Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Matura Ustna - Język Polski

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
100 odpowiedzi w tym temacie

#91 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
  • Goście

Napisano 30 03 2010 - 15:20

Masz do wyboru fora dyskusyjne i blogi oraz czaty. O ile czaty, generalizuję rzecz jasna i fora ogólnodostępne- sławetne hasło "jesteś głupi jak komentarz na onecie"- z portali można uznać za modelowy przykład internetowego ścieku, razem z forum o2, to wiele blogów jest pisanych dobrą polszczyzną i ma to "coś". I niekoniecznie są to blogi zawodowców. W pewnym sensie internet sprzyja rozwojowi języka, pytanie, czy dla purystów językowych jest to dobre. Użytkownicy zapewne, poza oczywistymi przegięciami w stylu pokemonowego slangu czy geekowego bajdurzenia, nie mają nic przeciwko :)
Bibliografia: któryś artykuł na onecie czy dziennik.pl i komentarze pod nim; blog, np.:
http://migal.salon24.pl/ i strona literata:
http://www.jacektrzn...i...4&Itemid=31
Można także zestawić różne rodzaje wpisów na portalach informacyjnych.
Rzecz jasna, zawsze musisz podawać pełne linki do wpisów.

#92 kokarda

kokarda

First Rank

• Użytkownicy
  • 0 postów

Napisano 04 04 2010 - 19:20

Bardzo proszę o pomoc, bo dopadły mnie wątpliwości czy dobrze zrozumiałam temat.
Mój genialny temat: "Przedstaw, jakim przemianom na przestrzeni dziejów podlegał dramat. Odwołaj się do trzech charakterystycznych przykładów z różnych epok"
I tu mam dylemat :lol: Mam napisać o zmieniającym się dramacie od początku stworzenia, aż do współczesności i tam szczególnie opisać wybrane utwory? Czy mam przedstawić jak się zmieniał dramat na przestrzeni lat na tych utworach?
Wybrałam już Antygonę, Makbeta i Wesele. Mam już je opracowane tylko nie jestem pewna czy nie muszę zawrzeć w mojej prezentacji również jak się kształtował w czasie między tymi dziełami? Mam nadzieję, że ktoś mi pomorze :lol:

#93 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
  • Goście

Napisano 04 04 2010 - 20:26

W temacie zasugerowano na pierwszym miejscu przemiany, potem- na przestrzeni dziejów. Sens jest prosty, w oparciu o trzy utwory z różnych epok przedstawić jak zmieniał się dramat. Przedstawiłbym pokrótce jak zmieniał się dramat w oparciu o wybrane utwory, po czym ewentualnie dodał zdanie, dwa o ewolucji gatunku plus swoje rozważania co do przyszłości.

#94 monia7367

monia7367

First Rank

• Użytkownicy
  • 0 postów

Napisano 05 04 2010 - 10:22

Witam
Temat to :Motyw Prometeusza w mitach greckich i sztuce późniejszych epok .omów na wybranych przykładach .
nigdzie nie mogę znaleźć książek lub jakieś strony do literatury przedmiotu . Do literatury podmiotu wybrałam taki dzieła jak
Bocklin Arnold -Prometeusz
Cole Thomas - Prometeusz przykuty do skały
Fuger Heinrich Friedrich - Prometeusz dający ogień ludzkości
Moreau Gustave -Prometeusz
Rubens Peter Paul -Prometeusz skowany

dziękuje za wszelką pomoc

#95 huliganjetta

huliganjetta

First Rank

• Użytkownicy
  • 0 postów

Napisano 05 04 2010 - 13:31

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie mojego wcześniejszego tematu.

(Sylwetki Rosjan w literaturze. Omów i przedstaw na wybranych przykładach. Wybrane lektury: Lalka Sienkiewicza(Suzin), Dziady Mickiewicza (Nowosilcow), Rewizor Gogola (Horodniczy))

Nie mam pojęcia jaką dać tezę. to znaczy myślałam nad czymś w stylu, że sylwetki Rosjan w literaturze nie malują sie kolorowo (jak już zresztą wcześniej wspomniałam), ale czy to nie zbyt banalne? I jak to argumentować moimi postaciami?
I druga prośba. Mógłby mi ktoś podać jakieś przykładowe argumenty do jednej z postaci chociaż? Kompletnie nie wiem jak sie za to zabrać ;/.

#96 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
  • Goście

Napisano 06 04 2010 - 10:32

Monia- podstawą jest motyw Prometeusza z mitów a na dokładkę masz przyjrzeć się tej postaci w sztuce. Zestaw malarski dobrany dobrze. W oparciu o obrazki, wziąłbym oczywiście wydrukowane reprodukcje, musisz "wyłowić" clou postaci- podobieństwa i różnice w porównaniu z wersją literacką. Wg mnie bardzo przyjemny temat. Ale najpierw musisz zacząć od samego mitu i postaci- charakterystyka-> R. Graves, Mity greckie i J. Parandowski, Mitologia. Prometeusz to buntownik, dał ludziom ogień i inne gadżety- możesz pofilozofować, czy się opłacało...
------
"Rosjanie w literaturze polskiej na wybranych przykładach. Moskale czy kulturalni ludzie, omówienie stereotypów." Do Mickiewicza można np. wymienić karność, bezwzględność, brutalność wobec niższego stanu i buntowników, poddaństwo wobec monarchy i zwierzchników, rozpasanie, głupota, biurokratyzm i automatyzm wykonywania poleceń, często bezsensownych, bezrefleksyjność. Tyran, zdobywał uznanie szlachty poprzez siłę. Można to odnieść do cara, na ile taka armia Nowosilcowów podtrzymywała carat i jak później się to zmieniło po 1917 roku...

#97 monia7367

monia7367

First Rank

• Użytkownicy
  • 0 postów

Napisano 06 04 2010 - 10:41

Dzięki
mam problem gdzie mam zapisać mitologie Wandy Markowskiej
tytuł Mity greków i rzymian
mit o Prometeuszu
Wydawnictwo Iskry
miejsce Warszawa
rok 1979
strona 132-141
do literatury przedmiotu czy podmiotu ??
i jak ma wyglądać zapis

#98 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
  • Goście

Napisano 06 04 2010 - 10:56

Raczej przedmiotowa. Zwykle zapis bibliograficzny wygląda tak:
Markowska W., Mity Greków i Rzymian, Warszawa 1979 (często podaje się też wydawnictwo), s. 132- 141.
Z wyd.: Markowska W., Mity Greków i Rzymian, wyd. Iskry, Warszawa 1979, s. 132- 141.
W zasadzie metody mogą być różne, liczy się konsekwencja przy wyborze danej techniki.

#99 natalhha

natalhha

First Rank

• Użytkownicy
  • 0 postów

Napisano 08 04 2010 - 17:13

witam,

mam problem z napisaniem problemu do pracy maturalnej. ktorej temat brzmi:
Każdy człowiek przeżywa chwile refleksji nad sensem egzystencji. Zaprezentuj te dzieła literackie filmowe, muzyczne, które napełniły Cie optymizmem, wiarą w człowieka oraz wartość jego działania.

wybrane dziela to:

dzuma
opowiesc wigilijna
dont worry be happy
pokonaj siebie
szkola uczuc
w pogoni za szczesciem

prosiła bym o pomoc w napisaniu jednego lub dwóch sensownych zdan.... bo każde moje według mojej nauczycielki zbytnio pokrywa sie z tematem, lub jest za dlugie

#100 kermiter

kermiter

First Rank

• Użytkownicy
  • 0 postów

Napisano 26 03 2011 - 16:20

Witam.
Zauważyłam, że jest tu ciekawa wymiana zdań dot. matury i prezentacji. Specjalnie założyłam konto, bo również potrzebuję pomocy.

Otóż:
Temat mojej prezentacji brzmi: "Obcy w literaturze i sztuce, omów na wybranych przykładach"
Czasu coraz mniej, a ja nadal jestem w kropce.
Mam sporo pomysłów na literaturę, ale nie potrafię ułożyć tezy, która przecież jest najważniejsza i spaja całą wypowiedź.

Pomysł był taki: Chciałam przedstawić różne rodzaje obcości na przykładach:
  • "Romantyczność" Mickiewicza <-Karusia jako obłąkana po śmierci ukochanego, widzi go, rozmawia z nim. A więc odmienność jako przejaw obłąkania.
  • "Cudzoziemka" Kuncewiczowej <- Róża jako osoba niezwykle utalentowana muzycznie, jednakże nie jest zrozumiana przez rodzinę, czuje się wyobcowana przy najbliższych. Czyli odmienność jako przyczyna niezrozumienia, obcości.
  • film "forrest gump" <- Forrest jako przykład odmieńca, który jednak odnosi wiele sukcesów w swoim życiu. Czyli odmienność nie jest gwarancją porażki, a wręcz przeciwnie.

Nie wiem czy to jest dobrze. Mam co do tego poważne wątpliwości. Nie wiem czy ilość utworów jest wystarczająca. I oczywiście CO Z TEZĄ.

Bardzo proszę o pomoc. Wszelkie wskazówki i konstruktywna krytyka jest mile widziana.

#101 Pola

Pola

First Rank

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 29 03 2011 - 18:02

Widzę, że przykłady wybrałaś bardzo odmienne (super ten Forrest Gump:), a to dobrze. Właśnie z powodu tej odmienności przykładów myślę, że spokojnie trzy powinny Ci wystarczyć.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych