Skocz do zawartości


tablety.pl
* * * * * 1 głosy

Darmowe komunikatory internetowe
 • Zamknięty Temat jest zamknięty
49 odpowiedzi w tym temacie

#46 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 15 01 2010 - 04:45

Inne komunikatory

Dołączona grafika Dołączona grafika#47 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 15 01 2010 - 04:45

Dołączona grafika

Skype

Strona domowa: http://www.skype.com/
Strona Onetu: http://skype.onet.pl/

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7, Linux, Mac OS X
Licencja: freeware


Skype - Komunikator VOIP, udostępniający darmowe rozmowy audio-video we własnej sieci oraz płatną telefonię. Funkcjonalność główną uzupełnia podstawowy IM, o niezbyt rozwiniętej postaci, w końcu to tylko uzupełnienie komunikacyjne. Skype działa w oparciu o autorski zamknięty protokół, z metodologią P2P (a nie typową relacją klient-serwer). Mówiąc krótko: Skype jest kompatybilny tylko sam ze sobą.
Na oficjalnej stronie Skype jest wersja domowa dla użytkowników Windows oraz inne edycje komunikatora: Skype Business dla firm, na alternatywne platformy oraz telefony komórkowe. Natomiast wersja Onetowska tylko tyle się różni, iż jest "bardziej przystosowana do polskich warunków" (płatności) i ma brandowanie Onetu. Instalator dla Windows jest opakowany w system online, tzn. ze strony jest pobierany tylko launcher, który po uruchomieniu musi ściągnąć komponenty Skype. Instalator typu "offline" (SkypeSetupFull.exe) jest możliwy do pobrania podczas nastąpienia błędu procesu ściągania lub z adresu:

http://www.skype.com/go/getskype-fullOpis na podstawie wersji Skype 4.2.0.166 [2010-05-10]


. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika Skype

. . . . . . . . . . . . . .Dołączona grafika Poszerzanie funkcjonalności:

Skype obsługuje system dodatków i posiada ich menedżera. W propozycji są zarówno rozwiązania darmowe jak i komercyjne. Baza dodatków także do wglądu na stronie Extras (projekt został jednak zamknięty = info).


Dołączona grafika Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Oficjalnie nie. Nieoficjalnie można znaleźć na google instrukcje przeróbki ręcznej (klik / klik) oraz gotową edycję tego rodzaju bez nielegalnej redystrybucji plików Skype (klik). Jednakże czyste portable to nie jest (klik).
- Poligamia: Multi-uruchomienie wielu Skypów w tym samym czasie odbywa się przez parametr /secondary. Dla ułatwienia można sobie stworzyć skrót. Dla jeszcze większego ułatwienia zaopatrzyć się w dodatek SkypeLauncher.


Dołączona grafika Formy komunikacji:

- Rozmowy głosowe i video
- Rozmowy tekstowe
- Konferencje audio (max 25) + tekstowe (max 200)
- Przesyłanie plików dowolnego rozmiaru
- Współdzielenie ekranu (pełny obszar lub jego fragment)
- Przesyłanie listy kontaktów
- (Płatne) połączenia na telefony stacjonarne i komórkowe, oraz wysyłanie SMS (SkypeOut)
- (Płatny) własny numer internetowy (SkypeIn)
- (Płatna) poczta głosowa (informacje)

Poprzez system dodatków możliwe wprowadzenie też tablicy rysunkowej (WhiteBoardMeeting) czy automatycznej sekretarki (Pamela Basic / KishKish SAM).


Dołączona grafika Prywatność i bezpieczeństwo:

- Szyfrowanie wszystkich rozmów i wiadomości błyskawicznych
- System autoryzacji: Wbudowany system autoryzacji i kontrola nad oglądaniem statusu / dodawaniem do listy kontaktów. W menu kontekstowym jest związana z tą mechaniką opcja "Poproś o szczegółowe dane" (widoczna tylko dla kontaktów od których nie otrzymaliśmy autoryzacji)
- Blokowanie komunikacji: Opcje prywatności przewidują ogólne ustawienia zezwolenia na kontakt wszystkim lub tylko użytkownikom z listy kontaktów. Ustawienia zaawansowane precyzują dokładniej przyjmowanie rozmów (od wszystkich / tylko od znajomych), przyjmowanie czatów (od wszystkich / tylko od znajomych), automatyczne odbieranie video i współdzielenia (od wszystkich / tylko od znajomych / brak odbioru), a także pokazywanie posiadania kamery (tylko dla znajomych lub brak pokazywania)
- Blokowanie wybranych użytkowników: Do wykonania z poziomu menu kontekstowego, z opcjonalnym zgłaszaniem nadużycia. W opcjach jest dostępna prosta lista zablokowanych.
- Niewidoczność: Jest ogólny status Niewidoczny, nie można realizować selektywnej niewidzialności względem wybranego kontaktu.
- Dostępne także opcje pozwolenia na pokazywanie statusu na www i (nie)akceptowania ciasteczek Skype w przeglądarce.


Dołączona grafika Status / zdarzenia osobiste:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Status: W zestawie 5 statusów. Można wprowadzić opis (akceptowane też emotki / URL), jego długość wygląda na 200 znaków. Rozszerzony kreator opisu uzyskany z dodatku Pamela Basic, który udostępnia formatowanie (wraz z podglądem HTML), czy też zapis / ładowanie opisu z pliku. Synchronizowanie opisu z muzyką lub innymi obiektami tylko przez zewnętrzne dodatki (np. Moodsongs / On Air / Geostatus). Dodatkowym elementem wyrażania stanu jest wstawianie video do opisu. Funkcja ta jest ograniczona jedynie do produkcji z Dailymotion i Metacafe, nie można konfigurować innych serwisów ani dodać wideo z dysku twardego.

Dołączona grafika

Auto-away / Idle: Skype dysponuje tylko jedną opcją, tzn. zmianą statusu na "Zaraz wracam" po nieaktywności przez X minut. Dalsza automatyzacja z dodatków zewnętrznych: Pamela Basic (auto-zmiany statusów przy rozpoczęciu rozmowy / w trakcie jej trwania, autoresponder) / In A Call.

Avatar: Ustawiany przez klik w stosowne pole listy kontaktów. Do dyspozycji jest gotowa biblioteka obrazów Skype, ładowanie pliku graficznego z dysku twardego (w formatach BMP / JPG / PNG / SKYPE), oraz tworzenie zdjęcia na podstawie kamerki internetowej. Badziewiasty element towarzyszący to tworzenie online wirtualnej postaci WeeMee, trend charakterystyczny dla wszystkich komunikatorów monopolistycznych.
Dołączona grafika Lista kontaktów:

Dołączona grafika


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Brak wsparcia dla wyświetlania na liście (pomimo iż avatary jako takie są elementem Skype i są pokazywane w oknie detali kontaktu)
- Statusy opisowe: Są wyświetlane jednoliniowo przy nicku. Brak konfiguracji. URL i emotikony są rozformatowane, oryginalna postać do podglądnięcia w panelu / profilu użytkownika.
- Oznaczenia dodatkowe: Grafiki statusów oznajmiają z jakim typem kontaktu mamy do czynienia, plus dla blokowanych.
-----------------------------------------------

Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": Fabrycznie stoi Skype Test Call Service (echo123), czyli tester dźwięku. Możliwość dodania na listę rozmowy grupowej jako stałego kontaktu wznawiającego rozmowę między tymi samymi osobami.
- Tworzenie grup: W Skype jest inna nomenklatura. "Grupa" występuje w znaczeniu "rozmowy grupowej", natomiast segregowanie użytkowników na liście jest oznaczone jako "kategoria". Kategorie nie są wyświetlane w tradycyjnym pojęciu piętrowym wprost na liście, lecz poprzez rozwijalne menu, z którego można wybrać przegląd określonej kategorii. Kontakty przynależne do innych kategorii niż przeglądana są przedstawiane w sekcji Pozostałe kontakty, i to stąd przez przeciąganie można ulokować użytkownika w otworzonej kategorii. Podczas usuwania danej kategorii kontakty w niej zawarte nie są automatycznie usuwane, tylko przenoszone do widoku "Wszystkie kontakty".
- Kategorie predefiniowane: Wszystkie kontakty, Kontakty Skype, Numery Telefonów, Prośby do / od nowych kontaktów, Niepogrupowane. Kategorie te są nieusuwalne, a kontakty sklasyfikowane w określony sposób przez Skype nie mogą zostać przeniesione między predefiniowanymi.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Wg nazwy lub statusu.
- Filtrowanie widoku: Można ukryć kontakty niepodłączone, niepodłączone z aktywnym przekazywaniem rozmowy, lub te które nie udostępniły szczegółowych danych. Jest opcja wyłączenia kategorii, co i tak nie wpływa na radykalną odmianę listy - widok wygląda tak samo jak przeglądanie listy w kategorii Wszystkie kontakty.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Do tego służy pasek wyszukiwarki w oknie kontaktów.
-----------------------------------------------

Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Lista jest na serwerze. Opcjonalnie listę kontaktów można zapisać do pliku *.vcf.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Tak. Via Katalog lub import kontaktów z usług pocztowych i ich zapraszanie na Skype.
-----------------------------------------------

Dane kontaktu:
Tooltipów nie ma. Z poziomu menu kontekstowego / panelu w oknie rozmowy można przeglądnąć profil użytkownika. Dane te są niemodyfikowalne i bez możliwości czynienia notatek. Rozszerzenie funkcji wchodzi z extras - są to rozwiązania komercyjne.
Dołączona grafika Okno rozmowy IM:

- Karty: Nie. W ustawieniu wg wyglądu domyślnego okna kowersacji z użytkownikami są "podmieniane" w prawym panelu. W ustawieniu na wygląd kompaktowy następuje rozdzielenie tego na osobne okna użytkowników.
- Emotikony: Obsługiwane, jeden zestaw bez funkcji wymiennych. Emotikony można wyłączyć.
- Formatowanie tekstu: Brak.
- Sprawdzanie pisowni: Brak.
- URL / Obiekty specjalne: Tradycyjny wykrywacz linków.
- Komendy: W czatach grupowych możliwe stosowanie określonych IRC-podobnych poleceń typu /me czy administrowanie konwersacją, której jesteśmy twórcami. Do wglądu: spis.

Ciekawostką Skype jest możliwość wpływu na wiadomość błyskawiczną już po jej wysłaniu. Z prawokliku na wiadomość w oknie rozmowy są udostępniane opcje edycji lub usuwania wiadomości.


Archiwizacja rozmów:
Historia przeglądana wprost z okna listy w karcie Konwersacje. Wertowana przy udziale filtrów: wszystkie zdarzenia, wszystkie rozmowy, nieodebrane rozmowy, rozmowy przychodzące / wychodzące, wiadomości głosowe, pliki wysłane / otrzymane, kontakty wysłane / otrzymane, wiadomości, wiadomości SMS. Zaznaczony obiekt można poddać szukaniu przez CTRL+F, oznaczyć jako nieprzeczytany albo usunąć z Konwersacji. W konfiguracji prywatności dostępna regulacja czasu przetrzymywania historii oraz jej wyczyszczenie.
Dodatkowa możliwość spoza funkcji aplikacji to wykorzystanie darmowych serwisów online Dexrex, IM-History czy też płatne zgranie czatów do Gmail via G-Recorder.
Dołączona grafika System powiadomień:

Notyfikacje: Program posiada wbudowany cały zestaw dźwiękowy umożliwiający wybór które zdarzenia mają być tak notowane oraz za pomocą którego dźwięku (załączone w programie lub własne importy formatów *.WAV i *.SKYPE). Wszystkie dźwięki można wyciszyć.
Powiadomienia graficzne nad zasobnikiem można włączyć dla takich zdarzeń kontaktów jak: pojawił się, odłączył się, rozpoczyna z nami czat, wysyła plik, prosi o szczegółowe dane, zostawił wiadomość głosową, obchodzi urodziny, wysyła nam kontakty. Po przejściu na status "Nie przeszkadzać" powiadomienia są niwelowane.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

W oknie głównym programu wszelkie powiadomienia o zdarzeniach są prezentowane przez liczbę na belce tytułowej okna oraz przez miganie / podświetlanie karty Konwersacje (z liczbą zaistniałych zdarzeń), a na liście kontaktów pojawia się pomarańczowe oznaczenie od których kontaktów pochodzi zdarzenie (podobne w historii).

Dołączona grafika


Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową IM): Obsługuje powiadomienie o pisaniu. Przedstawiane w oknie rozmów błyskawicznych w postaci animowanego pisaka. Przekaz tej informacji z naszej strony można wyłączyć.

Dołączona grafika


Proszenie o uwagę: Brak takich funkcji.


Dołączona grafika Interfejs graficzny:

Opcje umożliwiają jedynie zmianę stylu okna między Skype a klasycznym Windows. Brak funkcji wpływu na elementy oraz brak obsługi skórek.


Dołączona grafika Integracja z Paskiem Zadań Windows 7:

Od wersji Skype 4.2 taka obsługa jest wprowadzona. Skype obsługuje listę szybkiego dostępu grupującą zadania: ustawianie statusów, przekazywanie rozmów i Skype Access. Ponadto jest obsługa ikon overlay na przycisku, sygnalizujących liczbę nowych wiadomości.

Dołączona grafika. . . . . . . . . . . . . .

+

- Podstawowy zamiennik dla Gadu-Padu :)
- Nieskomplikowany twór
- Edycja wiadomości
- Wieloplatformowy
- Po polsku


-

- Nastawienie komercyjne
- Zintegrowane śmieci i zbędniki
- Jednosieciowość
- Brak modularności, elastyki, obszernej konfiguracji
- Udziwniony interfejs z pogranicza karykatury (kwestie gustu)
- Instalator trybu online
- Wydany na platformy mobilne, a zabrakło mobilności dla Windows

Werdykt końcowy: Skype to Skype. Jedzie na swojej opinii i milionach użytkowników. I nic na to nie poradzimy.


. . . . . . . . . . . . . .

Dołączona grafika

Alternatywne klienty

Nie ma takiego zjawiska dla Windows (nie licząc MySpaceIM). Niezależną obsługę sieci / usług Skype posiadają tylko niektóre komunikatory mobilne (Nimbuzz / Fring / TruPhone / Yeigo / iSkoot for Skype). Obsługa sieci Skype w komunikatorach Windows to jedynie emulacja = oczywiście oryginalny Skype musi być w systemie zainstalowany. Dany komunikator deklarujący "obsługę" działa po prostu jak "nakładka". Takie rozwiązanie oferują wtyczki do opisanych wcześniej komunikatorów: Magik Communicator, Miranda, Pidgin, Trillian, Evermotion. Aktywowanie tego w wybranym komunikatorze owocuje zgłoszeniem w Skype o próbie dostępu, z zatwierdzeniem przełączenia Skype na tryb cichy. Kontrolowanie tych zachowań znajduje się w opcjach Skype > Zaawansowane > Zarządzaj dostępem innych programów do Skype.

Dołączona grafika

Natomiast jest taki darmowy i nie wymagający rejestracji serwis online deklarujący obsługę sieci Skype - Imo.im, udostępniający rozmowy głosowe + tekstowe z poziomu przeglądarki internetowej. Kulawe to, ale nawet działa. To właśnie na nim próbuje bazować wtyczka do WTW (takie próby były też przy Mirandzie: klik).

Dołączona grafika Imo.im

Dołączona grafikaUżytkownik picasso edytował ten post 11 05 2010 - 22:25


#48 Sosek

Sosek

  Very Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 1558 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Bielanbyn

Napisano 15 01 2010 - 04:46

Dołączona grafika

ooVoo

Strona domowa: http://www.oovoo.com/

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7, Mac OS X
Licencja: freeware (oficjalnie)


ooVoo - to najprościej mówiąc, klon Skype. Pytanie tylko, czy próba poprawiania czegoś co jest uznawane za wzór dla innych może przynieść pozytywny skutek.
Podobnie jak Skype, program umożliwia prowadzenie videorozmów, standardowego pisania wiadomości, przesyłania plików, VoIP. Tyle że główny nacisk położony został przede wszystkim na videorozmowy.
Co to oznacza:
- po pierwsze bardzo dużo możliwości konfigurowania jakości transmisji, poprzez ustawienia jakości dźwięku czy obrazu oraz prędkości transmisji (ilość FPP).
- videokonferencje, w tej chwili max 6 osób, ale to i tak 3 razy więcej niż w skype :)
- możliwość sporządzania zrzutów ekranowych oraz rejestrowania videorozmów
- możliwość sporządzania videowiadomości i przesyłania ich np. na adres mailowy
- możliwość stosowania dodatkowych efektów transmisji
- możliwość przesłania materiału nagranego programem na portale społecznościowe myspace czy facebook
W mojej ocenie: Skype może się schować - to pierwszy program który umożliwił mi komfortową rozmowę z moją połówką, która ma łącze 128kb/sec. W skype wchodził w grę albo głos, albo obraz. Jakość przesyłanego obrazu i głosu jest niegorsza niż w skype.
Jak reszta?
Wygląda, że program bez problemu radzi sobie z przesyłaniem plików pomiędzy użytkownikami za NATem (przetestowane w praktyce). Plik wysyłany jest pierwotnie prawdopodobnie na serwer i następnie do docelowego użytkownika. Ograniczenia: plik max 25 MB, maksymalnie 20 jednoczesnych transferów do różnych osób.
VoIP bardzo skromnie - komórki i stacjonarne tylko w USA i Kanadzie, i tylko w Windows.

Pełna funkcjonalność programu dostępna jest po uiszczeniu opłaty - max 15$ miesięcznie (w tej kwocie rozmowy VoIP są nielimitowane).

. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: Dołączona grafika ooVoo

. . . . . . . . . . . . . .


Cechy kluczowe programu:

* Freeware (ale tak na prawdę za pełną, maksymalną funkcjonalność trzeba płacić)
* Prostota obsługi i szybkość działania, wygląd nieco zbliżony do skype
* Tekstowe konferencje wieloosobowe
* Bezpłatne rozmowy głosowe
* Przesyłanie plików pomiędzy użytkownikami (obsługa NATowców)
* Graficzny interfejs (skórki). . . . . . . . . . . . . .

+

- brak reklam
- bardzo dobra jakość videorozmów
- możliwość sporządzania videowiadomości i wysyłania ich np. na maila
- możliwość zsynchronizowania z listą kontaktów MS Office, Gmail i wielu wielu innych. Wykrywanie na podstawie pobranych kontaktów innych użytkowników programu
- videochat z max 3ma rozmówcami (z sześcioma przy miesięcznej opłacie abonamentowej)
- możliwość wpływania na jakość videorozmów
- możliwość udziału w videokonferencji przez osoby nie mające kamerki (mają wtedy podgląd na pozostałe osoby)
- różne opcje podglądu videokonferencji - w Windows możliwość sprowadzenia okna rozmowy do postaci sidebaru (na wzór sidebaru z WinVista)
- wizualnie podobny do skype, bardzo prosty w obsłudze
- nieskomplikowane, przejrzyste menu (jak to produkt typowo amerykański)
- przesyłanie plików pomiędzy użytkownikami - także za NATem (max 25 MB, do 20 jednoczesnych transferów)
- nakładanie efektów video w czasie videorozmowy (podstawowe efekty, zaawansowane po uiszczeniu opłaty)
- płatne funkcje programu nie ograniczają w istotny sposób funkcjonalności - dalej jest to świetny videokomunikator umożliwiający videorozmowy na słabym łączu

-

- zamknięta sieć
- jako program typowo amerykański, wszystkie możliwości programu do wykorzystania tylko pod Windowsem
- jako program typowo amerykański, musi na siebie zarabiać. W związku z tym, aby: wysyłać videowiadomości dłuższe niż 1 minuta ale max do 5 minut, stosować więcej efektów graficznych, mieć możliwość prowadzenia jednoczesnej videokonferencji więcej niż 3 ale nie więcej niż 6 osób,
- skromne możliwości VoIP (tylko dwa kraje, choć lista innych jest - na tą chwilę nieaktywna)
- mało rozpowszechniony
- brak obsługi innych sieci
- zbędniki w instalatorze (montaż paska Yahoo oraz rekonfiguracja strony startowej na mystart.com)
- oczywisty brak wersji dla Linuxa
- wizualnie podobny do skypeDołączona grafika

#49 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 03 05 2010 - 13:42

Webowe komunikatory portali społecznościowychDołączona grafika

Facebook Chat

Strona domowa: http://www.facebook.com/

Facebook Chat - Wewnętrzny dodatek serwisu społecznościowego Facebook, komunikator działający w obrębie jego użytkowników, wymaga oczywiście posiadania konta Facebook. Automatycznie umieszczany na spodzie stron Facebook i nie ma możliwości jego trwałej likwidacji, ale dostępne przerabianie na odrębne okno pop-up. Interfejs mikro-komunikatora całkiem przyjemny, w tonach jakie znany z Gtalka. Dostępne są tylko rozmowy w parach, lecz nie konferencje wieloosobowe. Lista wyświetla zdjęcia użytkowników (opcjonalnie do wyłączenia), oraz oznacza ich stan wg dwóch wyróżników: Dołączona grafika (online) + Dołączona grafika (bezczynny). Umożliwia grupowanie znajomych i relokowanie ich metodą przeciągania. Względem grup dostępne manipulacje umożliwiające przejście na offline dla danej grupy sterowane ikoną Dołączona grafika (co w gruncie rzeczy działa jak symulacja niewidocznego), czy też wykluczenie grup z czata. Okno rozmowy obsługuje emotikony, na zasadzie znanej z Gtalk (brak menu, autodetekcja). Obecne powiadomienie o pisaniu Dołączona grafika oraz notyfikacje Dołączona grafika. Historia jest przetrzymywana w sposób niepermanentny (dodatkowy tip, zresztą wykorzystywany w pewnych rozszerzeniach Firefox). Dalsze szczegóły użytkowe są zlokalizowane w Centrum pomocy. Komunikator wyświetlany po polsku, jeśli taki język jest ustawiony na Facebook.
Facebook to zamknięty system pracujący w oparciu o modyfikację XMPP. Początkowo dostępny tylko przez portal własny, a od biedy przez sztukowane wtyczki do niektórych multikomunikatorów lub ich webowe odmiany. Aktualnie nastąpiło częściowe "otwarcie" polegające na przystosowaniu serwera chat.facebook.com do bezpośredniej obsługi w zewnętrznych klientach Jabber/XMPP, ale sam serwer nie dopuszcza dodawania użytkowników spoza sieci własnej. Z Facebook Chat można korzystać więc w komunikatorach z obsługą protokołu XMPP (dedykowanych klientach lub multikomunikatorach). Konfiguracja obsługi Facebook jest sprowadzona do prawidłowego wypełnienia pól: nazwa użytkownika i hasło zgodne z danymi logowania do serwisu Facebook, serwer chat.facebook.com, na porcie 5222, z wymogiem odznaczenia SSL/TLS (brak szyfrowania komunikacji). Identyfikator całościowy to nazwa użytkownika@chat.facebook.com. Obsługę czata FB ma także inna para kaloszy: ICQ + AIM. W sposób eksperymentalny jest ona aktywna w klonie WLM emesene.
Uwaga dodatkowa: Są limitacje. Facebook nie dopuszcza modyfikacji grup z poziomu innych klientów, co oznacza że użytkując wybrany komunikator do organizowania kontaktów Facebook to się nie uda (po przelogowaniu jak bumerang wrócą one jako luźne). Układ podziałów kontaktów należy sobie zbudować bezpośrednio na stronie Facebook. Po utworzeniu określonej Listy znajomych po przelogowaniu w komunikatorze grupa powinna się pokazać wg oczekiwań. Podobnie też, gdy chcemy wykluczyć określone kontakty z komunikatora, z poziomu serwisu Facebook można je przydzielić do grupy, która zostanie odznaczona w sekcji "Wyświetl te listy na czacie".

Istnieją także próby separowanego uruchamiania czatu, np. poprzez "sprzątanie" strony Facebook czy przeniesienie okna web do środowiska Pulpitu (Gabtastic).

Dołączona grafikaDołączona grafika

NKtalk

Strona domowa: http://nasza-klasa.pl/

NKtalk - Komunikator portalu Nasza-Klasa, stanowiący integralny składnik usług, działający tylko i wyłącznie za pośrednictwem strony portalu przy wykorzystaniu swojego konta na NK. To taka przeniesiona na polski teren plebejska "krzyżówka Facebook Chat z Gadu", o znacznie mniejszej sile rażenia. Komunikator jest opcjonalny, a jego w(y)łączanie można przeprowadzić będąc zalogowanym na swoim koncie NK z poziomu opcji Edytuj profil > Prywatność. Aktywny komunikator ładuje się na stronie w postaci przyklejonego do spodu okna paska narzędziowego, z poziomu którego jest dostępna lista znajomych, ustawianie statusu, dostęp do opcji konfiguracyjnych, otwieranie archiwum oraz zwijanie paska komunikatora do postaci miniaturowej. Są 4 statusy z możliwością ustawienia opisu. Lista kontaktów prezentuje w porządku alfabetycznym wszystkich znajomych z Naszej-Klasy, ale stosuje system różnicujący, którzy mają włączony komunikator (ikony dymków Dołączona grafika), a którzy nie i dopiero można ich zaprosić (ikony kropek). Lista mało mobilna, nie udostępnia opcji segregacji / wiązania w grupy etc. Jest tylko wyszukiwarka kontaktów, a po najechaniu na kontakt jego mini profil z funkcją inicjacji rozmowy lub wysyłania wiadomości i danymi kontaktu (zdjęcie / link do profilu i ... ekhm ... znajomo brzmiące "wysyłanie prezentów"). Okno rozmowy w standardzie ma minki. Konfiguracja dysponuje opcjami autoprzełączania NKtalk do nowej zakładki oraz wyłączenia minek / archiwizacji / dźwięku powiadomienia. Obsługa banalna, forma komunikatora zgrzebna (co niekoniecznie jest wadą w rozwiązaniu webowym), lukier-wygląd, syndromy chorobowe w postaci logo NKTalk w oknie rozmowy (to nie wygląda na decor tylko na podglebie pod baner reklamowy), brak obsługi dla Google Chrome.
Jest to także kolejna obcięta modyfikacja XMPP wpięta w sztywne ramy monopolu. W protokole XMPP działa chyba tylko przesyłanie wiadomości, a inne cechy rozwiązano autorsko. Na chwilę obecną obiekt całkowicie zamknięty, niczego innego nie obsługujący i w niczym innym nie obsługiwany. Otwarcie systemu to na razie pogłoski (klik). Podobno ma wyjść także wersji PC komunikatora.....

Dołączona grafikaDołączona grafika
Użytkownik picasso edytował ten post 12 05 2010 - 08:17


#50 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 07 05 2010 - 16:21

Dodany opis mytribe. W dalszej kolejności planuję dorzucić opis klienta XMPP: Vacuum IM (ma nawet spolszczenie).

[post na kasację]
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych