Skocz do zawartości


tablety.pl

Optymalizacja i odchudzanie XP
 • Zamknięty Temat jest zamknięty
70 odpowiedzi w tym temacie

#31 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:50

Dołączona grafika Master File Table (MFT) tylko NTFS

Na systemach NTFS znajduje się specjalny plik Master File Table (MFT). Każda z partycji NTFS niezależnie od tego czy jest systemową czy nie ma ten plik. W nim są wejścia do każdego pliku na partycji włącznie z samym plikiem MFT. A te wejścia to pełne info o rozmiarze, ścieżce dostępu, datach edycji, utworzenia ... W normalnych okolicznościach struktura MFT jest kompletnie utajniona i "zadziwia" wynikami w takich programach jak Rootkit Revealer:

Dołączona grafika

Plik MFT jest bardzo ważny dlatego też NTFS wprowadza specjalne zabezpieczenie by nie uległ fragmentacji (= wydajność kaput!). Mianowicie rezerwuje on wstępnie jakiś procent przestrzeni dysku by zachować ciągłość wpisywanych do tego pliku danych. A więc defacto na czystej partycji NTFS już mamy zajętą przestrzeń pod ten plik dla wpisów które mają się pojawić w przyszłości. Jeżeli pliki skasujemy z partycji NTFS to ich wejścia w pliku MFT są oznaczone jako "wolne" i "do ponownego wykorzystania" ale rozmiar pliku nie spada. Wstępnie rozmiar pliku jest określony proporcjonalnie do rozmiaru partycji jako 12%.


Czynniki wpływające na fragmentację MFT:

Im więcej plików dodawanych do partycji NTFS tym więcej wejść jest tworzonych w pliku MFT. I możemy mieć tu skutek uboczny. Na partycjach z mnóstwem małych plików MFT rozrasta się szybciutko bo mały plik może tworzyć duże wejście w MFT. I MFT może przekroczyć swym rozmiarem rezerwowaną pod niego przestrzeń a to już prowadzi do jego fragmentacji. Sposobem by to ominąć jest powiększenie owej rezerwowanej przestrzeni za pomocą edycji rejestru (patrz dalej).

UWAGA: Fragmentacja MFT to też wynik przekonwertowania partycji FAT32 na NTFS. Konwersja za pomocą narzędzia systemowego convert.exe jest ułomna gdyż MFT jest zapisywane na chybił trafił tam gdzie się mieści a nie w logicznym ciągu klastrów.


Pobieranie informacji o MFT:

Bieżącą wielkość pliku MFT oraz stopień jego sfragmentowania możemy podejrzeć bezpośrednio w Windows startując wbudowany w system defragmenter, analizując wybrany dysk i podglądając raport:

Dołączona grafika

Uzupełnieniem jest darmowe narzędzie NTFSInfo, które pokazuje tajemne szczegóły partycji NTFS włącznie z rozmiarem pliku MFT i rezerwowanej dla niego strefy:

Dołączona grafika


Defragmentacja MFT:

Wspomniana w poście wyżej. Pełne wykonanie kompleksowej defragmentacji z poziomu Windows za pomocą systemowego defragmentera jest niemożliwe. Cytat ze strony Microsoftu: Obecnie tylko narzędzia defragmentujące innych firm konsolidują nieużywane rekordy segmentu rekordów pliku z tabeli MFT i odzyskują nieużywane miejsce przydzielone tabeli MFT. :) Oto raport sytuacji dyskowej i MFT po użyciu opcji Offline Defragmentation w PerfectDisk - uzyskana ciągłość pliku MFT i jego strefy:

Dołączona grafikaPowiększanie rezerwowanej przestrzeni dla MFT:


Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\FileSystem

Tworzy się wartość REG_DWORD o nazwie NtfsMftZoneReservation z następującymi liczbami (do wyboru):

1 - małe 12,5% (domyślnie)
2 - średnie 25,5%
3 - duże 37,5%
4 - maxymalne 50%


Edycja ta nie tylko dotyka systemowej partycji ale wszystkich partycji razem! Zostanie zaaplikowana w pełnym wydaniu dopiero na nowo sformatowanych partycjach. Dokonujemy jej wtedy gdy plik MFT przekroczy rozmiarem strefę pod niego rezerwowaną. Przestrzeń zarezerwowana dla MFT będzie wykorzystana dla normalnych zapisów plikowych jeśli zabraknie miejca w innych sferach dysku.

Źródła:

http://support.microsoft.com/kb/Q315688
http://support.microsoft.com/kb/Q320397.

#32 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:50

Dołączona grafika Optymalizacja NTFS Part 1

.................under construction............

#33 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:51

Dołączona grafika Optymalizacja NTFS Part 2


Poniżej są 2 triki mogące troszkę zoptymalizować system plików NTFS. Czemu tylko troszkę? W normalnych okolicznościach efekt tych akcji będzie niezauważalny. Dostrzegą go tylko ci co mają słabe i wolne dyski oraz tysiące plików. I tym to radzę.


Wyłączenie alternatywnych nazw 8+3

Prócz nazw zwykłych są tworzone i nazwy skrócone w stylu DOS czyli 8znaków - kropka - 3znaki np. PROGRA~1 jako odpowiednik Program Files. Wyłączenie tej funkcji może przyśpieszyć operacyjność. UWAGA: Skutkiem ubocznym deaktywacji będzie niemożność puszczenia w ruch DOS-owych gier oraz problemy z narzędziami do partycjonowania (np. Partition Magic) czy odzyskiwania danych (np. Ontrack EasyRecovery). Niemożliwe stanie się kasowanie problematycznych plików z linii komend przy użyciu nazw "dosowych" o czym była mowa TU. By to wyłączyć należy dokonać edycji rejestru:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem

Edytujemy wartość NtfsDisable8dot3NameCreation poprzez podmianę liczby 0 na 1.
Wyłączenie Last Access Update / Znacznika ostatniego dostępu

Przy otwieraniu pliku system weryfikuje datę ostatniej jego modyfikacji. Ten "timestamp" może być przydatny dla innych aplikacji które wykrywają jakie pliki były ostatnio używane. Niemniej aktualizowanie można wyłączyć w celu przyśpieszenia operacji plikowych:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem

Edytujemy wartość NtfsDisableLastAccessUpdate poprzez podmianę liczby 0 na 1.Źródła:

http://support.microsoft.com/kb/Q121007
http://technet2.microsoft.com

.

#34 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:52

Dołączona grafika Indeksowanie dysku


Za działanie tej opcji jest odpowiedzialne Indexing Service (Usługa indeksowania).
Indeksowanie polega na tym, że nasz komp w wybranych przez siebie momentach przegląda sobie zawartość dysków twardych i kataloguje dane. Dzięki temu wyszukiwanie plików (np. za pomocą polecenia Start >>> Wyszukaj) trwa znacznie krócej.


Włączenie:

Jest to cenne w przypadku gdy często wykorzystujesz opcję Szukaj, masz bardzo duże partycje z ogromną ilością plików. By włączyć indeksowanie należy:

Start >>> Search (Szukaj)

Po kliknięciu na Change preferences (Zmień ustawienia) wybierz With Indexing Service (Używając usługi indeksowania). W nowo otwartym oknie Indexing Service (Usługa indeksowania) wybierz Yes, enable... (Tak, włącz...).


Dołączona grafika

Następnie wskazujemy obiekty, które zostaną zindeksowane:

Wybrane pliki lub foldery:

Z prawego kliku na wybrany element pobieramy Properties (Właściwości), w których przy atrybutach klikamy Advanced (Zaawansowane) i zaznaczamy For fast searching ... (Dla szybkiego wyszukiwania ... ).


Dołączona grafika

Całe dyski:

prawy klik na ikonę wybranego dysku >>> Properties (Właściwości) >>> General (Ogólne)

Zaznacz opcję Allow Indexing Service ... (Zezwalaj na indeksowanie ... ). Następnie kliknij przycisk OK. Zostanie wyświetlone okno z pytaniem, czy zastosować tę zmianę do wszystkich podfolderów wybranego dysku, co oczywiście potwierdzasz. Operacja może potrwać dłuższą chwilę.


Dołączona grafika


Wyłączenie:

.......... ALE .......... Indeksowanie ma tylko sens gdy operojemy na naprawdę ogromnych dyskach z ogromną ilością często przeszukiwanych plików. Zwykle indeksowanie jest zbędne i zwykły user nie czerpie z niej benefitów. Co więcej jest to potwór pożerający ogromną ilość zasobów systemowych uniemożliwiając w ten sposób komfort wielu operacji! W teorii usługa ta się włącza w momentach bezczynności komputera, w praktyce natomiast może się włączać w najmniej spodziewanych momentach np. podczas grania w gry! Skutkami ubocznymi działania tej usługi jest spowalnianie kompa, zacinanie się gierek czy filmów............Wyłączamy! Po restarcie zwolni się kilka do kilkudziesięciu mega na dysku.

Tą funkcję usuwamy całkowicie przez Add/Removes Programs (Dodaj/Usuń Programy) >>> Add Removes Windows Components (Dodaj/Usuń Składniki systemu Windows).


.

#35 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:53

Dołączona grafika Kompresja tylko NTFS

Jednym z benefitów systemu plików NTFS jest możliwość transparentnego kompresowania danych w celu zaoszczędzenia miejsca na dysku. Transparentne czyli takie, które odbywa się bez udziału użytkownika a same dane choć "ściśnięte" są nadal dostępne. Nie jest więc to typowe "zipowanie". Kompresja nie wpływa na kondycję dysku ale zajmuje czas procesora. Skompresowane elementy łatwo zidentyfikować po niebieskim kolorze nazw:

Dołączona grafika

Wyróżnianie kolorem jest domyślnie włączone. Jeśli komuś to przeszkadza może ewentualnie to zlikwidować (ale po co!):

Tools (Narzędzia)>>> Folder options (Opcje folderów) >>> View (Widok)

I odznaczasz opcję Show encrypted or compressed NTFS files in color / Wyświetl skompresowane pliki i foldery innym kolorem.Mamy do wyboru kilka wariacji kompresowania:

Wybrane pliki lub foldery:

Z prawego kliku na wybrany element pobieramy Properties (Właściwości), w których przy atrybutach klikamy Advanced (Zaawansowane) i haczykujemy co poniżej:

Dołączona grafika

Całe dyski:

Z prawego kliku na wybrany dysk pobieramy Properties (Właściwości) i w zakładce General (Ogólne) haczykujemy co poniżej:

Dołączona grafika

Narzędzie compact.exe

To wbudowane narzędzie dające możliwość bardziej zaawansowanych opcji kompresji. Uruchamiamy je z linii komend czyli:

Start >>> Run (Uruchom) >>> cmd i wpisujemy w linii komend polecenie compact z odpowiednim przełącznikiem:

Dołączona grafika

Kompresujemy nieużywane konta i aplikacje

Bardzo proste. Akcji tych dokonujesz:

W folderze Documents and Settings szukasz kont, których w ogóle niewykorzystujesz. Zwykle konto Administratora, widoczne jedynie na skrinie logowania w trakcie startowania w trybie awaryjnym. Możesz te konta skompresować by zaoszczędzić kilka mega bez wpływu na performance systemu.

W folderze Program Files wyszukując jakiś aplikacji, których nie używasz np. Netmeeting. Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał skorzystać z programu będzie on pracował poprawnie.


Generalnie: czego nie używasz to to kompresujesz. Nie kompresuj komponentów systemu lub współdzielonych plików Windowsa (np. Common Controls) bo performance pójdzie gwałtownie w dół!

.

#36 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:54

Dołączona grafika Odchudzanie dysku

To przyda się tym z malutkimi dyskami/partycjami. No to teraz odzyskujemy cenne megabajty:

2 mega-pliki, które wykańczają dysk to zlokalizowane bezpośrednio na c: - pagefile.sys i hiberfil.sys - odpowiedzialne kolejno za pamięć wirtualną i hibernację. A więc:

1. Dopasowywujemy (czytaj zmniejszamy) rozmiar pliku pamięci wirtualnej (była już o tym mowa wcześniej)

2. Wyłączamy hibernację ~400MB

3. Wyłączamy System Restore ~400MB

4. Wyłączamy Windows File Protection ~400MB

5. Odinstalowywujemy zbędne składniki systemowe

6. Kompresujemy pliki, foldery, dyski

7. Kasujemy zawartość wybranych folderów

8. Kasujemy pliki tymczasowe


Niektóre z wymienionych wyżej akcji są trwałe w skutkach, inne wymagają okresowego powtarzania.Dopasowanie rozmiaru Kosza:

Taki niepozorny kosz ..... Nie wszyscy zwracają na niego uwagę a może on być właśnie przyczyną kłopotów. Pierwsze co każdy powinien zrobić to go właśnie opróżnić! A na dalszą metę opróżnianie wprowadzić jako swój nawyk. Kosz ma domyślnie ustawione aż 10% miejsca na dysku i nie dbając o niego można doprowadzić do efektownego zniknięcia spejsu. Regulacji opcji kosza dokonujemy następująco:

prawy klik na ikonę kosza na pulpicie >>> Properties (Właściwości)

Sugeruję zmniejszenie przeznaczonego miejsca. Jest jeszcze taka opcja, która powoduje, że kasowane pliki nie wlatują do Kosza tylko od razu są usuwane z dysku. Opcję tą jednak polecam tym, którzy w miarę wiedzą co robią bo bez dodatkowych narzędzi w ten sposób skasowanego pliku już nie odzyskamy.

Tej opcji jednak wcale nie musimy zaznaczać! Mając pewność co do wybranych plików/folderów, że powinny one od razu być skasowane bez przejścia przez kosz wystarczy podświetlić obiekt i wcisnąć SHIFT + DEL.


Dołączona grafikaKomunikat o małej ilości miejsca na dysku:

Patrz opis Paska zadań.Gdzie się podział mój spejs???!!!

Pomogą ci w tym darmowe programiki: SequoiaView i TreeSize. Zwłaszcza ten pierwszy jest bardzo interesujący ....

UWAGA: Na obrazku z programu TreeSize to 0 bajtów folderu System Volume Information to kłamstwo! Tak naprawdę folder ten ma ponad 1GIG ale nie masz do niego prawa dostępu (Access Denied). By ujrzeć prawdę przeczytaj TEN topik.


.

#37 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:55

Dołączona grafika Narzędzie Disk Cleanup (Oczyszczanie dysku)


Start >>> Accessories (Akcesoria) >>> System Tools (Narzędzia Systemowe) >>> Disk Cleanup (Oczyszczanie dysku)

Narzędzie to pozwoli w sposób podstawowy uwolnić miejsce na dysku. Problemem może się okazać opcja Compress Old Files (Kompresuj stare pliki) zmniejszająca objętość plików, które przez długi czas były nie używane (data ostatniego dostępu). Jeśli plików tych jest bardzo dużo lub też w rejestrze jest nieprawidłowa ścieżka dostępu przekierunkowywania czyściciela narzędzie się zawiesi nawet na "nieskończoności" na tym okienku:

Dołączona grafika

Problem rozwiązuje edycja rejestru:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i skasuj z prawokliku klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\VolumeCaches\Compress old files

Plik, który to zrobi za ciebie: deletecompressoldfiles.reg. Plik, który przywróci ten wpis z powrotem: deletecompressoldfilesundo.reg
.

#38 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:56

Dołączona grafika Kasowanie zawartości niektórych folderów


Foldery Windows:


C:\WINDOWS\Help - tam są pliki pomocy i Media Tour ~50MB. Jeśli to skasujesz to nigdy więcej nie będziesz mógł skorzystać z pomocy Windowsa uruchamianej za pomocą klawisza F1 lub z linków do tej pomocy umieszczonych w różnych zakładkach systemowych. Wszystko jest tu łatwo kasowalne z wyjątkiem TOUR.EXE, co w zasadzie jest flash playerem. Ten plik jest zablokowany. Pozbywasz się go startując w trybie awaryjnym.

C:\WINDOWS\Driver Cache\i386 - tam są przechowywane kopie sterowników ~100MB. Jeśli będą potrzebne Windows cię po prostu zapyta o płytę instalacyjną cd.......

C:\WINDOWS\system32\DirectX\Dinput - tam są kolekcje fotografii różnych urządzeń dla graczy oraz pliki konfiguracyjne. Jeżeli nie grasz wcale lub nie korzystasz z takich dodatków możesz skasować tą zawartość. Nie jest to dużo bo tylko coś ponad ~2MB.

Ponadto wydają się bezpiecze do kasacji podfoldery z folderu Windowsa: ehome (po instalacji SP1), Addins, Repair. Nie mogę tego jednoznacznie potwierdzić.

Czego nie kasować:

C:\WINDOWS\PCHEALTH - Folder relatywny do różnych funkcji monitoringu, raportowania błędów oraz Centrum Pomocy Tech. Są skutki uboczne tego TYPU. Ten folder zawiera też narzędzie msconfig.exe.

C:\WINDOWS\Installer - Folder installera MSI grupujący obiekty programów skonstruowanych na bazie tego installera. Cel to reperacja / dodawanie - usuwanie - modyfikacja składników programowych. Kasacja tych backupów niekiedy wścieka programy już zainstalowane które zaczynają uruchamiać swój setup. Jedyne na co można się skusić to usunięcie danych tych programów których na dysku na pewno nie ma. W razie problemów z instalerem MSI można skorzystać z darmowego narzędzia Windows Installer Cleanup Utility
Dla tych co nie lubią skórek, kompozycji, wizualizacji i kursorów:

To nie jest pociągnięcie dla uzależnionych od gadżetów Windows. W większości zawierają one owe bajerki graficzne: schematy dźwięku, extra kursory, mapy bitowe, skóry itd.

C:\WINDOWS\Media - tam są pliki dźwięków windowsa np. dźwięk zamykania systemu. Kasujesz to tylko wtedy, gdy nie używasz żadnych domyślnych dźwięków Windows. To tylko parę mega.

C:\WINDOWS\Cursors - kursory

C:\WINDOWS\Web - tu są m.in tapety Windowsa

C:\Program Files\Windows Media Player\Skins - skórki naszego playerka Billa

......itd.........Foldery innych aplikacji:


eBooks

Folder Acrobat Readera w Moich Dokumentach. Zwykle jest pusty więc kasacja raczej typu "kosmetycznego". Tradycyjne skasowanie folderu spowoduje jego regenerację przy ponownym uruchomieniu Acrobata gdyż program w trakcie startu ładuje całą zawartość:

C:\Program Files\Adobe\Acrobat 6.0\Reader\plug_ins

Za regenerację odpowia plugin ebook.api. Chcąc wykończyć folder należy zmienić nazwę pliku ebook.api i przenieść go do folderu:

C:\Program Files\Adobe\Acrobat 6.0\Reader\Optional

Po tym zabiegu folder można skasować. W razie czego metoda aktywacji tego pluginu: ponowne wrzucenie pod oryginalną nazwą do plug_ins. Bezboleśnie akcję usuwania i w razie potrzeby przywracania na miejsce folderu eBooks wykona darmowy program PDF Speedup.MSOCache (Lokalne źródło instalacji)

To ukryty folder plików instalacyjnych pakietu Microsoft Office 2003. Zawsze jest tworzony na partycji/dysku z największą ilością wolnego miejsca co oznacza że nie zawsze na systemowym! Tak średnio to ma on z ~270MB...
W zasadzie to MSOCache jest potrzebne tylko i wyłącznie po to byś nie musiał do dodawania/odejmowania składników Offica używać płytki cd. Moim zdaniem to niepotrzebne a kupę miejsca zyskasz. Zresztą ten instalator Offica ma funkcję wykrywania małej ilości miejsca na dysku (wymagane 1,5gig). Brak ? To się samo to MSOCache wyłącza.

Najbardziej preferowaną metodą to z okna instalacji. W czasie instalki wyskakuje bowiem komunikat, w którym jest opcja Usuń pliki instalacyjne ze zwodniczym komentarzem "zaleca się zachowanie plików instalacyjnych".... hehe Jeśli jednak ominąłeś ten punkt możesz usunąć te pliki już po instalacji poprzez:

Start >>> Akcesoria >>> Narzędzia Systemowe >>> Oczyszczanie dysku

Wybierasz dysk. Z listy wybierasz Pliki instalacyjne pakietu Office. Jeśli rozmiar plików jest zero to znaczy to że są one na innym dysku/partycji.Baza danych ACDSee

Przeglądarka ACDSee na potrzeby szybkiego generowania miniatur posługuje się specjalną bazą danych. Miniatury są generowane jednorazowo a następnie umieszczane w bazie. Kolejne podglądy plików graficznych nie wymagają ponownego tworzenia miniatur gdyż są one pobierane z owego magazynu. Baza danych znajduje się w postaci:

Starsze ACDSee - Plik:

C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\ACD Systems\ACDSee\ImageDB

ACDSee 7 - Folder:

C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\ACD Systems\Catalogs\70

Przeglądając olbrzymie ilości plików sukcesywnie powiększamy wielkość bazy. To mogą być wartości nawet kilkuset MB! Nie należy jej jednak całkowicie wyłączać gdyż ACDSee bardzo spowolni ale za to możemy ją usprawnić na 2 sposoby:

Skasowanie bazy

Dokonujemy tego tylko wtedy gdy oglądane obrazki nie istnieją na dysku (skasowaliśmy je, przeglądaliśmy je z wymiennych mediów itd.). Usunięcie pliku z dysku nie usuwa jego miniatury z bazy co nabija nam licznik bezużytecznymi danymi. Zamykamy ACDSee i kasujemy wspomniane wcześniej elementy bazy. Ponowne uruchomienie programu stworzy nową baza danych ale .... pustą. Proces dodawania miniatur zacznie się więc od początku.

Zoptymalizowanie bazy

Jeśli natomiast mamy jakąś konkretną i stałą kolekcję plików graficznych, na dodatek sukcesywnie uzupełnianą, kasowanie bazy nie ma sensu. Wtedy postępujemy już inaczej:

W ACDsee wybieramy z menu Database a potem Maintenance.
Current database - bieżąca wielkość bazy danych, ilość miniaturek składowych.
New database - przewidywana wielkość bazy danych po optymalizacji

Klikamy więc Optimize i proces się rozpoczyna. Stosownie do wielkości magazynu może on trwać dość długo. Efekty mogą być jednak więcej niż zadawalające (np. 700MB przed - 600MB, 50MB przed - 20MB po)..

#39 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:57

Dołączona grafika Usuwanie plików Windows Update


Pliki instalacyjne Windows Update, w zależności od obranej metody instalacji, zapełniają jeden z wymienionych poniżej folderów:

C:\WUTemp
C:\Program files\Windowsupdate
(ukryty)

WUTemp to folderek tymczasowy, w którym są czasowo gromadzone updaty przed ich instalką. Folder ten i jego zawartość spokojnie możesz usunąć pod warunkiem że nie leci w tym czasie Windows Update. On i tak po skasowaniu zostanie utworzony na nowo gdy będziesz używał Windows Update. A używał będziesz, oj będziesz....bo krytyczne łatki! Co więcej on zamiast na dysku systemowym może się odtwarzać na innym. Jest to zaprojektowane przez Microsoft a dotyczy to odpowiedniej ilości miejsca na dysku.


9470bb12e8a4f3447657236478e41c5 itd.

Jest to tymczasowy folder instalacyjny SP i łat o nazwie generowanej zmiennie. Zawsze tworzony na partycji z największą ilością wolnego miejsca a więc niekoniecznie na C! Jest całkowicie zbędny po instalacji SP / łat. W teorii po pomyślnym zainstalowaniu poprawek powinien ulec samokasacji. Jeśli się tak jednak nie stanie można go z czystym sumieniem skasować!


W folderze WINDOWS mogą się pojawić następujące foldery:

Dołączona grafika


$NtServicePackUninstall$

W trakcie instalacji Service Packa dostajesz pytanie czy archiwizować pliki instalacyjne na dysku. Jeśli dasz odpowiedź "nie" kopia zapasowa NIE jest tworzona. Jeśli dasz odpowiedź "tak" Windows automatycznie wygeneruje backup obecnych plików i ustawień właśnie w folderze: $NTServicepackUninstall$. Zawartość tego folderu jest wykorzystywana do przywrócenia stanu kompa sprzed instalacji SP. Jeśli skasujesz ten folder SP nie będzie się dało odinstalować z systemu. Nadal będzie wprawdzie figurować na liście Dodaj/Usuń ale próba deinstalacji zwróci błąd. Patrz dalej jak usunąć to wejście. Folder skasować można mając pewność iż SP nie będziesz odinstalowywać. Uwolnisz sporo miejsca na dysku......


$NtUninstallKB823182$ itd.

Również w trakcie instalacji drobniejszych łatek są tworzone pliki umożliwiające ich odinstalowanie. Te pliki są w postaci ukrytych folderów typu $NtUninstallKB823182$. To "KB823182" to jest numer instalowanej poprawki. Usunięcie tych folderów spowoduje brak możliwości odinstalowania danej łaty. Skasować można. Po kasacji należy jeszcze usunąć za pomocą edycji rejestru wejścia łatek z listy Dodaj/Usuń:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

z prawokliku skasuj stosowną pozycję.Darmowe narzędzie, które wykona za ciebie kasację folderów i edycję rejestru: XP Remove Hotfix Backup.


$xpsp1hfm$ + $hf_mig$

Są to foldery Service Pack 1 i HotFix Migration. Instalując jakieś poprawki, łatki czy hotfixy są one automatycznie dublowane w postaci alternatywnej kopii w tych folderach. Po co? Celem jest zapobiegnięcie podmianie wersji plików ich starszymi wersjami. Np. zainstalowałeś na kompie plik łatki Windowsa w wersji 5.6.200. Został sobie on sklonowany w owych ukrytych folderach. Następnie próbujesz instalować np. packa zestawu łatek, który ma ten sam plik ale w wersji starszej np. 5.6.100. Wtedy właśnie jest uruchamiany mechanizm MIGRACJI czyli omijania instalki starszej wersji a plik jest pobierany zamiast z packa z netu właśnie z dysku z tej kopii w dolarkowym folderku. Skasować je można. Ewentualne ryzyko masz już nakreślone w moim wywodzie powyżej.


SoftwareDistribution

Jest to folder pojawiający się na skutek automatycznego ściągnięcia SP2. Gromadzi tymczasowe kopie instalacyjne updatów. Po pomyślnej instalacji SP2 można skasować jego zawartość.


Servicepackfiles

Tu są zgromadzone pliki potrzebne do dodawania/usuwania składników systemu Windows. Poza tym jest używany przez Windows File Protection. Jest to w zasadzie lustrzana kopia dllcache tylko zawierająca świeższe wersje plików wprowadzone via instalka SP1. Jeśli zdeaktywowałeś Windows File Protection i bardzo zależy ci na miejscu dysku możesz usunąć zawartość z C:\WINDOWS\servicepackfiles\i386 ale UWAGA: Nie kasować ani nie przenosić folderu!
UWAGA: Jeśli twój system plików to NTFS próba kasacji większości elementów wymienionych wyżej zwróci błąd odmowy dostępu. W takim układzie należy foldery przejąć na własność wg TEGO instruktażu i po tym kasować.

.

#40 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:58

Dołączona grafika Usuwanie / wyłączanie plików log


Po czystej instalacji XP oraz SP pojawi się ~ 40MB plików *.log. Można je bezpiecznie pokasować. Czasem informacje w nich mogą ci się przydać (ciekawe kiedy! hehehe!) więc możesz utworzyć dla nich nowy folder i je w tam skompresować. Wiele z tych plików powróci ponownie. Wtedy już je zostawiamy. Największe pliki log są zwykle w:

C:\WINDOWS
C:\WINDOWS\system32\CatRoot2
Usunięcie logów BootVis

Jeśli ktoś skorzystał z opisywanego wcześniej narzędzia diagnostycznego Bootvis i ustawił permanentny Tracing po prostu zawiązał sobie pętlę na szyi. Bootvis tworzy log w postaci pliku:

C:\WINDOWS\system32\logfiles\wmi\trace.log

I ten log może być katastrofalnie wielki. Przeciętnie bez trudu osiąga kilka giga. Najbardziej drastyczny przypadek jaki widziałam to waga pliku równa 36 GIGA! :)
Usunięcie plików Dr.Watson32

Dr.Watson32 to narzędzie diagnostyczne Windows zarządzające błędami systemu i programów. Gromadzi ono swoje dane w folderze:

C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\Microsoft\Dr Watson

Logi Watsona mogą osiągnąć kuriozalne rozmiary. Przed opróżnieniem zawartości tego folderu należy dostosować opcje samego programiku:

Start >>> Run (Uruchom) >>> drwtsn32

W okienku, które nam wyskoczy w sekcji Application errors (Błędy aplikacji) właśnie możemy zobaczyć co nam się kiepściło. W sekcji Options (Opcje) odznaczamy wszystkie pola i zatwierdzamy wybór. Teraz możemy już wyczyścić na zero folder Watsona.

Dołączona grafikaUsunięcie logów WBEM

Usługa Windows Management Instrumentation (WMI) loguje wszelkie informacje, ostrzeżenia i błędy do plików log zlokalizowanych w folderze:

C:\WINDOWS\System32\Wbem\Logs

Pliki logów są niezbędne do profesjonalnych poszukiwań przyczyn błędów dla skryptowych developerów i wytrawnych administratorów systemu. Przeciętny użytkownik komputera nie dość że o nich nie wie to na dodatek nie umie się nimi posłużyć. Wprawdzie logi te raczej nie tworzą ogłuszających rozmiarów (ale Framework.log może przekraczać sztywno zdefiniowany rozmiar) ale ich wyłączenie oszczędzi zbędne operacje I/O i będzie mieć częściową rolę w ograniczeniu fragmentowania dysku:

Start >>> Run (Uruchom) >>> wmimgmt.msc

Z menu Action wybrać Properties i przejść do zakładki Logging, w której można skonfigurować zachowanie logów oraz ich rozmiar. Z punktu zwyczajnego szaraczka opcją jest deaktywacja:

Dołączona grafikaUsunięcie lub ograniczenie rozmiaru plików *.dmp (zrzutów pamięci)

W momencie wystąpienia awarii Windows zapisuje zawartość RAM-u do specjalnych plików *.dmp wg 3 trybów:

Complete memory dump - Zapis całej pamięci memorydump.dmp
Kernel memory dump - Zapis kernela i HAL
Small memory dump (64 KB) - Wersja mini czyli zapis listy załadowanych sterów, procesów itd.


Kernel i Complete tworzą zrzut w postaci pliku memory.dmp w folderze C:\WINDOWS a tworząc nowy usuwają poprzedni. Minidump tworzy kolejne instancje zrzutów nie usuwając poprzednich w postaci plików typu Mini011004-01.dmp w folderze C:\WINDOWS\Minidump. 2 pierwsze mogą tworzyć mega-pliki. Minidump jest dobry dla oszczędzeniu miejsca na dysku. Możesz te pliki bezpiecznie pokasować. By zapobiec ich dużemu rozmiarowi lub zadecydować że w ogóle nie będą tworzone udaj się do:

Control panel (Panel sterowania) >>> System >>> Advanced (Zaawansowne) >>> Startup and Recovery (Uruchamianie i odzyskiwanie)

Klikasz Settings (Ustawienia) i w sekcji Write Debugging Information (Zapisywanie informacji o debugowaniu) ustaw opcję na Small Memory Dump a najlepiej None (Brak).

UWAGA: Obecność plików zrzutów pamięci może okazać się pomocna do diagnozowania przyczyn BSOD. Więcej informacji TU.Przeniesienie loga Harmonogramu Zadań

Usługa Harmonogramu zadań zapisuje swoją aktywność w pliku:

C:\WINDOWS\SchedLgU.txt

Ten plik nigdy nie rozrasta się gdyż limituje go ustawienie rejestru zakładające maximum 32KB. Więc opisywany tu tip nie będzie grał roli w zbijaniu miejsca na dysku ale raczej pełnił rolę kosmetyki folderu systemowego. Jeśli komuś zależy by plik powstałał na terenie odizolowanym od partycji z Windows może dokonać czynu tutaj:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\SchedulingAgent

Kliknij podwójnie w wartość LogPath wprowadzając nową ścieżkę dostępu włącznie z nazwą pliku. Po edycji zresetować usługę Harmonogramu zadań poprzez:

Start >>> Run (Uruchom) >>> cmd i wpisanie tych dwóch komend:

NET STOP SCHEDULE
NET START SCHEDULE


Plik w starej lokalizacji można skasować.
Źródła:

http://support.microsoft.com/kb/Q836605
http://msdn.microsoft.com/library


.

#41 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 06:59

Dołączona grafika Usuwanie plików Thumbs.db i Album Arts


Dołączona grafika

Kiedy podglądasz folder w widoku miniatury (thumbnail) XP tworzy ukryty plik thumbs.db. Jest to cache miniaturek bieżących obrazków zgrupowanych w tym folderze. Pomimo, że plik ma status ukryty wyświetla się on w plikach, które udostępniasz przez p2p. Więc jeśli chcesz tego uniknąć i zaoszczędzić troszkę miejsca na dysku to wyłącz tą funkcję. Przejdź do Mój komputer i wybierz z górnego menu:

Tools (Narzędzia) >>> Folder Options (Opcje folderów) >>> View (Widok)

W sekcji Advanced (Ustawienia zaawansowane) zaznacz Do not cache thumbnails (Nie buforuj miniatur ). Teraz możesz hurtem wyszukać wszystkie pliki thumbs.db na twoim komputerze i je skasować. Nie zostaną ponownie utworzone. Skasowanie ich niczym nie grozi!


Dołączona grafika

Windows Media Player w wersji 9 i wyżej tworzy mnóstwo tzw. album arts czyli ukrytych plików-ikonek z okładkami albumów. Są one wykorzystywane przez matryce folderów do tworzenia ikony folderu po wybraniu opcji miniatury. Choć mikroskopijne rozmiarem śmiecą strasznie i wyświetlają się w zbiorach udostępnionych. By się ich pozbyć wystarczy tylko dostosować pewne opcje w WMP:

Tools (Narzędzia) >>> Options (Opcje) >>> Privacy (Prywatność)

I odznaczasz dwie opcje:

Retrieve Media information for CDs and DVDs from the internet / Wyświetl informacje o multimediach z internetu

Update my music files (WMA and MP3 files) by retrieving missing media information from the internet / Aktualizuj moje pliki muzyczne, pobierając informacje o multimediach z Internetu
.

#42 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 07:00

Dołączona grafika Temp i Tymczasowe pliki internetowe


Opróżnianie zawartości TEMP

Tymczasowe pliki utworzone przez programy powinny być przez nie automatycznie usuwane. Niestety tak się nie dzieje! Trzymaj więc oko na plikach TEMP! Tam często zbierają się GIGantyczne struktury a i wirki bardzo lubią te lokalizacje. Sprawdzaj więc regularnie następujące ścieżki dostępu:

C:\Documents and Settings\Nazwa twojego profilu\Local Settings\Temp (folder Local Settings jest ukryty)

Możesz się do niego dostać błyskawicznie poprzez wpisanie w pasku adresów %temp%

C:\WINDOWS\Temp - zapełnia się rzadziej ale też należy go sprawdzać
Tymczasowe pliki internetowe

Tymczasowe pliki internetowe są zlokalizowane w folderze:

C:\Documents and Settings\Nazwa twojego profilu\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files

Rozmiar tego cache Tymczasowych plików internetowych ustawiasz w opcjach samego browsera:

Tools (Narzędzia) >>> Internet options (Opcje internetowe) >>> General (Ogólne)

Klikasz Settings (Ustawienia) i w okienku, które wyskoczy wpisz tyle megabajtów ile chcesz przypisać na pliki:


Dołączona grafika

Ten folder może tworzyć mnóstwo problemów. Jego przepełnienie może prowadzić do następujących skutków:
- pliki graficzne ściągane z netu będą się zapisywały pod innym rozszerzeniem niż są np. bmp zamiast jpg
- błędy ściągania innych plików
- jeżeli dane w tym folderze są "nieświeże" to efektem jest niemożność połączenia się z daną stroną internetową
Dlatego ważnym jest pilnować rozmiaru i regularnie czyścić ten folder.

Problem:

Pliki wykorzystują więcej miejsca na dysku niż jest to dla nich przeznaczone:


http://support.microsoft.com/kb/301057/plKasowanie plików przy zamykaniu browsera

Tools (Narzędzia) >>> Internet options (Opcje internetowe) >>> Advanced (Zaawansowane)

I tam zaznaczasz opcję Empty Temporary Internet Files folder when browser is closed / Usuwaj zapisane strony podczas zamykania przeglądarki.

Ewentualnie możesz to zrobić edytując rejestr. Ściągnij plik, który zrobi to za ciebie: tifuser.reg


Problem:

Pomimo zaznaczenia tej opcji pliki nie są kasowane przy zamykaniu przeglądarki:


http://support.microsoft.com/kb/814782/en-usUsuwanie plików index.dat

Pliki index.dat przechowują wszystkie informacje na temat twojego surfowania po necie i pomimo skasowania cookies, historii itd. pozostają rosnąc ciągle w rozmiarze z oryginalnych 16KB nawet do 600KB. W celu zwiększenia prywatności można te pliki skasować tyle że spod Windows jest to przeważnie nie do końca możliwe (błędy "w użyciu"). Paleta możliwości:
- stworzenie skryptu bat z komendami kasacji (patrz post niżej)
- darmowa aplikacja Index.dat Suite
- linia komend typu Konsola odzyskiwania
Po udanej kasacji Windows je odtworzy ponownie lecz jako puste.

UWAGA: Istnieje nietykalny plik Cookie w folderze C:\WINDOWS\Pchealth\Helpctr\Offlinecache, który jest odpowiedzialny za poprawne działanie narzędzia msinfo32. Więcej szczegółów w TYM temacie.

Problem:

Przerośnięty index.dat powodem komunikatu "Nie można wyświetlić strony":


http://support.microsoft.com/kb/907479/plAlternatywa dla IE

Zamiast "bawić się" takimi rzeczami jak Internet Explorer i jego pliki tymczasowe polecam zmienić przeglądarkę na znacznie bezpieczniejszą alternatywę. Wybór spory: klik.

#43 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 07:01

Dołączona grafika Recent i MRUMy Recent Documents / Niedawno używane dokumenty

Nazwa mówi sama za siebie. Skróty Recent nie mają znaczenia dla miejsca na dysku ale śmiecą strasznie w Menu Start. By wyeliminować je z menu należy:


Dla menu stylu XP

Dołączona grafika

prawy klik na Start >>> Properties (Właściwości) >>> Customize (Dostosuj) >>> Advanced (Zaawansowane)

Dołączona grafika

Użycie opcji Clear List / Wyczyść listę spowoduje opróżnienie folderu Recent. Odznaczenie opcji List My most recently open documents / Wyświetl moje ostatnio otwierane dokumenty usunie tę pozycję z Menu Start. Ekwiwalentem tego ustawienia jest następująca edycja rejestru:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

Zmodyfikuj obecną tam wartość DWORD o nazwie Start_ShowRecentDocs przypisując jej wybraną liczbę: 0 (wyłącza pokazywanie) / 2 (włącza pokazywanie).

Pliki, które to zrobią za ciebie: recenthide.reg + recentshow.reg.

Recent z Menu stylu XP można też usunąć w taki sam sposób jak to opisane poniżej dla Menu klasycznego.


Dla menu klasycznego

Dołączona grafika

prawy klik na Start >>> Properties (Właściwości) >>> Customize (Dostosuj) >>> Clear (Wyczyść)

Dołączona grafika

To tylko usunie te śmieci z dysku z relatywnego folderu. Niestety menu klasyczne nie ma opcji ukrywania ich w menu i pojawią się tam znowu. By ukryć śmierciarskie Recent w klasycznym menu Start należy przeprowadzić tę edycję:

W kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Utwórz nową wartość DWORD o nazwie NoRecentDocsMenu przypisując jej liczbę 1.


Dla obu typów menu:

Istnieją też edycje, które pozwalają redukować liczbę Recent. Do wyboru:

W kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Tworzysz nowe lub edytujesz istniejące wartości DWORD:

MaxRecentDocs - limituje liczbę Recent. Plik, który ustawi limitację do 25: maxdocs.reg

ClearRecentDocsOnExit - ustawione na 1 automatycznie opróżnia listę dokumentów umieszczonych w Menu Start przy zamykaniu systemu. Plik, który to zrobi za ciebie: clearrecentdocsonexit.reg.


MRU / Most Recently Used

Most Recently Used (MRU) to lista gromadząca informacje typu nazwy i / oraz lokalizacje plików ostatnio używanych czego efektem są "podpowiedzi" / autowykrycie ostatnio używanej ścieżki w różnych oknach dialogowych. W większości przypadków te informacje są zgromadzone w rejestrze choć istnieją aplikacje które gromadzą te dane metodą archaiczną via pliki *.ini. Wejścia w rejestrze zależą od typu aplikacji. Lista podsumowująca lokalizacje MRU dostępna na TEJ stronie. UWAGA: Czyszczenie grupy MRU jest tak pożyteczne jak i nie każdego może zadowolić skutkami:

http://searchengines.pl/phpbb203/index.php?showtopic=49581


Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\comdlg32

NoFileMru - ustawione na 1 usuwa MRU z okien dialogowych.

Plik, który to zrobi za ciebie: nofilemru.regDarmowe narzędzia usuwające Recent-MRU


ClearRecent

MRU-Blaster

CCleaner

Ad-aware

Źródła:

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb%3Bpl%3B292504.

#44 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 07:02

Dołączona grafika Kasowanie plików tymczasowych przy restarcie


Pliki tymczasowe, historię, recent, cookies etc. możemy usunąć bez bólu przy każdorazowym restarcie poprzez własnoręcznie wykonany plik lub dedykowany program. Jeśli ktoś skorzystał z wcześniejszego opisu i zamontował RAMDisk na którym umieścił wszystkie te obiekty kompletnie omija ten wątek gdyż reset komputera jest równoznaczny z czyszczeniem zawartości RAMDisku.


Plik wykonywalny *.cmd lub *.bat


1. Tworzysz plik:

Otwierasz Notatnik i wklejasz w nim ten tekst:

cmdow @ /hid

cd %homedrive%%homepath%
rd /s /q locals~1\tempor~1
rd /s /q locals~1\temp\tempor~1
rd /s /q cookies
rd /s /q temp\cookies
rd /s /q locals~1\history
rd /s /q locals~1\temp\history
rd /s /q recent
md recent
rd /s /q locals~1\temp
md locals~1\temp


Z menu Notatnika >>> Plik >>> Zapisz jako >>> zmieniasz rozszerzenie z TXT na Wszystkie pliki *.* >>> zapisujesz pod dowolną nazwą ale o rozszerzeniu CMD lub BAT np. CLEAN.CMD

UWAGA:
- Komenda cmdow @ /hid jest opcjonalna. Jej zadanie to ukrycie okna linii komend w celach kosmetycznych. By móc skorzystać z tej komendy należy ściągnąć narzędzie CMDOW i rozpakować do folderu C:\WINDOWS\system32
- Użytkownicy Windows PL pod locals~1 powinni podstawić ustawi~1
- Wpisy "cookies" musicie przemyśleć bo ta komenda czyści prócz bezużytecznych i spyware cookies również cenne hasła i loginy naszych kont!
- Jeśli ktoś zastosuje trik z następnego posta z przenoszeniem plików tymczasowych do innej lokalizacji to i w tym pliku powinień uwzględnić stosowne ścieżki dostępu!
- Jak chcesz zmienić coś to edytujesz plik ponownie i usuwasz/dodajesz stosowne linie.2. Plik umieszczasz w autostarcie

Np. możesz go wrzucić do folderu C:\Documents and Settings\Twoje konto\Start Menu\Programs\Startup lub dodać plik do Harmonogramu zadań.

UWAGA: Na Windows XP Pro można się posłużyć i inną metodą i sobie wybrać, czy te pliki będą kasowane przy zamykaniu czy przy starcie kompa.

Start >>> Run (Uruchom) >>> gpedit.msc

Computer Configuration (Konfiguracja komputera) >>> Windows Settings (Ustawienia Windows) >>> Scripts (Skrypty)

I w zależności od tego co wybierasz albo klikasz podwójnie w Startup / Uruchamianie albo w Shutdown / Zamykanie. W nowym okienku, które wyskoczy klikasz Add (Dodaj) i wskazujesz utworzony przez ciebie plik *.bat.


3. Dodatkowo dla paranoików :)

(Ten krok nie jest konieczny!): jeżeli chcesz mieć absolutną pewność że nie zostaną ślady możesz użyć programu Eraser. Jest to zaawansowane narzędzie zabezpieczeń które pozwala na całkowite usunięcie tajnych danych z dysku poprzez wielokrotne zapisanie na nich wybranych przez siebie wzorów. Jeżeli zainstalujesz Erasera to wtedy do pliczku *.cmd dodajesz co poniżej:

cd %homedrive%%homepath%
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder Cookies -subfolders -keepfolder -passes 7
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder Locals~1\temp -subfolders -keepfolder -passes 7
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder Locals~1\Tempor~1 -subfolders -keepfolder -passes 7
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder Recent -subfolders -keepfolder -passes 7
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder UserData -subfolders -keepfolder -passes 7
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder Micros~1\Office\Recent -subfolders -keepfolder -passes 7
.

#45 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 02 2004 - 07:03

Dołączona grafika Przenoszenie plików tymczasowych do innej lokalizacji


Patrz na wcześniejszy opis montowania RAMdisku! Poniższe operacje mogą przekierować foldery właśnie bezpośrednio do wirtualnej partycji.


Cache przeglądarek


Dołączona grafika

Firefox nie ma bezpośrednio dostępnych pewnych opcji manipulacji na cache. By zobaczyć aktualną ścieżkę dostępu proszę wpisać w pasku adresów Liska adres about:cache. By zmienić ścieżkę dostępu wpisz w pasku adresów about:config, z prawokliku wybierz opcję New >>> String jako nazwę wpisz browser.cache.disk.parent_directory:

Dołączona grafika

W kolejnym oknie wpisz ścieżkę dostępu (na przykładzie kieruję do mojego RAMDisku):

Dołączona grafika

Finalnie na liście about:config powinna pokazać się stosowna pozycja:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Opera również dzieli liskowy los i omawiane tu opcje nie są dostępne bezpośrednio. By zmienić ścieżkę dostępu do cache należy:

Otworzyć w Notatniku plik:

C:\Documents and Settings\Nazwa twojego konta\Dane aplikacji\Opera\Opera\profile\opera6.ini

Przejść do sekcji [User Prefs] i dodać tam następującą linijkę:

cache directory4=B:\Cache4

... gdzie pod "B:\Cache4" podstawiacie swoją preferowaną ścieżkę dostępu.Internet Explorer nie przedstawia żadnych trudności. Ustawienie przeprowadzone wprost z jego opcji:

Tools (Narzędzia) >>> Internet options (Opcje internetowe) >>> General (Ogólne)

Klikasz Settings (Ustawienia) i w okienku, które wyskoczy klikasz Move folder (Przenieś folder). Zostaniesz poproszony o wskazanie nowego folderu a po potwierdzeniu tego wyboru Windows cię wyloguje.
Temp systemu i użytkownika

Jeśli chcesz przenieść foldery typu C:\Documents and Settings\Nazwa twojego konta\Ustawienia lokalne\Temp oraz C:\WINDOWS\TEMP do innej lokalizacji to robi się to jeszcze gdzie indziej edytując tzw. Environment Variables / Zmienne środowiskowe:

Control Panel (Panel sterowania) >>> System >>> Advanced (Zaawansowane) >>> Environment Variables (Zmienne środowiskowe)

W sekcji User variables (Zmienne użytkownika) zmieniasz ścieżkę dla tempa z Documents and Settings a w sekcji System variables (Zmienne systemowe) zmieniasz ścieżkę dostępu dla tempa z katalogu windy.


Dołączona grafika


Sprytnym trikiem będzie przerzucenie wszystkich plików tymczasowych do jednej lokalizacji np. C:\TEMP. Czyszczenie tego folderu załatwi hurtem wszystkie śmieci. W tej operacji należy uwzględnić konta użytkowników by zachować prawa dostępu:
C:\TEMP
C:\TEMP\Twój profil
C:\TEMP\Inne profile ... itd...Inne foldery tymczasowe

O przenoszeniu innych specjalnych folderów będzie w dalszej części tematu. Z punktu czyszczenia zbiorczego zainteresować się Historią i Recent.

Źródła:

http://kb.mozillazine.org/Browser.cache.disk.parent_directory
http://operawiki.info/OperaPerformance.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych