Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Matura Ustna - Język Polski

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
100 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
  • Goście

Napisano 27 09 2006 - 15:04

Widzę kiepsko tą maturę-nawet nie poszukałaś na forum..
http://searchengines...?showtopic=6460
Linki.. A napisać samemu? :)
http://www.sciaga.pl...ch_roznych_epok
http://www.historycy...?showtopic=7685
http://www.sciaga.pl...zesnych_dedal_i

#17 skaania88

skaania88

First Rank

• Na emeryturze
  • 0 postów

Napisano 06 12 2006 - 12:11

Również potrzebuję pomocy...mój temat brzmi: "Szaleńcy, obłąkani, nadwrażliwi,... Analizując wybrane przykłady, przedstwa, jak literatura traktuje ODMIEŃCÓW" No i mam problem, bo odmieniec według mnie to nie zawsze osoba szlona... może niem być przecież nawet ktoś o odmiennych poglądach, inaczej ubierajacy się - ogólnie rzecz biorac ktoś uznany przez społeczeństwo jako nie podlegający schematom, osoba nie więziona przez konwenanse... Poszperałam już trochę i wybrałam utwory takie jak:
1. "Romantyczność"
2. "Zbrodnia i kara"
3. "Nana"
4. "Cierpienia Młoldego Wertera"
5. "Opowieści niesamowite"
6. "Sen nocy letniej"
7. "Czuła jest noc".
Szczerze mówiąc nie są to jednak aż tak porywające książki, a ja czegoś takiego właśnie potrzebuję. Może znacie więc jakiś motyw odmieńców w literaturze, może ktoś z was gdzieś, coś, kiedys czytał? Proszę o pomoc!!!! Nie mółwią juz o fakcie, zę nie mam żadnych tekstów krytyczno- literackich... :)

#18 jolkas

jolkas

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 229 postów

Napisano 10 12 2006 - 16:33

Trudno mi tak " na szybko" przypomnieć sobie wszelkich odmieńców. Jednak sądzę , że na pewneo bedzie to "Cudzoziemka" Kuncewiczowej - tytułowa cudzoziemka jest uzdolniona muzycznie , jednak żyje swoiem własnym, światem., pewenie wśród groteski znajdzie się troszkę tego motywu.

Ogólnie także większość pozycji traktująca o "artystach" muzykach, plastykach czy romantykach - jest też motyw odmienności.
Ot np Jagna Borynowa w "chłopach" Reymonta

Kojarzy mi sie jesczez Don Kichot z La Manchy Cervantesa

Sądzę , że mogłabys także sięgnąć do lokalnych legend czy demonologii, poniewaz w spominają one często o odmieńcach - i właśnie tak nazywaja tych bohaterów, więc wniosłabyś do pracy jakiś nowy wątek. Dodam jeszcze , że zwykle odmieńcami w tego typu literaturze, nazywa się dzieci które zostały podmienione w niemowlęctwie. To znaczy które przyszły normalnie na świat
a po peweny, czasie zaczeły zdradzać jakies nieludzkie zachowania czy elementy wygladu- tłumaczono to właśnie pomienieniem np przez boginke .

jeśli sobie jeszcze cos przypomnę to dam znać.

#19 mardoq

mardoq

First Rank

• Na emeryturze
  • 0 postów

Napisano 06 01 2007 - 13:36

Może ktoś mi pomóc?? mam temat: "Przedstaw kreaowanie obrazu małżeństwa na podstawie wybranych dzieł z wybranych epok".
Wybrałem Kamizelke, Makbeta, Nieboską komedie i Moralność pani dulskiej. Nie mogę znaleźć nigdzie żadnych pomocy a czas leci.. PROSZE!!!

#20 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
  • Goście

Napisano 06 01 2007 - 13:39

http://klp.pl/

#21 rafal888

rafal888

First Rank

• Na emeryturze
  • 0 postów

Napisano 09 02 2007 - 14:30

Witam mój temat to:
Przedstaw powinności władców i obywateli wobec państwa - analizując wybrane utwory z różnych epok

Liczę na pomoc i z góry dziękuje :)

#22 jolkas

jolkas

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 229 postów

Napisano 09 02 2007 - 23:34

Przedstaw powinności władców i obywateli wobec państwa - analizując wybrane utwory z różnych epok

O rany sobie wybrałeś temat.
Nie bardzo orientuję się wtej tematyce, dlatego jedynie kojarze pozycje spośród obowiązkowych lektur

RENESANS
M.Rej "Krótka Rozprawa między trzema osobami;Wótem, panem i plebanem"," Żywot człowieka poczciwego",
Frycz Modrzewski "O poprawie Rzeczpospolitej"
Ł. Górnicki "Dworzanin polski"
P.Skarga "Kazania sejmowe"
BAROK
Myślę, że można by coś z "Pamiętników J.Ch. Paska wyciagnac.
OŚWIECENIE
"O skutecznym rad sposobie" S.Konarski
ROMANTYZM
Tu właściwie nic jakoś specjalnie nie pasje, ale ewntualnie można by dodać coś o tyrteizmie, czy mesjanizmie, z utworów Słowackiego, Mickiewicza itp.
W POZYTYWIZMIE , polecam Sienkiewicza, oraz "Rote" Konopnickiej
prócz tego polecam "Proces" F.Kawki, Mistrza i Małgorzatę" Bułchakowa, "Rok 1984" Orwella
Mnie osoboście najbardziej by "siadły" te ostatnie, np w M&M wyciągłabym sprawe powinności jednostki, a raczej zakazu wyróżniania się, spośród masy podobnie w Orwellu.

Nie mam niestety pomyslu jakmoznaby taki temat uchwycic.

Przy okazji liczyłabym na jakies większe zaaqngażowanie dyskusję pomysły, co macie od tej pory, a wy tylko rzucacie tematem i liczycie na pomoc. Troche kreatywności!

#23 Tyrael

Tyrael

First Rank

• Na emeryturze
  • 43 postów

Napisano 09 02 2007 - 23:39

Jak wszyscy to wszyscy :) ja mma Plastyczne i literackie kreacje Boga :)
Co byscie mi zaproponowali z Leśmiana albo ks Twardowskiego ... Bo puki co mam Kochanowskiego :) + Biblia :) heh podstawowy zestaw do jakiejkolwiek prezentacji o Bogu xD
A no i wlasnie znacie jakies rzeźby Boga ? RYciny? Plaskorzeźby? Obrazy )no obrazy to ze 2 chyba mam :) ale przydałoby sie jeszcze pare :))

#24 jolkas

jolkas

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 229 postów

Napisano 10 02 2007 - 23:29

Plastyczne i literackie kreacje Boga :rolleyes:
Co byscie mi zaproponowali z Leśmiana albo ks Twardowskiego ... Bo póki co mam Kochanowskiego :) + Biblia :
A no i wlasnie znacie jakies rzeźby Boga ? RYciny? Plaskorzeźby? Obrazy )no obrazy to ze 2 chyba mam :) ale przydałoby sie jeszcze pare :))

No cóż Temat rzeka , można wiele napisać. Można ugryżć temat od tradycyjnej strony, czyli przedstawienie
Boga-jako wybawiciela , zteatralnej maszyny-"Deus ex machina" Z dramatu Eurypidesa
Boga prześmiewcę, bawiącego się, cieszacego sie (Deus Ridens) Kochanowski w "piesniach" i "fraszkach"
Bóg artysta, świat to jego dzieło (Deus artifex) m.in Kochanowski i hymn "Czego chcesz od nas panie za twe chojne dary..." itd
Bóg surowy sędzie, najwyższy włądca M.Sęp-Szarzyński "sonety", "Dies Irae" t. Z Celano np w tłumaczeniu A.Kamienskiej, lub hymn "Dies Irae" J. Kasprowicza, o wile późniejszy

Osobiście jednak uważam , że jest to bardzo schematyczne i oklepane przedstawienie, dlatego na pewneo sięgnęłabym do "apokryfów nowego testamentu",i tam szukała czegoś odkrywczego. Uwaga nie myl tego z "Biblia " jest to zupełnie co innego, śą raczej mało popularne dlatego je polecam. Warto pokazać się z innej strony a nie tylko lektury... + Zajęłabym się Zawsze polecana przeze mnie lekturką "Mistrz i Małgorzata" ponieważ jest tu równie duzo różnych refleksji w tym zakresie" Zajęłabym si.e także analiza kolęd, poniewaz nie słyszłąm, abu ktoś to robił, wbrew pozorom , nie jest to trudne , ot chocby kolęda F. Karpińskiego " Bóg się rodzi". W koledach mozna znaleźć naprawe różne oblicza Boga, od maleńkiego bezbronnego niemowlęcia "Oj maluśki...", "Jezus malusienki" po kolędy o słowach "Pan niebiosów obnazony.." itd, itp.

Jeśli chodzi o rzeżbe niestety nie znam się, jedyne copamiętam co często przewijało sie podczas lekcji to "pieta", którą na pewneo musisz zaprezentować bo jest to symbol.np. "Pieta M. AniołaDołączona grafika
A dla przeciwieństwa daj jakąś sztukę zwiazaną z wyobrażeniami Bogana sądzie ostatecznym, Plus małego Jezuska- Powienno starczyc.
Pozdrawiam i licze na większe zaangażowanie.

#25 Rybaaaa

Rybaaaa

First Rank

• Użytkownicy
  • 0 postów

Napisano 22 02 2007 - 12:43

Mam mały problemik...juz mam prawie wszystko przygotowane do napisania pracy maturalnej.
No tylko, ze brakuje mi pomysłu bądz artykułów, recenzji czy czegokolwiek co moge zamieścić w literaturze przedmiotowej w swojej pracy.

A moj temat brzmi:
„ Literackie kreacje władców dobrych i tyranów. Skonfrontuj wizerunki władców dobrych i tyranów z XX wieku
i z epok wcześniejszych.”

opieram sie o lektóry i utwory:
1. Biblia- Stary Testament
2. Biblia- Nowy Testament
3. Sofokles, „Antygona”, tłum. Mieczysław Brożek, Warszawa 1986.
4. Sofokles, „Król Edyp”, tłum. Kazimierz Morawski, Kraków 1983.
5. Wiliam Szekspir, „Makbet”, tłum. Józef Paszkiewicz, Warszawa 1984.
7. Adam Mickiewicz, „Reduta Ordona”
8.Czesław Miłosz, „Który skrzywdziłeś…”

oczywiście jest o wiele wiecej utworów które takze są odpowiednie dla mojego tematu i jeszcze wprowadzę pare zmian ale jak wspomniałam wczesniej brakuje mi literatury przedmiotu.MOZE KTOS MA JAKIS POMYSŁ???
jesli tak to z góry dziękuję!

#26 forever69

forever69

Medium Rank

• Na emeryturze
  • 254 postów

Napisano 25 02 2007 - 17:19

Witam wszystkich,
w zasadzie to nie wiedziałem gdzie dać ten temat, czy w podwieszonym czy tutaj, no cóż, wybrałem to miejsce, mam nadzieje że jak jest nie tak to moderator poprawi :) z góry dziękuje :)

Mam do was takie pytanie otóż ostatnio przeczytałem książke "Władca much" i zastanawiam się czy nie można by dodać jej jako literatura podmiotu w moim temacie : "Motyw Arkadii w literaturze i sztuce. Odwołaj się do właściwych przykładów z różnych epok" ?
Napiszcie co o tym sądzicie, ja chciałbym coś napisać w tym stylu że dzieci są istotami młodymi a co za tym idzie niewinnymi, na wyspie znajdują się owoce więc jest co jeść, są w stanie stworzyć nową, idealną cywilizacje, co niestety im się nie udaje
Napiszcie co o tym myślicie i co wy byście napisali jak możecie :P

Pozdrawiam
"By dostawać więcej od życia, dawaj więcej od siebie"

www.masazysta.wirtualnie.pl

Dołączona grafika

#27 jolkas

jolkas

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 229 postów

Napisano 28 02 2007 - 20:51

„ Literackie kreacje władców dobrych i tyranów. Skonfrontuj wizerunki władców dobrych i tyranów z XX wieku
i z epok wcześniejszych.”

Może kilka moich refleksji
, jeżeli chodzi o literaturę przedmiotu, to nie martw się, akurat na ten element "szanowne ciało pedagogoczne" zwykle prez ręce patrrzy, w dodatku jako literaturę przedmiotu możesz podciągnąć wszystko (Mam to przetestowane wierz mi). M.in zwykle encyklopedie, słowniki, indexy, katalogi, atlasy itp, Wierzę , że brzmi to dla ciebie nieco dziwnie, bo cóz może mieć encyklopedia- do literackiej kreacji.. Otóż, będąć na studiach, nauczysz się, że w nauce oprócz sensownych argumentów liczy się bibliografia, trudno czasem wypisac kilka pozycji.. szczególnie w mało znanych dziedzinach. Dlatego ratuje się taką pracę właśnie wspomnianymi przeze mnie pozycjami. Wracając jednak do twojej prośby, znalazłam coś takiego:

tyran,  w starożytnej Grecji jednowładca, który dochodził do władzy w drodze zamachu stanu; potocznie ciemiężca,człowiek okrutny.
Encyklopedia popularna PWN, Wawa 1995
oraz
Tyran, człowiek okrutny, bezwzględny, narzucający swoja  wolę otoczeniu,wymuszający posłuszeństwo.3. Okrutny władca stosujący terror i przemoc, samowolny; despota
3.w Antycznej Grecji-Jednowładca, który dochodził do władzy przez zamach stanu. 

Słownik wyrazów obcych, wydawnictwo Europa, Wrocław 2002
Myślę , że właśnie takie definicje możesz swobodnie zamieścić w sowjej pracy, Po pierwsze dadzą pewien ogląd na sytuacje- co słowo tyran znaczy właściwie. Po drugie da pewien ogląd , że potrafisz szukać w źródłach innych niż literatura piękna- mimo, że wydaje się to oczywiste- to mało kto korzysta z takich "prostych źródeł informacji" Wreszcie , jak sam zauwazasz pomimo jednego pojęcia słownik generuje , ąz trzy definicje. Dodatkowo takie dywagacje na temat tego kim jest "tyran" (analogicznie władca, dobry władca) to świetny punkt wyjścia dla pracy. Jak wiem z własnego przykładu prace najtrudniej jest zacząć. Wiec dlaczego by nie skorzystać z gotowej definicji i "ruszyć naprzód" :lol:

opieram sie o lektóry i utwory:
1. Biblia- Stary Testament
2. Biblia- Nowy Testament
3. Sofokles, „Antygona”, tłum. Mieczysław Brożek, Warszawa 1986.
4. Sofokles, „Król Edyp”, tłum. Kazimierz Morawski, Kraków 1983.
5. Wiliam Szekspir, „Makbet”, tłum. Józef Paszkiewicz, Warszawa 1984.
7. Adam Mickiewicz, „Reduta Ordona”
8.Czesław Miłosz, „Który skrzywdziłeś…”

Jeśli chodzi o dalsze pozycje do literatury przedmiotu, to nie powiem ci niestety konkretów, które chciałbyś usłyszeć (gdyż nie znam się na dokładnym stanie literatury) Jednak doradzę ci jedną rzecz. Zauważyłam , że skupiasz sie na władcach z literatury wcześniejszej, pomijając XX wiek, za wyjątkiem jednego wiersza.. Obawiam się że to za mało. Juz temat ci sugeruje pewne założenia. Niestety Nauczyciele lubią sie przyczepiać do dysproporcji w treści, (miałam podobny problem). Dlatego polecę ci, jeśli nie jeszcze jedną pozycję do literatury podmiotu, to przynajmniej zajmij sie XX wiekiem. Proponuję ci pójście do biblioteki i przeglądniecie materiałów n a temat dyktatorów np. Hitlera Mussoliniego, Castro.. Przeanalizuj ich biografie, Być może zostało coś o nich napisane- co by się mogło nadać do pracy- wybierz sobie jednego czy dwóch+ analogicznie wybierz jakiegoś "dobrego przywódce" niestety ci nie doradze za bardzo kogo-bo politolog ze mnie bardzo kiepski. W każdym razie, twoja praca zyska troche nowego efektu, bedzie zgodna z tematem i nie będzie tak szalenie nudna. Wierz mi, że poloniści naprawie cenią sobie oryginalność, bo po wysłuchaniu kilkudziesięciu wystapien.. wszystkie związane bezpośrednio z lekturami.. to każda odmiana, jest mila.

Na koniec jeszcze wydaje mi się, że nieco za mało u ciebie kreacji dobrych włądców, bo Domyślam się , że w wiekszości masz argumenty względem tyranów, tak sądze patrząc na literaturę. Jednak mogę się mylić. Miałabym tez pytanie gsyż wymieniłeś „ Biblię”- które wątki wybrałeś? Domyślam sie że Heroda.. a prócz tego?

Powodzenia w razie wątpliwości, pytań pisz :P mam nadziej , że choć trochę pomogłam.

-EDIT-

patrz tu

Mam do was takie pytanie otóż ostatnio przeczytałem książke "Władca much" i zastanawiam się czy nie można by dodać jej jako literatura podmiotu w moim temacie : "Motyw Arkadii w literaturze i sztuce. Odwołaj się do właściwych przykładów z różnych epok" ?
Napiszcie co o tym sądzicie, ja chciałbym coś napisać w tym stylu że dzieci są istotami młodymi a co za tym idzie niewinnymi, na wyspie znajdują się owoce więc jest co jeść, są w stanie stworzyć nową, idealną cywilizacje, co niestety im się nie udaje

No cóż również miałam przyjemność czytania tej książki, wiec nie dziwię się , że chciałabyś ja "podciągnąć" do zbioru literatury podmiotu. Niestety z tego co widzę, była by ona świetna pozycją do wręcz przeciwnego tematu.. czyli np antyutopii.. Otóż masz rację można by gdybać , iż gdyby dzieciakom się udało mogły by stworzyć państwo idealne. Jednakże tak się nie stało, mało tego z treści wynika , że pajdokracja była z góry skazana na niepowodzenie- Ponieważ W sytuacji ekstremalnej, gubią się wszelkie bariery moralne, itp. Liczy się jedno - aby PRZEŻYĆ. Stad uważam, że nie jest to najlepszy przykład.. No chyba ,że chodzi ci o te tzw bajowa scenerię.. wyspa na środku oceanu, kokosy palmy, brak zmartwień związanych ze szkoła, rodzicami, pełna wolność... Jednak to złudzenia. Idąc tym tropem równie dobrze można by do tematu podciągnąć ot choćby "lost" czy serie innych dzieł, z dającym się wyczuć bajkowym tłem fabuły.

#28 forever69

forever69

Medium Rank

• Na emeryturze
  • 254 postów

Napisano 01 03 2007 - 16:36

na wstępie dziękuje za odpowiedź :lol:

Co do tej pracy to w zasadzie mam już pięć dzieł do literatury podmiotu ale przeczytawszy tą książkę, pomyślałem że można by to dać na koniec i poniekąd użyć jako zakończenie, w tym sensie że przedstawić to w ten sposób, że w dzisiejszym czasach niema już arkadii, wyścig szczurów i żądza władzy zapewnia nam to że nigdy nie uda nam się utworzyć idealnego kraju jaki przy odrobinie chęci moglibyśmy stworzyć, przez co nie zrobimy czegoś na wzór utopii które kiedyś były nazywane arkadią

co o tym sądzisz jolkas ?

Dołączona grafika

#29 jolkas

jolkas

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 229 postów

Napisano 01 03 2007 - 19:53

na wstępie dziękuje za odpowiedź :lol:

Nie ma za co forever69,

Co do tej pracy to w zasadzie mam już pięć dzieł do literatury podmiotu ale przeczytawszy tą książkę, pomyślałem że można by to dać na koniec i poniekąd użyć jako zakończenie, w tym sensie że przedstawić to w ten sposób, że w dzisiejszym czasach niema już arkadii, wyścig szczurów i żądza władzy zapewnia nam to że nigdy nie uda nam się utworzyć idealnego kraju jaki przy odrobinie chęci moglibyśmy stworzyć, przez co nie zrobimy czegoś na wzór utopii które kiedyś były nazywane arkadią

Co prawda nie chciałabym burzyć twojej wizji pracy. Jednak mam troszkę inny pogląd w tej sprawie. Masz racje trudno byłoby w dzisiejszym świcie znaleźć utopię, wyspy szczęśliwe, arkadię, oazę, eldorado.. czy inny synonim w sumie tego samego. Jednak powiedz mi czy kiedykolwiek Istniało takie miejsce, lub była szansa odnalezienia takiego miejsca? Widzisz To co my uważamy za arkadię, sielankowe przedstawienie życia na wsi, mit-szlachetnego dzikusa, żyjącego szczęśliwie gdzieś w świecie. To suma sumarum nasza iluzja. Widzimy negatywy dzisiejszego świata i szukamy sielanki w tym co było-czyli w historii, lub w tym co obce-nieznane nam. Nasze wrażenie arkadii wynika trochę z światopoglądu ludzi epoki Romantyzmu, kiedy to właśnie (idąc za przykładem Arkadii na polskiej wsi) w czasie walk narodowo wyzwoleńczych, czasów zaborców itd. Poszukiwano własnej tożsamości narodowej. Wtedy to właśnie "odkryto" Chłopów w których widziano ostoję "polskości" . Moda na kulturę chłopską (oczywiście idealizując ją do granic) pojawiła sie znów w Młodej Polsce, zjawisko chłopo(ludo)manii, fascynacja kulturą chłopska i samymi chłopkami. Stąd i dziś mamy wrażenie, że wieś np. XIX wieczna, bez traktorów, miejskiego hałasu, pozbawiona politycznych przekrętów itp, była swoistą oazą. Nic bardziej błędnego, chłop zawsze był uwikłany w jakieś "dworskie sprawy", Podatki czynsze , pańszczyzny, z ta różnicą , że nigdy nie miał czasu, żeby rozmyślać nad swoim losem. Przybysze za to zawsze z niezwykłą ochota opisywali arkadie.. niezwykłe sielankowe miejsca..i szczęśliwe życie chłopa.... Analogicznie Jest z obcymi nam terenami. Zawsze chcąc sobie znaleźć oazę spokojną, przychodzi nam na myśl bezludna wyspa gdzieś na oceanie, jakaś grupa bliskich osób i stworzenie idealnego państwa. No cóż drugi błąd, bo człowiek ze swojej natury jest istotą społeczną -musi żyć w społeczeństwie, którego nie jest w stanie wytworzyć garstka ludzi. Dlatego jeśli nawet przeżyje w względnej zgodzie z resztą nie znaczy , że jest tam szczęśliwy...Druga rzecz człowiek wrzucony w jakieś środowisko naturalne, automatycznie jest zależny od natury=musi walczyć o przeżycie -tak prawdziwie fizycznie, nie z tonami papierów, tylko z dzikimi zwierzętami, brakiem wody itp. Jednak dość już tego wątku ponieważ pisze teraz o rzeczywistości, a ty masz w temacie "literackie". W takim razie wracając jednak do literatury, zauważ , że każda podobna pozycja niesie podobne wnioski np. "tajemnicza wyspa"vernego,"Błękitna laguna" Henry'ego DeVere'a Stackpoole'a , różne pozycje science fiction, czy nawet filmy choćby wspomniany "lost", "trójkąt bermudzki" we wszystkich jest ta "możliwość" stworzenia arkadii- i nigdzie się nie udaje. Dlaczego? No właśnie dlatego, że człowiek jest istotą społeczną- brak ludzi plus trudne warunki biologiczne równa sie -jego zezwierzęcenie.

Pozdrawiam mam nadzieję , że choć trochę pomogłam :P

#30 forever69

forever69

Medium Rank

• Na emeryturze
  • 254 postów

Napisano 01 03 2007 - 20:34

Z tego co napisałaś wiele mogę wyciągnąć, ładne podsumowanie mojej pracy :lol: mam nadzieje że się nie obrazisz jeśli jakiś urywek tego co napisałaś zastosuje w mojej prezentacji bo naprawdę bardzo ładnie jest to wszystko opisane :P .
Ja się jeszcze zastanowię nad tym "władcą much" w sumie już nie musze tej książki dodawać, mam już to co przedstawia motyw arkadii w całej okazałości (między innymi Bukoliki Wergiliusza i Boską Komedie Dantego) ale jeszcze raz to porządnie przemyśle.

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedź
Wiedziałem że znowu mogę na Ciebie liczyć :P

Pozdrawiam

Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych