Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Pozycjonowanie i optymalizacja
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 barblask

barblask

  Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 637 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Skąd? Ja wiem skąd

Napisano 29 09 2005 - 23:39

Podstawy pozycjonowania i optymalizacji
Kilka rzeczy od których należy rozpocząć pozycjonowanie.

I
Wybór słowa kluczowego
Na samym początku zastanów się na jakie słowo/a(lub frazę/y) masz zamiar pozycjonować swoją stronę. Jeśli wybierzesz często wyszukiwane słowo przez internautów możesz liczyć na spore profity pod warunkiem, że znajdziesz się w czołówce. Ale znaleźć się w czołówce przy sporej konkurencji(bo zazwyczaj: często występujące słowo = częste pozycjonowanie na to słowo) jest trudniejsze, wymaga więcej pracy, wiadomości, czasu, doświadczenia...
Z drugiej strony im fraza mniej oblegana tym mniejszą oglądalność będzie tobie w stanie zapewnić. Złotym środkiem może się okazać optymalizja i pozycjonowanie strony na kilka słabszych słów, chyba, że czujesz się dość na siłach aby podołać trudniejszemu zadaniu i np. pozycjonować na kilka trudnych słów. Z reguły frazę łatwiej się pozycjonuje niż pojedyncze słowo.

Adres strony
Najlepiej aby wyglądał tak: www.słowokluczowe.pl . Czyli tylko słowo kluczowe w adresie i z .pl

Wiek strony
Im strona starsza tym lepiej. Zanim jeszcze zrobisz stronę już możesz ją założyć. Umieść na niej trochę tekstu z opisem strony itd.

II
Optymalizacja kodu strony
Bez znajomości podstaw tworzenia stron wiele nie zdziałasz, więc odsyłam do działu poświęconemu webmasteringowi. Dodatkowo powinieneś się wczuć w potencjalnego usera który ma odwiedzić twoją stronę. Optymalna strona dla robota napewno nie spodoba się userowi, więc wszystko trzeba dokładnie przemyśleć, zaplanować i wyważyć.

poprawność kodu
Kod z błędami, nawet jeśli nie widać ich gołym okiem pozycjonuje się gorzej, więc sprawdź dokładnie czy nie masz gdzieś byków.

Jak napisać stronę
Najlepiej jeśli oprzesz strukturę strony o css(wywalisz z kodu strony co się da do zewnętrznego pliku), div lub span(mały kurs div TU. Flash nie pozycjonuje się wcale. Najlepiej nie używać ramek i tabel, php indeksuje się dość powoli.

Title <title></title>
Tytuł strony nie powinien być za długi, powinien zawierać słowo/a kluczowe. Największą moc będzie miało słowo na samym początku, dodatkowo cała moc title będzie rozłożona na wszystkie słowa więc im ich więcej tym mniejszą siłę będzie miało każde z osobna. Dodatkowo w wyszukiwarce będzie on widoczny więc powinien zachęcać do odwiedzenia naszej witryny.

Description <meta name="Description" content="opis">
Opis naszej strony, również jest widoczny w wyszukiwarce, również powinien zawierać słowa kluczowe ale może, a nawet powinien być dłuższy, wkońcu ma zachęcić do wejścia na naszą stronę.

Keywords<meta name="Keywords" content="słowa kluczowe">
Słowa kluczowe. Tu umieszczamy wszystkie słowa kluczowe które mają być pozycjonowane. Zasada taka jak w title, ale nie musimy martwić się o estetykę. kolejne słowa umieszczamy po przecinku. Należy wystrzegać się umieszczania tu słów których nie ma w treści strony.

---Tyle na temat <head>, teraz przejdźmy do tego co widać na stronie, czyli czas na <body>---

Kolejność i gęstość
Zasada niby jest prosta bo im więcej słów kluczowych tym lepiej, ale nie do końca. Za dużo może doprowadzić cię do bana za spam(liczy się stosunek procentowy do reszty tekstu). Nie jest też dobrą metodą umieszczanie słów zbyt blisko siebie. Jeśli chodzi o kolejność to najlepiej rozpocząć stronę od słowa pozycjonowanego.

Ilość tekstu na stronie
Powiedzmy, że te 200 słów to minimum(nie jestem do końca pewny ile wynosi to minimum), ale napewno nigdy na stronie nie będzie za dużo tekstu. Im więcej tym lepiej.

Wyróżnianie słowa kluczowego
Należy starać się wyróżnić optymalizowane słowo. Oto sposoby:

<b><i><u>
Czyli pogrubienie, kursywa i podkreślenie.

<h1><h2><h3><h4><h5><h6>
Czyli nagłówek. Bardzo skuteczny, ale i niebezpieczny gdy się jego nadużyje. Aby nie zostać zbanowanym należy używać każdego tylko raz i po kolei. <h1> to największy nagłówek, <h2> mniejszy itd. Czasem może się okazać, że nagłówek psuje estetykę strony. Wtedy z pomocą przychodzą nam style którymi możemy zmniejszyć jego rozmiar kolor etc. Ilość i kolejność słów w nagłówku takie samo jak w title.

<img alt="tekst" src="obrazek.jpg">, <a title="tekst" href="link.html">
Alt-y wpisuje się do obrazków, użyj w nich słowa kluczowego. Po najechaniu na obrazek kursorem i zatrzymaniu jego wyświetli się tekst wpisany do alt-a. Wygląda to tak: <img alt="tekst" src="link_do_obrazka">. Nie przesadzaj i nie użyj zbyt wielu altów z tym samym słowem. Używaj różnych słów kluczowych. Im mniej słów w alcie tym lepiej, pierwsze słowo ma największą moc. Title działa tak samo, ale odnosi się do linków. wygląda to tak:<a title="tekst" href="link.html">. Najlepiej jeśli umieścisz te atrybuty przy każdym obrazku i linku.

III
Zgłaszanie do wyszukiwarki
Możesz zgłosić stronę do wyszukiwarek, ale jeśli nie prowadzą do niej żadne linki nie zostanie zaindexowana.

Zdobywaj linki
Zgłaszaj stronę do katalogów, wymieniaj się linkami i zdobywaj linki prowadzące do twojej strony wszędzie gdzie tylko się da. Liczy się ilość i systematyczność. Pomocne mogą być programy typu linkor.

Filtr
Nie przesadzać z ilością dodanych linków na początku aby nie załapać filtra, tzw. sandboxa(różne są opinie na temat jego istnienia)

anhor text w linkach DO twojej strony
Linki z anhorem na twoje słowo jest o wiele cenniejszy niż jakikolwiek inny. Wygląda on tak:<a href="http://www.twoja.strona.p"l>słowo pozycjonowane</a> . Możesz umieścić kilka słów ale oczywiście każde kolejne zmniejszy moc każdego z osobna.

Linki z mocnych stron
Linki ze stron o wysokim PR więcej zdziałają lecz nie gardź jakimkolwiek innym linkiem(wkońcu link to link). Popularne jest dodawanie linku z odpowiednim anhorem w sygnaturach na forach. Przy każdym poście będziesz dostawał linka do swojej strony, ale starsze posty mają mniejszą moc ponieważ są dostępne w większej ilości kliknięć i gorzej się indeksują. Do mocnych linków zaliczają się również te ze stron o podobnej tematyce.

Struktura linków
Ułóż linki na stronie w taki sposób, aby każda podstrona twojej witryny była dostępna najdalej w dwóch kliknięciach. Robot przeszukuje sieć skacząc po linkach więc nierozsądne byłoby mu utrudniać poruszanie się po naszej witrynie.


Jeśli czegoś nie dopisałem lub napisałem niedość zrozumiale - piszcie
=========
Błędy są naszym najskrytszym wyborem. Wiedz błądźmy, badźmy...

#2 barblask

barblask

  Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 637 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Skąd? Ja wiem skąd

Napisano 16 10 2005 - 05:35

Błędy pozycjonowania

Może zacznę od tego, że nie wszystko co obniża pozyche jest spamem.

notoryczne dodawanie strony do wyszukiwarki
Dodawanie strony do wyszukiwarkę zbyt często przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
Wystarczy raz, a nawet można wogóle nie dodawać, jeśli jest to google, tylko zadbać o linki i poczekać na robota. Dodatkowo strona bez linków nie zostanie zaindeksowana.

alt
Dodawanie zbyt dużej ilości altów z takimi samymi słowami kluczowymi przy obrazkach. U mnie sprawdziła się ilość trzech altów z takim samym słowem. W innych inne słowa kluczowe.

ilość tekstu
zbyt duża ilość kodu w stosunku do ilości tekstu

nasycenie słów kluczowych
zbyt duże nasycenie tekstu słowami kluczowymi, słowa kluczowe zbyt blisko siebie.

<h1>
Wciskanie h jedynki co chwilę. Jeden raz wystarczy, potem należy wstawiać <h2>,następnie <h3>...

<title>
powinno być na samym początku <head>, jako pierwsze.

(spam) kolor tła i tekstu taki sam lub wstawianie niewidocznego tekstu.
Fajny pomysł, bo strona nie traci na wyglądzie, wstawiasz niewidzialny tekst w h jedynkach, słowa kluczowe i nie widać tego. Strona wskakuje na pierwsze miejsca, ale... wylatuje po chwili i to na zawsze.

Zbyt długie: title, Description, keywords, alty, anhory w linkach do nas itp itd.etc.
Każde z powyższych powinno mieć odpowiednią długość, generalnie najlepiej by było gdyby to było tylko jedno słowo szukane. Miało by największą siłę. Im więcej jest tych słów tym każde z osobna jest słabsze. Należy się dobrze zastanowić nad odpowiednim doborem słów kluczowych.

towarzystwo złych stron i linków
Nieodpowiednie towarzystwo, czyli linki ze stron narażających się google, lub gdy jakaś strona likuje do ciebie i do takowych stron jednocześnie. Zaliczyć do nich można strony spamerskie, XXX, warez i inne tego typu. (proszę mnie poprawić jeśli się mylę :) )

sandboxs
Dodanie do nowej strony zbyt dużej ilości linków w google może stronę doprowadzić do nałożenia filtra którego istnienie wciąż jest niepotwierdzone przez google adminów, a pozycjonerzy mają różne zdania na temat jego istnienia.

Przyrost linków
Wykorzystanie w krótkim czasie wszystkich możliwości zdobywania linków. Ważny jest też przyrost linków, ponieważ konkurencja nie śpi. Więc:
po pierwsze - dodawać linki systematycznie
po drugie - stopniowo

Dynamiczne strony
Google nie widzi, albo słabo widzi ramki, flash...

Linki do podstron w javie
Robot nie trafi na twoje podstrony, nie zindeksuje a to niedobrze. Lekarstwem jest umieszczenie gdzieś na stronie tekstowych odpowiedników oraz/lub mapa serwisu.

brak mapy serwisu
Podnosi ona pozycje. Jej stworzenie nie jet czynnością aż tak bardzo pracochłonną, a przy bardziej rozbudowanych serwisach ułatwia poruszanie się po nim odwiedzającym.

Dostępność w dwóch kliknięciach
Jako, że robot przeszukuje internet poprzez linki, najdalsza pod strona nie powinna być dalej niż w odległości dwóch kliknięć od strony głównej(dwóch linków).

Pozostawienie strony samej sobie
Brak aktualizacji strony, niedodawanie do niej linków po pewnym czasie doprowadzi do spadku.

oglądalność vs. pozycja w wyszukiwarce
czasem opłaca się obniżyć pozycję. Że co? idiota jestem? co ja plotę? A jednak! Właduj w opis strony same słowa kluczowe, zoptymalizuj je i... i jakoś to kiepsko wygląda. Czasem lepiej dać gorszy opis pod względem promocji, tekst na stronie skopać dećko pod względem optymalizacji na rzecz estetyki, bardziej zachęcić do wejścia i pozostania na stronce. Zależy tobie na pozycji w google, czy na oglądalności?

kilka linków z tej samej podstrony
Chodzi o linki z anchorami. Jeśli na tej samej stronie umieścisz kilka linków anchor zostanie pominięty. Lepiej dodać jeden z dobrym anchorem. (google)

(...)
Coś jeszcze? - piszcie
Coś już jest nieaktualne? - też piszcie
B) :) :D
=========
Błędy są naszym najskrytszym wyborem. Wiedz błądźmy, badźmy...

#3 barblask

barblask

  Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 637 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Skąd? Ja wiem skąd

Napisano 16 10 2005 - 05:40

Spadek w wynikach - przyczyny
Pomijając kwestie złej przebudowy kodu strony jest kilka innych powodów które mogą doprowadzić do obniżenia pozycji. Oto one:

konkurencja, lepiej wypozycjonowała swoją stronę i przeskoczyła cię w wynikach.

za dużo linków. Spora ilość linków z tej samej witryny dodana masowo i w przeciągu krótkiego czasu czyli snadbox, co jednak jest wciąż kwestią sporną wśród wielu pozycjonerów.

strata linków lub ich siły.

google dance czyli taniec google. Właśnie są aktualizowane wyniki co objawia się 'huśtawką' twojej strony w wynikach.

Nowa witryna Świeże strony na początku są wyżej niż powinny, potem spadają lub wylatują by wkońcu pojawić się na swoim zasłużonym miejscu.

Wyłączony serwer na pewien czas na pewno pogorszy tobie pozycje.

Zmiany kryteriów wyszukiwania czyli po prostu programiści zmienili algorytmy wyszukujące lub/i oceniające i teraz zaczynają panować nowe zasady punktowania strony na które nie byłeś przygotowany.

Coś jeszcze? - piszcie
:) :D B)

koniec, wasze komentarze proszę kierować TU
=========
Błędy są naszym najskrytszym wyborem. Wiedz błądźmy, badźmy...

#4 Mączas

Mączas

  First Rank

 • Użytkownicy
 • 5 postów

Napisano 24 08 2007 - 10:44

A ja chciałbym polecić taki analizer sekcji meta na stronie. Analizę można ustawić pod 3 roboty (GoogleBot, Yahoo! Slurp, MSNBot). Piszę tutaj, ponieważ wydaje mi się, że dobra meta to ważna zasada przy pozycjonowaniu, jeżeli się mylę to sorry.

http://www.widexl.co...g-analyzer.html

Ogólnie można wpisać w google meta tag analyzer i jest mnóstwo wyników, ale ten chyba jest najlepszy.

Pozdrawiam

#5 jarilitmanen

jarilitmanen

  First Rank

 • Użytkownicy
 • 1 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 06 05 2011 - 07:12

dzięki Mączas przyda się zaczynam właśnie z tym zabawę


 #6 olusia4

olusia4

  First Rank

 • Użytkownicy
 • 5 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23 05 2015 - 13:14

dzieki przydatne :) aczkolwiek lepiej miec do tego firme, ktora zajmuje sie seo:)


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych