Skocz do zawartości


tablety.pl

Edytory zasobów
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 22 02 2005 - 17:58

Darmowe alternatywy dla komercyjnych aplikacji Restorator / eXeScope, służące do edycji plików aplikacji / systemowych, by sobie przykładowo:
- Zmienić wygląd Windowsa i programów przerabiając look okien, ikony, obrazki, animacje, teksty, menu, skróty klawiaturowe. Wręcz klasyka gatunku: podmiana bitmap ekranu startowego czy buttonu Start.
- Wyekstraktować zasoby typu kursory, ikony, bitmapy w celu indywidualnego ich użycia
- Usunąć z exe programu nieaktywne okna i inne nieczynne opcje w celu zmniejszenia rozmiaru aplikacji
- Spolszczyć aplikację wprowadzając menu i opcje PL
Oczywiście takie działania śmigamy na kopiach plików (!), a podmiana oryginału preparowam jest na wasze ryzyko (błąd owocuje uszkodzeniem aplikacji). W propozycji darmowej są trzy edytory. Wszystkie służą do edycji aplikacji 32-bitowych. Jedynym edytorem w obszarze 16-bitowców jest płatny eXeScope (niektóre pliki Windows 98 np. user.exe + sysdm.cpl są typowymi 16 bit i nie przelecą przez proponowane tu edytory).
Pliki Vista/7: niestety większość z podanych tu darmowych programów nie jest w stanie przeczytać w prawidłowy sposób plików PNG zintegrowanych w plikach systemowych Vista/7. Wyjątkiem jest Resource Hacker w wersji beta. Takie możliwości mają komercyjne propozycje Restorator / Resource Tuner.
Resource Hacker

Platforma: Windows 9x/ME/NT4/2000/XP/Vista/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


Resource Hacker współpracuje z plikami zasobów (RES) i PE (EXE, DLL, OCX, CPL, SCR). Nie obsługuje jednak skompresowanych exeków. Umożliwia edycję, dodawanie i kasowanie zasobów. Nie wymaga żadnej instalacji i jest bardzo prosty w obsłudze. Projekt już zarzucony i nie będzie kontynuowany. Autor zaleca zainteresowanie się tym linkowanym niżej. :P

Aktualizacja! Autor wydał ostatnie tchnienie i mimo, że już nie będzie rozwijał programu, w końcówce roku 2009 wydał wersję 3.5.2 beta ukompatybilniającą program z zasobami PNG plików Vista/7 oraz platformami 64-bit.


XN Resource Editor

Platforma: Windows 98/2000/XP
Licencja: freeware


PE Resource Explorer współpracuje z plikami zasobów i modułami PE (EXE, DLL, OCX, BPL, RES, DCR). Specjalnie skoncentrowany na modułach napisanych w Delphi. Umożliwia edycję, dodawanie i kasowanie zasobów oraz ich import/export. Jako cecha szczególna jawi się tu prosty edytor kolorystyczny i narzędzia rysunkowe dla zasobów graficznych. Następca Resource Hackera. Very nice :)


resEdit

Licencja: freeware

resEdit (ex resBuilder) współpracuje z plikami typu EXE i DLL. Zasoby można edytować, dodawać lub kasować. Posiada trzy typy edycji: graficzną, tekstową i hex. W opcjach można wybrać dla każdego z typów edycji swego własnego preferowanego edytora. Funkcje szczególne:
- Obsługuje exeki skompresowane co jest warte uwagi gdyż wiele innych edytorów tego nie potrafi
- Autokonwertuje 32-bit BMP na PNG i na odwrót. Możliwość edycji kanału alpha 8-bit.
- Może odczytać i edytować również i pliki XML, INI w sposób standardowy jak resztę obsługiwanych plików. Spore ułatwienie gdyż inne edytory zasobów przedstawiają to w trudno edytowalnym hex.
- Ma opcję tworzenia dowolnej ilości snapshot'ów ikon systemowych włącznie z ikonami trzecimi. Ze snapshotu można ikony przywrócić w razie "wpadki" w edycji. Snapshoty są kompatybilne z inną aplikacją tego samego producenta StyleXP.
Stanowi dobre uzupełnienie funkcji poprzedników a zwłaszcza przydatny do edycji bitmap XP z przeźroczystym tłem.


ResThief

Platforma: Windows NT/2000/XP
Licencja: freeware


A na koniec mini narzędzie którego zadaniem jest jedynie automatyczna ekstrakcja z plików ich zasobów (bitmapy, ikony, AVI, dźwięki, tekst itd.) do postaci indywidualnych obiektów. Wystarczy drag'n'drop exeka a w folderze programu automatycznie powstanie nowy folder z wszystki wyciągniętymi plikami.#2 Vanguard

Vanguard

    First Rank

  • Użytkownicy
  • 7 postów
  • Lokalizacja:...

Napisano 27 02 2008 - 13:10

ResEdit

Platforma: Windows Me/NT/2000/XP
Licencja: freeware


Wspomnę jeszcze o jednym programie, który według mnie zasługuje na większą uwagę. Współpracuje z plikami .rc
Myślę, że screeny są na tyle jednoznaczne, że obejdzie się bez większego rozpisywania się na temat tego programu.

Nie ukrywam, że programy tego typu są jednymi z częstszych, z których korzystam.
Nie mniej - pomimo, iż mowa ma być jedynie o darmowych aplikacjach, to pozwolę sobie powiedzieć, że jeśli komuś naprawdę zależy na tym - na tej zabawie w edycję zasobów, ta osoba powinna odżałować parę złotych i zaopatrzyć się w niewspomniany tutaj PE Explorer ze stajni HeavenTools
Dla mnie ów program to absolutny lider i stawiam go ponad tak chwalonym i cenionym przez wielu Restoratorem.


.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych