczbą stanów w oryginałach, każda sieć ma po 4. Ciut inaczej z długością opisu: obsługuje długi opis dla sieci Gadu tzn. 256 znaków. Dla reszty sieci .... cóż .... hece z obliczeniami, ale nie wygląda na pełną obsługę. Status z opisem można ustawić zbiorczo dla wszystkich kont za jednym podejściem, lub dla każdego z kont sieciowych z osobna. Komunikator umożliwia skonfigurowanie domyślnego stanu początkowego dla wszystkich sieci, lub przywracanie ostatnio używanego statusu po zalogowaniu.
Brak funkcji szablonów / menedżera statusów. Nie ma możliwości synchronizacji muzycznej opisu. W opisie zachodzi zjawisko znane z komunikatorów lubiących się reklamować, tzn. wstawiany "gotowy" opis lokalizacyjny:

Dołączona grafika

Auto-away / Idle: Jedynym ustawieniem jest "Automatyczne zaraz wracam", z definicją po ilu minutach ma nastąpić przejście na taki stan, oraz opcjonalnym opisem własnym.

Avatar: Ustawiany przez klik w domyślne pole w nagłówku listy kontaktów. Wygląda na to, że ustawianie obrazu identyfikacyjnego jest tylko dla sieci własnej mytribe. Formaty: BMP, JPEG, GIF, PNG. Limit 5MB.


Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Tak, są wyświetlane, po kliknięciu w kontakt ujawnia się panel z obrazem. Są obsługiwane avatary: mytribe, Gadu, Tlen, ICQ, AIM, Yahoo, Google Talk. Nie wygląda jednak na to, by istniało wsparcie dla avatarów XMPP.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane na liście. Brak jakichkolwiek funkcji sterujących. Opisy pionowe mogą być w taki sposób widoczne bezpośrednio na liście. URL w opisach jest rozformatowane i brak opcji umożliwiającej bezpośrednie otworzenie linków.
- Ikony sieciowe: po zaznaczeniu kontaktu ikona komunikatora pod avatarem.
- Oznaczenia dodatkowe: Nie zauważyłam. No jest liczba w nawiasach np. (2) dla oznaczenia powielenia kontaktu (ten sam nick występuje wielokrotnie na liście) lub grupy. Marker raczej natury antykolizyjnej, aniżeli jakieś przesprytne "scalanie".
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": Pierwociny metakontaktów. Obsługa mało intuicyjna. Proces konstrukcyjny opiera się na wejściu w Edycję kontaktu i ręczne przypisanie mu alternatywnych loginów komunikatorów, którym można ustalić kolejność. Wynikowo w widoku wg grup (patrz na ustęp Filtrowanie widoku) kontakt jest przedstawiamy z cechami komunikatora nadrzędnego, pod avatarem ma zbiór ikonek swoich komunikatorów uruchamiających okno rozmowy w danej sieci kontaktu, zaś w menu kontekstowym pojawia się menu komunikacji dodatkowych sieci. W widoku wg sieci kontakt jest "rozbijany".
Mechanizm dziwaczny, albo ja nie rozumiem jak to działa - "metakontakt" jest możliwy do stworzenia, jeśli alternatywny login kontaktu nie występuje jeszcze na liście kontaktów jako osobny użytkownik ( :D ), w przeciwnym wypadku przypisanie komunikatora do kontaktu wyrzuca błąd o istnieniu już takiego użytkownika. Czyli: mając na liście dwa kontakty nie można ich połączyć w sposób bezpośredni, w pierwszej kolejności należy usunąć z listy jedno z wcieleń, by móc je następnie dodać w Edycji ostałego się wcielenia.....

- Tworzenie grup: "Na czysto" przez stosowną opcję z poziomu menu Komunikatory, lecz nie przy dodawaniu kontaktu (wtedy można wybrać już istniejącą). Z prawokliku na grupę pozyskamy typowe menu udostępniające usuwanie / dodawanie / zmianę nazwy. Przynależność kontaktu do danej grupy jest konfigurowana w opcji Edytuj danego użytkownika. Kontakt może należeć równocześnie do kilku grup.
mytribe versus import oryginalnych grup innych komunikatorów: zachodzi to zjawisko dla Gadu, dla reszty importowanie z ominięciem tych struktur. Są czynione także niepożądane zmiany na serwerze ICQ - każde zalogowanie na ICQ z poziomu mytribe powoduje powstanie grupy o nazwie numeru konta ze zduplikowanym zestawem całej listy kontaktów, a efekt ten widać dopiero po zalogowaniu na oryginalnego klienta ICQ.
- Grupy predefiniowane: "Pozostali" (wrzucanie do jednego worka wszystkich użytkowników nie przydzielonych ręcznie do własnych grup), "Grupa tymczasowa" (zbierająca sesyjnie użytkowników spoza listy), "Tribes" (jeśli dołączono do pokojów rozmów na serwerze mytribe).
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Wykonywane w sposób automatyczny podług statusu. Nie ma żadnej konfiguracji wpływającej na zmianę domyślnego zachowania. Kolejność grup można zmienić przez przeciąganie.
- Filtrowanie widoku: Istnieje prosta możliwość przestawienia formy listy między widokiem Grupy a Sieci (są tworzone sztuczne grupy o nazwie sieci), poprzez klik w spodnią adnotację listy kontaktów. Nie ma funkcji umożliwiających bardziej precyzyjne filtrowanie, np. ukrycie rozłączonych.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przy aktywnym oknie listy wpisanie początkowego znaku z klawiatury (lub skrót CTRL+F) inicjuje pokazanie się topornego pola wyszukiwarki.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Większość sieci nie potrzebuje tego. Wyjątkiem jest tu oczywiście Gadu. Komunikator przewiduje tylko jednostronną akcję, to znaczy import listy. Może się to odbyć z pliku (obsługuje format XML), jak i z serwera.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Tylko w katalogu mytribe.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
- Tooltip informacyjny: Sprowadzony tylko i wyłącznie do pokazywania opisu, a i to jest niedopracowane. Opisy pionowe są składane w jednej linii z tagiem <br>, a przy bardzo długim opisie można oczekiwać wyskoczenia poza ekran i niemożności odczytu całości.
- Dane kontaktu: Równie ubogie jak tooltip. Dane logowania + do ręcznego uzupełnienia imię, nazwisko, dwa numery telefonów.
Dołączona grafika Okno rozmowy:

- Karty: Okno rozmowy jest domyślnie rozwiązane w systemie kart. Przy udziale stosownej opcji można to rozbić na odrębne okna. Poza tym, okno pracujące już w systemie kart przez przeciągnij i upuść można przerabiać na osobne okna, a z tych z kolei z powrotem wpuszczać w system kat. Sama kolejność kart także może być zmieniona przez drag'n'drop.
- Emotikony: Obsługiwane. Jedna z większych "inwestycji" tego komunikatora. W konfiguracji danego konta sieciowego w ustawieniach zaawansowanych jest do wyboru 7 zestawów emotikonów, np. z GG7, Tlen6 lub Google Talk.
- Formatowanie tekstu: Brak.
- Sprawdzanie pisowni: Brak.
- URL / Obiekty specjalne: Jest tylko zwyczajna detekcja tradycyjnych linków (nie wyczuwa jednak adresów e-mail / linków FTP).


Archiwizacja rozmów:
Archiwum przeglądane w trybie zbiorczym z poziomu opcji w menu Komunikatory, lub względem konkretnego kontaktu z poziomu menu listy kontaktów. Posiada podział wg Kontaktów / Konferencji / SMS / Plików. Konstrukcja uboga, jest dostępna tylko prosta wyszukiwarka, która w ustawieniu wg opcji "zaawansowanych" co najwyżej pozwoli zawęzić przeszukiwanie do wybranych tematów korespondujących do podziału archiwum. Archiwum zapisuje wiadomości z uwzględnieniem oryginalnych URL i graficznych emotek. Można eksportować do HTML. Brak opcji kompaktowania.
Konfiguracja archiwum zlokalizowana w ustawieniach Profilu przewiduje: decyzję o w(y)łączeniu archiwum lub typie zapisywanych treści (rozmowy, zmiany własnych opisów, konferencje, SMS, nazwy wysłanych plików).
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Przypadek klasycznego komunikatora, czyli strona dźwiękowa + powiadomienia wizualne. Konfiguracja dźwiękowa jest sprowadzona do zestawu wg typu zadania, czyli po jednym: dźwięk komunikatora, dźwięk poczty, dźwięk społeczności, dźwięk RSS, dźwięk blogów. Domyślny dźwięk danego zdarzenia można zamienić innym spośród 4 proponowanych WAV, nie ma jednak możliwości indywidualnego wyboru własnego pliku dźwiękowego. Reakcje dźwiękowe można wyłączyć selektywnie, lub wykorzystać opcję zbiorczej deaktywacji wszystkich dźwięków. Podobnie rzecz się ma z powiadomieniami graficznymi: po jednym dla danego typu komunikacji, z możliwością indywidualnego lub zbiorczego wyłączenia, brak konfiguracji regulującej detalikę (typu czas zaniku / pozycja etc)..
Redukcję wszelkich powiadomień można wykonać z palca przez klik w ikonkę umieszczoną w prawym dolnym narożniku listy kontaktów.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Prócz techniki OSD, na samej liście kontaktów nowe zdarzenia z serwisów społecznościowych / poczty etc. są oznaczane ikoną gwiazdki:

Dołączona grafika

Jeśli rzecz o powiadomieniach z serwisów społecznościowych, nie ma możliwości wybrania rodzaju powiadomień z danego serwisu czy określania innych konfiguracji. W zasadzie zachodzi tu tylko surowy odbiór hurtowy i tyle.


Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadamianie o pisaniu dla sieci Tlen/ICQ/AIM/Yahoo/XMPP (przetestowane na linii z oryginalnym Google Talk + AQQ + Gajim + Jabbim), lecz nie Gadu. Brak opcji decyzyjnej o przesyłaniu tej informacji. Zdarzenie jest przedstawiane wg "wzornika" Skype, poprzez latający pisak w oknie:

Dołączona grafika


Proszenie o uwagę: Brak funkcji. Aczkolwiek poniewierają się tu jakieś nie zdeaktywowane mechanizmy biblioteki LibPurple. Mytribe przedstawia się drugiej stronie jako klient z większymi możliwościami niż to sugeruje. Otóż Yahoo Messenger (buzz) i AQQ (attention) wykrywają mytribe jako "kompatybilnego" klienta, pokazując dlań czynną opcję wysyłania takich alertów. mytribe potrafi to odebrać jedynie na poziomie tekstowej i nawet niespolszczonej wiadomości "Użytkownik X has buzzed you".


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

mytribe ubiera się we własną skórę nie integrującą się z natywnymi stylami systemowymi i bez możliwości edycyjnych. Całość słaba, choć w komentarzach widzę, że niektórym to bardzo przypadło do gustu ... Na chwilę obecną brak jakichkolwiek możliwości pobrania alternatyw, choć jest to przewidywane. Powody prozaiczne: brak zasobów.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Nie jest obsługiwana.


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika KONSOLE: Nie należy się tego spodziewać w programie o takim profilowaniu....


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Wszystko w jednym miejscu
- W teorii: dobry tok rozumowania dla łamania monopolu (wabiki w postaci silnych haseł)
- Możliwość redukcji modułów do uzyskania prawie czystego komunikatora
- Banalnie prosty, "z automatu"
- Wieloplatformowy


-

- Wszystko w jednym miejscu
- W praktyce: cel widoczny, kolejna niepotrzebna sieć i powróz z obowiązkiem rejestracyjnym
- Pozorne bogactwo, w ilość a nie jakość
- Niedopracowana obsługa protokołów komunikacji IM / Częściowa obsługa protokołu GG8 / Czeskie filmy na XMPP
- IM: brak mechanizmów filtrowania komunikacji, spartaczone "metakontakty"
- Serwisy poboczne: powierzchownie, mało udany styl formatowania treści, toporny browser
- Słaba konfiguracja i personifikacja
- Dyletancka nuta w interfejsie graficznym (a tenże cukierkowy = kwestie gustu)
- Fatalne statystyki z menedżera zadań (wycisk procesora i pamięci, aż 4 procesy) i niska stabilność
- Gadu-podobna ingerencja w status osobisty
- Majaczą reklamy na horyzoncie ....

Werdykt końcowy: Blichtr. Lipa. Model dla użytkownika o prostych potrzebach (jem i wypróżniam się), z piaskownicy Gadu i podobnych ekosystemów.

. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik picasso edytował ten post 09 05 2010 - 23:04


#45 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 14 01 2010 - 19:25

Multikomunikatory przez WWW
Dołączona grafika

Meebo

Strona domowa: http://www.meebo.com/

Dołączona grafika Jabber/XMPP, Dołączona grafika Google Talk, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, Dołączona grafika MySpaceIM, Dołączona grafika Facebook Chat

Meebo - Serwis online udostępniający multikomunikator na Ajaxowej planszy z mobilnymi elementami. Wyjściową bazą dla obsługi sieciowej jest biblioteka libpurple (patrz na: Pidgin). Meebo oferuje i komunikację spoza protokołów, czyli czat audio-video za pośrednictwem zintegrowanego webowego systemu Tokbox, przesyłanie plików czy gry. W puli są dostępne trzy stany: Available (dostępny), Away (oddalony / z kilkoma predefiniowanymi opisami) oraz Invisible (niewidoczny). Ten ostatni nie jest dostępny dla kont Jabber/XMPP, Google Talk i Facebook. Po zalogowaniu na konkretne konto sieciowe jest wykonywane automatyczne pobieranie list z serwera. Lista kontaktów respektuje podziały grupowe i umożliwia ręczną organizację. Ustawienia IM (dla wszystkich kont) mają w puli: odgrywanie dźwięku, osobno dla wysyłu i odbioru wiadomości, pokazywanie emotikon w wiadomościach. Możliwa zmiana wyglądu planszy, wybór innego koloru lub podstawienie jako tapety jednego ze zdjęć proponowanego przez serwis Meebo. Bliższe szczegóły użytkowe znajdziecie w supporcie.
Rejestracja jest opcjonalna. Założenie konta w Meebo umożliwi "podwiązanie" loginów innych sieci do identyfikatora Meebo, wg zasady: jedno logowanie, wszystko dostępne. Konto pozwoli również zapamiętać personalizowane ustawienia komunikatora, uaktywni przesyłanie plików i archiwizację rozmów oraz ustawianie avatara Meebo, a także udostępni widżety komunikacyjne do osadzania na stronach www. Rejestracja ta nie jest jednak wymagana i można się logować do wybranych sieci IM od razu bez żadnych dodatkowych kroków (tracąc jednak benefity trwałego zapisu konfiguracji). Występują w przyrodzie różne dodatki mające na celu lepszą integrację, takie jak: Meebo Notifier czy rozszerzenie Firefoxa Meebo.

.... opis w budowie ....


Dołączona grafika

Tokonda

Strona domowa: http://www.tokonda.pl/

Dołączona grafika Tokonda, Dołączona grafika Gadu-Gadu, Dołączona grafika Tlen.pl, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Jabber/XMPP, Dołączona grafika Google Talk, Dołączona grafika Facebook Chat

Tokonda - Polski darmowy multikomunikator pracujący przez przeglądarkę internetową. Interfejs rozwiązany w technice Ajax. Rodzaj onlinowego desktopu na którym jest dostępny komunikator oraz różne dodatki (sudoku, wiadomości RSS, translator, widżety, Twitter). System działa przez własną sieć (uprzywilejowaną), reszta to charakter satelity. By móc korzystać z Tokondy, jest wymagana rejestracja (przy udziale adresu e-mail na który przyjdzie link aktywacyjny), a przed kupowaniem kota w worku można przetestować system w trybie demo. Pierwsze uruchomienie komunikatora wywołuje kreator kont sieciowych, w którym wypełniamy stosownymi loginami. Na tym etapie uruchamia się importer list kontaktów z serwerów, z podglądem jakie kontakty/grupy zostaną dodane. To się nie dzieje dla Gadu, musi zostać ręcznie podany plik z kontaktami. Problem jest i z MSN, ładny komunikat o braku kontaktów i grup do importu, a po zalogowaniu jednak niby pobiera dane z serwera, ale z pominięciem grup + wszystkie kontakty są oznaczone jako [tymczasowe].
Komunikator obsługuje rozmowy audio-video na linii Tokonda<>Tokanda, a dla pozostałych sieci tryb tekstowy komunikacji. W puli zredukowana liczba 4 stanów dla większości z sieci, z wyjątkiem (na szczęście) Jabber i Google Talk (3 stany, brak obsługi niewidoczności) oraz Facebook (2 stany). Występuje tu coś w rodzaju metakontaktów, wykonalnych ręcznie w edycji kontaktu, bądź też przez zbiorowe zaznaczenie kontaktów i bezpośredni wybór ujawnionej wtedy zielonej ikony Dołączona grafika. Obecny zarządca grup pozwalający na: wyłączenie wyświetlania grup, spięcie użytkowników niedostępnych we wspólnej grupie, edycję układu. Okno rozmowy nie pracuje w systemie kart. W puli bajery takie jak Live Avatary i emotki. Ustawienia komunikatora Tokonda przewidują: sortowanie kontaktów wg statusu, włączenie dźwięku, listę ignorowanych, zapis historii (jest gromadzona na serwerze Tokondy) oraz konfigurację tożsamości w sieci Tokonda (wizytówka i avatar, upload pliku z dysku lub cyknięcie zdjęcia z kamerki internetowej). Dużo picu. Mało praktycznej obsługi sieciowej.

Sumaryczna obsługa Gadu bardzo podstawowa i ogranicza się do wsparcie starego protokołu niezgodnego z GG8/GG10. Różne problemy, np. nie udało mi się w ogóle zaimportować kontaktów z pliku TXT/XML (zawias na "logowaniu do sieci"), a "Live Avatary" (w istocie przesyłanie obrazków) zwracają komunikat "Live Avatar działa jedynie dla protokołu GG i TOKONDA" .... przy rozmowie po protokole GG (klient docelowy GG10).

Dołączona grafikaImo.im

Strona domowa: https://imo.im/

Dołączona grafika Google Talk, Dołączona grafika ICQ, Dołączona grafika AIM, Dołączona grafika MSN, Dołączona grafika Yahoo!, Dołączona grafika MySpaceIM, Dołączona grafika Facebook Chat, Dołączona grafika Skype

Imo - Webowy komunikator dostępny bez rejestracji. To rozwiązanie charakteryzuje się dodatkami typu rozmowy audio-video oraz tablica rysunkowa. Popatrzcie także na opis Skype i sekcję "alternatywne klienty".

.... opis w budowie ....Inne rozwiązania (nie sprawdzane przeze mnie): Webuzz / eBuddy / Chatab / Instant-t Express Web IM / ILoveIMUżytkownik picasso edytował ten post 12 05 2010 - 09:33

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych